Nitm- CEIEEHTEBAAD. Hr. E. Fokker, Mr. E. Fokker. Mr. E. Fokker, Donderdag 24 Juni 1397. 41ste Jaargang Ho. 3215. Herstemming- VERKIEZING OPGAVEN VAN CANDIDATEN, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8,60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. tegen Dordt en Rome en Protectie, stemme men Binnenlandscb Nieuws. Anna Paulowna, 19 Juni 1897. FEUILLETON. Anna Paulowna, 20 JudP Nieuwe Niedorp WORDT VERVOLGD. COURANT. Aiïcrieitie- Lulliivlli Bureau: SCHAGEH» liaan, D 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W1 K E L. VOOR DEN De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt hiermede ter openbare kennis, dat op DINSDAG, den 29 Juni aan staande, zal plaats hebben de verkiezing van Drie leden van den Gemeenteraad van Schagen, in het Kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags ne gen tot des namiddags vier uren, tyj den Bur gemeester der Gemeente Schagen (hoofd plaats van het. Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en ar tikel 10 dei Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend z\Jn door ten minste tien kiezers, bevoegd tot deel- moet er plaats hebben tusschen Jhr. Mr. A. J. v. Atch v. Wijd, den can didaat der verbonden kerkelijke partijen, den voorstander van protectie, en den man, die beil voor ons allen verwacht van bet in praktijk brengen van de vooruitstrevende beginselen. Kiezers van het district Alkmaar, nogmaals zal er van u een gang naar de stembus geëischt wordeD, nogmaals zult ge blijken moeten geven, dat het belang van het algemeen en uw eigen belang in 't bijzonder u dicht aan het hart liggen. Arbeiders en AmbachtsliedenLandbouwers en Burgerskortom allen, begrijpt toch het belang, dat uwe portemonnaie er bij heeft, wanneer Mr. E. Fokker de overwinning in ons district behaalt. Gij zult dan het uwe er toe hebben bijgedragen, dat er niet worde ver kregen duur brood, geene verhooging van prijs van allerlei dagelijkscbe benoodigdheden, welke zij, die hard moeten werken voor hun brood, niet kunnen missen. Denkt er om en houdt het voor oogen protectie van het een sluit in protectie van het anderwanneer men het eene beschermt, moet ook het andere volgen. En al spiegelt men u nu voor, hetgeen onwaar is, dat ge meer zult verdienen, gij zult dat meerdere geld zeker dubbel noodig hebben, om de u opgelegde verzwaarde belasting te betalen en ge zijt dus nog achterop. Geen gehoor geven dus aan schoone belotten. 't Oog open voor het drei gend gevaar, dat een aanval doet op uwe portemonnaiedo protectie. Daarom geen voorstander daarvan, dus niet Van Asch van Wijdmaar Naast uw eigen belang eisebt ook uwe persoonlijke vrijheid, welke u dierbaar moet zijn en voor welke uwe voorvaderen hebben gestreden, dat ge Mr. E. Fokker moet stemmen. Ge wilt immers behouden de vrije school, die uw kind leert en opvoedt, maar die geen slaafsche onderwerping van het kind eischt voor kerkelijke autoriteiten en leerstellingen. Westfriezenstrijdt voor uwe vrijheid van overtuiginghoedt u voor geloofsdwang en priesteroverheersching; strijdt voor het behoud der vaccinatie, die uwe kinderen beschermt tegen gevaarlijke ziektenstrijdt tegen het we derinvoeren van de doodstraf, die ons zou terugvoeren naar de middeleeuwen en hare verschrikkingen! Dus aangebonden den strijd tegen Dogma en hooggehouden het vaandel van eene vrijzinnige regeering. Gij, nieuwe kiezers, hebt getoond, van uw kiesrecht te willen gebruik ma ken, gij hebt getoond te weten, wat ge wilt. Verslapt niet in uw ijver, nogmaals alle krachten ingespannen, nogmaals blijk gegeven, dat zij, en dat is de partij van niet gestreden heeft, om het kiesrecht te bezorgen aan ondankbaren, getoond, dat zij goed heeft gezien, en dat gij, nieuwe kiezers, weet, wat tot heil van uw vaderland noodig is. Tot de thuisblijvers, die reeds stonden in het gelid der oude kiezers, een ernstig verwijt over hunne lauwheid. Toonen zij zooveel belangstelling in ons aller heil, dat zij zich de kleine moeite getroosten, op te gaan naar de stembus. Ook hunne stemmen moeten vrijdag a. s. den doorslag helpen ge ven. Velen hebben hun een schoon voorbeeld gegeven door hun ijveren daarom de lauwheid afgeschud. Kiesrecht is kiesplicht. Wanneer ge ver meent, zelf geen last te kunnen hebben van een omkeer in onze regeering, denkt dan aan het heil van anderen. En gij, kiezers, wien het de vorige maal niet is mogen gelukken, den candi daat uwer keuze, de heeren v. d. Kaaj en Kujkhof, in herstemming te krij gen, nu met evenveel lust naar de stembus. Al ziet ge in Mr. E. Fokker nu juist niet den persoon, wien ge de voorkeur geeft, gij moet nu uw trouw betoonen aan het beginsel, hetwelk gij u zoo dierbaar heettet. Daarom, Vrijzinnige Kiezers, schouder aan schouder, daarom al wat libe raal genoemd wil worden, als één man naar de stembus en gestemd, allen zonder uitzondering, op Mr. E. Fokker. Het vrijzinnige district Alkmaar moet behouden blijven voor de vrijzinni gen. Een ieder gorde zich aan tot den strijd voor Vrijheid van geweten en So ciale Hervorming en onder de leus, MrE. FOKKER, want t is, zooals dezer dagen zoo waar gezegd is lrouw waren de niet-liberalen op hun post trouw zullen zij a. s. *rijdag Zijn op hun post neming aan deze verkieziDg. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlek door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van do inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven F ormulieren voor de opga en bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente koste loos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave als bedoeld in arti kel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkie zing waarvoor de inlevering geschiedt, ter wijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hjj niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld b\j artikel 51, heeft onderteekend. Schagen, den 14 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders vau SCHAGEN Gelet, op art. 11 vau het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6) en artt. 10 en 11 der Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), Brengen ter kennis van belang hebbenden. 1°. dat de alphabetische naamlijst van alle de binnen deze gemeente voor de schutterij ingeschrevenen voor de lichting 1897 vanaf heden tot en met 29 Juni a, s. ter Secretarie ter inzage is gelegd 2°. dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag 30 Juni a. s., des voormiddags ten 10 ure. Schagen, 21 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Heden is door het polderbestuur de volgende voordracht opgemsakt voor de betrekking van heemraad, ontslaan door het overlijden van den heer A. J. Kaan te Wieringerwaard 1. C. Prins SzAnna Paulowna, 2. L. MetzelaarAnna Paulowna. 8. J. L. 1. GronemanWieringerwaard. Eene groote menigte ingeèetenen verzamelde rich beden middag om half drie op het kerkhof, waar eene eenvoudige plechtigheid plaats had In den afgeloopen winter was eene circulaire :n de gemeente verspreid, met het doel, om op het graf van Hz, Pareau een gedenkteeken te doen verrijzen. Hiervoor werd echter niet gecollecteerd, maar ieder, die behoefte gevoelde, om van zijne vereering te doen blijken, werd de gelegenheid aangeboden, rijne bij drage aan een der leden van de commissie voor dit doel uit te reiken. Het gevolg daarvan was de ver vaardiging van een monnment, dat heden onthuld werd. De heer lPnller, vergezeld van zijne eehtgenoote en Mej. Pareaude eenig overgebleven zuster van den overledene, waren ter plaatse aanwezig. De heer IV. herinnerde, hoe drie jaren achtereen eene gansche scha re bijeen was, in '95 bij 't halve eeuwfeest van den polder, voor het graf ran den heer de Leeuw, in '96 bij de laatste eerhcwijzing aan onzen predikant Pareauen thans weder bij de onthulling van het gedenkteeken op dieas graf. De heer W. schetste nogmaals het werken en streven van den overledene en het vele goede, dat hij verricht heeft, Als blijk hiervan getuigt de groo te menigte, die in eerbiedige belangstelling en hulde aanwezig is. Na de toespraak werd het omhulsel weggenomen en vertoonde zich een omfloerste zuil, op een vierzij dig voetstuk, waarin eene marmeren plaat is aange bracht, met de namen van den ontslapene, geboorte- en sterfte-datums, zoomede die van zijn diensttijd in onze gemeente. Met een kort woord van opwekking, om allen zoo veel mogeljjk de voetstappen van onzen eersten pre dikant te volgen, werd de plechtigheid besloten. De Afdeeling WINKEL der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Schagen vergaderde op vrijdag 18 Juni bij IV. Smit te Winkel. Tegenwoordig waren elf leden Na ope ning en het lezen der notnlen bracht de heer II, Waiboer verslag nit van de vergadering der Centrale, gehonden den 17 Jnni, naar aanleiding waarvan tot lid der commissie, belast met bet onderzoek naar eene reorganisatie der vereeuiging, werd benoemd de heer J. Breebaart Kz. Zaterdagavond j.1. hield de Boerenbond te ten haize van den keer P. Haringbuizen eene ver gadering, die, ondanks het teere onderwerp, een ge zellig verloop had. De heer J. Cosier, Voorzopende de vergadering met een gepast woord, waarop de notuleering der voorgaande door den Secr,, den heer D. Kuilman, werd gelezen en door de vergadering met dankzegging goedgekeurd. Alvorens men tot behandeling van het punt der convocatie overging, werd medegedeeld de afwijzende beschikking van den Minister van W., H. en N. op het adres van den Boerenbond, in zake het postver keer, waarbij echter toezegging werd gedaan, dat bij de opening van den tram zou worden overwogen, in hoe verre verbetering in de postgemeenschap van Nieuwe Niedorp was te brengen. Voorts werden gelezen de brieven van de heeren Van Asch van Wijek en Fokker, beide inhoudende het bericht, dat aan de nitnoodiging om als spreker op te treden, geen gevolg had kunnen worden gegeven. Nadat de soep aldus naar binnen was, kwam het hoofdgerecht ter tafel: „Het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten.1' De heer J. G, van Eden had, ingevolge zijne op merking iu de vorige vergadering, den heeren Jb. van der Stok eu IV. C. Visser gevraagd, of zij eene even- tueele candidatnnr van deu Boerenbond zouden willen aanvaarden, waarop na eenige bespreking door beiden een toestemmend, althans geen afwijzend, antwoord was Voitptlal 21. Kapitein Legroy Blaat langzaam de moede oogen naar John op. „Wees toch niet soo verdrietig, John,ou de jongen maak het me niet nog zwaarder, dat ik moet heengaan.' Terwijl Jim spreekt, beven zijne lippen, die rose lippen, die tot dnsverre niet andera konden dan lacheD. .Sterven John dat kan ik nog maar niet te best begrjjpen,* fluistert hjj nauwe lijks hoorbaar. „Het was een verschrikkelijke val; het paard stond niet meer cp. Moritz was o- verwinnaar, niet waar „Ja,* antwoordt John Ker, het valt hem zoo zwaar en het schijnt hem soo zon derling, om nu over dergelijke diugen te sprekenvervolgens gaat bij de kamer uit en leat de beide ongelukkige, door eene trouwe liefde verbonden menschen al leen. Stil eu swijgend gaan eenige oogen- blikkeu voorbij. Alice kan niet spreken, maar zij sluit hare armen om haar ge liefden Jim. „Alice,* zegt hg plotseling, .het is goed zoo, het is beter zoo. Ik ik was een slecht mensch.* ,0, spreek niet zoo, Jim,' valt zij hem in de rede. „Gij vreet niet, hoe ik u liefheb I" .Ja, ik weet het,* antwoordt hij zacht, zijn hoofd rusteloos heen en weder be wegend. .Wanneer de menschen gaan sterven plegen zjj te bidden. Atioo, mij ne Alice, bid voor mij." En wie vermag te zeggen, of de vrede, welke in het gelaat van het arme, zwaar beproefde mtisje zichtbaar word', niet een antwoord is op haar gebed gegeven. Spreker zag nu gaarne een der heeren candidaat gesteld, niet met de verwachting, dat deze ge kozen zou worden, maar dat zijne kansen een volgenden keer gunstig, in ieder geval grooter zonden zijn. De heer D. Kuilman was het in het algemeen met den heer Van Eden eens, doch vroeg, of er hier in het stellen van een eigen candidaat niet iets kinder achtigs was, of ten minste kwam, wanneer dit in bjjna elke gemeente gebeurde, wat bestreden werd door den heer J Keuken, die .zelf iemand candideeren' als eene reclame voor den Boerenbond beschouwde, en door den heer Van Eden, die daarin geen n ai pen van andere gemeenten of schade van het algemeen belang zag. Wel kon spreker zich vereenigen met het denkbeeld.- .geen candidaat stellen,* maar hij wilde dit dan ook een volgenden keer niet doen en liefst het inwerken op verkiezingen voor goed uit de statuten van den Boerenbond schrappen, waar alweer de heer E. Kuilman tegen is, wijl het kan voorkomen, dat, als de kwestie protectie is uitgevochten, een plattelander wordt gecandideerd voor de Tweede Kamer, die door den Boerenbond kan worden gesteund, of dat de •andidatnur van een stedeling voor de Prov. Staten moet worden tegengewerkt, enz. Nadat nog verscheidene malen het voor en tegen was gehoord, werd ten slotte een voorstel van den heer H. Kuilman, om het besluit van de vorige vergadering, .het stellen van een can didaat voor de P. S." nu in te trekken, met 9 tegen 6 stemmen verworpen, Tot stemming voor de candidaatstelling over gaande, werd met 8 van 15 stemmen de heer J. Koomen Hz. gekozen, welke candidatunr door een paar advertenties in locale bladen zou worden aanbevolen. Bij de hierop volgende rondvraag vroeg de heer H Kuilman, of het misschien wenschelijk kon zijn, bij verkiezingen meerdere stembureau! zitting te doen nemen, wat men nog wel gewenscht achtte, maar dat zeker met het oog op de kosten en het klein aan tal kiezers wel niet zal worden toegestaan, De heer Van Eden opperde het denkbeeld, ook zich te bemoeien met de gemeenteraadsverkiezing, waarmede men vrij algemeen instemde. Spoedig tot stemming overgaande, werden voor de aftredende heeren de Moor en Half, de heeren de Moor en J, Stammes tot candidaten geko zen. De heer Stammes bedankte echter als zoodanig, waardoor opnieuw voor één lid moest worden ge stemd. Nadat ook de heer Jb. Fluister had ver klaard, voor eene eventneele candidatnnr te zullen bedanken, werd na twee vrije stemmingen, in herstem ming met den heer Fluister, de heer Halff gekozen en alzoo werden de beide aftredenden candidaat ge steld. Hierna sloot de Voorz. met eenige hartelijke woorden de bijeenkomst. Het daarop toegediende dessert smaakte den verslaggever schier beter dan de tot daartoe opgedischte gerechten, maar, mensch zijnde, behoudt hij natuurlijk het beste voor zich. Tot Penningmeester en Secreta ris van den polder Callantsoog zijn herkozen de heeren D. Huik Hz. en Johs. Vis. Te CALLANTSOOG heeft men eene vrijzinnige kiesvereeniging opgericht, waartoe reeds terstond 35 leden toetraden. De Liberale Kiesvereeniging .Wieringen' te W leringen heeft in de vergadering van 19 Juni j.1. met nagenoeg algemeene stemmen den heer v. d. Vijzel, Burgemeester van St. Pancras, tot candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Prov. Staten in N. H. Slechts ééne stem werd uitgebracht op den heer Prins. De arme Jim Lesroyl Hjj was van nie mand een vijand, behalve van zichzelf alLen en nu zal alles spoedig voorbg zijn. De achtermiddag gaat voorbijsachte schreden worden in den gang vernomenhet geknars van wagenraderen hoort men voor do deur eene boodschap voor Alice, John Ker brengt die boodschap over. ,Het rijtuig van uwe moeder is er, de koetsier heeft de boodschap afgege ven, of ge mede wilt gain naar huis.' Een mat lachje glijdt er over het ge laat vau Jim. ,Ge blijft bij mij, Alice P* ,Ja,* antwoordt zij, den zachten druk van zjjne band beantwoordend. ,Nu kan ik geen jachtavonturen meer beleven," zegt hij plotseling, .nu geen sorgeu meer, of de arme Jim het goede pad zal gaan bewan delen.* Na eene kleine pauze gaat hij voort ,Ik zou wel eens willen weten, wie er voor de honden zorgen sal, als ik er niet meer ben P Zjj zullen mij zeer missen. John, ik zou hen allen nog gaarne een maal zien, nog eenmaal afscheid van ben willen nemen Het is hard, zoo jeugdig en uit een krachtig eu aangenaam leven, van de wereld te moeten scheiden. Het jon ge meisje, dat hem waarachtig en op recht liethceft, dringt sich in haar Ijj- den dicht tegen hem aan en ziet hem vol liefde en teederheid ia de diepliggende oo gen. Wanneer ik met u zou kunnen sterven,* roept tzjj eindelijk, door den angst om haren lieveling overmand. Hij streelt haar liefkozend met de hand. „Gij moet u niet zoo treurig maken, mijns lieve I Gij sjjt het eenige wezen op aarde, waaraan mijn hart hangt en trots dat zult gij toch gelukkig zgn zouder mg.* GelukkigZij kan nooit weder gelukkig worden. En wederom verduisteren opwel lende tranen haar oog. Haar gansche leven zal zij zich de gebeurte nis herinneren, die nu volgde bet kommer volle gelaat van John Ker en den ouden jager, wien de tranen over de gebruinde wangen in den baard rollen, en da honden, die zich om bet leger van hun geliefden heer verdringen, om hem soo nabij mogelijk te komen. „Vaartwel I* fluistert hij „ach hoe treu rig. Cornely, Gratefu', Clausman, vaart wel allen. Wjj hebben zoo menigen genoeg- ljjken dag met elkander doorgebracht. Ach, wat is dat leven zoet,* valt plotseling de klacht hem nit de borst. Zwijgend vouwt de jager zijne handen en met diepgebogen hoofd verlaat bij de ka mer. De stervende oogen volgen die richting, totdat de laatste hond door de deor verdwe nen is, daarna verbergt Jim zijn gelaat in de kussens. „Alles, alles hier te moeten nalaten steunt hjj. „Alice, gij die spoedig mijn vrouwtje zoudt zijn geweest, troost mij.* De kaarsen worden aangestoken en de beide menschen, die hjj het liefstop de we reld heeft gehad, blyven bjj hem tot aan hel einde. Een mat lachje verheldert het bleeke, schoone gelaat, Zjjne oogen, waarin reeds een bovennatuurlijke glans licht, wenden sich van het gelaat van Alice naar dat van John Ker. Met eene laatste inspanning legt hg hunne handen ineen. „Maak haar gelukkig, John", fluistert hij. „Ik laat haar u, u achter.* En zich daarop tot haar wendend, die naast zgn le ger op de knieën ligt, slaat hg zjjn arm om haar hals. „Mjjn engel, Alice mjjne vrouw vaarwel!' Vervolgens voegt hg er zacht aan toe: „Vergeef mg, wat ik tegenover n heb misdreven.* „Jiml Jim steunt zij. „Geliefde, ik ben hierO, spreek nog een enkel woord tot mij.* Hij ziet haar aan, een zalig laehje verheldert zijne trekken, en met haar laatsten kus op zijne lippen nadert hij het einde. De arme, zorgelooze, ten allen tjjde vrooljjke Jim Lesroy is dood I

Schager Courant | 1897 | | pagina 1