iï- Lmib Zondag 12 September 1897. 41ste Jaargang No. 3238. De Welvaart van den Boer. gratis. Red. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementen worden dage lijks aangenomen. Zij, die zich thans op dit blad abonneeren, ont vangen de tot I October a.s. verschijnende nummers Gemeen teSc hagen. Bekendmaking? en. Nationale Militie. Binnenlandsch Nieuws. AIieieei Bureau: SCHAOKS» l^aan, JD 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. De BURGEMEESTER der gemeente SCHAGEN Gezien de artt. 10 en 145 van de Po- litie-verordening dier gemeente, Verleent Vergunning aan de tappers, om op Dinsdagden 14en September a. s., na bezetten tijd te tap pen, muziek te laten maken en dans partijen te doen plaats hebben. Schagen, 7 September 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN Gelet op art. 46 van de Politie-verorde- ning dier gemeente Brengen ter algemeenekennis, dat het op den 14en September a. s., in het belang der openbare orde, verboden is, in de kom der gemeente, vanaf de punten, waar de daartoe betrekkelijke waarschu wingen zijn geplaatst, andetB dan stap voets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hocgste f 25 of 6 dagen hechtenis. Schagen, 7 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. der Ge- Burgemeester en Wethouders meente SCHAGEN Brengen, ter voldoening aan de derde alinea van Art. 26 der Wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), ter kennisse van de belanghebbenden, dat het overeenkomstig Art. 25 dier Wet afgesloten Inschrijvings- Register van 1897, voor de lichting 1898, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, op heden ter Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing is neder- gelegd tot en met den 17en September, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 10 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris. DENIJS. De voorstanders van beschermende rechten verkondigen bijna allen de stel ling, dat men door protectie de wel vaart van den boerenstand moet bevor deren, omdat, als het den boer goed gaat, iedereen daar wel bij vaart. Het laatste deel dier stelling is tot zekere hoogte juist, en ook wij gaven aan het slot van ons vorig artikel te kennen, dat het volkswelzijn in hooge mate gebaat is bij het bestaan van een welvarenden boerenstand. Natuurlijk, het welzijn van bet geheel is afhankelijk van het welzijn al ler deelen, en als het dus een zoo belang rijk deel als den boerenstand niet goed gaat, moet het geheel daardoor lijden. Men overdrijft echter, wanneer men dien regel uitsluitend voor de boeren wil laten geldenook voor de nijver heid, ook voor den handel, ook voor de scheepvaart, kortom voor elkeh tak van volksbestaan is het waar, dat de bloei ervan tot het volkswelzijn bijdraagt, en een gedrukte toestand in wijder kring nadeelig werkt.Dat in een tijd, waar in het den boer goed gaat, ook andere takken van volksbestaan bloeien, dat in tijden van achteruitgang voor den boer ook die anderen takken veelal in ge- drukten toestand verkeeren, is vooral een gevolg daarvan, dat allen voor een groot deel door algemeene oorzaken beheerscht worden, en dat in het gansohe wereld verkeer, als in een ingewikkeld raderwerk, alles in elkander grijpt en daar door de trage gang van enkele deelen dadelijk dien van de anderen tempert. Waaruit onmiddellijk volgt, dat, als men de welvaart van den boerenstand wil bevorderen ten koste van die van andere deelen der maatschappij, dit doel kwalijk te bereiken is, omdat dan de laatst bedoelde deelen weêr ongunstig op den boerenstand terug zouden werken. Ziedaar de fout blootgelegd, waaraan de in den aanhef bedoelde stelling mank gaat. Zeker, een welvarende boerenstand is voor het algemeen welzijn van groo te waarde, mits der boeren welvaart natuurlijke en geen kunstmatige oorza ken heeft. Als de landman of de vee houder door zijn bedrijf goed geld verdient, dan kan hij wederkeerig ande ren ook wat laten verdienen dit is eene niet te weerspreken waarheid maar als nu die menschen met hun be drijf niet zooveel verdienen kunnen, wordt iemands toestand er dan beter door, als men van A wat afneemt, om dat aan B te geven, ten einde B in dat al wat de boer aan premiën meer ontvangt dan vroeger, door de andere standen meer verdiend wordt, zoodat dezen er althans niet slechter van wor den, waar komt dan het geld van daan, waarvan de boer, die zonder bescherming niet leven kan, voortaan leven moet Het is inderdaad ver wonderlijk, dat nuchtere Hollanders, die zoo goed weten, dat men eenzelfde dubbeltje nooit tweemaal uit kan geven, zich laten diets maken, dat beschermings dubbeltjes hun tocht door de wereld kunnen doen, zonder ergens vandaan te komen, of overal goed kunnen doen, zonder ergens in waarde te verliezen. Het is er meê, alsof in een gezelschap iemand een geldstuk aan zijn buurman geeft, die dat verder door laat geven, tot het bij den eersten gever terugkeert. Als men wil, heeft ieder dan een geld stuk gekregen, maar niemand is er een aasje rijker door geworden Wanneer dus in waarheid de wel vaart van den boer het algemeen wel zijn zal bevorderen, dan moet zij uit andere oorzaken voortspruiten dan uit bescherming, die met de eene hand geeft, maar met de andere neemt, en veelal meer neemt, dan zij geeft. En daarvoor is o. i. precies het omgekeerde van be scherming noodig. Wij moeten niet den invoer van ons land belemmeren, maar den uitvoer naar andere landen bevor deren. Wel zeggen de beschermers, dat gaat immers nietandere landen slui ten hunne grenzen voor ons. Toch niet. Wel hier en daar, maar lang niet over al. En om nieuwe markten te zoeken is inspanning noodig, maar is die te veel gevergd in het land der wereldont dekkers, die vroeger op alle zeeën en in alle landen en in alle werelddeelen de eersten en de besten waran Het kost meer moeite dan bescher ming, maar het geeft ook betere vruch ten. Alleen, behalve ondernemingsgeest is er ook goede trouw en goed inzicht bij noodig en het spijt ons dit van onze landgenooten te moeten zeggen, daaraan hapert het maar al te veel. De uitvoer van groenten en aardappelen uit het Westland is grootendeels te niet gegaan door bedrog in de waar. Thans wordt aan onzen veehandel veel kwaad gedaan door besmettelijke veeziekten, doch, als nu de Regeering pogingen aan wendt om die te weren, dan tracht men hare maatregelen te ontduiken, en wie een ziek beest over de grenzen weet te smokkelen, denkt zich zeiven al een hee- len kerel. Onze zuivelhandel is verloo- pen, eensdeels omdat wij ons door ande wij ons niet langer het verwijt der En- gelschen waard maken In mattere of commerce the fault of [the Dutch, Is giving too little and asking too [much. En in de tweede plaats moeten wij bedenken, dat om in den vreemde het vertrouwen te winnen en, het eenmaal gewonnen hebbende, te behouden, het beste niet te goed is, en dat al wat niet aan hooge eischen beantwoorden kan, van zelf is uitgesloten Zoo men dien weg bewandelt, dan be vordert men der boeren welvaart op een wijze, die het algemeen welzijn ten goe de komt. Het gebrek der Hollanders in za ken van handel is, dat zij te weinig willen geven en te veel vragen. JVIontl- en Klauwzeer*. Du Burgemeester van SCHAGEN brengt ter kennis van veehonders in die gemeen te, dat, ofschoon bij Ministerieele beschik king verschillende maatregelen tot bestrij ding van het besmettelijk mond- en klauwzeer buiten toepassing zijn gesteld, zij niettemin verplicht blijven, om bij het uitbreken var. die ziekte onder hun vee, onmiddellijk daarvan aangifte te doen ter gemeentesecretarie, opdat de heer district»—veearts zich ieder oogenblik van den waren stand van het mond- en klauwzeer zal kunnen overtui gen. Verzuim van aangifte is volgens de wet strafbaar met een geldboete van f 25 tot f 75. Schagen, 10 Sept. 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. staat te stellen, dat aan A weer te laten verdienen Wel, dan heeft A toch werk Ja, maar om het geld weerom te ver dienen, dat hij eerst te veel heeft moeten betalenEn zoo men meent, dat het anders is, dan moet men ons maar eens uitleggenuit welke zakken het geld komt, dat de boer meer ontvangt. Maar er is meer. Als men inderdaad meent, dat de boer van de beschermende rechten beter wordt, moet men ook aan nemen, dat van die beschermende rechter) hem iets ten goede komt, wantals hij dat alles weer moet laten verdienen, zonder dat hij zelf er iets van krijgt, dan is zijne welvaart niet beter gewor den. Stelde boer krijgt ren f 10, naar den gewonen marktprijs Daarvan kan hij niet leven. Nu wordt het door bescherming f 11, en dan kan hij wel leven. Die f 1 geeft hem dus zijn levensonderhoud. Maar waar komt die gulden vandaan Natuurlijk van deDgeen, die zijn graan koopt. En waar gaat die gulden heen Langs een om weg zegt men ook weêr naar die graan- koopersdoch welke is die omweg De boer heeft een broek en een pet en schoenen enz. gekocht. Voor die verschil lende goederen besteedde hij het meer ontvangen geld, en zij, die de goederen gemaakt hebben, hebben er iets aan verdiend, maar ookeen deel moeten besteden om de grond stoffen voor die artikelen te koopen. Gesteld dus, dat al wat den boer door beschermende rechten ten goede komt, aan de broodeters terugkeerde, dan zou den zij daarvoor toch een deel aan grond stoffen moeten besteden en slechts het andere deel voor te verrichten arbeid terugbekomen. Of, zoo men wil beweren, re landen hebben laten overvleugelen in de toepassing van nieuwere en betere werktuigen, die wetenschap en ervaring aan de hand deden, anderdeels door ook al te veel te willen verdienen, en dus bijv. margarine onder de boter te men gen. Dat men op dit gebied door scha de wijs geworden is, blijkt nog niet, want nu komt weer de klacht uit Enge land, dat het varkensvleesch en het spek te week en te olieachtig zijn, wat toege schreven moet worden aan het voeren van maïs in plaats van beter koren. Al wéér dus dreigt de zucht om te veel te verdienen, schade toe te brengen aan een der weinige takken van het landbouwbedrijf, die nog voordeel voor zijn ko- 1 gaf en in zekere mate bloeide, een kwaad, dat te meer te betreuren is, om dat de varkensfokkeiij ook onder het bereik was van den kleinen man. In Zuid-Afrika wil men ons vee wel hebben, maar om het er heen te zenden, moeten wij gebruik maken van stoom schepen, die Engeland aandoen, en Enge land wil ons vee niet toelaten, omdat er mond- en klauwzeer onder heerscht. Waarom wordt nu niet eens een pogiDg aangewend, om een lading vee recht streeks van uit een nederlandsche haven naar Zuid-Afrika te zenden Dit kan een eenvoudige boer of vee houder niet doen. Maar kunnen voor zoodanig plan niet eenige beschermers van den landbouw, eeDige ondernemende reeders, eenige flinke veehouders zich vereenigen? Yoor zulk een plan kon de regeering haar medewerking verke nen en daarmee aan den landbouw eene bescherming verkenen, die de oude geest kracht doet herleven in plaats van haar nog verder uit te dooven Doch om hierbij te slagen, moeten Vergadering van den Raad der gemeente Winliels gehouden op dinsdag 7 September j.1.avonds 6 unr. Tegenwoordig de heerenKoo- men He., Voorzitter, A. Nobel8. Over P. Slooves Kt., J, limmerman en Abr. Sloos. Afwezig de heer J. Breebaart Kz. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en na ee ne kleine wijziging vastgesteld. Aan de orde is: Installatie van de hee ren Oeer, Slooves en limmerman De eeden, voorgeschreven bij art. 39 der gemeentewet en art. 87 der grondwet, worden dientengevolge in handen van den voorzitter afgelegd, waarna de heeren worden gelnk gewenscht, terwijl de voor zitter de hoop uitspreekt, dat ze nog vele jaren in het belang der gemeente mogen werkzaam zijn. Ingekomen is de door den heer van Heijst opgemaakte bestekken betreffende hst verven der onderwijzerswoniug en het weeshuis. In verband hiermede deelt de voorzit ter mede, dat is geblekeD, dat de voor de ramen der onderwijzerswoning hangende jalouziëen een vrij verfloos aanzicht hebban en derhalve ook wel geverfd dienen te worden. Aangezien deze jalonzieën buiten zijn aangebracht en alzoo aan weet en wind zijn bloot gesteld, be hoeven ze bijna voortdurend eenig herstel, wat hij, voorz., en ook de andere heeren nogal kostbaar vinden. Met het oog hierop wordt de wensche- lijkheid besproken, ze geheel weg te nemen en een paar naar binnen te bren gen voor die ramen, waarvoor ze 't minst kunnen worden gemist, en de kappen en loopers te 'aten blijven, zooals ze zijn. Aldus wordt besloten. Thans volgt voorlezing der bestekken, welke beiden voor het beoogde doel wor den geschikt bevonden en wordt besloten, de inwonende schilders naar dit werk te laten inschrijven, terwijl Burg. en Weth. worden belast met het kiezen der kkur en het vaststellen der tijden van aanvang en oplevering van het werk. Wordt besloten, evenals vorige jaren, aan de in de gemeente wonende winke liers uit te besteden de petroleum, benoo- digd voor de straatverlichting, voor de verlichting in de gemeenteschool, bij het geven van onderwijs in de landbouwkunde, zoomede voor de verlichting op de Secretarie. Voorgelezen wordt een verzoek van den lantaarnopsteker J. de Jongh, om bij zijn salaris als zoodanig te voegen eene kleine tegemoetkoming voor het opsteken der lantaarns in de maand September. De voorzitter licht ter zake toe 1. dat de Raad vorig jaar heeft be sloten, dezen dienst met een maand te vervroegen, om dezelve in het voorjaar zoo mogelijk 14 dagen eerder te doen eindigen. 2. Dat vroeger de lantaarns werden nitgedaan na aankomst van den laatsten postwagen, 11 k ll1/, uur, en 3. dat de postwagen tegenwoordig aankomt om 10 •/„ook wel eens 101/, nur, en de lantaarns dan ook dadelijk mogen worden uitgedaan. Nadat de voorzitter Leeft verklaard, dat bij voor eene tegemoetkoming van f 5 wel te vinden zou zijD, besluit men, Da eene verdere bespreking, op dit adres het vol gende jaar terug te komen, daar zeer waar- of het niet wenschelijk zoude zijn, 's avonds een lantaarn te plaatsen bij den knil, ge maakt in den dorpsweg tot het leggen eener brug voor de lijn Schagen-Wognum. Voorzitter zegt, dat zoowel door de ge meente als door den aannemar van de kunstwerken dier lijn alreeds daarin wordt voorzieD. Voorzitter deelt nog mede, dat er niet genoeg steenen zijn, om het paardenpadje in de Weere voort te zetten, waarom wordt besloten, een stukje straatweg, tot aan inej. Je wed. O. Spaans, nit te breken en daar mede hel te kort aan te vullen. Daarna sluiting der vergadering. De talrijk bezochte ver- gadering der Protest, Kiesvereeniging te Heer* Hugowaard, den 8en ge houden, werd door deu Voorzitter geopend met eene felicitatie over den uitslag van de gehouden stemmingenhet groote succes, met veel krachtsinspanning verkre gen, zal tevens een drang behooren te zijn, om steeds wakker te zgo. Mededeeling werd gedaan, dat het be stuur door de Politieke KiesvereenigiDg te Alkmaar nitgenoodigd is tot eene verga dering ter vaststelling en regeling van gemaakte kosten. Voorts mededeeling, dat Mr. Fokker in Alkmaar te spreken zou zijn op vrijdag en aiterdag j. 1. Alvorens tot de agenda werd overgegaan, is op de vraag, of de pers toegelaten zou worden, bevestigend beslist, doch onder bepaling, den correspondent te verzoeken,ook d<3 vergaderingen der katholieke kiesvereeni ging bij te wonen. Btsproken werd de aangenomen hou ding der R. C. Kiesvereeniging bij de laatste Gemeenteraadsverkiezing. Een commissie werd benoemd, die mid delen zal trachten te vinden, om de belan gen der Protestanten op velerlei wijzen te bevorderen. Omtrent het armbestuur werd besloten, den Gemeenteraad nit te noodigen, aan de kerkelijke bestnien voor het armwezen eene subsidie te verstrekken. Bij de rondvraag werd besloten, de af- deeling der Evangelische Maatschappij te steunen. De vereeniging zal als lid hier aan deelnemen. Bovendien werd, op voorstel van een der leden, overeengekomen, geen nieuw jaarsgiften aan de huizen uit te reiken, doch daarvoor op eene kerkelijke collecte te teekenen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De loting voor de Nat. Mi- litie zal dit jaar plaatB hebben te Heer- hugowaard voor de gemeenten Heer- hugowaard, Broek op Langendijk, St. Pan- cras, Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oud karspel, Noordscharwoude, Zuidscharwonde, op vrijdag 15 October; te Winkel voor de gemeenten Win kel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek, Opmeer, op zater dag 16 October; te Schagen voor de gemeenten Scha gen, Barsingerhorn, HariDgcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Panlowna, Callantsoog en WieriDgerwaard, op maandag 18 October. Bij het op 8 dezer gebonden Kegel- concours ten huize van den heer D. Stam logementhouder te Noord-ScharWOUde, werd de le prijs met 67 houteü gewonnen door J. frank, de 2e prijs met 66 bouten door J. Mulder, 3e prijs met 61 houten door C. Irompelter en d8 4 e prijs met 59 houten dooi L. Kuiper. De heer A. Kuipers z a 1 i n de maanden September en October achter eenvolgens in de gemeenten Heerhngowaard, Nieuwe Niedorp, Dirkshorn, Schagerbrug, Schagen, Barsingerhorn en Anna Paalowua lezingen honden over de landbouwtoest&nden in Amerika en aandringen, om naar daar te emigreeren. De verschillende datums zullen per advertentie worden bekend gemaakt, Merkwaardig gevolg van gedrang. Aan het station te GOES kwam dezer dagen een bnitenman den aldaar gestatio- neerden agent van politie mededeeleD, dat hem zijn zilveren horloge met dito ket ting was ontrold. Een oogenblik daarna schijnlek, zooals door den heer Sloos wordt kwam een andere bnitenman bij den opgemerkt, dcor het rijden van den tram gei t en toonde hem het vermiste horloge, eene nadere regeling omtrent den dienst dat hij gevonden had, hangende van ach- van het lantaamopsteken getroffen zal ter aan een knoop van zijn buis. In 't moeten worden. gedrang was bet daar terecht gekomen en In omvraag vraagt de heer limmerman,daar blijven hangen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1