Heer Hugowaard. Anna Paulowna, 8 Feb. 1898. Anna Paulowna, 8 Februari. Op uitnoodiging der aandeelhouders in Wieringen. y-Maa n dag a v o nd j.1. had ton huize van den heer U. bijl te Nieuwe Niedorp de eerste gewone jaarverga dering plaats van de afdeeling Nieuwe Niedorp van „Het Witte Kruis." Ook deze vergadering kenmerkte zich weder door den aangenamen, vriend- schappelijken toon, den gezelligen geest, die er heerschte, en het is daarom ook nu weer te betreuren, dat slechts een 30-tal van de ruim 200 leden was op gekomen. Do Yoorz., de heer Jb. van der Stok, wenschte deze eerste vergadering van 1898 te openen in de eerste plaats met een welkom aan de aanwezigen, en in de tweede plaats, ai was de familie betrekking wat nauw geweest, met een woord van hulde aan de nagedachtenis van hem, die op den lsten Januari van dit jaar was ontslapen, den mede-op richter der afdeeling, den edelaehtbaren heer D. v. d. Stok. Juist het lijden en afsterven van deze, jegens de afdeeling zoo verdienstelijke, persoonlijkheid kon een aansporing zijn, om door te gaan op den ingeslagen weg: de lijdenden te helpen. Verder dankte de Voorz. de afgetreden bestuursleden voor wat zij in het belang van „Het Witte Kruis" hadden gedaan en vertrouwde op de medewerking van de nieuw-gekozenen. Vervolgens werden de zeer uitgebreide notulen der November-vergadering ge lezen en met dank voor zoo uitgebreide en juiste notificeering van het verhan delde goedgekeurd. Een ingekomen missive van de afdee ling Monnikendam, aanbevelende de can- didatuur van den heer M. Niemijer aldaar, als lid van het hoofdbestuur, werd tot een volgende vergadering aangehouden, terwijl voor kennisgeving werd aangeno men het schrijven, waarbij Mevrouw de weduwe D. van der Stok het overlijden van haren echtgenoot, eerelid der afd., had bericht. Naar aanleiding van dit schrijven deelde de heer D. Kuilman mede, dat, zooals bekend was, vanwege H. W. K. een krans was neergelegd en een depu tatie de begrafenis had bijgewoond. Bij het overlijden was echter geen gelegen heid geweest, een leden-vergadering op te roepen, die hieromtrent had kunnen besluiten, waarom spreker van deze ver gadering goedkeuring verzocht van ge noemd, reeds uitgevoerd besluit. Het applaus schonk den heer Kuilman vol doening. De Voorz. dankte voor de eer, aan zijn vader bewezen. Hierna werd door den Secret., den heer J. G. van Eden, gelezen het jaar verslag over 1897, en het moet gezegd werden, om telken jare een zoo uitgebreid en keurig gestiliseerd jaarverslag uit te brengen, moet menVan Eden heeten,en als hij met hart en ziel Het Witte Kruis zijn toegedaan. Het samenstellen van het 4de jaar rapport was den secret. weder een aan gename taak geweest, wijl ook het jaar 1897 zich kenmerkte door vooruitgang, door toeneming in kracht en beteekenis. Werd toch in 1896 van 157 leden con tributie ontvangen in 1897 steeg het ledental tot 214, benevens 3 donatrices, zoodat eigenlijk ieder, die zonder bezwaar of 1.per jaar kon missen, lid is. Voor zeker een aanmoedigend en verblijdend verschijnsel. De belangrijke stijging in het leden tal werd toegeschreven voor een deel hieraan, dat het edele streven der ver- eenigirg meer en meer bij de burgerij doordrong, maar zeker voor een deel ook aan de milde" bepaling, dat binnen den kring allen, lid of geen lid, zonder on derscheid, kosteloos van de materialen konden gebruik maken. In de November-vergadering waren de aftredende en niet-herkiesbare be stuursleden N. J. C. Schermerhorn, Jb. de Vries Jr. en J. B. Wilken ver vangen door de heeren J. Coster, K. de Moor en B. Sieswerda, zoodat op 1 Ja nuari 1898 het bestuur was samenge steld als volgt: Jb. van der Stok, Voorz., D. Kuilman, Vice-Voorz., J. G. van Eden, Secret.-Penningm., C. Bezelman, J. Kuilman, J. F. W. Schuchart, J. Cos- ter, K. de Moor, B. Sieswerda en P. Maats, adviseerend lid. Buitengewone vergaderingen hadden in 1897 niet plaats gehad. Waar op de 3 gewone bijeenkomsten steeds de aange naamste toon heerschte, daar deed het den Secret. te meer leed, een zoo slech te opkomst der leden te moeten con- -stateeren. Gemiddeld was neg geen 10% aanwezig, terwijl de daarvoor opgegeven redenen gewoonlijk geen steek hielden. In het belang der zaak was aanspo ring tot betere opkomst dus niet mis plaatst. Uit de rekening zou straks blijken, dat f 26.775 te kort was. In 1897 was echter een renteloos voorschot van f 150 afgelost, zoodat nu ijskelder en materialen schuldvrij eigendom zijn voorwaar een verblijdend resultaat na 4-jarig bestaan. Voorts zouden de ont vangsten over 1898 ruim f 400.-be dragen, waardoor een aanmerkelijke praktische uitvoering aan de materialen kon worden gegeven. Toch raadde de Secret. zuinigheid aan, omdat het leden tal bezwaarlijk meer zal stijgen en de subsidie van het hoofdbestuur steeds kleiner wordt, als gevolg van de stich- "ting van meerdere atdeelingen, die ge subsidieerd moeten worden. Voor herstelling van oude en aan schaffen van nieuwe materialen werd in 1897 f 144.82 uitgegeven. Alzoo bestond de voorraad op 1 Ja nuari 1898 uit 1 slipperbedpan, 7 ijszakken, 4 ijzeren ledikanten met ma trassen, 6 koorts-thermometers, 2 croup- lampen, 12 ronde engelsche luchtkussens, 6 onderstekers, 6 irrigators met slang, enz., 1 waterkussen met trechter, 3 zinken badkuipen, 3 zickestoelen met kussens, 41j2 meter hospitaal-linnen, 2 kamerstilletjes, 2 elysoirs, 4 glycerine- spuitjes, 2 pulverisators voor vlooistoffen, 1 inhalatie-toestel, 2 melkpompen, 4 drink kannen, 4 waterflesschen voor mannen, 2 waterflesschen voor vrouwen, 2 ijs machines, 1 desinfectie-costuum, 1 desin fectie-kast en 1 formaldehijdlamp. Het aantal afgiften in 1897 bedroeg 67, te zamen 76 stuks aan 38 verschil lende personen. Ter betere controle werden in het afgeloopen jaar alle ma terialen van een duidelijk merk voorzien, terwijl een depót van kleine materialen bij het bestuurslid den heer Schuchart in het Veld was gevestigd, waarvan nog geen resultaat gemeld kon worden. Van het ijs was (gelukkig) minder gebruik gemaakt, dan het vorig jaar afgegeven werden 7 emmers ruw ijs en 23 zoetwaterijsbroodjes. Eensdeels door slechte kwaliteit van het ijs en anderdeels door enkele gebreken in de isolatie was de ijs voorraad reeds begin September gesmolten. Buiten den kring had door tusschen- komst der atdeeling een ontsmetting plaats gehad met het toestel Trillat, terwijl 2 maal goederen naar de ont smettingsoven te Alkmaar waren opge zonden. Voor het eerst was van het hoofdbe stuur een verpleegster aangevraagd. In dankbare herinnering werd gebracht, met welke toewijdende liefde mej. Wigersma hare edele roeping had vervuld, ook al was zij met hare beide patiënten onge lukkig geweest. Aan het einde werd in treffende be woordingen hoogst dankbare en warme hulde gebracht aan het afgestorven eere lid, den mede-oprichter van de afdeeling, die steeds vol ijver in de vergaderingen aan de beraadslagingen deelnam en wiens naam altijd verbonden zou blijven aan de stichting en ontwikkeling der afdee ling, wijlen den heer D. van der Stok. Moest de secret. voor 1897 ook op enkele schaduwzijden wijzen, hij meende toch te mogen constateeren, dat de afdeeling in kracht was toegenomen en zich in een toestand van bloei mocht verheugen. Dat dit zoo mocht blijven. Na daverend applaus dankte voorz. den secret. voor zoo'n uitnemend jaarver slag. Bij monde van den heer K. v. d. Meulen bracht de commissie, die in een afzonderlijke bijeenkomst de rekeniog over 1897 had nagezien, rapport uit en adviseerde, daar alles in de puntjes was, tot goedkeuring der rekening, met dank zegging aan den penningmeester, den heer Van Eden, voor het nauwgezette beheer. Met de conclusie der commis sie vereenigde zich de geheele vergade ring, die zich omtrent de rekening een oordeel had kunnen vormen, wijl aan elk der aanwezigen een exemplaar der rekening was uitgereikt. Het nadeelig saldo ad f 26,7 75 bij de ontvangsten ge teld, werd de rekening vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 517.50. In de November-vergadering was een schema van de begrooting voor 1898 aangeboden en goedgekeurd, omdat het juiste model voor de begrooting door het hoofdbest. zou worden toegezonden. De voorz. las daarom de verschillende posten van ontvang en uitgaaf naar het inmiddels gezonden model en de verga dering schonk er hare goedkeuring aan. De heer J. Kuilman zou gaarne zien, dat het bestuur gemachtigd werd, de som van f 120.voor materialen tot b. v. f 140.uit te breiden. Het was reeds vroeger en ook nu weer, bij de plotselinge ongesteldheid van het mede bestuurslid den heer de Moor, gebleken, dat een badkuip met verwarming onmis baar was. "Wijl hooge kosten en som mige ongemakken van zoodanige badkui pen tot heden den aankoop daarvan had den verhinderd, had spreker over een middel nagedacht en meende dit ge vonden te hebben. In plaats van een badkuip met iter- waimiDg wenschte de heer Kuilman te koopen of te laten maken een roodko peren ketel, die misschien ongeveer f 30 zou kosten en die vanonder verhit kon worden en waaruit men het water ge makkelijk met een hevel in elke bad kuip kon laten vloeien. Ook de heer Van Eden had onder zocht, in hoeverre een badkuip met ver warmingstoestel, zonder gas en zonder noodzakelijke rookgeleiding, was te ver krijgen, doch hij kon niet op gunstig resultaat wijzen. Bijna overal, waar hij had gevraagd, twijfelde men aan het be staan van zoodanig toestel en de aan koop van een badkuip met verwarming door middel van een petroleum-kachel was hem afgeraden om den stank, dien deze in een kamer veroorzaken. De voorz., voor wien een badkuip met verwarming steeds een ideaal was ge weest, wenschte gaarne de idéé van den heer J. Kuilman in overweging te ne men en verzocht daarom de vergadering, te willen toestaan, dat ook dit jaar een klein nadeelig saldo werd gemaakt. Nadat de secret. had toegelicht, dat zooals de zaken nu reeds stonden, geen nadeelig slot verwacht kon worden, ook al werd voor f 20 a f 25 materialen meer gekocht, werd algemeen dewensch van den voorz. toegestaan. Ook was het onnoodig, een buitenge wone leden-vergadering bijeen te roe pen, als soms mocht blijken, dat op ad vies van het hoofdbest. kleine wijzigin gen in de begrooting moesten worden gebracht. De voornaamste bestuursvoorstellen bestonden uitaanschaffing van een bad kuip en eenigo goede waterfilters voor de scholen, waartegen niemand beden kingen had. De heeren Maats en Van Eden had den naar de beste en meest practische filters geinformeerd en waren tot de conclusie gekomen, dat voor school-ge- bruik de Cheavins het meest aanbe velenswaardig waren. Het aanschaffen van 4 stuks met houten kastjes voor el- ken filter zou ongeveer f 100.of iets minder kosten. Een lijst van alle voorradige materia len zou aan de leden der afdeeling wor den gezonden. Vervolgens hield de heer Maats een kleine lezing „iets over drinkwater." Vooropstellende, dat behoud der ge zondheid afhankelijk was van goed drink water, meende spreker, dat het zijn nut kon hebben, in deae vergadering in grove trekken na te gaan, wat van goed drink water vereischt werd en in hoeverre wij in onze omgeving aan deze eischen voldoen. Dat wij, zooals allen bekend was, niet zonder drinkwater konden leven, werd verklaard uit de rol, die het water in het organisme speelt. Het is een voe dingstof en de verrichtingen der cellen, waaruit het lichaam bestaat,kunnen slechts plaats vinden bij nauwkeurige standvas tigheid in het watergehalte. Het men- schelijk lichaam verliest elk oogenblik water door ontlasting, waterloozing, huidzweet en in de eerste plaats door ademhaling. Zal dus het watergehalte der cellen standvastig blijven, dan is aanvulling noodig, afwisselende tusschen 3 en 11 L., waarin echter het water uit het voedsel is begrepen. Het water is in de natuur steeds in circulatie en de mensch onderschept het opeen bepaald punt van dien kringloop.Zij, die aan rivieren en beken wonen, put ten het hieruit, anderen, waaronder ook wij, moeten trachten het op een ander punt te doen en daarvoor blijft ons open het opvangen van den regen of opzoeken van wellen. Bij zijn val door de lucht verliest het water reeds zijn oorspronkelijke zuiver heid, door het opnemen van stof, bacte riën en gassen, terwijl verder de ver schillende aardlagen een andere samen stelling aan het water geven. De be- standdeelen van het water uit onze kui len (wellen in het land) putten en nor- tonbronnen zijn grootendeels bewerk tuigde dierlijke en plantaardige weefsels, benevens enkele anorganische bestand- deelen, als zoutoplossingen en gesuspen deerd leem en zanddeeltjes. Schadelijk zijn de laatste niet spoedig, integendeel heeft het water, waarin een kleine hoe veelheid daarvan voorkomt, soms genees krachtige werking. Kalk, magnesia enz. maken het water te hard en geven soms aanleiding tot buikloop. De organi sche bestanddeelen zijn dikwijls onscha delijk, soms zeer gevaarlijk. Bacteriën toch verwekken dikwijls ziekten en groo- tere organismen veroorzaken ingewands wormen. Goed drinkwater moet dus slechts in geringe mate opgeloste delfstoffen bevat ten en vrij zijn van dierlijke en plant aardige kiemen, terwijl het bovendien helder moet zien en een goeden smaak en reuk hebben. Het regenwater zou aan deze eischen voldoen, als het niet lang bewaard moest worden in bakken en niet verontreinigd werd door het vuil van de daken. Door zoogenaamde rot ting worden bij het bewaren de organi sche producten verteerd en heeft dus zelf reiniging plaats, die niet schadelijk is zoolang geen specifieke bacteriën de over winning behalen. Nortonputten geven zuiverder water dan anderen, omdat de vele aardlagen, waaronder het water vandaan gehaald wordt, dit hebben gezuiverd, en juist aan het feit, dat verschillende soorten van aardlagen het water zuiveren, heeft de filter het ontstaan te danken. Men heeft getracht, op kleine schaal deze zuivering te bewerken en is daarin vrij goed geslaagd. In 't algemeen dus is het wenschelijk, drinkwater te filtreeren het water uit een regenbak om reuk en smaak, uit wellen enz. om larven en parasieten te weren, terwijl het verstandig is, in tijden van epidemiën het water niet dan gekookt in de filters te doen. De geheele lezing werd met aandacht aangehoord en aan het einde werden nog een paar opmerkingen toegelicht. De voorzitter dankte hierna den spre ker voor het helder betoog, en nadat nog door den heer D. Kuilman was gewezen op de verontreiniging van de dorpssloot, waaraan het bestuur aandacht zou schen ken, evenals aan die in de Slijksteeg, door den heer Van Eden aangehaald, sloot de voorzitter deze leerrijke vergadering, met dank voor ieders medewerking en met de aansporing, anderen tot getrou we opkomst op te wekken. Zaterdagavond, den 5 Februari, kwamen in het lokaal van den heer W. Fijnheer te LUTJEWINKEL belangstellenden in de groenten- cultuur en wat daarmede in verband staat, bijeen, ten einde de oprichting eener afdeeling „Lutjewinkel" van de Tuinbouwverceniging „Niedorper Kogge" te bespreken. De personen, van wie de uitnoodiging Toor deze vergadering was uitgegaan, hadden aan vankelijk sncces, daar ongeveer 30 personen tegen-- woordig waren. De lieer J. Breebaart Dz. leidde de besprekingen in. Hij deelde mede, hoe door den aanleg van de tramlijn Schagen-Wognum, Winkel, Lutjewinkel en de Weere in een gunstige conditie komen, dat het Bestuur der Afdeeling Waard en Groet van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw had gemeend, het verbouwen van groenten te moeten aanmoedigen, nu de bezwaren, tot heden aan bet vervoer verbonden, zullen worden opgeheven. Inhet kort werd door hem aangegeven, wat in de vergaderin gen van de Vereeniging „Niedorper Kogge" te Nieuwe Niedorp en Winkel is tot stand gebracht en stelde hen gerust, die in de meening verkeerden, dat de leden der Vereeniging zouden moeten bijdragen inde kosten van 't aanleggen van vaarten in de gemeente Nieuwe Niedorp. Dit is een zaak, alleen in het belang van Nieuwe Niedorp en de kosten ervoor zullen worden gedragen door andere lichamen dan de vereeniging. Alle aanwezigen waren het met den inleider eens en nit de gesprekken bleek, dat Lutjewinkel bij uitstek gunstig gelegen is voor de oprichting vau een markt. Tot de oprichting der Afdeeling werd besloten en 26 leden traden toe. Bepaald werd, dat de contributie, ten behoeve der Afdeeling te heften, zal bedragen f 0.25. Een der leden gaf in overweging, aan het Hoofdbestuur voor te stellen, van alle leden een vaste contributie te heffen en te bepalen, welk deel daaivan aan het Hoofdbestuur moet worden afgedragen. Dit achtte hij beter dan twee contribu- tiën, waarvan één voor de vereeniging Niedorper Kogge en een voor de afdeeling daarvan. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Breebaart Dz., Voorzitter, II. van Heerikhuizen secretaris, J. Korf penningmeester, A Smit en K Wit Jz. en tob lid van het Hoofdbestuur de heer J. Breebaart Dz. Het bestuur zal eon reglement ontwerpen en dat eeaigszins spoedig aan het oordeel der leden onderwerpen. Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling en medewerking in deze zoo belangrijke zaak sloot de voorzitter de vergadering. BEKNOPT VERSLAG van de Geheel-Onthouders-Vergadering, Afd, KOL- HORN en Omstreken, op zaterdag 6 Febr, '98, in de kolfbaan van den heer Kist. Driehonderd personen van beider kunne vulden tegen 7 uur de vergaderzaal. Strooibiljetten werden rondgedeeld en het rooken gestaakt. Na een inleidend woord van den Voorzitter, die het doel der bijeenkomst uiteenzette, nam de heer v. d. W o u d e het woord. Natuurlijk kreeg men in hoofdzaak het zelfde te hooren, wat op andere plaatsen over dit punt reeds gezegd is en al in dit blad opgenomen. Uitvoerigheid is dus overbodig. Achtereenvolgens besprak hij, hoe alcohol uit graan gestookt wordt hoe verderflijk het werktover spijsvertering en bloedsomloop, over hersens en hersenswerking over Meerenberg en Krankzinnigengestichten; over Zieken fondsen en sterftetafels over misdaden eu zelfmoorden; over tuchthuizen en erfelijke ziekten bij kinderen, en dit alles natuurlijk in verband met het alcohol vraagstuk. Na z. i. goed de puntjes op de is gezet te hebben, werd er gepauseerd. Chocolade werd rondgediend, boekjes van den bond te koop gepre senteerd. Daarna tradDs.Bai op met eene goed doordachte en flink uitgewerkte redevoering. Hij beschouwde de beweging meer uit een zedelijk en Godsdienstig oogpunt. Met de grootste belangstelling werd hij gevolgd, toen hij uitweidde over zijn eigen standpunt in zake alcohol, over de 20000 volgelingen, die de vereeni ging thans telt in den lande, over alcohol-gebruik in oude in zeer oude tijden (NoachLot—Nabal) enz. Men kreeg iets te hooren over de eerste beweging ter bestrijding uit Boston vandaan over opgerichte Matigheids- en Afschafflngs-Genootschappenhoe die zich over de beschaafde wereld verspreidden hoe later de ondoelmatigheid bleek; hoe in 1842 van Leiden de eerste ernstige beweging uitging, en nog veel meer. Eenvoudig en op waarheid ge grond was alles wat verteld werd en de gloed der overtuiging sprak uit elk zijner woorden. Er volgde debat. Den heer J. Helder werd het woord gegeven. Daar dit debat echter in een minimum van tijd ontaardde in e«ne scherpe woordenwisseling, verloor het alle kenmerken ervan en acht uw verslaggever zich niet gehouden, in nadere bijzon derheden te treden. De Voorzitter sloot de Vergadering met een woord van dank voor de geschonken aandacht en met de verzekering, dat overrompeling niet in zijn plan lag. Niemand werd uitgenoodigd, tot den Bond toe te tredenGoede zaden zouden zonder dat wel tot hoornen wassen. Voor een talrijk publiek werden van wege het Nutsdepartement Heel* Hugowaard volksvoordrachten gehouden, met medewerking der rederij kerskamer Harmonie. Het was een avond vol afwisseling van ernst en luim, maar in welk genre ook, de voordrachten en vooral ook de rederij kersstukken boeiden 't publiek. Wel verdiend was dan ook de hulde, na ieder der opgevoerde stukken gebracht. Onze predikant, de heer A. Weeder, heeft het beroep naar de gemeente Culem- borg aangenomen. De nog steeds hangende onteigeniDgs-kwestie heeft op de werkzaam heden aan de lijn Schagen-Wognum reeds een nadeeligen invloed uitgeoefend. De ploeg werklieden uit Schagen, sterk 12 man, is zaterdag bedankt, en wel voor namelijk, omdat met men het grondwerk geen voortgang kan maken. V an wege de Evangelische Unie, opgericht den 19 Mei 1897, zal een openbare samenkomst tot uiteenzet ting en verdediging van haar beginsel en doel worden gehouden te Winkel, op donderdag 10 Febr., des avonds 7 uur, in de kolfbaan van den heer A. Wit. Als spreker zal optreden 't lid van het Hoofdbestuur, Ds. A. J. Adriani van Warmenhuizen. Ter bevordering van de goede zaak, die da Evangelische Unie be oogt, is het te wenscheD, dat van de ge legenheid, die hier kosteloos wordt aange boden om er mede bekend te worden, een ruim gebruik zal worden gemaakt. De g y m n a s t i e k v e r e e n. ffd e Westfries" te Barsingerhorn gaf op den avond van den 6su dezer eene uitvoering in haar gewoon werklocaal aldaar. Ter afwisseling werden eenige muziekstukken ten gehoore gebracht door de Kleine Ka pel van Scbagen. Daar op denzelfden avond te Kolhorn een concert gegeven werd en het weêr althans niet tot uitgaan noopte, konden de gymnasten al geen groote opkomst van publiek verwachten. Toch was het bezoek niet geheel onbe vredigend te noemen. M«t een geanimeerd bal werd de avond besloten. De 13-jarige C. D., die onlangs zoo deerlijk gewond werd, is j.1. zaterdag her steld uit het gasthuis te Amsterdam te ruggekeerd. de Kaasfabriek had j.1. zaterdagmiddag eene bespreking plaats met den heer Keestra zuivelconsulant voor Noord-Holland, in ue lokaal van den heer O. Volder. De heet K. gaf inlichtingen over het bepalen van het vetgehalte der melk, en betoogde de weaschelijkbeid om hiernaar den prijs der melk te regelen. Ofschoon de werktuigen, hiervoor benoodigd, nog al kost- biar zijn, kwam men overeen, er toch een proef mee ie nemen. Afloop van de besteding: Ouderhoud van de kunstwerken voor het jaar 1893, gehouden door Dijkgraaf en Heimraden van den Anna Paulowna- polder, op znterdsg 5 Februari 1898- le perceel (molens). P. J. Wallin, te Anna Paulowna, f 920. H. Jonker, u 385. 2e perceel (zeesluizen). P. J. Wallin, te Anna Paulowna, f 1060. H. Jonker, y f 875. G. L. Winder, Koegras, gein. Helder, f 955. 3e perceel (overige sluizen en steigers). H. Jonker, te Anna Paulowna, f 850. G. L. Winder, Koegras, gem. Helder, f 837. P. J. Wallin, te Anna Paulowna, f825. 4e perceel (bruggen, duikers en hekken). P. J. Wallin, te Anna Paulowna, f846. G. L. Winder, Koegras, gem. Helder, f 810. H. Jonker, te Anna Paulowna, f 788. Al deze werken zijn aan de laagste in schrijvers gegund. J, 1. zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging ^Harmonie' haar laatste uit voering in 't winterseizoen. Evenals an dere keeren werd men ook nu in de gele genheid gesteld, een tooneelstuk te zien op voeren, getiteld Een Bankbiljet van duizend gulden, blijspel met zang in twee bedrij ven. Eveneens waren op 't programma ge plaatst eenige nummers muziek, die zeer goed werden uitgevoerd. Tooneelspel en muziek vielen dan ook bij het in grooten getale opgekomen publiek zeer ia den smaak. Vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Wieringen." Tegenwoordig 28 leden. De voorzitter, de Edelachtb. heer L. C. Kolft, opende de vergadering en ver zocht voorlezing der notulen der vorige bijeenkomst, welke onveranderd werden goedgekeurd. Was aan de orde rekening en verant woording van den psnniugmeester, witlke sloot met een voordeelig saldo van f 23.946. De heeren P. Koorn, A. van KelcJchoven en Jb. Metselaar onderzochten haar en bevonden alles in orde. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn ge bonden beiieer en deelde tevens mede, dat met de in Januari 1898 geheven con tributie, na aftrek van hetgeen het hoofd bestuur had te vorderen, nog in kas zal zijn ongeveer f 150, Hierna is aan de orde verkiezing van een secretaris en bestuurslid. Als secre taris moest aftreden de heer J. Bosker en als bestuurslid de heer 8. Bakker Csbeiden zijn nut meerderheid van stem men herkozen. In zake de oprichting van een afdee ling van „'iNederlandsch Paardenstamboek" had de voorzitter zich in correspondentie gesteld met den heer W. Teengs en deze had verklaard, dat bij 't bestuur geen be zwaren bestonden tot die oprichting. Omtrent een te stalionneeren hengst achtte het bestuur het gewenscht, eenige zekerheid te hebben, dat de eigenaars van merriën deae bepaald lieten dekken door dien hensteveneens voor het stationneeren van stieren van de eigenaars van koeien. Wordt besloten, de eigenaars van beiden in de gelegenheid te stellen, door met een lijst rond te gaan, zich hiertoe te verbinden. Door den bode werd verzocht om verhoo ging van salaris, hetgeen wordt toegestaan en alzoo is gebracht op f 12.00. Niets meer te behandelen zijude, sluit de voor zitter de vergadering. Men schrijft ons uit Sint Maarten Zondag 6 dezer werd alhier een tooneel- voorstelling gegeven door de rederijkers kamer „Cicero" van N, Niedorp. Opge voerd werd: Bnttinger en zoon, blijspel in 4 bedrijven door J. A. Holtrop. Wij ge- looven, dat men de keuze van het stuk en de verdeeling der rollen uitmuntend maf? noemen. 6 Hoewel in het begin wat ingewikkeld, wordt ons later echter duidelijk ge maakt, hoe vergissingen soms treurige ge volgen zouden kunnen hebben, wanneer men ze niet intijds ophelderde. Met veel genoegen hebben wij geluis- terd, en mogen niet anders zeggen, dan dat wij zeer voldaan waren over de vertolking der verschillende personages (behoudens enkele uitzonderingen natuurlijk ook hier.) Vooral de heer C. Groot Cz. wist door het komisch en natuurlijk weergeveD van het door hem te vertolken type menigen lach te ontlokken en een daverend applaus van het publiek was dan ook zijn deel Ook het nastukje: „Een half uur bij den kapper vonden wij aardig, dit was een echt kluchtspel; er werd dan ook telkens hartelijk gelachen. De opvoering liet wei nig te wenschen over, en we maken daarom gaarne alleen melding van het goede. Het applaudiaseeren bewees, dat het spel wel door bet publiek is gewaardeerd geworden. Wij wenschen ^Cicero* een tot weer- ziens toe, hopende, dat de opkomst dan wat grooter mag zijn. Dirkshorn. Vrijdagavond hield de afdeeling Haren- karspnl van de Noord-Hollandsche veree- niging „Het Witte Kiuis* een vergadering ten huize van den heer P.Klos alhier. In

Schager Courant | 1898 | | pagina 2