De Kermis. Politiek: overzat ier weet. PLAATSELIJK NIEUWS. Callantsoog Donderdagavond hield de heer E. de Boer van Wieringer waard in het locaal van den heer D. Bijl te Nieuwe Niedorp eene leziDg over protectie. Op verzoek van den redacteur, die een verslag van het gesprokene niet ge- wenscht achtte met het oog hierop, dat feitelijk dit verslag mostert na den maaltijd was, om reden de verkie zing toch reeds was afgeloopen en den laatsten tijd de lezers meer dan genoeg van politiek en protectie onder de oogen gekregen hebben, zal de bericht gever ditmaal volstaan met de mede- deeling, dat een dertigtal personen de lezing aanhoorde en dat van de gele genheid tot debat ijverig en herhaaldelijk gebruik werd gemaakt door den heer H. lansen van Nieuwe Niedorp, terwijl de heeren 1Koomen en J. Helder van Kolhorn zoo niet den beer de Boerdan toch de zaak der protectie nog verde digden. Met dat al was het laat geworden, eer de heer L> Kuilmandie de vergade ring leidde, deze kon sluiten. Landbouwbericht. Buitenlandsch Nieuws. HERSTEMMINGEN. Alkmaar. Zwolle. Deventer. Beverwijk. Harlingen. Gouda. Weststellingwerf. Amersfoort. Loosduinen. Enschedé. Hoogezand. Franeker. Dordrecht. Delft Den Helder. Groningen. Amsterdam I. Rotterdam. I. Hl. 1*34, 's Gravenhage II. Leeuwarden. Winschoten. Bodegraven. Utrecht I. Sneek. Tietj erksteradeel. Deutichem. Dokkum. Appingedam. Katwijk. Haarlemmermeer. Schoterland. Do jongs'.e storm hooft aan hot duin j voor Callantsoog belangrijke schsde toege bracht. Het met helm beplante voordnin nam otgevter l'/j M. in hoogte a(, waar door al het werk der twee laatste jaren grootendeeh vernietigd werd. Bij de Groote Keelea drong de zee opnieuw tot de duinpan door en stond tot aan den zanddijk. Met groote ODge matheid zien de bewo ners van den polder Callantsoog nu teeds de herfststormen tegemoet. Hat mond- en klauw zeer breidt zich te Wieringerwaard opnieuw uit. Vooral aan den Barsingerweg heerscht de veeziekte in sterke mate. J. 1. dinsdag geraakten de heer J. W. en echtgenoote van Anna Paulowna te Wieringerwaard met paard en kar in de voorsloot. Zij wisten bijtijds uit het rijtuig te komen en kwamen er zonder letsel at. Door inmiddels toe geschoten belangstellenden waren paard en rijtuig spoedig op het droge. Een onbeheerde hondenwagen was aan leiding tot het ongeval. Wij ontvingen van wege de Vereeuiging „de Ambachtschool voor Alkmaar en Omstrekenhet verslag o- ver het jaar 1896. Daaruit blijkt, dat ook in het atgeloopen jaar de school goede vorderingen heeft gemaakt. Geduiande het vorige jaar werd de gchool bezocht door 184 leerlingen, waar van 57 leerlingen uit om Alkmaar gele gen gemeenten. Aan het einde van den cursus verlie ten 39 leerlingen de school, welke allen het diploma ontvingen. Voor den nieuwen cursus werden 46 leerlingen toegelaten. Voorts heett de directeur der school in lichtingen verzameld omtrent de leerlin gen, die voor het eerst de school hebban verlaten. Dat onderzoek is voor de school alleszins bevredigend. Alle die leerlingen toch zijn goed ge plaatst en, op één na, die tengevolge vaD lichaamsgebreken zich in den handel moest bekwamen, bij het vak hunner keuze gebleven. De leerling, die het min ste verdient, ontvangt toch nog als loon „kost en inwoning", terwijl men er on der vindt, die 18 centen per uur verdie nen. Deze zoo bloeiende inrichting, die tinanti- ee) nog niet zoo vast gefundeerd blijkt te zijn, verdient waarlijk aller steun. Te VENENDAAL vatten de kleederen van het zoontje van C. v. O., door het spelen met lucifers, vlam. De kleine is aan de bekomen brandwonden be zweken, Toen mr. H. Smeenge on langs te MEPPEL ra de overwinning der liberalen feestelijk werd begroet, werd door hem een dronk gewijd aan den heer Wier- singa, zijn meest ernstigen tegenstander, maar die zoo hoffelijk was geweest, spre ker den heer 8m. van harte geluk te wensehen met zijne behaalde overwin ning. 't Is bekend, voegt de inzender in de Mepp. Ct. er lij, dat beide heeren elkander een warm hart toedragen, al bewandelen zij op politiek gebied verschil lende paden. iEen 12-jarige deugniet stal bij een koekbakker te BREDA een koék van 25 ceut uit de winkelkast. De winkelier wist hem te vatten en bracht den jongen naar de bakkerij. „Och, meneertje, geef me niet aan de peltesie." „Neen, jongen, daar zou ik te veel last van hebben," klonk het antwoord, „maar tien koek zult ge kier opeten. Toen de koek halverwegen was, iroest de jongen water drinken, daar hij niet verder kon, maar de koek moest op. Met „nu, jongen, de groeten aan je moe der," werd de knaap eindelijk, walgend van de te groote massa zoetigheid, ontsla gen, zeer waarschijnlijk genezen ?an dieverij en van,..koeketen. Bij de eindexamens aan de Polytechnische school te DELFT heeft (je heer F. Nobel Az., geb. te Zijpe, het exa men als Werktuigkundig ingenieur met gunstig gevolg afgelegd. Over het algemeen is de stand der gewassen in Waard en Groet niet zoo gunstig als het vorige jaar. De karwij zal hoogstwaarschijnlijk nergens het gunstige beschot van het vorige jaar opleveren. De rup3, waarover eenige weken geleden al geklaagd werd, heeft hare verwoestingen op schromelijke wijze voortgezet. Sommige stukken zijn voor een deel totaal vernield. Verleden jaar om dezen tijd stond alles al in schoo- ven op het landthans moet het maaien nog een aanvang nemen. Werden verleden jaar de erwtenge wassen door de kopziekte geteisterd, thans is dit in veel heviger mate het geval. Er zijn op het oogenblik akkers met vale erwten aan te wijzen, waarvan zoo goed als niets te recht komt. Met de groentjes gaat het tot heden iets be- terj ofschoon dit gewas toch ook al aan getast wordt. Haver en gerst staan er aardig voor. Tan de ritnaald, die soms in het voorjaar zoo leelijk hui3 kan houden hebben zij niets te lijden gehad. De zware regens en de hevige windvlagen van de vorige week hebben de tarwe nog al geteisterd en ze hier en daar tegen den grond geslagen, nog eer zij in de aar geschoten is. De plekken, die zich bij gunstig weder niet meer op weten te richten, zijn verloren, Gras, dat is er, dat is er veel, verbazend veel en goed van kwaliteit. Weet men het onder gunstige omstandigheden binnen te halen, dan is de veehouder ten minste altijd wat winterprovisie betreft geborgen. De ooftboomen zullen ook lang zoo goed geefs Diet zijn als het vorige jaar. Ont zaglijk groot is de schade, door den laatsten storm in onze boomgaarden aan gericht. Rooskleurig laat zich derhalve de naaste toekomst voor menigeen niet aanzien. De aardappelen blijven ook veel te lang duur, een gevolg, dat de vraag het aanbod overtreft. Ook is bet meerendeel lang zoo best niet als anders. Maar de natuur met hare ku ren en grillen kan soms weer veel goed maken, wat als verloren wordt beschouwd. Laten wij dus al deze zaken niet van de donkerste zijde bezien, maar geduldig afwachten, wat de toekomst brengen zal. Het was op den 20sten Juni 1837, des morgens te half twee, dat koning William IV van Engeland den laatsten adem uitblies. Eenige uren later kwa men de aartsbisschop van Canterbury en de kamerheer, lord Couyngham, te Kensington aan, om de jonge prinses, eerst sedert eene maand meerderjarig verklaard, te melden, dat ze koningin van Engeland was. In haar nachtgewaad, eene ochtendja pon snel omgeworpen, met bloote voet jes in de haastig aangeschoten muiltjes, kwam de koningin in de anti-chambre. Na zwijgend de vermelding van den groo- ten ommekeer in haar leven te hebben aan gehoord, was haar eerste woord„Ik dank u, mijne heeren, en ik verzoek uwe Genade met mij te bidden." Zestig jaren zijn sedert dien dag ver- loopen en de jeugdige Victoria mocht thans te midden harer kinderen, klein en achterkleinkinderen het zeldzame feest van hare zestigjarige regeering her denken. Onder de gezegende regeering van Koningin Victoria heeft het Britsche rijk zich uitgebreid in alle deelen der wereld, het is toegenomen in macht en aan zien naar buiten, in welvaart en kracht naar binnen. Met wijze vooi chtigheid heeft koningin Victoria gedur 60 jaren hare plichten als constitm f 1e vorstin opgevat, met moederlijke z6 en teeder- heid voor de belangen van haar volk gewaakt, voor ieder het heerlijkste voor beeld van echtelijke liefde en moeder min. Een machtige ommekeer heeft er in het Engeland van toen en nu plaats ge had. Toen geregeerd door de groote Tory en Whig-families met behulp van parle mentsleden, die zij verkiezen deden in geheel van hen afhankelijke districten, toen een minderjarig volk, met eenige grootgrondbezitters tot onbeperkte voog den, thans een zuiver democratische staat, waar de wil van het volk als hoogste macht regeert. Eene evolutie, die in hare gevolgen menige revolutie, om de rechten van den mensch begonnen, verre overtreft. Jammer, dat, terwijl heel het engel- sche volk in al de werelddeelen het di aman tenfeest zijner koningin met eene ongekende opgewektheid viert, het groe ne Erin nog altijd zooveel redenen tot klagen meent te hebben, dat het door opzienbarende manifestaties eene donke re schaduw op het jubileumlicht werpt. Eerst hebben de Ieren tegen het adres van hulde in het Lagerhuis gestemd, op den feestdag is hun protest te Du blin nog veel sprekender geweest. Op dien dag werd op het stadhuis te Dublin de rouwvlag geheschen, nadat vooraf de nationale vlag verwijderd was. Meer dan een half uur heeft de zwarte vlag gewapperd van het gemeentehuis der ho ofdstad. Er heeft zich een optocht gevormd van manifestanten, die met vaandels en bordeD, waarop „God bescherme Ier land," de stad doortrokken. Zes mannen droegen eene doodkist met het opschrift: Hier rust het Britsche rijkMet stok ken ge* apende mannen verdedigden den optocht tegen de politie, die tevergeefs trachtte tusschenbeide te komen, Ook in de steden van Zuid-Ierland heett de bevolking op ondubbelzinnige wijze haren haat tegen Engeland aan den dag gelegd. De jubileumfeesten hebben een bree- den stroom vreemdelingen naar Londen getrokken, doch het zijn niet alleen de bewonderaars der koningin, maar ook een uitgelezen gezelschap zakken rollers, welke tijdelijk hunne tenten in Londen hebben opgeslagen. In den gewonen tijd wordt Londen bewaakt door 16000 politieagenten. Voor de feesten is het politiecorps op 18000 man gebracht. Als er niets bijzonders te doen is zijn er te Londen reeds 50000 dieven, enz., van beroep. Thans rekent men, dat dit getal verdubbeld zal zijn. Eén agent zal dus het oog op een viertal van die heeren moeten houden. De beste maat regelen zijn evenwel reeds door de over heid genomen. Zoodra een agent in de menigte een bekend personage ziet, zal hij hem in hechtenis nemen wegens landlooperij en hem in de Holloway- gevangenis deponeeren. Door overbrenging van vele gevange nen naar de provincie heett mea bij voorbaat heel wat ruimte gemaakt. Terwijl heel Engeland vacantie houdt en feest viert, werkt de diplomatie, en met een scherper oog, dan waarmee de waak zame agent het spoor van een bekenden misdadiger volgt, zoekt zij op de ge heimzinnige wegen der politiek den belager van Engelands rechten, van zijn invloed, van zijne grootheid. En zoo zoekende en snuffelende in eeuwenoude protocollen, in verdragen uit hot grijs yerleden, heeft de engelsche regeering eene overeenkomst van 25 Fe bruari 1743 ontdekt, waarbij de toen regeerende vorst op de Sandwichei landen de eilandengroep aan een paar engelsche oorlogsschepen heeft overgege ven. Hoewel nooit officiéél bezit van de eilanden is genomen, heett H. M. regeering toch gemeend, tegen de aanhechting van Hawaï bij de Vereenig- de Staten verzet te moeten aanteekenen. Lokt de vreedzame verovering van de Vereenigde Staten reeds een protest van Japan en Engeland, uit, ook in den lan de blijkt men niet algemeen ingenomen met deze uitbreiding van gebied. De New-York Times ziet in het ver drag eene schandvlek voor de regeering. Eerst zijn door haar voorstanders der vereeniging in Hawaï aan het bewind gebracht en toen heeft zij van de gele genheid gebruik gemaakt, om het ei land in den zak te steken. Het blad stelt voor, thans 50.000.000 dollars uit te trekken voor den bouw van eene vloot, om de geannexeerde ei landen te kunnen verdedigen tegen Ja pan, Engeland of andere gegadigden. Ook de "World en de Evening Post laten zich in dien zin uit. Gedane za ken nemen geen keer, zal de Staatssecre taris Sherman zeggen, en dat het hem en de republikeinsche partij ernst is met eene krachtige buitenlandsche politiek, be wijzen de lastbrieven, die generaal Ste- wart Woodford, den nieuwbenoemden ge zant in Spanje, heeft ontvangen. Onder meer moet hij dien spaanschen staatslie den te verstaan geven, dat hunne po gingen, om Cuba te behouden, slechts groote opofferingen zullen eischen, doch tot geen resultaat zullen leiden, daar het volk der Vereenigde Staten besloten heeft, dat Cuba vrij zal zijn en dat dit besluit aan de regeering een mandaat oplegt, dat zal moeten worden uitge voerd. 't Is de bekende N. Y. Herald, die de krasse instructie openbaar maakt. De indruk, dien dit bericht in Spanje heeft veroorzaakt, is van hoogst pijnlij ken aard. Intusschen begint de strijd op Cuba een uitroeiïngskrijg te worden. De cubaanscbe generaal Maximo Gomez heeft aan de voorloopige regee ring van de cubaansche republiek ver zocht, eene proclamatie uit te vaardigen, waarin wordt bekend gemaakt, dat de spaan sche soldaten voortaan niet meer beschouwd zullen worden als oorlogvoe renden, doch behandeld zullen worden op denzelfden voet als de Spanjaarden de Cubanen behandelen, dus als opstan delingen. Dientengevolge zullen Spanjaarden, die met de wapens in de hand gegre pen worden, niet langer gevangen wor den gehouden, doch eenvoudig worden doodgeschoten. Voor de toepassing dezer regels beroept Maximo Gomez zich op het voorbeeld van generaal Bolivar, den bevrijder van Venezuela, die dezelf de houding tegenover de Spanjaarden heeft aangenomen. Het schijnt, dat de republikeinsche regeering genegen is, om deze zienswijze te deelen. Feller dan ooit, op eene ongekend gruwelijke wijze belooft de bloedige krijg dus voortaan op het overschoone eiland gevoerd te worden. Arm Cuba. Doch ook, arm Spanje. Ongehoorde offers getroost het zich om de eer van 't land, de glorie van zijn verleden, den trots der natie, den roem van 't leger hoog te houden, en toch alles tevergeefs. Tot overmaat van ellende is de smeu lende vonk op de Philippijnen ander maal in lichte laaie overgegaan. Op schier alle eilanden is de opstand op nieuw uitgebroken. De binnenlandsche toestand op 't Py- reneesche schiereiland neemt eveneens al somberder tinten aan. Pas enkele dagen is het geleden, dat de laatste executie van anarchistische b ommenwerpers heeft plaats gehad, en opnieuw komen berichten over dyna- m ietaanslagen uit Barcelona. De Carlisten schijnen aan hunne ge dwongen rust een einde te willen ma ken. Huiszoekingen bij bekende leiders brachten belangrijke wapendepóts aan het licht, van alle kanten worden alzoo op land en monarchie aanslagen voor bereid. De politieke stof, die de schiereilan den van Zuid-Europa opleveren, is meest al van zulk een bedenkelijken aard, dat het ons daarom dubbel genoegen doet, ook eens iets goeds vandaar te kun nen melden. Het voorloopig vredesverdrag tus- schen Griekenland en Turkije wordt heden geteekend. Het voornaamste punt, de oorlogs schatting, is op 70 millioen franc, te betalen in termijnen, die over vier ja ren zullen verdeeld worden, bepaald. Thessalië blijft grieksch, doch door eene betere grensregeling ontvangt Tur kije den toegang der passen, benevens een dorp, dat evenwel door Wallachen bewoond wordt. 't Zijn vooral de russische en fran- sche gezanten, die op bespoediging hebben aangedrongen, zeker om de feesten, die bij het bezoek van pre sident Faure aan St. Petersburg gege ven zullen worden, rustig te kunnen vieren. Mr. E. Fokker (L aftr.) 3795. Jhr. Mr. T.A. J. v. Asch van Wijck (A.R.) 2830. A. Baron v. Dedem (C. H.) 2550. J. Hoven (R.) 2172. J. Stoffel (R.) 3248. Mr. A. v. Delden (L. aftr.) 2250, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (L.) 3246. Mr. Th. L. M. H. Borret (R. K. aftr.j 3137. A. Bouman (L. aftr.) 2472. Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (A.R.) 2251. C. J. E. Graaf v Bylandt (L. aftr.) 2584. L. FiDuymar v.Twist (A.R.en R.K.)2557. Middelburg. Mr. C. Lucasse (A. R. aftr.) 3137. Mr. E. Fokker (L.) 3123. W. M. Houwing (L. aftr.) 2174. P. v. Yliet (A. R.) 1404. Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck (A R. en R.K. aftr.) 3333. Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (A.R.) 1504, Brummelkamp Jr. (A. R.) 3017. Mr. A. H. M. v. Berckel (R. K. aftr.) 2412. Mr. N. G. Pierson (L.) 4539. Mr. A. F. Vos de Wael (R. K. aftr.) 3929. Mr. J. D. Yeegens (L. aftr.) 2800. A. Wiersinga (A. R.) 1596. F. Lieftinck (L. aftr.) 2476. H. Kamstra (A. R.) 1961. S. M. H. v. Gijn (L. aftr.) 2296. Mr. J. M. Rens (A. R.) 2166. Mr. H. A. v. d. Velde (A. R. en R. K.) 2327. Mr. N. G. Pierson (L. aftr.) 2056. Zuidhorn. G. Zijlma (P. aftr.) 3022. Dr. A. Kuyper (A. R.) 2314. A. P. Staalman (A, R. aftr.) 2918. C. Lely (L.) 2456. Mr. H. L. Drucker (L. aftr.) 2651. Mr. S. v. Houten (L.) 1702. Mr. M. J. Pijnappel (L.) 2228. Dr. Schaepman (R. K.) 1111. II. H. F. Groen van Waarder (L.) 854, F. C. Meilink Pz. (A. R.) 765. Hl. Mr. A. F. K. Hartogh (L. aftr.) 2238. W. Hovy (A.R. en R.K.) 881. IV. Mr. J, G. Gleichman (L. aftr.) 1234. Mr. Z. v. d. Berg (R.) 1127. V. M. Ketelaar (R.) 2081. Mr. N. G. Pierson (L.) 1789. VI. J. T. Cremer (L. aftr.) 2340. Dr. P. J. H. Cuypers (R. K.) 1095. VII. B. H. Heldt (L. aftr.) 1561. W. C. J. Passtoors (R. K.) 1065. VIII. P. Nolting (R. K.) 927. Mr. Th. Heemskerk (A. It.J 858. IX. Mr J. P. R. Tak van Poortvliet (L. Aftr 1 2309. Dr. A. Kuyper (A. R.) 1356. Dr. Th. de Visser (C. H.) 1460. Dr. P. P. Mees (L. aftr.) 1298 n. D. de Klerk (L.) 1746. Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wyck (A.R J. B. Verhey (L.) 1798. Dr. H. J. A. M. Schaepman (K.) 925 G. H. Hintzen (L. aftr.) 1980. Dr. W. B. v. Staveren (A. R.) 1355 Mr. E. E. v. Raalte (L. aftr.) 1863. Mr. J. Mascheck (R. K.) 854. J. F W. Conrad (L. afti.) 2695. H. A Le Bron de Vexela (R. K.) 2096 III. J. M. Pijnacker Hordijk (L. aftr.) 2417 J. D. Baron v. Wassenaar (A. R.) jggg' Mr. Troelstra (S. D. A.) 1872. C. V. Gerritsen (R. aftr.) 1803. Ridderkerk. Baron v. d. Borch (A. R.) 2056. Mr. G. J. Goekoop (L.) 2034. Mr. P. J. Troelstra (S. D. A.) 2276 Dr. D. Bos (L.) 1606. A. Knijff Hz. (L. aftr.) 3034. Mr. J. C. v. Briel Sasse (A. R.) 2988. Jhr. v. Karnebeek (C. H) 2865, Mr. N. de Ridder (A. R.) 2020. II J. N. Basterd (C, H. aftr.) 2077. J. W. Bergansius (R. K.) 1538. Mr. J. A. v. Gilse (L.) 2452. Mr. Heemskerk (A. R. aftr.) 2451. Steen wijk. J. Meesters (L. aftr.) 2389. Mr. Borch v. Verwolde (A. R.) 2120. Mr. Troelstra (S. D. A.) 2525. J. D. de Vries (A. R.) 2212. Mr. Hesselink v. Suchtelen (L.aftr.) 3967. H. J. Pauwer (R. K.) 3808. Mr. E. Schaafsma (L. aftr.) 2418. H. Pollema (A. R.) 2304. J. Schepel (L. aftr.) 3730. J. Bouwes (A. R.) 2238. Hontenisse. Mr. J. G. v. Deinse (L. aftr.) 2633. Mr. S. J. Walter (R. K.) 2419. J. H. Donner (A, R. aftr.) 2723. Jhr. v. Nispen (R. K.) 2359. G. B. 't Hooft (A. R. aftr.) 3651. Mr. Reekers (R. K.) 3159. G. L. v. d. Zwaag (S. D. A.) 1941. H. Pijttersen (L.) 1551. De eerst geplaatste namen zijn die der gekozenen. In de Kamer hebben nu zitting: 48 liberalen, 19 antirevolutionairen, 22 ka tholieken, 3 radicalen, 4 Chr. Histori- schen, 4 Sociaal-Democraten. Dus de kamer zal nu bestaan uit een anti-clericale en een anti-protectionisti sche meerderheid. Schagen, 26 Juni 1897. Alhoewel Dokter Klaus, welk stuk door het gezelschap van den heer Willem Potharst in het locaal van den heer D. v. Iwuiver j. 1. woenadagavond werd opgevoerd, vele leuke oogenblikken en geestige passages heeft, kon het ons over 't geheel maar niet bevallen, 't Gaf ons zoo'n onbevredigd, onvoldaan gevoel. Er ontbrak iets aan, dat gevoelden velen in de zaal met ons. Dokter Klaus is voldoende bekend, om, wat het stuk zelve aangaat, in nog uitvoe riger bijzonderheden te treden. De vertolking der rollen was ook dit maal in vertrouwde handen en het samen spel liep goed van stapel. Wel waren er hier en daar vlekjes, b. v. de baron leek ons nu juist geen sympathieke figuur en de verliefde Max was 0. i. al te nuch ter, maar overigens was de vertolking adrem. Mevrouw Polharsl was eene goede echt genoote en dochter en gaf de verschil lende oogenblikken van geluk en verdriet met warmte weder. MarieKlaus, de echtgenoote van den brom- merigen maar hoogst nobelen dokter, kweet zich voldoende van de haar opgedragen taak en wist in vele oogenblikken den juisten toon te treffen. De dochter van dokter Klaus, mei. Krf tner, heeft o. i. hare rol uitstekend weerge geven, in de passage,waar zy tegenstribbelde, waar het betrof het aanwenden van »'je mogelijke voorzorgsmaatregelen voor koude voeten en handen, die haar vader goed oordeelde te doen nemen, was hare hou ding vrij en natuurlijk en ook het verlie- de jonge meisje vond in haar eene goed0 vertolkster.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2