Schager Courant JuriyhÉ PaatteotestiigöD van Yee B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Donderdag 31 Maart 1898. te SCHiGËIV, Inzendingen VOORWERPEN TER OPLUISTERING. A. Rundvee, B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. C. Melk- en Fok vee, van zuiver inlandsch ras. Tentoonstelling van Vee vanwege de Vereeniging tot het houden van gehouden op woensdag 30 Maart 1898. Hedenmorgen te ongeveer 9 ure had op de bovenzaal van het locaal van den heer Joh. de Leur» do opening onzer Tentoonstelling plaats. Heeren Bestuursleden, Commissieleden en het Dag. Bestuur onzer gemeente waren bij de opening aanwezig. De Voorzitter der Paaschtentoonstellings-Vereeniging, de heer Jb. Zijp Hz. van Wieringerwaardsprak bij de opening ongeveer het volgende: Mijneheeren "Wanneer ik terugdenk aan den tijd, dat we voor de eerste maal bijeen waren om de Paaschtentoonstelling te openen en dat we nu reeds bijeen zijn om dat voor de vijfde maal te doen, dan mogen we gerust zeggen dat de tijd snel gaat. Wanneer wij met betrekking tot onze Paaschtentoonstelling dat tijds verloop nagaan, dan hebben we geleerd dat die tijd voor onze vereeniging gunstig is geweest en hebben we de overtuiging kun nen opdoen, dat velen met ons op dezen dag met genoegen naar Schagen opgaan. Spr. gelooft gerust te mogen zeggen, dat do gedachten, die men gehad heeft bij de oprichting der tentoonstelling, volko men doel getroffen hebben. In de le plaats werd gedacht, dat nieuw leven, nieuw bloed zou worden verkregen voor het handelsverkeer in deze ge meente in de 2e plaats dat, alhoewel op bescheiden wijze, deze tentoonstelling zou kunnen bijdragen tot bloei en wel vaart van den landbouwenden stand. Een en ander, zoo vervolgt spr., hebben we niet kunnen doen zonder den steun van velen. In ons midden bevindt zich het hoofd der gemeente Schagen, wien ik dank breng voor zijne belangstelling en vooral ook der gemeente Schagen voor het toestaan der subsidie. Tevens betuig ik dank voor de groote medewerking, die we algemeen van de inwoners der gemeente Schagen mochten genieten. Zij leveren daarmee het bewijs, dat zij hand aan hand met den landbouwenden stand beider belangen willen behartigen. Inde 2e plaats breng ik dank aan de juryleden, die allen we derom bereid werden bevonden, hunne functiën 'aan te nemen. We kennen ze al sinds jaren en met alle vertrouwen hebben we het mandaat in hunne handen neergelegd. Toen ik, zoo vervolgt voorzitter, verleden jaar in korte be schouwingen trad over den toestand van den landbouw, heb ik er op gewezen, dat de grenzen gesloten waren en al heb ik gehoopt, dat deze wederom zouden worden geopend, onze verwachting is bewaarheid geworden: zij bleven gesloten. Be stonden er verleden jaar zoogenaamde argumenten als be smettelijke ziekten, nu is het bewezen, dat daar andere redenen zijn: van politieken aard. Laat het evenwel de fokkers niet ontmoedigen, laten ze voortgaan op het goede pad, opdat ook deze tentoonstelling een duidelijk bewijs van de uitnemendheid van onzen veesta pel moge zijn. Verder roep ik de medewerking van allen in en beveel de ze tentoonstelling in ieders belangstelling aan, opdat zij even uitstekend moge slagen als de vorige. En hiermede heb ik de eer deze tentoonstelling geopend te verklaren. De heer S. Eerman, Burgemeester van Schagen, zeide daarna Namens het Gemeentebestuur van Schagen is het mij aan genaam, U en de overige leden van het bestuur der vereeni ging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen te Schagen, wederom het „welkom" te mogen toeroepen. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het rijke programma der tentoonstelling van dezen dag en daaruit den indruk ontvangen van de groote beteekenis, die zij kan hebben voor den handel en voor den goeden naam van ons vee. De sympathie voor Uwen arbeid zal dan ook niet ontbre ken, en ik spreek den wensch uit, dat de werkzaamheid der vereeniging rijke vruchten moge afwerpen in het belang van den ons allen zoo ter harte gaanden boerenstand. Onze Tentoonstelling heeft weer, ondanks wangunst en tegenwerking, dank zjj de vele warme harten, die voor haar kloppen, plaats gehad en schitterend ook. Mooie en belangrijke inzendingen Vee, goed weer, een talrijk publiek en goede handel, 't zijn alle dingen, die bij een Tentoonstelling, die waarde zal hebben, thuis behooren. Den dank van alle belangstellenden en belanghebbenden komt toe aan het ijverig Bestuur der Vereeniging. Die heeren toch hebben opnieuw getoond, met welk een ijver en toewijding zij deze zaak geheel belangeloos dienen en hoe vol gaarne zij tijd en moeite over hebben, om dezen, ook voor ons Schagers zoo belangrijken dag te doen slagen. Dat was me dinsdagmiddag weer een drukte op de Hoog- en Laagzij Van het marktplein tot de Katholieke kerk klonken de hamerslagen door de heerlijke voorjaarslucht en verrezen de ééndagstenten voor de uitstallingen van landbouw werktuigen enz., „ter opluistering" ingezonden voor de Paasch tentoonstelling van 1898. De vriendelijk lachende zonnestra len beschenen het werkzaam tafereel van planken dragen en in elkaar timmeren, van passen en meten, van zagen en bei telen, verlevendigd door het woelige draven en spelen der aankomende jongelingschap, die in al die tenten en tentjes belangstelden, omdat zij overvloedige gelegenheid aanboden tot klimpartijen, krijgertje spelen en verstoppertje doen. Hedenmorgen was de drukte nog grooter, al was er minder rumoer, de vlaggen werden uitgestoken, de uitstal lingen werden in orde gebracht en de goederen op z'n zondagsch uitgepakt. Gelukkig blonk nu en dan ons tentoonstel lingszonnetje helder en vriendelijk over plein en gracht, over al die voorwerpen in en buiten de tentjes, zoodat zij er waar lijk uitzagen om te stelen en de commissie tot aankoop van voorwerpen voor de verloting wel lust had, haar beurs voorbij te koopen. Ze zag voor vele duizenden moois en ze kon maar enkele duizenden besteden. Het was voor zoo'n commissie waarlijk moeilijk, eene keuze te doen uit zulk een rijken schat en het getuigt voor haar helder inzicht en groot rechtvaar digheidsgevoel, dat zij haar taak telken jare op zulk eene lof waardige wijze ten uitvoer brengt. Beginnende bij de markt werd ons oog bij onzen omme gang al dadelijk getroffen door de touwtent van onzen plaats genoot J. Breetwier inhoud in een veelldeurigen rijkdom van alle denkbare soorten touwwerken bestond. Even verder stond G. lates met zijne sierljjke rijtuigen, waaronder een bakwagen zoo mooi, dat men lust gevoelde er een pleiziertochtje mee te maken. Dan volgde de niet minder rijk voorziene rijtuigencollectie van P. Voorthuijsen, de collectie tuigwerk van C. A. r. d. Waal, eenvoudig en degelijk, de sigaren-uitstal ling van A. tan 7 it nijver met veel fraai gekleurde kistjes, en eindelijk de rijke verzameling zadelmakersartikelen van L. J. Roggeveen en en F. Keet. Een opgetuigd paard, onder scheidene prachtige»dekken enz. enz., trokken hier -om strijd de aandacht. Dan nog de verschillende rijtuigen .van de firma's Jae. Met J. -Jonk, Jb. Matctée, die tot rijden als 't ware uitnoodigden, de keur van voorwerpen van A. Koeler uit den Kleinen Winkel, de tik-tak-artikelen der firma's A.v. Gaste/ en Wed. Joh. Denijs 't was alles een uitgezochte sorteering. Het is niet mogelijk van alle inzendingen iets te zeggen, hoewel er geem enkele was, die dat niet verdiende. De plaatsruimte laat echter niet toe „elk zijn recht" te geven. 8. de Leettio van Keinsmerbrug had veel eigengemaakt ge reedschap, dat er zeer soliede uitzag en' in de practijk onge twijfeld wel zal voldoen De geldkistjes bij lid, Smit waren begeerlijke waar, voor wie ze met echte zilverlingen vullen kon, van ons trokken ze alleen de aandacht en wekten ze een begeerte. Een nieuw soort grasmaaimachine bij G. Ran ke leek óns een onontbeerlijk artikel voor wie een tuintje houdt of een grasperk heeft. Maar het best stond ons aan het lekkere gezondheidsbed en de frissche waterfilters bij D. Roggeveen en evenzeer de collectie goederen van de firma Wed. Ranke. De stevige eggen bij P. D. Smit en Voorthuizen waren hier goed op haar plaats, evenzoo Slikker's boerenwagen, Pissers boerenwagen, Poorthuizen» boerenwagen en Kamp's boerenwagen. Het fruit van S. Rood zag er begeerlijk uit en de glimmende kaasjes van J. Zeeman niet minder. Pan Dijk's zadelmakersartikelenmaar zoo komt er geen einde, hoor, en de kolommen zijn haast vol. Bastamet de opnoe ming van alle uitstallingen afzonderlijk. Een enkel woord nog over het geheel, en dan, fini. Maar toch één ding moet nog opgemerkt worden de broedmachine. Ileb je ze gezien U ook? Allen geloof ik, zoodat wij er verder het stilzwijgen wel over kunnen bewaren. Als er nu het volgend jaar nog een kunstmatige eierenmachine is uitgevonden, ziet het er voor onze kippetjes leelijk uit. Welk een succes was de tentoonstelling van 1898 weer! Welk een heerlijke, leerrijke en winstgevende uitspanning van burgers en buitenluiWelk een aangename feestdag voor klein en groot Die tallooze vlaggen, zelfs tot boven op den nieuwen toren, die blinkende uitstallingen, dat fris sche stroo, die opgewekte menigte, dat heerlijke, prachtige vee, de rijkdom,de keur van Hollands Noorden, alles wekt tot een prettige, pleizierige stemming, die ons verstand helder doet inzien en begrijpen, dat in de tegenwoordige Paaschtentoon stellingen een machtigen factor moet gewaardeerd worden voor den toenemenden bloei en de opheffing van de nederlandsche veeteelt. Ongeveer van 2 tot half 5 gaf onze onmisbare Harmonie kapel, onder leiding van haar directeur, den heer L. A. Schouten, eene matinée musicale in het locaal van den heer D. v. Tromt er, welke goed bezocht werd, en we twijfelen niet, of de kapel zal ook hier haar naam hoog gehouden hebben. Behalve de bekroonde bevatte de Catalogus nog de vol gende inzendingen uitsluitend met hard voeder gemest. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge mesten OS, geboren in 1894 of vroeger. le prijs f 25.2e prijs f 10. Inzenders 1. G. Grin te Wieringerwaard. 2. J. J. Kaan idem. 3. idem. idem. 4. idem. idem. 6. J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1895. le prijs f 20.2e prijs f 10.3e prijs f 5. Inzenders 10. Wed. K. J. Kaan te Wieringerwaard. 11. J. C. Schenk te Anna Paulowna. 12. Idem idem. 13. C. Geel te Wieringerwaard. 17. Spaans en Co. te Barsingerhorn. 18. A. Schenk Dz. idem. 19. L. Metzelaar te Anna Paulowna. 20. K. A. Kaan te Wieringerwaard. 21. Idem idem. 22. Idem idem. 23. Idem idem. 24. Idem idem. 25. J. Breebaart Dz. te Winkel. 26. Idem idem. 27. P. M. Koorn te Texel. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (afgewisseld.) le prijs f 20.2e prijs f10. Inzenders 28. Joh. Govers te Schagen. 29. J. J. Kaan te Wieringerwaard. 30. C. Asjes te Schagen. 31. G. Brands te Anna Paulowna. 32. W. Schermerhorn te Sint Maarten. 33. R. Bloemendaal te Winkel. 34. Spaans en Co. te Barsingerhorn. 35. Idem idem. 36. A. Schenk Dz. idem. 38. P. v. d. Oord te Zijpe. 39. Gebr. v. d. Beek te Heemstede. 41. J. Timmerman te Winkel. 42. G. Renooij idem. 43. P. Kooijman idem. 44. Idem idem. 45. G. H. Geerligs te Anna Paulowna. 46. J. Kant te Wieringerwaard. 47. A. Slikker te Schagen. 48. D. A. Kaan te Wieringerwaard. 49. Idem idem. 50. G. Beers te Kolhorn. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (niet afgewisseld.) le prijs f 25.2e prijs f 10. Inzenders 52. Jb. Kistemaker te Winkel. 53. idem. idem. 54. idem. idem. 55. idem. idem. 56. G. Smit te Barsingerhorn. 57. J. A. Kaan te Wieringerwaard. 58. K. Knecht te Winkel. 59. Idem idem. 60. Idem idem. 61. Idem idem. 62. J. G. Geertsema te Kolhorn. 63. A. de Ridder te N. IJpolder. 64. Idem idem. 65. J. C. Schenk te Anna Paulowna. 66. C. Stammes te Schagen. 67. C. Geel te Wieringerwaard. 69. Spaans en Co. te Barsingerhorn. 70. Spaans en Co. te Barsingerhorn. 71. Idem idem. 72. Idem idem. 73. Idem idem. 74. J. A. Kaan te Wieringerwaard. 76. J. Breebaart Kz. te Winkel. 77. Idem idem. 78. Idem idem. 79. Idem idem. 80. Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard. 81. G. Beers te Kolhorn. No. 5. Voor het beste vette KALF. m le prijs f 10.2e prijs f 5. Inzenders 83. C. Visser te Oterleek. 84. P. Kok te Hensbroek. 88. M. Roodjes te Oudcarspel. No. 1. Voor den besten RUSTIER, geboren in 1895 of vroeger. le prijs f 25.2e prijs f 15. Inzenders 89. C. Kooi] te Haringcarspel. Carl II. 90. J. Laan Rz. te Beemster. Diamantje, geb. 1 Febr. 1894, no. 2791 N. R. S., Vader, De Stamhouder, no. 2676. N. R. S., no. 650 N. H. R. S. Moeder: Porcelein VI, No. 7970 N. R. S. 92. K. Blaauboer te Schagen. Jan, N. R. S. 3419, vader Arnold 2155, grootv. Willem III, 1579. Aanh. premie f 200, 2e prijs den Haag. No. 2. Voor den besten RIJSTIER, geboren in 1896. le prijs f 30.2e prijs f 20.3e prijs f 10. Inzenders 94. Jb. Helder te Berkhout. 95. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. 1 zwartbonte stiergenaamd Adolf, no. 3490 N. R. S. 96. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. 1 zwartbonte stier, genaamd Frans, No. 3491 N. R. S. in 1897 bekroond met een aanhoudingspremie van f 100. 97. J. Cz. Bakker te Wieringerwaard, gen. Willem. 100. K. en A. Zijp te Beemster, gen. Johan, 3522 N. R. S. 101. D. Waiboer Dz. te Wieringerwaard. Abel II. 103. J. Vries, Keins, Schagen. N. R. S. 3400. 104. K. Blaauboer te Schagen. Cor, 3418, aanh. pr. f 100. 105. J. Breebaart Kz. te Winkel. 106. Idem idem. 107. C. Francis te Zijpe. 108. G. Claij te Ilaringhuizen. Zwarte Willem, N. R. S. no. No. 3. Voor den besten PINKSTIER, geb. in 1897. le prijs f 30.2e prijs f 15.3e prijs f 5. Inzenders 109. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. 1 zwartbonte stier. 110. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. 1 donkerzwartbonte stier. 111. K. A. Schenk te Wieringerwaard. 112. P. Olij te Grootschermer. 113. P. Claij te Wogmeer, Obdam. 117. J. Laan Rz. te Beemster. Diamantje II, geb. 2 Mrt. 1897. Vader Diamantje, No. 2791 N. R.S. Moeder Porcelein VI, No. 7970 N. R. S. 118. D. Waiboer Dz. te Wieringerwaard. 119. H. Waiboer idem. 120. Jb. Zijp Hz. idem. Alexis. 121. J. Vries, Keins te Schagen. 122. W. Jimmink Dz. te Zijpe. 123. J. Timmerman te Winkel. 124. K. Jonker te Barsingerhorn. 125. J. Breebaart Kz. te Winkel. 126. Wed. J. Kater te Barsingerhorn. 127. J.v. d. Veer,bedrijfboer Loopuit en Co. te Koegras, Helder. 128. K. v. d. Oord te Barsingerhorn. No. 1. Voor de beste MELKKOE, die gekalfd heeft na 1 Januari 1898. le prijs f 20.2e prijs f 10.3e prijs f 5. Inzenders 129. Jac. Geel te Wieringerwaard. 130. P. Baas te Haringcarspel. 131. W. ten Wolde te Wormerveer. 134. J. Schenk Jz. Sr. te Schagen. No. 2. Voor de beste MELKKOE, geboren in 1895, (Twin- ter) die gekalfd heeft na 1 Januari 1898. le prijs f 20.2e prijs f 10. Inzenders 136. P. Jonges te Beemster. 137. K. Raat idem. 138. C. v. d. Oord Wz. te Schagen. No. 3. Voor de beste MELKVAARS, die gekalfd heeft na 1 Januari 1898. le prijs f 20.2e prijs f 10. Inzenders 141. A. Appel Fz. te Wognum. 143. K. v. d. Oord te Barsingerhorn. 144. idem. idem. 146. H. Kramer Sz. te Koedijk. No. 4. Voor de beste GELDEVAARS, gedekt na 1 Nnv. 1897 en minstens vier weken drachtig. Sprongbewijs in te leveren bij den Secretaris, le prijs f 15.2e prijs f 5. Inzenders 148. A. Appel Fz. te Wognum. 149. P. Schaap te Winkel. 150. P. Dz. Kaan te Anna Paulowna. 151. Idem idem. 152. Idem idem. 153. Waiboer en Kooij te Winkel. 154. Idem idem. 155. J. de Veer te Schagen. 156. J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. 157. idem. idem. 159. G. Claij te Haringhuizen. 159a. V. J. Bakker, Wieringerwaard. 159b. id. id. No. 5. Voor de beste KUISPINK. le prijs f 15.2e prijs f 10.3e prijs f 5. Inzenders 160. W. Keetman te Winkel. 161. idem. idem. 162. Grootes te Schagen. 164. J. G. Geertsema te Kolhorn. 165. idem idem. 166. A. Appel Fz. te Wognum. 168. H. F. Krüse te Oude Niedorp. 170. K. v. d. Oord te Barsingerhorn. 171. J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. 172. idem. idem.

Schager Courant | 1898 | | pagina 5