Vasts Ml n' J dat men ecrst taste *elk.en w.e& men in wil. Men met te lang in den blinde. be8nJPt den heer <W v' ju'8t naar aaQtei- eon T? ?°orstel Zuurbier te Scha- <iat men thans proeven met krui- Jlügen wil doen. Do heer Zuurbier geeft alsnog te L ennen, dat hij dan eerst subsidiën toe l.wi staan, als men, zooals bij den aan- oop van boveiilandsche hengsten, weet, m we ie richting men wil werken. zP°lang blijve de zaak aan het per soonlijk initiatief overgelaten. Do heer P. Buis kan zich hiermede teer goed vereenigen. Bij den aankoop van hengsten wist men, in welke richting de fokkers wenschten te kruiseD, bij de kruising met rammen staat dit nog niet vast. 6 Yoorz, wil in 't belang van H. N. van het aanbod gebruik maken. De heer L. Visser meent, dat ons schapenras niet achteruit gaat. Het ras is zwaar en de wol zooals men die wenscht. Dit hebben wij te danken aan de fokkers in de Wieringerwaard. Hij vraagt, hoe de boeren in de Wieringer waard hunne fokkerij hebben ingericht. De heer K. A. Kaan verklaart, dat men daar fokt met gekruist Tesselsch schaap en Lincoln ram. De heer Wonder getuigt, dat men ook daar behoefte gevoelt aan een nog beter soort. Het voorstel van 't bestuur om 500 gld. toe te staan voor verbetering der schapenfokkerij, met inbegrip, zich niet uitsluitend te houden aan de 4 door den heer Gerlings genoemde soorten, wordt met 55 tegen 7 stemmen aangenomen. Het derde bestuursvoorstel „het zoe ken van nieuwe bronnen voor den af zet van ons rundvee," wordt ingeleid door den heer K. Jonker. De heer Jonker deelt mede, dat het bestuur zich om inlichtingen tot onze consuls in Rusland had gewend. De conBul in Riga gaf den raad, zich tot het Friesch Rundveestamboek te wenden. Veel vee wordt door tusschenkomst daarvan verzonden naar Lijfland en Koerland. Men maakt in Rusland goe- de prijzen. Reval verwijst naar hetzelf- Me adres. In Estland zijn de groote j bezitters wel vermogend, doch hij geeft y.in overweging, alleen contant te verkoo- ppeb. Eene courant uit Libau bevatte de statuten eener vereeniging, die zich ten doel stelde, door den aankoop van 1 hollandsch en oostfriesch vee den rus- sischen veestapel te veredelen. Het bestuur had daarop gepoogd, con necties met die vereeniging aan te knoo- pen, doch uit de correspondentie was gebleken, dat deze vereeniging nog niet haar beslag had gekregen. De heer J. Breebaart wil, dat de in voer van hollandsch vee in Rusland door de Nederl. Handelsmaatschappij be vorderd wordt door lagere transport-prij zen. Zoolang het transport per stuk on geveer 100 gld. blijft bedragen, zal de invoer zich alleen bij een enkel beest blijven bepalen. De heer Foreest spreekt ook in dien zin. Hij geeft in overweging, de corres pondentie aan te houden en zich tevens in verbinding te stellen met de K. N. Stoomvaartmaatschappij. Bij eenigen goe den wil zal deze gemakkelijk een goed- kooper tarief kunnen invoeren. In dien geest staat de vergadering 150 gld. voor het doel toe. Het volgende bestuursvoorstel, „de be vordering en het aanleggen van melk- lijsten," was aan de verdediging van den heer Dr. K. E. M. van der Zande toe vertrouwd. Spreker zette zeer duidelijk het groo te nut uiteen, dat uit de melkcontröle voortspruit. Melklijsten, instrumenten en ingrediënten zijn noodzakelijke hulpmid delen om dit doel te bereiken. Op een viertal boerderijen te Beemster, Abbe- kerk, Venhuizen en Lutjebroek worden thans proefnemingen op dit gebied ge daan. Een crediet van 300 gld. werd voor deze zaak door de vergadering toegestaan. Voorz. deelt thans mede, dat tot voor zitter is verkozen de heer K. Breebaart Jz. De heer Breebaart toont zich gevoelig voor de eer en het vertrouwen, in hem gesteld doet een beroep op de medewer king der vergadering, die zijnen voorgan gers zoo ruimschoots is ten deel geval- len en neemt onder het applaus der aanwezigen deze benoeming aan. Het laatste BestuursvoorstelDe ver eeniging, van meening, dat over het algemeen de Noord-Holl. kaasfabrieken, zoowel wat de inrichting als wat de re geling van het bedrijf betreft, niet vol- doen aan de eischen, die tegenwoordig 1 gesteld, mogen worden, verlangt a. Eene nauwkeurige beschrijving van een zuivelfabriek, ingericht voor de be reiding van Edammer kaas, tweemaal per dag uit volle melk, met opgaaf van alle benoodigde werktuigen en gereedschap pen, benevens eene schets van de in richting van het geheele bedrijf (hieron der is niet bedoeld eene beschrijving van de methode van bereiding). Het antwoord moet vergezeld gaan van eene raming van kosten en van de noodige schetsteekeningen, die zoodanig moeten zijn, dat een bouwkundige daar naar bestek en teekening kan vervaardi gen. In de fabriek moet dagelijks 5000 K.G. melk verwerkt kunnen worden b. Een plan als boven beschreven t van eene fabriek, waar de melk éénmaal per dag uit gedeeltelijk geroomde melk tot Edammer kaas wordt verwerkt, mot dien verstande echter, dat de melk zoo wel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan bij het andere daarnaar worden verwezen had tot inleider do heer A. J. Peeck. De heer Peeck zette op eenvoudige, doch duidelijke wijze de meeningen van het bestuur over dit vraagstuk uiteen. De heer Keestra veroorlooft zich op te merken, dat zijns inziens te veel gelet werd op een goed gebouw, terwijl alles, wat daar buiten stond, buiten beschouwing bleef. Hij zou in de uit te loven prijsvraag behalve de inrichting van een model gebouw, mede de schets van model sta tuten en een model huishoudelijk regle ment opgenomen wenschen te zien. De oorzaak van slechte kaas ligt evenvaak in de gebrekkige organisatie, als in de inrichting der fabriek. Hij meent zelfs, dat een slecht gebouw met een goede organisatie te verkiezen is boven het omgekeerde. Voorz. meent, dat de ontwerpc-rs van een gebouw niet allen in staat zullen zijn, tevens een goed organisatie-plan samen te stellen. De heer v. d. Zande schaart zich groo- tendeels aan de zijde van den heer Keestra. De heer loreest wil de organisatie niet te veel op den voorgrond plaatsen. Er zijn ook verscheidene particuliere fabrieken, die met statuten en reglementen niet te maken hebben. Hij meent, dat in de prijsvraag nog moet opgenomen worden, wat zoo'n fabriek hoogstens zou mogen kosten. Het is geen kunst, om uit een volle beurs een model-inrichting te bouwen. De heer W. C. Visser merkt op, dat, wan neer de ontwerper moet zijn een bouw kundig, praktisch en tevens wetenschap pelijk man, het getal mededingers zeer wordt beperkt. De heer Nobel zou willen, dat de jury bij hare beoordeeling de verschillende punten in acht neemt. Het bestuursplan werd nu zoodanig gewijzigd, dat in de uit te schrijven prijsvraag van de wenken, in de verga dering gegeven, wat inrichting, organi satie en prijs betreft, gebruik zal ge maakt worden. Voor de prijsvraag werd 300 gld. toe gestaan. De heer H. Vijn doet hierop mede- deeling omtrent plannen tot inzending van eene collectie rundvee op de inter nationale tentoonstelling te Parijs in 1900. Het bestuur meent, dat de ver eeniging op de tentoonstelling een goed figuur moet maken. Daarom vraagt zij voor '98 een crediet van 500 gld. aan, terwijl zij in de volgende twee jaren nog maals eene som op de begrooting zal bren gen. Wel heeft het bestuur nog geen volle dig plan ontworpen, doch het heeft zich reeds gewend tot de nederl. commissie voor de tentoonstelling, terwijl het te vens medewerking van den heer Sickesz heeft ingeroepen. Het plan lachte den heer 8. toe, zoodat men op zijn steun kan rekenen. Het bestuursplan had een geanimeerd debat tusschen de heeren J. Breebaart en P. van Foreest tengevolge. Pe heer Breebaart zou willen, dat H. N. in deze niet afzonderlijk optrad. Wan neer elke landbouwvereeniging afzonder lijk optreedt, heeft dit versnippering van krachten tengevolge. Gezamenlijk kan men iets goeds en groots uitvoeren. Ook moet men over de kosten niet te licht denken. De vorige inzending te Parijs heeft 7000 gulden gekost. Verder meent hij er op te moeten wijzen, dat het Nederl. Landb.-comité zich ook met tentoonstellingsplannen bezighoudt. De heer Foreest bestrijdt de meeningen van den heer Breebaart. Hij wil eene goede collectie hollandsch vee te Parijs, waarvoor H. N. het initiatief beeft ge nomen. Hij twijfelt niet of voor dit plan is steun te krijgen bij de regeering en bij de Staten van het gewest. De zaak moét in handen van Holl. Noorder kwartier blijven. Voor de tentoonstelling te Buenos Aires ontwierp H. N. de plannen, de zaak ging in handen van een algemeen comité over en de uitkomsten waren bedroevend. De heer Breebaart merkt op, dat het treurig verloop te Buenos Aires aan den loop der omstandigheden was te wijten. In weinige maanden steeg toen de goud-agio tot 2 6. 300 pet., waardoor de betrekkelijke waarde van het vee in Ar- gentina sterk verminderde. Bovendien is de regeeringspost voor landbouw reeds overschreden, zoodat voor H. N. niets zal overschieten. Is het geld op, zegt de heer Foreest dan zullen de Staten wel opnieuw gel den toestaan. Den treurigen afloop te Bue nos Aires wijt hij grootendeels aan de onge schikte aankoopen. Er waren bij de col lectie exempl., die het daglicht niet waard waren. Hij kan mededeelen, dat ver schillende eigenaars nu reeds hunne medewerking hebben toegezegd. De bestuursplannen worden hierop door de vergadering goedgekeurd, zoo dat H. N. zich met de inzending van een collectie holl. vee te Parijs gaat be lasten. De financiëele commissie stelt voor, de begrooting over 1898 ongewijzigd goed te keuren, waartoe de vergadering on der applaus besluit. Daar niemand verder iets had voor te stellen of in het midden wenschte te brengen, waren hiermede de werkzaam heden aan haar einde. De heer P. van Foreest maakte zich tot den tolk der vergadering, door haar te feliciteeren met de handige wijze, waarop de voorz. de vergadering heeft geleid; lang heeft de heer Wonder geaar zeld, den voorzitterszetel in te nemen, doch het is gebleken, dat zijn weifelen geen enkele reden van bestaan had. Hier zat weder de rechte man op de rechte plaats. Hij heeft getoond, uitstekend den tact te bezitten, om eene vergadering in het rechte spoor te houden. Hij hoopt den heer Wonder nog meermalen als voorz. van deze vereeniging te zien op treden. (Applaus.) De heer Wonder dankt den heer Foreest voor zijne goede meeningen en hartelij ke woorden. Aan goeden wil heeft het hem nimmer ontbroken en lang nog hoopt hij te kunnen medewerken aan het groote doel,waarvoor hier allen tegenwoordigzijn: den vaderlandschen landbouw en veeteelt tot de hoogste sport van bloei te brengen, (algemeen applaus.) Marktberichten. SCHAGEN, 3 MAART Paarden Ossen Sieren 10 GeldeKoeien(taagere)„ 10 Vette Koeien 30 Kalfkoeien f a 1898. Aangev. a a a a 140 a 192 50 a 145 80.— 150 100;— Graskalf a 130 Nachere Kalveren n 6.— a 15.— Rammen a Schapen (magere) 7> - a Idem (vette) 9 a 125 0v8rhouders t 14.- a 21.- Bokken en Geiten n a 29 Varkens (magere) 7) 13.- a 15.- 12 Idem(vette) per K.G. 1 .36 a —.45 51 Biggen Ti 9.— a 11.™ 40 Konijnen .15 a 1.— 30 Kippen —.50 a 1.25 Eenden n a 400 Kilogr. Boter 1.20 a 1.30 100 Kaas 6000 Kipeieren J? .20 a - 35 2.50 a 3.— 2000 Eend-Eieren 2.75 a 3.25 Snelpersdruk van P.Tbapmas te Schagen.

Schager Courant | 1898 | | pagina 6