Lijsten Boerenmeid RAMMEN, 3140- voor Nederland, PLAATSELIJK NIEUWS. G. BOL, Cornelis Zeeman, Maartje Biesboer, BURGERMEISJE, Gezocht Overheerlijke Zoutevisch Nieuwe Haring. Keuring van Aaftje Kuiper, 10.000 GULDEN EOBEET HOLTZ, Epspi. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. SPRAXRELS. Predikbeurten. Hervormde Kerk, S Cii AOES, te Anna Paulowna. Herv. Kerk te Barsingerhorn c. a. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Hervormde Kerk te Hippolytus- hoef c. a. op Wieringen. Burgerlijke Stand, «tem. SCHAGKIV. «tem. ZUpe. 3S5sle STAATSLOTERIJ. 1 Getrokken Pr ij zen. Marktberichten. ADVEKTENTIEN. Op den 18den September j.1. overleed te Amsterdam, in den ou derdom van 48 jaren, onze Behuwd zoon, de Heer in leven Hoofd der Alberdingk Thijm- school aldaar. Op den 16 Sept. 1897, overleed te Anna Paulowna, na een lang en smartelijk lijden, met wien ik in den echt hoopte ver- eenigd te worden, in den ouderdom van bijna 26 jaren. Zijne diepbedroefde, JANSJE KATER. Winkel, 20 Sept. '97. Heden overleed, zacht en kalm na een langzaam verval van krachten, onze gehelde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Wed. v. A, Bas, in den ouderdom van 83 jaar en bijna 2 maanden. Er biedt zich aaneen knap Brieven letter B, bureau Schager Courant. Flinke Melkster en Haas- maakster, ook voor huiswerk geschikt, om op 23 October met het gezelschap A. KUIPERS naar AME RIKA te vertrekken. Hoog' loon. Vrije reis Goede behandeling. Onder overlegging van GETUIG SCHRIFT zich te adresseeren A. KUIPERS, Heerengracht 226 te Amsterdam. van de premieleeningenPALEIS VOOR VOLKSVLIJT, 'S LANDS WEERBAARHEID en de STAD MILAAN, van het begin der trekkin gen af, kunnen nagezien worden a 10 ets. per stuk, bij Jn. GROOT Tz. te Schagen. Heden ontvangen: en J. A. de ROOIJ. vanwege de Afd. SCHAGEN en OMSTR. der Holl. Mij. van Land bouw, op Woensdag 29 Sept. 1897, des voormiddags te 9 ure, voor 't Koffiehuis van den Heer C. ZIJDEWIND. Yj-jarige RAMMEN, le prijs f ÏO.2e prijs f 5.3e prijs Diploma. 1 Va-jarige RAMMEN, le prijs f ÏO, 2e prijs f 5, 3e prijs di ploma. Geïmporteerde rammen aen prijs ad f 5. Collectieve inzendingen van minstens 3 stuks fokschapen en ooilammeren een diploma. Alle dieren moeten minstens 3 maanden in het bezit zijn geweest van den eigenaar en alleen van die rammen, die mededingen naar de geldprijzen, moet 25 CtS. inleg- geld worden betaald. Aangifte uiterlijk 27 Sept. bij ondergeteekende. C. BIJPOST Rz., Secr. Heden overleed, zacht en kalm, na eene ongesteldheid van 7 weken, mijne innig geliefde Echtgenoote, in den ouderdom van 55 jaren en 8 maanden. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen, K. BAKKER. Kreil, gem. Barsingerhom, 21 Sept. '97. Getrouwd P. TRAPMAN en A. C. DE WIT, die, mede namens wederzijdsche Fa milie, hunnen lmrtelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk onder vonden. Schagen, 19 Sept. 1897. Den 26sten September a. s. hopen onze geliefde Ouders Pieter van Bodegraven ft en ft Maartje Goedhart, 1 hunne 25-jarige Echtvereeni- a jj| ging te herdenken. a Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. 0 Barsingerhom. verstrekt gelden op hypo theek op voordeelige voor waarden, en geeft pandbrie ven uit, rentende Inlichtingen verstrekt de agent W. Teengs, te Alk maar, Laat A, 112. Electromotorische Wettig gedeponeerd. Bij het {gebruik daar van geschiedt liet tan den krijgen der Hin deren ZOUDKR DE JtlIK TE PIJN. wordt betaald aan hem, die bewij zen kan, dat de bij mij ter inzage liggende getuigschriften der uit stekende resultaten van de Electromotorische Tandhalsbandjes niet echt zijn. iSlT" Men lette op den naam van den Fabrikant RO- BEKT HOLTZ. Wordt franco toegezonden alleen na ontvangst van postzegels ad 95 cent door Wfllenerkoopera geiraagd. uwe zoo De taal der bloemen. Waarvan spreken de bloemen Ieder van haar heeft haar eigen zinspreuk en niet altijd ia 'hare zinnebeeldige beteeke- nis dadelijk even gemakkelijk te vatten, maar toch bij trouwe waarneming erkent men dat hare geuren of kleuren onwille keurig de herinnering opwekken aan een bijzondere eigenschap en dat zich aan haar uiterlijk en hare wijze van bloeien verschillende ged.chten vastknoopen. Wie kent niet het eenvoudige vergett- mij-nietje, het beeld van trouwe liefde, de bloem der standvastigheid De sering, het eerste teeken van de ontwakende natuur, het symbool van nieuw leven Zij behoo- ren wel tot de bloemen door ieder ge liefd en aan ieder in hsar taal hetzelfde vertellende. Waarop wijzen haar talrijke zusters Zij, die veel van bloemen hou den, zullen gaarne weten wat deze ook aan hare bewonderaarsters te vertellen hebben. Wij noemen de acacia, hij spreekt van innige genegenheidde gele roos van liefde, de witte roos van reinheid en oprecht heid, de roode roos van hartstocht en van vaderlandsliefde de klokjes van de lelietjes der dalen kondigen het geluk aan, de hyacinth is het zinnebeeld der lieftalligheid, de jasmijn met haar aantrekkelijken geur dat der beminnelijkheid, de korenbloem het beeld van glans en licht, het madeliefje dat van onschulddeze alle maken met de lelie, de vertegenwoordigster van reinheid, de keur der lievelingsbloemen van al wat jong is. Het viooltje, de eenvoud en be scheidenheid, kan oud eu jong sieren, de eigenschap, dooi haar vertegenwoordigd, behoort aan eiken leeftijd. Maar, lezeressen, plaatst geen purperen geraniums op uwe hoeden, gebruikt ze om uwe tuinen te versieren, maar bedenkt, zij be- teekenen domheid en de rose geraniums zijn symbolen der neerslachtigheid. De balsaminen, die u aandoor hare groote verscherdenheid in tinten, ver tegenwoordigen het ongeduld. De re seda met haar sombere kleuren zegtuwe goede eigenschappen overtreffen bekoorlijkheden de paarden bloem, weinig in aanzien om hare uiterlijke schoonheid, maar zoo veel .minder vergankelijk dan hare zusters, heeft tot deviesuw beeld is iu mijn hart ge grift. De lischbloem met hare veelkleurige blaadjes, bekoort het oog en voldoet goed in een bouqnet en toch, zij beteekenton verschilligheid. Vertrouwt ze niet, die u campanulaces, de verleidelijke klokjes, aan bieden, het zijn vleiers en de vlinderbloe men, die zich zoo schilderachtig om uw balcon slingeren, zij zijn prachtig mooi, maar zij duren zoo heel kort, zij vormen het beeld der hoogopvlammende liefde, die spoedig is uitgebluscht. De bloem van den mangdepalm is die der onwrikbare liefde, zij behoorde in eiken feestelijken bloem- tooi thuis de ranonkel heeft haar devies: „schitterend door duizenden bekoorlijkhe den" te danken aan haar verscheidenheid van zleur haar volslagen gebrek aan geur doet haar echter dien hoogen lot betwisten. Hoe vingerhoedkruid is het symbool van den arbeid, de kruisemuut stelt de deugd en de wijsheid voor, de sneuwbal de koelheid, de dahlia ijdelen overvloed, hier uit spreekt voor deze bloem geen bewon dering, toch verdient zij die, wanneer zii met hare schitterende kleuren in onze tuin prijkt. De bloemen van den sorbeboom spreken van voorzichtigheid, de hulst van verdediging, de clematis is de bloem der gehechtheid en de sleutelbloem het ware beeld der opkomende lente, een welkome bode van veel goeds. De orchidee is de bloem der weelde, zij is het symbool der sierlijke bevalligheid, de hortensia dat van koude schoonheid, de camelia van standvastigheid, de jonquil- le van smachtend verlangen en het varen kruid van vertrouwen. De mirtenboom ein delijk is het beeld der Christelijke liefde, als zoodanig siert hij de kerken bij hu welijksplechtigheden. Wat mama doet. Op een meisjesschool gaf de leerares der achtste .klasse onlangs aan haar kleine leerlingen de volgende vraag ter beantwoording: #Wat doet uw ma ma, wanneer papa bromt De antwoor den waren zeer verschillend en wierpen een eigenaardig licht op de positie der huisvrouw in de betrokken pro vincie. „Wanneer papa bromt, dan huilt mama" wts een der informaties. Een an dere mama ging in dat geval „altijd dade lijk uit." „Wanneer papa begint", vertelde No. 3. „dan wijst bij naar de deur en roept „er uit 1" En dan gaan wij naar de kinderkamer en weten niet, hoe het met mama gaat.' Een fijngevoelige papa I In een andere familie „gaan papa en mama in een andere kamer en spreken zeer luid, maar mama toch altijd het luidste.' Uit een anderen lieven kindermond kwam de vol gende eigenaardige mededeelingAls papa begint en kwaad wordt, gooit ma ma gauw wat kapot, dan schrikt papa en loopt de deur uit.' Een aDdeie mama verloochent al haar vrouwelijke hoedanig heden „Za laat papa altijd pra- tea tot dat hij vaDzelf ophoudt." kleine Mieze berichtte „Mama 'egt dan zachtjesmannetje 1 en daarbij ziet ze hem zoo lief aan en dan zegt hij niets meer." Etn klein meisje had de volgende ervaring opgedaan „Dat papa bromt, dat komt bij ons niet voor; dat doet alleen mama Of de respectievelijke ouders met deze op zuivere belangstelling berustende erqoête bijzonder ingenomen waren, valt betwijfelen. Schagen, 22 September 1897. D e h e e r Kuipers, agent der Port Arlhur Land Compacy, zal op diss- dag 28 Sept. in het N. H. Koffiehuis van den heer D. van lumivereene lezing hon den, tot aansporing ter emigratie naar Texas. Dinsdag 21 Sept. 1.1. her dacht de heer Jkr. Mr. D. van Foreett, Kantonrechter in het kanton Schagen, den dag, waarop hij 40 jaar geleden zijn ambt aanvaardde, Met betrekking tot de »'*- wijding van ons nienw kerkgebouw, welke op aanstaanden zondag 26 Sep tember, te 91/, ure, zal plaats hebben, deeleo wij belangstellenden mede, dat bij die gelegenheid door een Mannenkoor, onder leiding van den hesr Jb. Denijt Jz., een tweetal zangnummers met orgelbege leiding zal worden voorgedragen. Tot deze zangnummers benoort een Cantate, waarvoor de woorden werden gedicht door den heer 3b. Denijt Jzterwijl de muziek is getoonzet door diens kleinzoon, den heer Jb. Denijt Kt. De tekstboekjes voor deze zangnummers zijn vanaf donderdag it 10 cents verkrijg baar. Zie achterst, adv. Een elk, die derhalve a. s. zondag de Inwijding wil bijwonen, wordt aangeraden, zich tijdig van een tekstboekje te voorzien. Bij Kon. Beslnitis be- noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Enk- huizende heer A. C. J. Verhoef, ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen alhier. Er worden pogingen aan- gewend, om in onze gemeente eene atd. van den Nederl. Kolf bond te stich ten. Eene eerste vergadering, belegd door „Over de helft" van N. Niedorp, waarvan een der leden de noodige in- en voorlich ting zal verstrekken, zal over eenige da gen plaats hebben. Cirkels nit De Aarde en Haar Vol ken „Wie zenuwachtig is, krijgt licht hin der van kiespijnkiespijn maakt iemand zenuwachtig, zoo wordt de kans op kies pijn grooter. „Tegen de domheid van een volk is leer plicht een der geneesmiddelen. Om op leerplicht aan te dringen moet een volk niet dom zijnzoo wordt de kans op leerplicht gering voor een natie zonder leerplicht. „Om niet te vallen bij 't lseren wieleren, moet men flink durven en trouw doortrap pen, als 't evenwicht verloren dreigt te gaandaarvoor is courage noodigwie die mist, valt vaak en verliest door 't valleD den moed, dien hij behoefde om niet te vallen. „Om hygiënisch te leven moet men bre ken met veel sleur en conventie den wil en de kracht daartoe kan men slechts verovereD door hygiënisch te leven." Wij hebben vaak de gezegden, waarop wij antwoorden, het best verstaan Iemand met een slecht humenr wat een vreeselijk ding om zoo iemand in hui3 te hebben Er is geen myrthe, noch aloë, noch chloor genoeg in de we reld, om een enkel huis van zulke ver pesting te zuiveren. Geen rijkdommen, geen iraai figuur, geen schoon gelaat kun nen ooit zulke menschen van de gmotste gemeenheid vrijwaren. En gemeenheid is iels, waarvan parvenu's het allerminst den naam willen hebbenmaar geloof mij, het slecht humeur is de gemeenste zaak, die de laagst geborene en de slechtst op gevoede mensch met zich naar huis kan brengen. Het is een van de akeligste vormen van ongodsdienstigheid. Knorrig heid in huis is niet alleen zonde tegen den heiligen geest, maar zonde tegen den heiligen geest in den tempel der liefde. Parker. De tevredenen hebben aan den weef stoel van den Tijd nog nooit een deugde lijk stuk geweven. Zij zijn voor zooveel zij al arbeiden, slechts een Penelope-arbeider, als zij het werk der wevers willen vernielen. De wevers en bewerkers der wereldgeschiedenis zijn altijd en overal de ontevredenen geweest. Liebknecht. Alkmaar, 18 SEPT. '97. Aangevoerd: 5 Paarden f 80.— a 120.— Dinsdagmiddag is in het Noord-Hollandsch Kanaal, lusschen de Stolpen en bet Zand, een aak, geladen met puin, gezonkeD. Reeds spoedig was de waterpolitie uit den Helder tegenwoordig en werden middelen beraamd, om het schip te lichten. De scheepvaart op het kanaal ondervindt door dit ongeval geene vertraging. De persoon, die gisteren op het station te ARNHEM om het le ven kwam, bleek bij nader onderzoek te zijn Herman H., 77 jaar oud, wonende iu de "Wolstraat aldaar. Hij bad reeds eer der zijn voornemen om op deze wijze eeD einde aan zijn leven te maken kenbaar ge maakt, waartoe een erfenis-quaestie, die niet geregeld was of kon worden, aanleiding gaf. Gisterenmiddag te 2 uur ongeveer trof de Dtventerboot Daventria, kapt. L. van EGMOND, op reis van Am sterdam naar Deventer, even buiten Mar ken, een schip aan met de noodvlag in top. De kapitein liet terstond op het schip aanhouden eu bemerkte spoedig dat het in zinkenden staat verkeerdeer stond een holle zee en met zeer veel inspanning en beleid slaagde men er in het schip op sleeptouw te nemen, dat men nu al pompende met veel moeite tot bij de Oranjesluizen bracht, waar het schip op het zand werd gezet om verder zinken te voorkomen. Het schip was een Groninger tjalk, ge laden met tnrf. De bemanning bestond uit den schipper, diens vrouw en een knecht, welke verklaarden dat het schip baiten Urk lek was gesprongen, dat ze reeds 3 uur aan de pompen hadden gestaaD, maar hoe langer zoo meer water maakten en dat ze het niet langer meer konden uit houden. Zonder de hulp van kapitein r. E. zou het schip met bemanning onge twijfeld een prooi der golven zgn gewor den. ATJEH. De c o r r e s p t. der N. R. Gt. te Batavia seint onder iagteekening van 21 Sept. In een gevecht van patrouilles van Kroeng Raba tegen partijgangers vau Toe koe Oamar werden gedood de luitenants Van G Koningen en Wagener en 7 min deren, gewond tien minderen. De verlie zen van den vijand zijn onbekend. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 21 dezer ge- dagteekende telegram van den Gonver- near-Generaal van Nederlandsch-lndië, betreffende gebeurtenissen in Groot-Atjeb: „Twee patrouilles nit Loknga stuitten op benden op den Gle Betoes en Mata Ajer. „Yan eerste patrouille sneuvtlden een officier en drie fuseliers. „Tweede patrouille overnachtte op het terrein; van deze nog alleen bekend, dat een officier gesneuveld is. „Toekoe Oeinar nog bij het dal van Lamtih.' (Stct.) De Godsdienst-oefeningen beginnen om O V2 nre, des voormiddags. 26 Sept. Ds. van Kluijve. Predikbeurten bij de Herv. GemeeDte Geen dienst op 26 September. Gedurende de maanden October, No vember en December. Geen dienst op 3 en 17 October, 7 en 28 November, 12 en 26 December. Overigens telkens 's morgens te half tien. 26 Sept. nam. 2 uur. Barsingerhom. 26 Sept. Kreil. Ds. Kooiman. 3 Oct. Barsingerhom. Ds. Kooiman. 28 Sept. Hippolytush. v. m. 10 u. Ds. Ludwig. Ingeschreven van 18 21 Sept. 1897» Geboren en ondertrouwd Geene. Getronwd Pieter Trapman en Anna Cornelia de Wit. OverledenGeene. Ingeschreven van 10 17 Sept. 1897. GeborenGeene. OndertrouwdAlbert Ploeger, j.m. tuinman, 25 jr. te Alkmaar en Grietje Schager, j.d. zonder beroep. 23 jr. te Zijpe. GetrouwdGeene. j OverledenTrijntje van der Aarde, il8 dagen, d. v. Pieter en Grietje Brommer. i 6de Klasse. Trekking van Dinsdag 21 Sept Prijs van f 1000: No. 1S837 16504 17998 f 400No. 3155 7880 10331 200: No. 3563 18153 f 100: No. 261 1881 4652 6021 9506 10621 11866 14549 Hoorn, 18 SEPT. 1897. Aangevoerd 6 H.L. Tarwe f 8.a Rogge a 9 17 Haver k Witte Erwten 9.— a Groene 13-50 a Grauwe Vale 12 Gerst 3.75 a 3.— a 10— 9 8— a 12 Bruine boonen, 8.a Witte a Paarden 5.a Paarden Kar wij zaaa 10 75 a 850 4.25 3.50 12— 16— 15.50 9— 9— 550 Mosterdzaad 17— a -.- 19 Paarden 80— a 300— 27 Koeien „140— a 200— 74 8chapen 20- a 25— 32 Lammeren 15— a 20— 10 Kalveren 15— a 20— 2 Zengen 40— a 65 32 Varkens 15— a 25— 152 Biggen 5.- a 10— Kip-Eieren per 100 a 4. - 1700 koppen boter, p. kep 0.55 0.60 21 Koeien en ossen ,120— a 190.- 38 nocht. kalveren 8-— a 16— 361 magere Schapen 10— a 20.— 98 magere varkens 15— a 17.— 329 Biggen 7— a 10.75 17 Bokken en Geiten 2— a 6.— Boter perP. —.50 a —.55 Kipeieren per 100 3.50 a 4.— Eend- dito per 100 a Kleine Bokjes 9 a Lammeren 9 a Alkmaar, 20 SEPT. 1897. Aangevoerd! Paarden f a 11 Koeien, per K.G. a per stak ,150.a 180— 140 vette Kalveren 30.— a 80— per K.G. .60 a —.70 40 Nuchtere Kalveren 8.a 18— 1086 Schapen, 16a 23.50 50 Lammeren 15.a 17— 145 vette Varkens, p.K.G. .38 a .43 magere dito a EDAM, 18 BEPT. 1897. KaasAangevoerd 68 stapels, wegendo 13.174 K. G.hoogste prijs f 28.per 50 kilo. Parmerend, 21 SEPT. 1897. Aangevoerd278 stapels kleine kaas f 30.a st. comm, f st. nsiddb. f 26 50. 868 K.G. Boter f 1.10 a f 1.20 per K.G. 553 Runderen, vette, f 0.48 a 0.60 per kilo. 58 Stieren, Prijshoudend, handel stog- 199 Vette Kalveren, f 0.60 a f 0.80j p.K.G- handel vlag. 136 Nuchtere idem, per stuk f 6.20.— handel stug. 14 Paarden. 3163 Schapen en lammeren prijshoudend, handel stug. 149 Varkens, vette, per K.G. f 0.88 a f 0.43 handel vlug. 165 idem, magere, per stak f 13.a 25. 288 Biggen, per stak f 6— a f 10. beide handel matig. Ganzen, f 0.a f 0.—. Zwa nen f a 0.—. Kipeieren f 3.75 a 4.25, Eendeieren f 0. p. 100. Schagen, Jb. DENIJS Jz., 21 Sept, '97. en Echtgenoote_ J. Bas. M. Bas-Blankman. P. Bas. G. Bas-Bas. A. Rens. N. Rens-Bas. Valkoog, 21 September '97. P. G., liefst in Schagen, om met Kersttijd in dienst te treden.

Schager Courant | 1897 | | pagina 3