Vergenoegd snelde Ali Elfendi met de taart naar de woning des rechters en beval diens dienaar, Osman Agha, het gebak zonder verwijl bij zijn mees ter te brengen. Maar Osman Agha, die dadelijk begreep, dat deze aanbie ding een verborgen bedoeling had, on derzocht heimelijk een der segmenten van den koek, vond het goudstuk er in, stak dit in den zak en liet het stuk gebak achter zijn knoopen ver dwijnen. De overige 99 stukken schoof hij tegen elkander, zoodat men niets van de proefneming kon bespeuren. Nauwelijks was dit echter gebeurd, of hij voelde de begeerte, om het ook eens met een tweede stuk te probee- ren, en zie, het gingook de overige 98 lieten zich zoo rangschikken, dat men niets verdachts kon zien. Het tweede goudstuk gleed in Osman's zak en het tweede stuk taart in zijn maag. Ja, het gelukte zelfs nog een derde maal, maar nu moest het ook uit wezen. Met een kloek besluit droeg hij den koek met de 97 stuk ken naar den kadi. Spoedig daarna had de beslissende terechtzitting plaats en zeker van zijn overwinning stapte Ali Effendi de rechtzaal binnen. Maar de rechter keek heel bezorgd en sprak Gözüm, uw zaak staat zwak, ik heb u gezegd 100 getuigen mee te breDgen en gij hebt er mij slechts 97 gebracht. Wallah billahHeer, riep A- li verschrikt, ik heb er 100 gebracht 1 Ik heb er maar 97 geteld. Ik heb er 100 aan uw woning bezorgd en Osman Agha opgedragen, ze bij u te brengen. De kadi klapte in de handen en Os man Agha verscheen. Osman Agha, sprak de kadi ern stig, hoe zit dat, Ali Effendi beweert, dat hij 100 getuigen heeft meegebracht, die jij voor mij zoudt brengen en ik heb er maar 97 geteld Heer, antwoordde Osman Agha deemoedig, u hebt gelijk, maar Ali Effendi heeft ook gelijk. Hij bezorgde mij 100 getuigen, maar drie hunner waren reeds zoo oud en zwak, dat zij geen trappen konden klimmen! Ali Effendi won ziju proces. De tailleraaat van een Venus. In de toekomst zal geen naaister meer de maat behoeven te nemen, zoodra de klant, waarvoor zij een kleed moet maken, volkomen goed gebouwd is. Iu dit geval is het slechts noodig, dat de maat van den duim wordt genomen en dit geschiedt, ter wijl men een centimetermaat om den wortel van het genoemde lichaamsdeel legt en aau deze maat die gewoonlijk tus- schen zeven en acht variëeren zal, nauwkeurig vasthoudt. Dan kan de klant rustig haars weegs gaan, de knappe naaister, vooruitge zegd evenwel, dat zwaartillendheid met tot haar gebreken behoort, zal de mooiste japon in orde brengen. De maat van een normaal, niet al te slank figuur laat zich namelijk naar het onderste-eerste gelid uitrekenen. Meet dit bijvoorbeeld 7 centimeter, dan heeft het handgewricht een omvang van 14 centimeter, dus juist het dubbele. De maat van den hals bedraagt wederom nog eenmaal zooveel, dus 28 centime ter. Dat getal dubbel genomen is de nauwkeurige maat voor de taille van iedere goedgevormde vrouw, die er geen behagen in schept, een wespen- taille te bezitten. Dit vooruit gesteld en eveneens geen corpulente dame, dan komt de dubbele maat der taille overeen met den omvang van den borst, dus 112 centimeter. „Voor een slanke vrouw zal daar eenmaal de maat van het handgewricht, 14 centi meter, moeten worden afgerekend, blijft dus 98 centimeter. De uitvind ster van dit alles is een elegante too- neelspeelster uit Parijs, die onlaDgs bij een tailleur verscheen en hem met de verzekering, dat zij een volkomen evenredig figuur bezat, den duim harer netgescüoeide rechterhand toestak. „Hier, mijnheer, meet!" riep de schoo- ne met pathos. „Zeven centimeter, niet waar Nu merkte zij op „tweemaal om mijn duim is eenmaal om mijn pols, tweemaal om mijn pols is eenmaal om mijn hals, tweemaal om mijn hals is eenmaal om mijn taille en tweemaal om mijn taille is eenmaal om rug en borst. Wanneer ge u daaraan houdt, zit mijn kostuum magnifique." Een goed antwoord. DienstmeisjeMevrouw laat u zeg gen, dat zij niet thuis is. BezoekerEn ik laat mevrouw zeg gen, dat ik hier niet geweest ben. het Beiramsfeest was ophanden! On middellijk gaf hij aan zijn' kok last, voor den kadi een bijzonder grooten Beiramskoek te bakken, die, evenals onze taarten, netjes in driehoeken moest worden verdeeld. Hij gaf order, dat er honderd stukken zouden zijn en dat in elk stuk een splinternieuw goudstuk moest worden gebakken. de. Daarop kwam hei bevel, aich by zijn regiment te voegeD. Dat was een gelnk voor hem, anders bad bij zeer zeker zijn zielstoestand aan zijn moeder verraden. Hjj was door smart en vertwijfeling den waanzin nabij. Hoe kon hij Elisabeth dien toestand verla ten Wie zou hem omtrent haar telken dag op de hoogte honden En hjj moest da gelijks burcht hebban,wanneer hij zon knnnen blijven leven. In zijne radeloosheid vertrouw de bij alles aan den arts toe en deze beloof de hem tolken dag tijding te zullen zenden. Zoo reisde hij af, in eene gemoedsstemming, die men onmogelijk zon kunnen beschrij ven. De gravin wilde de schuld van haar zoon goed maken, zij behandelde Elisabeth gedu rende de gansehe ziekte met een bijna moe derlijke zorgvnldigheid, zoodat deze het ge voel van bij vreemden ziek te liggen,'t welk meer dan lichamelijk lijden de ziekte kwaad doet, geheel en al niet had. Elisabeth dacht er geen oogenblik aan, dat het de plicht van de gravin wasdat de moeder wel niet minder kon doen, om de euveldaad van den zoon zooveel mogelijk weer te vergoe den. Er was bovendien bijna niets vsn dien verscbrikkelijken nacht in hare herin nering sehter gebleven, zij daeht aan niets dan aan zijne smart en zijne vertwjjfeling. Het vrouwenhart is een raadsel, een groot geheim, dat evenals de natuur ondoorgron delijk is. Hoe kan men de oorzaken van groeien en bloeien opgeven Gebeurtenissen, schijnbaar zoo klein en nietig, zijn dikwijls de bliksemstraal, die het goddelijke vnnr inde ziel der menschen doet ontbranden; ook onder den rnwen adem van den wind onfsloit zich dikwijls de kelk. Toen bij Elisabeth de dolheid in het hoofd een weinig week en de helderheid van ge dachten weder terug kwam, kon zij zich alias wat gebenrd was weer eens voor den geest halen; waaraan zij echter het meest dacht, was niet zjjn hartstochtelijke bekentenis, niet den val van het rijtuig, niet haar pijD, maar het waren ayne vertwijfelde woorden„Heb medelijden met mg en laat mij n redden 1* Nog nooit had zij (et op dat oogenblik den klank van zulk eenen doode- lijken angst gehoord en het wss, alsof die woorden onnitwischbaar m haar ziel ge- gegrift waren. Het medelijden, die groote goddelijke gave dea hemels, dat in de siel van een ware vrouw leeft, had hem den weg tot haar hart gewezen. Het was een warme Julidag, toen Elisa beth voor de eerste maal de kamer verliet en in den tuin gebracht werd. Onder twee kastaDjeboomen, wier dicht loof eiken straal afweerde, stond een bank, met kussens be legd, daarop ging zij zitten. Sanna sloeg zorgvuldig eenige dekens om haar heen en liet haar vervolgens alleen. En zoo zat zij daar dan en zag naar den blauwen hemel', met een gevoel, als zag zij dien voor de eerste maal, en ademde met volle, gulzige teugen die heerlijke lueht, op deselfde wjjze als een gevaDgeDe, die langen tijd de vrije lueht heeft ontbeerd. Én door dat heerlijke, verkwikkende genot werd haar de borst ruimer, frisseher vlood de stroom des levens door haar hart, in hare oogen trad een helderder glans en een zacht rood kwam op bare wangen. Het balkon van bet slot was met wilden wingerd versierd, rozen en bloempjes bloeiden aan de voeten van het meisje, de boomen in het park bogen groe tend het hoofd en in de verte verhieven zich de Karpaten. Hoog op het balkon, door den wilden wingerd aan het oog van Elisabeth ont trokken, stond graaf Geia en zag op haar ne der. Hij was den vorigen dag in het slot aangekomen, zijn glaat was zoo bleek en dor, tijn geheele optreden was zoo suf, dat de regiments-dokler, een ernstige ziekte vree- zend, bem een langdurig verlof bad voorge schreven. Na eene afwezigheid van vier maanden zag hij Elisabeth terng; de geliefde trekken deden opnieuw hunne bekoring geiden, maar geljjktijdig ontstelde bij hevig door haar bleek en ziekelijk gelaat. WORDT VERVOLGD. A. Verdraaid! Daar heb ik wijn portemonnaie op mijn schrijftafel laten liggen B. Nu, ge hebt toch zeker een eerlijk dienstmeisje P A. Dat is 't juistdie geeft de porte monnaie bepaald aan mijn vrouw, en dan kan ik naar hetgeen er in was fluiten I Gevallen, „Ma, de thermometer is gedaald !8 „Hoeveel „Nu, mijn hoogte zoowat. Hij ligt ka pot l' Het Hbl. van Antwerpen s c h r ij ft: Dezer dagen werd de gemeente Bou- chante op de zeeuwsche grens in rep en roer gebracht. Een troep van 60 hollandsche beesten moest over de grens gebracht worden, maar de douaniers hadden lont geroken en hielden een oog in 't zeil. Eensklaps komt een persoon druipend van bloed uit eene herberg op de straat gesprongen, roepende Moord Moord I Hij vluchtte zoo rap hij kon, en ieder liep er achter of sprong in de herberg om naar den moordenaar te zoeken. De douaniers liepen ook toe om den moordenaar te helpen vatten. Intusschen, want alles was een behen dige list, dreven de smokkelaars den troep koeien door het dorp en verspreidden zich langs verschillende wegen. Vooraleer men den list beet had, waren de beesten verdwenen en de zoogezegde moordenaar ook. Zaagsel als brandstof. In den winter plaatse men achter of bij de kachel een kistje met houtzaagsel, een vrijwel voor niet verkrijgbaar artikel. Al ia er slechts nog een vonkje vnur aan wezig, dit wakkert stellig aan, wanneer men er een schopvol of een paar handen zaagsel op strooit, als dit nl. goed droog is, wat het waarschijnlijk wezen zal als het op een warm plaatsje staat. Wanneer men het vnur langzaam wil laten bran den, als het ware slechts aanhouden (bv. als men uitgaat, ot ook de keukenkachel, wanneer er niets te koken is), dan legge men eerst wat kolen (nat gruis is ook goed), dan goed wat zaagsel, weer kolen en nogmaals zaagsel. Wil men het vunr daarna wéér flink laten branden, dan be hoeft men slechts van onderen lucht te ge ven (bij gruis van boven een gaatje ma ken) en dadelijk heeft men weêr vlam. Houtskolen doen ook een bijna uitgedoofde of slecht trekkende kachel ontvlammen, maar kosten heel wat meer CHuisvr.) De rooverhoofdman Atha- n as. Ongetwijfeld zijn een paar woorden vol doende, om onze lezers te herinneren aan een romantische rooveisgeschiedenis, die in het jaar 1891 zooveel opzien baarde. Den 81 en Mei toch had 's nachts een roo- verbende, onder aanvoering van zekeren Athanas, den Orient-express, nabij het turk- sche station Tscherkeskoi, weinige mijlen van Konstantiopel verwijderd, doen ont sporen. De reizigers, die zich in den trein bevon den, een gezelschap, uit Duitschers en één Engelschman bestaande, werden uitgeplun derd en daarna in gevangenschap medege voerd. Het grootste deel van het gezelschap werd kort daarop vrijgelaten, met uitzonde ring van vier duitsche passagiers, die zij als gijzelaars terughielden. De vijfde gevange ne werd naar KoDstantinopel gezonden, om te berichten, dat de gevangenen gedood zou- ded worden, wanneer er geen losgeld van 200.000 franken voor hen betaald werd. Op de fusschenkomst van de duitsche regeeriDg betaalde de turksche den los prijs én de passagiers konden naar hun haardsteden terugkeeien. Wel werden la ter nu en dan een paar leden van de rooveibende gevangen genomeD, doch Atha nas selven had men nog niet te pak ken. Thans echter moet dit wel het geval zijn volgens mededeelingen uit Bulgarije, waar de hoofdman (te Kuslowitza) rustig leefde en veel weldaden aan de armen be wees. Athanas moet zich daar zóó populair gemaakt hebbeD, dat toen hij onder sterk escorte naar Sofia ge bracht werd 180 inwoners van Kuslo witza aan vorst Ferdinand telegrafeerden om zijn vrijlating te verzoeken. Men ziet, dat het romantisme in het dagelijkach leven nog niet geheel dood is. leL De brood-oproeren, de ont- zettendste en huiveringwekkendste, die men zich denken kan, beginnen al erger en erger te worden in Italië. Als steedB moeten onschuldigen het ont gelden. Het oproerige volk bestormt eerst de vergaderzalen van de overheden en plun dert dan de bakkerswinkels. Te Ancona kon de politie twee dagen lang niets doen tegen de woelingen. On geveer 400 demonstranten kwamen voor de villa van een meelhandelaar en verwoest ten deze geheel en al. Zelf was de koopman afwezig. Zijne zus- ter en tachtigjarige moeder konden zich met moeite door de vlucht bij een boeren familie redden. Door de troepen werden 50 personen gearresteerd. Ook te Gallipoli, te Jesi, te Osimo enz. hadden ongeregeld heden van ongeveer gelijke soort plaats. Te Florence moet het zeer eig geweest zijn, Ook een methode. Zon dagavond werd te Przemysl, iu Galicië, een vergadering van arbeiders gehouden, welke echter door de politie werd ontbon den. De arbeiders vielen daarop de politie aan en verwondden een agent. Nu weiden er troepen gerequireerd; dezen namen de arbeiders eenvoudig in hun midden en dreven ze en masse800 in getal, waaron der vele vrouwen, naar het voorplein van het politiebureau, waar allen tot den vol genden morgen opgesloten werden gehou den. Het is een methode, maar toch wel een vreemde. Geen vorst. We krijgen dit jaar geen vorst, ouwe jongeD 1 't Schijnt zoo Maar men kan niet weten Neen, toch niet 1 Ik heb een ontdek king gedaan, waardoor ik weet, dat we dit jaar bepaald geen vorst krijgen I Wat blief Ben jij zoo knap Och neen, 't is heel eenvoudig, we krijgen een vorstin A.Ct. Te Weenen werd groote opschudding verwekt, doordat van den to ren der voornaamste kerk, de beroemde Stephanuskerk, duizenden brochures ge worpen zijn, op rood papier gedrukt en aanvallen op de regeering en het stads bestuur bevattende, omdat op het lijden van de arme bevolking van Weenen geen acht geslagen wordt. Toen men naar boven kwam om de daders le vatten, vond men niemand. Te spoedig opgegeven. Eenige weken geleden moest een aan zienlijk koopman te Neurenberg, een grijs aard van 80 jaar, zich aan een zeer ge vaarlijke operatie onderwerpen. Deze ge lukte uitstekend en de grijsaard brengt nu weer zijn avonden in de „kneipe" door. Hoe groot was echter zijc verwon dering, toen hij de rekening kreeg van zijn redder, een professor aan de uni versiteit te Erlangen, welke declaratie ge adresseerd was aan de erfgenamen van deD krassen grijsaard. Nog grooter echter was de verbazing van den professor, toen de tachtigjarige in persoon zijn rekening kwam voldoen. Te St. Louis is een graan- pakhnis, dat drie millioen bushels graan en 85 wagens met maïs bevatte, geheel in de asoh gelegd. De schade wordt op een millioeo dollars geschat, Nansen vervolgd. De volhardende ontdekkingsreiziger, die zoolang de ontberingen van de poolwereld heeft getrotseerd, is thans overmand door de vermoeienissen van een rondreis door de Vereenigde Staten. Nansens impresario had hem voor honderd voorlezingen geën gageerd en na de 76ste verklaarde Nansen, dat hij niet verder kan. Hij houdt nog één voorlezing te New-York en is vast besloten, daarna het werk te staken. Een onderne mer te Boston, aan wien hij nog lezin gen had beloofd, heeft nu een eisch tot schadevergoeding van 20.000 tegen Nan sen ingesteld en als onderpand zijn kofiers in beslag laten nemen. Nansen moet gezegd hebben, dat het in den omtrek van de Noordpool toch maar veel beter is. Een 12-jarige jongen komt bij den apotheker en vraagt nog een doosje pillen, zooals vader laatst had. Vindt je vader er baat bij vroeg de apotheker. Dat niet, maar ze passen precies in mijn geweer 1 - Een fijne boel. Het hougaarsche plaatsje nodnezö-Vg- sarhely, dat reeds een enropeesche be ruchtheid heeft verworven door de sensa- tiewekkende vergiftigingen, die daar in de laatste jaren voorkwamen en waarvan de schuldigen deels tot levenslange vrijheids straffen werden veroordeeld, deels zich het leven benamen en deels ongestraft bleveD, doordien in den loop der reusachtige straf procedure ook de president van het ge rechtshof op onverklaarbare wijze vergif tigd werd, is thans opnieuw het middel punt van groote schandalen. Er zijn na melijk enorme, sinds vele jaren door offi- cieele personen oogluikend toegelaten frau des in het financiëel beheer der gemeente ontdekt. Verscheidene hooggeplaatste amb tenaren zij'n in hun betrekking geschorst. De burgemeester Poka en de commissaris van politie Gosztonyi, die bij deze ont dekkingen ernstig gecompromitteerd wa ren, hebben zich doodgeschoten. Rechter (tot oude vrouw, die gevonnist wordt wegens dronkenschap) Je wordt veroordeeld tot een boete van vijf gulden. Beklaagde Vijf Gulden P Zooveel bezit ik niet RechterZoo, nu daD krijg je drie dagen gevangenisstrafals je je geld niet aan draDk verkwist hadt, dan hadtje nu je boete kunnen betaleD. Noodlottige brand te Spo- kane. Maandagavond j.1., kort voor middernacht, brak te Spokane, in den staat Washing ton, een hevige brand nit in een winkel huis, waarvan de bovenverdiepingen be woond werden door ongeveer 75 h 100 huurders, wien in weinige oogenblikken alle uitwegen naar de straat totaal waren afgesneden. Slechts een twintigtal perso nen werden gered, zoodat men vermoedt, dat alle overige bewoners van het pand in de vlammen zijo omgekomen. Het lot van een spoorweg- tunnel. Voor een 40 jaren werd door ,de Noord- Britvche Spoorwegmaatschappij een tannel van 3000 M. lengte en 60 voet diep on der de straten van Edinbnrg gebouwd. Later werd deze tunnel door het bouwen van een andere spoorweglijn buiten de stad overbodig en bleef een tijd lang buiten gebruik. Voor een tiental jaren kwam echter de firma Paton in Glasgow op het idee den ouden tannel te exploi- leexen voor het kweeken van pad denstoelen, De tunnel was daartoe bijzonder geschikt daar de temperatuur op die diepte bijna altijd de zelfde is en er volkomen duister nis beer8cht. En het bleek een uitstekend idee te zijn van da firma Paton want thans beheerscht zij de paddenstoelenmarkt ge heel. Zij heaft in den tunnel 800 padden stoelen-bedden van 12 bij 8 voet; voor de cultuur woidt jaarlijks ongeveer 40,000 liter „paddensto denbroed" verbruikt. Prins Bismarck viert 25 Maart a.s. zijn zestigjarig jubilée als pruisisch officier. Den 25en Maait 1888 trad hij als eenjarig vrijwilliger in het bataljon der garde te Potsdam. Thans be kleedt hij don rang van generaal-majoor der cavalerie en chef van het knrassiers-re- gimeut van Seydlitz. E en nieuwe maan ontdekt! Naar wordt medegedeeld heeft een sterrenkundige te Hamburg een tweede maan ontdekt, die dubbel zoover van on ze aarde verwijderd moet zijn als onze oude, tronwe, gewone maan. Dertig Juli a. s. zal de nieuwe maan zich vertoonen. Wij zijn er erg benieuwd naar. L o k-a a s DameWel, Anna, wat heb ik gehoord uwe ouders hebben paard en rijtuig ver kocht Jonge dameJa, mijne zuster is nu geëngageerd 1 Als ik 18 jaar beD, zal pa pa weer rijtuig gaan houden I Verbloemd oordeel. Wel, hoe is gister die nieuwe sym- phonie bevallen P O, eerst openden de toehoorders wijd hun ooren en daarna hun mond Als je getrouwd bent. Hij: „Gek toch, bijna telkens als je in de bladen leest van een gierigaard, van een vrek, blijkt het een ongetrouwd man te zjjn." Zij: „Ja, natuurlijk. Getrouwde vrek ken zijn te gewone menschen, om er nog melding van te maken,"

Schager Courant | 1898 | | pagina 7