INGEZONDEN. C ANDID A ATSSTELLIN G Provinciale Staten. P. BUIS Jz. Ook een ingezetene van Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Dirkshorn. Dirkshorn. Anna Paulowna, 20 April 1898. Anna Paulowna, 25 April 1898. EGMOND-BINNEN, 24 April. Wieringen. J.1. Vrijdag is door den hr. D.Hjsen te Den Oever een postduif opgevangen, welke op de vleugels drie stempels droeg. Twee ervan waren onleesbaar, de derde droeg de woorden: tfJohann Barts, Rheinsberg, Rhid.' Wieringeu. -A Wieringen. Ramp te Schagerbrug. "Vergun mij een klein plaatsje in uw blad voor onderstaande regelen. 12 Jaren heb ik gezocht naar anonieme brievenschrijvers en weinig gevonden. Thans zocht ik 12 dagen naar eenige vredelievenden, die zich beklagen over het optieden der geheel-onthouders. Een paar van hen hadden de massa uitgemaakt: voor dom. Nu, dat is een leelijk woord en het spijt mij, dat ik het van mij zelf zeggen moet, maar dat kan ik niet helpen, dat brachten de omstandigheden mede. Ik heb 5 jaren schoolgegaan en nooit de hoogste klasse bereikt, dus ik bezit de wijsheid niet; maar de drinker ook niet, want de drank in den man, de wijsheid in de kandan bezit die haar. Ik heb 20 jaar in, en 15 jaar naast de kroeg gewoond, dus de levenservaringen heb ben van mij een drankbestrijdster gemaakt. En nu, vredelievenden, ik kon U niet vinden; daarom doe ik U openlijk een paar vragen. Gij weet toch, evengoed als ik dat weet. dat de leden bloot staan aan scherpen spot van niet-leden. Verdient de geheel-onthouding dat, ja of neen Is zij zoo dwaas om bespot te worden En indien U eens geheel onthouder waart, en gij hoordet, hoe een vrouw 'uit den gegoeden stand bui ten het dorp zeide„ze moesten dien domiué Bax uitbannen, dien onthouders troep," zou u dat dan aangenaam zijn, ja, of neen P Mij niet, dat beken ik openlijk. Ik vind het woord troep heel wat minder gezegd dan dom en dat komt van uw kant, niet van den onzen toch komt zij hier in de kerk naar dien onthouders-dominé luisteren. Ik voor mij ging dan liever naar Wieringerwaard of Winkel; ik heb nog niet gehoord, dat die predikanten zich bij de onthouders hebben aangesloten. Maar wat nog niet is kan komen. Ook is er gezegd door iemand, dat, als er een lid van haar familie geheel onthouder werd, die niet meer bij haar over den drempel mocht komen. Ik ben de eenige in mijn familie 6n wie nu als een man tegen mij zeidehoor eens, wil je niet meer meedrinken, dan blijf je buiten de deur hoor, dan was dat een slag, die mij niet zou treffen, maar anderen allicht wel, en die zou den om vrede te houden maar weer meedrinken. Dat is dwang, die niet van ons, maar van uw kant komtook schrijft gij, dat de vrede er hier niet beter op ge worden is, nadat de geheel-onthouders- vereeniging is opgericht. Wat is dat? Pas zijn alle hoofden van gezinnen opgeroepen; de kolfbaan was vol en als ién man is er goed gevonden om feest te vieren, en zelfs de Voorzitter en de Secretaris van de geheel-ont houders zijn 'benoemd in de feestcom missie. Moet er nog meer vrede en eendracht komen Dan zouden wij met recht kunnen zeggen „O NederlandO, pronkjuweelmaar dan geen menschen meer, die in de courant schrijven 1" Andere namen wel, en hun eigen naam met noemen, dat zouden geen vrienden kunnen zijn van oprecht vredelievenden. Ik geloof, de geheel-onthouders zul len U dankbaar zijn voor uw laatste schrijven, het is een goed lesje voor dien model matigen drinker, die meent, dat de overdrijving een fout is alleen aan onzen kant. Gij kent mijne om geving en gij weet, dat er wonen drank- verkoopers, geheel-onthouders en dage- lijksche drankdrinkers als er verdiend wordt, en onze vrede is precies zoo als ze al reeds jaren is geweest. Ik zal den leden vriendelijk verzoe ken, dat woord d o m op mij alleen toe te passen en niet op hen, die zich dat aantrekken. Mijn dank voor de verleende plaats, teeken ik mij, uw Dienaresse Ce. LOUW. Kolhorn, April '98. VOOR DE Hot is geenszins om iets af te dingen op de verdiensten vaD den heer Z ij p ten op zichte van onze gemeento,dat ik u verzoek, het onderstaande te plaatsen, ter aanbeveling van den heer Ik ben den heer Z ij p als Schager dank baar voor alles, wat hij voor onze gemeente heeft gedaan en ik houd er mij van over tuigd, dat, ook al wordt de heer Zijp nu niet gekozen tot lid der Provinciale Staten - dat hij niet zal verflauwen in zijn ijver voor onze Schager (districts) belangen. Hoe gaarne ik hem ook zitting zag ne men in genoemd lichaam, acht ik nu toch den heer Buis een betere keuze. En dat wel om de volgende redenenOns district heeft behoefte aan een kanaal en voor dat kanaal zijn in de Staten warme strijders noodig. Eén is er reeds, het bestuurslid der Westfriesche Kanaalvereeniging, de heer W a 11 e r, iemand, van wien we moeten zeggen, dat h\j klaar en helder zal aantoo- nen, van hoeveel belang een kanaal voor het Noorderkwartier, voor ons district, voor Schagen moet genoemd worden. De tweede strijder moet, dunkt me, uit Schagen komen, uit de Hoofdplaats van het district, de Hoofdplaats, die zeker niet het minste zal profitoeren van het ontwor pen vaarwater. Wie is nu even goed bekend met de belangen van het g e h e e 1 e district als de heer Zijp? Voorzeker de heer Buis. Wie is meer bekend met de belangen van de Hoofdplaats van ons district dan de heer Z ij p Ongetwijfeld de heer Buis, die als Wethouder onzer gemeente door en door bekend en vertrouwd is met onze gemeente belangen en den heer W a 11 e r krachtig en met klem van redenen kan steunen, waar eenmaal het Kanaal in de Staten ter sprake zal komen. Daarom acht ik den heer Buis een betere keuze, den man, die in onze gemeente met gioote meerderheid van stemmen bij zjjn laatste aftreden als raads lid wederom als zoodanig werd herkozen, den man, die door zijne ambtsbroeders tot Wethouder werd verheven bewijs, dat Schagen in den heer Buis een groot ver trouwen stelt. Zulk een man acht ik als aangewezen, om ons district en onze plaats in de Staten te vertegenwoordigen. Kiezers van Schagen I Kiezers in ons District Stemt allen op den candidaat der Liberale Kiesvereeniging, opdat in de Staten bij de verdediging van het ontworpen kanaal ook een stem kan klinken uit de Hoofdplaats van het district, dat zoo dringend behoefte heeft aan den nieuwen waterweg. Schagen, 27 April 1898. Vergadering van den Baad. onzer gemeente, gehouden op Dinsdag 26 April 1898, des avonds ten 6y2 ure. Afwezig de heer P. Buis Jz. Voorzitter de burgemeester, de heer 3. Btrman. Na opening der vergadering worden de notulen door den heer Jb. Denijs Jz. gelezen en door de vergadering goed gekeurd. Ingekomen stukken 1. Goedgek, van Ged. Staten terugont vangen verordening belasting op de honden. 2. Goedgekeurd idem verhooging maximum Hoofd. Omslag. 3. Goedgekeurd idem kohier Hoofd. Omsl. en Hondenbelasting. 4. Procesverbaal kasverificatie, waarbij ontvangsten bedroegen f 86.954,46 uitgaven 76.786.89 De heer v. d. Mtalen wil dit adres voor kennisgeving zien aangenomen, ten eerste, omdat de zaak feitelijk reeds is afgehan deld, en ten tweede, omdat spr. het ge vaarlijk vindt voor onze gemeente, als alleen een tramregeling in 't leven wordt geroepen. De spoorwegmaatschappij wil dal gaarne en zou de gemaakte bijbe paling wel eens over 't hoofd kunnen zien. Ook andere heeren betoogen het ge vaarlijke van een adhesie-betuiging. Voorzitter ziet het gevaar niet in en wijst op de bijbepaling over het behoud der bestaande treinen. Met één tegen 9 stemmen wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Vóór stemde de heer IV. Vader. - Voorzitter deelt nog mede, dat door hem moeite wordt aangewend, den z. g. school- trein van 6 uur 's nam. vroeger te doen loopen. 11Alphabetische voordracht voor een lid der schoolcommissie, noodig door het bedanken van den heer Asjes. De lijst bestond uit de heeren de Gierde Jon- cheere en WVader. De heer Vader zegt de Schoolcommissie dank voor het plaatsen van zijn naam op de voordracht, maar spr. acht de be trekking van Wethouder niet vereenig- baar met de functie van lid der School commissie. Benoemd wordt daarna met 7 stem men de heer de Gier. De heer de Joncheere verkreeg 3 stemmen. 12. Verkiezing stembureau voor de a.s. verkiezing van leden voor Prov. Staten. Gekozen werden de heeren Schenk Vlaming en Smilde overige heeren tot plaatsvervangers. 15. De kermis wordt vastgesteld van Zondag 19 tot en met Zondag 26 Juni. Bij de rondvraag informeert de heer Hoogschagen, of er bij de Miede een af sluiting zal gemaakt worden bij den overweg der tram Schagen-Wognum. Spr. acht dat voor 't gevaar noodig. De heer v. d. Maaien meent, dat bij de Miede een halte komt en dus 't ge vaar niet zoo groot zal zijn. Voorzitter zegt, dat hem hieromtrent niets is bekend, maar mocht er gevaar blij ken te zijn, dan kan de trammaatschap pij daarop worden gewezen. De heer Hoogschagen vraagt, of met het oog op de a.s. Kroningsfeesten niet door den raad eene herinnering moet worden aangeschaft, 'tzij een buste, por tret,of door een boom te planten.Voorzitter belooft, er aan te zullen denken. De heer v. d. Maaien vraagt, of met den aannemer van den toren omtrent het bijwerk reeds eene overeenkomst is getroffen. Voorzitter deelt mede, dat de aanne mer met de som, door den heer t>. d. Steur vastgesteld, geen genoegen neemt. Het mandaat, om hem de vastgestelde som uit te betalen, ligt evenwel ge reed. De heer Vlaming wijst op de stukken paal, die bij de brug van den heer Joh. Ge vers in de vaart aldaar zijn blijven zit ten bij de afschuiving der schoeiïng. Spr. noemt dit hinderlijk voor de scheepvaart. Voorzitter zal er den heer de Beurs opzichter, op wijzen. Mets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering hierna gesloten. »Men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt", segt het spreekwoord. Dat ondervonden ook eenige jongens, die be zig waren met hun geliefkoosd spel sloot- jespringen. In den kant van een der sloo- teD, bij welke zij hun spiingkunat wilden beproeven, vonden zij een laug, hard, buis vormig voorwerpzij poogden het los te werkeD, doch dit ging niet. Ku werd een graaf gehaald en 't voorwerp, eindelijk blootkomende, bleek te zijn een k&Dun. Het stuk schijnt nog vrij gasf te zijn en vermeldt het jsar 1760. Zooals gewoon lijk, wanneer men eenige antiquiteit vindt, verdiept men zicb in gissingen naar de afkomBt van dit kanon, dat misschien een eeuw lang verborgen is gebleven in het stuk land in de Woudeneer, waar het nu zoo toe veilig gevonden werd. De volksbibliotheek, behoorende aan de Vereeniging „Nut en Genoegen" alhier, heeft zijn meeste diensten weer gedaan nu het leesseizcen achter den rug is. Slecb's enkele personen verlangen ook in het zo- meihalljaar een boek ter lezing. Do vraag naar boeken was den afgeloopen winter laug zoo groot niet als 't vorige jaar. Werden er toen omstreeks 500 num mers uitgereikt, nu bedrceg dit getal nog geen 350. Ook het aantal lezers was lang zoo groot niet60 slechts, bij 100 in 1896/97. Waarschijnlijk ia dit groot verschil een gevolg van den zschten wiü- ter, die aan vsleu werk bleef geven in een tijd, waarin men in gewone jaren niet veel buiten verrichten kanwant het is vooral de arbeidersbevolking, die hier ia den regel het meeste gebruik maakt van de bibliotheek. "Voor de beetwortelsuiker-fabriek te Haarden is door den agent alhier ongeveer 10 H. A. land gehuurd, uitsluitend met het doel, van deze beetwortels zaad te telen. Deze teelt is voor den polder zeker nieuw en belooft bg goeden uitslag bedui dende voordeelen. Gisterenavond had de tweede uitvoering plaats vau het programma, dat de zaug- vereeniging Crescendo op li April j.1. had afgewerkt, en dat geheel overeenkomstig htt eerste was, alleen met dat verschil dat nu eerst alle zangnummers werden gegeven, daarna het instrumentale en ten slotte het tooneelmatige. Ook nu liep een en ander vlag van stapel, zoodat te rnim 11 uur de uitvoe ring afgeloopen was. De zaal was niet zoo flink bezet als de vorige masl, maar toch was de opkomst bevredigend. Het tradiiioneele b»l bleef achterwege, 't geen zeker ook wel invloed had op het aantal toehoorders. Op initiatief van den heer J. M. Schel- lekens had er heden avond ten koffiehuize, van den heer W. Dekker te Rinuegom eene bijeenkomst plaats van de jongelui uit de Binnen-Bgmonden en wel met het doel, besprekingen te houden omtrent het organiseere» ven een' historischen oplocht ter gelegenheid der iuhuldigingsfeesten. Met een kort woord van welkom en hartelijken dank voor de zear drukke op komst 100) opende de heer Schelle- kens deze vergadering, die zich op zijn voorstel tot eeDe vereeniging constitueerde, genaamd„Oranjebond van de Bionen- Bgmonden Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. M. SchellekensA. Palkering Gz B. ZoonC. Brouwer en N. liefting, respectievelijk tot voorzitter, vice-voorzit- ter, secretaris, penningmeester en commis saris. Nadat de voorzitter een ontwerp voor een optccht had voorgelezen en de weke- hjksche contributie der leden was voorge steld, sloot hij aet nog een welgemeend woord van dank en opwekking deze ver gadering. Dinsdagnamiddag j. 1. ont- itond door het omvallen van een petrole- umtoestel brand ten huize van den land bouwer J. Rusting in de Leijen, gemeente Oude Niedorp. lu een minimum van tijd stond het perceel in lichte laaie en ook de onmid dellijk daaraan grenzende boerenwoning, bewoond door den heer M. Roodjes, werd eveneens een prooi der vlammen. Gelukkig werd al het vee gered en wa ren huizen en inboedels verzekerd. In minder dan een uur waren beide perceelen geheel uitgebrand, zoodat de in middels aangekomen brandspuit niet an ders had te doen, dan den watermolen, be woond door den hr. M. Witsmeer, te be schermen tegen overwaaiende vonken. Door M e j. A. E. Oudt van Kolhorn werd den 25steu met gotd ge volg examen afgelegd als onderwijzeres. Zij ontving hare opleiding aan de kweek school te Haarlem. Voor de vacants betrek- king van onderwijzeres te Groetpolder hebben zich na de tweede oproeping thans drie sollicitanten aangemeld, die zullen worden uitgeuoodigd tot het geven van proefles op Zaterdag den SOaten April. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door den visscber A. W. alhier ds eerste ansjovis gevangen. Naar wij vernemen heeft de hoofd-on- derwijzer te Oosterland alhier, ds heer R. Wijn, pensioen ascgevra-.gd. Abattoir te Alkmaar. Door B. en W. van Alkmaar is aan den Raad een belangrijk rapport uitgebracht betreffende de oprichting van ten abattoir te Alkmsar, waarop in vier adressen aan den Raad was aangedrongen, B. en W. adviaeersr, dat ten spoedigste in Alkmaar een openbaar slachthuis zal worden opgericht. De ontvangsten en uit gaven (waaronder begrepen aflossing en rente van kapitaal) worden geschat op f 17.500 per jv.ar. Zaterdagavond j. 1. hield de Nieuwe Niedorper Vereeniging voor „IJs— en Volksvermaak' ter bespre king van de Kroningsfeesten ten huize van den heer D. BIJL eene vergadering, die in de annalen dier vercenigiug als een seer bijzondere, als uniek, kan worden geboekstaafd. Het had er voor dezen keer niets van een Fransche kamer-zitting. (Peolsche landdag is alweer zoo heel oud) en „orde van den dsg" was daar ook niet noodig. Als van een leiau dakje liepen de bestuursvoorstellen er door, zelfs zon- dsr amendementen. Ea dit kou er niet altijd van gezegd worden. Nadat de voorz., de heer W. C. Visser, de vergadering had geopend en de notu len der vorige waren gelszen en goed gekeurd, werd medegedeeld de missive, waarbij het gemeentebestuur aan »IJs— en Volksvermaak' verzocht, de organisatie der Kroningsfeesten op zicb te willeu nemen. Algemeen werd besloten, aau dat ver zoek te voldoen. Een voorstel van dein heet J. Keuhen om de contributie voor dit j^ar te verla gen, om elk in da gelegenheid te stellen, lid van „IJ V." te zijn en saa de organisatie der feesten deel te nemen, vond bestrijding en werd dan ook ingetrokken. De voorstellen van het bestuur werden, zooals boven gezegd, algemeen goedge keurd eu aangenomeu. Het bestuur na weoschte 1. Een inteekenlijst bij de gemeente- naren te laten circuleeren, ter bestrijding der kosten; 2. Later voor de verschillende rubrie ken commissarissen van orde te kiezen; 3. Medewerking te vragen van de verschillende vereenigingen als het Fanfa recorps, Mannenkoor, Melodia, Hercules enz.; 4. Den inwoners te verzoeken, de vlag nit te steken en zoo mogelijk d<r huizen te versieren 5. Na het feest een prettigen, genot- vollen avond voor taingegoeden te bereiden 6. Esn ve.'sicrden boog te plaatsen bij de Kerkestraat 7. Op den feestdag de Koninginnen (die, zcoals men veronderstelde, heel graag eens te N. Niedorp zonden komen) met paarden enz. van Terdiek af te halen en in optocht het. dorp door te gaan. Daar na in een paar localen de schoolkinderen te onthalen, waarbij de poppenkast niet mag ontbreken, terwijl op weet een andere plaats de zang- en moziekgvzelschsppen hunne krschlen ten beste geven. '8 Namiddags vermakelijkheden uit te schrijven, als tobbevarer, wieler-wedstrij- den, (liefst over het water) enz. "Voorts zsg het bestuur gaarne, dat te gen den avond de jongelui zich osa het aardigst kleedden, maskerden, rijwielen versierden en wat verder nuttig kan zijn om een prettigen avond in het leven te roepen. En toen eindelijk het Kroningsfeest van Nieuwe Niedorp zoo goed »ls in elkaar gezet was, toen scheelde het maar heel weinig, of het had heelemaal geen plaats kunnen vinden om de eenvoudige reden, dat er in het heele jaar 1898 geen dag was, dien men tot feestdag wilde stempelen. Voorgesteld werden 5 dageD, nl. 21 Aug., 28 Aug., 4, 5 en 11 September. Nadat de vier overigen reeds waren afgestemd, werd met 16 tegen 15 stem men besloten, Zondag den 4den Septem ber te kiezen als den dag, waarop de fes- tifiteiten zullen plaats hebben. Vervolgens sloot de voorz. onder dank voor aller vertrouwen en medewerking de vergadering. In den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag te ruim 12 uur brak in de breodbak- kerij van den heer de J. brand uit door het vallen van een petroleumlamp. In zeer korten tijd was dit huis en de be lendende perceelen, die bewoond waren door de heeren N. en P. eu de herberg van Mej. de Wed. Z. eu de slagerij vau den heer S. een prooi der vlammen. Door den feilen O.-wind aangewak kerd, vlogen de vonken Baar de om liggende huizen, die westelijk gelegen waren. De boerderij van den heer H. lag in zeer korten tijd geheel aan den grond. Twee koeien, twee kalveren en een paard verbrandden er. Met moeite redden de menschen zich. Tegelijkertijd vatte de wagenmakerij van den her L. een het winkelhuis van den heer J. vlam en verbrandden geheel, evenals het huis en de turfschuren van de heeren N. en E. Het laatste perceel, dat de brand aan deze zijde van de Groote Sloot eischte, was hel huis van den heer A. d. V. Maar toen men bier het geluk had, den brand tegen te houden, bereikten om streeks 3 uren de woedende elementen het sjiAel „het Ztjpej Wapen', eti ^arna het woonhuis van den heer Bwaar zij ein delijk door de inmiddels aangekomen spui ten lang» zeer lang was die van Scha gerbrug de eenige aanwezige in hare woede werden gestuit, Simwtjlen blies de wind een dikke rookwolk naar bet Westen, afgtwisseld door een vonkenregen. Der tien huizen, bewoond door 16 gezinnen, en wel 71 psrsouen, werden totaal ver- nicld, waardoor S. cp ten groote ruïne gelijkt. Drie koeien, 1 paard en 4 honden kwamen in den brand om. M. nschsnlevens waren gelukkig niet te betreuren, al hoewel eenigen in nachtgewaad genood- ziakt waren zich te redden. In de schu ren van de heeren N. en F., waar pas duizenden turven waren opgestapeld, Lg 's morgens een groote zuil vau vuur. Alle dakloozen hebben bij buren, vrienden of familialeden een onderkomen gekregen. Aan de westzijde vau de Gr. Sloot zijn de huizen van de heeren Z., O. en B. al len gespaard. Zeer vele andere woningen hebben heel wat door het water geleden. Zoover ous bekend is, was de wagen ma kerij niet verzekerd, het verdere verbran de we!, ofschoon hier en daar te laag. Niets is gered kunnen worden, zoodat de schade groot; is. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur! in kas f 10.167.57 5. Mededeeling Gemeente-crediet, dat het aandeel der gemeente bedraagt voor 1897 f 201.80. 6. Verslag schoolcommissie over 1897, dat bij heeren raadsleden zal rondgaan. 7. Verslag der gemeente over 1897 zal ter visie worden gelegd. 8. Rapport schoolcommissie, waarbij wordt gerapporteerd Dat 't haar het billijkst voorkomt, dat devooreere- blijken en belooningen toegestane som van f 800. jaarlijks tusschsn de gemeente- en de R.-C.-Parochi- ale school verdeeld wordt naar evenredigheid van het aantal leerlingen, hij wie het schuldig schoolverzuim een voor beide scholen gelijk getal niet overschreden heeftonder voorwaarde, dat ook overigens de rege ling der schoolverzuimen op beide scholen dezelfde zal zijn, en met dien verstande, dat het vervullen van godsdiensplichten geen schuldig schoolverzuim zal veroorzaken. Aan de hooiden der beide scholen zal de verplichting moeten worden opgelegd, om vóór 15 Mei van ieder jaar aan de schoolcommissie opgave te doen van het aantal voor eereblijken en beloonin gen in de termen vallende leerlingen. Volgens advies van B. en W. wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het advies van de schoolcommissie besloten. 9. Adres bewoners N. Lagezijde, waarbij f 100 subsidie in eens en voori eenmaal wordt gevraagd voor betere be strating der N. Lagezijde. Door belang hebbenden was f 300 bijeengebracht en zal voor het onderhoud gezorgd worden. B. en W. stellen voor, die f 100 te verleenen, onder die voorwaarde, dat de bestrating zal gemaakt worden geheel naar genoegen van B. en "W. De heer Hoogschagen acht dit zeer wenschelijk. De heer v. d. Maaten had geen ander advies verwachtals mon nagaat, dat f 1000 is gegeven aan den weg naar Tolke en Groenveld, dan mag f 100 voor een weg in het hart der gemeente billijk geacht worden. Met algemeene stemmen wordt de f 100 toegestaan. 10. Adres kiesvereeniging Haren karspel over den treinenloop. B en W. stellen voor, adhesie te be tuigen met die bepaling, dat de tegen woordige dienstregeling blijft gehandhaafd en alleen tramtreinen daartussehen zullen loopen. De negentiende eeuw als oorlogst ij dperk. Mar aanleiding van den Spaansch Amerikaanschen oorlog bevat de Brussel- sche P e t i t 1 e u een historisch over zichtje, waaruit blijkt, dat in schier geen andere eeuw zooveel gevochten is als juist in de onze, die zich zoo gaarne voor de etuw van beschaving par excellence uit geeft. In dit lijstje zijn de burgeroorlogen (b.v. de Amerikaansche) niet opgenomen. We zijn zoo vrij, het hier te vertalen. 180515. Oorlogen van Napoleon I tegen ongeveer geheel Europa (slagen bij Ulm, Weenen, Trafalgvr, Günzburg, Elschingen, Jena, Auerstadt, Ejrlau, Fiied- land, Madrid, Warschau, Eekmühle, Ralis- bonne, Wagram, Sinolensk, Moskou, Liitzen, Bautzen, Leipzig en Waterloo). 1830. Belgisc'a-Nederlandsche oorlog. 1880.Fransche expeditie naar Algiers (ver overing van het land). 1849. Gewapende bezetting van Rome door de Franschen tot herstel van de wereldlijke macht van den Paus. 185455. Krimoorlog (slagen bij Balakla, Inkermann, Sebastopol). 1859. Frsnsch—Italiaansche oorlog te gen Oostenrijk (slagen bij Solferino en Magenta). 1860. Fransch-Eagelsche expeditie naar China. 1861. Mexicaansche oorlog (ixecutie van Maximiliaan). 1863. Oostenrijksch—Duitsche eorlog tegen Denemarken voor de annexatie van Sleeswjjk-Holstein. 1866. Oorlog van Pruisen tegen Oos tenrijk (slag bij Sadowa.) 1868. Oorlog van Engeland tegen Abessyuië (slag bij Magdala, dood van The- odoros). 1870. Fransch-Duitsche oorlog (For- bach, Grarelotte, Sedan, Parijs). 1878. Oorlog van Engeland tegen het koninkrijk Ashanti (Goudkust). 187876. Oorlog der Russen in Cen- traal-Azië (Kiwa, Kokand, Kara-Kirgiz). 1876. Turksch-Servische oorlog. (Alexi- natz).

Schager Courant | 1898 | | pagina 2