De oorlog dan, is uitge broken. INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. Haringcarspel. Den 19den had de verkiezing plaats van een be stuurslid voor den polder Woudmeer, ter vervanging van wijlen den heer K. Borst. Gekozen werd de heer Mutthijs Borstte Oudkarspel. Egmond-Binnen, 19 April. ALKMAAR, 22 April 1898. De heer W. Keestra over veefokkerij. C ANDID A ATSSTELLIN G JACOB ZIJP te Wieringerwaard. JACOB ZIJP Een ingezetene van Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Z. Lijst, der vanwege het Rijk gesubsidiëerde en onder controle van den Heer C. NOBEL, Directeur onzer Winterschool, staande proefvelden in Noord-Holland, gedurende 1898. ondorsteuncnde Taus, Frankrijk cn Oostenrijk hebben hunne bemiddeling aangebodenEngeland heeft een aan vallend en verdedigend verbond met de Staten gesloten en tal van andere zoo genaamde ernstige berichten, bevatten zij niet in vele opzichten de stof voor Ara bische Nachtvertellingen Sinds weken zijn wij geprikkeld met oorlogsgeruch ten, zoo sterk zelfs, dat, terwijl de tijd daar is, dat werkelijk het zwaard in de weegschaal geworpen zal worden, wij nog nauwelijks aan de waarheid daar van kunnen gelooven. 't Heeft iets van het sprookje van den jongen en den wolf. Dagen lang had de onnadenkende knaap met het gevaar gespot en toen werkelijk de nood aan den man kwam, geloofde niemand er aan. Spanje kon de voorstellen, haar door dp Amerikaansche regeering gedaan, zon der zelfmoord te plegen, niet aannemen. Daartegen verzette zich de trots van het volk, het belang der regeering en het behoud der monarchie. Het drama, de oorlog, zal zich, volgons oordeelkundige schrijvers, op Cuba afspelen. Het plan zou bij Amerika bestaan, Havana te beschieten en soldaten te doen lan den op het eiland, ten Oosten van de •hoofdstad, waarschijnlijk te Matanzas, als zijnde het gemakkelijkst toeganke lijk en het best geschikt voor troepen bewegingen. Tusschen de blokkeerende vloot en het leger, dat door de opstandelingen zou worden geholpen, zou Havana als 't ware gesmoord worden. Wel bezitten de forten van Havana enkele nieuwer- wetsche kanonnen, maar volgens vak mannen zal de stad onder het vuur van de Amerikaansche slagschepen spoedig tot de overgave gedwongen worden. Het verzet van de Spaansche vloot, die zich voor Havana geconcentreerd heeft, wordt van geringe beteekenis geacht. De daar aanwezige Spaansche kruisers zijn in geen geval in een gevecht tegen de kanonnen van de Massachusetts, de Iowa en de Texas opgewassen. Den landingstroepen van Amerika staat zeer zeker niet het succes van de vloot te wachten. Over 't geheel wordt het Amerikaansche, uitsluitend uit vrijwilli gers bestaande leger niet hoog geschat. Samengesteld uit voor een groot deel gedemoraliseerde elementen, zal het tegen de 100.000 man linie-troepen van Spanje, versterkt met 70.000 Cubaansche vrij willigers, een zwaren strijd moeten voeren. De strijd te land zal zich hoogstwaar schijnlijk tot Cuba en misschien tot de Philippijnen bepalen. Het is niet te denken, dat Spanje eene landing in de Yereenigde Staten zal be proeven, of omgekeerd, dat de Staten troepen op het Pyreneesehe Schiereiland zullen ontschepen. Een dergelijke inval, alleen met een sterk en machtig leger uit te voeren, zou met zwakke krachten weinig kans op succes hebben. Daarvoor hebben beide oorlogvoerende partijen geen voldoende legermacht beschikbaar. Over den vermoedelijken duur van den oorlog valt niets met zekerheid te zeggen. Wie in het begin de meeste voordeelen zal behalen, ligt ook al in 't onzekere. Maar dat ten slotte de Republiek winnen zal, schijnt ons zeker. Onwillekeurig rijst de vraag bij ons opwat zullen de gevolgen van dezen oorlog zijn Indien Spanje verslagen en geruïneerd uit den oorlog komt, zal het ongetwijfeld de tweede zieke man in Zuid-Europa worden. Het inwendig verdeeld, krachteloos rijk zal weldra on der den invloed van een der groote mogendheden komen. Zijn koloniën, met name de Philippijnen, wekken nu reeds de hebzucht van. anderen op. In het bezit van een grqote mogendheid, die ze ver sterkt en kan verdedigen, zijn ze in Oost-Azië van onberekenbare waarde. Moederland en koloniën vormen voor de toekomst gevaarlijke twistappels, die elk oogenblik den vrede in gevaar kunnen brengen. De oorlog tusschen Spanje en de Yereenigde Staten geeft ook recht streek sche redenen tot bezorgdheid. Indien de handelsstoombooten der mo gendheden te veel oponthoud en last ondergaan, doordat de oorlogsschepen van Spanje en Amerika hen aanhouden, om naar oorlogscontrabande te zoeken, dan zou ten laatste zulk een ergernis gege ven kunnen worden, dat öf Spanje, öf Amerika in twist gewikkeld werd met een Europeesche mogendheid. Stel, dat, tegen veler verwachtingen in, do Republiek in de minderheid blijft, of in den beginne met nederlagen en tegenspoed heeft te kampen, dan bestaat de kans, dat de een of nadere groote mogendheid van die gelegenheid gebruik maakt, om een deel van Zuid-Amerika in bezit te nemen. Zuid-Amerika be zit uitgestrekte streken, die voor euro peesche kolonisatie zeer goed geschikt zijn. Reeds éénmaal heeft Frankrijk gepoogd, gebruik makende van de ver zwakking der Republiek na den burger oorlog, om een deel van het Amerikaan sche vasteland onder zijn protectoraat te brengen. Dat die pogingen toen mislukt zijn, zal noch Duitschland, noch Engeland, noch Frankrijk terughouden, op het ge schikte oogenblik zijn slag te slaan. Twaalf maanden geleden brak de GriekschTurksche oorlog uit. Ook toen een opstand op een eiland na ja ren wanbestuur ook toen die opstand, gesterkt door ondersteuningen uit een belanghebbend, nabijliggend rijkook toen een strijd tusschen den buiten- landschen inmenger en den rechtmatigen bezitter. De strijd om Kreta en Cuba biedt tal van eigenaardige overeen komsten aan. Toch zal deze strijd een gansch ander karakter dragen. Het drama tusschen Griekenland en Turkije werd afgespeeld in ean afgelegen gedeelte van de Middel- landsche zee, waar handel en zeevaart ternauwernood in betrokken werden. Thans zal de meest bevaren zee het tooneel van den strijd zijn, zullen reeden en havens onveilig gemaakt zijn door torpedo's en onderzeesche mijnen, zullen bloeiende havensteden en rijke handels centra aan blokkade en bombardement blootgesteld zijn, zullen snelvarende kaperschepen een douane-stelsel naar oorlogscontrabande in 't leven roepen, dat drukkend op het handeldrijvend Europa zal rusten. Teekenend voor de opgewondenheid, die te New-York en elders in Amerika bestaat, is het volgende Een blad looft 500 dollars uit voor de eerste overmeesterde Spaansche vlag. Een ander geeft 1000 dollars aan hem, die generaal Weyler gevangen neemt. Ze zijn gekroept een buitenlandsch blad uit. En werkelijk heeft het dezen schijn, als men het volgende leest De correspondent van Daily Mail te New-York meldt, dat een groot getal personen zinneloos geworden zijn van opgewondenheid. Anderen hebben zelfmoord gepleegd door te veel over de ramp der Maine te denken. Ten slotte zijn er, in twisten over de Cuba-kwestie, verscheidene moorden ge pleegd. Bernabe, de Spaansche gezant, die New-York heeft verlaten, wordt midde lerwijl druk geïnterviewd, gelijk ook de andere leden van het gezantschap. Zij hebben zich uitgelaten, dat Spanje een aanslag op New-York en misschien nog andere kuststeden in het schild voert. Daarvan verwacht Spanje won deren de oorlog zou er een geheel an dere wending door nemen dan de Ame rikanen zich voorspiegelen. Het zou uitloopen op een schitterende overwin ning van Spanje mot een enorme krijgs- schatting, door Amerika te betalen. Deze interviews hebben te New-York een haast onverklaarbare paniek teweeg gebraoht, en niet alleen in Wall-street, Yele gezeten burgers, voor een bombar dement vreezend, sluiten hun woningen en trekken de stad uit, terwijl de voor name zeebadplaatsen geheel verlaten zijn. Minder bemiddelde vreemdelingen be legeren de immigranten-spaarbank om hun geld op te vragen. De politie van het White House te Washington heeft nog bijtijds een aan slag op het leven van president Mc. Kinley verijdeld. Men had hem een helsch werktuig in een sigarenkistje toe gezonden. De politie dompelde het ding onder water en schijnt daardoor de ont ploffing voorkomen te hebben. De inschrijving voor de Spaansche vloot vindt alomme, zoowel in als buiten Spanje, een zeer gunstig onthaalvan het Spaansche gezantschap te Parijs stroo- mon de giften toe, een hooggeplaatst persoon gaf 250.000 francs. Door de Amerikaansche vloot is een Spaansch schip Buena Aventura, geladen met hout, in beslag genomen en is te Key West binnengesleept. De aankomst van den eersten oorlogsbuit riep een aan waanzin grenzenden geestdrift wakker. Blokkades van verschillende havens zijn afgekondigd. Alle Europeesche mogendheden hebben Spanje bewijzen van sympathie gezon den. Omtrent de bewegingen der Spaan sche vloot wordt de striktste geheimhou ding bewaard. Yan den kant van Amerika zullen pogin gen worden aangewend, om Hawaï en de Philippijnen te annexeeren. Yolgens bericht uit Madrid aan de Temps is men daar in financiëele krin gen zenuwachtig. Het publiek belegert de loketten aan de Bank van Spanje, om de biljetten tegen geld in te wisselen. Yolgens de Imparcial zou er te Barcelo- na in drie dagen reeds voor 15 millioen peseta's ingewisseld zijn. de Veefokkerij in Noord-ïïolland ge houden stierenkeuringen is, dat, ge ven de stieren van de navolgende eige naren bij inspuiting met tuberculine geen blijk van tuberculose, de premiën zijn toegekend als volgt 18 Premiën van f 150 iedervoor twee jarige of oudere stieren De stieren, toebehoorende aan de h.h. W. Jimmink, te Zijpe K. Blaauboer, L. Jonker en Gebr. Buis, te Schagen C. Posch, te BionenwijzendS. Mol, te BerkhoutD. de Jong, te Zuid-Scher mer Gebroeders Peeck en J. Hoogvorst, te SchoorlJ. Kossen, te Eenigenburg J. Rolff, te ScherraeerK. Paarlberg, te WarmenhuizenJ. de Wilde, te Wijk aan ZeeP. S. Zijlmans, te Haarlem mermeer R. Pool, te Nieuwer Amstel A. v. d. Koppel, te 's-GravenlandG. Pronk, te Weespercarspel en P. Stapel Cz., te Hoogcarspel. In reserve werden gehouden de stieren van de h.h J. L. T. Groneman, te Wie- ringerwaardW. Bakker, te Beemster P. C. Schuijtemaker, te BerkhoutP. Wiedijk Gz., te Groot-SchermeerJ. v. Zijverden, te Haarlemmermeer en Bijl, te Schermeer. Deze komen in aanmerking, indien eenige voorwaardelijk geprimeerde door deze of gene omstandigheid het recht op een premie verliezen. 18 Premiën van f 50 ieder voor één jarige stieren: De stieren behoorende aan de h.h.Jb. Zijp Hz. en D. Waiboer Dz., te Wieringer- waardJ. Glij nis, te SchermeerJ. Buurs, P. van Twisk, C. Bleeker en K. Bakker, te BeemsterG. W. van Yuren, te HaarlemmermeerC. Nieu- wendijk en G. Link, te Naarden J. v. d. Veer, te Koegras C. Meurs, te Win kel J. Kossen, te EenigenburgJ. L. T. Groneman, te Wieringerwaard Gebr. de Jong, te HoogcarspelW. Bakker, te BeemsterJb. Wit te Midwoud en A. de Goede Hz., te Beemster. Wijl de jarige stieren nooit verplaatst worden en de premiën, aan ouderen toe gekend, over de geheele provincie ver- spreid zijn, behoeft geen enkele stier gestationneerd te worden. In het geheel werden ter keuring aangeboden 74 stuks tegen verleden jaar 137. De Rederijkerskamer Eensgezindheid* te Egmond a. d. Hoef gaf hedenavond in het Café „'t Slot van den Hoef" van Mej. de Wed. Jn. Bult een opvoe ring van „De wees uit het gebergte", gevolgd door 't blijspel„Een schilder in nood." De qualiteit der opgevoerde stukken in 't midden gelaten, mag beweerd wor den, dat het spel vrij goed was, tenmin ste, wij hebben het met belangstelling gevolgd. Al had „Ernst" wel wat „gevoeliger" kunnen zijn en „Eduard" wat minder onderhevig aan de „plankenkoorts" en wat meer rolvast, terwijl in 't nastuk- je over 't algemeen het comische wel een weinig verloren ging, beschikt toch de vereeniging over goede krach ten „Yader Thomas", „Joh. v. Wer- kum" en „Ettina" speelden n. 1. voor treffelijk. „Eensgezindheid" groeie zoowel in qualiteit als in quantiteitis onze innige wensch. Het huis met tuin Maarten, ten overstaan van taris C. Boonacker in geveild, is gekocht door den hr. L. Mole naar te St. Maarten. t e Sint den No de Roos te Schagen Heden werd onze stad vereerd met een bezoek van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. H. Goeman Borgesius. O. a. werden door Z.Exc. bezocht de „Huishoud- en Industrieschool" en de „Ambachtsschool", welke inrichtingen door Z.Exc. zeer worden gewaardeerd. Met 1 Meia. s. zal de stoom boot „Ada van Holland" eiken dag vier malen de reis van en naar TEXEL ma ken. Bewoners van Amsterdam en van de Noordhollandsche steden, die dan 's morgens per eersten trein naar Helder reizen, zullen zeven uren op het eiland kunnen vertoeven, on des avonds per laatsten trein weer hunne woonplaats kunnen bereiken. De uitslag van de van wege de Commissie tot bevordering van'jaars-veemarkt Het door den notaris E B. Gottmer geveilde land te Veenhui- zen, gem. Heer llugowaard, sectie I. no. 313, groot 1.12.83 H.A.,is gekocht door den heer S. Blanken voor f 605. Het huis met schilders- werkplaats te Schagerbrug, ten over staan van den notaris van Os aldaar geveild, is gekocht door den heer W. Broens voor 1270 gld. Op uitnoodiging van de Commissie tot verbetering van den Noordholland- schen veestapel voor Alkmaar e. o. heeft de zuivelconsulent voor Noord holland, de heer W. Reestrazich be reid verklaard, op een tweetal plaatsen voordrachten te houden over veefokke rij. Hij zal daartoe optreden te Stom- p e t o r e n, op Dinsdag 26 April, bij den heer C. Schagen en te Bergen, op Woensdag 27 April, bij den heer W. Veenhuijsen, op beide plaatsen des na middags te half twee uur. De lezingen zijn voor een ieder kosteloos toegan kelijk. S chade voor den landbou wer. In den HOUTRAKPOLDER is men bezig met het omploegen der karwij, die wel goed staat, doch waarin zich verschijnselen voordoen van de gevrees de rups, die in de laatste jaren zeer veel schade aan het gewas toebracht. ENKHUIZEN, 21 April. Op de heden alhier gehouden voor- werden aangevoerd 86 runderenmen bcsteeddo voor vette koeien f 160 k 180, geldekoeien f 80 k f 160, kalfkoeien f 120 f 160, hok- kelingen f 40 k f 60, stieren f 100 k f 150. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven voor de Provinciale Staten. Schagen o, gemeente van belangen geinte- voor kaas- Ondankbaar Wie heeft zich, Schagen, voor uwe resseerd Wie is de ziel der Paascüten toon stelling Wie heeft den stoot gegeven de Juli-Luxe-Paardenmarkt 1 Wie zal ons helpen aan een markt Wie aan een zaadmarkt 1 Wie heeft getoond (en op daden komt het toch maar neer) veel voor Schagen te willen doen Ieder weet het reeds voordat de naam is uitgesproken. Het is Van groote ondankbaarheid getuigt het dan ook, dat Schagen's kiesveree- niging den heer Buis in plaats van hem candidaat stelde voor de Pro vinciale Staten. Daarom, mijnheer de Redacteur, hoop ik dan ook, dat de kiezers dezen keer niet mede zullen gaan met de kiesver- eeniging, doch dat bij den Burgemees ter candidaat gesteld en op den stem mingsdag als één man gestemd zal worden op te Wieringerwaard, opdat de boven tusschen vraagteekens geplaatste woorden, Schagen niet zullen kunnen worden aangewreven. Aan de drinksrs Eerst één, omdat hij vroolijk maakt, DaD twee, omdat h(j lekker smaakt, Dan drie de glazen zijn zoo klein, Dan vier om in de kroeg te zijn, Dan vijf, omdat men lager zinkt, Dan zes, omdat men 't gaarne drinkt, Eerst eens per week, dan slag op slag, En eindelijk zeker dag aan dag, Ten leste wordt de lust zoo groot, Men drinkt zich ziel en lichaam dood 1 Begrijpt ge, wat de oorzaak was Niet 't laatste, maar het eerste glas. Verdere ingezonden stukken moesten wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. Red. Schagen, 23 April 1898. Metingang van den len Mei a. s. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Brigadier-Majoor der Rijksveldwacht, den heer P. v. d. S/ruijf alhier, en in diens plaats benoemd de heer C. Koelewijnthans te Hoogcar spel, Brigadier der Rijksveldwacht. De heer J. Boekei Pt, voor malig leerling onzer Landbouwschool en in 't bezit van het eind-diploma dier inrichting, is benoemd tot Directeur der Zuivelfabriek te Ilolwierda in Gro ningen. Woensdag viel de schoon- maakster vrouw R. op het Noord al hier in de woning van den heer S. B. van de trappen, waar zij bezig was schoon te maken, met het ongelukkig gevolg, dat zij niet meer kon opstaan en door twee mannen naar hare woDing moest gebracht worden. Dr. Melckior kon tot heden geen inwendige kneuzin gen constateeren, maar raadde de vrouw voorloopig aan het bed te houden. De Centrale Liberale Kiesver- eeniging tot het stellen van candida- ten voor de P. S. in ons district, ver keert in liquidatie. Wij vernamen, dat zij aan de a. s. verkiezingen geen deel zal nemen. Officiëus hoorden wij, dat dit plan bij de kiesvereeniging te Noord- Zij pe ook bestaat. O nze markt kon zich Don derdag j. 1. in een flinken aanvoer ver heugen. Vooral geldekoeien en kalf koeien waren sterk vertegenwoordigd. Geldekoeien waren hoog in prijs, daar de vraag hiernaar zeer groot is. Bij den goeden stand van het wei land, doet men in de meerpolders (Beemster, Schermer en Wormer) reeds zijn inkoopen. Kalfkoeien bleven prijs houdend, terwijl het vette vee zelfs een weinig terugliep. Wij hoorden den prijs op 26 k 27 cent begrooten. Door de hooge prijzen der vette varkens in de laatste maanden zjjn er heel wat voor de markt klaar gemaakt. Dit heeft een teruggang in de prijzen gebracht, die nog grooter verwacht kan worden. De eiereDmarkt was deze week bijzonder ruim voorzien. Men kon er 100 voor 2 gld. koopen, wat voor zulk een ge zond en krachtig voedsel wel heel wei nig is. D e Gymnastiek- en Scherm- vereeniging Lycurgus alhier zal met de a. s. bondsfeesten, ter gelegenheid van het kroningsfeest te Amsterdam te hou den, hare medewerking verleenen. 1. Abbekerk, 2. Anna Paulowna, 3. Anna Paulowna, 4. Anna Paulowna, 5. Blaricum, 6. Blaricum, 7. Blaricum, 8. Blaricum, 9. Benningbroek, 10. Benningbroek, 11. Bobeldijk, 12. Callantsoog, 13. Castricum, 14. Castricum, 15. Castricum, 16. Egmond Binnen, 17. Egmond Binnen, 18. Enkhuizen, 19. Haarlemmermeer, 20. Haarlemmermeer, 21. Haarlemmermeer, 22. Haarlemmermeer, 23. Haarlemmermeer, 24. Haarlemmermeer, 25. Heer Hugowaard, 26. Heer Hugowaard, 27. Heer Hugowaard, 28. Hilversum, 29. Huizen, 30. Koegras, 31. Koegras, 32. Koegras, 33. Koegras, 34. Laren, 35. Legmeer, 36. Legmeer, 37. St. Maartensbrug, 38. St. Maarten, 39. Nibbikswoud, 40. Noord-Scharwoude. 41. Opperdoes, 42. Opperdoes, 43. St. Pancras, 44. Terschelling, 45. Terschelling, 46. Texel, 47. Waardpolder, 48. Waarland, 49. Wogmeer, 50. Waarland, 51. Wogmeer, 52. Wogmeer, 53. Wijde Wormer, 54. Wieringen, 55. Wieringen, 56. Texel, G. Zijp Kz., Smit en Geerligs J. Gijsen, H. Delver, C. Schram, C. Schram, G. Koppen, C. Schram, W. Boot, W. Boot, W. Nobel Cz., W. Govers, P. Kuijs J.Pz., H. F. A. Franse, H. F. A. Franse, J. Mooij Pz., J. Mooij Pz., S. Botman, A. Duivenvoorde, H. Vermeulen, A. de Zeeuw, B. Biesheuvel, B. Biesheuvel, D. Knibbe, A. Steur, P. Wonder Pz., C. Bleeker, J. Bakker Jz., Schram, C. Maters, C. Maters, C. Maters, S. Hoogvorst, Majoor, G. Oosterwijk, G. Oosterwijk, A. Appel, S. Kogelberg, M. Dekker, C. Slotemaker, P. Pauw, P. Pauw, Jb. Slijker, V. Spanjer, H. Schaap, A. Breesnee, K. Breebaart, Th. de Jong, D. Huiberts, Th. de Jong, C. v. d. Sluis P. Schipper, W. Slooten, N. Heiblok, J. H. Bosker, A. Breesnee, Kleigrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Kleigrond, Kleigrond, Veengrond, Zandgrond, Veenachtige grond, Zandgrond, Zandgrond, Duinzand, Zandgrond, Kleigrond, Kleigrond, Zavelgrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Zavelgrond, Zavelgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Zandgrond, Veengrond, Klei met veen, Zandgrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Kleigrond, Veenachtige grond, Zandgrond, Kleigrond, Kleigrond, Zavelgrond, Zavelgrond, Zavelgrond, Zavelgrond, Kleigrond, Zavelgrond, Zandgrond, Kleigrond, Kleigrond Karwij, Vroege aardappelen, Suikerbieten, Hooiland, Winterrogge, Winterrogge, Aardappelen, Aardappelen, Karwij, Karwij, Hooiland, Haver, Hooiland, Aardappelen, Aardappelen, Aardappelen, Hooiland, Vroege aardappelen, Haver, Haver, Paardenboonen, Suikerbieten, Klaver, Roode kool, Hooiland, Roode kool Winterrogge, Winterrogge, Haver, Hooiland, Hooiland, Gerst, Winterrogge, Groene erwten, Paardenboonen, Haver, Late roode kool. Gerst, Late roode kool, Wintertarwe, Vroege aardappelen, Aardappelen, Hooiland, Zomerrogge, Haver, Suikerbieten, Roode kool, Hooiland, Hooiland, Erwten, Mosterd, Hooiland, Haver, Haver, Hooiland,

Schager Courant | 1898 | | pagina 2