WORDT VERVOLGD. SPRANKELS. Burgerlijke Stand. Gem. Warmenhuizen. Sint Haar ten Predikbeurten. SCHAOKIV. te Anna Faulowna. Hervormde Gemeente Barsingerhorn en Haringbuizen. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Hervormde Kerk te Hippolytushoet opWieringen. De vier grootste steden. Da vier grootste steden van de we reld zijn Londen, New-York, Parijs en Berlijn. Gesticht in 1623, is New-York de jongste van de vier, Berlijn ontstond in het jaar elfhonderd, Londen en Parijs bestaan van onheuglijke tijden. Het is gedurende onze 19e eeuw, dat deze sleden hsar verbazende vermeerde ring ei uitbreiding verworven hebben, en wel vcornamelijk in de tweede helft der eeuw, want Londen heeft in dezen tijd zijn tevolking verdubbeld. Parijs heeft ze mesr dan verdubbtlJ, New-York ver- vierduibeld en Berlijn heeft zelfs de drie eerste steden overtroffen. Men moet nochtans niet denken, dat de uitbreiding dezer gcoote steden altijd werd voortgezet zonder ooit beletsel of onder breking gewaar te worden. Oorlog en omwenteling hebben harde slagen toege bracht, en wonden veroorzaakt, die enkel na verloop van jaren geheeld en genezen waren. Tijdens de eerste fransche omwenteling was het getal inwoners te Parijs 600.000, maar in 1800 was dit getal gedaald tot 547.756, dus in 12 jaar een verlies van 118,244 koppen. De oorlogen van Napoleon hielden nog al de vermeerdering van bevolking tegen, tot omtrent 1830 daarna begon een regelmatige klimming der bevolking, we derom tegengehouden nochtans in 1851, toen Napoleon III den staatsaanslag pleeg de. De oorlog van 1870 maaide de Berlijn- sche bevolking zoowel als da Parijsche weg. Te New-York, van 1810 tot 1814, gaf bij de telling de bevolking een vermin dering van 1300 menschen aan en van 1860 tot 1865 een vermindering van 40.000. In beide gevallen was de oorzaak van het verlies aan de onmiddellijk vooraf gaande oorlogen toe te schrijven. Berlijn staat gebouwd op een zandige vlakte, 100 voet boven den zeespiegel. Alle straten en wijken zijn er nagenoeg effen, alhoewel er in de wijk Tempelhof een kleine heuvel is, Kruisberg genaamd, dien menschenhanden tot een hoogte van 800 voet gemaakt hebben. Het hoogste punt van Parijs is Buttes- Chaumont, 404 voet boven de vlakte der zeete Londen is de hoogste wijk Hamp- stead, 441 voet. De hoogste punten van New-York liggen in de wijken Manbatten, over den vader spreken en dat wil men niet." „Van de onders der kinderen wil men niet spreken," dacbt het meisje. Zg koodat niet begrijpen. Bet kwam haar als een ongehoorde misdaad voor, roo het aanden ken der ouders bij hunne kinderen te ver storen. En waarom, waarom F Omdat de een een bnrgermensch was, geen blauw bloed in de aderen had. Met welk recht mocht meD het aandenken van de ouders uit de harten der kinderen verbannen F En wie beging die ongehoorde daad F Eene vrouw die, on danks haar migplaatsten adeltrots, een gezond oordeel en een fijn gevoel voor recht en onrecht had. Hos gelukkig hadden die beide menschen kunnen worden, wanneer zjj onder gewone omstandigheden waren geboren. Waarom had het noodlot zich doen gelden en ten einde gebracht, wat menschelijke kortzichtig heid reeds was begonnen Was het, omdat de gravin slechts gehoor gegeven had aan de roepstem haars harten F Had de jonge vrouw zelf zoo kunnen hande len; zoo kunnen handelen, wanneer zij het door leed vergrijsde baar harer moeder had gezienF Zoo handelen kunnen, nadat zij een eed had gedaan FWellicht als de dochter bad gewacht, was de moeder tot an dere gedachten gekomen. De tijd F De gravin had nooit ingewilligd, en hoe veel jaren ook daarover heengegaan waren, toch zou de gravin, dit zeide een inwendige Stem aan Elisabetb, als een dergelijk iets nog eens zon gebeuren, ondanks hare treurige er varingen niet anders handelen, dan zij toen maals gedaan had. Elisabetb kon ditmaal niet met hare ge dachten in bet reine komeD. Haar heldere denkwijze kon haar niet met al die onaangename indrukken verzoenen. Wat het hoold evenwel niet wilde gelukken, ge lukte tenslotte toch aan het bart. Medelij den is in staat» de onaangenaamste diogeD met een slnier te bedekken- Zjj gevoelde medeljjden met de dochter, die het korte lief desgeluk met haar leven betaalde, en een nog grooter medelijden met de ongelukkige vrouw, die eveneens het offer van haar stand en vooroordeel geworden was, evenals zij het haar kind worden lieten de wonde, die baar was toegebracht, was diep «n bloedde lang, 250 voet, Bronx 260, Brooklyn 170, Queens 188,Richmond 413. De bevolking te Londen is 6.231,677 te New-York 3 881.771 te Parijs 2.511.623; te Ber lijn 1.721.098. De uitgestrektheid van Londen meet 443.421 acres, New-York is groot 193 858 acres, Parijs 19.273, Berlijn 15.662. Een acre is groot 400 vierkante meters. Pleinen, markten en andere openbare plan!sen zijn te Londen ten getale van 5.976 New-York heeft er 6.587 Parrs 4.739 Berlijn 1.637. De stedelijke schuld van Louden is 1.000.000.000 fr., die van New-York is 925.409,258 fr., van Parijs 603.389.150 fr., en van Berlijn 349,685.480 fr. De jaarlijksche onkosten voor Lon den 325.000.OOfl fr., voor New-York 300.000.000 fr., voor Parijs 365.500.500 fr., voor Berlijn 109.471.665 fr. Dagelijks is er voor Londen 203.000.000 gallon water noodig, voor New-York 330.000.000, voor Parijs 136.000.000 en voor Berlijn 80.000.000. Een gallon heeft den inhoud van 4aA> liters. Het kleinste horloge der wereld is zeker wel, dat tegenwoordig in de winkelkast van een juwelier le Berlijn te zien is. Het is in Genève gemaakt en heeft een middellijn buitenwerks van 11 mM.het bestaat uit 95 afzonderlijke deeltjes, die samen 93 centigram wegen, dus nog geen gram. Het werkje wordt door middel van een miniatuursleuteltje opgewonden en loopt 28 uur. De wijzer plaat heeft een middellijn van 5.75 mM., de minuutwijzer is 2.4 mM., de uurwij zer 1.8 mM. lang. Het ciliuderrad hoeft 13 tandjes, een middellijn van 2 mM. en een gewicht van nog geen 0.0001 Gram (nauwkeurig 0.75 miligram) De onrust (de heen en weer slingerende regu lateur van onze zakhorloges) weegt 0,01075 Gram en heeft een middellijn van 3.75 mM. De spiraalveer der onrust, die in een gewoon werk reeds klein is, heeft een middellijn van 1.78 mM., de breedte der veer is 0.007 mM., de dikte 0.0008 mM. De gebeele spiraalveer weegt slechts 0.1 milligr., d. w. z. 10.000 van zulke veeren zouden 1 Gram wegen. De on rust maakt 18.152 slingeringen per uur; elk willekeurig punt van den omtrek er van zou zoodoende als men een ge middelde slingerwijdta van 210° aanneemt nadat de dochter reeds aan alle smart ontrukt was. Het ergste kwam graaf Gera weg. Het gevoel van genegenheid, dat zachtkens aan in Élisabeth's hart had post gevat,was plotseling weer verdwenen. Zij zag hem telkens voor hare oogen, den ruwen, geweldigen man, hoe bij zjjne arme zuster mishandelde en haar tot een vreeselijke daad dwong, die haar tot meineedige maakte- HOOFDSTUK XIII. In het slot van graaf Palsy werd een concert voorbereid, dat zich weldra ontpop te bijna als een nationaal feest, waarop de geheele adel uit den omtrek geDoodigd was- Het werd gegeven ten gunste van do weduwen- en weezenkas der in hat j*ar 1848 gevallenen en een elk wilde zijne liefde voor het vader land toonen. Ook de deelname van Ëlisabeth verzeker de men zich, want haar volmaakt vioolspel was nog velen in gedachte gebleven. Het was niet naar den zin van bet meisje, want ie der openbaar vertoon stond haar tegen, zelfs al was een edel doel de drijfveer daarvoor j maar zij kon zich aan de nitnoodiging niet onttrekken, daar zjj wel bemerkte, dat de gravin het gaarne wenschte. Ten gnnste der weduwen en weezen der gesnenvelden, wier aanvoerder de graaf was geweest 1 - Welke herinneringen moesten er in de ziel der ongelukkige vrouw opstij gen, en hoe moest zij met geheel haar hart daarin opgaan! Dere gedachte gaf bij Eli sabetb den doorslag. In den beginne heette het, de gravin zou mee gaan, maar toen de avond van den bestemden dag kwam, gevoelde zjj zich zoo aangegrepen, dat zjj thnis blijven moest, en zoo reed Ëlisabeth alleen. Graaf Oeza was reeds in den voormiddag heengereden, omdat hjj een der teestcommissarissen was. Ëlisabeth wist, dat men haar slechts ter wille van baar spel had nitgenoodigd, en welk een andere aanspraak kon zj; ook doen galden, om in deze buizen te worden bin nengeleid Zjj nam de zaak op, vooals zjj die opnemen moest, met een rnstige kalm te, evenals een plicht, dien men nit liefde op zich beeft genomen en daarom alleen ver vallen wil. dagelijks meer dan drie K.M. in de ruimte afleggen. De meeste onderdeeltjes van het uur werk zijn elk op zich zelf reeds wne kunstwerken. Om zs te vervaardigen moesten er expresselijk nieuwe, uiterst fijne instrumentjes voor worden gemaakt, wat reeds belangrijke onkosten veroor zaakte. Het horloge is te koop voor 5000 mark, een prijs, welke zeker niet te hoog is als men bedenkt, welk een theo retisch weten en practisch kunnen en hoeveel tijd er mee gemoeid zijD geweest vóór het fijne stuk werk kon worden af geleverd. Bevroren room. Volgen» „Cosmos" wordt tegenwoordig bevroren room van Australië naar Londen verzonden en daar tot uitstekende boter verwerkt. Deze boter is verre te verkie zen boven die, welke in Australië uit verschen room bereid en in ijs verzonden wordt. Deze verliest in den regel haar aroma. Een ongeluksbrie f. Voor eenige dagen kreeg een bekende beeldhouwer in Brussel een brief, waarin een dame hem de strengste verwijten o- ver zijn ontrouw maakte en hem aan klaagde, dat hij haar had verlaten. Het slot van den brief luidde„Gij herinnert u toch nog, dat ge heden een jaar gele den ons kind in het water geworpen hebt, en ik heb gezwegen P" De beeld houwer las hoofdschuddend den brief ten einde en bekeek toen nog eens het cou vert en de onderteekeniDg, en nu be merkte hij, dat de brief niet aan hem, maar aan een' heer met gelijken naam gericht was, die in dezelfde straat woonde. Vreeselijk opgewonden erover, dat hij door een verkeerde bezorging deelgenoot geworden was van zulk een ontzettend geheim, begaf de kunstenaar zich daddijk naar den jongen koopman hij kwam daar echter te weten, dat deze naar Spa ge reisd was. Een dag lang droeg de beeld houwer den brief bij zich, besluiteloos, wal hij doen zoueindelijk zond hij dien aan den rechter. Toen de jonge man, aan wien den brief geadresseerd was, gevangen genomen zou wordeD, werd het hem spoe dig duidelijk, waarvoor het gebeurde. Eer de politiebeambten het verhinderen konden, greep de jonge man een op tafel liggenden revolver en schoot zich dood. De ongelukkige was met een meisje van aanzienlijke familie verloofd en spoedig zou men in het huwelijk getreden zijn. Een privilegie van vrou wen. Vrouwen hebben het voorrecht gemid deld ouder te worden dan mannen. Wie eens zijn bekenden nagaat, komt tot de ontdekking, dat er meer weduwen dan weduwnaars zijn, dat bijgevolg de levens duur van vrouwen langer is dan die van mannen. Zorgvuldige berekeningen hebben uitgemaakt, dat van de 66 personen, die 100 jaar en daarboven tellen, 48 tot het vrouwelijk- en 23 tot het mannelijk geslacht behooren. Volgens de nieuwste statistiek, moeten er zelfs 41 honderd-jarige mannen en 102 honderd-jarige vrouwen op het millioen menschen zijn. Volgens den kei zerlijken duitschen gezondsheidsdienst zijn in Frankrijk de meeste 100-jsrigen, dan volgt Duitschland, terwijl Italië in dit op zicht de derde plaats inneemt, Zola voor het gerecht. Parijs, 20 Jan. Emile Zola zal 7 Fe bruari voor het hof van assises terecht staan. Liefde verdrijft den eet lust Een juffrouw, die een „tafel" houdt, waar een aantal jongelui komen eten, tot haar slagerJe behoeft voorloopig maar de helft van het vleesoh te brengen. Hoe dat zoo Zijn er heeren wegge gaan NeeD, maar de drie beste eters zijn verliefd. Zoodra ze een tijdje geëngageerd zijn, zal ik weer bijbestellen Waterlaarzen kunnen volgens het technisch bureau van Richard Lüder in Görlitz met zeepsop waterdicht worden gemaakt. Men ontdoet de laarzen daartoe van al het aanklevende vet en legt ze eenige uren in een verzadigde zeepoplossing. Daarna laat men ze drogen. De zeepoplossing dringt in de poriën van het leder en vormt daar vetzuur, dat het indringen van water volkomen verhin dert. -— Huiselijk drama. Te Antwerpen is een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een oppassend poli'iea- gent Rogier woonde met zijn vronw en vijf kinderen ,op dezelfde trap" met een anderen politieagent, die reeds sedert eeni ge jaren schuldige betrekkingen onderhield met de vrouw van R. Hij werd echter van Antwerpen naar Brussel verplaatst, doch kwam, als hij verlof had, eteeds te Antwerpen terug om de vrouw van R. te ontmoeten. Door een brief ontdekte de bedrogen echtgenoot hun verhouding. In woede ontstoken, haalde Rogier een revol ver te voorschijn en doodde 5 bont portant zijn vrouw, terwijl hij onmiddellijk daarop zichzelf een kogel door bet hoofd joeg. Het geval wekt te Antwerpen groo- te deelneming met de vijf weezen en ver ontwaardiging tegen den man, die de in directe aanleiding is tot dit drama. Een sabel van f 11000. Het B. N. deelt het volgende mede om trent een meesterstuk van fijn werk, te bewonderen in de toko van de firma van Arcken Co. te Batavia. Het was nl. een gouden sabel, bestemd voor en besteld door den Sultan van Langkat. De scheede der sabel, van gepo lijst goud, is met fiju graveerwerk in schuinloopende vakken bewerkt. Het gevest, gedeeltelijk van gepolijst en mat goud, is rijk ingelegd met brillanten en groote diamanten. Bovenaan bevindt zich een leeuwenkop. Kop en manen zijn van mat goud, met een kroon er op, die geheel van io goud jour gezette brillanten, van boven door één grooten brillant is afgezet, wat 'n zonder ling kreurenspel te weeg brengt, zoodat men de kroon afwisselend groen, blauw of róód ziet. Yoor op het gevest ia hel wapen van den vorst aangebracht, zijnde een mat gouden schild met arabische letters, boven en onder stralenbundels van kleine brillanten en van boven kroon en ster van dezelfde edelgesteenten. Het geheel is bijzonder fraai. Elf dui zend gulden, die de sabel kosten moet, is zeker niet veel, als men ziet hoe dit werk door fijnheid en schoons bewerking uit blinkt. Een lm, Voor eenige dagen kwam in Rome in een gezelschap het ge sprek op de gevolgen, die het kussen op bet oor kunnen hebben. Een aanwezige arts verklaarde, dat zulk een kus zeer ge makkelijk doofheid ten gevolge zou kunnen hebben. Onder het naar huis gaan, vroeg de jonge baron Riecordi lachend aan zijne bruid, of zij zich zulk een kus zou laten welgevallen en voor de mogelijke gevolgen niet zou terugschrikken.Het meisje antwoord de lachend: ^Probeer het l" Nauwelijks was het woord gezegd, of Riecordi boog het hoofd zijner bruid terzijde en drukte haar een luidklinkenden kus op het rechter oor. In hetzelfde oogenblik voelde het jonge meisje een stekende pijn binnen in het oor; nog dienzeltden nacht moest de hulp van een arts worden ingeroepen, daar de pijnen toenamen. De toestand verergerde van uur tot uur, een operatie was noodig; het werd evenwel te laat ondernomen, de dame had reeds haar gehoor Verloren. Een niet edele karaktertrek van den verloofden jongen man is het, dat hij de doofheid zijner bruid als voorwendsel heeft genomen, om het engagement te verbreken. Om vetvlekken uit papier te verwijderen roert men wat koolzure magnesia met water tot een dikke brij, legt dit op de vlek, laat het drogen en wrijft het daarna voorzichtig af. Professor: En wat zeide koning Karei, toenJeanne d' Are zegevierend uit den slag wederkeerde Nu, stel u voor, wat zou u zeggen, als de Maagd van Or- leans voor u stond? Student (na lang te hebben nage dacht) Jeanne ga zitter. I Nogat sterk Kunstschilder (tot de vrouw des hui zes) Wat deukt u wel van een kunste naar, die zoo natuurlijk spinnewebben wist te schilderen in een hoek van een schilderij, dat de meid er zenuwachtig van werd en poogde, ze met een doek weg te vegen I Vrouw des huizes (iemand van onder vinding)'t Is mogelijk, dat er znlk een kunstenaar geweest is, maar dat er zoo'n meid geweest is, geloof ik niet Het socialistische uur werk. In een horlogewinkel te Ber lijn ziet men een unrwerk, waaronder staat geschreven Socialistisch uurwerk, gaat maar aoht nar per dag. Van honger geitorreo. Volgens de officieele statistiek zijn in httjaar 1896 te Londen 48 personen van honger omgekomen. Het grootste gedeelte van deze ongelukkigen had nooit een be roep op de publieke weldadigheid gedaan, terwijl twee van hen volstrekt geen gebrek hadden behoeven te lijden. Thomas Sloam, die van uitputting ge storven is, bleek bij fonilleering in het bezit te zijn van 25 pond sterling, terwijl op zijn kamer nog drie banknoten van 5 pond elk gevonden werden. John Miller, die vrijwillig den honger dood stierf, had een spaarbankboekje te zijoen name groot 53 pond sterling. Voor de menschen klaag uw leed niet te luide, niet te lange, niet te baDge O, gij huisvrouw, hond bij de zor gen voor het materiëele, de poëzie en de muziek in uwe woning. Zelfverloochening is schoon, maar moet geen zelfvernietiging worden. De bevrediging van het geweten gel de den mensch als 't hoogste loon. Wilt gij bemind zijn, acht, Vereer der liefde kracht Verlaag haar waarde niet, Verzwijg wat gij geniet. De trots is het zijn, de ijdelheid is de schijn. De man wachte zich voor den eer sten stapwat heden een vergrijp is, wordt morgen een misdaad. Ingeschreven van 1 31 Dec. 1897. Geb.86 Dec. Alida, d. v. C. Slijker- man en Maria Kooijman. Ondtïtr. de Geh.: Geene. Overl.23 Dec. Engeltje Bregnvan, oud 2 jaar, d. v. C. Bregman en Aaltje Da- lenberg, 30 dito. Klaas Kroon de Geus, 81 jaar, weduwnaar van Jacoba Bruine- tnan. Over 1897 bedroeg het getal gebore nen 39, het getal huwelijken 13 en het getal overledenen 85. De vermindering der bevolking over 1897 bedraagt 8. Totaal der bevolking op 31 Dec. 1897 1450. Staat der bevolking in de gemeente op den lsten Januari 1898. M. V. Tot. Bevolking op 31 Dec. 1896 505 506 1011 In 1897 geboren 7 10 17 ingekomen 27 43 70 In 1897 overleden In 1897 vertrokken 539 559 1098 11 8 19 528 551 1079 52 48 100 Bevolking op 1 Jan. 1898 476 503 979 Het getal huwelijken in 1897 bedroeg 4. De bevolking is das verminderd met 32 personen, en verdeelt zich in de onder scheidene godsdienstige gezindheden als volgt705 Ned. Herv., 197 R. Catb., 56 Chr. Geref., 19 Doopsgezinden en 2 zonder godsdienst. De Godsdienst-oefeningen beginnen des voormiddags om half tien ure. 23 Januari Geen dienst. Predikbeurten bij de Herv. Gemeente lederen Zondag dienst gedurende de maand Januari, telkens 's voorm. te half tien. De dienst begint des voormiddags half tien en des namiddags half twee are. 23 Jan. Haringhuizen nm. Ds. Beekhuis. 23 Jan. Barsingerhorn. Ds. Kooiman. Zondag 23 Januari, n. m. 2 uur, te Hippo- lytushoef, Ds H. Bax.

Schager Courant | 1898 | | pagina 7