PLAATSELIJK NIEUWS. Anna Paulowna, 28 Dec. 1897. Anna Paulowna, 28 Dec. 1897. Wieringer waard. hoofd, op dat gebied heeft aan !e wijzen, maar toch neemt de kerkmuziek bij onze protestantsche godsdienstoefeningen een te bescheiden plaats in. De wijze van zin gen is te eentonig en 't aantal gezangen te beperkt. Een menigte protestanten zijn van meening, dat men niet anders dan gewijde liederen, dat zijn dus de psalmen, in de kerk mag zingen, wat in vele kerken dan ook gesehiedt. Vele psalmen en gezangen zijn verouderd, al thans onze godsdienstige begrippen stem men met den inhoud niet meer overeen, zoodat de keuze van geschikte liederen bij de godsdienstoefeningen hoogst moeilijk is. De invoering van den vervolgbundel, waar die heeft plaats gehad, is als een groote verbetering te achten, doch het is te wenschen, dat op verbetering van kerk muziek meer het oog gevestigd worde, op dat de stichting der gemeente, wellicht door 't woord gewekt, door de knnst worde verhoogd. En dat de kunst 't vermogen bezit om ons te treffeo, te roeren, op te bouwen, te bezielen en te stichten, dat zij de edelste aandoeningen in ons kan opwekken, onze harten opvoeren tot ver heerlijking van God, dat de harmonie der tonen de harmonie der zielen, ja het halle- lujah der zielen worden kan, dat hebben wij, als we althans ooren hebben om te hooren en harten om te gevoelen, dezen avond ondervonden. Na zijn schoone toespraak dankte de spreker allen, die de gemeente zulk een hoog en rein genot door hun ta lenten hadden bereid. Bij noemde het werk, dat zij onder de leiding van hun wakkeren directenr gedaan hadden, een goed werk en hij eindigde met de hoop nit te spreken, dat zij in de toekomst dat goede werk zul len willen voortzetten en daardoor mede werken aan de stichting en opbouwing der gemeente. De zangvereeniging zong ten slotte De Hemelen verhalen de macht des Heeren, enz., waarmede de bijeenkomst ■was geëindigd. In de kolfbaan van den heer W. Smit te Winkel is den 2en Kerstdag eene welgeslaagde uitvoering ge geven door de zangschool van den heer A. Lgmond. De kolfbaan was geheel ge ruid met een belangstellend publiek, dat zeer zeker een aangenamen avond heeft doorgebracht. Er werd goed gezongen en goed gespeeld. Als altqd had de heer Eg- mond gezorgd voor een programma, dat door zijn afwisseling de belangstelling bleef wekken. Het eerste stukjeRbodia, dramatisch bewerkt sprookje met zang en pianobegeleiding, door de kinderen heel aardig gespeeld, werd gevolgd door een kenrig uitgevoerde viool—solo en deze door een kwartet voor viool met pianobegelei ding. Na de pauze, die zeer kort duurde, volgde de Meester is ziek, een komische scène, die niet weinig den lachlust opwek te, evenals Avonturen op Reis, couplet- zang voor 4 jongens, met refrein en hege leiding, hetwelk zoo in den smaak viel, dat de 4 vroolijke reizigers werden terug geroepen om nog een paar coupletten te zingen. Een alleraardigst stukjeffWel te rusten," voordracht met zang door de jon gens der zangschool, die mei witte mutsjes op en brandende kaarsjes in de hand een aardige groep vormden, sloot den genoeg lijken avond. Het was ruim 10 nur, zoo dat de danslustigen een geruimen tijd heb ben gehad om zich na de uitvoering met dansen verder te vermaken. Zondagavond j. 1. werden in de zaal van den heer P. Haringhui- ten te Nieuwe Niedorp door de rederijkerskamer Ciceromet goed succes gespeeld: yButtiDger en zoon", blijspel van J. A. Holtrop, en „Schuiven gaan ze* van W. Mets Tz. Yooral het eerste stuk viel bijzonder in den smaak van het talrijk publiek. fBnttinger en zoon* is een komische aan eenschakeling van allerlei vergissingen en verkeerd begrepen uitdrukkingen, die, hoe grappig ook, lij de toehoorders vooitdn- resd teleurstelling wekken. Men ziet door die vergissingen de scheeve verhoudingen al scheever worden en begint zich angstig af te vragen, ot dat warnet dan nooit ont knoopt zal worden, totdat ten laatste blijkt, dat het warnel slechts een gewone fnik was, vaarin Amor de jongelui had gevangen en gesorteerd. Over het algemeen werd er heel goed gespeeld, dank zij wellicht de uitnemende verdeelii g der rollen en het meer gewone van de kaïakteie, die wetrgigeven moei ten worden. ^Cicero" had veel succes; bet zou jam mer zijn, als na zooveel moeite (want ge makkelijk waren de meeste rollen nu juist niet) ^Bultinger en zoon" voor goed in den doofpot werd gestopt. Misschien vindt men echter gelegenheid, om ook el ders de goede vmchten tan zijn arbeid te smaken. Het fanfarekorps fYrien- denkring" van Broek opLangendijk, onder directie van den heer W. Keizer gaf op den avond van den eersten Kerst- In den avond van 26 Dec. (2en Kerstdag) was door de zorg van Dj. W. Bax te Kolhom den kindereo, die de catechisatie trouw bezochten, een feest bereid. In de Hervormde Kerk al daar was n. 1. een Kerstboom opgericht van buitengewone hoogte en omvang. Ee ne bekende dnitsche fabriek had de prach tige decoratiën geleverd en toen meer dan honderd kaarsen den boom, die 28 voet boog was, phantastisch verlichtte en al het aangebrachte ornament flikkerde en glinster de, maakte het geheel een overweldigend schit terend effect. Ruim tachtig kinderen, rond den boom gegroepeerd, zocgen allerliefst en werden onthaald op melk en koek, terwijl ook honderden geschenken in allerlei vorm werden uitgereikt. Meer dan 500 in gezetenen waren dien avond getuigen van djt schouwspel, en meer dan voldaan giüg men tegen 9 nur huiswaarts. Zaterdag, len Kerstdag, had te Kolhorn, in de baan van den heer Kisteene uitvoering plaats van het fanfare-corps »Kunst na Arbeid" te Zuid-Scharwonde. De muzieknummers zouden afgewisseld worden door eenige korte rederijkersstukjes. Voor eene vrij goed bezette zaal werd het programma afgewerkt. Doordat een paar der optre- denden hnn instrument niet volkomen machtig waren en daardoor soms vrij on- zuivere tonen lieten hooren, die de harmo nie verstoorden, liet het instrumentaal ge deelte nog al iets te wenschen over. De rederijkersstakjes echter, allen van comi- schen aaid, werden correct en beschaafd afgewerkt. Er kwam nog al veel zang in, vaak meer-stemmig ook dit ging goed, over het geheel zelfs zeer goed. Het applaus gaf overigens zeer goed te kennen, wat in den smaak van het pa- bliek viel en wat niet. Een vrij lang aan gehouden bal diende tot slot van het uit- gaansavondje, waarop dezen keer uitsluitend jongelui vertegenwoordigd waren. Vrijdag 24 en zondag 26 December j. 1. werd door het fanfarecorps ^Eendracht maakt macht* te Oudcar- spel in de kolfbaan van den heer O. Slotemaker aldaar eene openbare uitvoe ring gegeven. Men kon aan de uitvoering der nummers, welke werden gespeeld, duidelijk bemerken, dat dit gezelschap sedert het vorige jaar flink is vooruitgegaan. Ook werd het programma afgewisseld door het opvoeren van den kluchtspel in één bedrijf, ge naamdfJocrisse de Vondeling*, hetwelk mede zeer veel bijval verwierf. "Wij roepen dan ook de vereeniging en haren directeur een woord van lof toe, hetwelk zij ten volle verdienen. Men bericht ons uit Oud- karspel, dat de heeren Keizer en Neuteloom hunne benoeming als onderwijzers hebben aangenomen. Door het kiescollege der Herv. gemeen te zijn herkozen als onderling de heer J. Blankevoort, en als diaken de beer G, H. Geerligs, die beiden deze keuze zich hebben laten welgevallen, In het nummer dezer courant van don derdag 23 dezer stond vermeld, dat de ebdeuren aan de sluis te Westeinde (zie het stuk over de zeewering te Callantsoog) het water konden keeren tot 1.50 M. -j- A. P. en werd aanbevolen deze te verhcogen tot 21/, M. A. P. Naar aanleiding hiervan wordt ons van de meest bevoegde zijde verzekerd *n te- v8ds verzocht mede te deeleD, dat die veibetermg reeds lang heeft plaats gehad en de bewuste ebdeuren thaDS een water- keeriDg hebben van 2.70 M. boven A. P, Wielrijden. Een groot nadeel van de gutta-percha luchtbanden der rijwielen is, dat zij spoe dig slijten, licht lek woiden en telkens vol lucht moeten worden gepompt. Door den heer P. J. de Goede te ENKHUIZEN is een stalen baud uitgevonden en vervaar digd, welke den gntta-percha band kan vervangen. Proeven, genomen met een rij wiel, waaraan de luchtband door een sta len band was vervangen, hebben zeer goed voldaan. H ollandsch vee in Duitse h- land. In tegenstelling met de verzoeken door ver schillende prnisische veehouders tot de Re geering gericht om het verbod op den in voer van vee nit Nederland op te heffen, heeft de permanente commissie van den duitschen Raad van Landbuuw besloten, nogmaals haar meening over den invoer van hoilandsch vee ter kennis van den minister van landbouw te brengen. Zij heeft deze meeniDg aldus geformuleerd „De duitsche veeteelt heeft den aanvoer van teeltvee nit Holland niet noodig en de duitsche landbouw in het algemeen heeft, met het oog op het gevaar van besmetting, op, dat het optreden der vereeniging ten doel had, propaganda te maken voor de gymnastiek en hij hoopte, dat men zooveel succes zou mogen hebben, dat een gym.- vereenigiug te Schagerbrng werd opge richt. De uitvoering slaagde uitstekend, want de verschillende oefeningen werden correct uit gevoerd. Eeoige voordrachten, die ter afwisseling ten beste werden gegeven, vielen ook blijk baar in den smaak. De flink bezette zaal gaf meermalen blijken, dat hetgeen ien beste werd gege ven, naar genoegen was. In de vergadering van de afd. Alkmaar van de vereeniging jScbuttevaer," den 28 te Winkel gehou den, werden tot bestuursleden verkezen de heeren C. Igesz, Opmeer, Voorz. D. Groot, Dirkshorn, Secr. P. Lekker Cz,, Schagen, Penn. Besloten werd, bij bevoegde autoriteiten aan te dringen op verbetering van de vaart Hoek Huigedijk, van den Sloot gaardpolder, en van de schutsluis Zes Wielen onder Alkmaar. Hengstenvereeniging. Ia de laatst gehoudea vergadering van de aandeelhouders der hengstenvereeni ging ^Hollands Noorderkwartier* werd medegedeeld, dat tot heden van de 400 aandeelen 280 waren geplaatst. Voor die 280 aandeelen, met de door de Vereeni ging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollasds Noorderkwartier beschikbaar gestelde subsidie van f 1000, kunnen 2 oldenburger hengsten worden aangekocht en is de oprichting dezer vereeniging ver zekerd. Als evenwel alle aandeelen wor den genomen, kunnen 3 hengsten aange schaft worden, wat met het oog op de groote uitgebreidheid,waarover de vereeniging haren werkkring wenscht nit te Btrekken (geheel Noord-holland boven het IJ) geen overtollige weelde mag genoemd worden. Het bestuur, bestaande uit de heeren jhr. mr. P. van Fo- reest, Heiloo, G. C. Hulst, Zijpe, G. H. Geer ligs, Anna Paulowna, J. M. Billroth, Hoorn, W. Visser, Schermeer, C. Schoen, Beemster, en K. Breebaart Jz., Winkel, hoopt de o- vergebleven 120 aandeelen alsnog te plaat sen, vóór de commissie van aankoop in Februari 1898 naar Aurich vertrekt. De hooggeachte onder- wiizer der Scherm-, Exercitie- en Schietver- eeniging Propatria te 's-GRAVENH AGE, de heer Th. J. van der haagen behaalde op het groot Internationaal Schermconcours te Leiden den 2den prijs, groote zilveren medaille dit is reeds de vijftiende maal, dat genoemde heer met het eeiemetaal nit het strijdperk is getre den. - „HetVad." verneemt, dat het wetsontwerp op ds ouderlijke macht en de voogdij het Departement van Justi tie heeft verlaten. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov, Staten van Noord-Holland kozen heden tot lid der Eerste Kamer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, oud-lid der Tweede Kamer, met 33 van de 64 stemmen, nadat de meerderheid der vergadering een twijfelachtige stem aan den heer Rntgers toegekend had. De heer Rntgers is ruim 20 jaren lid geweest der Provinciale Staten, van welk college hij nu afscheid zal nemen. Tot dit jaar heeft hij zitting gehad in de Tweede Kamer, waarvoor hij bij de laatste verkiezingen geen herbenoeming meer wenschte. Tot lid der Gedeputeerdje Staten van Noord-Holland is ge kozen met 34 van de 68 stemmen (waarvan twee blanco) de heer jhr. G. S. B o r e e 1, burgemeester vaD BE VERWIJK. De uitvoering der Gymnastiekveree- niging Olympiamet medewerking van de Zangvereeniging Apollobehoort weer tot het verleden. Dit zal echter niet gebeuren, zonder in het kort even te vermelden, dat „Olympia" haar naam hoog weet te hou den, dat „Apollo" als medewerkster zeer veel heeft bijgedragen aan het welslagen der uitvoering. Reeds dadelijk bij het openingsnum mer kreeg men een gunstigen indruk. Vlug, netjes en flink in den pas mar cheerden de turners, daartoe mede aan gedreven door een opgewekt lied der Zang vereeniging. Het programma was goed gekozen en met zorg saamgesteld. Zooals men dat van Olympia trouwens kan verwachten, werd er uitstekend geturnd en liep alles best van stapel. De vrije-oefeningen, zoomede de oefeningen aan paard, brug en hoog rek werden flink en kranig uitgevoerd. De De ter afwisseling gegeven zangstux- jes, hoewel kort, maar toch zeer aardig, verhoogden de gezelligheid, de opgewekte stemming van het publiek. Het waren geen omvangrijke compositiën, grootsch en veeleischend wat kracht en uitvoe ring betreft, zij vroegen toch evenwel schoone voordracht en eene zorgvolle vertolking, en daarin is Apollo geslaagd zij heefi de verschillende nummers met de geëischte nuanceering en schittering j weergegeven, en al het door Apollo ge- schonkene getuigde van degeljjke voor bereiding en flinke studie. De heer P. Stadt, Apollo's directeur, mag dan over het succes zijner vereeniging zeer tevre den zijn. Een recht gezellig bal besloot de bij eenkomst en deed menigeen laat in den nacht huiswaarts keeren. Vergadering der afdee-j ling „Wieringen" van den nederland- schen Schippersbond „Schuttevaer". De heer Obreen,voorzitter der afdeeling, opent de vergadering met allen hartelijk welkom te heeten en verzoekt voorlezing der no tulen der vorige bijeenkomst, welke na1 lezing worden goedgekeurd. Eveneens! wordt door den secretaris, den heer P. j Kaangelezen een verslag van den afge vaardigde naar de alg. vergadering te Heerenveen. De voorzitter dankte den afgevaardigde voor zijne moeite. Wordt medegedeeld le. dat de keien aan de Pieuwert wa ren opgeruimd. De heer Rotgans zoude het wenschelijk achten, als op die plaats een drefbaken werd geplaatst, zoodat men bij onstuimig weer even boven dat drefbaken kon varen. 2e. Een schrij ven van den heer Ingenieur van 't Loodswezen, behelzende de mededeeling, dat het opruimen der keien bij den hoek der haven te Westerland te duur zou zijn. In overweging werd gegeven om b. v. 150 M.uit denrug van deu hoek der haven eenig remmingwerk te plaatsen, opdat die inham dan 50 M. breeder wordt. Boven vermelde mededeelingen zullen door den afgevaardigde op de alg. vergadering ter tafel worden gebracht. Wordt besloten, om 't havenlicht te Westerland te ver vangen door groen licht. Het thans be staande licht is van de andere lichten niet te 'onderscheiden. Geschiedt reke ning en verantwoording van den pen ningmeester de ontvangsten waren f 33.59, de uitgaven f 16.685. Voorzitter stelde voor, om aan den bode in plaats van f 1.50 f3 loon toe te kennen; dit voorstel werd aangenomen. Na eeni ge mededeelingen omtrent verschillende bruggen, havengelden enz. gedaan te heb ben, ging men over tot de benoeming van een afgevaardigde. Bij de stemming verkreeg de heer C. Asjes 8 stemmen en de heer J. Rotgans 6 stemmenal- zoo gekozen de heer C. Asjes, die be reid werd bevonden, de alg. vergadering bij te wonen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Verslag der vergade- ring van den RAAD der gemeente Wieringen, gehouden op maandag 27 December 1897, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Edelachtb. heer L. C. Kolf, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris, de notulen der vorige vergadering te willen lezen, welke na lezing zonder op- of aanmer king worden gearresteerd. De benoemde Gem.-Ontvanger ver schijnt ter vergadering en legt in han den van den Voorzitter den bij de wet vereischten eed af. Hierna spreekt de Voorzitter de wensch uit, dat den heer 11. Mostert nog jaren voor de gemeente werkzaam zal mogen zijn. Geschiedt mededeeling 1. Dat door B. en W. was aanbe steed het onderhoud van de navolgende perceelen grintweg, gedurende het jaar 1898: No. 1. van Den Oever tot Vatrop aan P. Verfaille voor f 25. No. 2. van Vatrop tot de brievenbus te Stroe aan P. Verfaille voor f 42.50 No. 3. van Stroe tot Hippolytushoef aan S. Smit voor f 60.— No. 4. van Hip polytushoef tot den Poelweg bij J. de Wit aan C.. J de Fries voor f 70. No. 5. van den Poelweg tot de Haven aan P. Glim voor f 40.No. 6. van den Poelweg bij J. de Wit tot aan de kruitmagazijnen aan C. J. de Vries voor f 40.Totaal der aannemingssom der 6 perceelen f 277.50. Verder was aan besteed het aansteken der lantaarns, met bijlevering van petroleum en glazen, in het dorp Hippolytushoeflaagste inschrij- ver J. Froone voor f 139. 2. Gelezen wordt een adres van S. Wagemaker Sz., om vermindering van Hoofdelijken Omslag en schoolgeld. w n ff] f koalafnn om j1 i wera voorgesieiu, uen xiooiueiijKen umslag met dit bedrag te verhoogen, doch dit wordt door den raad niet raadzaam ge acht. Wordt alzoo besloten, om den post Wegen en Voetpaden met f 600 te ver minderen, teneinde tusschen inkomsten en uitgaven evenwicht te houden. Bij de rondvraag vestigt de heer P. lijsen de aandacht op de deur of den ingang der kerk te Westerland en wil dien ee- nigszins doen verbeteren. Wordt gesteld in handen van B. en W., die een nader onderzoek zullen instellen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering en wenscht den leden een gelukkig Nieuwjaar. Schagen, 29 December 1897. Verslag van de vergade ring van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op dinsdag 28 December j. I., des morgens ten 10 ure. Afwezig de heeren S. Berman, (wegens ongesteldheid,) P. Meurs, C. Asjes en C, Bijpost. Voorzitter de heer P. Buit Jz., wet houder. Na opening der vergadering worden door den secretaris de notulen gelezen, welke na lezing worden goedgekeurd en geteekend. Van Ged. St. was terug ontvangen een schrijven, waarin eene kleine wijzi ging in de verordening op de heffing van het maximum van den hoofdelijken om slag, die door den Raad vervolgens met algemeene stemmen wordt goedgekeurd zooals door Ged. St. werd verlangd. De voorzitter doet daarna mededeeling van de herverpachting van de opbrengst der marktgelden, en vervolgens dat door de commissie van toezicht op de landbouw- winterschool die inrichting was bezocht en dat toen tevens, in gezelschap van den heer Löhniseen kijkje was genomen in het nieuwe gebouw. De commissie, de heer Löhnis en de heer Nobel hadden allen hunne tevre denheid te kennen gegeven over de in richting van het gebouw en de ver schillende vertrekken, maar daar de verf nog zoo aanhing en alles nog zoo damp was, had men bezwaar gemaakt, de school reeds met 1 Januari in gebruik te ne men. B. en W. hadden toen gemeend goed te doen, de overeenkomst met den heer Joh. de Beurs voor een maand te continueeren. De heer de Beurt had zich daartoe bereid verklaard en zoo hadden B. en W. voor f 25.de overeenkomst voor een maand voortge zet. Bij de algemeene rondvraag, die nu volgt, vraagt de heer Hoogschagen, of bij voorkomende begrafenissen, als door de betrokken familieleden het verlangen daartoe wordt te kennen gegeven, de klok weder geluid kan worden, daar dit vroeger wel het geval was. De voorzitter wijst er op, dat er be sloten is, geen klokkeluiders meer aan te stellen. De secretaris, de heer Benijs, brengt in het midden, dat de verordening op de begraving en het daarbij behoorende klokkeluiden van kracht is gebleven. De heer Hoogschagen zegt, dat zulk eeu besluit is genomen, omdat de toren was verbrand, maar wanneer alles klaar zou zijn, zou de zaak opnieuw weer worden geregeld. De heer Lenigs licht de vergadering in, dat er is besloten, een andere rege ling te treffen en geen klokkeluiders aan te stellen, maar dezen per keer te beta len. De heer v. d. Maaten geeft in over weging, of het dan niet het best zou zijn, met de klokkeluiders der kerk een overeenkomst te sluiten. Dit vindt de heer Vlaming ook het beste, en dan de bepaling te maken zoo veel per kwartier, zooveel per halfuur. De heer Vader oordeelt beter, per keer te betalen. De heer Roggeveen vindt beter, per kwartier en per half uur. Een kwar- 1 tier zullen wellicht 2 menschen kunnen luiden maar voor het tweede kwartier zullen wellicht anderen noodig rijn. De voorzitter zegt, dat de heer Berman zeer sterk tegen luiden is, maar als de Raad wenscht, dat er geluid zal kunnen worden, dan zal er met de klokkeluiders der kerk eene regeling worden getto - fen. Niets meer te behandelen zijnde, 8 U1 de voorzitter de vergadering. Dinsdag verga^e'^e het lokaal van den heer P- op de Marktplaat» alhier de „Schilder - bond*, eene vereeniging 'an 8cbllde

Schager Courant | 1897 | | pagina 2