Zondag 3 October 1897. 41ste Jaargang Ho. 3244. ll LOTING Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCMAG1SHU Laan, i> 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. 1X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer een Bijvoegsel. Gemeen teSc hagen. Bekendm ak i n e n. Koepok-Inenting. Binnenlandsch Nieuws. kii Ritivt- RABIT. ad. hfhoort 'n gemeenteschool, door den heer A. C. Melchitrgemeente-geneesheer alhier. Schagen, 1 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. POLITIE. De Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren paraplu io en een gouden ni o - ilaillon. B' BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wel op de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1897 voor de Na tionale Militie ingeschrevenen, overeenkom stig de ontvangene aarschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 2 September 1897, No. 8/2146 M. 8., zal plaats hebben op den 18den October a. s., des namiddags ten 12% ure, ten Raadhuize dezer gemeente, en worden zij, welke daaraan moeten deel nemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun va der, moeder of voogd te doen vertegen woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 84 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redeuen van vrijstel ling, welke de Iogeschrevene mocht heb ben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent, vrijstelling te kunnen erlangen wegens Broeder- dienst ol op grond van te zijn eeni ge wettige zoon, zvl hij op Vrijdag den 22 October a.s., des voormiddags ten 10 ure, in het Gemeentehuis moeten ver schijnen, vergezeld van twee bij den Bur gemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen af leggen en het aldaar op te maken ge tuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens b r o e d e r d i e n s t, zal hij mede voor zien moeten ziju van zijne geboorte-acte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijude broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend heb bende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stok ken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zijn broeders dienen of gediend hebben, wor den aangevraagd de bewijzen van werkelij- ken dienst of een uiltreksel nit het Stam boek. SchageD, den 28 Sept. 1897. Buigemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat het kohier No. 2 van de belas ting op bedrijfs— en andere inkomsten over het belastingjaar 1896/97 op den 27 dezer door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam, is exe cutoir verklaard en op heden aan den Heer OntvaDger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand, op de vol doening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke nit nalatigheid zonden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 30 September 1897. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, S. BERMAN. Buigemeester en Weihouders van Scha gen brengen ter algemeens kennis, dat ge legenheid tut kostelooze inentir g en her inenting zal worden gegeven op maandag 4 Octoher a.s., des namiddags te 8% ure, Sober in alle opzichten is de rede, waarmede de Minister van Financiën de Staatsbegrooting ditmaal heeft aangebo den. Yoor een deel is dit zeer wel te verklaren. Waar 's Lands geldmiddelen over 't geheel met verstandige zorg be heerd worden waar men tracht zooveel mogelijk evenwicht te houden tusschen ontvangsten en uitgavenwaar door zorgvuldige raming in den regel uitga ven en ontvangsten beidon medevallen, in dien zin, dat de eersten gewoonlijk minder on de laatsten meer bedroegen dan waarop gerekend was daar is bij de jaarlij ksche parade der cijfers voor verrassende mededeelingen geen plaats. De Minister heeft er zich dus wijselijk toe bepaald kort en zakelijk mede te deelen, hoe de rekening uit komt, on wij zien er geen heil in, zijne cijfers nog eens anders te groepeeren. Wij zien geen kans het eenvoudiger en klaarder te doen, dan hij het deed. Niet onbevredigend is het tafereel, dat voor onze oogen ontrold wordt. De op brengst der middelen is toenemendde geraamde tekorten zijn kleiner dan ver wacht werd, ja, zijn soms in overschot ten veranderdin 't geheel komt er iets te kort, maar dat is evenmin ver ontrustend als het tekort, dat de gewone middelen bij de gewone uitgaven laten en dat ontstaan is, doordat de gemeente- uitkeeringen meer vorderden en het Per soneel minder opbracht, dan de heer Sprenger van Eyk geraamd had. Ook als men den toestand, waarin de heer Sprenger van Eyk 's Lands financiën aan zijn opvolger overdroeg, vergelijkt met dien, waarin hij ze overnam van zijn voorganger, blijkt weder opnieuw, dat hij, hoe hoogen toon bij ook tegen dezen aansloeg, in alle opzichten zijn mindere was. Bijzonder sober was de rede ook, wat betreft de financiëele plannen des Mi nisters. Nu bad men dit kunnen ver wachten. Waar reeds in de troonrede van die plannen melding werd gemaakt, kan men aannemen, dat daar het voor naamste genoemd was, en daar dit niet zeer belangrijk was, kon men er bij voorbaat op rekenen, dat er in de finan ciëele rede weinig meer zou vallen mede te deelen. Dit is dan ook zooalleen wordt nu openlijk uitgesproken, dat er geen voorstellen tot verhooging van directe belastingen zullen gedaan worden, maar dat naast wijziging van het tarief van invoerrechten andere voorstellen te wachten zijn tot verhooging van heffin gen, waarvan de opbrengst kan stijgen zonder te drukkend te worden. Dat is alles. Het is niet veel. Voldoende zeer zeker om het tekort te dekken, dat zich nu voordoet. Maar niet voldoende om in de ko mende behoeften te voorzien. Betoog behoett het niet, dat, als men sociale politiek wil gaan voeren, daar voor geld noodig is. Voor sommigen is dit een overwegend bezwaar tegen die politiek. En zij, die dit bezwaar niet deelen, erkennen toch de juistheid der stelling, dat er geld zijn moet, en de moeilijkheid, die er in gelegen is om dit te vinden. Natuurlijk is het dan ook, dat men omtrent dit punt eenig licht verwachtte in de financiëele rede, en niet te verwonderen is het, dat hier en daar min of meer duidelijk zich te leurstelling lucht gaf over het ontbre ken van dat licht. Ook ons zouden eenige ophelderingen niet onwelkom zijn geweest. Maar toch lijkt ons de oorzaak der stilzwijgendheid niet zoo heel ver te zoeken te zijn. Kan men niet, evenals men eenigermaïe gereserveerd en beknopt is geweest in de ontwikkeling van het sociaal program in de troonre de, zich ook beperkt hebben in de ont wikkeling der financiëele plannen, met het doel om voorbarige critiek af te snijden Zelfs al ware men wat meer mededeelzaam geweest, men had zich toch uit den aard der zaak tot alge meenheden moeten bepalen. En die al gemeenheden geven maar al te veel voet aan scheeve voorstellingen en kwaadwillige beoordeelingen. Indien dit dte aanleiding is geweest tot eene terughouding, die het Vader land op do grens van achterhoudend heid gelegen achtte, dan heeft de oppo sitie-pers bij voorbaat die taktiek ge rechtvaardigd. Wat toch heeft zij niet gemaakt van de aankondiging in de troonrede, dat eene herziening zou plaats hebben van het tarief van invoerrech ten op den bestaanden grondslag Geheel voorbijziende, dat men herzie ning wilde met behoud der bestaande grondslagen, voorbijziende ook, dat de naam van den heer Pierson een waar borg was tegen alle beschermende maat regelen, jubelde men de heele linie langs in min of meer zorgvuldig geko zen bewoordingen, maar met onverdacht blijde verrassingkijk nu eens het ministerie-pierson komt bij ons ter markt, neemt uit ons program over, wat het in dat program het krachtigst bestreden heeft, het gaat bescher mende politiek drijvenNeen, dit laatste heeft men niet gezegdwij heb ben het althans niet gezien. En daarin ligt juist het kwaadwillige der scheeve opvatting, dat men wel te verstaan gaf, maar niet ronduit zeide, dat Pierson hetzelfde wilde als wat de antirevolutio naire en katholieke programma's beoog den. Neen, dat is niet hetzelfde. Wat gjj wildet was den binnenlandsclien landbouw, de binnenlandsche nijverheid te hulp komen door die van het buiten land te weren Pierson wil geld in kas hebben en wil dus niet weren, maar onbelemmerd binnenlaten. Of het geluk ken zal, moet nog blijkenmaar zijn doel is geen ander, dan van het vrije ruilverkeer zooveel als op den bestaan- den grondslag mogelijk is voor 's Rijks schatkist te profiteeren. Als nu voorloopige en daarom onvol ledige, zelfs min of meer oppervlakkige mededeelingen tot zulke averechtsche opvattingen leiden, kan men er haast vrede mede hebben, dat zij maar ach terwege gehouden worden. En zoo ooit, dan kan men zich nu daarbij neerleg gen, nu de heer Pierson aan het hootd der financiën staat. Nu toch kan men zeker zijn van een drietal punten, waarop het onder de gegeven omstandigheden vooral aan komt 1°. dat er geen sociale maatregelen genomen zullen worden, zonder dat te vens de middelen gevonden zijn, waaruit zij bekostigd kunnen worden. Dit is uit tweeledig oogpunt een voordeelvoor eerst waarborgt hot de handhaving van den gezonden financiëelen toestand, waarin wij ons op dit oogenblik verheu gen ten andere waarborgt het de duur zaamheid der te nemen maatregelen. Want eene regeering, die mooie sociale wetten maakt, maar niet tevens zorgt voor de middelen, om de kosten te dek ken, doet niet eens half werk. 2°. dat er geen beschermend tarief zal worden ingevoerd. Niet omdat de heer Pierson, zooals men wel eens meent en beweert, als dootrinair ka mergeleerde een principiëel tegenstan der is, maar omdat hij uit waar neming der practijk tot de onwrikbare overtuiging is gekomen, dat bescher ming nadeel toebrengt aan het bescher mende land. En aangezien wij met hem dit gevoelen van heeler harte deelen, zien wij hem met volle vertrouwen de herziening van het tarief ter hand ne men, omdat wij weten, dat wat hij doen en wat hij pogen moge, nooit van hem eenig voorstel te wachten is, noch door hem eenige maatregel zal worden uitgevoerd, die een protectionistisch ka- ïakter beert en daardoor de lasten legt op de minvermogenden. 3°. dat bij alle pogingen, die nu of later noodig blijken om 's lands geld middelen te versterken, zal uitgegaan worden van de grondgedachte, die aan de belastingherziening tijdens zijn eer ste ministerschap ten grondslag lag, om namelijk de lasten zoo te verdeelen, dat de krachtigste schouders het meest te torschen krijgen. Dit laatste moge hen verontrusten, die wel sociale politiek willen voeren, maar liever er niet de lasten van dragenhen, wien het te doen is om die politiek te doen dienen in het belang onzer min-bevoorrechte medeburgers, zullen het toejuichen dat de zorg voor de financiëele zijde der zaak in handen is gelegd van een mi nister, die niet alleen den moed had, maar ook het talent toonde te bezitten, om de eerste beslissende stappen op be lastinggebied in die richting te doen zetten, En al moge dus de financiëele rede minder openbaren dan wij gaarne had den willen vernemen, de naam van hem, die haar uitsprak, zegt meer dan de schoonste rede doen konhij schenkt ons het vertrouwen op goede financiën en die zjjn ook op sociaal gebied on misbaar voor goede politiek. Dinsdagavond vergader de ts Winköl de Afdeeüng Winkel der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistriot Enkhuizen. Aan de orde was het opgeven van candidaten voor de 2e Kamer der Staten-Generaal. Van de kiesvereeniging Vooruitgang te Enkhuizen was eene aanbeveling ingekomen voor de candidatuur van den heer C. V. Gerritsen en van de Afdeeling Enkhuizen der Cen trale eene voor de candidatuur van den heer A. Roodhuizen. Door den heer K. Vries werd als candidaat voorgesteld de heer J. Breebaart Kz., lid van de le Ka mer der S. -G. De vergadering was het hiermede eens, want bij stemming werd de heer J. Breebaart Kz. met algemeene stem men gekozau als de candidaat der afdeeling Winkel, om in de vergadering der Cen trale te Benniugbroek op woensdag 29 September te worden opgegeven. Tot plaatsvervangers van de afgevaar digden naar de vergaderingen der Centrale werden gekozen de heeren K. Fries en S. Rentmeester. Het gros tal, door de Cen trale Liberale Kiesvereeniging in hrt Iloofd- kiesilistrict Enkhuizen opgemaakt in hare vergadering te Benningbroek den 29 Sept., bestaat uit de heeren J. Baron. J. Breebaart KzC. V. Ger ritsen, A. KoolA. Roodhuizen en J. J. Winhei. Aan de ringrijderij te Bur- gervlotbrug op 27 Sapt. j. 1. werd deel genomen door 21 paren. De prijzen be stonden in contanten en werden finaal ver eerd. De eerste prijs, 14 gld., werd gewonnen door mej. 1. Leiver en den heer P. Kis- temakerda 2e prijs, 10 gld., door mej. A. Zomerdijk en den heer C. lamisde 3a prijs, 6 gld., door mej. A. Schotvan ger en den heer 1. Schotvanger, en de 4de prijs door mej. G. Schriehen en den heer Jb. Watertor. (Verbeterd bericht.) Woensdag, den 29 sten, des avonds, hield da heer A. KUIPERS zijne aangekondigde redevoering in de kolfbaan van den heer A. Slotemaker te Bar8in- gerhorn. Wat al door den spreker is verhaalden beweerd, is, althans in hoofdzaak, hetzelf de, wat in het vorige nummer dezer cou rant bericht werd uit andere plaatsen in den omtrek. Deze bijeenkomst was zeer goed bezocht en met belangstelling heeft men kennis genomen van het oordeel van den heer Kuipers over landverhuizing van Neder land naar Amerika. Ook schaften velen zich de brochure over immigratie in het land der Port Aithnr Land Companv aan. Van de aangeboden gelegenheid, om met dtc spreker gedachtenwisseüng te hon den, werd evenwel geen gebruik gemaakt. Niemand bestreed de meeniog van den heer Knipers en niemand vroeg nadere in lichtingen, zoodat hel vermoeden voor de hand ligt, dat, van hier nit althans, nog geen groot gezelschap den heer Knipers op zijn terugtocht naar de Nieuwe Wereld denkt te vergezllea. Zooals bekend ie, zal in het aanstaande jaar, wanneer onze j-ngdige i Koningin Wilhelmina de regeering op zich zal nemen, aan Hare Majesteit de Koningin- Weduwe—Regentes door het nederlmd- sche Volk een huldeblijk worden aangebo den. Voor dat doel wordt in alle ge meenten van ons land voor ieder de gele genheid opengesteld, om daaraan iets bij te dragen. In de eerste helft dezer maand znllen de leden der Commissie voor Barslnger- horn daartoe aan de burgers der gemeen- te eene lijst ter inteekening aanbieden. Papier uil aardappel-loof. Naar aan de Veend. Ctwordt meegs- deeld, is men aan de slroostof-fabriek „Phoenix' te VEENDAM nog bezig proe ven te nemen, om nit aardappelloof pa- pierstof te bereiden. Over een week of vier zal de nitslag van dit onderzoek be kend gemaakt worden en zullen de land bouwers misschien twee drie gulden per duizend Kilo voor 't aardappelloof kannen ontvangen. Moordaanslag. Een verschrikkelijk geval heeft zich eer gisteren op de kermis le Schijf bij Rozendaal (N.B.) voorgedaan. Een jongeman zocht twist met iemand, met wiens vrouw hij voor haar huwelijk geëngageerd was, en wilde hem met een mes te lijf. De vrouw kwam tus- schenbeide, om haar man te beschermen en verweet den aanvaller zijne lage handel wijze. Deze werd hierdoor zoo woedend, dat hij de vrouw aanviel en haar met het mes in de borst trof. De dader nam daarop de vlucht en is niet weergezien. De toe stand der jonge vrouw is hopeloos. Een moordaanslag. Te ARNHEM heeft een man, die weldra zijn zilveren huwelijksfeest dacht te vieren, met een mes een aanslag op zijn vrouw ge daan, terwijl zij te zamen te bed lagen. Het mes had hij daartoe meê naar bed geno men. Diepe en zeer ernstige wonden zijn aan de vrouw, die thans in het Zieken huis wordt verpleegd, toegebracht. Dat de misdaad dadelijk geen dcodelijken afloop heelt gehad, most aan het geschreeuw der kinderen te danken zijn, waarop de politie dadelijk kwam toesnellen. Nog niet lang geleden had hij een paar varkentjes aan een slager verkocht, tegen wien hij vertelde, het geld te zullen vastzetten voor zijn aanstaande zilveren bruiloft. Wat den man tot deze treurige daad heeft bewo gen, is onbekend- Zich zelf heeft hij ook een gevaarlijke wond in de zijde toegebracht. Verkiezing ENKHUIZEN. De minister van binnenlandsche zaken heelt, met wijziging zijner beschikking van 24 September 1897, goedgevonden te bepalen dat de stemming ter verkie zing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Enkhui zen, zoo noodig, zal plaats hebben op woensdag 20 October e.k. 0St.-Ct Een koddig duel. Dezer dageD, in de vroegte, had op de Ceintuurbaan te AMSTERDAM een duel van nogal onechuldigen aard plaats. Twee schildersknechts, die daar bezig waren een perceel van buiten te schilderen, kregen onderling twist, en spoedig stonden zij met de meest voor de hand liggende wa pens tegenover elkaarmet ingedoopten verfkwast gingen zij elkander te ljjf, met het gevolg, dat in een oogenblik de een het gelaat van een Arabier, de ander dat van een Roodhuid had gekregen. Op de komst van de dienstbode aan de deur, die hoogst verbaasd het spektakel aanzag, kalmeerden de twistenden en liepen ijliDgs naar de waterkraan, ten einde hun nor male gezichten weder te verkrijgen. Men meldt uit SCHIERMON NIKOOG Volgens telegram hier ontvangen, heeft de Maatschappij Graaf Bernstorf-Pohc- sek, welke het eiland Schiermonnikoog als badplaats exploiteert, in hare vergade ring van 26 dezer, te Bremen gehouden, besloten nog dit jaar een aanvang te ma ken met de nitroering van de bouwplan nen tot uitbreiding der badinrichting, waartoe behooren het maken van een dam met aanlegplaats voor atoom booten aan den hoogen wal, ten Z.W. van het eiland, lang 2200 meter, met stoomtram, een karhans, villa-dal, enz. Reclame. Door den theehandel van E. Braudsma worden vandaag om half drie op den Buiten-Amstel een duizendtal luchtballons cpgehten, die wijd en zijd den naam van Brandsma's theehandel verkondigen. Aan deze opstijging is nog een wedstrijd verbonden voor ama'eur- en beroeps-foto grafen. Wie namelijk de beste folo ver vaardigt krijgt als prijs een Standard Reflex Camera.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1