Politiek overzicht ier weet. Provinciale Staten van Noord-Holland. Anna Paulowna, 9 Juli. Hebben de werkzaam heden voor den tram te Lutje winkel 's avonds nog al wat bekijk, donderdag avond was dat vooral 't geval. Het af gezette gedeelte van de ringaloot, dat reeds droog was, bleek niet zonder wa ter te zullen blijvenaan een kant sij pelde het water door en vrijdagmorgen was 't geheele stuk weer volgeloopen. Met het maken van een nieuwen dam en 't opnieuw uitmalen moest dus we der worden begonnen. Aan de Prins-Hendrik- Stichting te EGMOND aan ZEE is door wijlen den heer Van Beest van Voorst, te De Bilt, eene som van f 6000 vermaakt. De heer J. n. Step, Korte straat, MIDDELBURG, is de gelukkige winnaar van een prachtige Pië destal met Buste, gevallen op No. 12702 van den Jacob's Hum. Pre- miën Scheurkalender. De uitgever ver zoekt ons mede te deelen, dat nog ver schillende prijzen onafgehaald zijn. Verkiezing Tweede Kamer. H. F. vaN den Eerenbeejit". De metselaars staakten en hervatten de staking te Charlottenburg om hooger loon. De kleermakers legden in Berlijn het werk neer, om hooger loon. Volgens de woordvoerders van beide Vakvereeni gingen is de loonstandaard niet meer in evenredigheid met de prijzen van de eer ste levensbehoeften. probaat middel bij zich, zside hij, want ook hij had last van zeuuwen. Hij oven- reedde de juffrouw, om een lepeltje vau dit middel in te nemen en g-f zelf het voorbeeldom alle wantrouwen te voorkomen^ aangezien de juffrouw nog gekscherend vroeg, of mijnheer baar toch niet vergiftigen zou. Nauwelijks had zij het middel ge bruikt, of eene loomheid 'overviel haar. Zij liet zich in een gemaksfeél vallen en viel in diepen slaap, waaruit zij eerst eergistera vond ontwaakt»; Bij haar ontwaken bespeurde zij ver dachte dingen. Doozen en papieren la gen over den grond verspreid en toen zij, met ben angstig vermoeden, hare linnen kast eens nauwkeurig onderzocht, bleek haar, dat al hare contanten, ongeveer f 600, benevens hare juweeleD, effecten, goede ren en zilveren sieradeD, enz., enz., verdwe nen waren. De beide huurders hadden natuurlijk eveneens het huis verlaten, zoo dat der juffrouw niets anders overbleef, dan van dezeB brutalen diefstal keDcis te geven aan de politie, die op dit oo- genblik haar onderzoek heeft aangevangen. Woensdag 7 Juli was voor de leerlingen der hoogste klassen van de scholen te Winkel, Lutje winkel en Groetpolder eeu gewichtige dag. Het was de dag, waarop ze ter belooning van hun trouw schoolbezoek een reisje mochten maken naar Amsterdam. In een twaalf tal rijtuigen vertrokken de 58 kinderen des morgens kwart over vijf met hunne onderwijzers en drie bestnursleden der Afdeeling Winkel van Volksonderwijs naar het station Noord-Scharwoude, waar ze, na eenig toeven, in een doorloopenden of tram wagen konden plaats nemen. Het was eene goede gedachte van de spoorwegmaatschappij, voor de kinderen zulk een wagen in den trein te nemen, want het genot van de reis is er niet weinig door verhoogd, ze zaten er zoo heerlijk in en ze konden zich zoo vrij bewegen. Te Amsterdam nam iedere geleider zijn groepje en ging daar mede naar den Dam, om bij Bisschop op een der bovenzalen, waar men tevens een mooi gezicht heeft over den Dam, een glas melk te gebruiken. Van hier trokken de verschillende groepjes van acht of zes of minder kinderen de stad in en zorgden de geleiders, dat ze zooveel mogelijk kon den waarnemen in bet groote Amsterdam en om 10 uur waren allen present bij Artis, het eigenlijke doel van de reis. Tot twee uur zijn ze daar gebleven, waar onder begrepen de tijd, dien men noodig had voor 't gebruik van brood en melk in de restauratie. Na Artis was 't Rijks museum aan de beurt en daarna 't bezoeken van winkels, want de kinderen hadden nog een beursje bij zich en er moest toch lekkers zijn op de terugreis en ze moesten toch een welkom thuis" meenemen. Nu, er werd als altijd gelegenheid voor gegeven, want van 't Rijksmuseum werd getramd naar den Dam en toen was er tijd geaoeg voor over. Ten hoogste voldaan werd de terugreis aanvaard en toen de trein te Noord-Scharwoude aan kwam, stoDden de rijtuigen bij Koop man gereed, om de vroolijke passagiers op te nemen en over Onde- en Nieuwe Niedorp naar Winkel, Lutjewinkel en Groetpolder terug te brengen. Te huis gekomen, zullen ze heel wat te vertellen heb ben gehad, maar meer nog den dag daarna, toen ze uitgerust waren. De indrukken, op zoo'n dag ontvangen, blij ven, dat ondervinden de onderwijzers bij hun werk en daarom is zoo'n reisje eens per jaar zoogoed voor de kinderen. De Afdeeling Winkel van Volksonderwijs heeft al verscheidene jaren aan de hoog ste klassen de gelegenheid tot dit uit stapje gegeven en daardoor is er in de gemeente zoo goed als geen willekeurig schoolverzuim. Het is dan ook te ho pen, dat zij er mede zal kunnen voort gaan en dat kan zij, als ieder het zijne wil bijdragen. Vergeleken bij vroeger is het ledental sterk vermin derd en dat is jammer, want daardoor dalen ook de inkomsten. Vele vaders en moeders zijn er thans, did als kin deren van het reisje geprofiteerd hebben en nog buiten de Afdeeling staan. In het belang der kinderen richten we tot hen het verzoek, lid of begunstiger te worden, want waarlijk, het geld, hiervoor uitge geven, is goed besteed. Op zondag 18 Juli zal het schoolfeest voor de overige klassen op de plaats ge vierd wordeD. Dat het weder dan even schoon zij als verleden woensdag. Ia de zitting van donderdag 8 Juli 1897 weiden o. m. de volgende rapporten uitgebracht Bij monde van den heer Kool op de voordrachten tot het verleenen van een subsidie van f 300 aan de afdee ling Haarlem en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw ten be hoeve van e;n cursus in practisch en theo retisch hoefbeslag voor de cursussen 1897/98, 1898/99 en 1899/1900; van een subsidie aan het hoofdbestuur dier Maatschappij van f 10C0 'sjaars ge durende de jaren 1898-1902 voor de be kostiging van een zuivelconsulent van een subsidie voor de exploitatie van eene proef-zuivelboerderij te Hoorn tot dek king der helft van het jaarlijksche tekort, tot een maximum van f 3350, mede voor vijf jaren om het subsidie van f 2500 voor de jaren 1897-1898, aan de Yereeniging tot omwikkeling van den landbouw in Hol lands noorderkwartier verleend ten be- hoêVe van de veefokkerij, toe te kennen fit van 'Rijksfege in het leven ge roepen provinciale commissie, en op de voordracht tot vaststelling vau een re glement op de keuring van hengsteD in de provincie Noord-Holland. Dfeze rapporten strekken tot aanne ming der voordrachten. Bij monde van den heer de Boer op de voordrachten om afwijzend te bssehikken op d9 aanvragen om subsidie voor een stoomtram Volendam-Edam-Kwa- dijk, voor eene haven te Oosterend op Tessel en voor de droogmaking van het Kijuselroeer. De commissie vereenigt zich met deze voordrachten. Subsidie aan den zuivelconsulent werd toegestaan voor den tijd van 3 jaar. Subsidie proefzuivelboerderij werd toe gestaan voor een termijn van 5 jaar. Subeidiën veefokkerij en paardenfokkerij werden eveneens toegestaan voor 3 jaar. De «choolreis naar Den Helderen Huis duinen is wegens bijzondere omstandighe den eene week uitgesteld en zal nu plaats hebben op donderdag, 22 Juli e. k. -Ds heer M. van Lutter- veld te Rijswijk heeft een span vosmoor- koppen verkocht voor den buitengewonen prijs van f 2150. Edammer kaas. De correspondent v/h.Hbld. te Purmerend schrijft De volgende opmerking in het verslag van den hollandschen consul te Bordeaux over Koophandel en Fabrieken te Pnrmerend getrokken „Be qualiteit van Edammer Kaas (crofite rouge) schijnt hoe langer hoe middelmatiger te worden. Elke maand worden bij de aankomst der booten belangrijke partijen kaas geweigerd, men ontscheept ze zelfs niet eens, en de kaas keert naar Holland terug met groote kosten. Er bestaat alle redeD, om de expediteurs in hun eigen be lang aan te raden, betere kaas te ver zenden". In adressen aan den minister van bui- tenlandsche zaken, heelt de Kamer op de onjuistheid van die bewering en op het groote gevaar, dat er in gelegen ligt, zoo dergelijke mededeelingen in officiëele ver slagen voorkomen, gewezen. Die adressen bevatten in hoofdzaak de volgende verweerpunten, die niet dan na ernstig onderzoek zijn vastgesteld. Van terugzendingen in 1895 is in het geheel geen sprake geweest (dit is nader bevestigd door den consul te Bordeaux), de opmerking van den consul steunt op feiten uit de jaren 1894 en 1896, die evenwel in veel geringer getale voorkwa men en van veel minder beteekenis wa ren, dan men uit de bewoordingen dier opmerking moet afleiden. Eene opgave van de terugzendingen, van velschillende zijden verstrekt, doet de Ks- mer tot de berekening komen, dat in 1894 slechts 1/3 pCt. van de uit Holland naar Bordeaux gezonden kaas de torngreis on dernam. De bewering van den consul, dat de terugzending der kaas steeds hare oorzaak vindt in de qualiteit, gaat te ver, want toch, hoeveel redenen zijn er niet denk baar, die den afzender kunnen nopen, ter wijl de kaas reeds onderweg is, deze niet te doen afleveren, b. v. slechte informa- tiëu omtrent den kooper ingekomen na de afzending. Zoo kwam der Kamer van vertrouwbare zijde ter oore, dal eene partij kaas werd teruggezonden, omdat ze per abuis werd geladen. Nog wees de Kamer er op, dat het ongerijmd is te beweren, dat de kaas zelfs niet eens wordt gelost, want hoe toch kan van afkeuren van kaas om ha re qualiteit sprake zijn, zoo ze niet eens is ontscheept. Een hellende toren. Te ZUNDERDORP, bij Nieuweudam, be gint men aan den ouden toren, naast de Hervormde kerk, eene vrij sterke overhelling te bespeuren. Er bestaat vrees, dat dit werk uit vroegeren tijd zal moeten afgebroken worden. Bij een voltige-nummer, door al de mannelijke leden van het gezelschap van den Circus Carré te SCHEVENINGEN woensdagavond uit- uitgevoerd, kwam een der acrobaten, na een dubbelen salto mortale over acht naast elkander geplaatste paarden, op 't hoofd neer. Men dacht, dat de man den nek gebroken had; roerloos bleef hij liggenmaar na eenige oogenblik- ken kon hij, weder op de been gehol pen, te voet uit den circus worden ge leid. Na een paar nummers verscheen hij weder in de manége en duikelde als ware er niets gebeurd, viermalen door 't luchtruim. Hij werd met harte lijke belangstelling begroet. Nu mr. J. P. R. Tak van Poortvliet verklaard heeft, zitting te nemen voor BEVERWIJK, moet eene nieuwe ver kiezing plaats hebben in het kiesdistrict Amsterdam IX. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing in het kiesdistrict Amsterdam IX zal plaats hebben op 20 Juli e. k.dat de stem ming, zoo noodig, voor deze verkiezing zal geschieden op 27 Juli e. k, en de herstemming, zoo noodig, op 3 Augus tus d. a. v. Bijde verkiezingen van twee leden voor den Gemeenteraad van MAASNIEL heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Op den 29en Juni waren bij den burgemeester ingeleverd vier candidaatlijsten van de navolgende heeren S. Irencken11. BremmersW. Neelen en G. Bouxbeide laatsten als aftredende leden. Op de lijsten der af tredende leden is abusievelijk vermeld de datum, waarop de stemming zoude plaats hebben (zijnde 13 Juli a. s.) in plaats van den dag, waarop de candidaten moeten gesteld worden. Deze candidaatlijsten nu werden door den burgemeester foutief en de twee eerstgenoemde candidaten gekozen ver klaard, als hebbende geen tegencandida- ten. De Gedep. Staten hebben hieraan ech ter hunne goedkeuring onthouden en gelast, dat er verkiezing zal plaats heb ben op 13 Juli a. s. tusschen de vier bovengenoemde candidaten. Te SITTARD, waar heden de stemming plaats heeft voor leden van den gemeenteraad, is o a. candidaat ge steld de beer Aug. Kamps, dezelfde, die ook onlangs voor de Tweede Kamer candidaat gesteld was. De beer Kamps bracht gisteren een bezoek aan de tot de stad behoorende gehuchten, om zich aan daar wonende kiezers te vertoo- nen. Hij was daarbij vergezeld van drie personen, waarvan er een op een trom sloeg en een ander een bord droeg, waarop te lezen stond Nuuje (1897) Nuuje nieuwe) A. KAMPS. Wit puntje zwart maken. Niet schrijven. Der alte August. Zijn derde begeleider was de persoon, die zjjne circulaires bij de kiezers had be zorgd. Het was eene zonderlinge vertooning, die veel menschen op do been bracht. Nog een manifest. Dat een manifest als dat van „der alte Au gust" geen zeldzaamheid is in Limburg, bewijst de volgende aanbevelings-adver- tentie uit de Limburger Koeriergeplaatst door een Maastrichtsch candidaat „Als Katholiek-Volkscandidaat voor lid van den Gemeenteraad heb ik de eer u mijn program aan te bieden, het geen niet anders is als dat in de wereld beroemde encycliek „Rerum Novarum" van onzen Heiligen Vader is aangege ven. Ik onderschrijf dan ook het program der R. K. Vakvereenigingen, welke de zelfde encycliek tot grondslag hebben. „Alhoewel ik geen vreemdeling onder u ben, wijl ik sedert 25 jaar alhier resideer, is het toch noodig, om van een en ander eenige inlichtingen te geven. „Ik ben een zoon van een ambachtsman en voor dien stand heb ik altijd eene bijzondere voorliefde gehad. Veertien jaar heb ik als chef van eene fabriek van 180 werklieden gefungeerd en nimmer eenige moeilijkheden met ben gehad. „Het groot nut van den R. K. Volks bond inziende, ben ik één van de eerste oprichters alhier geweest. „Wat mijne politiek en administratieve kennis betreft, wil ik wijzen op een 30- jarigen werkkring aan verschillende bla den, waardoor ik in de gelegenheid ge steld ben geweest, eenige kennis van de algemeene en plaatselijke toestanden op te doen. „Daar mijne zaken door mijne meer derjarige kinderen worden gedreven, kan ik mij geheel en al wijden aan de verplichtingen, die een lid van den Raad worden opgelegd. „Mijn grootste doel zal dus wezen, de belangen van de kleine winkeliers en werklieden te behartigen. „Een ruim veld staat daarvoor open bad- en zwemschool, terrein voor het bouwen van arbeiderswoningen, ambacht-, teeken- en volksonderwijs, enz., enz. „Ik ben voor het behoud van de Maasbrug en dat het slachthuis in Maas tricht blijft met de noodige verbeterin gen- „Ziehier, geachte kiezers,in korte woor den mijn standpunt blootgelegd. En mocht mij de eer ten deel vallen, door n in den Raad te worden gekozen, weest dan verzekerd, dat ik mij niet onbetuigd zal laten, na echter eerst van de te be- handelen zaken behoorlijk kennis te heb ben genomen. „Winkeliers en werklieden, uwe be langen zijn de mijne. Alkmaar. Donderdag a- vond te ongeveer 8 uren werd door den omroeper bekend gemaakt, dat sedert dien morgen te 8V2 uren een kind van 4 ja ren werd vermist. Alle pogingen werden in het wtrk gesteld, om het te zoeken spoedig kwam men echter tot het ver moeden dat het kind verdronken was, want bet hoedje werd drijvende gevon- deD in een der grachten. Nadat men reeds op verschillende plaat sen gedregd had, werd het lijkje te on geveer 10 uren uit het Luttik-Oudorp opgehaald. De zorgeloosheid der ouders, wier kin deren al meerdere malen door anderen, als verdwaald, werden- thuis gebracht, is zwaar gestraft. Een slimmerd Dinsdag jl. werd te HEERENVEEN gestemd voor den Gemeenteraad in Haskerland. Het bureau wordt gehou den op de bovenzaal van het café „Ver- nimmen". Een kiezer komt binnen en vraagt, hoe hij moet stemmen. „Het witte stipje in het zwarte hokje zwart maken", luidt het antwoord en onze kiezer gaat naar den lessenaar. Spoedig komt de kellner boven en vraagt heb ben de heeren gescheld P" Een ontkennend antwoord volgt. Even daarna komt de kellner met dezelfde vraag en nu weder een ontkennend antwoord volgt, zegt hij„Gescheld is er toch". Men ziet nu naar den lesse naar en de kellner had gelijk, want on ze kiezer was druk bezig, het witte knop je van de electrische schel, die zich toe vallig in den gang bevond, zwart te maken. Buitenlandscli Nieuws. „Wat dunkt u, zullen wij oorlog krij gen werd voor eenige jaren door een diplomaat aan mevrouw Rothschild gevraagd. Het antwoord was„Neen, mijn man wil het niet hebben." Ziedaar in weinige woorden den po- litieken toestand in Europa en ook daar buiten geschilderd. Geld beheerscht oorlog en vrede en de wil van Rothschild weegt in vele ge vallen zwaarder dan de absolute macht van den keizer van Rusland. Geld is de oorzaak van de groote werkstakingen, die in vele landen zijn uitgebroken, geld onderhoudt de beroe ringen in Zuid-Afrika, geldgebrek maak te een einde aan den grieksch-turk- sehen oorlog, maar weerhoudt tevens het sluiten van den vrede, geld zal den Cubanen de vrijheid schenken, indien hunne heldhaftige weerstand op den duur mocht blijken.niet tegen de spaansche overmacht opgewassen te zijn. Al die per en dieper dompelt Spanje zich ter wille van Cuba in schulden, die ja op rekening van Cuba worden gesteld, doch waarvoor Spanje ten slotte aan sprakelijk wordt gesteld. Van 1886 tot 1896 zijn de volgende leeningen aange gaan Gamazo-leening van 1886, 24.800 000 p. Fabie-leening van 1890, 35.000.000 p. Ter voldoening van ver schillende schulden, 5.200.000 p. Leening van 1896, 10.000.000 p. Overige leeningen, 5.000.000 p- Totaal der Cubaansche Bchuld, 80,000.000 p. Deze kolossale schuld vordert eene jaarlijksche rentebetaling van ongeveer 4 000.000 pond, dat is in ne- derlandsche munt 48.000.000 gulden. De bevolking van Cuba bedraagt 1.600 000 personen zoodat op ieder eene rentebelasting van 30 gld. drukt. Daar het geld van de laatste leening weder totaal door de „krijgsoperaties" is verslonden, heeft Senor Navarro Re- vertes, de spaansche minister van finan ciën, naar nieuwe middelen gezocht, om in het bestaande geldgebrek te voorzien. Hij meent eene nieuwe oorlogsbelas ting ten behoeve van Cuba gevonden te hebben in eene trambelasting van 10 pCt. der vervoerprijzen. Kan men zich een ongelukkiger be- lastingvorm denken P Het verkeer te gaan belemmeren en wel het meest po pulaire verkeersmiddel, de tram, die hoofdzakelijk wordt gebruikt door ben, die geen rijtuig kunnen betalen. Welk een echt conservatief idée. Eene rechtstreeksche belasting van elk gekocht kaartje en de batige saldo's der maatschappijen ongemoeid laten. Is het te verwonderen, dat eene beweging ten gunste van de cubaansche opstandelingen ernstig veld begint te winnen De geldkwestie zal binnen eenige jaren zul ke ernstige verhoudingen aannemen, dat Spanje genoodzaakt zal zijn, Cuba in klinkende munt om te zetten. In een anderen vorm treedt god Mam mon in het ultra-protectionistische Ame rika op den voorgrond. Eene ontzag lijke werkstaking is onder de mijnwer kers van de Vereenigde Staten uitgebro ken. De Vakvereenigiug heeft de sta king afgekondigd in de mijnen van Penn- sylvanië, Ohio, Indiana, Illinois en West- Virginië. De Vereeniging eischt eene loonsverhooging van negen dollarcenten is 22Y2 cent per ton. De voorzitter verklaart, dat de mannen onder de be staande voorwaarden niet kunnen leven De mijneigenaars echter verklaren dat zij bij den tegenwoordigen prijs' voor steenkool onmogelijk den eisch kunnen inwilligen van de 250.000 leden der Vakvereeniging hebben er reeds 150.000 het werk neergelegd. Klinkt het niet vreemd, dat in een land met zeer hooge invoerrechten, waar dus volgens de protectiemannen veel werk moet zijn en hooge loonen gegeven kunnen worden, de arbeidende klasse verklaart onder de bestaande voorwaar den niet te kunnen leven De werksta king in het britsche machinebouwvak vloeit voort uit den eisch der Londensche werklieden, om een acht-uurs-werkdae De verbonden patroons hebben van hun nen kant gemeend, de tanden ook te moeten laten zien. Als eene epidemie heeft de stakings manie zich binnen een paar weken ver toond. Ook hier heeft de kunstmatige ver hooging der productie het lot van den werkman in stede van verbeterd, vermin derd. Eene hoogst eigenaardige werksta king nemen wij in Bohemen waar. De taalstrijd tusschen Tjsechen en Duitschers heeft de gemoederen zoodanig in be roering gebracht, dat een 200-tal burge meesters in Noord-Bohemen, in 't vervolg voor alle werkzaamheden, hun opgedra gen, doch welke niet onmiddellijk tot hun ambt behooren, zullen bedanken. Door deze en meer bijkomende omstan digheden is de positie van den heer Badeni zoo wankelbaar geworden, dat men in staatkundige kringen reeds ba ron Von Gautsch als zijn opvolger aan wijst. Deze zou dan belast worden, om een vergelijk te vinden voor de moei lijke en gevaarlijke taalkwestie tusschen de bewoners van Bohemen, Moravië en Silezië. Wanneer er stakingen in de lucht hangen, dan kan men er bijna zeker van zijn, dat België in meerdere of mindere mate er door getroffen zal wor den. Zoo is het thans ook weer. In het kolenbekken van de Sambre, in 't Zui den van Henegouwen, bekend onder den naam van de Borinage, is voor de zoo- veelste maal eene staking uitgebroken, waaraan door 25- a 30000 mijnwerkers wordt deelgenomen. Al de groeven zijn totaal verlaten, de kroegen en vergader lokalen zijn vol. Men vreest, dat ook hier de strijd van langen duur zal zijn en dan zijn de gevolgen niet te overzien. Er is geen be woner in het district, die niet onder de sta king lijdt. De kleine winkeliers, wier zaken toch al niet bloeien, zijn verbitterd op de stakers en weigeren aan dezen eenig crediet te verleenen. Ook bij verhoogde loonen zijn de vooruitzichten der stakers zeer donker. De fabrieken hebben, om geen gebrek aan kolen te krijgen, reeds belangrijke bestellingen gedaan in Noord-Frankrijk, zoodat de mijnwerkers van de Borinage we gens gebrtk aan hestellingen gedwongen zullen zijn, een of twee rustdagen per week te nemen. Heftige woordenwisse lingen in de Kamer, verzendingen van troepen naar het mijnendistrict zijn de eerste gevolgen van de crisis geweest. De onheilen van dezen economischen krijg worden bijna overtroffen door de rampen, door hagelslag en overstroomirrg in Zuid-Frankrijk aangericht. De be richten uit de landelijke districten ver wekken alom de hoogste deernis. De wijngaarden en de velden beloofden voor weinige dagen een schoonen oogst: eene lichte daling in de temperatuur, eene depressie, een tegenwind, regen en hagelslag en het onweder is voor bij, de landbouwers zijn geruïneerd! Men noemt reeds cijfers: In vier districten om Lyon voor meer dan 3.500.000 francs schadete Neufchateau 150.000 fr. Prebeuvilles 217.000; Bazoilles 200.000; Harmon- ville 125.000 Rouceux 100.000, enz-, enzhonderd millioen in 24 uur tijds. De regen viel niet in droppelen, maar in machtige stralen. In Puy-de-Dóme, te Clermont werden gaarden en velden tot ijsvelden. Men heeft hagelsteenen opgeraapt, die boven 65 grammen w08®n- Menschen en vee werden gedood, da ken stortten in, planten neergeslagen, hoornen ontbladerd. De Garonne en de Adour hebben de velden der boeren in breede stroomen herschapen. Wij willen dit economisch politiek over zicht besluiten met eenige opgaven over den oogst van 1897 cijfers, die zeker ook voor ons land van belaDg kunnen zijn. Volgens de laatste opgaven werd de aanwezige tarwe op 1 Juli j.1. op circa 9.000000 quarters geschat, tegen ruim 14 millioen in 1896 eu 15 h 20 millioe11 in de daaraan voorafgaande jaren. Voor zoover nu reeds na te gaan is, zal de oogst in Frankrijk, Italië, Oosten- rijk-Hongarije en de Donau-vorsten- dommen 12 15 quarters bij dien van het vorige jaar achterstaan, terwijl Indie ook dit jaar vermoedelijk geen tarwe voor uitvoer beschikbaar heeft. Alles bijeengenomen bestaat er dus vooruit zicht, dat de tarwe in prijs zal stijgen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2