PLAATSELIJK NIEU W S GEMENGD NIEUWS. Het proces-Zola. Quaestie-Swaag. Tweede Kamer. C. de Vries. Vergadering van den Raad der gemeente Haringcarspel, op maan dag 14 Februari 1898. Tegenwoordig alle leden. 1. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. 2. De Voorzitter deelt medea. dat bij de laatstgehouden verificatie der kas van den gemeente-ontvanger, dato 28 De cember 1897, aanwezig ia bevonden eene som van f 2952.92. b. dat de verordening tot heffing van 50 opcenten op de personeele belasting dezer gemeente bij Koninklijk b;sluif, dato 28 December 1897 no. 17, is goed gekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Wordt voorgelezen een verzoek schrift van den heer S. Klinkenbijlonder wijzer in het Waarland, om hem wegens zijne benoeming als zoodanig te Gorinchem, eervol ontslag te willen verleenen tegen 11 Maart 1898. Verleend. 4. In verband met het gering aantal kinderen, 'twelk thans de school te "Waar land bezoekt, (volgens de statistiek be droeg het op 1 Januari dezes jaars 65), stellen Burgemeester en Wethouders voor, ter voorziening in de vacature Klinkenbijl eene onderwijzeres te benoemen op eene jaarwedde van f 600. Daardoor wordt dan een bedrag van f 150 uitgewonnen, 'twelk thans wordt uitgekeerd aan Mej. de Winter, voor het geven van onderwijs in de nuttige i handwerken aldaar. Hieromtrent is aan het hoofd der school, den heer Plaatsman, advies gevraagd, die bij schrijven van 9 dezer als zijn gevoe len mededeelt, dat de benoeming van eene onderwijzeres aan zijne school ten zeerste moet worden ontraden, op grond //dat het gering aantal kinderen, die thans de school bezoeken, slechts van tij- delijken aard zal zijnmet primo Mei, wanneer weer nieuwe leerlingen worden toegelaten, zal het aantal stijgen tot 80;" „dal het geven van goed onderwijs aan een drie- k viertal klassen de physieke krachten van menigen onderwijzer te bo ven gaat, zoodat dit zeker ten opzichte van eene onderwijzeres in verhoogde mate het geval zal zijn, daar niet in het aantal kinderen, doch in het aantal klassen de moeilijkheid van het geven van goed onderwijs schuilt;# ,dat de eenheid van het onderwijs ten zeerste wordt geschaad, wanneer de onder wijzeres in de schooluren onderwijs moet geven in de nuttige handwerken# vdat de regeling, zooals die thans al daar bestaat, n.1. dat op den vacantiedag onderwijs in de nuttige handwerken wordt gegeven, zijns inziens zeer is toe te juichen, en veeleer in de andere scholen diende te worden ingevoerd dan daar, waar ze reeds bestaat, te doen verdwijnen.# De voorzitter deelt nog mede, dat hij de vorige week met den heer Airondissements- Schoolopziener deze zaak heeft besproken. ZijoEd. heeft daarbij te kennen gegeven geheel met het voorstel van Burgemeester en Wethouders in te stemmen en zijne medewerking te willen verleenen. Bij de hierop gevolgde discussie blijkt men het algemeen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders eens te zijn, en acht men het gewenscht, eene onderwij zeres aan te stellen. Waar op andere scholen gedurende de schooluren onderwijs in de handweiken gegeven wordt, kan dat toch in 't Waarland ook geschieden en daarbij mag het belang der gemeente niet uit het oog worden verloren. Met algemeene stemmen wordt dan ook besloten, sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres te Waarland op te roe pen op eene jaarwedde, behoudens nadere goedkeuring, van f 600. 5. Wordt ter tafel gebracht een ver zoek van Neeltje Kos aan het Verlaat, om haar voor rekening der gemeente een kuDst- been te verschaffen. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten, alvorens daartoe over te gaan, het advies in te winnen van den gemeente geneesheer. 6. Worden gelezen verzoekschriften van de heeren C. Spaans Jbj. en D. Hoo~ geboomom aan ieder hunner in koop af te staan 100 M2. grond aan den Koorn- dijk, teneinde daarop eene woning te bou- ,wtu. Besloten wordt, behoudens de goedkeu ring van h.h. Ged. Staten, de gevraagde •bouwterreinen te verkoopen tegen den prijs van 50 cent de M*., nadat te voren de bedoelde grond aan den pnblieken dienst zal zijn onttrokken. 7. Ten slotte wordt voorgelezen een re- quest van de Noorder Stoomtramvereeniging, gevestigd te Schagen, met veizoek voor i 10.000 aandeel te nemen iD de ont worpen stoomtram Alkrnaar-Schagen, of rer tt-garaDtie voor dat kapitaal toe te zeggen en daarenboven eene bijdrage in e< ns van f 100 ter bestrijding van de voorloopige onkosten. De Voorzitter zegt, dat eerst het plan bestond, een zijtak van Schoorldam tot Warmenhuizen aan te leggen, door eD voor rekei ing dier gemeente, doch daartegen zijn Lter bedenkingen gerezen. De heer Borst ziet alleen dan voor de geme<nte Haringcarspel eenig belang in de ontworpen tramlijn, wanneer een zijtak tot Warmenhuizen wordt aangelegd, doch die aanleg moet zijns inziens niet geschie den voor rekening der gemeente "Warmen huizen, maar worden opgenomen in het plan der vereeniging, opdat de voordeeleu, verkregen door de genoemde zijlijn, ge heel ten bate komen der vereeniging. De heeren Bijpost en Keesom ejju ook van oordeel, dat de lijn, zooals die voorloo- pig is ontworpen, voor deze gemeente geenerlei voordeel oplevert, en huns inziens is het wenschelijk, dat de gemeente zich onttrekt aan het nemen van aandeelen of het geven van rentegarantie, tenzij op voorwaarde, dat de zijlijn tot W armenhui zen alsnog in het ontwerp worde opgeno men. De voorzitter zegt: „Wanneer de ge meente niet anders dan op deze voorwaar de de zaak wil steunen, meet toch mijns inziens de f 1C0, die gevraagd wordt ter bestrijding van voorloopige onkosten, wor den toegestaan. Dan wordt de vereeniging in staat gesteld, uitgewerkte plannen te doen opmaken, die noodig zijn om rentelooze voorschotten te verkrijgen van Rijk en Provincie, en komt de tram tot stand, dan worden die gelden weder teruggegeven." Hieromtrent wordt besloten, f 100 voor voorloopige onkosten toe te staan en alleen dan, wanneer een zijtak naar Warmenhui zen wordt opgenomen in het ontwerp, het verzoek om aandeelen te nemen of reutega- rantie te geven, nader te overwegen. 8. Da vergadering gaat hierna in co mité tot regeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1898. Na hero pening der vergadering wordt het vastge steld op 3139.50. De gewone rondvraag niets opleverende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloteD. De Reder ij kerskamer te Haringhuizen zal in het laatst dezer maand hare eerste uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden //Janus Tulp" van Justus van Maurik en //Het bedrogen drietal." Zooala in de Schager Cou rant was geaunonceerd, zou maandagavond j.1. de heer C. P. 1. Bigot van Amsterdam in het locaal van den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp als spreker optre den, daartoe uitgenoodigd door het departe ment van 't „Nut". Een talrrjk publiek vulde dan ook te ruim half acht de eeuwig groene zaal. Na de gewone opening en verwelkoming door den heer Ds. Pan der Meulen, voorzitter van 't „Nut", droeg de heer Bigot achter eenvolgens zijn verschillende nummers voor en oogstte daarmee telkens een warm applaus. Het is den heer Bigot gegeven, zijn gehoor een ganschen avond te boeien en hoogst aangenaam en opgewekt bezig te houden. Men zat te schudden van het lachen of had medelijden met den armen ond-strijder van '30. Een minister, die er gemakkelijk een wet op de pensioneeriDg van dia oud-strijders wil doorhalen, kaD on getwijfeld niet beter doen, dan de honderd- vijftig „geachten# te vergasten op de ze creatie van den heer Bigot Het Nut deed een dankbaar werk door het inviteeren van dezen spreker. Moge het, zooals ook de heer Van der Meulen in zijn sluitiDgswoord te kennen gaf, door het toetreden van vele leden, ook een vol gend jaar in staat zijn, het publiek een zoo prettigen avond te verschaffen. De werklieden, die had- den aangenomen zand te varen ten behoe ve der stoomtramlijn Schagen-Wognum- Hoorn, hebben den arbeid gestaakt, om dat ze h. i. het zand, ouder Obdam,over grooter afstand moesten vervoeren, dan in de vcorwaarden omschreven was. De heer Yan der Zwaag deed dezer dagen te TJALLEBERD rekenschap van zijn houding als Kamer lid. Bij het debat werd hem de vraag gedaan, of hij de voorgeschreven eeden zou afleggen bij de inhuldiging der Konin gin. De heer v. d. Zwaag antwoordde hieropffals ik er Diet voor weg kan, stel ik mijn mandaat in handen der kiezers.# N. G. C. De officier van Justitie bij de Airondissements-RechtbaDk tt ALK- MxAAR maakt bekend, dat terzake van de onteigening ten algemeenen nutte, ten name van de Stoomtramw. Maatschappij „West friesland", gevestigd te Hoorn, voor den aanleg van een spoorweg van Schagen naar Wognum, het onderzoek der deskundigen, benoemd bij vonnis dier Rechtbank van den derden Eebiuaiil898, ten tinde op te nemen de perceelen liggende in de gemeente Bar- singerhorn, thans kadastraal bekend in Sec tie C, No. 745,748 en 758, en omtrent de schadeloosstelling, die in deze zal moeten worden toegekend, advies uit te brengen, zal geschieden op maandag 21 Febr. 1898. Als deskundigen zijn benoemd de b.h. 8. de Jong te Oudcrp, J. Blom en J. M. de Sonnaville te Alkmaar. Naar Evolutie meldt, is de vrouw, die op de aanstaande Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid als typografe werkzaam zal zijn, de echtge- noote van den bekenden J. K. van der Veer. Zij zal een snel- en een drukpers tot haar beschikking hebben en door eeni- ge vrouwen en meisjes bijgestaan worden. Allerlei klein drukwerk zal er besteld kun nen worden en uitsluitend door vrouwen, staande het bezoek, gereed worden gemaakt. Op dit oogenblik is de eebtgenoote van den heer v, d. Veer in Nederland de eenige aan het bkd tekende typrgrafe en drukster. De Tweede Kamer zal hare werkzaam heden hervatten op dinsdag 1 Maart, 's nam. 2 uur. In deze vergadering zal worden overgegaan tot trekking der afdeelin- gen, wtlke het wetsontwerp van den per soonleken dienstplicht zullen onderzoeken. lAfdeeling Landbouw. Wij vernamen, dat de koopprijs van het hnis aan het Tournooiveld te VGRAVEN- HAGE, bestemd tot inrichting van de bu- reaux der afdeeling Landbouw van het ministerie van Binnen'.andsche Zrken f60.000 bedraagt. Da koop is door het Rijk gesloten, behoudens goedkeuring van de wetgevende macht. Het wetsontwerp, waarbij'de bekrachtigiug gevraagd wordt, zal eerstdaags bij de Tweede Kamer inko- men. t> De hoofdcommiezen bij het minrstene van Binnetilandsche Zaken, mr. Salverda de Grave en mr. Roest, ber.ever.s de com mies van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de heer Capel, zijn bestemd om bij de afdeeliug Landbouw ete worden werkzaam gesteld. Hbld. De minister van binnen- landsche zaken heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat met 1 Septem ber de betrekking van drrecteur der te Den Helder te vestigen rijks hoogere bnrger- school met 5-jarigen cursus te vervullen is. Jaarwedde f 3000. OUDKARSPEL, Februari. Er bestaat nagenoeg zekerheid, dat spoe dig een sauvang zal worden gemaakt met den aanleg der tramlijn van Alkmaar naar hier. Reeds is voor f 75.000 geteekend, en binnen korten tijd zal de nog ontbreken de f 50.000 bijeen zijn gebracht. Met groot verlangen zien de bewoners van den Langen- dijk naar het tot stand komen dezer com municatie uit, die in eene reeds zeer lang gevoelde behoefte zal voorzien. Schagen, 16 Februari 1898. Het was dan j.1. zondag a- vond voor de derde maal,datFllil0tecllui6 van Wieringerwaard optrad met hare beide stukken De Oude Kassier en Eigenzin nigheid. Waren de beide malen in de Wieringerwaard velen, zeer velen opgeko men om Philotechoie en vooral den heer Groneman nog eens te zien spelen, de oude roem van de kamer en de goede roep die er van de opvoering van deze beide stukken was uitgegaan, had zondagavond j. 1. ook de zaal van den heer Dv. Twui- ver doen vullen. En hoe zal de indruk zijn geweest? Wij twijfelen er geen oogwenk aan, of die kan niet anders dan uitstekend zijn. De goeds zorg, de smaak, die aan den dag werd gelegd bij de aankleeding der too- neeltjes, bracht al dadelijk een ieder in de goede stemming. Wij, die daar in de zaal zitten, zien gaarne, dat alle best Wordt gedaaD, ook in kleinighe den, dat alle zorg er aan wordt besteed, om het ons zoo smakelijk mogelijk te bereiden. En 't spel Ja, wij hebben daarover reeds een overzicht en indruk gegeven. Wat willen we daar nog aan toevoegen We kunnen nogmaals zeggen, dat de heer J. L. 1. Groneman wederom uitstekend was, nogmaals zeggen, dat zijn spel be wondering afdwingt en hij is geweest de oude Kassiernogmaals zeggen dat de heer Wijker de moeilijke, hoogst moeilijke en veeleischende rol, die hij op zijn schouders had, zeer verdienstelijk en am bitieus heeft vertolkt, maar dat hij ook zondagavond ons niet geheel heeft bevre digdnogmaals zeggen, dat mejuffrouw A. Groneman wederom het lieve, zachtmoe dige, edtilbartige kind van den koopman Yan Elten is geNeen, wij zullen niet voortgaan. We kunDen niet beter doen, dan er ons bij te bepalen, door naar waarheid te getuigen, dat het zondagavond een goed verzorgde, uitstekend geslaagde uit voering was en dat, hoewel de zaal gevuld was, de afwezigen zeer groot ongelijk hebben gehad. Wij hopeD, dat Philotechnie ons niet al te lang op een volgend bezoek zal laten wachten. De gezelligheid en aangename stemming werd niet weinig verhoogd door de goede muziek van eenige heeren der Kon. Ned. Marine-Kapel van Den Helder, onder lei ding van deu heer L. A. Schouten. Bal was het slotnummer van den avond. Op de alphabetische voor- dracht voor hoofd der school te Haar lemmermeer komt o. a. voor onze plaatsgenoot, de heer J. C. Visseronder wijzer aan onze gemeenteschool. Het personeel aan ons station is uitgebreid met een leerliDg-as- sistent, N. Gomes van Den Helder en een leerling-klerk, L. C. v. d. Berg van An na Paulowna. Deheer A. Weltevreden, evan gelist op SchouweD, hield dinsdag j. eene stichtelijke bijeenkomst in de Cé ès, die in hoofdzaak in eene vertooning van lichtbeelden bestond. Tafereelen uit de land- en volkenkunde, voorvallen uit het Oude Testament, grepen uit het daaglijksch leven, werden voor en na op het wit'.e doek gebracht en dooreen korte toespraak verduidelijkt. Bij afwisseling werd een godsdienstig lied gezoDgeD. Bij de vertooning van de beeltenis van koningin Wilhelmina, klonk het j/Wien Ntêrlandsch Bloed" door de zaal. Ruim honderd personen woonden de vergadering bij. Een kindervoorstel ling die de avondbijeenkomst was vooraf gegaan, had een bijzonder druk bezoek. Zondagnacht overleed op bijaa 74-jari gen leeftijd alhier een onzer meest bekende ingezetenen, de heer C. de Vries. Het was hem niet gegeven, na een zeer werkzaam leven, waaruit hij zich pas on langs had teruggetrokken, hier eenige ja ren van welverdiende rust te mogen door brengen. Onze oude de Vries, zooals bij in de wandeling werd genoemd, heeft onze gemeente niet minder dan 37 jaren als marktmeester gediend; 22 jaren was hij onze gemeentebode, eveneens 22 jaren waagmeetter, ditzelfde aantal dienstjaren telde hij als bode van de baDne eo den pol der Schagen en als bode van de Scheger en Niedorper koggen. Yoegt men hier nog bij, dat hij 21 dienstjaren bij de poste rijen, 48 dienstjaren als bode bij het be grafenisfonds achter den rug had, 26 jaren een meubelhandel heeft gedreven en nog lan ger lijd aan het hoofd heeft gestaan van een uitgebreide zaak in wijnen en gedis tilleerd, dan mag zeker met recht gezegd worden, dat dezs man weinig rust in zijn leven heeft gekend en het //arbeid adelt# ten volle op hem van toepassing mag ge noemd worden. Den ouden heer de Vries zq een ruste in vrede van ganscher harte toegewenicht. Onze plaatsgenoot J. van Scheijen heeft tegen 1 April a. s. ontslag gevraagd als postbode. Onderwijzer: F rits, welke is de kortste maand van 't jaar. FritsAugustus, meester. Onderwijzer En dat waarom FritsDan is 't vacantie. Jong vrouwtje (trotsch): Willem zegt altijd, dat er niemand zoo kookt als ik. Oom (met een medelijdenden glimlach): En de arme jongen kan daarin wel gelijk hebben ook! Hoe hooger, hoe slech ter. Jacobus I van Engeland vroeg aan Bacon, zijn kanselier, wat deze dacht van den franschen gezant, een man van oDge- wone lengte, die op audiëntie geweest was. Sire, antwoordde Bacon, menschen van die afmeting doen me altijd denken aan huizen met vijf of meer verdiepingen, waarvan in den regel de bovenste't slechtst is ingericht. Het vergaaD van de „Veen- dam". Omtrent het vergaan van de Veendam lezen wij in een telegram uit New- York aan de Parijsche Herald //Kapitein Stenger, de gezagvoerder van de Veendam, verklaart, dat bij hooge zee een krachtige storm uit het Noordwesten blies. Te 5 u. 17 min. in den avond van 6 Febr., op 49» 35' N.B. en 20° 1' W. L. stootte de Veendam op een wrak of een stuk van een wrak onder water, dat waar schijnlijk een gat ia deu bodem deed ont slaan en de as brak. „Hoewel met alle kracht, ook door de passagiers, werd gepompt, maakte de stoo- mer snel water en werden de booten ge reed gemaakt. Toen de achtersteven begon te zinken, omstreeks half een in den mor gen van 7 Februari, werden de lichten van een stoomschip waargenomen. Het stoom schip, de St. Louis, antwoordde op de nood seinen van de Veendam. „Te 1 u. 43 min. werd een begin ge maakt met het overbrengen der reizigers en bemanning vaD het zinkende stoomschip. Daartoe werden drie booten van de St. Louis gebruikt, terwijl de mannea van de Veendam aan het pompen bleven. Te 4 u. 58 min. waren alle opvarenden zonder eenig ongeval over, hoewel het reddings werk zeer werd bemoeilijkt door de zwa re zeeën. Toen de laatste boot afstootte, werkte de Veendam zwaar en zonk de ach tersteven snel. ^Kapitein Randle (van de St. Louis) verklaart, dat kapitein Stenger en de offi cieren van de Veendam handhaafden een uitstekende tncht aan boord en bekwame hulp boden bij het reddingswerk. De rei zigers aan boord van de St. Louis stelden een adres, waarin hulde wordt gebracht aan den moed, door de bemanning van de St. Louis bij de redding betoond.# Merkwaardig. Professor wordt op weg Daar huis door'n stortbui overvallen. In gedachten verzonken bemerkt hij pas bij de voordeur, dat het regent. Onmiddellijk steekt hij zijn para pluis op, en terwijl hij de trap opgsat mompelt hrj Merkwaardig, merkwaar dig, nauwelijks steek ik m'n parapluie op, of het houdt op met regenen W onderl ij ke jager 8. Te Budapest is de statistiek verschenen waaria men lezen kaD, wat de gezamenlijke boheemsche jagers geschoten hebben. Het is een vreemde buit. In het begin toont de lijst niets dan namen, die bekend ge noeg in jagersooren klinken patrijzen, fa zanten, hazen, enz. Maar daarna blijkt, dat de boheemsche jagers bovendien niet minder dan 15.000 honden en 9039 kat ten geschoten hebben. Twee paarden zijn slechts door het moordend lood getroffen, daarentegen hebben de koeien en kalveren het erger moeten ontgelden en zijn 15 koeien eu 32 kalveren, benevens 129 sehapeD, door kortzichtige jagers neergeschoten. Het merkwaardigste van alles is, dat 2050 menschen getroffen zijn, waarvan er 50 gedood zijn. Het is te begrijpen, dat de strafrechter wegens overtredingen va» de jachtwetten in het geheel 75.888 dagen gevangenisstraf en boeten tot een bedrag van 2y2 millioen francs heeft moeten uitdee- len. De „Débats" stelt den boheemschen jagers voor, om evenals Tartaria de Taras- con de muts in de hoogte te gooien en daarop te schieten. Bij de zitling van zaterdag 12 Februari was het om het paleis van justitie veel kalmer. Die zitting bracht het einde van de confrontatie van kolonel Picquart met an- dere officieren van den generalen staf. De verklaringen van kolonel Picquart en ko lonel Henry staan lijurecht tegenover el kaar. Kolonel Picquart protesteert tegen de woorden van kolonel Henry en handhaaft krachtig zijn ontkenningen. Kolouel Henry roept uit*Ik handhaaf beslist mijn verklaringen ,/Picquart heeft gelogen." Kolonel Picquart verzoekt een nadere verklaring te mogen geven en vertelt: „Kulonel Henry, majoor Lauth en an deren, daarin bijgestaan door majoor Du Paty de Clam, brachten tegen mij afschu welijke beschuldigingen in, omdat zij niet wilden, dat men aan het werk zon tornen. Ik voor mij meen, dat klaarheid moet wor den gebracht. Na overstelpt (e zijn met beleedigicgen, nu ik op het punt sta nit het leger weggejaagd te worden, beweer ik, dat ik het slachtoffer ben van mijn goede trouw en van mijn zuivere honding." Toen de verdediger Clémenceau eenige ophelderingen wenscht te vragen, ontneemt de voorzitter hem het woord. De advocaat D e in a n g e, de verdedi ger van kapitein Dreyfus, komt voor. Mr. Labori verzoekt den getuige te willen spreken over de zaak-Zola in verband met de zaak-Esterhazy. Mr. Demange geeft een verhaal der fei ten en verklaart, waarom hij zieh Diet tot den minister van justitie wendde: „Ik sprak er over met de regeering, maar bemerkte, dat deze van een herziening niets wilde weten." Mr. Labori: „Waarom achtte men een herziening mogelijk Mr. Demange: „Omdat men na de ont hulling vau den heer Sallés de overtuiging had gekregen, dat de wet geschonden was". Mr. Olémenceau vraagt den getuige, of hij het oog heeft op een vertrouwelijka mededeeling van dan heer Sallès, tot wien een lid vau den eersten krijgsraad had ge zegd, dat in de raadkamer een geheim stok was medegedeeld. Mr. Demange: „Ja zeker!" (Ontroering). De voorzitter zegt, maar te laat: „Ik zal deze vraag niet stellen". (Langdurig gelach). Mr. Labori vraagt, of het facsimile van het borderel, dat door de ^Matin" werd ge publiceerd, niet een duidelijke gelrjkpnis vertoonde met het origineel, hetgeen door generaal De Pellieux wordt ontkend. Mr. Demange: „De gelijkenis was tref fend". Mr. Labori vraagt verder, of het het ori gineel van het borderel was, dat aau deu krijgsraad werd voorgelegd. Mr. Demange „De leden vau den krijgs raad, de regeeringscommissaris en ik zelf hadden een photographie, die door Bertil- lon was vervaardigd. Na de zitting nam kolonel Mauve, die presideerde, ons allen onze photograpkieën af, deed ze in eeu enveloppe en vernietigde ze, geloof ik. Ik meen zelfs te weten dat ze verbrand wer den. Ik weet niet, of het cliché ook ver brand is". De afgevaardigde J a u r s wordt ge hoord. Hij zegt, dat hij tegenwoordig was bij de zitting van den krijgsraad, die Es- terhazy vrijsprak. Hij houdt vervolgens een gloeiende toespraak, waarin hij vele handelingen van hen, die het onderzoek hebben geleid, hekelt. Deze redevoering heeft uit een politiek oogpunt groote waarde. Daarna wordt een begin gemankt met het verhoor van den heer Bertillon, schrift kundige, op wiens verklaringen Dreyfus mede is veroordeeld. In de zitting van maandag wordt het verhoor van dezen getuige voortgezet, maar de uitvoerige behandeling, die hij beloofde te zullen geven over het schrift van het borderel, weigerde hij nu te doen. Bertillon zegt, dat, na er over te heb ben nagedacht, hij meeat, geen machtiging te moeten vragen om de photographieën, die hij gemaakt heeft, mede te brengen. Hij heeft begrepen, dat hij de beloofde de monstratie niet kan doen. De afgevaardigde Hubbard, nu als ge tuige opgeroepen, verklaart, dat zijn neef Bertillon het schrift van Esterhazy niet heeft willen zien, daar hij dien den stroopop noemde van de jodeD. Hij verklaarde ver der, dat Bertillon beweerd had, ervan over tuigd te zijn, dat Dreyfus de schuldige was. Hubbard zeide nog, dat generaal Jnng hem verklaarde, dat wat aan de bureaux van den generalen staf gebeurde, afschu welijk was. Vervolgens wordt de schriftkundige Tey- sonniöres gehoord, wiens verklaringen, als zou hij overeenstemming tusschen het schrift van den veroordeelde en dat van het bordereau hebben geconstateerd, geheel worden te niet gedaan door de uitspraak van den volgenden getuige, den oud-minister Trarieux, die bij de bestudeering van het schrift ten zeerste getroffen was door het verschil daartusschen. Verder vertelt de minister de eigenaardige gebeurtenis van hef dossier Dreyfus, dat bij Teysonnière» in zijne woning door diens keukenmeid was gevonden. De heer Trarieux bad hem den raad gegeven, het dossier goed te bewaren en als hij den persoon, die het had neerge legd, had ontdekt, daarvan kennis te geven aan het ministerie van oorlog. Teysonnières had hem later verteld, aan dat ministerie zeer slecht te zijn ontvangen. DaarnB worden nog eenige schriftkundi-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2