Warmenhuizen. In e e n e Anna Paulowna, 28 Febr. '98. Anna Paulowna, 28 Febr. Anna Paulowna, 1 Maart '98. en marktbezoek zal kunnen bevorderen, maar zoo, 1 ('en Hop der andere treinen geen belangrijke verandering wordt gebracht. Bondvraag De heer Vrijburg wijst op den ellendigen toestand van do brandspuit aan 't Zand. Spr. vraagt, of 't waar is, dat die spuit een afgedankte van Schagerbrug is. De heer v. Beusekem licht in, dat die spnit eerst naar Burgerbrug is gegaan en daarna naar 't Zand is gekomen. Spr. zegt, dat de spuit in een ongeluk- kigen toestand is en spr. wijst er op, dat bij de behan del tng der begrooting door hem daar reeds is °p gewezen. Gaarne had Spr. aan 't Zand een spnit zooals Sint Maartensbrug er een bezit. Bij het laatste begin van brand zou, als tijdige hulp niet gekomen ware, een groote ramp 't Zand hebben getroffen. Voorzitter belooft, dat er onderzoek zal worden ingesteld naar de kosten. Niets meer te behandelen zijnde, gaat de Raad in comité ter behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. De gemeenteraad van Koedijk heeft besloten tot het ver strekken van een rente-garantie van f 10000.aan de N. Stoomtr.-vereen. gecombineerde vergadering van den ge meenteraad en het bannebestuur alhier werd besloten bij te dragen in de voor- loopige kosten der Noorder Stoomtram- vereeniging en tot rentegarantie van een evenredig aandeel in de onderne ming geheel overeenkomstig het door de Stoomtram-vereeniging ingezonden adres. - Naar aanleiding van een adres van 68 ingezetenen stellen B. en "W. der gemeente ALKMAAR den Raad voor, een adres te richten aan de Tweede Kamer, waarin erop wordt aan gedrongen, dat aan het ingediende wets ontwerp tot uitbreiding van het intercom munale telephoonnet eene zoodanige uit breiding worde gegeven, dat ook de ge meenten Alkmaar, Den Helder, Schagen, Purmerend en Hoorn daarin zullen be grepen zijn. De levering van schoolbehoeften voor de scholen in deze gemeente voor 1898 is door B. en W. gegund aan den heer J, van Léverink te Schagerburg voor de som van f 234.25. De benoodigdheden voor het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan idem, aan den heer E. Visser alhier voor de •somma van f 80.50. Dinsdagnamiddag werd onder hevigen regen en wind de nieuw benoemde en pas beëedigde burgemeester van Nieuwe Niedorp, de heer Jb. van der Stok, met hetzelfde rijtuig als waarmeê de nieuwe burgemeester van Oude Niedorp kort geleden zijn zege tocht deed, van den trein gehaald, die te 2.12 Gr. T. te Noord-Scharwoude aankomt. Aan het station ontving hem een deputatie van 7 personen uit de verschillende wijken der gemeente, die, gezeten in een volgrijtuig, met de nieuw benoemde naar het Raadhuis reed. Hoewel de heer Van der StoJc op één dag burgemeester en raadslid geworden was, zouden, zooals in het vorige No. der Schager Courant reeds ia vermeld, wegens familie-omstandigheden, zeer weinig feestelijkheden plaats heb ben, zoodat van eerepoorten of groen dan ook geen sprake was. Alleen de klappende vlaggen getuigden, dat er iets niet alledaagsch aan de orde was. De raad vergaderde te half drie in de gewone zaal. De heer de Moor was weer in zooverre hersteld, dat hij met de andere leden tegenwoordig kon zijn alleen de heer Visser had geen gelegen heid te komen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd en na onderzoek der geloofsbrieven werd tot toelating van den heer Van der Stok als raadslid besloten. De raadszitting werd vervolgens geslo ten. Te 3 ure kwam het gezelschap in de raadzaal aan, waar de raad met den gem. secretaris, ontvanger en veldwachter zijn opwachting deed. De voorz., de heer Hal ff, zegt hierbij ongeveer het volgende Mijnheer Van der Stokonze nieuwbe noemde burgemeester Het zij mij vergund het eerste woord van welkom bij Uwen intocht in de ge meente, ook namens den raad en ge meente-ambtenaren, den secretaris, ont vanger en bode, uit te sprekenHar telijk welkom hier Voortaan zal door U de plaats worden bezet, die Uw vader voor U zoolang heeft ingenomen. Gaarne begroeten wij U daarom. Het burgemeesterschap, U opgedragen, is een eervolle, maar moeilij ke betrekking; dat die moeilijkheden door U worden overwonnen. We hadden zoo gaarne gehoopt, dat deze dag een ware feestdag zou zijn dat U en Uw gezin onverdeelde feest vreugde konden genieten. Nochtans zullen wij hopen, dat herstel niet uit blijft. Bij de aanvaarding van Uw burge meesterschap hopen wij van harte, dat het U gegeven zal zijn, nog langen tijd de vruchten te genieten. De heer Van der Stok Mijneheeren Het spreekt van zelf, dat op een dag als vandaag, vol emoties, het spreken mij moeilijk valt. Daarom zal ik slechts een kort woord van hartelijken dank uiten aan den Gemeenteraad en aan don lsten Wethouder, die mij bij mijn aan komst met zoo recht hartelijke woorden heeft verwelkomd. Ook spreekt het van zelf, dat ik met genoegen de betrekking aanvaard, die mijn vader zoo langen tijd bekleedde. Met ernst, mijneheeren met al don ernst, die in mij is, wil ik het burgemeestersambt aanvaarden. Bij de waarneming dier betrekking heb ik ech ter hulp noodig en ik hoop en vertrouw, die hulp bij den Raad en bij de Wet houders te vinden. Ik reken op Uw aller medewerking en ik wil het U ver zekeren, mijneheeren ik ben van goe den wille. Mijn voorouders hebben al sedert lan ger dan een eeuw hier met eere ge woondook ik hoop met eere te zijn de burgemeester voor allen. De heer Van der Meutenals voor zitter der deputatie, spreekt nog zijn welkom uitbrengt in herinnering het bestuur van den oud-burgemeester en hoopt, dat voorkomendheid, mildheid en rechtvaardigheid van het burgemeester „burger vader" zullen maken. De burgemeester dankt voor de har telijke woorden en herhaalt„ik ben van goeden wille, ik zal trachten." Hierna werd de eerewijn gedronken, onder de woorden de goede gezondheid en het gelukkig bestuur van den nieuw benoemde mogen van langen duur zijn. Te ruim 4 ure ging men naar de zaal van den heer Haring huizen, waar onder aanbieding van het een of ander aan de ingezetenen gelegenheid werd gegeven, den burgemeester te com plimenteeren en waarvan dan ook ruim gebruik werd gemaakt. Hier was het de heer Van Mendie het eerst het woord verkreeg. Spreker memoreert, wat, nadat de koninklijke benoeming bekend was geworden, ge daan is, wat men uit beginsel bij den aanvang van een nieuw bestuur zou kunnen nalaten, wat hem bekend is van hetgeen de nieuwe burgemeester voor en na zijn benoeming omtrent het burgemeestersambt dacht en eindigt met den wensch, dat het huiselijk geluk van den titularis niet zal uitblijven, dat met waardeering van elkanders meoningen, deze meeningen te zamen tot een ge lukkig bewind zullen leiden, waarvan men ook, als het weer tot het verledene behoort, met waardeering spreekt. De burgemeester dankt hartelijk voor het gesprokene en resumeert, wat hij in de raadzaal reeds zeide„ik hoop te zijn burgemeester voor kleinen als voor grooten." De heer T). Kuilman wenscht den ti tularis een tijdperk van bloei geduren de zijn bestuur. De heer Van der Meuten constateert met vreugde het grootvaderschap van den nieuwbenoemde, als een begin van aankomend huiselijk geluk. De heer J. Kuilman hoopt en ver trouwt op een heilzame samenwerking met den nieuwen meester. De heer Van der Meuten herdenkt het bestuur van den waarnemend burgemees ter, den heer Half, waarvoor deze weer dankt. En voor aller welwillendheid dankt nog de titularis. Het is den verslaggever,.niet stenograaf, niet wel mogelijk, alle woorden nauw keurig en daarbij met zooveel spoed in te zendenvandaar de kortheid. Het ofSciëele gedeelte werd besloten door minder ofSciëele danspartijen in alle herbergen. Zooals de heer Van Eden zeide „met vertrouwen ziet de Niedorper burgerij de daden van den nieuwen titularis te gemoet." Men deelt ons mede, dat de nieuw opgerichte Rederijkerskamer te Haringhuizen, „Onder Ons", zondag voor een goed bezette zaal op trad. Men kon zien, dat er aan het voor stuk „Janus Tulp" en aan het na- stukje „Het bedrogen drietal", de noodige studie was besteed. Zoowel de dames- als de heeren-rollen werden in vele opzichten naar den eisch vertolkt. Wanneer de Kamer op den ingeslagen weg voortgaat, mag haar voor de toe komst veel succes worden voorspeld. Gisterenavond gaf de rederijkerskamer: „Tronw moet blijken» haar eerste tooneeluitvoering. Zij deed haar début metPierre de Galeiboef, ofde onschuldig veroordeelde, drama in vijf bedrijven door E, S. Gulp, en De kleeren maken den man, blijspel in een bedrijf door P. Gouwe. En om den aard van het stuk, èn om de moeilijkheden, er aan verbonden, vonden we de keuze van het eerstgenoemde minder gelukkig, vooral voor een pas beginnende kamer. Het liep echter goed van stapel en gaarne willen we erkennen, dat de leden zich blijkbaar ingespannen hadden, en enkele passages op verdienstelijke wijze werden weergegeven. Het nastukje, blijkbaar uit het duitsch vertaald, werd vlug afgespeeld maar alleen door dames opgevoerd, evenals het eerste stuk alleen doorheeren. Wij geven der kamer in overweging, voortaan zooveel mogelijk stukken te kiezen voor heeren en dames de aantrekkelijkheid zal er bij winnen. Ten slotte zij gemeld, dat de zaal fink bezet was. De heer P. S t a p e 1 van Broek in Wa terland hield gisteravond in het lokaal van den heer G. Volder eene lezing over Amerika, speciaal de aandacht vestigende op de nieuwe kolonie Nederland in Z. O. Texas. De heer S. had deze streek reeds in 1890 bezocht, en het was hem toen al voorge komen, dat z;j èn om den bij uitstek vrucht baren bodem, èn om het heerlijk klimaat voordeelen opleveren zou, die men elders in Amerika tevergeefs zoekt. Toen nu in het voiig jaar de heer A. Kuipersin Nederland vertoefde, die Amerika in alle richtingen doorreisd had, en eveneens tot de conclusie gekomen was, dat 7j. O. Texas voor nederlandsche kolo nisten het meest begeerlyke land was, stelde de heer S. zich met K. in verbinding, en bezocht met dezen verschillende plaatsen in ons land, om personen, die wilden emi- greeren, op te wekken, aldaar hun anker neer te leggen.— De heer S. deelde nu eerst een en ar.der mede uit het leven van den heer Kuipers, 't geen intusschen voor de meesten niet nieuw was, daar de laatste zelf hier gespro ken heeft in October 1.1. Volkomen moest de spreker alles bevesti gen, wat de heer Kuipers alhier reeds had medegedeeld, waarom wfj niet in her haling zullen treden van wat destijds is gemeld. Genoeg zy het, nogmaals mede te deelen, dat de Port Arthur Land-Company eene hollandsche Maatschappij is, die haar kan toor gevestigd heelt op de Heerengracht 226 te Amsterdam. Deze maatschappij stichtte oen kolonie Nederland, in de nabijheid van de golf van Mexico. Zij biedt nu nog uit stekend land aldaar aan voor den prijs van f 125 per Hectare. Deze prijs is reeds ver hoogd, want do emigranten, die in Oct. 1.1. met den heer Kuipers meegingen, kochten het voor f 75 per H. A. Het staat te zien, dat door de groote aanvraag, die te wachten is wegens de allergunstigste berichten, die daal vandaan komen, de prijs weldra weder stijgen zal; redenen waarom het voor belang hebbenden, (aldaar zijn landbouwers, vee boeren, tuinders, visschers enzdie een betere toekomst verlangen, geraden is, spoedig een besluit te nemen.— Ten slotte zij nog gemeld, dat de heer Stapel door z\jn ongekunstelde, onderhou dende en beschaafde voordrachten, evenals door zijn aangename persoonlijkheid, een gunstigen indruk achterliet, en dat zijne ge tuigenissen in alle deelen den stempel der waarheid droegen. In de kolfbaan van den beer C. Kieft te Winkel is op zater dag 26 Februari een openbare vergadering gehouden van de aldeeling Aartswoud en Omstreken der Sociaal-democratische Ar beiderspartij, waarin als spreker is opge treden de heer W. H. Vliegen van Rot terdam, met het ondtrwerp Hoe de soci aal-democraten hervormen willen, of: Wat en hoe wil de Sociaal-democratische Arbei derspartij. Wat de opkomst betreft, was 't begin der propagandareis van den heer Vliegen niet gunstig, want een klein aan tal personen, een 50-tal slechts, was in de koude, tochtigs kolfbaan aanwezig. En gelukkig, dat er zoo weinig waren, want nu konden allen na de pauze zich in het voorste gedeelte dicht bij de kachel een plaatsje verschaffen. Mocht de Afd. later weer te Winkel willen vergaderen, dan kunuen wij haar raden, zoo 't winter is, daarvoor een avond te kiezen, waarop de herbergzaal te harer beschikking is. De vergadering werd met een kort welkomst woord aan 't kleine publiek door den voor zitter, den heer Verwey van Aartswond, geopend, die daarna 't woord gat aan den heer Vliegen. Uit zijn net uitgesproken rede, waarvan we veel als bekend veron derstellen en dus weg kunnen laten, dee len we het volgende mede. De S. D. A. P. wil aan de misstanden in de maatschap pij een einde maken, zij wil langs gelei delijken weg hervormen en verbeteren en de aandacht vestigen op wat nu reeds kan geschieden, opdat alleD, die arbeideD, de vruchten van den arbeid genieten en deze niet langer komen alleen aan hen, die den grond bezitten, aan de kapitalisten, die de producten vau den arbeid beheerschen. Daarvoor is noodig algemeen kiesrecht, waaraan ook de vrouwen kunnen deelnemen, en waarvoor grondwetsherziening moet voorafgaan. Het geheele volk moet in staat gesteld worden tot 't kiezen der re- geeringspersoneo, zoo men nit deze maat schappij een andera met betere grondslagen wil opbouwen. Een ander voornaam punt van de S. D. A. P. is de pensioneering van oude en gebrekkige werklieden en ver betering van het inkomen der arbeidende De verschillende politieke partijen willen de arbeiders aan het pensioen laten mee betalen, wij zeggen de arbeider, die zijn geheele leven heelt gewerkt, medegewerkt aan den rijkdom en dien heeft helpen ver meerderen, heeft recht op een arbeiders pensioen op een bepaalden leeftijd. Eo dat te betalen nit de staatskas, want de staat is de eenige macht, die het geld van de bezitters kan nemen, de vertegenwoor diger van de maatschappij. En wie den arbeider, den werkgever en den staat wil laten betalen, moet bedenken, dat de werk gever wel terug zal weten te krijgen van den arbeider, wat hij voor dezen uitgeeft. En dan zou er in Nederland een categorie van menschen zijD, die van deelneming werd uitgesloten, tenzij ze de geheele premie betaalden, bijvoorbeeld kleerma kers en andereD, die geen loon van ande ren trekken, bootwekers, polderwerkers, die vaak van patroon moeten verwisselen. En loonarbeiders, die voor een patroon arbeiden, verdienen niet genoeg om de premie te betalen. Eenige cijfers werden door spreker genoemd Om op 65-jarigen leeftijd f 3.— per week te trekken moet, te beginnen met 80 jaar, f 12.44 per jaar betaald wordeD voor een pensioen van f 5.per week op 60-jarigen leef tijd, bedraagt de premie meer dan f 25. per jaar. Van het Nederl. Werkl.-fonds tot onderlinge persioenverzekering op 60- jarigen leeftijd bedraagt de premie, aan vangende op 30-jarigen leeftijd, voor een pensioen van f 1.per week, 14 cents, dus voor f 5,per week, 70 cents. Zal de staat alles betalen, dan zal voor een pensioneering op 60-jaHgen leeftijd 25 millioen gulden per jaar noodig zijn en deze som kan volgens spreker, van de b<- zittende klasse, gehaald worden, door al leen de successierechten op e6n hooger bedrag Ie brengen dan thafts. In 1896 is 263 millioen 791000 gul den geërfd, waarvan 172 millioen in de rechte lijn, dat is vau ouders op iir.de ren, ea 91 millioen in de zijlinie. Nu is zulk erven volstrekt geen ver dienste voor de erfgenamen en er kaD dus wel 25°/0 van geheven worden, na welke verminderiig zi ker wel nitmand voor de erfenis zal bedar ken. En die 25°/0 van de 91 millioen zon zoo ongeveer een som be dragen van 227j millioen. De pensionee ring zon dus op deze wijze al geheel tot stand kannen komen. Maar ook zonder uieuwe belastingen kan het en wei door bezuiniging op de uitgaven voor de land macht en de Marine. Voor de landmacht wordt in Nederland 21/, maal zooveel uit gegeven als in Zwitserland en het leger is uj Zwitserland 272 maal zoo groot als in Nederland. Ward het leger ingericht al» in Zwitserland, dan zon dat een aanmer kelijke b-sparing geven. Ook op de Ma rine kon de helft bezuinigd worden en zoo Kon men komen tot een bedrag van raim 20 millioen, waarbij tevens in aan merking komen de millioener, die voor armenzorg worden uitgegeven en die bij pensioneering niet meer noodig zijn. Om 't verschil te dom zien tassehen de kos ten van leger en vloot in verschillende lauden, gaf spreker op, hoeveel elk soldaat kost, geput uit een officiéél stuk. In Rusland kost iedere soldaat f 129.50 per jaar, in Zweden f 93, in Italië f 79, in Oostenrijk f 82, in Zwitserland f 50.50, in Frankrijk f 93, in Daitscbland 1124 en in Nederland f 261. En die bagrooting is lager, wat ons land belieft, dan de te genwoordige, want nu kost iedere soldaat f 303 per jaar. Andere puuten van 't program der S. D. A. P., als inwilliging der eischen vau vakvereenigingen, voldoend loon, nachtarbeid, schadeloosstelling aau onschuldig veroordeelden, kostelooze rechts pleging, werden in 7 kort aangegeven en besproken, en na de pauze hield spreker zich meer bezig met 't gedeelte, dat betrekking heeft op den landbouw, 't agrarisch gedeelte. De eigen boer verdwijnt, hij wordt pachter, de hypotheken vermeerderen, 't land komt in handen vau kapitalisten en of de boer zijn geld moet betalen aan den landheer of aan hypotheekbanken, komt op 'tzelfde neer. En de arbeiders lijden daaronder, want de werkgevers kunnen niet meer loon betalen, wijl ze zelf noo dig hebben, dat ze in een betere positie komen. Verbetering moet gehaald wor den van de kapitalisten en geen pacht moest betaald behoeven te worden, als er geen winst wordt behaald, dus de pacht afhankelijk van de te behalen winst. Samenwerking met de arbeiders zal den boer en den arbeider beiden ten goede ko men. In de gemeenten dieuen commissiëu te worden aangesteld, die de pachten re gelen. Vervolgens moeten de gemeenten komen in 't bezit van den grond, landna tionalisatie. Dan zal de werkloosheid op houden, ontstaande door den trek naar de steden. Dit armoede trekt 't volk van 't platteland naar de steden, die daardoor te veel werkkrachten krijgen en werkloosheid doen ontstaan. De gemeenten moesten 't recht hebben, alle niet ontgonnen gronden in bezit te nemen en bij verkooping vau grond den voorrang genieten, door dien te kunnen overnemen tegen den prijs, waarop bij door de commissie is geschat. Zoo komt men tot landnationalisatie, zoo komt de grond in handen der gemeenschap en komen de vruchten ervan ten voordeele van hem, die den grond bebouwt. De grondslag der maatschappij is arbeid. Het groot bedrijf moet bevorderd worden, dat willen wij in de hand werken door coöperatie als met de zuivelfabrieken. De gemeenten schaffen machines aan voor al len en dan zijn ze voor de arbeiders geen ramp, maar een zegen. Dat daarom allen medewerken tot bereiking van dit doel, door toe ta treden tot de S. D. A. P., om te verkrijgen voor arbeid welvaart, met de ze opwekking eindigde spreker zijn toege- jaichte rede. Van de gelegenheid tot debat maakte de heer JKorte gebruik, door omtrent 't gemeenschappelijk grondbezit eenige inlich tingen te vragen. Als de gemeente nu koopt, dan kon ze bij daling der prijzen over 20 jaar er wel eens mee zitten en wat waarborgt ons nu, dat de prijzen niet zul len dalen De heer Vliegen beantwoordde hem uitvoerig, doch de heer Korteniet voldaan, vroeg ten tweede male 't woord, waarop de heer Vliegen weder antwoordde en van meening was, dat de prijzen van 't land wel niet lager zullen worden. Met een woord van dank aan den spreker, aan den heer Korte voor zijn debatteeren, aan de anderen voor bunne opkomst en belangstel ling sloot de Voorzitter met de aanhaling van de dichtregelen Er moet veel stiijds gestreden zijn, Er moet veel leeds geleden zijn, enz., de vergadering. De volgende week valt er te Wieringerwaard heel wat te ge- nieteo op allerlei gebied. Zondag a. 8. uitvoering van „Onder Ons" met muziek en bal, maandag lezing van den heer Keestra en vrijdag 11 Maart nut. Dien avond zal de heer Ds. Bax van Zaandam de lezing honden, terwijl mevrouw Sasse van Amsterdam voor de bijdrage zal zor gen. Het. bestuur van het Nut reikt aan elk lid zooveel kaaltjes nit, als hij voor zijn gezin wenscht te hebben, terwijl niet- Uden zich voor een bewijs van toegang kunnen wenden tot den heer R. Visscher, Naar wij vernamen zal eerlang ergens in de buurt een blijspel verschijnen, getiteld „Hoe Staalman zijn spuitje verliest." De heer W. Keestrazuivel- consulent te Hoorn, zal maandag 7 Maart in een vergadering der afd. Wierin gerwaard van de H. M. v. L. een le zing houden over melk (behandeling, on derzoek, gebreken, etc.) De toegang is vrij, ook voor niet-leden. Maandagavond zou de heer W. H. Vliegen in het lokael van den heer D. Bijl te Nieuwe Niedorp, op uit- Docdiging van de atdveling „Aartswoud en Omstreken" van de Sociaal democratische Arbeiderspartij, uiteen zetten„Hoe de sociaal-democraten hervormen willen," of „Wat en hoe wil de sociaal-democratische Arbeiderspartij." Er was echtsr zoo weinig publiek, dat de bespreking niet plaats vond. Zondagavond j. 1. gaf de gymnastiekvereniging „Hercules" te Nieuwe Niedorp, (Directeur de heer S. Prins) eene uitvoering in de flink be zette zaal van don heer Haringbuizen. Over het algemeen werd heel goed ge werkt; zoowel de vrije-, barren-, staaf- en hoogrek-oefeningeii, gaven blijk van meer ernst, dan men sedert eenigen tijd van „Hercules" gewoon is, getuige ook de bravo's mede van de aanwezige turners uit Wisriugerwaard en Winkel aan het adres van eenige leden. Wijselijk was op het programma ,,soi- rée" gezet in plaat» van „gymnastiekuit- voering", want van ruim huif acht tot ruim elf uur werd het publiek bezig ge houden, uitgezonderd een half uur pauze, en daarvan werd één uur gegymnastiseerd. Ook bij „Hercules" is overgewaaid de manie, om bij lichamelijke ook geestesoe- feningen ten toon te spreideD. Misschien is dit met het oog op den smaak van een zeker deel van publiek bijna nood zakelijk, maar toch schoenmaker houd je bij je leest. Gegeven werd nog „Studentenwraak", door de heeren J. Peereboom, J. van der Steen en U. Mulder, en tot slot „Een mislukte kraamvisite" door den heer Pee- reboom en zijn volgelingen. Beide stuk ken vonden grooten bijval. Ook de beide apotbéoses slaagden zeer goed en lokten daverend applaus uit. De geheele uitvoering werd opgeluisterd door de muziek van een strijkorkest, ge vormd door eenige jougelieden onder lei ding van den heer A. Olie. „Hercules" deed er goed aaB, de traditioneele twee violen door iets beters te vervangen men kon nu, ook als het scherm neer was, met smaak naar de muziek luisteren. Den jongen tieer C. Olie Krz. werd door „Hercules" een fraaie muziekportefeuille aangeboden,voor zijn ijverige begeleiding,ook bij de repetities, van de voordrachten. Het was er aan te zien, dat de Nie- dorpers op het punt van dansen laDg ge vast hadden. Tot laat werd door velen ij verig aan het bal deelgenomen. Naar we uit goede bron vernemen, zal de heer K. Breebaart te Winkel, lid van de Provinciale Staten, zich bij zijn aftreding dit jaar wegens zijn hoogen leeftijd niet weder verkiesbaar stellen. Als kaasmaker in de kaas- fabriek te Kolhoru werd aangesteld de beer Js. Komen, te Hauwert. Tot dijkgraaf der Nie- dorper Kogge Strijkmolens is in de te Lutjewinkel gehouden vergadering van 28 Februari benoemd de heer Butter Jz. te^ Lutjewinkel. Te Alkmaar bestaat het plan om aan Zola en diens verdediger, mr. Labori, hulde te brengen door da aanbieding van een tegel-tabteau, voor stellende den waagtoren aldaar. Het NederlandschPaar- den-stamboek. De afdeeling Noord-Holland der boven genoemde vereeniging vergaderde maandag op een der bovenzalen van café Krasna- polsky te AMSTERDAM, onder voorzitter schap van den heer J. Breebaart Kz., die de bijeenkomst met een kort woord van welkom opende Allereerst deelde hij mede, dat het onderzoek van den hengst Victor (eigenaar A. A. van den Berg, Haarlem) geleid had tot niet toekenning van de premie groot f 250. Spr. wees er voorts op, dat het volgens de genomen besluiten, thans verplichtend is om de hengsten te laten keuren. Op voorstel van hel bestuur werden gekozen tot leden der provinciale keurings commissie de heeren G. C. Hulst te Zijpe, kapt. Quadekker te Haarlem, kapt. Punt te 's-Gravenhage, J. M. B i 11 r o t h te Hoorn, C. O u d ij k te Waddingsveen, W. Teengs te Alkmaar; en tot leden der comm. voor premiën van het Stamboek, de heeren Punt B i 11 r o t h en O u d ij k. Schagen werd aangenomen als plaats voor de volgende vergadering der afdeeling. De begrooting over 1898, sluitende met een bedrag vau f 985.58, werd goedge keurd, evenals de begrooting voor de pro vinciale subsidie over 1898. De aangevraagde f 5000 zal aldus ver deeld worden6 subsidiën voor dekheng sten, minstens 3 jaren oud, ad f 250 f 1500; 6 aanhoudingspremiën voor 2-jari- ge hengsten ad f 150 900 6 aan houdingspremiën voor 1-jarige hengsten ad f 100 f 600 aanhoudingspremiën voor merriën f 2Ö00. Aan het slot der vergadering ontstond eenig debat over de grootte van het dek- geld, sommigen vonden 25 te hoog. Dat was buiten het bereik der kleine land bouwers. Na eenige besprekingen werd hierop de vergadering gesloten. ^blb. Op den avond van den le n Maart werd te Barsingerhorn door het aldaar bestaande rederijkersgezel schap de tweede der gewone uitvoeringen in den winter gegeven, ten voordeele van het Sint-Nicolaasfords. Dezen keer werd opgevoerd „De doch ters van Haseman", tooneelspel in 4 be drijven, naar het hoogduitsch van A,

Schager Courant | 1898 | | pagina 2