Zondag 16 Mei 1897. 41ste Jaargang No. 3204. Dit blad verschijut tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTEEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCH1GKÏ, Laan, 3 4. UitgeverP. TRAPMAN. .MedewerkerJ. W 1 K E L, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60 Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere ri Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. meer 5 ct Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Het Bestuur der afdeeling ffNoord- Holland benoorden het IJ" van de Nederlandsche vereeniging tot b e- scherming van dieren, heeft aan onze gemeentelijke aanplakborden de volgende publicatie doen beves tigen, waarvan wij den inhoud in het belang der diercnbesclier- III i HUT gaarne (ook langs dezen weg) ter algeraeene kennis brengen Dieren te mishandelen is laf en wreed. Pijnig en martel daarom uw Vee niet bij 't slachten. Vervoer uw VEE, de arme, nuchtere Kalveren vooral, zonder hen te doen lijden. Beroof de nuttige ZANGVOGELS niet van hunne EIEREN of JONGEN. Trap of sla uweTREKHONDEN niet belast hen niet tot zij bezwijken Ook de dieren hebben gevoel. GemeenteSchagen. Bekend m akin ge n. Binnenlandsch Nieuws. Nederlandsche Slagershond. Landbouwcomité. smai Niens-, ït- Lailiimllai Het Bestuur der afdeeling „Noord- Holland benoorden het IJ" der Ned. Ver. lol Bescherming van Dieren. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent eene gevon den portemonnaie, inhoudende eenig geld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen brecgen ter kennis van be langhebbenden, dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 27 Mei a. s., de gewone Donderdagsche markt Bldaar in die week zal worden gebonden op Woens dag. Schagen, 11 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Nadat de deputaten der antirevolutio nairen te Utrecht vergaderd hadden, zijn de afgevaardigden der r. kath. kiesver- eenigingen daar ook bijeen geweest. En het antirevolutionaire program van actie is, zooal niet met opzet zoo gemaakt, dan bij toeval toch zoo uitgevallen, dat de Roomschen daarmee een heel eind kunnen opschieten en op grond van dat program tot samenwerking met de anti revolutionairen besloten hebben. Althans zoo heel in het alge meen. Er zijn echter eenige „maren" aan verbonden. Men zal met de anti revolutionaire kiesvereenigingen in overleg treden. En wat in de door de vergadering aangenomen motie niet staat, maar wat De lijd er bijvoegtmen zal dien steun niet verleenen daar, waar de keuze van een r. katholiek zeker is, ook niet ddór, waar reeds nu een r. katholiek zitting heeft. Men wil dus houden, wat men heeft, en, al zei dr. Schaepman in zijne rede ter toelich ting der motie, dat men veel zou geven en weinig ontvangen, men geeft toch niet meer blijkbaar dan steun in die districten, waar men toch weinig kans heeft, zelf de zege te behalen. Dat neemt niet weg, dat de steun voor de antirevolutionairen waarde heeft, en dan door hen ook wel zal worden aanvaard, waar er niet tegenover gevraagd wordt steun voor roomschen in districten, waar deze niet al reeds zitting hebben. Er is intusschen nog een ander .maar". De antirevolutionairen van de linker- en van de rechterzijde sturen weer op elkaar aan en er schijnt een plannetje in de maak, om de districten tusschen de rechtsche en de linksche candidaten om en om te verdeelen. Dat zou nu voor die twee groepen misschien ^.e ttendoch wat zegt De lijd nu a weer „Dat niet alle antirevolutio naire candidaten voor ons (de roomschen) gelijke waarde hebbendat het in be paalde districten gemakkelijker zal val len, de overgroote meerderheid der katholieke stemmen te doon uitbrengen op den antirevolutionair A. dan op den antirevolutionair B., spreekt zóó zeer van zelf, dat men van de zijde van hen, wier belangen in dezen strijd met de onzen (die der roomschen) zullen samen gaan, ten bate der gemeenschappelijke zaak wel op eenigen tact en eenige tegemoetkoming zal mogen rekenen." Ja, daar heeft De lijd wel gelijk in. Maar hoe moet het dan gaan met de eerljjke verdeeliug tusschen linksche en rechtsche antirevolutionairen, als, zooals wel eenigszins te verwachten is, de rechtschen meer in den smaak der roomschen vallen en ook gemakkelijker tot samengaan te bewegen zijn P Er is nu nog eene andere zaak. Het is te doen Dr. Schaepman heeft liet verklaard om eene christelijke meer derheid. Daarvoor zullen de roomschen meegaan met hen, die ook volgens Schaepman wel eens hunne „erfvijan den" genoemd zijn, maar van wie men verwacht, dat ook zij offers zullen willen brengen voor de zegepraal der christe lijke beginselen Maar, als dat het doel is, waarom zondert men dan de christelijk-histori- schen van dat bondgenootschap uit Dat zijn toch ook christenen En zij staan als protestanten althans den anti revolutionairen op christelijk gebied nader dan de roomschen Wij zouden zoo meenen, dat, als het inderdaad noodig ware, in ons vaderland de belangen van den godsdienst in het algemeen, van het christendom in het bijzonder te verdedigen tegen wie dan ook, de christelijk-historischen daar toe even goed geroepen zouden zijn, en zeker geroepen zouden worden. Dat men hen uitsluit niet alleen, maar dat men zich met gelijke felheid tegen hen kant, is een bewijs, dat het bondgenoot schap een ander doel heeft, dan gods dienst en christendom te verdedigen. Dit alles gaat intusschen buiten ons om en wij hebben ons in dat gehaspel niet te mengen. Hoe de clericalen den te behalen buit verdeelen en of zij daarbij al dan niet gebruik maken van de diensten der christelijk-historischen, die wel godsdienst en christendom, maar geen clericalisme willen, ligt buiten het terrein onzer beschouwingen. Wat ons wel aangaat is ditwat men ons zeiven aanwrijft en hoe hoog de waarde is, waarop de strijders voor eene christelijke meerderheid die zelve aanslaan. Men zou verwachten, dat die waarde heel hoog zou zijn. De zegeningen, die daarvan het gevolg zullen zijn, worden op hoo- gen toon verkondigd. En, wie de wel sprekendheid van Dr. Schaepman kent, kan het zich levendig voorstellen, hoe zijn gehoor in geestdrift ontvonkt is voor de christelijke meerderheid. En toch Toch is er iets, dat voor de room schen hoogere waarde heeft. Zij willen voor eene christelijke meerderheid veel doen, zij willen veel geven en weinig terug ontvangen, zij willen zelfs hunne erfvijanden helpen kiezen, maar één ding willen zij niet. Het is in de motie eenigszins om floerst en bedekt te kennen gegeven, maar Dr. Schaepman zei het met ronde woorden „De katholieken willen eene christelijke meerderheid, maar één prijs willen zij daarvoor niet betalende opheffing van de plaatsvervanging". Inderdaad, het staat zoo in de versla gen, die de roomsch-katholieke bladen zelve hebben opgenomen 1 Christelijke beginselen, eene christelijke meerderheid, heel mooi maar het voorrecht van plaatsvervanging gaat toch dat alles te boven En diezelfde redenaar, die zoo het eerstgeboorterecht zijner partij verkoopt voor een schotel linzenmoes, die een voorrecht van de bemiddelden stelt boven al de door hem zoo schoon bezongen zegeningen van eene christelijke meerder heid, durft van de liberalen te zeggen „Onder de liberalen zijn zeer zeker mannen van karakter, en men zou ver keerd doen, ze allen over één kam te scheren. Zij allen echter hebben één ding gemeen ze meenen, dat men God niet uit den hemel moet halen. Yan God als den grondslag van den staat, van God's souvereiniteit, van God's waarheid en 'gerechtigheid willen zij niet weten. Om de munt kan mea nog een rand schrift maken„God zij met ons", maar in de wetgeving met God rekenen wilden zij niet." Heel veel zullen wij over dit onder werp niet zeggen. Wij hebben het er vroeger meer over gehad. Wij hebben hier te doen met eene kwaadwillige voorstelling, die den indruk moet geven, alsof „de" liberalen van God en gods dienst niet weten willen. Zij meenen inderdaad, dat men God niet uit deu hemel moet halen, en bedoelen daarmee o. a., dat men de menschen niet plaat sen moet voor de keuze tusschen eene christelijke meerderheid en het voorrecht der dienstvervangingdat men God en godsdienst niet moet gebruiken als een wapen in den staatkundigen strijd. Doch niet, omdat zij met God in de wetge ving niet rekenen willen. Er zijn onder de liberalen even goed oprechte geloo- vigen, als er onder de katholieken en orthodoxe protestanten menschen zijn, die den naam, dien zij voeren, schande aandoen. Voor die geloovigen is echter het ko ninkrijk Gods eene zaak, die niet komt met uiterlijk gelaat, eu is de godsdienst niet een feestgewaad, dat zij nu eens aantrekken eu dan eens afleggen, dat zij b. v. aan den kapstok hangen, als zij in dat gewaad de plaatsvervanging bij de militie zouden moeten derven. Zij zien in den godsdienst niet eene staats leer zij luisteren niet naar de stem van den onfeiibaren paus te Rome, noch naar den niet minder onfeiibaren dr. Abraham Kuyper te Amsterdamzij luisteren naar de stem van hun geweten; die leidt hen bij hun zitten en hun op staan, bij hun denken en hun sprekeD, bij hun rusten en hun bandelen, in het dagelij ksch leven en op staatkundig ge bied het is hun geen uithangbord, maar levonsbeginsel, een beginsel, dat hen leidt bij al hun doen en al hun la ten, niet als een uitwendig voorgeschre ven leefregel, maar als een innerlijke drang, om al te doen, wat hun geweten hen als goed heeft doen erkennen. "Waar wij er tegen op komen, dat aan de kerkelijke partijen bij uitnemend heid het karakter van godsdienstigheid zou toekomen, moeten wij met nog te meer nadruk van ons werpen het ver wijt, dat het liberalisme tot grondslag van het bestaan Yan den mensch maakt den grooten ego. Integendeel, terwijl de bij uitstek kerkelijke partijen, bij voorkeur zich verdiepten in de zuiver heid der leer, hebben de liberalen meer dan zij oog gehad voor het hoofdbegin sel des ChriatendomsHeb God lief bo venal. Dit is het eerste gebod. En het tweede daaraan gelijk isheb Uwen naaste lief als U zei ven. Liefde tot God, zich openbarende in liefde tot den naas te, bij voorkeur tot de verdrukten, de zwakken, de ongelukkigen, dat is het liberale levensbeginsel in School en Kerk, in Staat en Maatschappij. En nu wat moeten wij tot alle deze dingen zeggen Moeten wij nu met de N. R. Ct. jammeren„aaneensluiting, aaneensluiting, aaneensluiting anders gaan wij ten gronde "Wij wenschen onze kalmte te bewa ren. Als wij ten gronde moeten gaan, zal dat met en zonder aaneensluiting moe ten geschieden. Als de roomschen en an tirevolutionairen willen samengaan, zul len zij dat niet laten of doen, omdat wij al of niet aaneengesloten zijn. Als zij te zamen de meerderheid niet hebben, zullen zij die ook niet verkrijgen, als de liberalen eerst in twee groepen stemden. Wie wij bij de herstemming stemmen zullen, zullen we later zien. Nu nemen we onze eigen candidaten of gaan slechts mee met de zoodanigen van de rechtsche groep, waarvan wij verwachten mogen, dat zij mee den weg der hervormingen zullen opgaan. Doch buitendien over die zegepraal der clericalen maken wij ons ook zoo erg ongerust niet. Dat is te zeggen wij achten het niet onmogelijk, dat zij nu de zege behalen, al is dat nog lang zoo zeker niet. Zij zullen echter aan die zege niet veel hebben. De heer Schaepman heeft gezegd, dat de antire volutionairen en roomschen erfvijanden genoemd worden. Dat is eene verzachten de uitdrukking, met het oog op de nu gewenschte verhouding. Het tijm erfvij anden. Het zijn erfvijanden juist op dat gebied, waarop zij de gemeenschap pelijke zegepraal moeten benuttigen. Na tuurlijk, dat er maatregelen kunnen ge nomen worden, die wij niet kunnen goed keuren, dat er bestuurd zal worden in eene richting, die de onze niet is dat er benoemingen zullen plaats hebben meer naar het geloof, dan naar de verdienste. Dat alles is te duchten. En daarom ra den wij ieder aan te trachten die ge beurlijkheid te voorkomen en te trachten, eene niet-clericale meerderheid te vormen. Maar als er eene clericale meerderheid komt, dan zal die uiteenspatten, zoodra zij haar eigenlijk doel wil najagen, dat is, den staat te vervormen naar kerkelij ke inzichten, want, dan zullen de Room schen en de Calvinisten ieder hun eigen God uit den Hemel halen en iü de wetge ving met hun eigen God willen gere kend zien. Dan zal de onverzoenbaar heid der Roomsche en der Calvinistische kerkleer aan het licht komen en zal de meerderheid uiteenspatten, die, welke offers men er van weerszijden ook voor over heeft, als zij tot stand komt, blij ken zal, op een zandgrond te zijn ge bouwd, omdat de grondslag niet bestaat uit christelijke levensbeginselen, maar uit kerkelijke leerstelsels, die, onderling mot elkander in strijd zijnde, geen hechten samenhang bieden! Tot notaris te Obdam is be noemd de heer H. B Gottmer, can- didaat- notaris te ALKMAAR en plaats- vervangend-Griffier bij het Kantonge recht aldaar, tevens werkzaam ten kan tore van den heer Mr. F. H. G. van der Roeven, advocaat en procureur. De heer C. Lely is v e r h i n- derd geworden, den 21en dezer te Zijpe voor de kiezers op te treden. Als lid der commissie voor de eind-ex3mens der Polytechnische School te Delft is hij ver plicht dien dag eene vergadering bij te wonen. In verband met de groote uitgestrekt heid der gemeente Zijpa en met de daar aan grenzende gemeenten Callantsoog en Petten, is den heer Lely thans verzocht I in de Zijpe op twee plaatsea te komen sprekeD. Plaats en tijd zullen later bekend worden gemaakt. Landbouw-crediet. In de jongste vergadering van aandeelhou ders vau de uaamlooze vennootschap Noord- hollandsch Landbouw-crediet is in plaats van wijlen den heer mr. A. P. de Lange met algemeene stemmen gekoz.n tot ge delegeerd commissaris de heer mr. W. C. Bosman te Alkmaar, en herkozen als lid vau de commissie van advies de heer G. Bos Wz., OU DORP. De heer d. P. Staalman is d e candida&t der antirevolutionairen ia het district BRIELLE. Czaar Peterfeesten. Een der voornaamste bijdragen tot vie ring van het Czaar Peterfeest te ZAAN DAM zal de opvoering van het tooneel- stuk zijn, dat door den heer G. J. Honig te Zaandijk vervaardigd is. In de vorige week heeft de auteur het manuscript in eene goed bezochte vergadering der veree niging „Vondel", san wie de opvoering is opgedragen, voorgelezen, eD volgens de Zaanl. Ct., is de indruk zeer gunstig ge weest. Een groot aantal personen uit deu tijd van Czaar Peter's verblijf te Zaandam in de Augustusweek van het jaar 1697 treden er in op en behandelen met elkan der de bijzonderheden, op dat verblijf be trekking hebbende en spreken over toestan den te Zaandam uit dat jaar. Het stuk is getiteld: Pi» ter Michaelofl, onder wel ken naam de Czaar te Zaandam kekend was, en bestaat uit vier bedrijven, spelen de in het huisje op het Krimp, op de scheepswerf van Rogge en in het hai3 van den koopman Calff. Vooraf gaat een be drijf sis inleiding tot het stuk, een ijsta- fereeltje op de Voorzsan voorstellende, hetwelk niet weinig tot het sncces van de uitvoering zal bijdragen. De Nederlandsche Slagershond hield dez.-r dagen te ROTTERDAM zijne jaarlijk- sche algemeene vergadering. De vergade- dering werd geleid door den heer E. M. S. van Santen, voorzitter van het be stuur van den Bond, die in herinnering bracht het resultaat van het petitione- ment van den Bond in zake de quaestie van de uitzonderingswet, door de Tweede Kamer om advies in handen gesteld van den minister van justitie, die, zooals spre ker van betrouwbare zijde heeft vernomen, zich zijnerzijds tot andere departementen van algemeen bestuur, enz. om advies heeft gewend. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. Heijnen, bleek o. m., dat de Bond meer en meer in bloei vooruit gaat, tellende hij thans 18 afdeelingen met 774 leden. In 1898 zullen bij de Paaschtentoonstelling, hetzij te Alkmaar, Scha den of Purmerend, me dailles namens deu bond beschikbaar worden ge steld. De heeren J. A. M, Prankemolle en J. J. Rooijers, die aan de beurt van aftre ding waren, werden als leden van het Uondsbestunr herkozen. Tot plaats, waar de volgende bondsver gadering zal worden gehouden, is Haarlem gekozen. Hld. Treurige dood. Te DON GEN is een 15-jarige jongen, die zich vermaakte met in eene schuur aan een touw rond te slingeren, met zijn hoofd tegen een paal aangeslagen, waardoor hij bewnsteloos werd. De jongen is aan de gevolgen overleden. De antirevolutionaire kiesvereeniging te OOSTEREND op Tes- stl heeft tot candidaat bij Je verkiezing op 15 Juni gesteld den heer A. P. Staal man. In de vr ij dagavond ge- houden vergadering van de afd. Het Witte Kruis te Schagerbrug is beslo ten, een regen waterbak te stichten te Oudesluis en de heer H. Feisser werd benoemd tot afgevaardigde naai de algemeene vergadering. Tengevolge de sluiting der grenzen voor den invoer van hollandsch vee in Duitschland en België, is de prijs van het vleesch in de prov. Groningen vrij wat gedaald. In de veenkoloniëo dier prov. betaalt men voor prima qualiteit rund- vleesch zonder been 821/285 en met been 40 cent per 1/s kilogram; prima kalfsvleesck zonder been kost 4C cent, met been 32 Yj85 cent per l/2 kilo. Door het provinciaal be- stuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: Het verbe teren der Rijkszeewerken op het eiland Wieringen, provincie Noord-Holland. (Raming ƒ25.000.) Minste inschrijver J. Hermans te Wieringen, voor 20.880. Naar de N. Bred. Ct. ver- neemt, wordt te BREDA gedacht aan de oprichtiug van een exporthandel in ge slacht vee, dat in bevroren toestand zal worden uitgevoerd naar Engeland. In den Hortus botanicus te UTRECHT bloeit thans eene uit Mid- dec-Amerika komende orchidee, met niet minder dan ruim 600 fraai geteekende, sierlijk gevormde bloemen. -Te SAPPEMEER is woens dagnamiddag een moord gepleegd. Twee per sonen uit Muntendam, beiden Slor ge naamd, kregen ruzie. De jongste stak den oudste een mes in de zijde. De gewonde is aan bloedverlies bezweken en de dader gevankelijk naar Winschoten overgebracht. De bewoner van perceel 97 (boven), Utrechtschestraat, AMSTER DAM, was den eigenaar eenige huurpen ningen scheldig en daarom reeds eenige malen aangemaand, te vertrckkeD, waaraan hij echter niet voldeed. Daarom werd eeu eigenaardig dwangmiddel aangewend. Drie personen klommen namelijk, op last van den huisheer, vaD perceel 95 op 97, en in een ccgwenk was 't dak ontbloot vau pannen, zoodat de bewoner thans atn weer en wind is blootgesteld. De huishoudelijke en eene algemeene vergadering van het Nederlandsch Land bouwcomité zal worden gehouden op dinsdag 25 Mei, des voormiddags elf uur

Schager Courant | 1897 | | pagina 1