Oproeping tot vergadereo Kermis m fle Keins, PRUIMEN, Hermes". Dienstbode. Vollenlioven's STOUT Vollenlioven's LAGER gemengd nieuws. ad vektentien. Donderdag 26 Augustus, ERGADERI3G Dinsdag a. ten 8 ure in het Clublokaal. Hoewel ooievaars niet tot de wilde of ontembare vogels gerekend worden, hoort men toch slechts hoogst zelden van tamme langbeenen. Zooals nu e- venwel bericht wordt zijn er in Ham burg vier tamme ooievaars, die dage lijks vaak urenlang vrij rondloopen. De een is vleugellam, de anderen zijn even wel gezond. De knapen noemen den eerste „Jacob". De ooievaars hebben hun nest op het dak van de woning. „Jacob" eet uit de hand, ook de andere komen, als zij gevoederd worden, zóó dichtbij, dat men ze pakken kan. „Jacob" brengt zelfs visites in de huizen, gaat het waschhuis binnen, wandelt rondom de tafel in de strijkkamer, waar de dienstboden het goed herstellen, en doet, alsof hij er thuis is. Daar de ooievaars door het roet van den schoorsteen bijna zwart waren geworden, besloot men ze schoon te maken. Zij lieten zich gewillig in een hok drijven en schenen de afpoet- sing' als eene weldaad te beschouwen. De dieren hebben een rood koperen ring met opschrift, om te zien, of zij het volgende jaar het oude nest weer op zullen zoeken. Wel is waar twijfelt men er reeds aan, of do ooievaars nu maar niet zullen besluiten, om niet naar Egypte te reizen, daar zij zich, waar zij zijn, schijnbaar zeer wel thuis gevoelen. Yervolc GcKütMetitalüiii!. Predikbeurten. Hervormde Kerk, SCHAGEN te Anna Panlowna, Herv. Kerk te Barsingerhorn c. a. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c.a. Burgerlijke Stand. Gcm. SCHAGEA. 355ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Prijzen. Marktberichten. G. Floor jj I en Ae. Fijnheer, lahunne 25-jarisre Echtver-S jjj eeniging' te herdenken. |x gj Hunne dankbare Kinderen. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, betoond bij het hu welijk onzer kinderen, betuigen wij onzen oprechten dank. A. PRINS. M. PRINS-MEIJER. Barsingerhorn. OP des voorm. 11 uur, in het N.-H. Koffiehuis, ter bespreking oprichting eener of tot het vormen eener Vereeniging tegen willekeurige winstneining der slagers. J. DE VEER. K. DE MOOR. C. ZIJDEWIND. C. ASJES. K. KUIPER. J. VAN EDEN. J. M. DE JONG. J. BUIS. J. ROTGANS. C. SCHOORL. H. STARKE. K. JONKER. H. M.Th. TER LINDEN. Een geacht jongmensch, oud 25 jaar, een eigen zaak drijvende, wenscht in kennis te komen met een knap Burgermeisje, van ongeveer denzelf den leeftijd, om daarna een huwelijk te sluiten. Adres te bevragen aan het bureau vaiv deze courant. Gevraagd te HELDER eene flinke Dienstbode, die met de wasch kan omgaan. Loon f 8 per maand. Franco brieven onder lett. W., aan het bureau van dit blad. OP 22, 23 en 24 Augustus. C. GEEL. Echte Winkeler witte zoolang de voorraad strekt, verkrijg baar bij Abr. Brugman Hz. meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. gen te handhaven, sis de ziekte, wel dra zijnde afgeloopen, na eenigen tijd weer sporadisch mocht voorkomen, een vrij mandaat aan den afgevaar digde, ook vrat het 2e punt betreft. \oor een paar voorsteilen aangaande de verandering van artikels betreffende den secretaris-penningmeester wordt eveneens vrij mandaat verstrekt. Als candidaat voor het lidmaatschap van bet hoofdbestuur v. Noordholland, aftre dend en niet herkiesbaar de heer J. Bree- baart Kz., wordt vanwege de afd. aanbe volen de heer Jb. Zijp Rz. van "Wierin- ger waard, en voor Zuidholland vrij man daat verstrekt. De vergadering wil vervolgens de zes leden en twee leden plaatsvervangers der afgevaardigden bij het Nederlandsch Land- bouwcomité herkozen zien. Tot leden van het bestunr worden ge kozen de beeren C. BijpostC. Nobel en C. A. J, M. de Gier. De keuring der ramlammeren zal we derom op den laatsten woensdag in Sep tember plaats hebben en worden ingericht ala vorig maal. De prijzen znllen zijn le pr. ramlammeren 110, 2 pr. f 5, 3 pr. getuig schrift. l'/j-jarige dito. Collectie<e inzendin gen van 3 stuks fokschapen en ooilamme ren getuigschrift. Geïmporteerde rammen f 5. Voor Keurmeesters zullen worden gevraagd de heeren C. Zijdewind, A. v. d. Horst en P. Timmerman. Plaatsvervan gers de heerenBuis, 8. Grootes en G. Muijs Zal wederom worden overgegaan tot het vragen van f 50 subsidie aan de gemeente. De rondvraagde heer P. Buis wil gaarne pogingen zien aangewend tot het verkrijgen van eene subsidie van Noorder kwartier voor deze ramlammeren-keurirg. Algemeen goedgevonden. Daarna wordt de vergadering gesloten, nadat de heer Betmandoordat hij als bestuurslid moest optreden en niet her kiesbaar was, afscheid van de vereeniging genomen had als voorzitter. De Burgemeester dezer gemeente deelt ons mede, dat voor het Huldeblijk der Koningin-Regentes, alhier het volgende is gecollecteerd Door de heeren S. Berman f 30.875 (met inbegrip van f 3.50, die in de Wijk van den heer Stammes, en f 4.25, die in de wijk van den beer Brom mer zijn opgehaald, dewijl deze beeren zich van de collecte terugtrokken.) A. W. van Kluijve 9.50 W. van Stee 12.70 Jhr. Mr. D. van Poreest 15.20 A. C. J. Verhoeff 9.30 C. N. Vlaming tt 4.60 G. Muijs 9.30 H. P. Caarls 4.50 Jb. Henneman v 9.50 C. Visser 23.80 C. Asjes k 8.90 J. M. Koelman 4. H. Boeije ff 8.75 C. A. Hoogschagen 13.80 P. Buis g 5.30 C. Bijpost Rz. 6.80 D. Smit 7.40 f 184.22* Bovenstaand bedrag is heden, na af trek der noodzakelijke portkosten, overge maakt aan den heer Aug. M. J. Rendrichs Voorzitter der Provinciale Commissie voor Noord-Holland, onder mededecliug der namen van de Commissieleden alhier en met toezending van eene afbeelding en omschrijving van het Gemeentewapen, ter opneming in het album, dat aan H.M. zal worden aangeboden. Heden (zaterdag den 22) werd bel laatste werkvolk aan den Kerk en Totenbouw afgedankt. De werkzaam heden kannen daarmee als geëindigd worden beschouwd. Ter berinnering san deze uit vaart woei de vadeilandsche driekleur eenige uren van de torenspits. Aardappelen. De zware regens der laatste dagen zijn voor de aardappelen, vooral die op klei gronden, van groot nadeel. De enkele zieken vermeerderen met den dag, wijl de late aardappelen nog niet rijp zijn en het loot erg wordt aangetast. De zand- aardappelen hebben minder last, omdat ze verder in groei zijn en het water spoediger wegvloeit. De datum vande in wij ding onzer nieuwe kerk is nu bepaald vastgesteld op zondag 26 September a.s. De heer P. Stadt, directeur der zangvereeniging „Euterpe", heeft als zoodanig bedankt, waarom de vereeni ging donderdag heeft besloten, zich te wenden tot den oud-directeur, den heer Jb. Denijs met het verzoek, ot hij ge negen zou zijn, wederom het directeur schap op zich te nemen. In den heer Stadt verliest „Euterpe" een hoogst ver dienstelijk directeur. 55 s. Vrouw, 't Is verschrik- kelijk Gister zulk mooi weer, en van daag, nu ik de wasch moet drogen, regent het! Man (iD zijne studie verdiept). Je had ook beter gedaan, met gister te drogen en vandaag te wasschen. Moeder. Maar Jantje, je hebt je kousen verkeerd aan! Jantje. Dat doe ik met opzet, ma. Aan den anderen kant is er een gat in. Een eiland voor 25 stui- vers. Liefhebbers van volmaakte eenzaam heid wordt niet alleen in de Zuidzee, maar ook aan de kusten van Amerika de gelegenheid aangeboden, om zich van de wereld af te zonderen. Zooals eene amerikaansche courant meldt, heeft ze ker iemand uit New-Orleans onlangs van de regeering der Vereen. Staten een klein, in de golf van Florida gelegen, eiland gekocht. De koopprijs werd met beider goedvinden op 25 stuivers be paald. De nieuwe eigenaar van het ei land heeft zich daar een huis laten bou wen en denkt de zomers op zijn nieuw eigendom door te brengen. Ook het eiland Manhattan, waarop thans het reusachtige New-York gelegen is, werd voor ongeveer driehonderd jaren in ruil voor glazen kralen, ter waarde van ongeveer vijftig gulden, van de hand gedaan. De tegenwoordige waarde van hetzelfde terrein bedraagt thans meer dan dertig milliard. Een geboren kunstenaar. Nicolaas Dalayrac, die vóór honderd jaar een van de beroemdste transche viool virtuozen was, heeft in zijne jeugd heel wat van zijn vader moeten hooren en menigen uitbrander gehad, omdat hij meer aan zijn geliefkoosd instrument, dan aan andere dingen dacht. Op ze keren morgen liet de strenge vader zijn zoon bij zich komen en las hem op on gemakkelijke manier de les. „Je werk heb je weer niet afgemaaktje leer meesters doen niets anders dan klagen over je en dat alles komt door dat zagen op die viool, dat ik den heelen dag hooren moet. Als ik je nog éénmaal onder mijn dak hoor spelen, breek ik het instrument in stukken en stop ik jou in een klooster!" Nicolaas stond als verpletterd. Hij wist heel goed, dat er met zijn vader niet viel te gekscheren, en dagen lang zag hij niet naar zijne viool om. Maar het verlangen werd hem te machtig de aantrekkingskracht was te groot, en eensklaps herinnerde hij zich de woor den „ik breek het instrument in stuk ken, als ik je nog éénmaal onder mijn dak hoor spelen!" Onder mijn dak! Maar boven op dak, daar was niet van gesproken En des nachts, toen de maan haar zilveren stralen wierp op het huis van de familie Dalayrac, klom Nicolaas, zijne viool onder den arm, naar boven, en speelde in do dakgoot een lied, zóó roerend en innig schoon, dat de nonnekens, die in het klooster, naast de woning van den heer Dalayrac, waren gehuisvest, aandachtig luisterden, en meenden, dat reine engelenzang van den hemel tot haar kwam. Het duurde niet lang, of het geheele plaatsje wist te vertellen van den nach telijken vioolspeler, en Papa Dalayrac was zóó getroffen door de gehooizaam- heid en den ijver van zijn zoon, dat hij hem voortaan toestond, zija instrument te bespelen op een minder gevaarlijk terrein 1 De kleine violist heeft zijn vader voor die toestemming beloond door een be roemd man te worden Oververlietden en lief- desverklaringen. Een engelsoh tijd schrift openbaart een even interessante als origineele statistiek, die voornamelijk voor romanschrijvers van groot nut kan zijn. Daar wordt namelijk vastgesteld, dat op honderd gevallen 36 mannen bij eene liefdesverklaring het meisje hun ner keuze in hun armen sluiten altijd, als zij het hebben wil. Ongeveer 67 mannen kussen hun uitverkorene op den mond, vier van de honderd op de wangen of op het haar en hoogstens twee vergenoegen zich met een handkus; minstens 72 verliefden drukken het handje hunner schoone aan hun eigen mannelijk hart, 14 hebben bij het spre ken een prop in hun keel en negen zeggen met een zwaren zucht„God zij dank!" Slechts zeven van de honderd verkla ren zich de gelukkigsten onder de zon, en vijf kunnen gedurende de eerste tien minuten in 't geheel geen woorden vinden. Drie van de honderd de statisticus is altijd aan 't woord staan in het gewichtige oogenblik op één voet, twee vallen op de knieën en minstens twintig moeten eerst wat in slikken, wat hun in de keel steekt, tien openen meermalen den mond en sluiten hem weer, eer zij beginnen te spreken. Wat de vrouwen nu betreft, zoo meent de scherpe opmerker, dat 81 van de honderd vrouwelijke wezens den man bereidwillig in de armen vallen, 68 verbergen haar blozend gelaat aan zijn schouder, en hoogstens één valt in een leunstoel nota bene als er een bij staat. De grootste helft van de honderd slaat hare armen om den hals van den geliefde, zes ongeveer be ginnen zacht te weenen, terwijl 44 luid schreien waarom, weten ze zelf niet. Eenige meisjes, misschien vier op de honderd, zijn inderdaad verrast, meer dan 80 echter wisten heel precies, wat komen zou, niettegenstaande zij ook met neergeslagen oogen mogen zeggen „Maar, meneer, hoe is dat mogelijk Zestig meisjes zien met oogen „vol liefde" tot „hem" op en een van de honderd loopt terstond weg, om het gewichtige nieuws aan het een of an der sympathiek menschenkind mede te deelen. De in de val geloopen luitenant. Ter gelegenheid van de laatste mili taire feesten te Baden reisde een „schnei- diger," reserve-luitenant eerste klasse naar Wertheim. Eensklaps gaat het por tier open en treedt een burger de cou pé binnen. De dappere luitenant was zeer verbaasd, dat behalve hem nog een sterveling, en dan nog wel een burger, eerste klasse reisde. Eene ernstige ver denking kwam bij hem op en kortbera- den sprak hij den burger aan: tls hier eerste klas, hebt u wel een kaartje eerste klas?" „Zeker, luitenant", was het antwoord. Eensklaps wordt het por tier geopend en verschijnen twee lakei en, waarvan een zich tot den heer in politiek riebt met de vraag„Heeft Uw Koninklijke Hoogheid ook nog iets te bevelen?" Zijne ooren haast niet ver trouwend, kroop de luitenant in zijn hoekje en hield zich doodstil, want zijn reisgenoot was de hertog van Braganza, wien als zoon van den ex-koning van Portugal de titel van Koninklijke Hoog heid toekomt. Tamme ooievaars. Wanneer de m e n s c h e n bet sterkst zijn. Op welk uur van den dag is ean man het sterkst, en in staat, dezelfde hoeveel heid arbeid te verrichten met de minste vermoeienis? Waarschijnlijk zal men op deze vraag antwoorden „als hij 's morgens opstaat." Dit is evenwel geenszins het ge val; integendeel, blijkens de onderzoekin gen van zekeren dokter Bnch met den dynamometer is een manjnist het zwakst, ah hij pas op is. Onze spierkracht neemt zeer toe door het ontbijt, maar is int grootst na het middagmaal. Dan vermin dert de kracht weer gedurende een paar uur om tegen den avond weer grooter te wordenzij neemt evenwel gestadig van den avond tot den morgen af. De twee voornaamste vijanden oDzer spier kracht zijn overwerken en niets doen. Zweeten bij bet werk verslapt de spieren. Velen van de grootste werkezels ter we reld waren gewoon, zeer vroeg op te staan. Volgens Buch's theorie meet hiervoor dan altijd docr vroeg ontbijten een tegenwicht worden gegeven. Gevoel van eigenwaarde. „Leest gij wel eens de courant" (wij zallen het blad zelf niet nader aanduiden) vroeg een acteur in gezelschap aan een heer, dia hem onbekend was. „Ja, 't bevat soms zeer goede artikelen maar ook veel, dat 't lezen niet waard is." „U Wiet misschien niet, dat ik een der redacteuren van dat blad ben F" „O, vergeef mij ik wist niet...." #Gij behoeft u niet te excuseeren,mijnheer," was het antwoord, „de goede artikelen zijn van mij 1" Te Keulen zoo meldt Het N. v. d. D. heeft de politie eene belang rijke ontdekking gedaan in zake de valsche nederlandsche bankbiljetten. Men heeft Da- melijk aldaar in een logement een complot ontdekt van lieden, die voor f 50000 aan valsche nederlandsche biljetten varr /25 bij zich hadden. Men vermoedt nn, dat dit de eigenlijke fabrikanten van de nage maakte biljetten zijn. Sterfte onder de visschen van de Neckar. In Zuid-Duitschland heerscht groote sterfte onder de riviervisch. Den 2den Ju li dreven 10 unr lang honderden lijken van doode visschen de Neckar afzij wer den door de menscben op den oever in manden verzameld. Men schat de hoeveel heid doode visschen op 2000 centenaars. In de Kceber had iets dergelijks pLats. Men is het er over eens, dat de sterke regens bij de laatste onweersbuien de oor- I zaak van de sterfte zijn geweest. Sommi gen zeggen dat de regens te veel slijk in de rivier gevoerd hebben, waardoor de vis schen niet meer ademen konden anderen dat de regen giftstoffen, hetzij van den kunstmest op de akkers, hetzij van fabrie ken, in de rivier heeft gespoeld. Het is bekend, dat in de lller een werkman van een lucifersfabriek bijkans alle visschen heeft gedood, door twee polten met ptos- phor-afval in den stroom te werpen. Een te zwaar beproefd hart verstaat niet meer de knnst gelukkig te zijn. De vrouw kan altijd slechts den man liefhebben, die in staat is haar te be- heerscben. Vergadering van den Raad der Gemeente Schagen, op Dinsdag 24 Au gustus 1897, 's morgens ten 10 nre. Punten van behandeling. 1. Ingekomen stokken. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. 3. Adres onderwijzer Tjalsma om eer vol ontslag. 4. Adres Harddraverijvereeniging. 5. Vaetstelling gemeenterekening 1896. 6. Aanschaffing urinoirs. 7. Reclames belasting op de hondeD. 8. Idem Hoofdelijken Omslag. Schagen, 21 Augustus 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. De Godsdienst-oefeningen beginnen om 9 V, ure, des voormiddags. 22 Aug. (Avondmaal) Ds. van Kluijve Predikbeurten bij de Herv. Gemeente. gedurende de maanden Augustus en Sep tember. Geen Dienst22 Augustus en 12 September. Overigens telkens 's morgens te half tien. 22 Aug. Geen dienst. 22 Aug. Barsingerhorn Ds. P. Zondervan. Hervormde Kerk te Hippolytus- hoef c. a. op Wieringen. 2 Aug. "Westerland n. m. 2 u. Ds. Miedema. Ingeschreven van 18 20 Aug. 1897. Geboren en Ondertrouwd Geene. GetrouwdPetrus Johannes van der Meijden en Anna Weel. Overleden Dieuwerlje Buis, oud 65 jaren, echtgenoote van Pieter van der Oordt 8de Klasse. Trekking van woensdag 18 Aug. Prijs van f 25000No. 14192 f 1600: No. 7703 7899 f 1000: No. 16688 l 400No. 6632 10327 f 200: No. 2428 10591 f 100; No. 946 1186 9441 9644 10158 3de Klasse Trekking van donderdag 19 Aug, Prjjs van f 5000No. 19951 - f 200: No. 1751 SCHAGEN, 19 AUG- 1897. Aangev 5 Paarden f 45.a 200. 4 Veulens 90.a 100.— 14 Stieren 60.— a 190.— 35 GeldeKoeien(magere), 80.a 120 20 Vette Koeien »140.a 190.— 15 Kalfkoeien ,130:a 190.— 10 Vaarzen 50.a 55 8 Nuchtere Kalveren 100 Schapen (magere) 10.a 15. 250 Idem (vette) 16a 23.— Overhonders a 50 Lammeren 8.— a 12.— 6 Bokken en Geiten 1.— a 6.— ALKMAAR, 20 AUG. 1897. Keine Kaas, f 27.— Commissie f 24. Middelbare I 24. af aangevoerd 450 stapeis, wegende 160000 K.G. Handel ving. ZAANDAM, 19 AUG. 1897. Aangevoerd 15 stapels kleine Kaas, prijs f 22. ENKHUIZEN, 18 AUG. 1897. Heden werden aangevoerd17 stapels kaas, Drhs 25.50 per 50 K-G. v a De prijsen der zaden waren ele volgt: Kar wij zaad f 11.— a t Mosterdzaad 1 16.50 a f 16.75 Maanzaad f 10.50 a t Groene erwten f 8.a 8.75. Vale erwten f 10.25 a 14.50. Wgker Valef 7.50 a 8.50. Grauwe erwten f 11. 116.—. Bruine boonen f 5.25 a 6.50 Paardenboonen f a Gerst f 3.25 a 4.—, Haver f3.—a 3.75. Aangev.Vette Varkens 1 —.16 a —.20 per KG. Magere Varkens f 12.a I 19.— p. st. Biggen 16.— a 9.— Scha pen f a Lammeren f a Konijnen f 0-50 a f 1.10. 21 Kippew f .90 a 1.35 per stok. Eieren f3.— a 3.25 per 100 stuks. Boter 10.55 a f 0.57' per kop. Op den 25 Aug. hopen on- ze geliefde Ouders M jg) Nieuwe Niedorp, Aug. '97. jjj 6.— a 16.- 10 Varkens (magere) 12.a 16.— 9 Idem(vette) per K.G. —.34 a .41 40 Biggen 6. - a 9.— 20 Konijnen .10 a .60 40 Kippen .10 a 1. 450 Kilogr. Boter .90 a 1.10 325 Kaas .20 a .25 5500 Kipeieren 2.50 a 3. Eendeieren a HOORN, 19 Aug. 1897. Kleine Kaas, hoogste prijs f 27-50. Com missie f23.Middelbare f Hooikaas faangev. 283 slapels, wegende 79074 Kilo. ALKMAAR, 20 AUG. 1897. Aangev.: Granen: 2653 H.L. als; 574 HL. Tarwe f7.50 a f 8.25. 108 HL. Rogge, f5.- a. f5.25. 308 HL. Gerst f3.50 a f 4.50; HL. id. Chev. f 4.85 a f 5.87'. 1082 HL. Haver f3.15 a f3,75.7 HL. boonen: Paarden- f a f Bruine id. f 5 50 af—.— Citroen- f afDniven- f_._af—Witte- f 6.-a -.— HL. Kanariez. f 43 HL Mosterd zaad rood, f 16.— a f 16.50; HL. Koolzaad a 256 HL. Karwijzaad f 10.— a 10.65 HL. Blauw Maanzaad f a 275 HL. Erwten; Groene f 9.— a f 16.Grauwe f 15.a f 16.-, Vale f 8.75 a f 12. - waa vutoioau, vui htckü &amer geelt kic aer iacnen Verbreekt

Schager Courant | 1897 | | pagina 3