A Nieiws-, AtwttitiB- k LaiilmlM tellen of niet 1 Zondag 8 Augustus 1897. 41ste Jaargang No. 3228. Vasthouden van Eenden. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SC'HAGM, liaan, I) 4. Uitgever: P. TRAPMAN. Medewerker .1. W1 K L, Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.26;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend". Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ge meenteSc hagen. Bekcndmakiuge n. Binnenlandsch Nieuws. Het liberale ministerie. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Kamerverkiezing ENSCHEDÉ. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden in lichtingen verzocht omtrent een verloren gouden broche met paars steentje, terwijl inlichtingen zijn te be komen omtrent een blauw katoenen buidel, inhoudende eenig geld. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN Gezien art. 45 van de Politie-verorde- ning dier gemeente, Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat vanaf heden tot en met één October a.s. de eenden binnen die gemeente op gesloten of gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij de poliüe-verordening strafbaar gesteld met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoog ste zes dagen. Schagen, 27 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente SCHAGEN, brengt bij de ze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat het kohier No. 2 van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, dienstjaar 1897, op den 30 Juli j.1. door den heer Directeur der Directe Belastiu gen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij beling heelt, wordt alzoo vermaand, op de voldoe ning van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver- vlgmgeD, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 4 Augustus 1897. Het HOOPD van het Plaatselijk Be stuur voornoemd, S. BERMAN. Er heeft eene evolutie plaats naar links. Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen het wordt algemeen erkend en is nu bewezen doorde gele Am sterdamsche Courant. Niet opzettelijk natuurlijk. Dan zou het orgaan der oud liberalen geheel uit zijne rol springen. Neen, het orgaan der oud-liberalon betoogt juist, dat er onder de Unionisten, dat zijn de aanhangers der Liberale Unie, twee groe pen zijn. Zij beroept zich daartoe op aanhalingen uit de liberale Nederlander en het Vaderland, welk laatste blad, haars inziens, de leer der Liberale Unie verkondigt, terwijl het eerste de radicale leer huldigt, de leer van een onverzoenlij- keren feller soort van de vooruitstrevenden. Over die indeeling eerst een woord of wat. De onderscheiding tusschen beide bladen berust hier hoofdzakelijk op bei der uiteenloopend oordeel over de oplos sing der crisis. Terwijl het Vaderland samenwerking van de verschillende libe rale groepen mogelijk en wenschelijk achtte, pleitte de Nederlander voor eene coalitie Borgesius-Kuyper. Nu verdient het opmerking, dat dergelijke oplossiHg a' ide Nederlander voorstond, ook aan bevolen is in het Utrechtsch Dagblad. Zal men dit laatste blad nu ook onder de onverzoenlijke en felle soort van vooruitstrevenden" rangschikken Men zou zich dan deerlijk vergissen. Doch daaruit volgt dan ook, dat het criterium niet deugt Er spreekt uit dit verschil van meening over de oplossing der cri sis geen verschil van beginsel, maar al leen verschil van inzicht omtrent de staatkundige verhoudingen van het oo- genblik. Bij allen gold het de vraag, of men een vooruitstrevend maatschappe lijk program beter met de linksche anti revolutionairen, of met de rechtsche libe ralen kon ten uitvoer brengen. Dit daargelaten, kan men toegeven, dat er verschil van schakeering bestaat tusschen Vaderland en Nederlander en men kan, verder gaande, ook toestem men, dat er onder de aanhangers der Liberale Unie verschil van schakeering bestaat. In die mate evenwel, dat men ze,zooals de Amsterdamsche Courant doet, in twee afzonderlijke groepen kan plaatsen, die ieder een eigen karakter hebben en waarvan de eene niet met de andeie kan samengaan Is ook de Amsterdam sche Courant niet een der organen van hen, die beweerden, dat het liberalisme ruim genoeg is, om allerlei schakeerin- gen te gedoogen, en die daarom van de uiterste linker- tot de uiterste rechter zijde, alles in ééne groote, liberale partij wilden samenvoegen Hoe dan kan men, als de geheele groote partij bijeen- behoort, aannemen, dat een deel ervan in twee tegenover elkander staande groe pen zou zijn verdeeld Het „geeltje"' maakt zich noodeloos ongerust over het welzijn der Liberale Unie. Tot haar behooren uit den aard der zaak ook onderscheiden schakeerin gen daar zijn er onder, wien de pro gramma's der Liberale Unie haast te ver gaan, anderen, die gaarne verder zouden gaanmaar beiden hebben zich veree- nigd met hen, die in de programma's juist hunne wenschen uitgedrukt zien, om tot verwezenlijking ervan het hun ne te doen. Er is dus ook geen reden, om een deel der tot de Unie behoorenden af te zonderen en als onverzoenlijken, of feilen, of radicalen te betitelen, als eene minder heid,wier wenschen „bij do vaststelling der vooruitstrevende politiek" niet meetellen. Wij moeten vragen, wat hier bedoeld wordt. Over welke politiek heeft men het De vooruitstrevende politiek, in zoover die door de Liberale Unie wordt voorge staan, behoeft niet meer vastgesteld te worden. Die vindt men neergelegd in de programma's van 14 November j.1. En wat men daartegen ingebracht hebbe, ook van de zijde der Amsterdamsche Courant zeker niet, dat zij niet vol ledig ol niet duidelijk genoeg waren. En immers ook niet, dat zij niet genoeg vooruitstrevend zijn Wie dus zich bij de Liberale Unie aansluit, behoeft niet meer af te wachten, of zijne wen schen al ol niet meetellen, hij kan zelf zien, of door haar programma's zijne wenschen vervuld worden. Heeft men dan wellicht het oog op het programma, dat de Regeering ontwerpen zal Mis schien wel en dan is het wel eigenaar dig van de zijde der Amsterdamsche Cou rant, erkend te zien, dat dit een „voor uitstrevend" program moet zijn. Doch als dan aan de Kegeering de raad gegeven wordt, om een deel der libera len, die de „feilen" en de „onverzoen lijken" en de „radicalen" genoemd worden, maar, die toch onder het libe rale vaandel staan, te beschouwen als eene minderheid, wier wenschen niet meetellen, dan zouden wij dit een zeer bedenkelijken raad achten. De Regeering heeft eene moeilijke taak. Er zal veel zeemanschap, veel be leid, veel politieken tact noodig zijn, om een programma te ontwerpen, waarme de zoovelen mogelijk zich vereenigen kunnen en dat zoo weinigen mogelijk afstoot. En het is toch noodig, in die richting werkzaam te zijnwant men moge bij het vaststellen van een program nu deze of gene groep niet meetellen, in de Kamer telt iedere steun mee, en er zijn er voor de verwezenlijking van een vooruitstrevend liberaal program niet veel te missen. Er is in dat artikel van de Amster damsche Courant echter iets, dat meer de opmerkzaamheid verdient. Én wel datge ne, waarop wij in den aanhef de aan dacht vestigden, de evolutie naar links. Het eigenaardige toch van het opstel is, dat er een fel licht geworpen wordt op het onderscheid, dat de Amsterdamsche Courant tusschen de meest linkschen en de andere" liberalen meent op te merken, en dat er daarentegen geheel gezwegen wordt van wat de rechtschen van de o- verigen onderscheidt. Zonder dat het met zoovele woorden gezegd wordt, schijnt het blad dezen gedachtengang bij den lezer te willen doen ontstaan het Vader land, dat de linksche en rechtsche li beralen wil doen samenwerken, schaart Pierson niet onder de conservatieven, wat de Nederlander wel doet. Goéman BorgesiüS treedt in het kabinet-pieeson en houdt hem dus ook niet voor conser vatief, maar wel voor hervormingsge zind. De heer Borgesids nu maakt deel uit van het Uniebestuur, en het Unie- bestuur geeft de politieke overtuiging weer van de meerderheid der „vooruit strevenden", ergo, oud-liberalen en voor uitstrevenden behooien hij elkaar. Nog een 8dit wordt niet met ronde woor den gezegd. Dit zou ook moeilijk aangaan, want als men die opvolgende stellingen wilde bewijzen, zou men nogal op bezwa ren stuiten. Maar die indruk wordt bij den lezer gewekt, en om dien te beves tigen, worden ten slotte de meest link schen afgezonderd. Dit geeft dan nog zoowat houding, dat men niet met Jan en alleman wil meedoen en leidt met een de aandacht af van het feit, dat aan de uiterste rechterzijde de verhoudingen heel veel overeenkomst hebben met die aan de linkerzijde en dat, als er van niet meetellen sprake moet zijn, daarvoor aan de rechterzijde licht al evenveel, zoo niet meer reden kan gevonden worden dan aan de linkerzijde. Doch wij zullen ons daarin zeker niet verdiepen. Wie al, wie niet meetellen, zal in de eerste plaats wel afhangen van wat het ministerie doen wil en doen kan. En dit zal weer afhangen van de zucht tot medewerking, die er bestaat bij de ver schillende groepen. En nu willen wij al lerminst veel gewicht hechten aan de politieke tinnegieterij van het „geeltje" en zeker geen politiek man verantwoor delijk stellen voor of beoordeelen naar haar aan alle politiek inzicht gespeende koffiepraatjes, maar wij willen er alleen op wijzen, dat de evolutie naar links een gunstig voorteeken is voor eene voor uitstrevende politiek en dat die evolu tie al zeer belangrijke vorderingen moet gemaakt hebben, als men in aanmerking neemt, dat het „geeltje", waarvoor vóór en na 14 Nov. al wat naar de Unie zweemde, met haar bestuur en haar aanhang en hare programma's uit den hooze was zich nu naast Pierson, met Pierson naast Borgesiits, met Bor- gesius naast het Uniebestuur, en met het Uniebestuur naast de meerderheid der vooruitstrevende kiezers plaatst, wier politieke overtuiging dat Uniebestuur weergeeftEn dat het, om niet allen in zijne omarming te doen deelen, enkelen der vooruitstrevenden brandmerkt als „onverzoenlijken, feilen, radicalen", om dat, als zij alleen vooruitstrevenden wa ren, er geen reden zou zijn, om hen niet mee te tellen Inderdaad, als wij zoo voortgaan, dan zijn wij spoedig, waar wij wezen moe ten. Dan gaat het als in de dagen van Mohammed, die tot den berg ging, om dat de berg niet naar hem kwam. Al- zoo nu bekeert het oud-liberalisme zich tot het vooruitstrevend liberalisme, om dat het laatste aan de lokstemmen van het eerste weerstand bood. Menschrijft ons nit Sint Maarten Woensdagnamiddag omstreeks 2 uur ontstond er een begin van brand in den hooiklamp van den heer J. S. aldaar. Hoe wel de vlammen reeds boven het hooi uit kwamen en bijna het rieten dak van den herbergstal aantastten, wist men door het spoedig en flink optreden der brandweer dat gevaar intijds te voorkomen, terwijl men ten 5 ure het vour gebluscht had. De brand is ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Woensdagmiddag, 4 Aug. j. 1. is te STROET, grm. Sint Maar ten, in een onbewaakt oogenblik te wa ter gevallen en verdronken, een knaapje van 8 jaren van den werkman A. van 1. Men vermoedt, dat het, aan den walkant gezeten, voorover is gevallen wegens een aanval van duizeligheid, waaraan het som tijds leed. Op de kermis te Winkel was 't dit jaar buitengewoon druk be halve verschillende gezelschappen in de herbergen, die eiken avond voor eene goed gevalle zaal optraden, mocht 't paarden spel van den heer N. Cohen zich in een druk bezoek verheugen. Een paardenspel te Winkel, dat zier we misschien in lang niet weer, dacht de heer A. J. Onnekes zondag en hij kwam op den goeden in val, daarvan de schoolkinderen eens te la ten profiteeren. Mrt den directenr van den circus er over sprekende, kwam de verwe zenlijking van zijn plan neer op 't bijeen brengen van f 25 in een betrekkelijk kor ten tijd, want op woensdagnamiddag zou de voorstelling dan plaats hebben. Eo de kindervriend heeft zijn pogen met uitste kend succes bekroond gezien reeds maan- dsgavoud had hij rnim f 30. Door de on derwijzers en eenige andere personen be geleid, trok de lange rij van ongeveer 300 kinderen om twee uur naar den eirens, dat er bijna geheel door gevold werd. De werkzaamheden voor deze voorstelling ws- ren uitstekend gekozen en het herhaald handgeklap bewees voldoende, dat de kin deren veel, zeer veel genot hadden. Da voorstelling duurde ongeveer twee uren, wat met het oog op de groote hitte, die er heerschte, lang genoeg was, maar de kinderen hadden nog wel langer willen zitten, want er was zooveel te zieD, dat ze aan geen warmte dachten. Den heer On nekes komt een woord van dank toe voor de door hem gedane moeite en den gevers even» eens, want aan hun allen is 't te danken, dat de kinderen van de drio scholen in de gemeente Winkel kunnen zeggenwij zijn in een paardenspel geweest. In het begin dezer week is te Egmond a. d. Hoef een post duif komeu aanvliegen, die in het plant soen achter de kerk is neergevallen. Bij nader onderzoek bleek, dat op den linker- vleagel 3 stempels waren afgedrukt, de andere vleugel was iets beschadigd, maar op twee veeren stond nog leesbaar9 Pontou of Pontoisop eene andere veer Ls men 616 Marras. De 3 stempels op den linkervleugel warenTubise 27, 30 Congo eu nog een dat iets onduidelijk was. De nationale kolfwedstrijd van wege den Nederlandschen Kolfbond zal op 12, 13 en 14 September plaats hebben iu de kolfbaan van den heer Ha ringhuizen te Nieuwe Niedorp. De Nederlandsche Kolfbond telt thans 16 clubs, waarvan 1 in Friesland, 1 in Zeelaud, 5 in Zuid—Holland en 9 in Noord-Holland gevestigd zijn, die zeer zeker alle aan den wedstrijd deel zullen nemen. De partij belooft dus wel geani meerd te worden. De oogst van 1897 kan zeldzaam vroeg genoemd worden. Reeds werd op de Alkmaarsche markt haver van 1897 verkocht, die 41/, gld per H. L. opbracht. Jongstleden vrijdag is door een der grootste bonwboeren io den Waardpol- der reeds een begin gemaakt met het machicaal dorschen van tarwe. Dit is on geveer 3 weken vroeger dan in andere jaren het geval was. Jammer is het, dat deze vroege rijpheid op de zwaarte van de korrel eeu nadeeligen iuvloed heeft gehad. In dit opzicht waa 1896 onovertrefbaar. Den 31 Augustus zalte BREDA door den heer Eagelbregt, uitge ver aldaar, het eerste nummer verzonden worden van een weekblad, getiteldDe Soldatenkrant. Dit blad zal staan onder toezicht van generaal Dommere, kolonel Van Schermbeek en de le luitenants H. J. A. Feber en W. J. H. Feber. De abon nementsprijs is slechts één ceut per week. Het blad tal niet spreken over quaes- tiën van politiek en godsdienst, en ook geen critische beschouwingen gevenhet doel is mede te werken tot de ontwikke ling van militaire deugden en zedelijke vor ming van den soldaat. Blijkens in de St.-Ct. van 5 Augustus voorkomende opgaven, betreffen de de verwachtingen van dea oogst over 1897,valt, over het geheel genomen, in de provincie ZUID—HOLLAND over den toestand vaa den landbouw niet te kla gen, maar kan hetzelfde niet getuigd wor den van de veeteelt en zulks wegens het zoo algemeen heerschende mond- en klauw zeer. De Tweede Kamer is door de beide herstemmingen in het Noorden nog ee- nizszins gewijzigd ten gunste van het ministerie. Twee zetels, aanvankelijk door sociaal-democraten bezet (de heer Troel stra, die voor Tietjerksteradeel zit, was ook te Leeuwarden en te Win schoten gekozen), zijn thans door verte- nenwoordigers van de beslaande maatschap pij ingenomen. Door de verkiezing van den heer Pyttersen te Leeuwarden is het getal der liberalen in de Tweede Kamer op 46 gekomen en daar te Win- sehoten de heer T ij d e n s is gekozen, kunnen de radicalen nu over 5 stemmen beschikken. Daarentegen zijn de sociaal democraten na van hun aan»ankelj,k bezit van 4 zetels tot 2 gedaald (die van de heeren Troelstra en Van der Zwasg). De liberalen, radicalen en chnstelijk- historischen beschikken nu te zamen over 46 -f- 5 -j- 5 56 stemmen, waartegen eene clericale minderheid staat van 22 katholieken en 20 antirevolutionaren, sa men das 42 stemmen, behalve de 2 so cialisten. Waarbij men niet moet verge ten, dat de Lohmannianen, blijkens het onlangs in De Nederlander geplaatste artikel, eene zeer welwillende honding ten opzichte van het nieuwe ministerie inne men. De R.-K. kiesvereeniging ^Eendracht maakt Macht", te ENSCHEDÉ, stelde woensdagavond candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer den heer J. H. Ier f eer, hoofdonderwijzer te Gro ningen. Door de Christelijk-Historischen te Enschedé is besloten, geen candidaat te stellen, doch de candidatuur van den heer Pierson aan te beveleD. D e o u d-m inister van justi- tie, de heer Van der Kaay, heeft zijne reis,naar het buitenland aanvaard. TWEEDE KAMER. De candidatuur van den heer W. P. G. Helsdingen in de volkskiesvereeniging te ENSCHEDÉ werd gesteld met 51 stemmenop G. Bennink te Hengelo (O.) waren 44 stemmen uitgebracht. De vorige candidaat, H. H. van Kol, had geseind, dat hij niet in aanmerking wenschte te komen. De liberale kiesvereeniging te Enschedé heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld mr. N. G. Pierson. Kamerverkiezing te LO- CHEM. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Lochem stelde tot candidaat voor de op 20 dezer te houden verkiezingen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer den heer C. Lely, minis ter van waterstaat, iu alle 14 plaatselijke vereeuigingen daartoe met algemeene stemmen verkozen. Kamerververkiezing EN- SCHEDÉ. De berichtgever van het Hbld. te En schedé meldt, dat aldaar gisternamiddag van den heer mr. N. G. Pierson bericht is ingekomen, dat hij de candidatuur voor de Tweede Kamer niet aanvaardt. Dit is een groote teleurstelling voor de liberalen, die mr. Pierson weder wilden afvaardigen, Den 7 herdacht de heer H. J. K, van der Steen, burgemeester van Spanbroek, den dag, waarop hij voor 25 jaar tot burgemeester dier ge meente werd benoemd. Vele waren de blijken van belangstelling, die de geachte jubilaris op dien dag mocht ontvangen. Te zijner eere werd een optocht gehou den, die in vele opzichten zeer belangrijk was. De stoet bestond uit eeu honderdtal rijtuigen, begeleid door 40 ruiters. Onder de rijtuigen bemerkten wij enne prachtig var- sierde etuis, een reclamewagen, een wagen met de bloem van Spanbroeksschoonen,allen even smaakvol gekleed, een bloemenwa gen en nog al meer. Het fanfarecorps van Ursem deed gedurende den optocht zijne vroolijke liederen hooren. Zes eere- bogen versierden de plaats. De feestcom missie in 't algemeen, en de regelingscom- missie, bestaande nit de heeren Dr. C. C. van Balen BlankenP. Helder, P. Koomen, C. SchilderA. Groot en ds. Scholten, in 't bijzonder, heeft alle redenen, om met trots op haar werk terug te zien. Den 9en zullen de feestelijkheden met een groot kinderfeest worden besloten. W ieringerwaard. Het karwijdorschen is om eH in dezen polder begonnen en onderscheiden leege akkers worden reeds aangetroffen, waar de ploegbaas zijn werk reeds heeft aan gevangen. Tarwe, haver, gerst rijpen met deze warmte buitengewoon snel aan tarwe wordt reeds hier en daar gesneden. Het spreekt van ztlf, dat de graan boer om dezen tijd litlst droogte houdt, de veeboer roept

Schager Courant | 1897 | | pagina 1