PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Wieringen. Kamerverkiezing Enschedé. De troep trok toén voor eenigeii tijd af ea er kwam jenever in het spel, die de opgewonden gemoederen nog warmer maak te. Men besloot nogmaals een aanval te doen en trok weer naar de reeds 200 deerlijk gehavende woning. Weer namen de vijandelijkheden een aaQvang, weer werd een en ander, dat nog heel gebleven was, vernield, doch het resultaat was hetzelfde; de bakker bleef zijnes aanval lers hunnen eisch ontzeggen en gat zich niet gewonnen. Langzaam dunde de menigte en ook de laatsten gaven eindelijk het beleg op en trokken, zonder hun doel bereikt te heb ben, af, den bakker in zijne vernielde woning aan zijn lot overlatende. Ziedaar de geschiedenis van een dag, zooals men op een boerendorp wel nooit zal beleefd hebben. Welke de gevolgen van dit incident nog znilen zijn, wie zal het zeggen Ook wij znilen onze meening daarover gereser veerd houdeD, doch velen vreezen nog voor erger. Niet, dat men den bakker naar het leven zal staan of diens woning nogmaals vernielen. Het is immers duide lijk genoeg gebleken, dat men daarmede het beoogde doel niet kan bereiken. Het is te hopen, dat de gemoederen tot bedaren zullen komen, maar er heerscht beroering, verbittering en haat. De bak ker heeft zich in Wijeter onmogelijk ge maakt en wanneer hij in zijn voornemen blijft volharden en dat lijdt geen twijfel is vertrekken de eenige bood schap, hoe eerder hoe beter. Hij wordt thans gebojeot tot zelfs bniten de plaats zijner inwoning, waar hij geruimen tijd met zijne medeingezetenen in vrede leefde. Niemand wil of durft meer iets met hem te doen te hebben. Treurige toestand voorwaar. Den 9den dezer vergader de in de herberg van den heer P. Klos te Dirkshorn hetBestuur van het Onderlinge Begrafenisfonds voor plattelandsgemeenten in Noord-Hollaad, opgericht te Eenigenburg 1 Januari 1848. Na voorlezing en goedkeuring der notu len van de vorige jaarvergadering werd door den Directeur medegedeeld, dat van het ten vorigen jare aanwezige kasgeld ee- ne som van f 500.was belegd h 4 pet. 's jaars, en dat in Mei dezes jaars eene som van f 1800.belegd bij de Westfriesche Bank in Scbagen, h 31/, pet. 's jaars, was opgezegd en daarna f 1500.—, eveneens te gen eene rente van 4 pet. 's jaars, was uitge zet. De heer Jb. Biesboer te Sint Maarten, die op 1 Januari 1897 als Commissaris moest aftreden, werd weder herkozen, ter wijl in de plaats van wijlen den heer Groot Gz. als Commissaris werd gekozen de heer Jae. Keijserarts te Dirkshorn. Daarna werden onderzocht de rekeningen over 1896, welke werden goedgekeurd als volgtdie van het Begrafenisfonds in ontvangst op f 1385.835 uitgaaf 1064.60' Batig saldo f 271.23 die van het Fonds van Toelage in ontvangst op f 315.46' uitgaaf 39.925 Batig saldo f 275.54 Op eene vraag van een der aanwezige leden, over welk kapitaal het Begrafenis fonds thans kan beschikken, werd door de Directie geantwoord, dat van het Begrafe nisfonds is uitgezet een bedrag van f 4450, en van het Fonds van Toelage eene som van f 100.voorzeker een bewijs van soliditeit, in aanmerking nemende, dat op 81 December 1896 in de beide fondsen waren ingeschreven respectievelijk 262 en 84 leden. Ten slotte werd nog goedgevonden, de rekening over 1896 te doen drukken en aan elk der leden een exemplaar daarvan uit te reiken. Door Mej. M. J, Hese, geb. Visser te Hollandsche "Veld, werd mededeeliog ge daan, dat zij voor de benoeming als ver loskundige in deze gemeente bedankt. Tot keurmeester voor de a. s. Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling 0Wieringen", welke zal gehouden worden op woensdag löStpiembtr 1897, zijn benoemd de heeren G. Btancls en 2V. Kaan te Anna Piulownapolder, en wel voer rundvee en paarden. Inde gemeente Achtkar- spelen kreeg een arbeider bij bet vlastrek- ken een stoppel in den duim van de rech terhand. Duim, band en arm zwollen ge dacht op en dadelijk werd de patiënt over gebracht naar Groningen. Daar werd de arm afgezet, wijl bloedvergiftiging bleek te bestaan. 0 Hollandsche Maatschappij van Landbouw.' De afdeeling Enkhuizen en omstre ken der «Hollandsche Maatschappij van Landbouw' ia voornemens om, indien de algemeene vergadering in het volgende jaar te Enkhuizen zal worden gehouden, wat waarschijnlijk is, te dier gelegenheid eene tentoonstelling te honden. Zondagavond heeft zeke re Beckeis, landbouwer, wonende te VLODROP, zekeren Meijer uit Effeld (Pruisen) een slag met een stuk hout op het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan deze bewusteloos ter aarde stortteen den daarop volgenden morgen overleed. Om trent de oorzaak is nog niets naders be kend. De justitie, benevens 2 doctoren, van Roermond vertrokken derwaarts, teneinde een onderzoek in te stellen. Tot de aantrekkelijkhe- den der Internationale Tentoonstelling van Reclame-Middelen te AMSTERDAM zal bshooren een «hanen-wedstrijd', of beter gezegd een wedstrijd in 't kraaien, tus- schen verschillende hsnen. Alle bezitters van haren zijn uitgenoo- digd, ze te doen deelnemen aan dezen wedstrijd, op zondag 15 dezer te houden. De hanen worden in afzonderlijke hok ken geplaatst, naast elkaar, maar zoodanig, dat zij elkaar niet kannen zien. De wedstrijd duurt vaa 1 3 uur. Voor den haan, die tijdens den dnnr van den wedstrijd het grootst aantal ma len heeft gekraaid, ontvangt de eigenaar eene som van f 25 voor de daaropvol gende worden premiën uitgeloofd var. f 15 en f 5, terwijl verder voor de overige me dedingers 10 kistjes sigaren beschikbaar zijn. De Zutjahensche Courant schrijft: Als eene bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat in ZELHEM in de maand Juli uitsluitend jongens zijn geboren, en wel 12 stuks. V erbiezingen. TWEEDEKAMER. Door de afdeeliug Amsterdam van de Liberale Unie is tot candidaat voor de Tweede Kamer in district VI gesteld de heer C. V. Gerritsen. Door «Vooruitgang' is de heer J. W. Geertsema candidaat gesteld. Op de lijst der oandidaten voor de Tweede Kamer in district VI te Am sterdam, is nu ook geplaatst rnr. S. van Houten. De heer Van Kol heeft nu weder de candidatuur voor de Tweede Kamer, hem door de Volkspartij in het district Ensche dé aangeboden, aangenomen. In het kiesdistrict Lochem hebben de anti-revolutionaire en de Roomseh-Katho- lieke centrale kiesvereenigingen beiden besloten, bij de op 10 dezer te houden verkiezingen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dat district geen candidaat te stellen. Ofschoon eene deputatie uit libe ralen mr. Pierson bezocht, weigerde hij pertinent, eene candidatuur te aanvaarden. In eene vergadering der libe rale kiesvereenigirg werd mr. G. Jan- nink te Almelo door het bestuur aanbe volen, die eene eventueele candidatuur heeft aanvaard. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" candideerde voor het lidmaat schap der Tweede Kamer den hser P. van Vliet Jr., te Arnhem. In de zaterdagavond gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging te Ensche dé werd met 84 van de 100 stemmen tot candidaat geproclameerd mr. G. Jan- nink te Almelo. Nu ook de besturen der andere liberale kiesvereenigingen hebben besloteD, mr. JanniDk aan te bevelen, kan het zeker genoemd worden, dat deze de candidaat der liberalen in dit district zal zijn. Uit het district ZUTPHEN. De kiesvereeniging „De Grondwet' te Doesburg heeft bij acclamatie den heer mr. H. Goeman Borgesius opnieuw candi daat gegteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Ged. Staten van Zeeland hebben de besturen der waterschappen van de calamiteuse polders of waterschappen in de provincie uitgenoodigd, voortaan in de bestekken van uit te voeren werken de bepaliug op te nemen, dat het op ver beurte van f 5 verboden is, de arbeidsloonen uit te betalen in localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Een broeder en eene zus- ter, wonende in de friesche gemeente TIETJERKSTERADEEL, waren sedert geruimen tijd een wtinig ongesteld, voor al lusteloos. In plaats vau naar een ge neesheer te gaan, werd een duivelbanner uit een naburig dorp ontboden. Deze werd bij nacht met een hondenkar ge haald en cod stat eerde, dat zij beiden door den duivel weren bezeten en daardoor be- tcoverJ maar hij zou hen spoedig van den «fcooze* verlossen. Dadelijk moesten de kussens der bedden, waarop de patiën ten sliepen, onderzocht wordeD. De dui velbanner opende ze, haalde daaruit kran- sen, kruis, vlasknoppen, enz. en liet deze daarop verbranden, waarbij de patiënten en de duivelbanner het derde vers van Ps. 118 zongen. Hierop verklaarde de man, dat de «booze' hen nu niet meer zou plagen en zij van stonden aan zich wel beter zouden gevoelen. En als ze zich verbeelden, dat hij het weet, dan genezen ze misschien van lus teloosheid Vergadering van den Raad der gemeente IN ieu we INie- dorp, op dinsdag 10 Augustus j. 1., 's avonds 7 ure. Afwezig de heeren Visser en de Moor. Na opening door den voorzitter, den Burgemeester, worden de notulen der voorgaande bijeenkomst gelezen en goed gekeurd. Een ingekomen bericht van den heer J. G. van Edenwaarin deze, behoudens hoogere goedkeuring, de benoeming als weesmeester aanneemt, wordt voor ken- nisgeving aangenomen. Vervolgens worden de geloofsbrieven van de tot raadsleden herkozen heeren G. Bal ff en K. de Moor goedgekeurd, waar na de vergadering wordt gesloten. Oogsttrericht. Verwachtingen omtrent: den oogst 0- ver 1897, in de provincie NOORD HOLLAND. De verwachtingen van den oogst in de provincie Noord-Holland zijn dit jaar bijzonder gunstig te noemen verreweg de meeste ingekomen berichten ademen een zeer tevreden geest. Vooral wordt alom zoowel de quali- teit als de quantiteit van het hooi, dat bij droog weder is binnen gekomen, ge prezen. De afwisselende regen en wind in het voorjaar hebben niet alleen gun stig gewerkt op de hooilanden, maar ook in de weilanden wordt door bet vee een overvloedig voedsel gevonden. Omtrent de aardappelen kwamen ook van schier alle zijden de beste berichten in, zoowel wat de vroege soorten, als wat de late betreft. Van de gevreesde ziekte bleef men dit jaar geheel ver schoond. De granen beloven in de meeste ge meenten een goeden oogst, daar zij den noodigen regen en de noodige warmte hebben gehad, om zich goed te kunnen ontwikkelen. Door stormen hebben de ze gewassen echter hier en daar nog al te lijden gehad. Minder gunstig luidden de berichten omtrent erwten en karwijzaad. Op zeer vele plaatsen zal de opbrengst daarvan beneden het middelmatige blijven, daar die gewassen tijdens den bloei zeer veel van de rupsen te lijden hadden. Ook het mosterdzaad zal in verscheidene ge meenten door dezelfde oorzaak een min der ruim beschot opleveren. De vruchteuoogst zal over het alge meen schraler zijn, dan het zich in den aanvang van den zomer door buitenge wonen bloei deed aanzien. Op sommi ge plaatsen wordt intusschen eene goede opbrengst tegemoet gezien. De oogst der bolgewassen, en voor namelijk die der hyacinthen en tulpen, laat te wenschen over en wordt door de gemeentebesturen slechts als zeer middelmatig beschouwd. Van slechts ééne der gemeenten, waarin de voor de provincie Noord-Holland zoo belangrijke bollenteelt voornamelijk aangetroffen wordt, kwam dienaangaande een meer gunstig bericht. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat in den laatsten tijd sterk naar regen werd verlangd. Willen de boven geschetste goede verwachtingen, ook wat de late re gewassen betreft, tot verwezenlijking komen, dan zal overal, maar vooral in de hooger gelegen landen en in de duinstreek, regenval noodzakelijk zijn. (St.-Ct.) Sedert geruimen tijd wordt in Twente eene nieuwe indus trie met succes beoefend, nl. het ver vaardigen van turfkool. Deze brandstof bezit een hooger gehalte aan koolstof en een lager gehalte aan water dan turf, nl. resp. 70.99% en 8.07%» tegen 46.03% en 17.04%. De verbranding van 1 K. G. turf geeft eene hoeveelheid warmte, voldoende om 3648 liters water 1 graad Celsius in temperatuur te doen stijgen bij de turfkool is dit cijfer 5641, zoodat turfkool in dit opzicht met steenkool gelijk te stellen is voor steenkool varieert dit cijfer van 5000—7000. Scbagen, 11 Augustus 1897* Zondag j. 1. maakten de jeugdige leden der Volksklasse alhier onder zeer ongunstig weer een uitstapje naar Schooil en Bergen. Der jongens verwachting werd grooten- dtels teleurgesteld. Men hoopte nog een» te genieten in de werkelijk schoone stre ken van Schoorl en Bergen, doch de re gen verhinderde dat. Toch was niet alle moed verdwenen, getuige de vroolijke liederen, die bijna onophoudelijk werden gezongen. De terugtocht ging over Alkmaar, waar men op de boot stapte en naar Stolpe stoomde. Des avonds te ongeveer 11 uu> kwam men alhier weder aan, klets nat en vermoeid, maar toch vroolijk, gelijk den geheelen dag, dank zij den geleiders, die er flink den moed wisten in te houden. In Cérès. tKaanmag ik een glas bier vroeg een van twee bezoekers aan den kastelein uit onze landbouwsociëteit. De tweede, blijkbaar verwonderd, be stelde ook een glas bier en vreeg zijn ka meraad „Hé, zeg je Kaan woont Cérès hier dan niet meer in Historisch De belgische Kamer nam met 97 tegen 17 stemmen en 17 onthou dingen de wet tot wijziging van de belas ting op de suiker aan, waarbij ook bepaald wordt een invoerrecht van 1 franc per 1000 kilo beetwortelen. Daardoor is aan bietencultuur, voornamelijk aan die van Zeeuwsch-Vlaanderen, weer een nieuwe slag toegebracht. Omtrent den moord op den heer Canovas del (Lslillo, den Mi nister-president yan Spanje, wordt het Vol gende gemeld: De heer Canovas was op een bank ge zeten en las eene courant, toen de moorde naar op hem toekwam en drie schoten los te. Een der kogels drong in het hoold, de beide andere doorboorden de borst van het slachtoffer. De getroffene zakte ineeD en verloor het bewustzijn. Toen mevrouw Canovas, die zich in een der aangrenzen de galerijen bevond, de schoten hoorde, snelde zij toe en ziende, wat er ge beurd was, schold zij den moordenaar. Deze antwoordde„Ik spaar u, omdat ge eene achtenswaardige dame zijt, maar ik heb mijn plicht gedaan en ban gernst. Ik heb mijne broeders van Monjoich (de daders van den jongsten aanslag te Bar- celona) gewroken.' De moordenaar gaf op, dat hij Rinaldi heette, doch zijn ware naam is Michel Angine Golli. Hij verklaarde, dat de moord eene rechtvaardige wraakneming was, het resultaat van eene uitgebreide samenzwe ring. Hij werd te Baghia, in de provin cie Napels, geboren in 1871 en heeft kor ten tijd te Barcelona gewoond en was daar medewerker aan een klein blaadje, de Ciencia Sociale. Hij had reeds in Zwitserland en in Italië veroordeelingen we gens anarchistische propaganda achter den rug. Te Barcelona, waar Golli bekend was onder den naam Acbilloti, als gevaar lijk anarchist, ging hij veel om met A- chieri, den dader van den aanslag in de Cambios-3tr8at. Deze aanslag was de tweede, die op het leven van den heer Canovas werd gepleegd. De eerste bad in 1893 plaats. Drie a- narchisten wachtten destijds den premier voor zijne woning op. Juist tegen den tijd, dat deze uit het parlement huiswaarts zou keeren, kwam er een rijtuig aanrijden. De anarchisten, overtuigd, dat de heer Canovas daarin naar huis kwam, wierpen eeu bom, die echter te vroeg ontplofte en de mis dadigers gruwelijk verminkte. Toen Ca novas, die zich verlaat had, te voet aan zijne woning kwam, was bij zeer verbaasd, daar vele vrienden te vinden, die hem geluk weuschten met ziju behoud. Canovas was de zoon van een school meester. Door eigen kracht heeft hg zich omhoog gewerkt tot eene positie, waarvoor de hoedanigheden hem aangeboren waren. Hij bezat in hooge mate de gave van het woord en een onkreukbaar karakter. Door ijverige studie maakte hij zich eene hooge geestesontwikkeling eigen, die uit zijn werken spreekt. Canovas was trotsch, te trotsch, om de jongste te zijn onder den hoogmoediger) adel van Spanje. Hij weigerde hardnekkig de adellijke titels, die de kroon hem bij herhaling aanbood. Bovendien was de eenvoud hem lief: hij droeg ncoit zijne decoraties, hoewel hij er vele had en van alle landen. -—Een drama te Samarang. Aan eene correspondentie der Soer. Ct. is het volgende ontleend De familie Wijbers was, na het ont slag van den heer W. als waterschout, in zeer moeilijke omstandigheden geraakt. Een neef, de heer L. v. B., kwam als commensaal en hield door zijne geldelijke bijdrage het huishonden een weinig staande om zekere redenen ging hij later weg. De ftnanciëele positie van den beer Wijbers werd echter gaandeweg treuriger en indien de neef, die in de buurt een tehuis gevonden bad, niet geregeld me vrouw Wijbers in stilte geholpen had, zou zij met hare drie kinderen aan den bedel staf zijn geraakt. Na eene scène op zaterdagavond onder hield de heer W. zondagochtend zijne vrouw en klaagde haar aan. Bij het ter ruste gaan, zondagavond, trachtte mevrouw Wijbers hare drie kinde ren, een meisje van ongeveer 10 jaren, een zoontje van 7 en een meisje van 4 jaar bij zich in bed te krijgen. Dit ge lukte haar echter niet en lag ze dus, zoo als gewoonlijk, met haar jongste in bed. Ed gewoonlijk sliep mevrouw Wijbers slechts met haar jongste kind. Tegeu 2 uur in den ochtend boorde het ondEte meisje een verdacht geluid in de aangren zende kamer, waarin hare moeder sliep. Ze schreeuwde om hulp en de heer Wij bers, iumiddels wakker geworden, zag bij het flauwe licht eener nachtlamp zijne vrouw bewusteloos liggen en zijn jongste kind badend in bloed. Hij riep de buren om bnlp en nadat dezen waren komen opdagen en de politie hadden ontboden, zag meu het vierjarig meisje met een zakdcek om de kin ge bonden en een doorgesneden hals, terwijl mevrouw Wijbers lag te kermen van pijn, Tusschen haar en haar veimoord kindje in vond men een fleschje met ruwe car bol en een open scheermes, dat, vreemd genoeg, reeds afgeveegd bleek te zijn, maar toch nog sporen van bloed vertoon de tusschen de voegen. Op het herhaald vragen der justitie aan mevrouw Wijbers, of zij haar kind ver moord had, kon de ongelukkige vrouw geen antwoord geven. Zij was buiten ken nis en bleef buiten kennis, totdat ze on geveer 8 nur Ltei stierf. In den loop van den dag kwam over de post een brief van mevrouw Wijbers aan den heer L. v. B., op welken blief de justitie beslag heeft gelegd. Men verdiept zich nu in gissingen, of de moeder de moordenares vau haar kind is. Het schoonmaken van het scheermes, de schoone handen der moeder en het zachtaardig karakter dotn aan die gruwel daad twijfelen. Bbld. Over dewaarde van het zingen voor de gezondheid houdt dr. Barth (Köslin) in een duitsch tijdschrift een beschouwing, die in ruimen kring de aan dacht verdient. Als men bij de beoordee lingen van het zingen het aesthetisch gezichtspunt buiten beschouwing laat, is bet zingen eene zuiver lichamelijke oefe ning, die op andere lichamelijke verrich tingen zekere teiugwerking zal hebben. In de eerste plaats is het zingen af hankelijk van de ademhaling, de zanger behoeft een veel grooter voorraad lucht dau iemand, die gewoon weg spreekt; het zingen zal dus den meesten iuvloed hebben op de werkzaamheid der longen. Elk orgaan kan geoefend worden, dus ook de longen. Door oefening kan de zanger de luchtmssss, die de longen bij het ademen kannen opnemen, belangrijk vergrooten. De tenor dr. Gunz was in staat, een geheel lied uit Schumann's Dichterliebe„Die Rosp, die Lillie", in één adem te zingen. Bij de gewone ademhaling worden de lor gen noch zoo sterk uitgezet als bij de krachtigste inademing, noch zoo sterk sa mengetrokken als bij krachtige uitade ming. Bg' den rustig ademhalenden mensch maakt de borstkas slechts geringe bewegingen hij ademt in den regel slechts 500 kubieke centimeter lucht in en uit d. i. 7t v*n ^et opnemingsrermogen zijner longen. Da zanger daarentegen a- demi niet alleen veel dieper, maar ook verbruikt hij om technische redenen zijn adem geheel, eer hij weer lucht schept. De luchtwisseling en het doorluchten der longen is bij hem dns veel vqlmaakler dan bij het gewone ademen. Daar nu de zuurstofopname afhankelijk is van de diepte der ademhaling, zullen zangoefe ningen van een half uur een a twee keer per dag, een beter doorluchten der Jongen en een verhoogde gaswisseling met het bloed ten gevolge hebben. Diepere ademhaling en oefening der ademhaling, zooals dit bij het zingen plaats vindt, is echter tevens ook eene oefening der ademhalingsspieren. Bij diepe adem tochten komen bijna al de spieren van den romp en den hals, dus een groot deel van alle spieren in werking. Deze ademhaling vergroot niet alleen de rnimte der borstkas, maar sterkt ook de wervelkolom, en in stinctmatig neemt dus ieder, die zingen wil, eene rechte houding aan - bijna alle zangers en zangeressan hebben een goede honding. Het zingen is dus een spieren- gymnastiek, die natuurlijk op de stof wisseling van het geheele lichaam moet terugwerken. Van groot gewicht is het, dat door aanhoudende ademhaling de ribben en met name het kraakbeenig gedeelte veerkrach tiger worden. De gebreken der ademhaling bij oude menschen berusten voor een goed deel op het verlies der veerkracht van het kraakbeenig gedeelte der ribben, omdat onvoldoende adembewegingen reeds vroeg tot verbeeoing leiden, zooals de sectie bij jonge teringlijders bewijst. Groot is ook de invloed van het zin gen op den bloedsomloop en het bloed- gehalte der longen. Hoe dieper de in ademing, des de meer bloed wordt naar het hart en de loDgen gevoerd, des te meer wordt de bloedsomloop versneld. Nu is de verhoogde doorbloeding van dit or gaan een uitstekend geneesmiddel bij tering. Deze ziekte behoort bij de be roepszangers tot de uitzonderingen, ter wijl bij doofstommen, omdat bij hen van oefening en verdieping der ademhaling bijna geen sprake kan zijn, tering zeer veel voorkomt. De uitgeademde lucht is altijd met waterdamp verzadigd en blijft het ook, al worden de verdiepte adem tochten ook nog zoo lang voortgezet. Zingen rereischt dus een waterverbruik, dat des te grooter is, naarmate langer ge zongen wordt. Verder vereischt de verhoogde water verdamping ook een grooter waterverbruik, zoodat door het zingen nok de behoefte aan voedsel grooter wordt. Ieder zanger zal bevestigen, dat met het begin van ge regeld voortgezette zangoefeningen de eet lust toenam bijna alle zangers en zan geressen kunnen voortreffelijk eten. Daar bij komt, dat het zingen, omdat het met veel bewegingen van het middenrif en den buikwand gepaard gaat, ook zuiver mechanisch op de tunctie der spijsverte ringsorganen werkt, in zekeren zin eene natuurlijke massage. Dat ten slotte al deze inwerkingen van het zingen op den aard van het yoe se van het lichaam, op het bloed ïnv oe krijsen, staat vast. Als men verder nog in aanmerking neemt, dat het zingen eene zorgvuldige verpleging vau den mond ve*" eischt, de lucht gemakkelijker door den neus doet gaan, het muzikale gehoor scherpt, dan moet men zeggen j**' zingen eene lichamelijke oefening is, die op de gezondheid van den mensch zeer groe ten invloed beeft. Elke huisdokter k»a bevestigen, dat die leden eener tamilie, die geregeld zangoefeningen houden, niet alleen gezonder ademhalingsorganen hebben dan de niet-zingende ledeD, maar ook lichame lijk zich beter ontwikkelen. Recht buigen van gebo chelden. In het vorig jaar maakte een fransen geneesheer eene nieuwe methode bekend tot spoedige genezing van bochelvorming bij kinderen. Ze bestond daarin, dat door vier krachtige mannen eene sterke tractie werd uitgeoefend aan beenen en armen van het kind en de uitstekende wervels inmiddels door den operateur naar bene den werden gedrukt. Als de wervelkolom op die wijze recht was gebogen, werd e<m stevig gipsverband aangelegd, en in

Schager Courant | 1897 | | pagina 2