Mtiel overzicht ier veel Wieringen. Brieven uit Dordrecht. Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Bond v. Nederl. Onderwijzers. precies, in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten—Generaal, en zoo noo- d-g op woensdag den 26en. Behalve verschillende gewone werkzaam heden en mededeelingen zullen alsdan worden behandeld een voorstel van het Genootschap ter bevordering van dec landbouw in DREN TE, over verhooging der subsidie voor de paardenfokkerij tot f 100.000 een voorstel van het Genootschap van landbouw en kruidkunde in de provineie Utrecht, over de weuschelijkheid, dat maatregelen worden genomen tegen de knoeiergen in den boter-, kaas- en vee handel en een voorstel van deD voorzitter over zoetwatervisscherijterwijl machtiging zal worden gevraagd door het dagelijksch bestuur, om op een later te bepalen tijd stip eene meeting te doen beleggen over bijenteelt. In de algemeene vergadering, 's na middags te 2 uur, komen in behandeling de rapporten: a. in zake „laDdbouw-kre- diet"; b. in zake „slechten toestand land en tuinbouw", vervolg van het besluit der vergadering van 9 Dec. 1896; c. in zake „Beschermende rechten*. Vergadering van den Raad der gemeente „Wieringen,* ge houden op woensdag 12 Mei 1897, des voormiddags 10 ure. Voorz. Edel Achtbare heer L. C. Kolf Burgera. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris, den heer Poel, de notulen der vorige bijeenkomst te willen lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeling geschiedt van de volgende ingekomen stukken: le. van den heer van der Sterre, ken nis gevende, dat hij met de voorwaarden, door den Raad vastgesteld, genoegen neemt, en in 't laatst dezer maand de gemeente komt bezoeken. 2e. een schrijven van den heer M. Oorter, verzoekende, om de misstelling van zijnen naam, welke moest zij3 M. Bakker, te willen veranderen. 3e. eene missive van h.h. Gedeputeer de Staten, behelzende de goedkeuring van de slemlocalen voor de a. s. verkie zingen. 4e. eene missive van den heer Com missaris, vermeldende, dat de gtm.-veld- wachter Sj. JJuijnker alhier is benoemd tot Rijksveldwachter te Amsterdam. Voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het stembureau voor de a. s. verkiezingen worden benoemd de heerena. voor de Tweede Kamer der St.-G. Obreen en P. lijeen Pz„ plaatsver vangers P. Kunt eü Jb. Mostert; b. voor de Prov. Staten, P. Koorn, V. Heijblok plaatsvervangers J. Ijsen, J, Mostertc. voor den Geme n'eraad, V. Heijblok, J. lijsen en P. Kuut, plaatsvervangers P. Tij- een Pz., P. Kuut en P. Koorn. Tevens wordt ingetrokken het raadsbesluit van 10 November 1896. Voorzitter deelt mede, dat eene be langrijke zaak aan de orde is en stelt voor, die in comité te behandelen. Hier toe wordt besloten. Na heropening stelt de voorzitter voor, om met de heeren Kaan, Kelckkoven eD Minnes eene overeenkomst aan te gaaD, omtrent de wier-industrie. Algem. Stem men aangenomen. Niets meer te behande len zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. A. s. woensdag zal alhier de eerste lammerenmarkt plaats hebben. Op den avond van dor derdag 1.1. hield de Afd. Barsinger horn van het Witte Kruishare ge wone vergadering, ten huize van den heer A. Slotemaker. Tegenwoordig waren 16 leden. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de Afdeeling steeds vooruit gaat in ledental, hetwelk thans 148 be draagt. De rekening over 1896 wees aan eene ontvangst van f 408.745 en ee ne uitgaaf van f 392.13, zoodat het ba tig saldo bedroeg t 16.615. Achtereenvolgens werden gekozen tot lid van het Bestuur de heer G.Claij van Haringhuizen en tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering de heer Dr. Ik. W. Beeker en tot diens plaatsver vanger de heer P. Bronder. Nog werd door het Bestuur een voor stel gedaan, om terug te komen op een vroeger genomen besluit dezer afdeeling, n.1. dat, waarbij van personen, wonende in deze Gemeente, bij hunne toetreding tot het lidmaatschap der Afdeeling na 1 Januari 1896 eene entree zou worden geheven van f 5, als vergoeding voor het gebruik der verplegingsmiddelen, die reeds vóór dien datum door de Afdeeling wa ren beschikbaar gesteld. Dit voorstel van het Bestuur gaf aan leiding tot eene langdurige discussie, waarvan het einde was, dat de bewus te bepaling omtrent het heffen van de entree werd ingetrokken en ingezete nen der gemeente Barsingerhorn dus voortaan als lid der afdeeling kunnen toetreden tegen betaling der gewone contributie van slechts 1 gulden 's jaars, zonder meer. Onze oude Merwestad mag zich ver heugen in 't bezit van een fraai aan gelegd park, „'t Oranje Park" genoemd. "Welwillend is dit als Tentoonstellings terrein afgestaan en binnen eene om rastering zijn al de benoodigde getim merten aangebracht. Met 't oog op een druk vreemdelingenbezoek heeft het Hoofdbestuur echter gemeend, 't Park een nog meer presentabel aanzien te moeten geven, en de niet onbelangrijke som van ruim f 3000 werd er aan ten koste gelegd. Nu wilde het geval, dat een paar jaar geleden het Gemeente bestuur eene flinke subsidie had toege staan voor het alhier gehouden Taai en Letterkundig CongreB. Meenende, dat dezelfde goedgeefschheid nog een der hoofdeigenschappen van de Dordtsche Vaderen was, klopte de Ver- eeniging „Fak en Kunstu nog eens aan, ten einde eene subsidie voor de Ten toonstelling los te krijgen. Men had echter de huid verkocht, eer de beer ge vangen was, want er werd afwijzend op dit verzoek beschikt. Nu was Leiden in last. Het bestuur van „F. en A." zond onmiddellijk aan alle leden van den Raad eene missive, naar aanleiding van het ongunstig prae-advies van B. en W. inzake de subsidie—aanvrage. Daarin werd herinnerd, dat ook aan het ge houden Congres gelden zijn toegestaan, terwijl het toch vast staat, dat de Ten toonstelling meer indirecte voordeelen aan de gemeente zal opleveren dan dit congres. Verder werd in dit schrijven gezegd, dat Dordrecht zelf en vele andere gemeenten meermalen subsidie verleen den aan dergelijke Tentoonstellingen, daar er wel degelijk gemeentebelangen bij betrokken zijn. Erkende het Bestuur ook dankbaar het kosteloos beschikbaar stellen van het Park, het wees er tevens op, dat door het Tentoonst.-Best. ruim 3000 Gld. waren uitgegeven aan verbeteringen en verfraaiing, wat toch naderhand ten voordeele der gemeente komt, terwijl bovendien het terrein als Villa-Park onder de aandacht van duizenden gebracht wordt. Hot Bestuur sprak ten slotte de hoop uit, dat op de aangevoer de gronden de aanvrage alsnog in wel willende overweging zou worden geno men. HelaasOok dit geschrift beant woordde niet aan het doelhet verzoek werd gewezen van de hand Het eenige, dat men kon verkrijgen, was de toezeg ging, dat, als na de Tentoonstelling bleek, dat het Park inderdaad zooveel ver fraaid is, als wordt beweerd, men nog maals de aandacht aan een dan ingediend request zou schenken. Tot zoolang zal er dus geduld geoefend moeten worden. Inmiddels zijn de terreinen bijna ge reed gekomen. De bureaux van 't Hoofd bestuur en van de Administratie zijn naar 't Hoofdgebouw overgebracht en in de laatste dagen is er een vloed van inzendingen ingekomen, thans nog een echte chaos van kisten en pakken en balen en rommel. Het eere-lidmaatschap is aangeboden en aanvaard door de Mi nisters van Oorlog en Marine, alsmede door den Commissaris der Koningin van Z.-H. De officieele datum der opening zal spoedig bekend zijn en hoogstwaarschijn lijk in Juni vallen. De strafzaak tegen R. M., laatstelijk hoofd eener school te H.-II W., thans gedetineerd in het huis van Bewaring te Alkmaar, zal op dinsdag 18 Mei 1897, te 11 ure, voor de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar worden behandeld. Aan dezen beklaagde wordt ten las te gelegd het plegen van min-zedelijke handelingenaan hem is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer Mr. F. H. G. van der Hoeven, advocaat te Alkmaar, terwijl in deze zaak door het Openbaar Ministerie tien getuigen zijn gedagvaard. Een paar belangrijke datums, waar van de verjaardagen in Meimaand vallen en die betrekking hebben zoowel op 't verleden als het heden, wenschen wij in 't begin van ons overzicht even bij de lezers in herinnering te brengen. Op 10 Mei werd de vrede tusschen Frankrijk en Duitschland te Frankfort gesloten. Het duitsche volk, dankbaar der dan zijn verbeven bestuurder, heeft op dezen dag eene indrukwekkende ova tie gebracht aan den grooten kluizenaar in Friedrichsruh. Prins Bismarck toon de zich zeer ingenomen met deze her innering aan zijne staatkundige werk zaamheden. Te Grunewald werd voor den stichter van het duitsche rijk bij deze gelegenheid een standbeeld ont huld. Den 6en Mei 1892 trad Italië toe tot het aanvallend en verdedigend verbond tus schen Duitschland en Oostenrijk en kwam dus de Triple Alliantie tot stand. Het verbond werd aangegaan voor den tijd van zes jaar, met één jaar opzeggen. De laatste dag, waarop het tractaat opge zegd had kunnen worden, is in Italië onopgemerkt voorbijgegaan. De minister president Di Rudini heeft dus stilzwij gend voor zes jaar de verplichtingen voor Italië ten opzichte van dit verbond, ver lengd. Er moeten wel zeer gewichtige redenen voor Italië hebben bestaan, om zich nogmaals voor zes jaar de handen te binden, wijl het toch algemeen be kend is, dat tusschen Italië en Oosten rijk belangrijke afwijkingen bestaan, ter wijl de radicale neigingen van vele Ita lianen eene toenadering tot Frankrijk gewenscht maakten. "Wij, die slechts zelden in de gelegen heid zijn, een oogenblik achter het po litieke gordijn te kijken, verheugen ons slechts, dat de vrede door de hernieuw de overeenkomst weder op hechter grondslagen rust. Moge een spoedige vrede tusschen Griekenland en Turkije het begin zijn van een tijdperk van lang durige rust. Verschillende beschouwingen worden reeds nu gewijd aan de gevolgen van den jongsten oorlog. Algemeen komt men tot de conclusie, dat Griekenlands prestige in het oosten van Europa is gekortwiekt, Griekenlands volk is vernederd, de vereeniging van Kre ta met het moederland voor langen tijd onmogelijk is geworden en dat Rusland, de vertegenwoordiger van hetPanslavisme de eenige overwinnaar is in den strijd. Aan die overwinning heeft geheel Eu ropa krachtig medegewerkt. De Staat kunde der russische regeering, door Oos tenrijk en Duitschland gesteund, door Frankrijk gehoorzaamd en door Italië en Engeland gevolgd, heeft weder een be langrijken stap in de richting van Kon- stantinopel voorwaarts gedaan. Een der invloedrijkste mededingers om het bezit van Byzantium is van de baan gescho ven, terwijl de Sultan, onder russischen druk, wel genoodzaakt zal wezen, in die vredesvoorwaarden genoegen te nemen, die het europeesch concert hem toe wil staan. De zienswijze van Rusland over het bezit van den Bosporus, moge door het spoorwegnet, dat straks dit land dwars door Siberië met den Grooten Oceaan zal verbinden, eenigszins gewijzigd zijn, toch zal de uitvoering van het testament van Peter den Grooten nooit uit het oog worden verloren. Deze eere-erfenis, aan eiken opvolger van het Tsarenrijk als eene heilige op dracht nagelaten, is de hoofdspil, waarom de oostersche kwestie draait. Daar mee houdt de geheele politieke wereld rekenschap, al tracht men zich soms in enkele kringen, zooals thans in Oosten rijk, wijs te maken, dat de russische be langen thans in eene andere richting liggen. Een ander merkwaardig uitvloeisel, uit de Balkan-verwikkelingen ontsproten, vinden wij de afkoeling, die althans op dit oogenblik tusschen Frankijk en Rus land wordt waargenomen. Duidelijk blijkt dit uit artikels in zeer gematigde organen, als Journal en Figaro Naar aanleiding van het droevig onge luk, dat in Parijs plaats had, schrgft het Journal „In onzen rouw heeft de duitsche Keizer weder eene opwelling gehad van eene groote zielhij heeft deze gelegen heid aangegrepen, om zich een voornaam vijand te toonen. Zijn telegram was het eerste, hij laat zich door een buitengewoon gezant vertegenwoordigen, die met fijn gevoel gekozen is onder hen, die aan eene fransche familie verwant zijn. „Zulke betuigingen van medegevoel maken een bijzonder diepen indruk, wan neer men daartegenover stelt de deel neming van een vriend, in wiens warm hart wij geloofden. Keizer Nicolaas laat zijne sympathie betuigen door zijn rijks kanselier, zijn ambtenaar, in eene uiterst vormelijke notavan hem persoonlijk, van zijn gevoel, merken wij niets. De rozen en fanfares van Parijs waren hem welkom, voor de doornen en tranen heeft hij niets over, op zijn hoogst een koel bij den portier afgegeven kaartje". Het schijnt, dat de tsaar, door welke invloeden dan ook, niet meer zich zoo sterk tot Frankrijk aangetrokken gevoelt, als men daar wel verlangt, en nu laat men dit óf direct aan het adres óf indirect door loftuigingen op Duitschlands keizer gevoelen. Figaro schrijft zelfs in een hoofdarti kel: Daar Duitschland officiëel aan de ten toonstelling deelneemt, kan men den keizer niet beletten, zich in 1900 naar Parijs te begeven. Bij voorbaat noemt het boulevard-orgaan reeds nu den Franschman een nietswaardige, die het bij die gelegenheid wagen zou, den kei zer te beleedigen. De mededeelingen in de bladen, dat de keizer zich thans in den Elzas op houdt, waar onder zijne oogen krijgs kundige operaties plaats hebben, zullen hier en daar nog wel met een bitter woord gepaard gaan, doch ook over de ze bezoeken zal langzamerhand wel het zand der vergetelheid gestrooid worden. Uitstapjes van vorstelijke personen zijn weder aan de orde van den dag. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk is te Vlissingen aangekomen, om de baden te gebruiken. Koning Alexander van Ser vië vertoeft reeds sedert drie dagen te "Weenen. Vorst Ferdinand van Bulgarije begeeft zich voor eenige dagen, wegens het overlijden van zijn oom, den hertog van Aumale, naar Parijs. Neêrlands koninginnen vertoeven in "Weenen. 't Ligt voor de hand, dat de politiek met al deze reisjes niets te maken heeft. Over 't geheel kunnen de regeeringen zich de weelde van een uitstapje nog niet veroorloven. Meest alle kabinetten hebben nog zaken van groot belang in 't reine te brengen. Oostenrijk en Hongarije houden da gelijksch bijeenkomsten om de geldelijke bijdragen te regelen, die zeer spoedig weer voor 10 jaar vastgesteld moeten zijn. In Denemarken verkeert men te midden eener ministeriëele crisis, wier oplossing nogal met eenige moeilijkheden gepaard gaat. Italië is druk bezig, de zaken in Afrika afdoende te regelen. In Engeland maakt men toebereidselen, om den zestigsten gedeakdag der troons bestijging van koningin Victoria op waar dige wijze te vieren, en gaat men tevens met bet maken van toebereidselen voort, om dit gedenkjaar in de geschiedboeken van Zuid-Afrika met bloedige letters op te teekenen. De regeering van Portugal heeft ee ne gelukkige verkiezing achter den rug. De nieuwe Kamer telt 95 liberalen, 21 conservatieven en 4 onafhankelijken, zoo dat de regeering zich in eene sterke meerderheid mag verheugen. De gunstige uitslag is hoofdzakelijk te danken aan de instemming van het land met de koloniale staatkunde der re geering. Het ministerie Hintze toch liet ver zekeren, dat het kabinet geen duimbreed van de portugeesche bezittingen in Afri ka prijs zal geven. De uitslag der ver kiezing was het gevolg dier verzekering. Wij willen 't maar niet onderzoeken, in hoeverre de vertoogen van derden hierbij in het spel zijn geweest, doch wij verheugen ons ter wille van de Trans vaal over de houding, die Portugal heeft aangenomen. De portugeesche bezittingen in handen van Engeland zou gelijk staan met de Boeren aan handen en voeten gebonden aan de genade van den britscnen luipaard over te leveren. Stelt men de troepen-verschepingen van Engeland naar Zuid-Afrika een oogenblik ter zijde, dan schijnen de zaken weder eene vreedzame richting te nemen. De regeeringen van Kaapland en Transvaal hebben voorgesteld, de ge schilpunten aan de uitspraak van een scheidsgerecht te onderwerpen, een voor stel, dat Chamberlain bezwaarlijk kan verwerpen, daar hij toch een kleineren staat niet zal weigeren, wat hij zelf met de amerikaansche staatslieden als eene waardige oplossing van hangende kwesties wenschelijk heeft geacht. Men mag toch niet aannemen, dat het mach tige Engeland tegenover een zwakken staat een anderen toon zal aanslaan, dan tegenover een machtigen en krachtigen. 't Zou ergerlijk zijn. De Daily lelegraph verneemt, dat de sultan protesteert tegen de interventie der mogendheden en verklaard heeft, dat hij met Griekenland onmiddellijk onderhandelen wil. En de reeds gisteren vernomen me dedeeling, dat ondanks de vredesonder handelingen Turkije zich blijft wapenen, wordt thans nog bevestigd door dit be richt aan de Foss. Ztg. uit Konstanti- nopel „Het is opmerkelijk, dat ondanks de pogingen om den vrede te herstellen, in Turkije op koortsachtige wijze aan de uitrusting van het leger wordt gewerkt Het schijnt, dat Turkije zich voorbe reidt op groote dingen „Gezaghebbende personen meenen, dat de volgende vredesvoorwaarden door Turkije gesteld zullen worden: Betaling eener oorlogsschatting van acht millioen Pond Sterling, vermindering der griek- sche vloot en bezetting van Thessalië totdat de oorlogsschatting betaald is Met het oog op dit laatste punt wordt in Thessalië reeds een civiel be stuur ingericht." Schagen, L5 Mei 1897. In de vergadering der Afdeeling Schagen van het Neder- landsck Onderwijzers Genootschap, gehouden deu 13en Mei, zijn tot afgevaardigden naar de Vergadering der Gewestelijke Veree niging Noord-Holland, te houden te Hoorn den 5en Jnni, benoemd de heeren A. Blad te Haringcarspel en Joh. de Groot te Barsingerhorn. Donderdag hield de Pro- tectionistische Vereeniging „tot bescher ming en opbeuring van den Nationaleu Landbouw en Arbeid" eene vergadering ter bespreking van de Candidatuur 2de Ka mer en Prov. Staten, in da Cérès alhier. Op het uitgeschreven uur begaven wij ons naar genoemd lokaal, doch na lang wachten keerden wij teleurgesteld huis waarts, daar de vergadering na eene lang durige bespreking had besloten, de pers geen toegang te verleenen. Na den afloop vernamen wij evenwel v&d bevriende zijde het volgende De Vereeniging had besloten met geen eigen cmdidaat voor de 2e Kamer voor den dag te komen, daar men vrijwel over tuigd was, dat deze in de minderheid zou blijven. Daarom was men voorloo- pig overeengekomen, de candidatuur van Jhr. Mr. 1. A. J. van Asck van Wijk, den candidaat der antirevolutionairen, te steanen, te meer, dsar er kans bestaat, dat de heer van Wijk ook door de Ka tholieken zal worden gesteld. Mochten e- venwel de Katholieken met een eigen caD- didaat in 't strijdperk treden, dan zal de vereeniging opnieuw eene vergadering be leggen, om hare verdere gedragslijn vast te stellen. Men besloot verder, den heer vanAsch van Wijk uit te noodigen, op een paar plaat sen in het district als spreker op te tre den. Als eene dezer plaatsen werd Schagen genoemd. Voor het lidmaatschap der Provinciale Stattn in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer d. J. Kaan, werd tot candidaat gesteld de heer J. Komen Burgemeester van Winkel. Ook onderstaande werd ons ter nL sing opgezonden In de op 12 Mei 1897 te Scha geil in de Land bon w-Sociëteit Céri door de vereeniging tot bescherming opbeuring van den Nationalen Landbouw en Arbeid gehouden vergadering is besloten dat de vereeniging bij de aanstaands kamerverkiezing propaganda zal maken voor den candidaat, door de katholieke en antirevolutionaire partijen te stel. len, en is tot candidaat voor de staten- verkiezing, vacature A. Jz. Kaan, Ke! steld de heer J. Koomen Hz., bnrgemees. ter van Winkel. De heer J. P. Backx te Wieringef. waard had verklaard, voor deze stateaver. kiezing niet in aanmerking te willen ko- men. Dat het streven van den heer P. Stadt, directeur van Euterpe, 0fl waarde wordt gesteld en dat het he^ aan sympathie bij de leden niet ontbreekt kan dienen, dat hem door een lid Van Euterpe als herinnering aan het goed ge- slaagde, gezamenlijke concert, een mnziek- album met inscriptie is vereerd. Bij het vee, dat dinsdag jD onze gemeente werd aangevoerd en op advies van den plaatsvervangenden districtsvee. arts, den heer Muijs, in den stal van den heer C. Zijdewind in strenge afzonde ring werd gehouden, omdat genoemd veearts voor tongblaar vreesde is donderdag die ziekte geconstateerd. De 32 dieren, die afkomstig waren van een stal van 124 koeien te Purmerend bij welke tongblaar geconstateerd is, moeten nu op den stal van C. Z. geheel uitzie ken. De dieren behooren tot verschillende eigenaars. Dezer dagen hielden ach- tereenvolgens onze muzikale vereenigingsn EuphoniaHarmoniekapelen Euter pehare jaarvergaderingen. De aftreden- de bestnursleden van de dameszangvereeni- ging „Euphonia*, de dames Hopman en Stammes, werden, evenals de aftredende be stnursleden van de „Harmoniekapel* de heeren W. Fader, F. Gielens en J. Rot gans, en die van „Euterpe', de heeren J. Ranke en 1. Tjalkens, allen herkozen. De Harmcniekapel kreeg in den heer Jb. Molenaar een nieuwen secrstaris, Euterpe in den heer Hollenberg een nieuwen pen ningmeester. De vroegere titularissen had den bij hunne aftreding voor eene herkie zing bedankt. Geen der drie vereenigin- gen eindigt het jaar met een nadeelig sal do, wat zeker voor den financiëelen bloei van alle getuigt. Het HollandschTooneel- gezelschap van den heer Willem Pot- harst zal gednrende de kermis op de dagen dinsdag, woensdag, zaterdag en zon dag tooneeluilvoeringen geren ten locale D. v. Iwuiver. Dinsdagavond zal worden opgevoerd „Dokter Klaus". Ditmaal zal ook, zooals va ij dit van den heer Potharst gewoon zijn, alle zorg aan de uilvoeringen worden besteed. Het tweedaagsche feest der Noord-Hollandsche Kolfver- eenigillg zal plaats hebbeD op dinsdag 25 en woensdag 26 Mei a. s. Uitgeloofd zijd de volgende prijzen le prijsf 35.groot verguld-zilve ren medaille2e prijs f 25.—, verguld- zilveren medaille 3d prijsf 15.—, klein, verguld-zilveren medaille4e prijs f 10.zilveren medaille 5e prijsf 5, groot, bronzen medaille. Tevens zal de keuze worden gegeven tusschen het geld en kunstvjorwerpen, welke voor werpen in het lokaal van den heer v. Iwuiver, waar de wedstrijd zal plaats heb ben, tentoongesteld zullen zijn. Verder wordt nog uitgeloofd voor de hoogste serie eene zilveren medaille en voor de daaropvolgende eene tweede zilve ren medaille, terwijl de persoon, die in de twee eerste series het hoogste aantal punten slaat, een verguld zilveren medaille zal ontvangen. De wedstrijden beginnen eiken dag pre cies om 9 ure. Door de Schager Harmo niekapel zal op den tweeden dag een con cert worden gegeven, waarop de ledeu der kolfvereeniging met hunne dames vrijen toe gang hebben en verder tegen een entrés van 50 ct. toegang zal worden verleend aan niet- leden. Dit concert zal wellicht besloten wor den door een bal en zal te ongeveer half negen een aanvang nemen. Maandag 17 Meia. i8 ^.6 12Yj jaar geledeD, dat de beer 11ja kens zich metterwoon in onze gem. vestigde en zijn ambt als onderwijzer aan 0DZe openbare school in vervulling Dam. de raadsvergadering van 22 October 1884 werd de heer Ijalkens nret algemeene stem» men benoemd, ter vervulling van de va cature Rottier. Uit het pas verschenen jaarboekje van bovengenoemden Bond blijkt, dat op 1 Jan. '96 het aantal afdeelingen 112, bet aantal leden en voorstanders 3651 bedroeg, terwijl op I Jan. '97 eene vermeerdering van 17 afdeelingen en 610 leden gecon stateerd kon wordeD. Meer dan 4000 on derwijzers hebben zich dus onder de va nen van den vooruitstrevenden Bond g«" schaard. Bij dea. s. feestelijkheden ter gelegenheid der Gewestelijke Gymnss- tiekuitvoeriog, zal de Harmoniekapel, daar voor aangezocht, hare medewerking verlee nen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2