Uit en yoor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. Haringkarspel. De sluiting der zitting. Da opening der zitting. Tuberculose bij het vee. De Huismanswoning met Landerijen, groot 7.94.90 H.A., gelegen Onze Harmoniekapel gaf Gemengd Nieuws. voorwerpen, waarvan een prachtige collec tie in de bodekamer van het Raadhuis was uitgestald, werden ten acht ure met voor ieder een toepasselijk, hartelijk woord door deu voorziiter uitgereikt. Gedurende alle drie dagen was er een vrije, doorloopeude biljartwedstrijd gehouden, waarvan winnaars warenJ. Beider te Barsingerhorn, met 55 caramboles in 5 series, en K Willig, Alkmaar, 54 cnramb. en de laatste ook serieprijs met 34 caram boles in 1 serie. Om een geijkten tprm te gebruiken, een gozsllig bal besloot het feest. Zij nog holde gebracht aan het hoofd bestuur en de feestcommissie] voor de kranige wijze, waarop zij zich door een "berg werk véér en tijdens den wedstrijd hebben heengeslagen, en vooral aan „Me- lodia* voor haar welwillend en vroolijk bedienen van de fancyfair. Door het bestuur van den polder Wieringerwaard zijn op de voordracht voor de vaceerende betrekking van penningmeester geplaatst de heeren 1. C. Haringhuizengemeente-secretaris, 2. A. Kozler, 3. R. C. Blaauboer allen ingezetenen van Wieringerwaard. Wieringerwaard. Aan de j.l. zondag gebonden hard draverij werd dooi zeven paarden deelge nomen. De prijs weid gewonnen door den heer O. Jimmink te Zijpe, de le premie door den heer G. Grin, de 2e premie door den heer T. Fisscherbeiden alhier. Prijs en premiëu werden in contanten uitgereikt. Niettegenstaande het bijzonder gunsti ge weder was er weinig volk den wedstrijd komen bijwonen. De voorstelling van het gezelschap, directie W. HartW38 goed bezocht. Wij vondea de kenze van het stuk minder gelukkig. Zwarte Griet was voor velen een oude bekende. Er werd echter flink gespeeld, het publiek was o- ver de opvoering voldaan. Hendrik de Jong weer aan den garg. De bekande Hendrik de Jong, pas nit de Amsterdïiusche gevangenis ontslagen, is zaterdagnacht in het Hotel Rijnpoort te ARNHEM in verzekerde bewaring geno men, daar men zijne handelingen der laatste dagen moest wantrouwen, llij had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de hofmeesteres der stoomboot Concordia op deze stad, ging met dit meisje veel uit, en huurde te Arnhem en Velp wo ningen, alles onder valscben naam. Onder schoone beloften had hij haar al f 18 af handig weten te maken. Bij zijne arresta tie gedroeg hij zich zeer kalm en voegde den hótelhonder de woorden toe „tot mor gen". Hij schijnt dus overtuigd, dat men geen bewijs tegen hem zal kunnen vinden. Evenals in andere gemeenten heeft zich ook in deze gemeente eene commissie ge vormd tot het inzamelen van gelden voor het nationaal huldeblijk. Deze commissie bestaat uit de heeren Jb. Staanvoorzitter, Jè. Dam, secretaris, L. Reuvers, penningmeester, en Jac. Keijser voor Dirkshorn P. Gootjes en P. Raap voor Schagerwaard, A. de BoerS. Ligt- hari en P. Nieuwboer voor Speketer, Waarland, eiiz., F. Hoogeboom en W. Boe- hel voor Kalverdijk, Kerkbuurt en Tuitjen- horn. De machinist van de W est landsche stoomtram wegmaatschappij, die dezer dagen te POELDIJK met ziju tram tot vertrek gereed stond, verwij derde zich even van de machine. Toen de man terugkeerde, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat de tram een locomotief en een paar rij tuigen zonder hem er van door was gegaan. Wel werd de tram aanstonds achterop gereden, maar dit hielp niets. Onver stoord reed ze zonder machinist den ge- heelen weg af, tot dicht bij de Loos- duinenscbe Brug te 's-Gravenhage, waar een paar politie-ageuten het ongeval bemerk ten, op de tram sprongen en er zoo doende in slaagden, de desertenr tot staan te brengen. De hoofdmachinist van de maatschap pij bracht de tram naar hare bestemming terug. De machinist is nit zijne betrekking ontslagen. De premiepaardenmarkt, j.l. maandag te Schagerbrug ge houden, mocht zich in een middelmatig sncces verhengen. De aanvoer bestond grootendeels in mindere soorten, terwijl de omzet zeer gering was. De premie van f 10 voor het grootst aantal aangevoerde paarden werd toege kend aan den heer A, de Wit te Het Zand. De eerste premie, f 12.50, voor het beste aangevoerde paard behaalde de heer 7. Bakker te Wieringerwaard, de tweede premie, f 7.50, de heer P. Blom in de Zijpe, terwijl de derde premie, f 5, werd toegewezen aan de erven Kaan te Wierin gerwaard. Hoe gevaarlijk het is, met een houd door een land te gaan, waarin koeien grazen, bleek de vorige week te ACHLUM. Een der ingezetenen was met zijn hond je, dat hij voorzichtigheidshalve op den arm droeg, gelukkig de koeien gepas seerd, zonder dat ze notitie van hem en sijn hond schenen te nemen. Bij de laatste koe gekomen, zette die een paar groote cogen op, begon te brallen en kreeg van woede hetschoimop den mond. Zij viel op den weerloozen man aan, die het hondje wegwierp, Jat evenwel terug keerde en de andere koeien kw.men ter stond toHoopeu, om de vertoornde zuster te helpen. Tegea den grond geworpen, werd de man deerlijk geschopt en ge- stooten. Wara er geen hulp komen op dagen, dan had hij er allicht het leven bij ingeschoten. Met veel moeite kon hij nog loopende thuiskomen. Genees kundige hnlp werd ingeroepen en na is hij eindelijk in zooverre hersteld, dat hij weer gaan kan. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kim^r der Sia- ten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden dinsdag ia Sep tember 1897, benoemd mr. A. van Naa- mea van Eemnes, lid van die Kamer, (St.-Ct.) De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, waarin wordt bepaald, dat de te genwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op zaterdag 18 Sept. 1897, des namiddags te drie uur. De minister van binnen'.andsche zaken wordt gemachtigd zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten ein de in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zit'ing in naam der Koningin te slniten. De Staatscourant bevat het program voor de plechtige opening van de verga dering der Staten-Generaal, op dinsdag den 21en September. Daarin wordt bepaald, dat alle leden der Staten-Generaal des middags te 12 uur zullen bijeenkomen in ds vergaderzaal der Tweede Kamer, onder voorzitting van den president det Eerste Kamer, waartoe benoemd is de heer mr. A. van Naamen van Eemnes. Ook de ministers en de leden van den Raad van State zullen daar tegen woordig zijn. Te een uur begeeft zich H. M. d# Ko- niugin-Regentes, vergezeld van H. M. de Koningin, met het gebruikelijke ceremoni eel naar het gebouw der Staten-Generaal op het Binnenhof. Daar aangekomen, zullen HH. MM. aan de deur van het gebouw ontvangen worden door eene commissie uit de verga dering, die, voorafgegaan door den cere moniemeester, de Kamerheeren, de groot- ofificieren en den opperceremoniemeester HH. MM. zal geleiden naar de zaal der Staten-Generaal. De zitting geëindigd zijnde, gaan HH. MM. met deDzelfden trein, waarmede HD. gekomen zijn, naar het Paleis terug. E ene onopgehelderde ver- giftiging. Uit GRONINGEN schrijft men Yoor ten paa» dagen werd de armen- dokter ontboden bij de weduwe W. in de Violetsteeg, bij wie verschijnselen van vergiftiging waren waargenomen. Bij een buurvrouw en een dochter van deze de den zich, in minder hevige mate, dezelf de verschijnselen voor. Toen de dokter vernam, dat alle drie van dezelfde brij gegeten hadden, liet hij een restant der brij in beslag nemen en onderzoeken door den apotheker dr. De Ziaijer, die er ar senicum in vond. Daarop werden ook overblijfselen van de ingrediënten dar brij de siroop, het oude wittebrood en bet anijszaad scheikundig onder zocht en normaal bevonden. De karne melk zelve moest das vergiftigd zijn, d. w. z. die, welke de wednwe W. gekookt had, want de bureD hadden van denzelf den boer karnemelk gegeten zonder scha delijke gevolgen. De dokter deed van zijne bevinding aangifte bij den officier van justitie, die de zaak liet onderzoeken door den com missaris van politie. Daarbij is het vol gende gebleken Behalve de buurvrouw en hare doch ter waren dien dag niemand anders bij de weduwe W. thuis geweest dan de lom penkoopman B. en diens zoon, van wie laatstgenoemde in elk getal, en naar 't schijnt ook de vader, een weinig karne melk genoten hebben, echter zonder daarvan last te ondervinden. Ook moet gebleken zijn, dat deze schoonzoon zijne schoonmoeder reeds lang zeer goed beje gent, want hij verstrekt haar drie keer per week warm voedsel. Maar aan den anderen kant kwamen er door het met groot beleid ingesteld on derzoek van deu commissaris van politie dingen aan het licht, die der justitie aan leiding gaven, B. in voorioopige bewaring te honden. Het is namelijk gebleken, dat B. zijne schoonmoeder buiten haar weten, voor een bedrag van f 100 heeft verzekerd in een begrafenisfonds. Hetzelfde heeft eene schoon dochter, vrouw W. gedaaD, welke beide assuranties gesloten zijn op één polis, die bij B. berust. Bovendien heeft de vronw van B., dus de eigen dochter van de we duwe W., hare moeder voor f 50 verze kerd. Nu meent men te weten, dat deze drie verzekeringen overbodig waren, want de de wednwe is en dat weten hare kin deren en behnwdkinderen bij twee be grafenisfondsen voor in 't geheel f 100 verzekerd, dus hoog genGeg, om zich eene fatsoenlijke begratenis op eigen koeten te verzekeren. Zooals gezegd, in het feit, dat B. be langhebbende is bij den dood zjjner schoon moeder, terwijl niemand anders dan hij en zijn zoontje op den bewasten morgen bij de wednwe W. thais zijn geweest, vond de justitie termpn, B. te amsteeren. Zij heeft hem evenwel weder op vrije voeten gesteld, omdit er hoegenaamd geen bewijs van zijue schuld gevonden is. Burgemeeste r-W ethouder. Deze tw e belrekkiugeu ziet meu ver- eenigd in den heer J. A. Bekaar, burge meester van Waterlandkerkje, wonend te IJZENDUKE, die in hatstgeooemde plaats tot wethouder is benoemd. De heer Goeman Borge- sius, onze huidige minister van Binueu- laodsche zaken, is geboren te Schiliwolde, gemeente Slochteren. Reeds vele jaren ge leden nam bij daar met eenige dames e» heeren deel aan een zeiltoch'je op het na bijgelegen Scnildinepr. Door een windvlaag sloeg toen h-t schuitje om, en de opvaren- den werden slechts met groote moeite gered door den kastelein van het Heeieuhuis aan het meer, dat den weidschen naam San? Sonci draagt. Toen echter eenige jaren later de heer Borgesios de gelukkige va der was geworden van d8 fameuze ver- gnnningswet, schreef zijn redder, een rnwe kerel, hem een hartig briefje, waarin hij onomwonden verklaarde, „dat, zoo hij ge weten had, dat de beer B. zoo'n wet zou maken, hij hem zou hebben laten verzui pen Naar men vertelt, beantwoordde de gelnkkige vergnnningswetvader dezen heilwensch meteen bankje van f 25. (Post.) Personeele belasting. Naar men aan Het Fad. mededeelt, zal de nieuwe personeele belasting ongeveer 3 millioen minder opbrengen dan de op brengst der oude belasting over het laat ste dienstjaar, dus nog iets minder dan berekend was. D e Sociaal-demokraat deelt mee, dat da beide kamerleden, door de S. D. A. P. en haar geestverwanten afge vaardigd, bezig zijn de werkzaamheden te verdeelen. De heer van Kol behandelt o. a. de indische zaken en alles wat op de spoorwegen betrekking heeftde heer Troelstra o. a. datgene, wat in verband staat met de administratie der belastingen en der posterijen. Tevens blijkt uit genoemd blad, dat een dezer twee kamerleden, waarschijnlijk wel de heer Troelstrs, den minister van justitie over de bekende zaak van de gebroeders Hogerhuis te Beetgum zal iDterpelleeren, Brand tentoonstelling 'Sonsbeek". Men meldt uit ARNHEM Eergisteravond omstreeks kwart voor twaalven ontstond plotseling brand in den linkervleugel van het hoofdgebouw. De licht ontvlambare stoffen, waaruit het gebouw is samengesteld, deden de vlammen met razeude snelheid om zich heen grijpen en binnen enkele oogenblik- ken stond het geheele gebouw in volle vlam. Gelukkig was het publiek reeds heengegaan. Het hoofdgebouw lag binnen een kwartier tegen den grond. Op eene onver klaarbare wijze geraakte ook de remise in den brand. Dit gebouw was geheel van steen en met leien gedekt. De tusschen- liggende doolhof, met een zeil gedekt, bleef gespaard. Ook de kermistenten, links en rechts over het terrein verspreid, zijn ongedeerd gebleven. En daaronder bevond zich een wilde beestenspel Om half drie waren de vlammen van het hoofdgebouw grootendeels geblnscht. De remise brandde den volgenden morgen nog. Verslaggevers werden Diet toegelaten. Het verbrande tentoonstellingsgebouw was op Rotterdamsche beurspolis voor vier ton gouds verzekerd. In verband met het raadselachtig feit, dat de remise (speciaal het panopticum) in brand geraakte anderhalf uur na het hoofdgebouw, terwijl de tusschengelegen doolhof niets heeft geleden, is volgens het Hdbld. de heer Sporkeigenaar van het wassenbeeldenspel, in arrest genomen. D oor een bakker in deQuel- linusstraat te AMSTERDAM is aangifte gedaan, dat een knecht met zijn zoontje was uitgegaan, om met hem een kar brood te bezorgen en het verschuldigde daarvoor in ontvangst te nemen. Op weg naar huis plaatste de knecht den 12-jarigen knaap op de kar, en reed kar en knaap pardoes in de O- vertoomsche Vaart, waarna hij zich met het geld van zijn baas, ongeveer f 36, nit de voeten maakte. De knaap werd gered. De man wordt gezocht. De heer D. van der Sluijs, onder-direc teur aan de veemarkt en het abattoir te Ams'erdam, heeft een hoogst nuttigen arbeid verricht met de bewerking van een boekje, dat hij, met medewerking van de Amsterdamsche Afdeeling der H. M. L,, bij den uitgever H. GerliDgs, voor den prijs vaD f 1, het licht deed zien. Het handelt over de tuberculose bij het vee en hare betrekking tot die van den mensch en de schrijver stelt zich ten doel, om te trachten, door een geschrift de kennis omtrent de tuberculose ook in ons land meer algemeen te verspreiden. In vele andere landen bestaat reeds lang, wat in ons land gemist wordt, en daarom te meer mogen wij den schrijver dankbaar zijD, dat hij verzameld heeft, wat op dit gebied den laatsten tijd vooral is bekend geworden. Hollandsch vee. Dat voor goed vee ook in den tegen- wcordigen slechte» tijd nog flinke prijzen besteed worden, kan blijken uit het vol gt ride De veehouder E. Heünipin>n te LOOSDRECHT, die onlangs een stier verkocht voor f 330.heeft dezer dagen 6 melkkoeien afgeleverd voor f 1520. De os d—h oogleeraar inde scheikunde, dr. J. W. Gunning, schrijft het volgende aan hel N. v. d. D, Dezer degen is bij de Fransche Acadé mie des sciences gedeponeerd sous pli cacheté, gelijk men dat gewoon is om zich van nog niet geheel afgewerkte wetenschap pelijke ontdekkingen de prioriteit te ver zekeren het bericht over eene wijze, om aardappelmeel te veranderen in gewo ne suiker, door den heer H. C. Prinz^n Geerligs, directenr van het proefstation te Kagok-Tegal op Java, vroeger leerling der Amsterdamsche universiteit en vele jaren assistent aan het scheikundig labo ratorium aldaar. Dit bericht zal niet nalaten, groot op zien te baren. Wel is waar behoort de bedoelde transformatie tot de „te verwach ten* ontdekkingen, welke voor hen, die de vorderingen der scheikunde op het ga- bied der koolhydraten hebben gevolgd, niets bevreemdends hebben. Maar de zaak is ook nit een practisch oogpunt van bui tengewoon belang. Is eenmaal het procédé bekend gemaakt wat nog eenige maan den doren zal, daar Dr. Prinzen Geerligs voor bet oogeublik door ambtswerkzaam heden verhinderd is, 't voor openbaarma king gereed te maken dan staat te verwachten, dat tallooze scheikundigen zich zullen bezighouden met pogingen, om er eeD fabrieksprocédé van te maken, en de kans van daarin te slagen is groot. Het wordt dan een quaestie van kos ten, of deze suikerfabrikage de oude uit beetwortel en suikerriet al dan niet zal kannen vervangen. Maar ook dit is een vraagstuk van tijd, en niemand kan thans verzekereD, dat dit te eeniger tijd niet het geval zal sijn. De tegenwoordige scheikundige techniek durft elk vraagstuk van dien aard aan- en zeer dikwijls, gelijk de ondervinding leert, met het beste gevolg. Neme men nu in aanmerking, dat de planten, die zetmeel (de eigenlijke sub stantie van het aardappelmeel) producee- ren, veel minder aan climatologische in vloeden gebonden zijo, dan de suikervoort brengers, en dat de mogelijke opbrengst van een stuk land aan zetmeel aanmerke lijk grootar is dan die aan suiker, dan springt het belang van deze uitvinding in het oog. Eene groote revolutie in de e- conomische toestanden hier en in Indië, voor zoover zij rechtstreeks met den land bouw samenhangen, kan dns in een meer of min verwijderde toekomst het gevolg zijn van de ontdekking, door onzen land genoot gedaan. Van de gelegenheid, om Mr. E. Fokker, onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer, te spreken, werd door verscheidene personen gebruik gemaakt. r>rooglegging- der Zui derzee. Naar aanleiding van de ge ruchten, dat de tegenwoordige minister van waterstaat de drooglegging der Zui derzee aan de orde zou stellen, heeft de heer J. H. C. Heyse in de Middelb. Ct. daartegen zijne stem verheven. Er is slechts één categorie, meent de schrijver, die belang kan hebben bij de oplossing van de Zniderzee-quaestie, name lijk de heeren bankiers. Het Haagsche Dagblad herinnert er aan, hoe nu ruim een tiental jaren geleden op het nijveiheidscongres te Purmerend o. a. prof. Van Bemmelen sprak over de gesteldheid van den Zniderzee-bodem. Zijn conclusiën waren over 't algemeen zeer gunstig. In het debat mengde zich ook een man van practijk, de heer Lankelma, wiens bedrijf hem veel de Zuiderzee doet bevaren en hem ook reeds jaren de ge- steldhrid van den grond langs empiriscben weg deed kennen, „Het beeld, dat deze practicus ons van den Zniderzee-bodem ophing, was alles behalve aanlokkend. Hij wees bepaalde plekken aan, wa3r de bo dem uit slakken en niets dan slakken be staat en waarschuwde in eenvoudige taal, om zich in deze niet aan illusies over te geren, maar zich liever voor teleurstellin gen te wachten. Er volgde op deze mededee- iirgen geen repliek. Zelfs de heer prof. Van Bemmelen deed er het zwijgen toe, belovende, de zaak nader te zullen on derzoeken. Maar tot heden is van dat nader onderzoek nog niets vernomen.* Het heeft het Dagbl. altijd bevreemd, dat het plan van partieele drooglegging van de beste gedeelten niet op den voor grond treedt. Schagen, 15 September 1897. De bekende hengst „Éclair" van onzen plaatsgenoot, den heer P. Boekeibehaalde zondag j.l. bij de wedrennen te Bussnm eene 1ste premie, groot f 75. De heer A. W. v. Kluijvepre- dikaut onzer hervormde gemeente, heeft voor zijn bercep voor Purmerend bedankt. aan den Groenen wpg, zaterdag j.j j slaan van deD notaris C. Boonacker hotel „de Roos' gevrild, is aanaelü voor het Hervormde Weeshuis" sa vooi 9408.84 gld. De J. J. diasdag plaat| had hebbende Harddraverij mao uitstekend geslaagd beschouwd worden I de mededinging van de paarden betref*** I De meest gunstig bekende dravers vè I schenen op de baan en menigmaal ij er vinnig geredeD. Aan de draverij, die opengesteld *„1 voor paarden *an alle rassen en ingesa- I nen voor tweewielige rijtuigen, namen deel- 1. Joh. de Mol. 's—GravsDhage, Zwarte Rnin, B. W. Schippers" 2. q' Kruit, Stadskanaal, Graaf Adolf llt Zwatt. Hengst, A. Siderius. 3. Stal Trio, Soes(51 Sador, Zwarte Hengst, P. Schönrock, 4' I Bindervoet, Znidhorn, Prinses Olga, Sch;ffl! I mei Merrie, J. de Boer. 5. Stal Jan Steen i Den Haag, Angelina, Vos Merrie, D. v. j' Akker. 6. Joh. de Mol, 's-GraveDhage HuntressBruine Merrie, B. W. Schippers! 7. Stork, De Bilt, Hirye, B.uine Ruin, Doe. leman. 8. Stal Trio, Soest, Rejectei Schimmel Ruin, P. Schönrock. De uitslag was, dat de prijs, 1 200, ge. wonne n werd door Sador, de le premie, 175, 1 door Hirye en de 2e premie, f 25, doot Huntress. Hoogst interessant was de strijd tusschen deze drie paarden. Na afloop der harddraverij werd aan de tribune door den heer G. Muijs met eene flinke toespraak den winners de prijzen overhandigd. Het vuurwerk, ook ditmaal wederom door het gemeentebestuur op den harddra- veiijdag ontstokeD, slaagde nitmuntend men had geen last van den rook en van alle zijden een ruim gezicht op de toe stellen. Een dichte menschenmacht woon- de het vuurwerk bij. Bij den heer WRoggeveen Cz. hid de heer N. de Haas en gezelschap de ten ten opgeslagen en bij den heer A. Broere was de heer Henri J. ter Hallwelke beide gezelschappen heusch niet hebben behoeven te beweren, voor stoelen en ban ken te hebben gedeclameerd en gezongen, want het was bij beiden stampvol. De voor Schagen zoozeer gewenschte dag is dus weer voorbij en op hem terugziende, mogen we zeggen, dat die dag wederom haar deel heelt geleverd en aller belang stelling eischt, om hem in stand te hou den. Maandagavond, ongeveer kwart voor negeD, ontstond er brand in de boet van het perceel vau mejuffrouw de Wed. Johs. Henijs. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat de daaraangrenzende werkplaats en die van den heer Joh. Merz geheel zouden verbranden, maar door het flink optreden van de brandweer mocht het gelokken, de beide gebouwtjes voor een groot deel te bewaren. Door het Bestuur van den polder TV est-Friesl&nd is een onderzoek ingesteld naar den toestand der droge Sluis in den West-Frieschen omringdijk, aan de Reins, waarbij gebleken is, dat de schntbalken dier sluis vermold waren. Sedert den bouw der sluis, noodig voor de spoorlijn Amsterdam—den Helder, had een zoodanig onderzoek nog niet plaats gehad. zondag j. 1. haar laatste zomercoscert. De tuin van den heer C. Broersma, waar het concert gegeven werd, gaf een vroolijk aanzien en jammer was 'f, dat niet door meerderen gevolg was gegeven aan de uit- noodiging der Harmonie, want waarlijk, zoo'n concert in den tuin is niet te ver smaden echter worden deze concerten, eu dat is wellicht ook voor een groot deel de oorzaak van het slechte bezoek, te laat in den tijd gegeveD, zoodat het buiten zijn in de avonduren door velen min der prettig gevonden wordt. De uitvoering der verschillende num mers was goed, ofschoon niet zoo, zooals wij dat van onze kapel gewoon zijn, hier en daar kleefde wel eens een smetje aan de verschillende passages. Een Siameesche qnitan- tie. De hier bedoelde quitanlie wordt ge bruikt door den ontvanger van de belas tingen in Siam. Zij wordt gegeven aan de Chiceezen, die het eerste jaar van hun ver blijf in Siam geen belasting behoeven te betalen dan een hoofdgeld van onge veer zes golden, en bestaat in een touwtje om den pols van den Chinees, waarvan de twee uiteinden vastzitten in lak, dat gestempeld wordt. Deze quitantie moeteen jaar lang gedragen worden. Brand b ij Hachette. In de werkplaatsen van de beroemde uitgeversfirma Hachette Co. te P»11]1 heeft in den nacht van vrijdag op zaterdag een hevige brand gewoed. Een groot aan tal schoolboeken is verbrand. De scha de wordt ruw geraamd op 700.000 francs. De brand, die van 's nachts half twee tot des morgens acht uur duurde, was aange komen door een fout in de electrische geleiding. Op eenhuwelijksbuie a DameNeen, deze bevalt me Dief, die ziet scheel met 't rechteroog. Bureaulist: Wenscht u soms iemand, die link8 scheel ziet P armen te sluiten. 1

Schager Courant | 1897 | | pagina 2