Politie! overzicht der weet. INGEZONDEN. het Buiten de aanbeveling, waarop stonden de heeren C. F. Klaar te Dordrecht en J. Fray te Helder, is benoemd tot gemeente-secretaris alhier de heer J. Wiskerke, griffier ter secretarie alhier. Buitenlandsch Nieuws. A. Olie, meter dalend drukt op vette schapen, een dalende daarentegen hooger prijzen tengevolge heeft. Nu kunnen er andere oorzaken zijn, waardoor deze regel niet doorgaat, doch deze zijn dan meestal van tijdelij- keu aard. De handel in magere koeien was mede vlug. Een en ander samen gevat, dan kan men van de markt van donderdag in 't kort zeggenaanvoer middelma tig, handel vlug. De Afdeeling Schagen der Liberale Unie zal op Zondag 7 November 1897, 's morgens 11 ure, in het Noord-Holl. Koffiehuis te Schagen eene vergaderirg houden ter candidaat- stelling Gemeenteraads-verkiezing. Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze markt staat in nauw verband met die van Purmerend, vooral de prijzen van vette koeien regelen zich naar de Purmerender markt. Weinig aanvoer daar heeft veelal een gunsti- gen invloed hier. Dit kan men dan ook wel als de hoofdoorzaak beschouwen, dat de vette koeien donderdag hooger verkiezingen noteerden dan sinds weken het geval was; ook vette schapen stegen in prijs. Deze verhooging is zeer zeker toe te schrijven aan de dalende tempera tuur. Wij wezen er nog in ons laatste overzicht op, dat een stijgende thermo- j)fl onlangs opgerichte bouwd, de wassende meerderheid hoopt er vereeniging van de Evangelische Maat- door het roer in handen te krijgen, schappij te Heer Hugowaard, geeft eene opkomende partij ziju ze een peil- naar buiten reeds teeken van leven. Op dinsdagavond den 9en zal in schaal, waarop de invloed der partij staat opgeteekend. Daar de uitslag der ver- kerkgebouw der Hervormden, uit naam kiezingen feitelijk in constitutioneele lan- der vereeniging, als spreker optreden den voor een groot deel den staatkundi- de heer Ds. Ludwig van Berkhout. Het Bestuur van het Nutsdepartement Heer Hugowaard, waardeerende de groote belangstelling door het publiek in de den vorigen winter gehoudene volksvoordrachten, zal ook in gen toestand beneerscht, behoort aan haar zoo nu en dan alle aandacht gewijd te worden. De geschiedenis van de week levert ons heden voldoonde stof, om dit thema nader uit te werken. Daar hebben wij in de eerste plaats Baden. Onder de duitsche Staten dit seizoen eenige volksvoordrachten la- neem(; het door bloedverwantschap ten houden. De heer Dt. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp zal den llen a. s. met het On derwerp „Militairieme" optreden en in December zal de heer D. Stigter van Amsterdam spreken over landbouw-con- tracten. en militairen invloed van zijn groot-hertog eene belangrijke plaats in. De grijze hertog heeft èn als een der hoofdfigu ren in den fransch-duitschen oorlog, èn als een der krachtigste medewerkers in de stichting van het duitsche rijk, èn als oom van keizer Wilhelm een wit voetje bij de duitsche natie. Om deze De gemeenteraad te Heer I Hugowaard. heeft aan de onderwijzers redenen heeft het in geheel Duitschland Faas en Tauberongevraagd, ieder eene ook eene algemeene ontstemming veroor- gratificatie van f 100 verleend, voor de zaakt, dat hij door Tsaar Nicolaas, tij- meerdere werkzaamheden gedurende de dens diens bezoek in Darmstadt, vrij vacature van Rooid der school. ^el °P een nfstand is gehouden. In datzelfde Baden dan is dezer da- Anna, Paulowna, 3 Nov, '97. Een klein aantal jongelieden had he den avond gevolg gegeven aan de uit- noodiging van den heer Raap, om in Yeerburg te komen, met het' doel een gymnastiek-vereeniging op te richten. Toch werd in beginsel tot oprichting dier vereeniging besloten, in de hoop, dat verscheidene jongelieden, op wiens medewerking men stellig meende te kun nen rekenen, nog zullen toetreden. Daarom werden verder geen voorbe-1 reidende maatregelen genomen, maar be sloten, dat over drie weken nogmaals een bijeenkomst zal gehouden worden, terwijl in dien tusschentijd de heden aanwezi gen pogingen in 't werk zullen stellen tot aanwerving van meerdere krachten. De meeste verbouwers van suikerpenen in den Anna Paulow- napolder en de Wieringerwaard contracteerden in dit voorjaar op suiker gehalte, met een maximum van 14°/0 tegen 8*/2 gld. de 1000 K.G. Meerdere percenten suiker zouden ten goede der verbouwers komen. Nu hebben de penen dit jaar een bijzonder hoog suikergehalte, waardoor de telers belangrijk hoogere prijzen maken. Er zijn er in den Anna Paulownapolder, die in stede van 8 '/2 van 10 tot 11 gld. per 1000 K.G. ont vangen. Provinciale Staten INoord-Holland. Na de behandeling der punten van de agenda verkreeg het woord de heer mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- d e n, die verklaarde, wegens het verge vorderde uur, te zullen afzien van zijn vraag over het gebruik van honden als trekdieren, maar zich te zullen bepalen tot de zeewering te Callantsoog. Spr. stelde daarover deze beide vragen 1. Of er aanleiding is om te meenen, dat de toestand gevaarlijker is dan vroeger 2. Of er kans bestaat op een spoe dige regeling van deze zaak De heer Westerwoudt antwoordde, dat de toestand over 't algemeen niet ach teruit gegaan, ja zelfs iets beter is. Voorbij paal 13 is een punt, dat ge- wenscht is te versterken. Dit is ver zocht te doen aan den polder Callants oog, met financieelen en technischen steun van het Bestuur der Provincie. Ongerustheid over den toestand be hoeft niet te bestaan. Een categorisch antwoord te geven op de tweede vraag is moeilijker. De heer Boreel zal denkelijk wel tevreden zijn, zeide spr., als ik geen ontkennend ant woord geef. De nieuwe minister van waterstaat heeft blijk gegeven van zijne goede gezindheid om tot een resultaat te geraken en Ged. Staten zullen zich gelukkig rekenen, wanneer zij den Sta ten een regeling kunnen voorleggen. Zij zullen dan niet aarzelen, om zoo noodig, de Staten in buitengewone vergadering bijeen te roepen. (Applaus.) De heer Boreel dankt voor de in lichtingen en constateert, dat dus YÓór de zomervergadering een voorstel is te wachten. TER NEUZEN, 4 November. Menschiijftons uit Aven- horn Vrijdagmoigen omstreeks 5 uur giug de 22-jarige dienstbode G. Offringa met haar baas, deu heer S. Rijnders, te mel ken. Daar de koeien op verschillende stukken land liepen, ging elk een stuk op. Na enkele minuten trok het de aandacht van den heer R., dat de dienstbode niet begon te melken. De oorzaak daarvan i.onjn„ weten willende, vond hij de dienstbode j drijvende in de sloot, duisternis misleid te verdronken. zij was door water geloopen de en gen eene verkiezing voor de kamer gehouden, en die is, wat trouwens wel te verwachten was, op een nederlaag van de nationaal-liberalen uitgeloopen. Tot heden bezaten ze een belangrijke meerderheid in den landdag, thans zijn ze gedwongen rekenschap te houden met de meer vooruitstrevende elemen ten, bestaande uit democraten, vrijzinni gen en parlementair sociaal-democraten. Zoodanige verkiezingen zijn vingerwij zingen voor het conservatieve en reac- tionnaire jonkerdom in Pruisen, teeke- ningen des tijds, waarmee de duitsche keizer zelfs rekening moet houden. Rekening zal ook de koning der vereenigde noorsche koninkrijken moeten houden met den uitslag der verkiezingen in Noorwegen. De verkie zingen voor de noorsche storting hebben tot uitslag gehad, dat de radicalen over bijna geheel Noorwegen hebben gezege vierd. De radicalen, die in hun strijd- programma het algemeen kiesrecht en de regeling der buitenlandsche zaken als hoofdpunten hadden opgenomen, hebben daardoor op Zweden eene hoogst belangrijke overwinning behaald. In Noorwegen bestaat tot heden het cen- susstelsel, hetwelk aan de stedelingen met een inkomen van f 550, en den plattelandsbewoner met een van f 400 het stemrecht verleent. Wat de buitenlandsche zaken betreft, verlangen de radicale Noren een eigen minister voor dit departement, benevens eigen consuls, die in de eerste plaats de bijzondere belangen van Noorwegen heb ben te behartigen. Tot heden staat het, gelijk men weet, alleen in officiëele be trekking met het buitenland door den minister van buitenlandsche zaken in Zweden. Sedert 4 jaren bestond de noorsche kamer uit 59 radicalen en 55 conservatieven, waardoor het nemen van ingrijpende besluiten onmogelijk werd. Om genoemde punten tot wet te kunnen verheffen, was eene meerderheid van 2/3 der stemmen noodig. Nu de kamer door den uitslag der verkiezingen van 59 en 55 op 78 en 86 is gekomen is een wettig besluit mogelijk en treedt de strijd met het zweedsche jonkerdom eene nieuwe en hoogst belangrijke pe riode in. Wel heeft de zweedsch-noor- sche koning het recht van veto, doch dit is ook weer beperkt, daar, indien een noorsch parlement gedurende drie achtereenvolgende jaren een wet aan neemt, het veto-recht van den koning vervalt. De verhouding van Zweden en Noorwegen is van hoogst eigenaardi- gen aard. De vereeniging tusschen beide landen is lang niet zoo innig als men wel zou denken. Een gemeenschappelijke koning, ge meenschappelijke oorlog en vrede, zie daar de unie. In alle andere opzichten afzonderlijke instellingen, in het eene land geheel verschillend en onafhanke lijk van die in het andere land. Elk land heeft zijn eigen nationale vergade ring, zijn eigen regeering, eigen burger lijke en militaire ambtenaren, eigen leger en vloot. Geen noorsch soldaat mag in Zweden, geen zweedsch in Noorwegen verschijnen. Het dualisme tusschen beide lan den gaat zelfs zoover, dat er een tolgrens met tol-visitatie tusschen beiden bestaat. De maatschappelijke toestanden wij ken in beide landen mede zeer uiteen. Noorwegen is eene uiterst democratische natie, waar adellijke titels en privilegiën reeds sinds jaren aan den kapstok zijn gehangen, waar de nationale vergade ring bestaat uit eene enkele kamer, waar de koning geen absoluut, doch slechts een opschorsend veto bezitZweden daarentegen heeft een ouden, sterken en invloedrijken adel, met een twee kamer stelsel en een absoluut veto van den Noorwegen is een jonge, opko mende handelsstaat, met weinig of geen landbouw, in Zweden beheerscht het groot grondbezit, met een zeer ver ouderd pachtstelsel gedeeltelijk nog met heerendiensten bezwaard den toe stand. De reeds lang bestaande kan door den uitslag der langen van beide landen behartigt, niet gemakkelijk op zal offeren. Eene eigenaardige parodie op de po litieke consequentie van het engelsche volk leveren die tusschentijdsche verkie zingen aldaar. Sedert het ministerie Salisbury, gesteund door een sterke con servatieve en unionistische meerderheid, optrad, hebben er 45 tusschen-tijdsche verkiezingen plaats gehad, waarvan 18 zetels aan de liberalen en 27 aan de tegen-partij behoorden. In 16 van de 18 districten werd opnieuw een liberaal gekozen, terwijl ze op de conservatieven 15 veroverden. Dit is een telkens we der keerend verschijnsel in Engeland. De meerderheid van de regeeringspartij slinkt langzamerhand, totdat zij bij de algemee ne verkiezingen in een minderheid wordt omgezet. De verbeurde volksgunst keert dan van lieverlede terug. Men zou kun nen zeggen, dat de twee groote partijen, die van de Tory's en Whig's, aan een po- litieken ebbe en vloed onderhevig zijn. Gelukkig loopen de verkiezingen in de europeesche landen meestal maar kalmpjes af. In Zuid- en Oost-Europa wat pressie van RegeeriDgswege, in "West-Europa schetterende redevoerin gen met legio „leading articles," waar bij dan nog ten slotte op den koop toe een zondvloed van diverse strooibiljet ten volgt, in Midden-Europa het genadig toezicht van den Htaat, waar elke kiezer minstens door een „po- lizeimann" in zijn doen en laten ge controleerd wordt, ziedaar de voornaam ste verscheidenheden in de oude wereld. In 't nieuwe werelddeel is het kiesrecht een winstgevend handelsartikel geworden, dat door millioenen bezitters in klinkende dollars wordt omgezet. Wij hebben het weer dezer dagen in New- York gezien. De burgemeester dezer machtige en rijke stad met haar 4 milli- oen inwoners wordt bij meerderheid door de mannelijke, meerderjarige inge zetenen verkozen. De post van lord- mayor is ook daarom van zoo veel beteekenis, omdat door hem de vele winstgevende betrekkingen on der de vriendjes worden verdeeld. Naar het begeerlijke ambt dongen vier can- didaten. Henry George, de welbekende figuur in het kamp der socialisten, was de candidaat der volkspartij. In de verkiezingscampagne heeft de heer George zich dermate overspannen, dat een plot selinge dood een einde aan zijn nuttig leven heeft gemaakt. De tweede candidaat was de heer Low. Hij werd gesteund door dat groote deel van den burgerstand,dat door een zuinig en eerlijk beheer, verkregen door hoogst noodzakelijke hervormingen in alle tak ken van dienst, den belastingdruk zou trachten te verlichten, de ambtenaars wereld van overtolligheid zou pogen te zuiveren. De derde candidaat, rechter Van Wijck, werd geprotegeerd door de Tammanyclub, een vereeniging van rijke speculanten, die bij het behoud van den bestaanden toestand zeer groot belang had en daarom onder de leus van „To heil with Preform," (naar de hel met hervormingen,) geld noch goed ontzag om den heer Van Wijck de overwinning te bezorgen. Nu, ze hebben succes met hun omkooperijen op groote schaal gehad. De heer Van Wijck werd gekozen en de Tammanyclub kan gedurende vier jaren weer over het wel en wee van New- York beschikken. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Nieuwe Niedorp, 5 November 1897. M. de Red. I Sta my s. v. p. eene kleine ruimte af in uw eerstvolgend blad. In uw blad van j.1. donderdag komt voor een verslag van het „Concert", gegeven te N. Niedorp door den heer J. Sluis en mede werkende personen. Uw verslaggever bepaald een volleerd musicus schrijft „onder veel meer" in hoogst afkeurenden zin over de Piano, die voor dat doel in gebruik werd afgestaan. Volgens veler meeningen, die genoemd Concert bijwoonden, o. a. die van een deskun dige (pianostemmer) is bewuste piano zacht, doch liefelijk van klank en zal menige huurpiano het voor haar moeten afleggen. Bovendien' schijnt uw verslaggever onbe kend te zijn geweest met het hoofddoel van die concerten, en was het daarom meer pas send geweest een dank te uiten voor het bereidwillig in gebruik geven van genoemd instrument. Tot slot een bekend spreukje: Wie wat verdient, men geve hem wat, Maar op humane wijs Kritiek in een gezonden zin, Stelt iedereen op prijs. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dn. Muziekonderwijzer. J. 1. woensdagavond heeft on ze dameszangvereeniging Euphonia in de Harmonie te Alkmaar een concert ge geven; daaromtrent lezen we in de Alk- maarsche Courant, uitg. Herm. Cost6ren Zn., 't volgende Wanneer men over een uitvoering van eene muziekvereeniging, uitsluitend uit di lettanten bestaande, spreekt, en dan wat veel heeft aan te merken, dat minder gun stig voor de betrokken personen is, krjjgt men nog al eens ten antwoord; „ge moet wat door de vingers zien", of „ge moet het zoo nauwkeurig niet nemen," of ook wel „ge moet denken, dat het menschen zyn, die het maar voor hun pleizier doen" enz., met an dere woordenals er eens wat te veel valsch gespeeld of gezongen wordt, of het loopt gedurig in de war, ot het wordt zóó erg, dat het heelemaal niet meer om aan te hooren is, dan moet men dat maar voor lief nemen; dat is niet zoo erg. Nemen di lettanten de muziek te baat alleen om den tjjd te korten, of, zooals het dan heet„een avondje door den winter te komen", dat kan nog, maar wanneer men uitvoeringen geeft, die niet eens aan matig gestelde eischen kunnen voldoen, dan zouden wij het veel beter vinden, wanneer men de muziekbeoe fening maar geheel achterwege liet. Gelukkig kunnen wjj nu eens op een dilet tanten zangvereeniging wijzen (de directeur behoort ook daartoe) waar men met plei zier en met aandacht naar luistert. Het is de dames-zangvereeniging „Euphonia" van Schagen, directeurde heer H M. Th. ter Linden, 't Ware te wenschen, dat er veel meer publiek was geweest, dan had men eens kunnen hooren, hoe men in andere, veel kleinere plaatsen dan Alkmaar met succes den zang beoefentvoor sommige vereeni- gingen alhier kan zy een voorbeeld zijn. Was het eerste nummer niet zooals het behoorde, (de oorzaak daarvan was blijkbaar de vreemde omgeving), met het tweede nummer slaagde men al veel beter, en den goeden indruk, daarmede verkregen, wist men den geheelen avond te behouden. In het piano en mezzo forte is het klank gehalte zeer goed, getuige het Klaas Vaak" en „De macht van 't kleine", een paar lieve koortjes van mej. Cath. Yan Rennes, en het zeer mooie koor „Avondcantate" van de zelfde componiste. Wanneer de directeur nu ook nog kon verkrijgen, dat in het forte zingen een paar sopraanstemmen wat minder hard klonken, deze zich wat meer wisten in te houden, zou het ensemble in deze nuance even zeer te prijzen zyn. Ook merkte men direct de duidelijke uitspraak by dit koor op- „Wiegelied" en „My'ne Moedertaal", twee liederen van L. F. Brandts Buijs, werden, vooral het laatste, door een sopraanstem zeer goed gezongen; de uitvoering van het eerste leed door zenuwachtigheid. Deze jonge dame, in het bezit van een mooie, maar niet geschoolde stem, verdient dat men haar de gelegenheid geve, zich onder leiding van een bekwaam zangonderwijzer verder te bekwamen. Ook de altsoliste, die de solo in de „Avondcantate" zong, heeft een zeer goed geluid, 't was te betreuren, dat zy aan 't einde van haar solo valsch ging zingen; het begin was zoo goed. Bij de uitvoering van vier oud-hollandsche liederen van Vale- rius maakte het strijkkwartet, dat alleen bij deze nummers speelde, een zeer goed geheel. Zoo ook had de heer Werner, solo cellist der Kon. Ned. marine, veel voldoe ning van zijn solo's; wij vonden hem zeer gelukkig in de uitvoering van het „Wiegen lied" van Brahms. In de „Hexentanz" van Goltermann gaf hy het bewijs, ook sterk technisch ontwikkeld te zijn. De heer Schouten accompagneerde zeer nauwkeurig. Met deze uitvoering kunnen wij den heer Ter Linden zeer zeker felici- teeren. tot ernstige verwikkelingen tusschen bei Die verkiezingen, die verkiezingen, de rijken aanleiding gevendaar Zwe- wat brengen ze niet een beroeringen te den zijne suprematie, vertegenwoordigd Vreeg. Eene wankelende meerderheid in den minister van buifenlandsche za- ■heeft op deze al hare verwachtingen ge-1 ken, die als zweedsch minister de be- Schagen, 6 November 1897. - Markt-overzicht. spanning O Dienaangaande kunnen wij reeds mee' deelen, dat Mej. T. Asjes, op aandringen van Ëuphonia's Directeur, haar verdere opleiding zal ontvangen van een gediplo meerd zangonderwyzeres,zeer waarschijnlijk van mej. Yan der Linden van Amsterdam. (Red. Sch. Crt.) De R. K. Kiesvereeniging alhier stelde in hare vergadering van don derdag j.1. met 19 st. van de 24 aanwezigen, tot kandidaat voor den gemeenteraad den heer H, P. Caarls. Besloten werd, zich per brief tot onze liberale Kiesvereeniging te wenden met het verzoek, zich met deze candidatuur te vereenigen. A an het postkantoor Scha- gen en de daaronder ressoiteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Oeto- ber ingelegd f 5363.99, terugbetaald f 6755.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8682. Het aantal leerlingen op onze Gemeenteschool bedroeg op 1 No vember 323. U it een kinderopstel over de Onoverwinnelijke VlootaParma bracht een vloot van 32 schepen op de been, waarmee hij Engeland zou overstroo- men-" (Historisch). Wij maken belangstellen- den er op attent, dat in de predik beurten eene verandering is gekomen, n. 1. dat de dienst van woensdagavond a. s. niet vervuld zal worden door den heer Ds. v. Kluijvemaar door den heer Ds. Mühring van Valkoog. Bij de afgraving van het kerkplateau werd een steenen kist ge vonden, waaraan oudheidkundige waarde wordt toegeschreven. Door bevoegde personen wordt naar de beteekeDis van deze vondst een onderzoek ingesteld. Dokter tegen wilen dank. Uit Parijs wordt gemeld De bekende schrijver Ernest Blom vertelt in d# „Gaulois* de volgende amusante herinne ring uit zijn theater-ervaringen. sDe tooneeldokter heeft, zooals men weet, een fauteuil eiken avond tot zijne beschikking. Hij meet gedurende de voorstelling op dien stoel blijveD zitten om dadelijk bij de hand te zijn, wanneer er gewonden of kranken mochten zijn. Het is niet meer dan natuurlijk, dat de brave dokter, wanneer hij het stuk reeds eenige malen heeft gezien, liever gaat wandelen, dan naar den schouwburg gaat, en dan zijn plaats aan vrienden of bekenden afstaat.Toen ik jong was, maakte ik op zekeren dag kennis met een jong dokter, die met den dienst in het Porte-Saint-Martin-theatre was belast en toen ter tijd schrok ik voor geen enkel middel terug, om gratis in den schouwburg te kannen komen en op mijn smeeken, stemde de dokter er in toe, mij ia zijn plaats te laten heengaan. De eerste akte was nog niet ten einde, toen de regisseur reeds op mij afstormde en mij zeide, dat de jonge ar- tiste Heroïne, die plotseling een zenuw aanval had gekregen, mijn hulp hoog noodig had. Ik was ten eenenmale verle gen. Wat moest ik doen P Zonder nog tot eenig besluit te ziju gekomen, kwam ik in de Garde-robe der kunstenares, die zich de handen wrong en de ijselijkste kreten uitstiet. De directeur stond met een angstig gelaat naast haar. Hij riep mij toe „Kom toch hier, dokter, kom spoedig en zeg, wat wij doen moeten jHm antwoordde ik, rood als een kreeft, terwijl mij het klamme zweet op het voorhoofd stond, „dat weet ik nog niet, maar wij zullen zieD.* Om mij een zekere houding te geven nam ik de hand der zieke, als wilde ik haar den pols voelen de dame ging voort, zich als een slang heen en weer te wringen. Ik wist niet, wat ik moest beginnen. „Hebt gij haar water op het hoofd ge goten „Ja." #En heeft dat niets geholpen P* „Niets." *Dan behoeft ge dat ook niet meer te doen.* Dat was toch immers iets en mijne ken nis van het vak moest ik toch immers ook bewijzen. «Laat haar ean-de-cologne inademen." „Er is niet.* pLaat dan halen.* De directeur en regisseur stormden bei den heen. Ik bleef alleen met de kunste nares, die ik de handen wreef om toch iets te doen. Plotseling werd zij kalm, sloeg de oogen op en zag mij lachend aan. Ik stond verbluft. Dokter P* vroeg zij. „Zijt goed mensch P* #Ik geloof ja „Gij zijt jong, derhalve galant zijn. Hoor dus naar in 't geheel niet ziek, gij heel spoedig zelf bemerkt ik wensch een paar dagen verlof te heb ben. Help mij die verkrijgen." yGavrne,* antwoordde ik, in de wolken, „zooveel te liever, daar ik ook eene be kentenis heb te doen. Gij zijt jong en daarbij heel mooi, gij moet dus goed en vergevensgezind zijn. Ik ben in 't ge heel geen dokter, ik ben in de plaats van een vriend. Maar zeg dat niet, anders verliest hij zijne betrekking." De kunstenares lachte luid. Dadelijk daarop verschenen de directeur eu de re gisseur, ieder met een flesch eau-de-cofogne in de hand. Trotsch op mijn kuur, zeide ik hun, dat ik zulks niet meer noodig had, dat de dame aanstonds weer kon optreden, maar dat zij de volgende paar dagen noodwendig rust moest hebben. Met een zuurzoet gezicht willigde de directeur in en de jonge dame en ik schudden elkan der krachtig de hand.* Het drama te Carroll. Onder dezen titel vermeldt een amerikaansch blad de volgende bijzonder heden over een tamiliemoord, door den landbouwer Baker te Carroll, nabij Breda, in den staat Iowa, gepleegd. Baker zoude des morgens een buurman helpen dorscheu, maar om 9 uur nog niet op het werk zijnde, begaf zijn broedet Henry, die bij de ouders inwoont, op korten alstand van John's woning, züfii naar zijn hnis om de reden te vernemen van zijn lang wegblijven. Hij vond de deuren gesloteo, en geen teeken van leren in of om zijne woning vernemende, trapte hij ten laatste een deur uit het slot eo bevond zich voor een tooneel, dat hem het bloed in de aderen deed stollen. Baker met zijn vrouw en jongste kind sliepen in een achtervertrek en de drie lagen in één bed. De vrouw was in den nek geschoten met een geweer, dat in den hoek stond. Het kind was in het hoofd ge* schoten en de schedel ingeslagen met den kolf van een revolver. De man ademde nog en had een kogel hoog in het vocrhoold, terwijl nevens hem een revolver lag met twee ledige kameis- Boven lagen HeBry, 8 jaar oud, en Lizzie, 6 jaar, op een bed, met kogel' wonden in het voorhoofd. Lizzie was dood, de knaap haalde nog adem en in d«n legenovergestelden hoek van de kam# lagen Carolina, 14, Chriatine, 9, John 8 jaar, dood, ieder met een kogel in het voorhoofd. Carolina had er twee- Uit allé aanwijzingen blijkt, dat Bak®* gij een moet ge ook mij ik ben zoudt dat al hebben, maar

Schager Courant | 1897 | | pagina 2