Zondag 29 Augustus 1897. 41ste Jaargang Ho. 3234. De Rijkslandbouwwinter- school te Schagen. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Burean: 8CHAGES. liaan, 1> 4. Uitgever: P. TRAPMAN. Medewerker J. W 1 K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere r Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. meer 5 ct. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GeraeenteSchagen. Rekendm ak i n gr e n. Een woord tot de landbonwers en veehouders in Hollands Noorderkwartier. Binnenlandsch Nieuws. Na de verkiezing te Enschedé. Jongstleden donderdag- morgen brandde te Barsingerliorn, de bakkerij, bewoond door U. de beurs in korteD tijd geheel af. Slechts wei nig kon er uit gered worden. Dcor een petroleumtoestel wordt de brand gezegd ontstaan te zijn. Alllllfl NillWS-, IlratBitifi- Laiiliiitlai. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren, bruinlederen taschje, inhoudende een zilveren rozenkrans, terwijl inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden gouden ring en een gevonden duimstok. In de Schager- en Zijper-Couranten van 18 October 1896 werd door mij een artikel geschreven over de in dat jaar opgerichte landbouwschool. In dat stukje vermeldde ik in 't kort wat er op zulk een school onderwezen wordt trachtte ik het nut eener dergelijke inrichting voor jongens uit den boeren stand aan te toonen en de ouders aan te sporen, voor hunne, hiertoe in de termen vallende zonen gebruik te maken van eene zoo hoogst nuttige instelling en die hun eigenlijk gezegd zoo bitter weinig geld kost. In het najaar van 1896 werd deze school geopend met een getal van 12 leerlingen, die, alvorens toegelaten te worden, een voldoend examen hadden afgelegd, en met één toehoorder voor enkele lessen. Het onderwijs werd ge geven in een der lokalen van den heer IV. Roggeveen Czndoor de heerenC. Nobel, Directeur, C. A. J. M. de Gier en G. Muijsleeraren. De lessen werden geregeld en trouw bijgewoond door 3 leerlingen uit Schagen, 2 uit de Zijpe, 2 uit Wieringerwaard, 2 van St. Maarten, 1 van Oude-Niedorp, 1 uit den polder Koegras, gemeente Helder en 1 uit de Beemster. Dat de jongelui met lust en ijver gestudeerd hebben, toonden zij bij het in 't voorjaar van 1897 afgelegd overgangs-examen, waarbij slechts een leerling moest worden afgewezen, een paar voor enkele vakken in 't najaar her-examen moeten doen, terwijl de overigen tot de hoogste klasse bevorderd werden. Een belangrijk feit mag bij deze gelegenheid wel meer bekend wor den gemaakt, namelijk dit, dat twee leerlingen, die eiken ochtend heen en eiken avond terug een afstand van twee uren gaans hadden af te leggen, en een ander, die 's morgens vroeg en 's avonds laat drie kwartier had te wan delen naar- en van het station te Den Helder, ondanks het meer malen zoo barre winterweer en de door de gladheid vaak haast onbegaanbare en onberijdbare wegen, geen enkele les hebben verzuimd. Hoeden af voor zul ke leergrage jongens, maar eere ook aan hun ouders, die zich door geene bezwaren lieten weerhouden, om hen van deze nuttige instelling te doen ge nieten. In den afgeloopen zomer maakten de leerlingen om de veertien dagen, met en onder de leiding van den heer de Gieruitstapjes in den omtrek, nu hier dan daar, teneinde de eene of andere boerderij, kweekerij of teelderij te be zichtigen, of ook om planten te zoeken en te leeren kennen, schadelijke en on schadelijke, en hare namen te leeren bepalen. Dus werd de band tusschen leeraar en leerlingen ook des zomers niet verbroken en was er gelegenheid om het in den winter geleerde nader toe te passen op veld en akker. Zoo ook bezochten de leerlingen, on der leiding van den heer Muijs, de hengstenkeuringen te Schagen, om het geen ze in theorie hadden geleerd over beoordeelingsleer, rassenkennis en ge zondheidsleer practisch toe te passen bij de levende dieren. Dat het opmerk zaam maken op deugden en gebreken, op goeden of slechten bouw, op voor- treffelijken of gebrekkigen gang, voor aanstaande landbouwers van groot be lang is, behoeft zeker geen uitvoerig betoog. Het spreekt vanzelf, dat bij het openen der school slechts in de laagste of eerste klasse onderwijs kon wor den gegeven. Dit onderwijs bevatte de volgende vakken kennis van den grond, grondbewerking en grondverbetering, zuivelbereiding, bedrijfsleer, scheikunde, bemestingsleer, veevoeding, dierkunde, plantkunde, plantenteelt, Nederlandsche taal, rekenen, beoordeelingsleer en ras senkennis, gezondheidsleer en natuurkun de. In de hoogste of tweede klasse de cursus duurt twee winterhalfja ren wordt het onderwijs in deze vakken, met uitzondering van dat in de Nederlandsche taal, voortgezet, ter wijl daar dan nog bijkomt dat in het boekhouden en de veefokkerij. Men ziet dusaltegader vakken, waar mee een boer te maken heeft en wier grondige theoretische en prac- tische kennis hem bij de uitoefening van zijn bedrijf van het hoogste nut is. Want in den tegenwoordigen tijd, nu de toestand alom in de wereld zoo heel anders is dan vroegernu door spoorwegen en stoombooten de afstanden om zoo te zeggen verdwenen zijn en op de wereldmarkt alle natiën te zamen komen en concurreeren nu de strijd om het bestaan daardoor zooveel zwaar der is geworden dan voorheen, moeten meer dan ooit alle krachten worden in gespannen, om van den bodem en het vee alles te halen, wat er van te halen is. En hoe zwaarder die strijd is, des- temeer moeten landbouw, veefokkerij, zuivelbereiding enz. gedreven worden op oordeelkundige wijze, moet de land man leeren de hoogste opbrengsten te krijgen met de minste kosten. Om dit doel te bereiken moet de wetenschap hem te hulp komen, de wetenschap, die hem het hoe en waarom der dingen leert en die reeds zooveel in het belang van het landbouwbedrijf, met uitnemend gevolg en meer dan een eenvoudige, on ontwikkelde boer vermoeden of be grijpen kan, heeft tot stand gebracht. De landbouwwinterschool is geens zins bestemd, om van onze aanstaande landbouwers ik neem dit woord in den ruimsten zin geleerden te ma ken. Zij zou dit trouwens, al hadden de leerlingen ook nog zooveel aanleg, ook niet kunnen. Want daartoe is veel uit gebreider en hooger onderwijs noodig dan het programma der school omvat. Haar doel is, om aankomende land bouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouw bedrijf te verkrijgen. Dat onderwijs kost slechts tien gulden voor ieder winterhalfjaar, benevens een niet hooge uitgaaf voor boeken, wier waarde blijft, ook nadat de leerlingen de school hebben verlaten. En dat dit bescheiden doel te bereiken is, kan ook hieruit wor den opgemaakt, dat een der jongelui, die aanvankelijk dachtwat zal het geven of ik nu al naar die school ga, na af loop van het eerste winterhalfjaar ge tuigde ik ben nu toch blij dat ik er geweest ben, ik heb er meer geleerd dan thuis. Het tweede deel van den cursus zal in den aanstaanden herfst beginnen. De leerlingen, die tot de tweede klasse be vorderd zijn, zullen dan aan het onder wijs, dat in die klasse gegeven wordt, deelnemen, terwijl de eerste klasse voor nieuwe discipelen wordt opengesteld. De oproeping hiertoe door den Directeur zal zeker binnenkort wel ter kennis van ouders en voogden worden gebracht. De tijd zal nu weldra leeren of de oprichting van deze school, te midden eener landbouwende bevolking, door de landbouwers wordt op prijs gesteld en of zij, het groote gewicht hiervan voor hunne jongens goed begrijpende, hen als leerlingen zullen aangeven. De re geeringen van Rijk en Provincie en het Gemeentebestuur van Schagen hebben getoond, dat zij de behoefte aan zulk eene instelling hebben ingezien en er niet tegenop zagen hiervoor belangrij ke geldelijke offers te brengen. De Hoo ge Regeering door de kosten van het onderwijs en van de leermiddelen te brengen ten laste van het Rijk en door het schoolgeld zoo laag te stellen, dat het onder het bereik valt van de groo te meerderheidde Staten van Noord- Holland en de Gemeenteraad van Scha- gen door het stichten van een nieuw, aan de eischen voldoend gebouw, waar van de aanbesteding onlangs heeft plaats gehad. Met recht 'nogen, zij ver wachten, dat nu de landlieden van deze schoone gelegenheid, om hunne jongens voor weinig geld vele nuttige en on misbare zaken te laten leeren, zullen gebruik maken. Moge deze verwach ting niet teleurgesteld worden en blijke dit door de toetreding tot de eerste klasse van een grooter aantal leerlin gen, dan verleden jaar aangege ven werd. Bedenke men, dat de jeugd de beste leertijd is, dat daarin de grondslagen moeten worden gelegd, waarop in later leeftijd kan worden voortgebouwd en dat een jongen, die goed en degelijk onderwezen is, ouder geworden, hiervan altoos goede vruch ten plukt en veel sterker staat in den dikwijls moeilijken levensstrijd, dien ieder mensch te strijden heeft, dan hij, die weinig of niets geleerd heeft en dus ook weinig ontwikkeld is. Wat spijt het mij, dat ik in mijn jongen tijd niet meer geleerd heb, zegt menig vader. Welnu, hij geve dan zijn kinderen het onderwijs, dat hijzelf in zijn jeugd moest ontberen. „Kennis is macht", zegt het spreekwoord. En dat geldt in den tegen woordigen tijd niet het minst op het ge bied van den landbouw. Geld is een machtig wapen in de hand van hem, die het goed weet te gebruiken. Maar hij, die het bezit, is er niet zeker van, dat hij eenmaal ook als welgesteld man zijn eind zal halen. En niet iedereen lis zoo gelukkig over ruime geldmiddelen te kunnen beschikken. Grondige en uit gebreide kennis kan iedereen zich eigen maken, die met een helder hoofd be giftigd is en van de gelegenheid om te leeren een vlijtig gebruik maakt. En wat hij hierdoor verworven heeft, kan hem nooit en door niemand ontnomen worden en is dikwijls te verkiezen bo ven geld zonder verstand. De leeftijd, waarop jongelui tot de school worden toegelaten, is minstens zestien jaar. De Directeur zal dit en meer zaken, die ouders of voogden noo dig hebben te weten, te zijner tijd wel be kend maken. Ook de leden der Commissie van Toezicht zijn gaarne bereid aan hen, die dit verlangen, de noodige inlichtin gen te verschaffen. Met den onderge- teekende zijn dit de heerenS. Berman burgemeester van Schagen, tevens Secre taris der Commissie, P. Buis Jzn., wet houder van Schagen, J. van Beusekomlid van den gemeenteraad te Zijpe en J. Breehaart Kzn., lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, te Winkel. Ik heb gemeend met het schrijven van dit artikel een nuttig werk te doen en ik hoop, dat de aangifte van een groot aantal nieuwe leerlingen het be wijs zal leveren, dat mijne stem niet die was van een roepende in de woestijn, maar dat de Rij ksland bouw winterschool van Schagen zich voortdurend zal mogen verheugen in een druk bezoek en een toenemenden bloei. De Voorzitter der Commissie van Toezicht J. L. T. Groneman. Wieringerwaard, Augustus 1897. Wieringen. J. 1. woensdag werd door Burgemeester en Wethouders alhier aanbesteed de leve- ring van een schip grint. Ingekomen waren 3 biljetten: J. Rotgans f 2.79 per Ms. J. Jongkind ,2.75 C. Asjes 2.70 Aan den laagsten inschrijver gegund. Tevens wfrd aanbesteed het onderhouds werk aan den hoofdweg tot 31December 1897. Laagste inschrijver S. Smit, voor f 72.50. Wieringen. Mej. A. Zwiet te Bovencarspel heeft de benoeming als verloskundige aangeno men, met ingang van 1 September. Lichtgas en Barnsteen. Niet alleeu bevat de bodem van Wie ringerwaard en Anna Paulowna een onnitputtelijken voorraad lichtgas, waarvan reeds op ruime schaal voor ver schillende doeleinden gebrnik wordt ge maakt, ock brandbare delfstcft'en schijoen in zijn schoot verborgen te liggen. Bij het slaan eener Nortonpomp te Anna Paulowna heeft men op 180 voet diepte barnsteen gevonden. Harddraverij te Alkmaar. Woensdag j.1, werd te Alkmaar de j»ar- lijksche Harddraverij, op de prachtige, 300 Meter lange baan der Alkmaarsche Harddraverij-Vereeniging gebonden. Te 12 uur woedde een hevig oDweder, maar gedurende den wedstrijd van één uur tot half zes was het weder gunstig. De volgende elf paarden, de beste in Nederland op de korte baan, namen er aan deel. Huntress, van Joh. de MolSador, van Stal TrioIdeaal, van S. SaoeckNewbold, van J. W. SchuijlRed Girl, van W. A. OckhorstMoquette, van Stal Uuitas Rejected, van Stal TrioWim, van Joh. de MolLucille, van J. W. SchuijlHirije, van A Stork, en Isabella van A. van den Berg. Na de eerste ronde bleven staan Sa- dor, Newbold, Moquette, Rejected, Hirije en Isabella. Na de tweede rondeSador, Moquette en Rejected. De eerste prijs, f 200, werd behaald door Sador, berijder P. Scbönrock, in 24 seconden; de tweede prijs, f 100, door Re jected, in 26sec., en de derde prijs, f 50, door Moquette, bereden door C. Op- pelaar Jr., in 264/5 sec. Er was veel publiek, zoowel uit Alk maar als uit de omstreken. Direct na af loop deelde de president met eene flinke toespraak de prijzen uit. Daarna vereenig- den zich eenige leden van het bestuur, van de eigenaars, rijders en bezoekers aan een uitmuntend diner in het hotel »üo Toelast" van den heer A. de VrieB, om daarna de Alkmaarsche kermis te bezoe- keD, dia dit jaar bijzonder druk was. D e o p 31 A u g. a.s. t e LEEU WARDEN te houden paardenkeuring op de Veemarkt, waarvoor talrijke prijzen zijn uitgeloofd, belooft belangrijker te worden dan ooit te voren. Niet minder dan 226 paarden zijn aan gegeven. De uit Oidenbvirg aangevoerde veulens, eerste qualiteit, zullen mede wor den ter bezichtiging gesteld en daarna worden verkocht onder de leden der land- bouwmaatschappij. IVIontl- en Klauwzeer*. Een landbouwer in de gemeente ACHT- KARSPELEN (Fr.) gaf aan zijne biggen melk van aan tongblaar lijdende koeien te drinken. Niettegenstaande hij deze melk vooraf had gekookt, zijn de biggen nog ienzelf- den dag alle gestorven. Ter gelegenheid van het a. s. 50-jarig bes'aan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ztl vanwege haar hoofdbestuur worden in het licht ge geven een gedenkboek, bevattende een overzicht van de handelingen der Maat schappij, een arbeid belangrijk voor ieder, wien de geschiedenis van den Nederland- schen Landbouw iu de laatste jaren ter harte gaat. Genezing door gebed. Te APELDOORN, waar in den laatsteu tijd meer en meer zoogenaamde genees- en zennwinrichtiogen verrijzen, is thans een nienwe inrichting geopend, ,,Geloofsinrich- ting Bjth-el II" genaamd, waar bijbellezin gen gehouden worden en gebeden wordt, om genezing. Ook wordt daar voor afwezige kranken gebeden. De toegang is kosteloos, maar een vereiscbta voor bet voorgebed is, dat de zieke geen medicijnen gebrnikt. Ook kunnen, tegen vergoeding van reis kosten, zieken in hunne woning worden be zocht. Naast de inrichting is een villa aan gekocht, waar geschikte rechtzinnige men- schen vrij van haur kunnen wonen, als zij tegen billijke vergoeding ziekeu willen opnemen, die de genezingsmethode in de „Geloofsinrichting" willen volgen. De verblijfskosten worden bij de week bere kend. Aan het hoofd der inrichting staat ds. Heizenberg. Bij de inwijding van Beth-el No. 2 werd ook een voordracht gebonden over geheel-onthouding. (N. R. Ct.) Ten vervolge op een vorig beiicht, schrijft men uit Oldenzasl dd. 25 Augustus Naar aanleiding van de voorgevallen wanordelijkheden, tengevolge van de ver kiezing, kan het volgende medegedeeld wor den. In den loop van den dag werd door den burgemeester eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij bet honden van samenscho lingen van meer dan 3 personen werd verboden. Koffiehuizen, herbergen, eet. moesten van des avonds 9 unr af tot des morgens 6 uur gesloten zijn. Door be middeling van particulieren werd bij het parket te Almelo versterking van politie aangevraagd, Hedenavond arriveerden al hier de substituut-officier van justitie, mr. Modderman, en de kapitein der raa- rechansséa te Almelo met 16 manschap pen. Den geheelen avond trok eene groote menigte door de straten. On danks de sterke politie-snrveill&nce, werden in enkele woningen ruiten inge worpen, zonder dat arrestaties konden plaats vinden. Wanordelijkheden van belang had den echter niet plaats. Tegen den burgemeester, den heer N. H. Th. M. Yos de Wael, als hulp—offi cier van justitie, zal bij de bevoegde au toriteit een aanklacht ingediend worden wegens het laksche optreden van de poli tie. Ware er vaD den aanvang krachtda dig tegen de joelende menigte opgetreden, dan had, hetgeen heeft plaats gehad, kunnen worden voorkomen. Deze verkiezing heeft eene oude, steeds bestaande veete tusschen katholieken en Israëlieten weder opgerakeld. De gemoede ren van het volk zijn, door linnne leiders, in beweging gebracht. Het volk uit zijn gevoelen op de wijze als gisteren ie ge schied, maar de aanvoerders blijven, zeer verstandig, achter de schermen. Het poli tiecorps zal voorloopig versterkt blijven. Bij de voornaamstehande- laren, fabrikanten, neringdoenden enz. te Alkmaar circuleert een adres aan de directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, waarin wordt aangedrongen op eene betere rege'ing van den treinenloop voor het traject HelderAmsterdamHaarlem. De heer Nobel. Az.t welke oulangs het diploma als werktuigkundig ingenieur ontving, is benoemd tot adjunct- ingenieur aan het technisch burean, ver bonden aan het Ministerie van Koloniëa. Goedkoope lessen. Men schrijlt Ouders in steden klagen vaak steen en been over de duurte der privaatlessen, die ze bunnen kinderen moeten doen geven. Minder dan f 1 pei unr vragen de onder wijzers niet, de hoofden" vaak f 1.50 it f 2, de leeraren soms f 2.25 k 3. Het gewone dorpstarief variëert tusschen f 0.25 en f 0.75. Het ^record* zal wel geslagen zijn door een Zeeowsch onderwijzer, die iu Jen af geloopen winter zicü beschikbaar stelde tegen f 0.05 per uur en per leerling, on verschillig hel aantal, dat van zijue gees- tesspijze gebrnik maakte. Uit goede bron vernam men, dat bedoelde ouderwijzer eens één leerling had, en alzoo voor 5 cent, of tewel ééa stuiver, een vol uur dien disci pel zich liet laven aan de bron der we tenschap. Hollandsch spek. Sedeit eenigen tijd klaagt men in En geland over de slechte qualiteit van het hollandsch spek en het hollandsche ver- sche varkensvleescb, dat het nl. wtek en olieachtig is, een gevolg alleen van het buitensporig voederen van mais, waardcor de prijzen van het spek en het versche varkensvleescb achteruitgaan en daardoor de prijzen der varkens ook dalende zyn. Het is daarom zoowdl in het belang der boeren, van den handel en ook van ons, dat er geprotesteerd wordt tegen het o- vermatig voederen met mais en dat ieder ander voeder als geist, haver, erwten, rog ge of zemelen beter is dan mais. Wij hopen daarom, daar het hier een algemeen belang voor de land bon wers be treft, dat hoofdbesturen der Landbouw- Maalschappijen onze taak ter harte nemen en de afdeelingen er op zullen wijzen, op dat de boeren behoed blijven voor lage varkensprijzen. (Landb. Wbl.) Een ingezetene van HAAR LEMMERLIED E en SPAARNWOÜDE is in de personeele belasting aar.geslrgen voortien centen, volgens de onde wet bedroeg die aanslag ruim tien gulden

Schager Courant | 1897 | | pagina 1