TELEGRAMMEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandse!) Nieuws. Anna Paulowna, 15 Juni '97. Alkmaar. Zwolle. Zaandam. Deventer. Apeldoorn. Beverwijk. Nijmegen. Gouda. Oostburg. W eststellingwerf. Amersfoort. Breda. Almelo. Loosduinen. Enschedé. Hoogezand. Franeker. Dordrecht. Tilburg. Delft. Zuidhorn. Den Helder. Leiden. ceeide cijfers der belastbare opbrengst «eggen aangaande de hoegrootheid dezer gronden in verhouding tot het geheel niets. Eveomiu als men nit het geval, dat eenige eigenaren van gronden in den Anna-Paulownapolder te zamen voor l/a in de grondbelasting van dien geheelen polder waren aangeslagen, zon mogen be sluiten, dat het aantal Hectares bij hen in bezit, juist het achtste deel van den geheelen polder moet bedrageo, evenmin moogt U uit het geval, d&t de Buiten landers van wege hunne eigendommen in Nederland voor 4.2 °/0 in de geheele be lastbare opbrengst zijn aangeslagen, beslui ten, dat nu ook 4.2 °/0 van al de Hects- ren land in Nederland hun eigendom zijn. De fout, eerst door Mr. Fokker begaan, wordt nu weer begaan door U. Nu mij uit uw schrijven is gebleken dat Mr. Fokker tot staving van zijn be weren geene andere cijfers tot eijne beschik king had dan de door U genoemde, blijkt mij, dat ik niet ten onrechte de bewijs kracht zijner cijfers ia twijfel trok. Wanneer U in de kwestie Fokkerde Boer eene beslissing nemen wilt, zult U moeten beginnen met een onderzoek naar het aantal Hectaren land, bij Buitenlan ders in bezit. Dat dit onderzoek niet ten voordeele van Mr. Fokker zal afloopen durf ik met het oog op den meerendeels uitstekenden grondaard der Buitenlandsche eigendom men en een daaruit volgenden hoogeren aanslag per Hectare bij voorbaat wel ver zekeren. In afwachting, Met de meeste achting, Uw Dw. Dr. H. de 1 loer. Mijnheer I Vergun mij eene opmerking omtrent de oplossing van de weddenschap tusschen de heereu Fokker en de Boer, voorkomen de in uwe courant van 13 dezer. Uil die oplossing blijkt wel, dat de huurwaarde van da ongebouwde ei gendommen, toebehoorende aan buiten landers, bedraagt 4.2°/0, doch niet, dat de grootte van het grondbezit is tusschen 4 en 5% van het geheel en dit was, volgens uwe courant toch de weddenschap, die was aangegaan. In de provincie Zeeland, alwaar hoofd zakelijk beste kleigronden aan niet-ingezate- nen behooren, is zeer zeker het aantal hecta ren in vergelijking met de belastbare op brengst over het geheele land berekend, in het nadeel van den heer Fokker en geloof ik, dat de heer de Boer de wedden schap zal winnen. Hoogachtend Uw dr. R. Rezelman. Winkel, 14 Juni '97. Schagen, 16 Juni L897. Maandag j. 1. werd de algemeene vergadering van onderwijzers en onderwij zeressen in het arrondissement DEN HEL DER in het Noord-Hollandsch koffiehuis alhier gehouden. De vergadering werd ge presideerd door den heer Mr. M, Biichner schoolopziener in genoemd arrondissement De voorzitter had gehoopt, dit jaar geen treurige herinneringen behoeven op te wekken, doch helaas, het onverwachte over lijden van den heer van der Woude noop te hem, aan de nagedachtenis van dien hoogst bekwamen onderwijzer een woord van welverdiende hulde te brengen. Hij hoopt, dat het wisselvallige van ons be staan, nu weer uit den plotselingen dood van den heer van der Woude gebleken, er velen toe zal brengen, niet altijd het oog op de toekomst te hebben, maar zich meer bezig te houden van de plichten van den dag. Den heer van den Berg felisiteert voorz. nogmaals met zijn vijfentwintig jarig ambts- feest en hij knoopt er den wensch aan vast, dat Anna Faulowna nog vele jaren den heer van den Berg in zijn midden moge zien. De notulen van den heer van Farik werden daarop gelezen en goed gekeurd. De heer B. deelde daarop mede, dat de regeering weder 75 gld. voor de arr. biblio theek had toegestaan, waarvoor onder meer 2 exp. Reijnders, de Ned. Landbouw en eene degelijke aardglobe zullen worden aangekocht.- Met algemeene stemmen be sloot de vergadering, in Juni 1898 weder in Schagen te vergaderen. Na deze gewone huishoudelijke werkzaamheden kreeg de heer L. J. de Fries van 't Zand het woord. In eene uitstekend gestileerde verhandeling besprak hij de practische waarde van het onderwijs. Sinds jaar en dag, zegt de heer de V., klinkt langs Bethlehems velden de verzuchting, dat ons onderwijs niet prac- tisch genoeg is. Mochten er redenen tot klagen zijn, dan zou de spr. die meenen te vinden in de overlading met leervak ken eenerzijds, aan het overdreven naetho- denstelsel anderzijds. Te veel ♦ijd wordt er verspild, om het begin te vinden van allerlei begrippen en daardoor missen da kinderen bij het verlaten der school maar al te vaak de noodige bedrevenheid in die leervakken, welke de practijk des levens eischt. Spreker wil, dat de leerling bij het verlaten der school vaardig vooral zij ir lezen, schrijven en rekenen en dat is slechts ti verkrijgen door eene immer temgkee- rende herhaling. Hij spreekt den wensch uit, dat de hei de richtingen op 't onderwijsgebied el kander mogen naderen, opdat men krijge bij een scherp opmerker een flink practi cus. Na de pauze hield de heer U. M. Ih. ter Linden eene voordracht over de vereenvoudiging van onze schrijftaal. Duidelijk zette spreker de geschiedenis der beweging uiteen, toonde aan, op welke wij ze dr vereenvoudiging is te verkrijgen en tevens, welke belangrijke resultaten eene toepassing der hervorming voor de school en de maatschappij zal hebben, 't Zijn voetangels en klemmen in ons onderwijs, die dubbele u en o, die naamvalsuitgan gen, die hoogst belemmerend voor het on derwijs zijn. Ook wegens het groota be lang, dat Nederland bij het hollaudsche element in Zuid-Afrika heeft, is eene her vorming vooral juist nu driugeud nooJig. De heer Ressing is het in bijna alle opzichten met den inleider eens, alleen wil hij de vreemde woorden hunne oor spronkelijke spelling laten behouden. De naamvallen zou hij tut drie willen terug brengen, doch het onderwijs daarin niet geheel verwaarloozen. Hij zou willen, dat de tospassing der vereenvoudiging van de pers uitging. Na nog eenige besprekingen stelde de heer Tk. Roep de volgende motie voor: De algemeene vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen in het arron dissement Den Helder, op 14 Juni te Schagen gehouden, juicht het streven der vereenvoudiging der spelling toe. Deze motie werd met algemeene stemmen (125) aangenomen. Een vijftigtal der aanwe zigen toonde nog tevens zijne belangstel ling, door zich als lid bij de vereeniging aan te sluiten. De derde en laatste inleiding werd ge- honden door den heer 8. Wijn te Helder. Het onderwerp zijner rede luiddede vertelling in de Lagere School. Hij zou voor de vertelling eene belangrijke plaats ingeruimd willen hebben, daar bijna alle leertakken met de vertelling in een innig verband staan. Maar al te vaak wordt zij thans verwaarloosd, maar al te velen komen onbeslagen ten ijs, onderschatten hare hooge waarde. Aan deze schromelijke veronachtzaming wil spreker, dat zoo spoedig mogelijk een einde kome. Eene levendige gedachtenwisseling volgde daarop over dit belangwekkende onderwerp. Enkelen sloten zich bij den spreker aaD, an deren wenschten een anderen weg in te slaan, derden ontkenden den invloed der vertel ling op enkele leervakken. Een zangkoor, bestaande uit onderwijzers, ouder leiding van den heer P. Stadtbracht gedurende en na de vergadering een zestal liederen ten gehoore, die eenstemmig werden toe gejuicht. In zijn slotwoord sprak de voorzitter zijne hooge ingenomenheid uit over den tooD, die gedurende de vergadering had geheerscht. Het wss er eene van die echt gezellige, prettige bijeenkomsten, die aan de vergaderingen van weleer herinnerde. Hij schreef dit toe aan het gemis van e- lementeD, dit te vaak ontstemming hadden veroorzaakt. De heer van den Berg bedankte daarop voorz. ook voor de woorden, tot hem ge sproken, en hoopte, d.t de onderwijzersin het arr. Den Helder nog vele jaren den heer B. niet alleen tot schoolopziener, maar veeleer nog tot vriend en raadsman mochten behouden. Op uitnoodiging onzer plaatselijke kiesvereeniging trad zaterdag avond in het Noord-Holl. Koffiehuis de heer D. de Klerk van Rotterdam als spre ker op. Op hoogst bevattelijke wijze zet te spieker het standpunt der Liberale Unie uiteen en verklaarde, waarom juist de candidaten, die tot deze partij behoor den, bij deze verkiezing de voorkeur ver dienden. Hij betreurde het, dat de ar beiders, die van de Uuiemannen veel goeds hebben te verwachten, in dit district den heer van Kuijkhof tegenover den heer Fokker hadden geplaatst, waardoor eene versnip pering van stemmen ontstond, die ten slotte alleen ten goede der behoudende en der kerkelijke partijen zou komen. Aan het debat werd uitsluitend deelgeno men door den heer Reitsma van Den Hel der. Gelijk de heer de K. van zijn goed recht gebruik maakte, om den heer F. aan te beveleD, zoo wenschte hij zulks te doen ten opzichte van den heer van Kuijkhof. Hij betreurt het, dat vooruitstrevend-li- beralen en radicalen het belangrijke kies recht-vraagstuk van de baan hebben ge schoven. Alleen algemeen kiesrecht voor mannen en vrouweu kan betere arbeiders toestanden scheppen. Wanneer een boer zijn ploeg door de zware klei drijft en hij voelt, dat het niet goed gaat, dan zoekt hij de oorzaak daarvan op en het zal hem waarschijnlijk blijken, dat zijn mes niet scherp genoeg is, Zoo wenscht spreker, dat men de oorzaak opzoeke van al de sociale misstanden, opdat de staats- ploeg beter dan tot heden haar werk ver richte. Eene bijdrage voor de werklieden pensioenen wil hij noch van den werkman, noch van den werkgever eischen. De eer sten kunnen van hup vaak mair al te sober werkloon niets missen, de laatsten zouden het ten slotte op den werkman verhalen. Op den staat rust de dure verplichting, om voor den invalide van den arbeid te zor gen. De heer R. wil wel leerplicht, doch on der voorwaarde, dat de ouders vergoeding zullen ontvangen voor de opbrengst, die ze soms hoog noodig van hunne kinderen genieten. Vrijhandel noch protectie zal de armoede uit de wereld helpen. Alleen dan} waaneer de landbouwer vrij over de vruch ten van zijn arbeid van den grond, die hem zou moeten toebehooren, kan beschik ken, zal de armoede uit de wereld gaau. Evenwel is protectie eene bevoorrechting van het kapitaal en daarom, is hij er te gen. De heer de Klerk diende daarop den spr. met tegeoantwoord. Ook hij zou de grootst mogelijke uit breiding van het kievrecht wciischen, doch wear die op dit oogenblik niet is ta ver krijgen, moet men daar ook het oog voor alle andere hervormingen sluiten De heer R. heeft eene vergelijking gemaakt, ook hij wil zulks doen. IndieD, zegt spreker, gij aan gene zijde van dien muur wilt zijn, loopt ge dan uw hoofd erop te pletter, omdat die weg de kortste is? Ot is het niet beter, door de deor te gaan, hetgeen js wel eenigszins meer tijd eischt, maar toch veilig naar gene zijde leidt? Mtt eene nieuwe kieswetagitatie zult ge de verbeteringen iu het werkmsnslot be letten, of het moet u te doen zijn, om die te voorkomen, om zoo de ontevredenheid in het leven te kuDnen houden. Hij hoopt, dat, waar de parlementair-socialen eenmaal met Fieuwenhuis gebroken hebben, zij ook spoedig zullen meegaan met die par tijen, die oprecht hervormingen wenschen. Men moet de wapenen grijpen, die er te grijpen zijn, omzijn doel te bereiken. Door eene matige bijdrage van den werkman in zijn pensioen ziet hij alleen kans, om de zaak werkelijk in 't leven te roepen. Ook onder de parlementairen zijn er, spreker noemt v. d. Koldie in dezen niet het onderste uit de kau willen hebben. Spreker gelooft, dat de heer R. en de zijnen sterk overvragen, om toch maar een redelijk bod te knanen krijgen. Bij leerplicht voeding, schoeisel, klee ding, ook spreker is er voor, indien het te verkrijgen is. Toch moet men niet alles op de maatschappij schuiven, doch ook een deel der verantwoordelijkheid laten rusten op hen, die het kind hebben voortgebracht. Gemakkelijk is het zeker wel, anderen te laten zorgen en zichzelf zooveel veel mo gelijk van alle verplichtingen te ontheffen, van alle lasten te ontslaan. Nogmaals wekte spreker de aanwezigen krachtig op, om hunne stem op den heer fokker uit te brengen. Voorzitter, de beer P. Buis, betreurt het, dat niet meer van de weldoordachte rede van den heer de Klerk hebben genoten en geleerd. Toch brengt hij daarom den aan wezigen gaarne zijn oprechten dank voor de getoonde belangstelling en den debatter voor zijne gemaakte opmerkingen, die tot zulk een geanimeerd twistgesprek aan leiding hebben gegeven. Hij hoopt, dat allen, die het oprecht meenen met de verbetering der sociale nooden, ten slotte met elkander zullen samenwerken, om veel goeds tot stand te brengen. Eene krachtige aansporing ten gunste van den neer Fokker, een slag met den presidentshamer en de 35 aanwezigen keerden zeer voldaan huiswaarts. Door het kantelen van zijn laddertje had gisteren de leidekker J. Goudswaard het oügeluk, van een der portalen van dt in bouw zijnde kerk alhier naar beneden te storten. Den heer dr. Melehior bleek gelukkig bij onderzoek, dut de bekomen kneuzingen niet van ge vaarlijken aard waren. Per spoor werd de gevallene des avonds naar Den Helder ver voerd, waar zijne ouders wonen. Ook daar constateerden de doctoren geen ernstige kneuzingen. Door de verzekering tegen ongelukken is hij gelukkig tegen financiëele nadoelen onze kiesvereeniging bedankt had als af- deeling vnn de Centrale Liberale te Scha gen, dit lidmaatschap eerst eindigt met uit. December a. s. en wij dus feitelijk nog aan de Centrale verbonden zijn. Daar hem intusichen nog niets van eene vergade ring der Centrale bekend was, had hij ge meend, niet langer te mogen wachten met eene vergadering te beleggeD, om deze zaak aan de orde te stellen. De heer Waller deelde nn mede, hoe door verschillende omstandigheden en zonder eenige nevenbedoelingen ons niets van deze zaak was ter oore geko men, maar dat ei op a. s. donder dag eene algemeene vergadering in Schagen zal worden gehouden door de Centrale, om aldaar candidaten te bespreken en vervolgens een te kiezeD, weshalve hij voorstelt, afgevaardigden naar die vergadering le zenden en oize afdee- ling een candidaat te doen voorstellen. Dienovereenkomstig wordt besloten en wor den tot afgevaardigden benoemd de h. h. van Wijk en Kooij, die deze opdracht aan nemen. Als candidaten worden daarna opgege ven de h. h.C. Prins Sz., van de Vijzel Groneman en Koomen van Winkel. Na be spreking, waarbij de heer Print zich verwij dert, tot stemming overgaande, wordt met algemeene stemmen (1 blanco) tot candidaat gekozen de heer C. Prins 8z., welke, ter vergadering aanwezig zijnde, de candidatnnr aanvaardt en zich bereid verklaart, desverlangd, gaarne voor de kiezers op te treden. Het bestuur neemt hiervan goede nota et. komt, hoe ook de uitslag der keuze a. s. donderdag moge zijn, met den heer Prins over een, om a. 8. zaterdagavond eene ver gadering te houden in »Veerburg', toe gankelijk voor alle kiezers te Anna Pau- lowna, waarin hij zijne denkbeelden zal uiteenzetten in zake de kwestie van den dag (zie advertentie). Nakomt san de orde de keuze van candi daten voor leden van den gemeenteraad (de heer Waller verwijdert zich). Als candidaten worden opgegeven de h. h.Waller eo Folder (aftredende ledeDj, P. Ketsen en M. Kooij. De aftredenden worden niet be sproken de heer Kooij verlangt geen can- didatuur tegenover de aftredende leden, en daar niemand het woord veilangt over de candidatuur van den heer P. Kotsen, gaat men tot stemmen over. Op geen der briefjes komen andere namen voor dan die van de aftredende leden, zoodat de h. h. G. Folder en Ih. J. Waller de candidaten zijn der kiesvereeniging. Na eenige mededeelingen van den voor zitter in zake de verkiezingen, sluit deze, met een opwekkend woord aan de geest verwanten om trouw ter stembus op te komen, de vergadering. Bij de besteding van de pastone der Ned. Herv. gem. te Bar- Singerhom is aannemer geworden de Leer K. Beek aldaar, voor de som van f 8395. De heer Moerbeek had ingeschre ven op f 8847 en de heer P. Eriks op f 8970. Toen zondag 13 Juni 1.1- de familie B. te Sint Maarten de ker mis te Wieringer waard dacht te bezoe ken, had ze het ongeluk, met den volge laden wagen van den Valkoogerdijk te tuimelen. De moer der schroef van het lemoen n.1. was los en verloren geraakt, het rijtuig liet los en het paard reDde in volle vaart met het lemoen achter zich naar huis. Hoe treurig dit geval ook had kunnen atloopen, als het eenige passen verder op den dijk was voorgevallen, kwam nu het gezelschap met eenige kleice ver wondingen er gelukkig zeer goed af. W ieringerwaard. O n- ze kermis kenmerkt zich dit jaar door bijzonder weinig levendigheid. Het aantal kramen is veel kleiner dan andere jaren, een spel is er niet, de draaimolen en de turksche schop vinden weinig aftrek. Een en ander is een natuurlijk gevolg van de vele sterfgevallen. Het gezelschap onder direc tie van den heer W. Barl geeft eiken a- vond eene voorstelling in de zaal van den heer Boon. Zondagavond werd opgevoerd Roze Kate, of het treurspel der smeden. Maandag, Haat en Liefde, of het Parel snoer. Heden, dinsdag, wordt Jonge Harten van M. Emants voor het voetlicht gebracht, voorafgegaan door Vorstenplicht. Wij hopen hierop in het volgende num mer terug te komen. Zondagavond was de zaal flink, gisteren matig bezet. Gisterenavond hield de Kiesvereeniging Algemeen Belang eene vergadering tot het kiezen van een candidaat voor de Prov. Staten en twee candidaten voor le den van den gemeenteraad. 18 Leden waren tegenwoordig. De voorzitter herinnerde dat, hoewel Aantal Kiezers 7241. Herstemming Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (A.R.) 2719 stemmen. Mr. E. Fokker (L. aftr.) 2158 stemmen. Mr. W. Van der Kaaij 1413, v. Kuijkhof 114. Aantal Kiezers 6087. Herstemming A. Baron van Dedem (C. H.) aftr. 2095. J. Hoven (R.) 1044. Mr. C. Br. de Yos v. Steenwijk (L) 814A. Brummelkamp (A. R.) 545 H. v. Kol (S. D. A.) 200. Aantal Kiezers 7524. Gekozen K. de Boer Cz. (R.) aftr. Aantal Kiezers 6697. Herstemming Mr. A. van Delden (L. aftr.) 2216. J. Stoffel (R.) 1642. T. v. d. Zee (L.) 270J. W. Koer (A. R.) 467 Dr. Schaepman (R. K.) 1357. Aantal Kiezers 6693. Gekozen Mr. W. R. F. P. Graaf van Bylandt (A. R. aftr.) Aantal Kiezers 6733. Herstemming Mr. Th. L. M. H. Borret (R. K. aftr.) 2905. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (L.) 2537 P. Vermeulen (A. R.) 354Ds. W. Bax (R.) 199. Aantal Kiezers 4904. Gekozen F. T. J. H. Dobbelman (R. K. aftr.) Harlingen. Aantal Kiezers 5979. Herstemming Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (A.R.) 1758. A. Bouman (L. aftr.) 1019. Dr. J. Th. de Visser (C. H.) 999 W. P. Zeilmaker (R.) 563. Aantal Kiezers 5728. Herstemming C. J. E. Graaf van Bylandt (L. aftr.) 1249. L. F. Duymaer v. Twist (A.R. R.K.) 2084. P. v. d. Hoog (L.) 291 Dr. de Visser (C. H.) 77 O. J. E. Br. v. Wassenaar (C.H.) 280D. de Clercq (R.) 495. Aantal Kiezers 4794. Gekozen Mr. P. C. J. Ilennequin (L. aftr.) Middelburg. Aantal Kiezers 7262. Herstemming Mr. E. Fokker (L.) 2243. Mr. C. Lucasse (A. R. aftr.) 2672 Jhr. v. Karnebeek (L.) 195 Harden broek^C. II.) 838 G. Th. W. Kotte(S Aantal Kiezers 5456. Herstemming W. M. Houwing (L. aftr.) 1409. P. van Vliet (A. R.) 938. G. L. v. d. Zwaag (S. D. A.) 694 Gorinchem. Aantal Kiezers 6271. Gekozen H. Seret (A. R. aftr.) Aantal Kiezers 6994. Herstemming Mr. F. D. Graaf Schimmelpennjn(.t (A. R. en R. K. aftr.) 2672 Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (AR) C. A. Zelverder (L.) 352 Beaufort (L.) 1282. Aantal Kiezers 5263. Gekozen Mr. L. P. M. H. Baron Michiels v. Ver duinen. (R. K. aftr Oosterbout. Aantal Kiezers 6174. Gekozen Jhr. Mr. J. B. D. v. d. Berch v. Heem stede (R. K. aftr) Kampen. Aantal Kiezers 5778. Gekozen Mr. A. E. baron Mackay (A. R. aftr.) Veendam. Aantal Kiezers 5610. Gekozen Mr. E. A. Smidt (L. aftr.) Aantal Kiezers 7567. Gekozen Dr. Schaepman (R. K. aftr.) Aantal Kiezers 6762. Herstemming Mr. A. H. M. v. Berckel (R. K. aftr.) 2100. S. Brummelkamp Jr. (A. R.) 1603. J. M. Pijnacker Hordijk (L) 1261 G. v. Herwaarden (C. H.) 7 99. Aantal Kiezers 8778. Herstemming Mr. A. F. Vos de Wael (R. K. aftr.) 3476. Mr. N. G. Pierson (L.) 2454. J. v. Alphen (A. R.) 408 Jhr. J. D. Six (C. H.) 476 H. v. Kol (S. D. A.) 1337. Aantal Kiezers 5334. Herstemming Mr. J. D. Veegens (L. aftr.) 1706. A. YViersinga (A. R.) 1380. W. H. Vliegen (S. D. A.) 380 D. R. Mansholt (P.) 225. Aantal Kiezers 5651. Herstemming F. Lieftinck (L. aftr.) 1273. H. Kamstra (A. R.) 1098. Z. Middelkoop (R.) 778. L. W. de Vries (C. H.) 535. Aantal Kiezers 5019. Herstemming S. M. H. v. Gijn (L. aftr.) 1531. Mr. J. M. Rens (A. R.) 1840. Mr. H. J. Smidt (L.) 535. Aantal Kiezers 3434. Gekozen Mr. W. B. M. Bahlmann (R. K. aftr.) Schiedam. Aantal Kiezers 6224. Gekozen Mr. O. J. H. Graaf v. Limburg Stirum (C. H. R. K. aftr.) Aantal Kiezers 5116. Herstemming Mr. H. A. v. d. Velde (A. R. en R. K.) 2042. Mr. N. G. Pierson (L. aftr.) 1288. Baron van Wassenaar (C. H.) 581 P- Nolting (R.) 243. Aantal Kiezers 6300. Herstemming G. Zijlma (P. aftr.) 1373. Dr. A. Kuyper (A. R.) 2019. R. Boonstra (L.) 971 W. P. G. Hels- dingen (S. D. A.) 208. Aantal Kiezers 6598. Herstemming A. P. Staflfeian (A. R. aftr.) 2525. C. Lely (L.) 1833. J. C. Jansen (L.) 16 J. Korver (A.R.) 77 Dr. Schaepman (R.K.) 775. Groningen. Aantal Kiezers 5630. Herstemming Mr. H. L. Drucker (L. aftr.) 1706. Mr. S. v. Houten (L.) 1024. A. Brummelkamp (A. R.) 1004 Dr. Do- mela Nieuwenhuis (C. H.) 362F. v. d. Goes (S. D. A.) 214. Aantal Kiezers 4522. Gekozen A. E. v. Kempen (A. R.)

Schager Courant | 1897 | | pagina 2