Polei overacM Jer weet. Uit en voor de Pers. Buitenlandse!) Nieuws. Blolen, eene voorloopige commissie te be noemen, bestaande uit de heeren Wijk A: J. Botter, 8. Groeneveld, 8. C. Bakker, en P. Koorn. Wijk B S. A. Klein. Wijk C Jb. Mostert en P. Keijzer. Wijk DN. P. ilnider en J. Kroon, welke heeren zich allen bereid verklandeo, deze commissie te willen samenstellen. Eindelijk wordt na nog eenige bespre kingen o?er verschillende landbouwbelan gen, op voorstel van den heer Mostert besloten, voor de uitgeloofde som van den voorzitter, twee rammen aan te koopen, en een ervan te stationneeren te Oosterland en een te Hippoljtushoef. Hierop wordt de vergadering onder dankbetuiging voor de goede opkomst door den voorzitter geslo ten. Vergadering van den Raad der Gemeente u WIERINGEN", ge- honden op woensdag 28 April 1897, des voormiddags ten 11 ure. Voorzitter de heer L. C. Kolff, Burgem. Tegenwoordig de heeren Jb. S. Mos tert, J. Jb. lijsen, P. J. Koorn, VHeij- llok en Gbreen, alwezig roet kennisgeving de h. h.P. lijsen, en P. 8. Kuut. De Voorzitter opent de vergadering, en verzoekt den secretaris, den heer P. Poel, het genotuleerde der vorige vergadering te willen lezen, 'tgeen zonder op- of aanmer king wordt goedgekeurd. Mededeelingen 1°. De voorzitter deelt den raad me de, dat de aanbesteding van de wegen is geschied, en de aangenomen som bedraagt t 93.00. 2°. Dat de wegen, welke j. 1. door B. en W. zijn besteed, op den 1 Mei rullen worden nagezien. 3°. Dat schipper Asjes, voor den weg van Hippoljtushoef naar den Qaukes, met eene lading grint is gearriveerd, en schip per longkind evenzoo voor den weg naar den Oever. Reclames 1°. Was ingekomen een schrijven van P. Rotgans, om, evenals vorige jaren, de helft van zijn aanslag) (hondenbelasting) te mogen betalen, terwijl hij voor de andere vrijstelling verzoekt. Algemstemmen aangenomen. 2e. Een schrijven van J, Rotgans, met verzoek, om vrijlating van hondenbe lasting, daar zijn hond op 20 Februari door hem was verwijderd. Wordt besloten, om de helft van zijn aanslag te doen af schrijven. 3e Was ingekomen een verzoek van Mej. W. J. Loomeijerwaarin adressante te kennen geett, dat haar aanslag H. O. in evenredigheid van haar inkomen te hoog is, en zij den raad verzoekt, haar aanslag te willen verlagen. Wordt beslo ten, om haar aanslag dit jaar niet te verlagen, doch 't volgende jaar met de opmaking van het kohier haar in eene andere klasse over te brengen. Ingekomen stukken: le. De Voorzitter deelt aan den raad mede Dat door Mej. A.C, E. van der Nagel een schiijven was ingediend, waarin ver meld staat, dat zij was benoemd als on derwijzeres te Den Helder en die benoe ming had aan gen o men. Tevens veizoekt zij den raad, om haar met 1 Juni eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hippolytu*- hoef te willen verleenen. Genoemd ont slag wordt haar door den raad eervol ver leend. 2e. Dat door het beheer der zeegras industrie het navolgende was ingezonden Het aantal zeegrasmaaiers bedroeg in 1895 131 en in 1896 106. Op Texel ia 1895 14 en in 1896 - 12. Door de Wieringers werden aange voerd in 1895 98195 pakken en in 1896 6980 pakkeD. Door de Textlsche maaiers in 1895 494 pakken en in 1896—408 pakken zeegras Hiervan werden afgeleverd in 1895 6963 pakken en in 1896 3413 pakken. Aangenomen voor kennisgeving. 3e Dat door J. Krommedam een ver zoek was ingediend, omtrent de koop som van het looppad tusschen hem en Blaau- boer. Krommedam wilde genoemd pad van het gemeentebestuur overnemen voor de sum van f 10.00. De heer Obreen stelde voor, om aan Krommedam te verkoopen de aan zijn kant liggende helft, en aan Blaauboer de andere helft, omreden de een het den an der niet meer lastig zou vallen. Het voorstel van den heer Obreen werd aangenomen, en teveris werd beslo ten, om de boomen, welke langs genoemd pad groeien, uit te rooien en ze te verkoopen. 4e Dat de onderwijzer Pool eeae lijst had opgemaakt, waarop de kinderen, wel ke met 1 April j. 1. op de school zijn gekomen, vermeld stonden. Tevens werd door den heer Pool verzocht, of de raad de schoolgelden wilde bepalen, welke door hem aan den Gem. Ontvanger moes ten worden opgegeven. Dien overeen komstig geschiedde. 5e Dat de bedragen der schoolgelden over 1896 bedroegen, voor Hippolytus- hoef f 440.19 voor Oosterland 170.18 Westerland 237.89 Samen f 848.26 Nog enkele kwitantiën moesten door den ontvanger worden geïnd, zoodat het geheele bedrsg dan bijna f 850.00 zou beloopon. De Voorzitter was hierover zeer voldaan. 6e. Was door J. Maars, van beroep sla ger alhier, een verzoekschrift ingediend, om in het door hem te laten bouwen woonhuis met winkel, vergunning te krij gen tot het uitoefenen van zijn vsk als slager. Met algemeene stemmen verleend. 7e. Wordt door den Voorzitter ter ta fel gebracht, de rekening en verantwoording van Armvoogden, welke sioot met een ba tig saldo van f 307.655. De Raad besloot, om Armvoogden aan te schiijven, sommige posten te verlagen, en een paar behoeftigen in onze gemeente van het noodige te willen voorzien. Vervolgens gaat men over tot de benoeming van een Armvoogd, in de raciture van den heer Stadig, wien eervol ontslag is verleend. Op het drietal waren geplaatst de heeren N. Hellingman, J. Kroon 3z. en J. Bakker Pzde heer J. Bakker Pt, verkreeg vier stemmen en de heer J. Kroon Iz 1 stem. Alzoo werd tot Arm- voegd benoemd de heer J. Bakker Pz. 8s. Om te voldoen aan art. 65 der kieswet van 1896, Stbl. No. 154, wordt als stemlocaal voor. de a.a. verkiezing aan gewezen een der schoollocilen te Hippolv- tushoef. 9e. Was ingekomen een schrijven vr.n H.H. Ged. Staten waarin werd verzocht, den leerlingen gymnastiekonderwijs te ge ven, in een daartoe bestemd locaal. Wordt besloten, aan H.H. Ged. Staten te verzoe ken, om dit onderwijs 5 jaar uit te stel len. 10e. Door Burgemeester en Wethou ders wordt aan den Raad aangeboden het verslag van den toestand dezer gemeente over 1896. 11e. Is aan de orde de af- en over schrijving op den dienst 1896, welke tot een bedrag van f 789.31 loopt. Algem. stemmen vastgesteld. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Heijblok de aandacht op de pomp te Va- trop, welke te kort is. B. en W. znllen hierin voorzien. Ver- der deelt de Voorzitter nog mede, dat er eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan de o- penbare lagere school te Hippoljtushoef heeft plaats gehad en zich tot nog toe ééne sol licitante had aangemeld. Dat door den heer Sterre weder een verzoek was gedaan om meer geld te ontvangen voor de opmaking van den ligger der wegen. Voorzitter had een brief aan den Commissaris geschreven, en tot antwoord terug ontvaDgen, dat de provincie de helft der kosten zon bijdra gen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Voor de Lagere school te Kolhoru hebben zich den len Mei een twintigtal nieuwe leerlingen aangemeld. Ongeveer hetzelfde aantal heeft, na vol brachten leertijd, de school verlaten, zoodat het totaal-cijfer aldaar nagenoeg hetzelfde blijft. XJit de F»olders. Wat gaan die oogen, als toevallig een vreemdeling of een klein bouwertje of een boer uit de omstreken in de nalente toevallig eene wandeling of een rijtoer- tje maakt door onze scboone polders. Links en rechts, vooruit en achteruit, alles wordt opgenomen en verslonden met de oogen. „Wij zien het, maar door gronden 'tniet* is natuurlijk heel dikwijls van toe passing, omdat slechts de ingewijde alles nit elkander weet te houdenmaar dat doet er niet toe. De na- tnnr in al hare mildheid werkt zoo aangrijpend, dat er slechts bewondering voor gevoeld kan worden. Wie iets schoons wil zien, behoeft zijne uitstapjes niet naar Bergen of naar Egmond of Hei- loo uit te strekken. O, neen 1 Er is al meer op ge wezen. De fraaie behuizingen met hunne tuinen, de trotsche boomgroepen en de golvende duinreeksen: ze zijn mooi, zeer mooi zelfs, maar toch het eene jaar precies als het andere. Hoe verschillend is dit met hetgeen onze polders te aanschouwen geven, waar jaar op jaar de schakee ringen anders zijn en waar zelfa dag aan dag ver andering op te merken is. Maak b. v. van uit Scha- gen eens een rijtoer, en neem uwe richting door de met vee versierde weiden langs Walings- of Bar- singerweg naar Wieringerwaard. Al aanstonds valt het op, dat langs deze route 't „hoeren" hoofd- en 't «houwen* hijzaak is. En nit den aard der zaak levert al dat gras, gras en nog eens gras een eentonig gezicht op. Maar rijd nu het schoone Wieringerwaard, dat aan weerszijden der vaart zoo keurig aangelegd is, eens ten einde en den Oost- dijk over, den Waardpolder in, dan verandert het uitzicht als bij tooverslag. 't Bouwen met al zijne verscheidenheden van aanleg en bewerking treedt op den voorgrond. Alle stukken, die men passeert, en steeds stukken van bunders oppervlakte zijn bedekt met verschillende gewassen. Haver, blauwmaanzaad, karwij en kanariezaad worden afgewisseld door tarwe, boonen, mosterdzaad, bieten, enz., enz., bijna te veel, om achter elkander op te noemen. Hoe keurig is alles op regel gezaaid, en wat eene verscheidenheid in die verschillende soorten van groen en in de hoogte, die elk gewas bereikt. Hoe welig en breed schiet eerstdaags de karwij op, hoe bescheiden houden de erwtjes zich bij den grond. Hoe kaarsrecht gaan tarwe en haver omhoog en hoe laag staat daar 't loof van de bieten tegenover. Hoe kleurrijk toonen zich de velden met mosterd-of hlanwmaanzaad en hoe aardig komen daarnaast de klaverbloemen te voorschijn. En als men den Waardpolder door is en een paar honderd meters den West-Frieschen Zeedijk wil honden, links afslaande, dan gaat het den Groetpolder in, waar, zoo mogelijk, alles nog mooier en schooner en afwis selender is. Is dan eindelijk Aartswoud bereikt, dan kan de rit met een toertje over Winkel besloten wor den. Men eindigt dan als men begonnen is; met koeien en gras. Wie dus iets werkelijk schoons wil zienvolge per fiets of per rijtuig de aangegeven richting, maar hij wachte tot het eind dezer maand of 't begin van Juni. Doch vooral niet langer, want dan is alles zoo verrukkelijk mooi; komt men later, dan is de karwij verdwenen en de kale stuk ken breken dan de pracht der omgeving op min aan gename wijze. Dinsdag,den 27 April, verga derde de Afdeeling WINKEL der Centrale Liberale Kiesvereeniging in de hoofdkies districten Enkhuizen en Schagen, waartoe elf van de 47 leden waren opgekomen. Na de opening door den Voorzitter, den heer J. Bakker, en het lezen der notulen, kwam in behandeling de toestand der kas, die een tekort aangeeft, ontstaan door de extra bijdrage aan de Centrale te Schagen, ver leden jaar afgedragen tot dekking van haar tekort. Besloten werd, op de volgende ver gadering aan de leden voor te stellen, door eene extra bijdrage van 25 cents per lid voor dit jaar, het te kort te dekken en aan de besturen der Centrale te Enkhuizen en Schagen te verzoeken, zoodanige maatregelen voor de Afd. Winkel te nemen, dat zij, tot twee kiesdistricten behoorende, niet meer betale dan de afdeelingen, die tot één kies district behoor en, dus dat zjj aan ioder de helft betale van de contributie, die tot heden door haar betaald is. Dan zal het mogelijk zijn, als afdeeling te blijven bestaan, zonder de contributie voor de leden te verhoogen. Hierna kwam de beschrijvingsbrief voor de vergadering der Centrale te Benningbroek in behandeling en wel voornamelijk het voor stel der Afdeelingen Midwoud, Grootebroek en Enkhuizen tot aansluiting bij de Liberale Unie. Die aansluiting werd sterk bestreden uit vrees, dat er meer verdeeldhoid door zal ontstaan, dat velen zich zullon afschoiden, die thans nog meegaan, doordat do L- U. op haar program heeft behartiging van de ontwikkeling van landbouw, veetoelt, handel en nijverheid, niet door beschermende rechten, maar door andere maatregelen. Ook werd het door een der bestrijders gewraakt, dat op het program voorkomt leerplicht zonder de bepaling kosteloos onderwijs erbij. Maar werd de aansluiting bijdeL. U. bestreden, zeer krachtig werd ze ook ver dedigd, doch de tegenstanders waren niet te bekeeren en bij de stemming verklaarden zich drie leden voor de aansluiting en acht er tegen. Jammer was het alweer, dat zoo weinig leden tegenwoordig waren, nu zoo'n belangrijke zaak moest beslist worden. Van de 47 leden slechts 11 aanwezig en van die 11 maar 5 uit do kom der gemeente, waarlijk, de belangstelling is nog gering. Zal 't beter worden? We hopen het, we hopen, dat van de 297 kiezers, die Winkel telt, velen, die zich vooruitstrevenden noemeD, zullen toe treden als lid. Is er nieuw bloed in de kiesvereeniging noodig, dat nieuwe leden het er dan inbrengen. De contributie is gering, slechts 50 cents per jaar. Op vrijdag 7 Mei zal weer eene vergadering plaats hebben tot het opgeven van candidaten voor de 2de Kamer, waarvan de lijst door de Centrale wordt opgemaakt in eene ver gadering te Binnen wijzend, den 12 Mei. Men meldt Een 12-jarig meisje uit HEEMSTEDE, stiefdochter van den schoenmaker K. al daar, is in den nacht van zondag op maan dag de ouderlijke wonirig ontloopen, mee nemende f 25. Zij ging naar Amsterdam, kocht daar eene nieuwe japoD, hoed en schoenen en ook een mooien poppenwagen, waarmede zij op de De Rnyterkade door een agent weid aangetroffen, deze vond, dat het kind verdacht deed en sprak haar aan. Eerst gat zij op, te Halfweg te wonen, doch later viel zij door de mand. Haarlemsche politie-agenten heb6ei\ haar van Amsterdam gehaald en naar Heem stede teruggebracht. Te BEEMSTER (N.-H.) is het aflredend lid der Tweede Kamer, de heer P. B. J. Ferf, opnieuw candidaat gesteld. Te Edam zal in de kiesvereeniging De Grondwet op 7 Mei door 40 kiezers de candidatuur van den heer Ferf gestald worden. Degroepen II en III van de Vrijzinnige kiesvereeniging te LEI DEN stelden mede tot voorloopige candi daten voor de Tweede Kamer de heeren inrs. H. L. Drukker en W. van derKaay, eerstgenoemde echter door groep II als eenig candidaat. Van den heer H, J. Bool, aftr. lid, was bericht ontvangen dat hij eene verlenging van zijn mandaat niet wenschle. Tot lid van den gemeente- raad te Heer HugOwaard is gekozen, de heer D. de Boer met 154 stemmen de heer P. van Langen, R. C., bekwam 107 stemmen. Het was voor de Catholieken een ho- pelooze strijd, want de Protestautsche kiezers waren ditmaal als één man op gekomen. Het eigen huis van den te ZWARTSLUIS op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen schoorsteenveger is uit de hand verkocht voor de soih van vier gulden en vijftig cents. In dit scha mel onderdak hield de man verblijf met twee volwassen dochterB en een zoon. Omtrent denmanslag, te BERG-TERBL1JT gepleegd, meldt men nader uit Maastricht, dat de aanlei- dende oorzaak is geweest het bovenmatig gebruik van sterken drank. De vermoede lijke dader, A. Essers, kwam zondagavond om 11 uur in beschonken toestand de herberg van den verslagen Prickaerts bin nen en bestelde een glas bier. De herber gier P,, den toestand van' E. bemerkende, weigerde, aan zijn verlangen te voldoen. Bij een hierop gevolgden twist haalde E. een knipmes te voorschijn en bracht daarmede aan P. twee steken ic het on derlijf en een in het been toe. Door het vele bloedverlies overleed P. nog dienzelf den nacht. Hij laat eene vrouw met één kind achter. E. is zwaar geboeid 's anderendaags naar de gevangenis te Maastricht overge bracht. ONWEDER. Bij het kortstondig, doch vrij hevig, onwe- der dat eeig stermiddag boven DEN HAAG en omgeving woede, is, in de Westduinen, nabij ScheveningeD, een man door den bliksem gedood. Te OS sloeg de bliksem in een huis aan deD Heikant, dat een prooi der vlammen werd, evenals twee hnizen te BERCHEM, waar de bliksem was ingeslagen. Onder de gemeente Yeghel op het ge hucht SONNEVELD werd een jongentje, dat mat zijn vader buiten was, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. De Koning: n-R egentes heeft een blijk van belangstelling gegeven ten opzichte van de Nederlandsche Opera. De directeur, de heer C. van der Linden, mocht ten behoeve zijner onderneming thans een geschenk in geld ontvangen, terwijl H. M. hem voor het volgend jaar eene subsidie heeft toegezegd. (Nieuws.) Donderdagnamiddag j. 1. geraakte, doordat de paarden voor eene hondenkar schrikten, de boerenwagen van den heer P. v. d. Oord, met twee paarden bespannen, aan de Keinsmerbrug op hol. Een der opzittenden sprong er dade-1 lijk af. maar de tweede is er ten laatste afgevallen, zonder zich evenwel, gelukkig, te bezeereu. De paarden zijn doorgehold nasr de Keins, daar den Westfrieschen dijk op, alwaar zij door den heer Jacob Stins l)z. werden gegrepen. De leidsels waren zoo in de wielen verward geraakt, dat het eene paard half onder den wagen getrokken was. Een nieuw gezelschap. De heer Willem Potharst en zijne vrouw, die met 1 Mei het gezelschap van bet Salon des Variétés verlieten, hebben zich verbonden met den heer Scherpeuhuizen, en richten samen een nieuw flollandsch Tooneelgezelschap op. Tot nu toe behoo en tot het geze'schap de dames Maria Potharst, Maria van Wts- terhoven, Betsy Kremer, Louise van der Lacht, terwijl met nog andere onderhan deld wordtde heeren Willem Potharst, J. D. Blaaser, John de Boer, Pilger, v. d. Berg, Ten Hoonte, Grader, enz. Van Juni tot September zal het nieuwe ge zelschap in de provincie spelen. Liberale Unie. Door de Liberale Unie is het volgende schrijven gericht aan de besturen der kiesvereenigingen, leden der Unie. „Nu de verkiezingen naderen, komen van verschillende aangesloten kiesveree nigingen verzoeken bij ons in om steun, hetzij in den vorm van tegemoetkoming in de verschillende kosten, hetzij door het doen optreden van sprekers. Beperkt als wij zijn in onze geldmid delen, zal deze steun niet overal kunnen worden verleend in die mate als ook door ons zou worden verlangd. Reeds daarom zal het onze roeping zijn, bij het onderzoek der aanvragen met omzichtig heid te werk te gaan. Bovendien zal het bestuur, dat in de eerste plaats rekening heeft te houden met de beslissing der algemeene verga dering van 14 November 1896, er prijs op moeten stellen, dat het toegelicht zij omtrent den candidaat, die gesteld is of zal worden gesteld. Onze organisatie brengt mede, dat het bestuur der „Liberale Unie" zich, waar advies niet wordt gevraagd, van inmen ging onthoudt bij de keuze der candi daten door de kiesvereenigingen. Toch spreekt het wel vanzelf, dat de „Li berale Unie" als zoodanig alleen aan die kiesvereenigingen steun zal kunnen verleenen, welker candidaat, geheel in den geest zooals dezerzijds herhaaldelijk is ontwikkeld, niet enkel instemming be tuigt met de strekking van het geheele „Hervormings-progamma", maar ook met volle overtuiging de urgentie erkent van de in het „Programma van Urgen tie" genoemde maatregelen. Wat onze gedragslijn in bovenbedoeld opzicht bij herstemming zal zijn, zullen wij zoo noodig u nader mededeelen. Wij hebben gemeend, het bovenstaan de reeds nu te uwer kennis te moeten brengen en voegen daaraan toe, dat het aanbeveling verdient, de aanvragen tij dig in te zenden, daar vaak briefwisse ling, ook met sprekers over tijd en plaats, aan een door ons te nemen be slissing moet voorafgaan." Langzamerhand komt aan het licht, dat de grieksche troepen na het gevecht bij Tirnovo, niet op Velestino terugtrok ken, gelijk eerst werd geseind, maar, door eene paniek beheerscht, naar Larissa ijlden, wat thans uit betrouwbare de pêches blijkt. Reuter's correspondent bij het grieksche leger geeft omtrent de wilde vlucht het volgende treurige ver haal Het was eene hopelooze verwarring van soldaten, burgers, vrouwen en kin deren de velden en wegen waren o- verdekt met de beide divisiën van het terugtrekkende leger. Op het snijpunt der wegen van Tir novo en Kazaklar veroorzaakten een do zijn ruiters, die in vollen galop voorbij renden, onder het geschreeuw „Loop Loop! De Turken komen!" eene gewel dige ontsteltenis. Het was een zeer donkere nacht, en het gebrul, dat uit de verschrikte men- schenmassa opsteeg, terwijl zij als gek ken voortholden en elkander onder den voet liepen, gaat alle beschrijving te bo ven. Soldaten, ongeregelde troepen en ge wapende boeren begonnen in waanzin nigen angst hunne geweren in het wilde af te schieten, maar het vuren klonk nauwelijks uit boven het geschreeuw der menschen en het gebrul der dieren. Het schieten duurde dertig minuten en de paniek spreidde zich over eene opper vlakte van vele mijlen uit. Een rijtuig, waarin twee engelsche correspondenten zaten, werd omvergeworpenReuter's correspondent werd door de vluchtelin gen onder den voet getrapt en een sol daat schoot hem rakelings langs het hoofd. De weg was bezaaid met gewe ren, patroontasschen, gebroken wagens en huisraad. De ophooping op de brug over de Peneius bij den ingang van Larissa, was uren lang verschrikkelijk en ontzettend. Men schat het aantal menschen, dat in de paniek om het leven kwam, op 5 a 600. Een extra-trein, bestaande uit goe derenwagens, bracht 3000 menschen die zelfs aan het dak van de wa»e en de loopplanken hingen, naar Vo)n8 De italiaansche vrijwilligers gedroeg zich bij deze gelegenheid allertreurigst1 Vrouwen en kinderen werden door h uit de waggons getrokken, om er zei ven plaats in te nemen. Toen'het leger broksgewijze langza. merhand Larissa had bereikt, hoopte d kroonprins de sterke stelling tegen aanrukkende Turken te kunnen verdedf gen. Hij deed daartoe een beroep o de vaderlandsliefde zijner troepen, doch de schrik had allen in die mate 'bevan gen, dat alle bevelen in den wind werde geslagen. Zoo was eindelijk ook pting Konstantijn genoodzaakt, wilde hij niet door de Turken gevangen worden geno. men, zijne vluchtende troepen te volgen. Of Turkije zijne veroveringen voort zal zetten, schijnt nog onzeker te zijn Wellicht zal het zich voorloopig met bet bezit van Volo en Velestino tevreden stellen. Velestino is van groote krijg8. kundige beteekenis. Het ligt 0p éen kruispunt van spoorwegen, die hunne eindstations in Larissa, Volo en Kalaba- ka vinden. Door het bezit van de lijn Velestino Kalabaka kunnen de Turken zich snel naar het westen verplaatsen en de Grieken, die nog altijd met succes in Epirus ageeren, in den rug bestoken. Volo is van niet minder strategische waarde. Daardoor wordt den Grieken de toevoer van oorlogsbehoeften en man schappen over zee afgesneden. De laatste berichten melden, dat de Turken zich reeds op een uur afstand van Volo bevinden. Een turksch par lementair had in opdracht, de autoriteiten der stad omtrent een bombardement ge rust te stellen. Over het geheel gedragen de turk- sche troepen zich èn jegens de gevange nen èn jegens de bevolking onberispe lijk. De opgewonden verhalen over mis handelingen en wreedheden blijken alle verzinselen te zijn geweest. De uitste kende krijgstucht, welke in het turk- sche leger heerscht, geeft tevens een voldoenden waarborg voor het verder verloop van den krijg. Hot is natuurlijk voor de Turken van het grootste belang, alle mogelijke opmerkingen omtrent schendingen van de geldende beginselen der tegenwoordi ge wijze van oorlogvoeren te voorkomen. Tegenover Europa, met name de groote mogendheden, die juist wegens de gruwelen in Macedonië, Armenië, en op Kreta, zich gerechtigd achten, op de Porte pressie uit te oefenen, komt Ab- dul Hamid in eene geheel andere ver houding. Zijn beschaafd en krachtig op treden hebben het gezag van den sul tan aanmerkelijk verhoogd. De groote onhandigheid, waarmee de groote mogendheden op het Balkan schiereiland zijn opgetreden, hebben den invoer van hervormingen voor langen tijd verschoven. Er is geen denken aan, dat de Turken zich nu nog zullen schikken, nu zij juist hebben getoond, dat zjj nog eene krach tige natie zijn, en in 't bezit *an een leger, waarmee niet te spotten valt. In plaats, dat zij afstand doen van Kreta, zullen ze, waarborgen voor de toekomst, van Griekenland eischen. Wellicht zullen ze aanspraak maken op Azio, ter beveiliging van Prevesa en op eene schadeloosstelling in geld. De eenige, die de Kreta-geschiedenis en hare gevolgen vruchten kan plukken, is de Groote Heer op Jildiz Kiosk. De mogendheden hebben zich voor lan gen tijd onmogelijk gemaakt en Grie kenland, dat eigen krachten overschatte en daarbij speculeerde op den ouderlin gen naijver der toeziende voogden, zal het gelag moeten betalen. De verwikkelingen, die zich steeds als donkere donderkoppen aan den gezichts einder vertoonden, zijn gelukkig door den vredelievenden windstroom, die voortdu rend uit Weenen en St. Petersburg woeii uiteengedreven. Krachtig heeft Duitschland zeker mede gewerkt, om de harmonie tusschen zijne oostelijke naburen, de voornaamste be langhebbenden bjj de Balkan-aangelegen heden, te bewaren, zeer ten spijt van Engeland, dat, het blijkt bij den dag, reeds tuig en want gereed had om in troebel water te visschen. Aan het gala-diner, hetwelk Czaar Ni- colaas gisteren ter eere van zijn gast keizer Franz J oseph gaf, bleek duidelijk, dat de regeeringen van beide rijken in al de hangende kwesties tot overeenstem ming zijn geraakt. Na het diner sprak de Czaar onder meer „Deze vriendschap is bevestigd door onze gemeenschappelijke bedoeling en door onze roeping, om onzen volken de weldaden van den vrede te verzekeren. Keizer Franz Joseph antwoordde daar- °pj „Ik zie daarin (in de woorden van den Czaar) een nieuw bewijs van de nauwe vriendschap, die ons vereenigt en die, steunende op achting en loyautei voor onze volken een vaste en onomstoo- telijke waarborg is voor vrede en wel vaart. Deze hartelijke woorden zullen hunnen weerklank tot in het zuiden van Af rika vin den. De engelsche oorlogsvloot, die schijn baar onschuldig in deDelagoabaai het anker had uitgeworpen, doch slechts op de eer ste botsing tusschen de groote mogen heden wachtte, om Portugal van de nood zakelijkheid eener engelsche bezetting

Schager Courant | 1897 | | pagina 2