Binnenlandsch Nieuws. Beemster. De jaarlijkeche voor- jaarsmarkt zal dit jaar gehouden worden op 22 April e.k. Aprilsgrappen Provinciale Staten van Noord- Holland. Wieringen. Anna Paulowna, 29 Maart '98. Op don tweeden Paasc' dag zal de 1 Ik heb gezegd Bij de geheel-onthonden-vereeniging alhier sloten zich na afloop der vergade ring 2 nieuwe leden aan. In de vergadering van D i- recteuren der mtaziekvereenigingen alhier is maandtg het programma vastgesteld, dat bij gelegenheid der Inhuldigings leesten door die vereenigiugen zal wor den ten gehoore gebracht. Besloten is, dat de heer L. A. Schouten niet alleen de ge mengde koren met begeleiding, maar ook de mannenkoren met begeleiding zal diri- geeren. De repetities van de dames zullen worden gehouden in het Noordhoil. Kof fiehuis, die voor de heeren in het locaal De Beurs van den heer W. Roggeveen Ce- De gezamenlijke repetitie» ouder leiding vsn den heer L. A. Schouten zullen plaats hebben in hel Noordhoil. Koffiehuis, Definitief is vastgesteld, dat «an onze Landbouwschool op donderdag 7 April a. s. het openbaar mondeling overgangsexamen, «n op zater dag 9 April d. a. v. bet openbaar mon deling eindexamen, beide des morgens ten 81/a, zal plaats hebben. Bij het te houden eindexamen z»l tegenwoordig zijn de in specteur, de heer L h n i s. D e cursus in Landbouw kunde voor onderwijzers, verbonden aan de Rijkslaudbouwwinterschool alhier, zal op 16 April a. s. weder een aanvaug nemen. Het huis Bn o. 350 aaa de NES alhier, is gekocht door den hser limmeman te Wieringerwaard voor f 520. Diep treurig. In het krankzinnigengesticht te UT RECHT is een 83—j»rig grijsaard overle den, die sedert 65 jaar in dat gesticht verpleegd werd. t Doorvoervan paarden in België, Blijkens bericht in de Moniteur Beige van 20 Maart 11. zal, met uitbreiding van het belgische misisterieele besluit van 15 December 1897 {Staatscourant van 19 en 20 December 1897 no. 298), vaDaf 1 April s. s. de iu- en doorvoer van paarden langs het tolkantoor Kanaken zijn toege staan, mits die in- en doorvoer op werk dagen geschiede en de gemeeuteveearts 24 uren van te voren gewaarschuwd worde. (St-Ct.J Op den beschrijvings- brief voorde 53eAlgemeeneVergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap, te houden te Wageningen op 25, 26 en 27 Juli 1898, komen twee voorstellen voor van de Afdeeling Schagen, die volgens 't preadvies met volle instemming van 't Hoofdbestuur daarop zijn geplaatst. De voorstellen zijn le. De Algemeene Vergadering drage het Hoofdbestuur op, zich te wenden tot de Regeering met het verzoek, een nieuwe salarisregeling voor onderwijzers en onderwijzeressen in te voeren, waar bij door het Rijk een hoogere bijdrage wordt uitgekeerd dan thans. Het aanvangssalaris voor eiken on derwijzer wordt geheel of gedeeltelijk door de gemeente betaald, alle verhoo- gingen voor hoofdacte en dienstjaren ko men ten laste van 't Rijk. Hoofden van soholen genieten vrije woning of vergoeding daarvoor van de gemeente, onderwijzers op 28-jarigen leeftijd van 't Rijk. Het aanvangssalaris bedraagt f 500. De verhoogingen zijna. voor de hoofdacte f 200; b. bij aanstelling als hoofd der school f 100; e. na elke twee dienstjaren f 50, tot een maximum van f 800 voor onderwijzers, f 1000 voor onderwijzers met hoofd acte en f 1100 voor hoofden van scho len. Deze maxima kunnen door onder wijzers, die op 18-jarigen leeftijd een betrekking aan een O. L. school aan vaarden, verkregen worden op 30-jari- gen leeftijd. Volgens dit voorstel betalen de ge meenten voor iederen onderwijzer niet meer dan f 500 en kunnen toch on derwijzers op 't platteland, zelfs in 't afgelegenste dorp, 't maximum berei ken, evengoed als de collega's in de stad. Voor iederen onderwijzer een be hoorlijk bestaan, dat is 't wat de af deeling Schagen wil en zij meent in haar eischen zoo bescheiden mogelijk te zijn. 2e. De algemeene vergadering drage 't Hoofdbestuur op te trachten, om, in vereeniging met den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, Gemeente-autori teiten en Onderwijzers, een adresbewe ging op touw te zetten, waarin aan gedrongen wordt op een hoogere rijks bijdrage voor 't onderwijs, in ver band met een betere regeling der salarissen. De afdeeling Schagen meent, dat, waar vele gemeentebesturen in hunne antwoorden op de adressen der on derwijzers om verhooging van salaris, wel de gegrondheid der vragen erken nen, maar verklaren, niet bij machte te zijn er gunstig op te beschikken, hun hulp met kans op succes kan wor den ingeroepen, teneinde bij de Re geering op een hoogere rijksbijdrage voor 't onderwijs aan te dringen. Het Bestuur der Vereeni ging tot aankoop van engelsolie fokrammen, ter verbetering van het scbapenras, bestaat uit de heeren Chr. Oortman Gerlings, te Hoorn, vooiz.; P. Schenk Üz., "Wieringerwaard,secr.-penn.; K. Breebaart Je., Winkel; J. ZuurbierBeem- ster; G. li. Geerligs, Anna Paulowna; fV. Bakker Beemster en J.de VeerSchagen. Het plan bestaat 100 aandeelen a 10 gulden te plaatsen, waarvoor de leden het recht krijgen, op nader vast te stellen voorwaarden een zeker aantal schapen bij de rammen ter dekking toe te laten. Waarschijnlijk zullen worden aange kocht; Lincoln, Cotswold, Hampshiredown en Wenslejdale, alle soorten, voor den bodem en het klimaat van ons land zeer aanbevelenswaardig. De rammen zullen op verschillende plaatsen in Noord- Holland worden geplaatst. Den 17den April a. i. zal de heer P. R. A. van Meursberoepen predikant te Barsingerhorn, in zijn ambt worden bevestigd en als zoodanig zijne intrede houden. Vergadering van den Raad der gemeente Haringcarspel, op zaterdag den 26 Maart 1898; afwezig de heer W. Keesom. 1. De vergadering wordt door den voorz. geopend, waarna de notulen van het verhandelde in de laatst gehouden vergadering worden voorgelezen en goed gekeurd. 2. De voorz. deelt mede, dat zich slechts twee sollicitanten hebben aange meld naar de betrekking van onderwij zeres in 't Waarland. Geen der beide sollicitanten beeft bij de stukken de akte voor nuttige handwerken gevoegd en op het tot haar gericht verzoek, alsnog die akte over te maken, is door geen ha- rer berioht ingezonden. Een herhaalde oproeping is derhalve noodzakelijk en aangezien met April a. s. de examens voor onderwijzeres beginnen, stelt hij voor, ongeveer half April op dezelfde voorwaarden sollicitanten op te roepen en de termijnen van inzending der stuk ken te bepalen op 1 Mei a. s. Hiertoe wordt besloten. 3. Wordt gelezen een verzoekschrift van de kiesvereeniging Harenkarspel, om adhesie te verleenen aan een door haar gezonden adres aan de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij ter verkrijging van een lokaal- dienst Alkmaar-Helder. Met algemeene stemmen wordt beslo ten, de gevraagde adhesie te verleenen. 4. Wordt ter tafel gebracht een ver zoek van de Landbouw- en Handels vereniging te Broek op Langendijk, om pogingen aan te wenden tot verdelging van ratten. De voorz, deelt mede, dat naar aan leiding om een gelijk verzoek aan den gemeenteraad van Noord-Scharwoude, door dezen is besloten een premie van 15 cents te stellen op het dooden van ratten. Hij acht echter 10 cents per stuk voldoende. Ook de heer Borst oordeelt 10 cent voldoende dat bedrag wordt trouwens te Warmenhuizen ook uitgeloofd. Spr. vraagt, of het wel op den weg van den gemeenteraad ligt, voor dit doel gelden toe te staan, daar de adressanten meer spe ciaal het oog hebben op de schade, ver oorzaakt door ratten in den polder Geest- merambacht. De zoogenaamde binnen- polders hebben geen, of althans in min dere mate overlast van deze dieren. De heer Schoort is van oordeel, dat rattenverdelging een polderbelang is, doch vreest niettemin, dat het aanleiding zou kunnen geven tot misbruik, wanneer de premie wordt uitgekeerd door het belanghebbend waterschap. De heer Govers erkent de noodzake lijkheid, om iets te doen tot verdelging van ratten en wenscht de premie ten laste der gemeente te brengen. Het voorstel van den voorzitter om 10 cents voor het dooden om iedere rat uit te keeren, wordt daarna is omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 5. Wordt gelezen een verzoekschrift van den heer P. Rossen, broodbakker te Kerkbuurt, om hem eenig bouwterrein aan den Koorndijk af te staan, teneinde daarop eene bakkerij te bouwen. De voorzitter stelt voor, op dit ver zoek gunstig te beschikken en een ter rein af te staan voor 50 cent de M2., behoudens nadere goedkeuring en na onttrekking aan den publieken dienst. De heer Groot vraagt, of bij dergelij ke aanvragen terrein wordt gegeven daar, waar de aanvragers het weuschen, of dat er regelmatig gebouwd zal wor den, waarop de voorzitter antwoordt, dat het zijne bedoeling is, grond af te staan naast het perceel, te bouwen door den heer C. Spaans. De heer Borst vraagt, of de betrokken personen bij het bou wen van huizen aan den Koorndijk ge houden zijn, eene bepaalde ruimte te laten tusschen de te bouwen huizen en het rijpad, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat ruim een Meter vrij moet blijven. Het voorstel van den voorzitter tot af stand van grond wordt daarna aange nomen. 6. Hierna wordt gelezen een ver zoekschrift van de Commissie voor de a. s. Kroningsfeesten, om een bijdrage uit de gemeentekas. Do heer Borst zegt „bij het opmaken der begrooting voor 1898 is op een uitgaaf voor feestelijk heden niet gerekend, niettemin ben ik er niet tegen, een som daarvoor toe te staan, doch de bepaling van het bedrag zou ik liever uitgesteld zien, totdat be kend is, over welk bedrag de Commissie kan beschikken als opbrengst der in- teekening door de ingezetenen Dit voorstel vindt bij de overige heeren in stemming en de behandeling van het adres wordt uitgosteld. 7. Do heer J. Schoort, die als lid van het algemeen armbestuur aan de beurt van aftreding is, wordt met algemeene stemmen herkozen, welke benoeming door hem wordt aangenomen. 8. De voorz. deelt nog mede, dat bij de op 9 dezer gehouden verificatie der kas van den gemeente-ontvanger aan wezig is bevonden eene som van f 647.225 en dat nog te vorderen was over 1897 wegens landhuur f561.en wegens hoofdelijken omslag f 83.34. 9. Tenslotte wordt nog in behande ling genomen een door 89 ingezetenen onderteekend verzoek, om pogingen aan te wenden, dat de gemeente Haringcar spel worde opgenomen in het Rijkste- lephoonnet. Adressanten vestigen in hun verzoek de aandacht van den Raad op de omstandigheden, dat ten vorigen jare bij Koniokl. Besluit de voorwaarden, waarop de gemeenten telephonische aan sluiting kunnen verkrijgen, belangrijk zijn gewijzigd en vergemakkelijkt en dat thans alleen ten laste der gemeente ko men de zorg voor een kantoor en de belooning van den telephonist. Die be looning bedraagt in de meeste gemeen ten onder het kantoor Winkel f 100. 's jaars, welk bedrag naar het hun voor komt, vooral in de eerste jaren ook in deze gemeente voldoende zal zijn. De voorzitter zegt, dat onder de thans geldende bepalingen de aanleg geheel door het Rijk wordt bekostigd, waardoor vervallen is het vroeger bestaande be zwaar, dat een deel dier kosten ten las te der gemeente kwam. Spreker zou het zeer wenschelijk achten, dat aansluiting werd verkregen dan kwamen we althans in dat opzicht een stap voorwaarts. De heer Borst vraagt nu „als de aan leg door het Rijk bekostigd wordt, komt dan het onderhoud niet ten laste der gemeente," en op het ontkennend ant woord van den voorzitter vervolgde spre ker „wanneer wij voor f 100 een tele phonist kunnen krijgen, zou ik er wel voor zijn." Ook de heer Bypost zal vóór stemmen. De heer Groot vraagt, of de aanleg zal geschieden vanaf Warmenhuizen, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat dit niet door den Raad kan worden bepaald. Hij veronder-stelt echter, dat dit wel het geval zal zijn, tenzij de gemeente Sint Maarten kan besluiten, ook spoedig eene aanvrage te doen, in welk geval wel licht gemakkelijker aansluiting kan wor den verkregen met Zijpe. In omvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen op het verzoek gunstig beschikt. Hierna komt nog de vraag ter sprake, of er, wanneer de telephoon is geplaatst, zal worden geheven een bestelloon, be rekend naar den afstand, of een gelijk be stelloon voor alle ingezetenen, onver schillig in welk deel der gemeente zij woonachtig zijn. De voorzitter doet zich kennen als voorstander van het tarief, zooals ook in andere plaatsen bestaat, n. 1. 10 ct. in de kom en daarenboven 15 ct. meer voor ieder kwartier afstand. De heeren Borst en Groot achten ech ter het uniform-tarief billijker. Zij, die veraf wonen, moeten huns inziens niet meer betalen dan inwoners der kom. Ook de heer Bijpost is vóór invoering van een uniform-tarief. Op voorstel des voorzitters wordt evenwel de verdere bespreking .dezer aangelegenheid tot later uitgesteld. De gewone rondvraag niets opleverende, wordt de vergadering door den voorzit ter gesloten. Het Hoofdbestuur der Groenten-vereeniging „Niedorper Kog ge" heeft aan de leden medegedeeld, dat het zich gewend heeft tot het Be stuur der Tramwegmaatschappij „West- Friesland", om te onderzoeken, tegen wan neer de opening van de tramlijn Schagen- Wognum kan worden tegemoet gezien, [fit 't antwoord, door 't Hoofdbestuur ontvangen, blijkt duidelijk, dat, vooral ook tengevolge van de vertraging door het proces-Swaag er geen mogelijkheid is, nu reeds te bepalen, in welke maan de tramlijn in gebruik zal worden geno men. Vrij zeker echter zal het oorspron kelijk voornemen, om de lijn in Augus tus 1898 in exploitatie te brengen, niet kunnen worden verwezen lijkt. Het Hoofdbestuur van „Niedorper Kogge" acht het plicht, dit ter kennis van de leden te brengen, opdat velen, die van plan zijn, dit jaar reeds veel grond voor aardappelen, kool enz. te bestemmen, niet teleurgesteld worden, wanneer werkelijk bleek, dat de tram nog. niet kon dienen, om hunne produc ten in dit najaar te verzenden. Het Hoofdbestuur neemt zich evenwel voor, alles te blijven doen, wat kan ge schieden, om een spoedige exploitatie van de tramlijn te bevorderen. Mocht dit doel niet worden bereikt, dan is daardoor evenwel 't houden van markten dit jaar nog niet uitgesloten en zal zoo veel mogelijk worden gezorgd voor scheepsgelegenheid tot verzending der producten. Voor velen zal de vertraging zeker een teleurstelling zijn, maar toch zullen ze 't Hoofdbestuur van „Niedorper Kog ge" dankbaar zijn voor zijn pogingen, om een spoedige exploitatie te bevorderen. Werkelijk zal de tram in een lang ge voelde behoefte voorzien en waar de behoefte sterk gevoeld wordt, daar is 't zaak, haar hoe eer hoe beter te bevre digen. We wenschen dus het Hoofdbe stuur van Niedorper Kogge van harte succes in zijn streven, dat de belangen van allen in deze streek op 'toog heeft. De schildersvereeniging in Hollands Noorden „Door vereeniging verbetering", hield den 25sten te Zuid- Scharwoude hare voorjaarsvergadering, die ditmaal voornamelijk in beslag werd genomen door de werkzaamheden van den heer Gingnagelhout- en marmer schilder te Alkmaar. Met groot talent bracht de heer G. op zeer eenvoudige wijze de natuurlijke kleur van verschil lende houtsoorten op zijne paneelen over. 't Spreekt, dat de kunstvaardigheid van den artist door de aanwezigen met bij zondere belangstelling werd gevolgd. Op algemeen verzoek zal de heer Gingnagel in de vergadering te Scha gen, September a. s., nogmaals proeven van zijne bekwaamheid leveren. Het doel dezer proeven is, de leden met de methode van den heer G., het schilderen van houtsoorten, als wortel van notenhout, stilnoten, amerikaansche noten, mahoniebloem, door middel van een zachten doek, bekend te maken. Mocht de belangstelling in zijn werk groot genoeg zijn, dan denkt de heer Gingnagel in den winter van '98/99 in Schagen een cursus te houden. Wij wenschen den heer G. alle succes. In ons nummer van 10 Maart deelden we de oprichting mede der Onderlinge Wolvee-verzekering-Maat schappij „Eersteling", gevestigd te Win kel thans hebben we inzage genomen van 't Reglement en kunnen dus iets meer aangaande die nieuwe Maatschap pij ter kennis van onze lezers brengen. Het doel der Maatschappij is de verze kering van wolvee, uitgezonderd lam meren beneden dsn ouderdom van 3 maanden, en 't verstrekken van een billijke schade-vergoeding voor sterfte van 't verzekerde. De verzekering wordt in drie afdeelingen verdeeld le afdee ling Rammen, 2e afdeeling Fokschapen, 3e afdeeling Overhouders, enz. en zij wordt aangegaan voor 1/i, 2/4, 3/4 of een geheel jaar. Wat de berekening der schade betreft, die is zoo bepaald, dat bij een inschrijving van f 8, de bout gerekend wordt op f 2.50, dus ontvangt de verzekerde bij den bout f 5.50 van de Maatschappij. Yoor elke f 2 hooger verzekering wordt de bout op f 0.50 meer gerekend, zoo dat bij «en inschrijving van f 28 of f 8-f- 10 maal f 2, de bout gerekend wordt op f 2.50 10 maal f 0.50 f 7.50 en de vergoeding dan bedraagt f 20.50. De verzekerde kan evenwel niet meer vorderen dan de handelswaarde van 't dier (buiten de inschrijving om) bedraagt. De omslag-premie zal elk jaar in een algemeene vergadering, waartoe de leden of deelhebbers per advertentie worden uitgenoodigd, worden bepaald. Het Bestuur bestaat uit één Directeur en minstens drie Commissarissen. De eerste voert het beheer enz., de laatsten houden toezicht, enz. De Maatschappij treedt in werking als minstens 400 beesten ter verzekering zijn ingeschre ven. Het uit 33 artikelen bestaande reglement is vastgesteld den 18 Febru ari 1898, door Directeur en Commissa rissen. Directeur is de heer K. Vries en de Commissarissen zijn de heeren J. Dekker, J. Porte en J. Zeilemakeral len te Winkel. Op den lsten April van elk jaar is het niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk, Engeland en Duitschland de gewoonte, elkaar op oen behendige wijze bij den neus te nemen. Uitdruk kingen als „In April zendt men de zotten, waar men wil;" „Poissons d'Avril," „To make april fooi en April schicken," herinneren ons daaraan. Vooral op het schoolpad hoort men gedurig denzelfden galm uit verschillende monden „April I" Hoe is men er toch toe gekomen, zulks juist op den lsten April te doenP Enkele malen hoort men deze vraag beantwoorden met„Deze aardigheid herinnert ons de inneming van den Briel op 1 April 1572. Alva werd immers toen gefopt door de Watergeu zen." Of dit de ware oorzaak is, wil ik niet betwisten, doch meer geloofwaardig komt het mij voor, wat anderen ons daarvan mededeelen. Alles wijst er op, dat de Aprilsgrappen niet gevestigd, al thans niet onder haren tegenwoordigen naam, bekend zijn geweest dan tegen het einde der 16e eeuw. Overeenkomstig eene wettelijke bepaling, welke Karei IX van Frankrijk in 1564 maakte en in 1567 door het Parlement in het re gister werd opgesteld, moest elk Nieuw jaar beginnen met 1 Januari in plaats van 1 April. De Nieuwjaars-geschenken, waarmede men in Frankrijk elkaar op Nieuwjaarsdag verrast, moesten dus in 't vervolg niet op 1 April, maar op 1 Januari woiden opgegeven. Tooh bleef men elkaar, evenals vroe ger, op 1 April verrassen met een ca deautje, maar de nieuwsgierige ontvan ger bleek bij de opening van het pak ket gefopt te zijn en men las alleen dit woord„April* Bnrmania. De Staten behandelden dinsdau het yoorstel yan Ged Staten betreffende de zeewering yan Callantsoog, strekkende om de Proy. Noord-Holland te yerbinden out iu do kosten van aanleg en onderhond dier wer ken jaarlijks een vaste som yan f 2600 bij te dra gen en bovendien s/a gedeelte van hetgeen boven dat bedrag wordt uitgegeven deze overeenkomst te doen aanvangen op het tijdstip, dat de Rijkswet, daarvoor noodig, in werking treedt en ten derde aan Ged. Staten op te dragen de noodige vooratollen in te die nen, ten einde de onmiddellijk belaughebbende gronden, voor zoover dit billijk en mogelyk zal blijken, te belasten met een deel der bedoelde bij drage. De Staten behandelden deze voorstellen in de af deelingen. Den algemeenen indruk over de voorgedragen rege ling weergevende, constateert de commissie van rap porteurs hetgeen in ons vorig nummer daarover stond vermeld. De heer mr. D. F. D. F a h i u s doet opmorken, dat in de afd. gevraagd is naar de kosten. De on zekerheid van toen is nog weinig opgeheven, zoowel wat betreft de werken, die dadeljjk moeten worden uitgevoerd, als het jaarlijksch onderhoud. Wel is van Ged. Staten een lijst ontvangen, een opgave van kosten van de Hondsbossche- en Pettener-zeewering, maar dat heeft spr. geen licht gageven, behalve mis schien „in zoover", dat de in de aldeeling gemaakte berekening naar niets zou lijken. Immers in deatd. is het cijfer geschat op f 80.000, en volgens de be rekening van Ged. Staten voor de Hondsbossche zouden 29 hoofden maar f 18.000 kosten. Verder is niet volkomen duidelijk, wie de onmid dellijk belanghebbenden zijn. De heer W. Hovy vestigt de aandacht op het verschil tusschen de cijfers voor aanleg, die wisselen van 6 tot 9 ton. Welk cjjler zal het meest juiste zijn Voorts wijst spr. er op, dat er gesproken wordt 07er een kustlengto van 20 en van 18 K. M. Welke is de werkeljjke lengte? De heer mr. J. P. Kraakman dankt Ged. Staten voor de overlegging der onderhoudskosten der Hoüdsbossche. Fr blijkt uit, dat deze lang zoo hoog niet zijn als ze voor Callantsoog geraamd zijn, terwijl de hoofden aan de Hondsbossche in ongun- stigen toestand verkeeren, door de nienw te maken hooiden. Deze cijfers loopen over een tiental jaren, waarin geweldige stormen de kust hebben geteisterd. Per hoofd is het onderhoud f 549.41, niet tien procent van f 22.500, zooals voor Callantsoog wordt berekend. Onder dit cijfer van de Hondsbossche behoort zelfs ook het onderhoud voor den geheelen dijk en van de wegen. Bij de Pettener zeewering zijn 9 hoofden gemaakt door de provincie, 11 door den ingenieur Conrad en den toenmaligen ingenieur in het arrondissement Alkmaar. Gezamenlijk hebben deze f 247.000, d. i. per hoofd evenveel ais Ged. Staten opgeven voor de nieuw te maken hoofden. De 49 hoofden der Rijkszeewering kosten elk aan onderhoud i 690. Terwijl voor de nieuwe 27 hoofden, die de Prov. zal aanleggen, f60.000 is gerekand, komt spr. tot hoogstens f20.000. De heer K. Cz. de Boer zegt, dat voor hem het zwaartepunt van de zaak niet ligt in de kosten, maar wel de vraag, of niet nit deze voordracht spreekt de ernstige wensch voor twee partijen tot bijlegging van een bestaand geschil. Met het oog hierop wil spr. met het voorstel van Ged. Staten meegaan. Lange onderhandelingen dreigen de zaak in gevaar te brengen. De heer mr. Th. Heem skerk zal vóór het voor stel stemmen, maar acht de bijdrage van de Provin ciale te hoog, indien de onderhoudsplicht van 't Rijk niet vaststaat, dan had er een waterschap moeten worden opgericht, maar dat is niet voorgesteld, om dat geen waterschap die kosten had kunnen dragen. Op dat standpunt had de Regeering niet meer dan de helft voor de onderhoudskosten van de provincie moeten vergen. Nemen de Staten dit voorstel aan, dan geven zij van zeer groote tegemoetkomendheid blijk. Do heerMr.F. T. Westerwoud t, namens Ged. Staten optredende, zegt, dat het haar nog nooit zoo moeilijk is gevallen, een voorstel te verdedigen als thans. Hoe meer men de zaak heeft bestudeerd, des te meer blijkt, dat vroeger èn de Prov. èn het Rijk van oordeel waren, dat de onderhoudsplicht behoorde bij het Rijk. Maar evenzeer staat vast, dat in eiken eerlijken strijd een oogenblik kan komen, waarop men in 't algemeen belang de wapens moet neerleggen. De vrede, die wordt aangeboden, kan een eervolle vrede worden genoemd. Voor Ged. Staten zou het aangenaam wezen, een juist denkbeeld te krijgen van de kosten, doch al hebben zij het beproefd, gelukt is het niet. Het is met geen mogelijkheid te ramen. De heer van Manen, door spreker gevraagd naar de kosten ongeveer van een zeehoofd, heeft daarop geen bepaald antwoord kunnen geven met het oog op de afmeting, den diepgang en het stelsel. Een voor afgaand onderzoek naar de kosten zou verbazend tijdroovend zijn en toch geen positieve resultaten op leveren. Wel zijn er enkele gegevens en daarop voort bouwende kan men cijfers noemen, zooals de heer Kraakman heeft gedaan. Hoe onzeker men is, blijkt daaruit, dat bij de Hondsbossche tusschen reeds gelegde hoofden weer nieuwe heeft gebracht. Met de heereu Fabius en Hovy gelooft spreker, dat de raming van 10 pCt. der kosten te' hoog is, maar dit is opgegeven in een artikel in 't Algemeen Han delsblad van October 1896 Nog eens Callantsoog waaronder geen naam stond, maar dat afkomstig was van een zeer gezien man in Noord-Holland, dien we thans niet meer bezitten. Eïpresselijk is in de voordracht niet gezet, wie de belanghebbenden zijn, omdat de zaak van 't algemeen belang niet mocht geschaad worden door kleine belangen. De Staten zeiven willen immers zeiven hebben nit te maken, wie de belanghebbenden zijn en wat ze hebben te betalen. Laat ons dus thans deze zaak laten rusten. Den heer Hovy antwoordt sprdat gerekend is op 18 K.M. Dat de bijdrage te hoog is, geeft hij den heer Heemskerk gaarne toe. Voor dit plan was reeds met den Minister een ontwerp voor een waterschap opgemaakt, maar dat is op formeele bezwaren afgestuit. Schoorvoetend heeft toen de Minister toegestemd in de thans aanhangige ontwerp-regeling Spr. eindigt met een woord van hulde aan den voorz. der Staten, die in 1895 en 1896 in de Eerste Kamer het standpunt van de Staten heeft uiteengezet en verdedigd cn de zaak thans persoonlijk met den Minister heeft overwogen. Daarvoor brengt spr. den voorzitter een woord van warmen dank. {Applaus.) Het debat wordt gesloten en het voorstel in stem ming gebracht en aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren mr. J. R. van Hall en Aug. Rapp. Héld. In de j. 1. gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier is be sloten, om haar te ontbinden. zangvereeniging „Crescendo" hare twee de openbare uitvoering geven. Behalve eenige stukken voor Koor- en en enkele nommers voor instrumentale muziek zal ten tooneele gevoerd worden een operette, getiteldOom Samuel, waarmede o. a. te Alkmaar veel succes is behaald. Aan verscheidenheid zal het dien avond dus niet ontbreken. Dat het dan Crescendo ook niet ontbreke aan belang stelling van de zijde van het publiek.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2