5188! Nieiws-, Mnrtfiitit- k LuliinlliL Zondag 19 September 1897. 41ste Jaargang ITo. 3240. Inkwartiering. Het Onderscheid. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ËSureau: SCHAOKS» Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIKKE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementen worden dage lijks aangenomen. Zij, die zich thans op dit blad abonneeren, ont vangen de tot I October a.s. verschijnende nummers gratis. Red. GemeenteSchagen. Bekendm ak 11 gr e n. Binnenlandse h Nieuws. Alkmaar, 15 September- POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent 2 WOgge- loopen honden, een verloren pellerine en een vermiste overjas. Mond- en Klauwzeer. Dc Burgemeester van SCHAGEN brengt ter kennis van veehouders in die gemeen te, dat, ofschoon bij Ministerieele beschik king verschillende maatregelen tot bestrij ding van het besmettelijke mond— en klauwzeer buiten toepassing zijn gesteld, zij niettemin verplicht blijven, om bij het uitbraken van die ziekte onder hun vee, onmiddellijk daarvan aangifte te doen ter gemeentesecretarie, opdat de heer districts-veeaits zich ieder oogen- blik van den waren stand van het mond en klauwzeer zal kunnen overtuigen. Verzuim van aangifte is volgens de wet strafbaar met een geldboete van 1 25 tot f 75. Schagen, 10 Sept. 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN brengen ter kennis van be langhebbenden, dat het HerhaliDgson- derwijs aan de gemeenteschool aldaar zal aanvangen Vrijdag 1 October a. s., des avonds le U/s nre. De leerlingen kunnen zich, medebren gende hun vaccinebewijs, aanmelden aan de gemeenteschool op Vrijdag en Zater dag den 24 en 25 September a. s. Het onderwijs zal niet worden gegeven, wanneer zich daarvoor niet minstem 10 leerlingen aanmelden. Schagen, 14 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeen te SCHAGEN brengen ter keBnis van de In gezetenen dat de LUST betrekkelijk de INKWARTIERING, bedoeld bij Art. 17 der Wet van 14 September 1866 (Staats- bl. n°. 188) is vastgesteld en ter voldoe ning aan evengemeld Wetsartikel, gedu rende 14 dagen voor een elk ter inzage aaD het Raadhui» is nedergelegd, en alzoo van af heden tot deD len October a. s. Wordende tevens ter kennis gebracht, dat zij, die tegen gemelde Lijst bezwaren hebben in te brengen, zulks schriftelijk behooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen Da het einde der ter visieligging en alzoo voor den 1 October 1897. Schagen, den 17 September 1897. Burgemeester en Wethoudeis voorn., S. BERMAN. de 8ecretaris, DENIJS. Tan twee kanten hebben voorstanders van bescherming zich dezer dagen doen hooren, en wat wij uit hunne openba ringen vernemen is uitermate leerzaam. De Tijd en de Standaard lieten beiden een woord of wat er over los, niet rechtstreeks, maar terloops. De Tijd be handelde het regeeringsprogram, dat een der bladen heeft meegedeeld en de Stan daard de dure broodprijzen. Dat de stij ging der broodprijzen de schuld van de liberalen is, wordt door laatstgenoemd blad wel niet gezegd, maar als de wijze waarop de zaak voorgesteld wordt, den eenvoudigen lezer leidt tot de gevolg trekking, dat de gewetenlooze speculan ten, die de graanprijzen opdreven, boos aardige liberalen zijn, dan behoeft dat niemand te verwonderen. Dat men geen valsch getuigenis spieken mag tegen zijnen naaste, schijnt nu eenmaal in de kringen, waaruit dit artikel voorkomt, alleen in zeer letterlijken zin verstaan te worden. Dat zij zoo. Wij willen daar het zwijgen toe doen. Wat echter wel aardig is, is de zeer onderscheiden wijze, waarop de Standaard en de Tijd den buit verdeelen willen, die do beschermende rechten h. i. ople veren zullen. De Tijd keurt een programma, waar op leerplicht, dienstplicht, herziening der armenwet, enz., voorkomen, natuurlijk af. Wat het programma der regeering zal inhouden, zullen wij weldra door haar zelve vernemen. Maar de Tijd verwijt aan de liberalen, dat zij voor hun sociaal program niet den vreem deling willen laten betalen, maar de ei gen landgenooten. De beschermende rechten moeten, volgens dat blad, het geld opleveren, waarmee men de socia'e maatregelen bekostigen zal. De Standaard daarentegen, de schuld van de stijging der broodprijzen aan de speculanten wij tende, zegt, dat dit nu eens niet de pro- tectionisten gedaan hebben, die er al thans den boer 't voordeel van gunden. Volgens de Tijd gaat dus het geld naar de schatkist, volgens de Standaard naar den boer ra, ra, waar blijft het inderdaad 't Is alweer het oude goochelkunstje, waardoor men hetzelfde geldstuk nu eens hier en dan eens daar vertoont. Om dit nog eens in 't licht te stellen, zou den wij echter de aangehaalde artikelen niet ter sprake hebben gebracht. Wij hebben dat al zoo dikwijls aangetoond, dat verdere bewijzen overtollig mogen heeten. Er is dan ook iets anders, Uit' de meening van de Tijd, dat de beschei mende rechten de gelden zullen opleveren voor sociale maatregelen, volgt, dat dit blad meent, dat de vreem deling de invoerrechten betalen zal. Maar wat lezen wij nu in de Stan daard Dat de fransche ministers aan de invoerrechten daar te lande niet wilden tornen, omdat het duurder wor den van het brood te wijten was aan de speculatie. De Ministers rede neerden, volgens de Standaard volko men juist, dat, al ging ook de volle 7 francs van de 100 kilo af, dit niet aan het broodetend publiek in de eerste plaats zou ten goede komen, maar al weer aan de speculanten. „Zoodra slechts het gerucht liep van de schor sing der invoerrechten, verhoogde de New-Yorksche markt den prijs met 2 francs, en wie weet, of bij een beves tiging der tijding, de verhooging niet tot 7 francs zou geklommen zijn. En waar was dan het voordeel voor de brood etende Franschen gebleven Ja, als die speculanten dat maar zoo in den zak steken, dan hebben de broodeters er niets aan. Maar eilievehoe stellen de Tijd en de Standaard zich die vreemde importeurs, en die speculanten toch wel voor? De Tijd schijnt te meenen, dat als een last koren f X kost, en wij er f 6. invoerrecht op leggen, de im porteur met /X f 6 tevreden zal zijn Wat goedhartige importeurs Maar de speculanten van de Standaard zijn nog aardiger. Die kunnen maar, zooals ze willen een paar gulden, zelfs tot ze ven gulden toe, er op zetten, maar ze doen dat niet, wellicht uit medelij den met de broodeters, zoolang de fransche Ministers er de f 7.niet afgenomen hebben. Dat is van geweten looze speculanten toch haast al te goe dig Er is weinig nadenken noodig, om hier alweer hetzelfde gegoochel te zien: niet alleen waar het geld heengaat, ook waar het vandaan komt, blijkt den voorstanders van bescherming nooit hel der voor den geest te staan. Deed bet dit wel, zij zouden geen voorstanders meer zijn, want dan zouden zij weten, dat het komt uit den zak van den broodeter, en dus voor het grootste deel uit de zakken der minvermogen den, en dat, zoo al een deel bij den boer, en een ander deel bij de schat kist moge belanden, het grootste deel terecht komt in de zakken der grond eigenaars. De oorzaak van al die dwalingen is niet moeilijk op te sporen. Zij ligt daar in, dat men de bepaling van den prijs van het koren geheel afhankelijk acht van de willekeur der verkoopers, of lievermen redeneert, alsof het zoo wa re men vergeet, dat de prijs kan ver- hoogen of verlagen. Ware dit wel zoo, waarom zouden de boeren hier te lande dan ook niet zooveel voor hun koren nemen als zij meenen noodig te hebben Stel dat een boer eens voor bij zal u uitlachen. Maar hoe is het dan denkbaar, dat een amerikaansche specu lant dat wel zou kunnen doen P Maar ook, hoe is het omgekeerd aan te ne men, dat een ander tevreden zou zijn met minder dan den prijs, dien hij op de wereldmarkt bedingen kan, alleen omdat men hem hier een invoerrecht wil afnemenDat wel die misschien on bewuste opvatting bestaat, blijkt uit een oppervlakkig niet kwaad lijkende rede- neeriDg van de Standaard. Die beweert, dat door de beschermende rechten, waar zij bestaan, binnenslands meer koren ge teeld wordt en dat men dus beter be stand is tegen schokken op de wereld markt. Inderdaad, als men zijn eigen land afgezonderd kon beschouwen van de wereldmarkt. Maar, hoe vaderlands lievend een boer ook zijn moge als hij een daalder meer voor zijn koren kan krijgen, neemt hij dien en heeft ge lijk Met andore woordenzoo al de voorraad in het eigen land de neiging mocht hebben, den prijs eenigermate te drukken, dan zal de prijs buiten het land toch rijzing ten gevolge hebben de meerdere voorraad in het land legt wel gewicht in de schaal tegenover de behoefte in het eigen land, maar hij komt slechts in rekening tegenover den totaalvoorraad op de heele wereld, d. w. z. hij is als een druppel aan den emmer. Het is zeer wel mogelijk, dat de thans geldende prijzen aan speculanten manoeuvres zijn toe le schrijven. Maar dan zal dit wel niet lang duren. Van een artikel, dat heel de wereld door voortgebracht wordt en heel de wereld door wordt gebruikt, kan de speculatie niet lang meester blijven. Er moeten spoedig normale prijzen komen. En dat is ook de reden waarschijnlijk, waarom men zich meer druk maakte over de beschermende rechten, dan nu over de nu heerschende prijsverhooging. Het al ot niet invoeren Yan beschermende rechten heeft men wel in de hand, aan de prijsbepaling van bet koren kan niemand iets doen. Zelfs de meest ge wetenlooze speculanten kunnen slechts voor korten tijd door valsche geruchten ongerechtvaardigde schommelingen in den prijs te weeg brengen. Eindelijkde Tijd neemt het aan de liberalen erg kwalijk, dat zij het geld voor hunne sociale maatregelen niet door beschermende rechten willen bijeenbren gen, maar door directe belastingen. Die betalen wij het liefst, zegt het blad sar castisch. Och, als de Tijd eens een be lasting weet, die iemand gaarne betaalt, dan houden wij ons voor de mededee- ling aanbevolen. Maar het zal wel lang duren, eer we dat bericht ontvangen en daarom willen we maar eens zeggen, waarom wij voorshands den door de Tijd veroordeelden weg den besten ach ten. Vooreerst stellen wij er prijs op, als wij wat voor de minder bevoorrechten doen, dat zelf te bekostigen en niet weer op hen zeiven te verhalen, en dit laatste doet men naar onze innige overtuiging, als men beschermende rech ten invoert. In de tweede plaats geven wij de voorkeur aan directe belastingen, omdat het daarbij mogelijk is, den zwaarsten last te leggen op de sterkste schouders, terwijl bij de meeste iudirecte belastin gen, en met name bij beschermende rechten, de zwakste schouders het meest te torschen krijgen. In de derde plaats willen wij, in zoo ver niet alle middelen uit directe be lastingen te vinden zijn, indirecte heffin gen bjj voorkeur leggen op artikelen van weelde, of althans op de zoodanige, van welker gebruik men zich desver- kiezend onthouden kan, zoo min mogelijk op datgeen, wat den minver mogende levensbehoefte is. Met andere woordenhet groote on derscheid is dit, dat wij van de sociale maatregelen, die wij noodig achten, zei ven de lasten willen draden, terwijl door de invoering van beschermende rechten die gelegd zullen worden op de schouders juist van hen, die men hel pen wil. Welke weg de beste is? Dat zal den belanghebbenden niet twijfelachtig we zen. Misdaad? Te Helder is aan de Molengracht uit het water gehaald hei lijkje van een pas ge boren kind van het vrouwelijk geslacht, in een aaidappeleDzak gebonden. Het lijkje was geheel ongeschonden en scheen nog niet lang te hebben gedreven. De politie stelt een streng onderzoek in. Men zal zich herinneren, dat onlangs mel ding werd gemaakt van de grootsche plannen der bouwmaatschappij Rijnecora aldaar, om een geheel nieuwe stadswijk te laten ver lijzen van ongeveer 809 of 400 wonin gen achter de Emmastraat, naar do Nieuw- landersingelgracht. De plannen schijnen alle kans van verwezenlijking te krijgen. Aan den raad althans is het ver zoek gedaan, om de ontworpen straten met haar riolen voor afvoer van vuil en he melwater kosteloos bij de gemeente in ei gendom en in onderhoud te nemen. Bur gemeester en wethouders adviseeren daar toe, behoudens enkele voorwaarden, over te gaan. Een dier voorwaarden is, dat de te bauwen huizen eene werkelijke huur waarde moeten hebben, ter beoordeeling van burg. en weth., van f 400 tol f 3Ö0, en slechts voor de bewoning van één gezin mogen worden ingericht. Door een barbier te Rot terdam, bij wien onlangs brand uitbrak, is aan de spuitgasten, die bij het blusschen behulpzaam waren, een jaar lang vrij scheren toegezegd, terwijl zij mede zijn uitgenoodigd tot een feest, door hem eerst daags te geven ter gelegenheid van een door hem te vieren jnbilée. Een polder te koop. Den llen October a. s. bij opbod en den 25en October bij afslag zal in veiling komen de polder Eendracht" op TEXEL, ter grootte van 251 H. A., 61 A. en 80 c.A,, benevens bijna 95 H. A. buitenschorren en zeedijk. Deze polder bevat uitmuntend wei- en bouwland. Met het bes te gevolg is te Barsingerhorn ten huize van den Bur gemeester, den heer D. Spaan», verlich ting door broDgas aangebracht, tevens verbonden met verwarmingstoestellen. De gaaput is gegraven op het tegenover de woniDg gelegen stuk land, in den Kaag polder en ontvangt het water uit twee bnizen, waarvan de eene ter diepte van 147 vo8t en de andere, daarnaast op eene diepte van 87 voet is geslageu, zoodat de beide buizen onder denzelfden ketel uitko men. De gasbuis ligt, uit het land, tegen eene houten stelling, die naast de wipbrng ge plaatst is, over de Mient en loopt daarna onder den rijweg door in het huis. Deze gasleiding is geplaatst door den heer A. Visser, timmerman te Wieringerwaard. Een kleine Roman! Op den Catharijnenaingel te UTRECHT werd zondagavond weder een liefdesdra ma afgespeeld, dat echter gelukkig nogal goed al iep. Een jongmensch had namelijk aan zijn meisje, met wie hij op trouwen staat, doen weten, dat bij door dienst verhinderd was, om met haar uitte- gaan, doch dat hij daardoor denkelijk den volgenden avond vrij had. Tegen zijne ver wachting kreeg hij evenwel zondagavord toch vrij en spoedde zich toen, zooals zich laat denken, t-rstond naar zijne geliefde, die echter niet thuis, doch volgens haar moeder naar eene tante was gegaan. Recht iu zijn schik, haar een verrassing te kunnen berei den,tocg hij terstond blijmoedig op weg,doch wie beschrijft zijne verbazing, toen hij, kort daarna den Singel passeerende, zijn meisje voor zich nit zag loopen «n wel aan den arm van een militair. Buiten zichzelf van woede grijpt hij haar tamelijk ruw beet, doch krijgt het daardoor le kwaad met den militair, die het niet kan aanzien, dat men zijn meisje mishandelt. Gelukkig komt het echter tnsschen de beide minnaars tot een» ver klaring, waarbij aan het licht komt, dat de lieve schoone haar hart aan beiden had geschonken en hen om beurten met hare liefde gelukkig maakte. De zoon van Mars, die de zaak nogal licht opnam, be paalde er zich toe, zijn geliefde haar af scheid te geven, doch de burger, die het ernstiger scheen te meenen en aan zijn leven een einde wilde maken, sprong on verwacht in den Singel, waar hij zeker zon zijn verdronken, indien niet zijn me deminnaar hem had gered. Een lastig oponthoud. De voerman H. K. te BEILEN zon eergisteren een wagen vol korven met le vende bijen naar Oosterhesselerbrng ver voeren. In de nabijheid van Westerbork had een incident plaats, waardoor bijna alle korven van den wagen vielen. Da delijk viel het door het rijden kwaad ge maakte goedje op den voerman en vooral op het paard aan, dat in een oogwenk zwart zag van bijen. Gelukkig iloeg het dier niet op hol, doch 't was een lastig geval voor den man an zijn viervoeter om van die vervolgers ontslagen te wor den. Den wagen met het vrachtje moest hij in den steek lateD, totdat de bijen zich weer in de korven hadden terugge trokken en opnieuw gedoekt konden wor den. Onvoorzichtig. Door het te dicht toedekken van een jong kind te HOUTIGEHAGE (Fr.), dat naast de moeder op het bed sliep, is hat gestikt S c h o o 1—s c h a p e n Te NIJEMIRDUM (Gaasterland) zal nog dezen herfst eene school met den Bij bel gesticht worden, waartoe de noodige fondsen op de navolgende wijze zijn ver kregen. Iedere boer, voorstander van bij zonder onderwijs, leverde elk voor jaar aan de commisie voor de school een lam en verbond zich tevens, om dat lam zoolang in de weide te houden, totdat het als schaap verkocht kon worden. Na verloopen van jaren is thans het be drag dier schoolschapen, vermeerderd met dat van kerk en huiscollecten, zoo groot geworden, dat de bouw van de school in ernst ier hand genomen kan worden. Ook een verzamelaar. Te ROTTERDAM is een winkelier op den Goudschenweg, die halve centstukken opkoopt de honderd voor 55 centen. Voor verzamelaars dus een goede winst. De torenklok te BREDA was dezer dagen zoodanig van streek, dat zij half twaalf aankondigde met 78 slagen. Een geduldig verslaggever van de Nbr. heeft het waargenomen- Te GENT (O v e r-B e t u w e) w a- ren woensdag twee jongens aan het stoeien. Het stoeien ging allengs over in vechten, met het treurige gevolg, dat een ongelukkig toegebrachte slag een der bei den levenloos ter aarde deed storten. De twee twintigjarigen waren vrienden en woonden onder hetzelfde dak. D s. van Bennen te Zijpe heeft voor de beroepan van Neer en Neeritten bedankt. P ersoonlijke dienstplicht. Is Eet Vad. goed ingelicht, dan zal de oad-minister Sevffardt spoedig zijne wenschen bevredigd zierr. Aan het minis terie van oorlog zon nl. reeds een wets ontwerp tot invoering van persoonlijken dienstplicht in bewerking zijn, van een voudigen aard en niet omvattend een re organisatie der levende strijdkrachten, maar alleen datgene, wat met de invoering van persoonlijken dienstplicht in onmiddellijk verband staat. Naar men officieus ver- I neemt, zal de heer W. de Boer tegeD 1 October zijn betrekking als Hoofd der School te Haringhuizen aanvaarden. Het Gemeentebestuur te Zaandam heeft er iu toegestemd, een plaatsvervanger voor den tijd van een maand aan te stellen altijd op B's kosten. Daardoor is de iu diensitreding eene maand vervroegd. 1 Ook te Kolhorn eindigt dan de vac&tnre.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1