INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek. Dirkshorn. Egmond aan Zee. Egmond-Binnen. Heer Hugowaard. Yoor de vacante betrekking van onderwijzer aan school no. 2 hebben zich 12 sollicitan ten aangemeld. Vereeniging tot bevordering der' Bouwkunst in Schagen en omstreken. Vervolgens werd bij monde van den heer Raap verslag uitgebracht namens de commissie, die de opdracht ontving, de mogelijkheid te onderzoeken van 't op richten en in stand houden van een oude mannen- en vrouwenhuis, met behulp van gelden uit de kas der Spaarbank, Het re sultaat van dit onderzoek was, dat bedoel de commissie die mogelijkheid niet inzag en den wensch uitsprak, dat een nieuwe commissie gevormd worde, die middelen beraamt om zoo spoedig mogelijk een kapitaal te vormen voor bovengenoemd doel. Het laatste punt op de agenda bevatte de regeling der leesbeurten en vaste bij dragen voor den volgenden winter, dat, als naar gewoonte, goed van stapel liep. Na eenige besprekingen van huishonde- lijken aard bij de rondvraag, werd daarop de vergadering gesloten, onder dankzeg ging voor medewerking en belangstelling. Wij wenschen onze lezers uit Anna Paulowna in 't bij zonder te wijzen op eene advertentie, die in dit blad voorkomt ter aankondiging van eene groote samenkomst van het Le ger des Heils, welke Donderdag (Hemel vaartsdag) zal worden gehouden te half vijf in de groote zaal van het logement fVeerburg," aan de Kleine Sluie. Kapitein Van Hoogstraten, een zoon van wijlen Ds. van Hoogstraten, in laven pre dikant bij de Nederd. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, heeft verscheidene jarea in Engeland gewoond en vele landen van Europa bezocht, zoodat we niet twijfelen, of deze samenkomst, waar onder meer mededeelingen omtrent het Leger des Heils zullen worden gedaan, zal zeer belangrijk zijn. De afdeeling Noord-Holland van deze Vereeniging hield eergistermiddag in het gebouw Krasnapolsky haar 24ste algemeene vergadering, onder leiding van jhr. mr. P. van F o r e e s t. Uit het verslag van den toestand en de werkzaamheden der afdeeling bleek, dat het getal leden aan het einde van het boekjaar bedroeg 11 begunstigers en 257 gewone leden. 117 Aanvragen om keuring kwamen in. De ontvangsten bedroegen f 580, ds uitgaven f 500, zoodat er een batig saldo in kas is van f 80. De financieele krachten der afdeeling waren nog zoo gering, dat de werkzaam heden in het afgeloopen jaar een huis houdelijk karakter droegen. Als plaats, waar de volgende vergade ring der afdeeling zal gehouden wor den, werd Amsterdam aangewezen. Hierop kwam aan de orde een voorstel van het bestuur, om aan de afdeeling Op meer en omstreken der Hollandscha Maat schappij van Landbouw, bij gelegenheid van de in Juli a. s. aldaar te houden al gemeene tentoonstelling, voor de rubriek «Melkvee" toe te kennen een bedrag van f 15. De heer De Goede meende het aan nemen van dit voorstel te moeten ontra den, wegens den slechten toestand van de geldmiddelen dezer afdeeling. Van de bestuurstafel werd dit weerlegd. Het voorstel werd aangenomen. In bespreking kwamen nu de punten ter behandeling op de algemeene vergade ring der vereenigiog op Dinsdag 24 Mei a.s. te Loenen a/d. Vecht. Fuut 4: Bespreking over het wen- schelijke der inspuiting met tuberculine en de middelen ter bestrijding van de tu berculose, zal worden ingeleid door den heer Van der Sluis te Amster dam. De heer Z ij p (bestuur) meende, dat, al waren de eerste stappen goed, men toch moest afwachten, hoe de resultaten in de toekomst waren van de inspuiting met tuberculine. De voorzitter wees er den vorigen spreker op, dat allereerst diende gehoord te Worden, wat de heer Van der Sluis te zeggen had. Overigens vond hij, dat de gedane stappen zeer op den goeden weg waren. Bovendien vinden de inspuitingen nog slechts iu Noord-Holland plaats. Hij was echter sterk voor doorvoering van de inspuiting. De heer Bultman betoogde, dat de uitkomsten van proefnemingen hebben be wezen, dat niet altijd met mathematische zekerheid kan worden bepaald, of de in spuiting geslaagd is. Hij waarschuwde voorts hier tegen, niet te veel af te gaan op de resultaten van het onderzoek der deskundigen, omdat bij vele dieren te veel gelet wordt op de goedkeuring der dieren door het abattoir. Wel is het noodig, dat er iets gedaan wordt, anders zal België in plaats van de tongblaar, de tuberculose nemen als reden van de slui ting zijner grenzen. De heer Z ij p zeide ten slotte, alleen tegen het aannemen van de zekerheid te gijn, dat de resultaten van inspuiting goed zijn en niet tegen de doorvoering der inspuitingen. Besloten werd, aan de afgevaardigden hieromtrent geen mandaat te geven. Bij de begrootiog over 1898 sprak de heer Z ij p er zijn bevreemding over uit, dat de ambten van secretaris-penningmees ter en van den ambtenaar tot het bijhou den der kalverenboeken, in verschillende handen zijn. Hij vond, dat de secretaris- penningmeester de verantwoordelijke per soon moest zijn. Aan de afgevaardigden werd opgedragen, hierover te spreken. Na eenige zaken van hnishoudeljjken aard werd de vergadering gesloten. Hbld. Naai aanleiding van het adres, door de afdeeling Harenkarspel van de Liberale Unie aan de B. IJ. S. M. gezonden, ter ver- krijgiug van een betere dienstregeling en het doen loopen van locaaltreineu op het baanvak AlkmaarHelder, ontving de Kicsmeenigiug dezr week van den Riad van Toezicht op de Spoorwegdiensten eeD schrijven, waarin zij uitgenoodigd wordt dien Raad mededeelingen te doen, hoe naar haar meeuing de dienst der gewone trainen en dia der locaaltreinen tusschen Alkmaar en Helder te regelen zal ziju om aan de door de Kiesvereeniging geschetste behoeften te voldoen. Dit schrijven mag wel als bewijs strekken, dat van bovengenoemd adres niet alleen door de H. IJ. S. M., maar ook door den Minister van W., H. en N., goede nota genomen is. Inspectie Verlofgangers Militie. Deze inspectie zal plaats hebban door den militie-commissaris te Schagen, op Zaterdag 11 Juni, des voormiddags 10 ure, voor de gemeenten Schagen, Btrsingerhorn, Haringcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callants- oog en Wieringerwaard te Winkel, op Donderdag 9 Juni, des voormiddags 9i ura, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Ou de Niedorp, Spanbroek en Opmeer te Heerhugowaard, op Vrijdag 10 Juni, des voor middags 9 ure, voor de ge meenten Heerhugowaard, Broek op Lan- gendijk, St. Pancras, Oterleek, Óbdam, Hensbroek, Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscbarwoude. Als de „zooveelste" waarschuwing tot behoedzaamheid met gewonde handen diene het geval van bloedvergiftiging door loodwit, dat zich dezer dagen alhier voordeed. Het slachtoffer, Mej. Ca. de Gris er echter door de spoedige hulp van den heer Schippersonzen kundigen arts, met wat pijn en een gezwollen arm afgekomen. Met genoegen kunnen we melden, dat de alhier reeds lang in wording zijnde „Coöperatieve Bóeren-Leenbank," nu definitief is opgericht. Tot hare be stuursleden zijn gekozen de h.h. P. J. BrouwersJ. de Wit en J. Groot Cz., respectievelijk als Directeur, Secretaris en Kassier, welke laatste iederen Woens dag van 1012 v.m. zitting zal hou den tot 't ontvangen van spaargelden en wel beurtelings te Egmond aan den Hoef en te Egmond-Binnen. Yanwege de Geheelont- houders-vereeniging, afd. N. Niedorp, zal op Maandag 2den Pinksterdag zoowel aan hare leden, als aan de niet-onthouders, een avond van kunstgenot worden aan geboden. Niet minder dan vijf veel belovende musici hebben „geheel onbaatzuchtig" hunne medewerking toegezegd. Om dien te wachten kunstavond vol komen te doen slagen, is een flinke, ruime zaal mede een eerste vereischte, en daarom werd het oog gevestigd op het H. Kerkgebouw te N. Niedorp en zul len pogingen worden gedaan, om daarvoor toestemming te verkrijgen. Op de Zaterdagavond j.1. ten huize van den heer P. Harinohuizen te Nieuwe Niedorp gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de „Niedorper Kogge" is besloten, nu aan den tramweg Wognum-Schagen vooreerst geen vervoer kan plaats hebben, pogingen in het werk te stellen, die kunnen leiden tot het oprichten van een tijdelijke markt van vroege aardappelen enz. aan het station Noord-Scharwoude v. d. H.IJ.S.M. Daartoe zal het hoofdbestuur in corres pondentie treden met heeren handelaars, teneinde hen te bewegen, deze markt te bezoeken. Yoorts werden de af deelingen Lutje winkel en Moerbeek erkend. Uitslag der aanbeste- ding van de leverantie van grint voor den polder Valkkoog. Ingekomen 3 biljetten. Hoogste inschrijver de heer P. Messe- laar te Alkmaar tegen f 2.76 de M3. Laagste de heer Hendrik de Boer te Oudorp tegen f 2.40 de M3. Aan den laatste is de leverantie ge gund. Bij eerste oproeping waren er 2, die inmiddels elders werden benoemd. Men meldt ons uit Sint Maartensbrug Brand te Schagerbrug. Soirée. Zondagavond hielden de hee ren J. DenijsJ. Schouten en anderen in het lokaal van den heer J. Swarthof een soirée, waarvan de opbrengst was be stemd voor de noodlijdenden van Scha gerbrug. Hoewel het gezelschap voor dien avond alle mogelijke moeite had aangewend, om een talrijk publiek te krijgen, was de opkomst niet groot. Het aantal aanwezigen bedroeg slechts onge veer 70. Die geringe opkomst was misschien hoofdzakelijk te wijten aan het ongunstige weder, dat ongetwijfeld menigeen terughield, deze soirée bij te wonenwant niet alleen had de heer Denijs zich reeds vroeger door zijn optreden te St. Maartensbrug een goeden naam ver worven en maakte de soirée dus aanbeve lenswaardig maar bovendien was het doel, waarmcdo het gezelschap optrad, prij zenswaardig. Wanneer men nu in aan- inerking neemt, welke opofferingen onze omgeving zich bij een vorig ongeluk heeft getroost, dan mag men veilig aan nemen, dat ook thans, nu het een groote ramp betreft, velen zich offervaardig zou den toonen. Immers het gold hier den brand van Schagerbrug, een ramp, waarbij sommigen schade leden, anderen totaal geruïneerd werden. Het leed te verzachten is niet alleen wenschelijk, maar verplichtend. Uit dit oogpunt be schouwd, had mea dus met recht op een volle zaal mogen hopen. Het ge- gevene mocht alleszins aanspraak maken op waardeering en het heeft hun, die opgekomen zijn, zeker geen reden gege ven tot klagen, men heeft zich geamuseerd, waartoe zeer zeker zal hebben bijgedragen een aangename verrassing voor som migen, nl. het optreden van een leerliDg van het conservatorium, die eenige zang nummers ten beste gaf. Deze liederen werden goed gezongen en zeer verdien stelijk begeleid door den heer Kooger van Alkmaar. Een ondankbaar werk was opgedragen aan den heer De Heerdie bij de decla matie accompagneerde. Hoewel hij zich goed van zijne taak kweet, was de sa menwerking van declamator en begeleider niet altijd wat zij behoorde te zijn. Dit was echter minder te wijten aan den pianist, dan aan den declamator, die dikwijls moeilijk, haast onmogelijk in zijne muziekmaat was te volgen. Een goed accompagnement zal dan alleen mogelijk zijn, wanneer begeleider en declamator aan elkaar gewend zijn, ja, door veelvuldige samenwerking als het ware één zijn geworden en dit kon men hier niet verwachten. Aan allen, die hebben medegewerkt om dezen avond aangenaam te doen zijn, roepen wij een „tot weerziens" toe. De ontvangst bedroeg f 52.25, waarvan de noodzakelijke kosten zullen worden afgetrokken. Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven N. Niedorp, 17 Mei '98. M. de Red. In uw blad van 12 dezer stond ver meld, dat de Geheel-onthoudersvereeni- ging te N. Niedorp als zoodanig niet zal deelnemen aan de a. s. Kroningsfees ten. Wat toch bewoog uw berichtgever tot die onvolledige publicatie Bedoeld schrijven zou aanleiding kun nen geven tot een verkeerde opvatting, en geeft den schijn, alsof de Ge- heelonth.-vereen. anti-koningsgezind zou zijn. Het was naar aanleiding van een in- gek. circulaire, dat door genoemde ver eeniging in een huishoudelijke ver gadering werd besloten om als „corporatie" niet te zullen deelnemen aan bovengenoemde feestbetoogingen. Natuurijjk blijven de Oranjegezinde le den zoo vrij als een vogeltje in de lucht, en belet niets hun, om evenveel Oranje- lol mede te maken als de niet-onthouders. Gelukkig is er bij „Oranjebitter met een klont" ook kroningslimonade uitge vonden, en kunnen daardoor de Geheel- onth. ook naar hartelust drinken en klinken op het welzijn van ons dierbaar Vorstenhuis. Onder beleefden dank voor de verleen de plaatsruimte, Uw dw. dn., A. Olie, Lid v./d. Ont.-vereen. Schagen, 18 Mei 1898. Zondag 15 Mei hield onze Harmoniekapel hare jaarvergadering in het gewone repetitielokaal. Uitgeloot werden tijdens die vergadering 5 premie- aandeelen in de muziektent, n.1. no. 21, 13 en 25, elk met f 12no. 15 en 24 elk met f 10, inlosbaar 1 Juli 1898. De heeren Jb. Molenaarsecretaris en Jn. Roggeveen lz., penningmeester, aftredende bestuursleden, werden als zoodanig her kozen, zoodat het bestuur thans bestaat uit bovengenoemde heeren en de heeren W. Vadervoorzitter, J. Rotgans en M. Gielen, commissarissen. De rekening sloot met een klein batig saldo. Bij onderzoek is gebleken, dat van het ijs, dezen winter in de ijs- hut geborgen van oDze plaatselijke afdee ling van Het Witte Kruis", niets meer over ie. De hoeveelheid was dan ook klein en dientengevolge eerder aan smel ting onderhevig dan een grootere massa. De klachten over deaan- houdende regens vermeerderen met den dag. Veel weiland begint zoo drassig te worden, dat enkele deelen meer op modderpoelen dan op grasvelden gelijkeD. Door den hoogen stand van het binnenwater, laat de afwatering der lagere landsn veel te wenschen over. In de Nes-kaag stond het water Maandag 20 duim boven peil, een ongekende hoogte voor de Meimaand. Enkele boeren hebben een deel van het vee weder op stal g, haald en voederen met gemaaid gras. Het melkblok doet bij velen in omgekeerde richting dienst. Oin bet wegzakken in den modder te voorkomen, ligt het bordje op den grond. Dat men algemeen naar droogte enwarmte verlangt, is niet te verwonderen. Zondag j.1. had in het lokaal „De Beurs* alhier de jiarlijksche tentoonstel ling plaats van de Teekenschool, aan boven- genoemde fereeniging verbonden. De ei- ne zaal van het lokaal „de Beurs* zag er heel aardig uit met de vele teekeningen, die daar waren opgehangen of op tafels neergelegd. Vooral de inzendingen ter op luistering, meerendeels vaa de heeren on derwijzers, zagen er keurig uit. Een groot portret van onze koningin, met Oostindi- schen inkt geteekend door den heer J. Roggeveen Wz„ trok vooral de aandacht door de keurige uitvoering en juiste tee- keuing. Vóór de uiideeling der prijzen phats had, werd een kleine vergadering ge houden, waarin de heeren S. Berman tot voorzitter, H. W. van Rosser» tot secretaris en D. Spaans, burgemeester van Baisin- gerhorn, tot commissaris der vereeniging werden gekozen. De rekening over '97/98 sloot in ontvangst en uitgaaf tot een be drag van f 377.05. De heer W. Roggeveen, commissaris, hield een toespraak bij het uitreiken der prijzeD, waarin hij er vooral op wees, dat het teekenonderwijs niet al leen nuttig voor timmerlieden, metselaars en schilders kan zijn maar dat ook sme den van dat onderwijs rijke vruchten kun nen oogsten. Hun raadde hij sterk aan, de aaDgeboden gelegenheid te benuttigen. El- ken leerling werd bij de uitreiking vart den verworven prijs gewezen op wat er goeds in zijn werk was en wat er nog kon verbe terd worden, zoodat deze uitreiking tevens eene nuttige, behartigingswaardige les voor de aanwezige leerlingen was. Uitgereikt werden voor handteekenen 8 prijzen in de 4a klas, n.1. A. Wit, een letterbuek, J. de Moei, een tubedoos, (J. Zwart, een tubedoos; in de 3a klas P. Starke, tabedoos, D. Ploeger, letter- boek 2e klas A. Bakker, passerdoos, D. Overtoom, doos met teekenbehoeften; le klas A. Tesselaar, letterboek, D. den Adel, doos met teeken behoeften, J. JoDgejau, doos met teekenbehoeften. Yoor bouwkundig teekenen werden uit gereikt 2 eerste prijzen in de 8e klas J. Vlaming, verdeelpasser, N. Swarthof, orléonpii88er2a klas J. Smit, lubedoos, G. Plevier, waterpasle klasD. Krap man, tubedoos, M. Kroon, trekpen. Na afloop der prijsuitreiking bezichtig de het bestuur der vereeniging met de onderwijzers nogmaals de tentoongestelde teekeningen, waarna de heer Roggeveen namens het bestuur in korte woorden de heeren F. J. Gielen, onderwijzer in hel handteekenen en J. Roggeveen Wz., onderwijzer in het bouwkundig teekeneD, dank zegde voor huu ijver en toewijding, ook in den nu afgeloopen cursus weder om betoond. Onze bakkers hebben iu het Noordhollandsch Koffiehuis van den heer D. van Iwuiver eene vergadering ge houden, om met elkaar in overeenstemming te komen omtrent verhooging 7an dei) broodprijs. Besloten werd, het wittebrood met 20°/o en het roggebrood met 10°/0 te verhoogen en dezen maatregel voor 6 weken in te voeren, om dan weer te zien, welke maatregelen zullen moeten worden getroffen. Dertien bakkers waren op de vergadering aanwezig. De Schager Bad- en Zwem- vereeniging heeft de badtent weer aan de Wiel doen plaatsen, zoodat liefhebbers van nog meer water dan er den laatsten tijd van de lucht stroomde, hun hart kunnen ophalen en rond kunnen plassen in de wij de waterplas. Door de Groote Sloot va ren wekelijks meer dan 20 beurtschepen van WieringeD, Wieringerwaard, Anna Paulowns, Ondeslnis, Schagerbrug, Siut Maartensbrug op Alkmaar, behalve de beurtvaarten op Purmerend, Amsterdam enz., die Alkmaar aandoeD. Wanneer »het Kanaal* eenmaal klaar is, kannen en zullen deze, tenminste voor een groot deel, benevens die van Texel en Den Helder, ook te Schagen komen. Zou dit ook een belangrijk voordeel voor Schagen en omgeving kunnen opleveren? Onder leiding van den heer H. G. T. Mann, opzichter van de Hondsboesche en Duinen tot Petten, te Petten, hadden in het begin dezer week in onze gemeente opmetingen plaats voor de eventueel aan te leggen tram Alk- maar-Zijpe-Schagen. Teoor- deelen naar de richting, die bij de opmetingen werd genomen en naar ons ook van ge loofwaardige zijde werd medegedeeld, zijn de plannen in zooverre gewijzigd, dat de lijn bj; aanleggiog niet zal komen door de straat bij de Griffie, maar dat de Bagijnenlaan zal gevolgd worden tot het spoorhuisje, om aldaar aansla iting met spoor en andere tram te verkrijgen. Een kippevelkleed. Op het laatste bal van den Russischen gezant te Parijs verscheen een Fransche dame in een kleed van kippevel. De huiden van ongeveer 800 kippen waren daarvoor gebruikt, na eerst gelooid te zijn. De crême-kleurige stof was door den schil der Gillet prachtig met rozen en de voor baan in rococo-stijl geschilderd. Wij vin den niet vermeld, hoeveel dit zeldziam kostuum gekost heeft. Wel vrouw, wat heb je uit de litfdadigheidsloterij getrokken P Och, «en niet. Ik ben altijd onge lukkig. Je weet wel, verleden jaar, toen we getrouwd zijn, trok ik een hansworst. Het langverwachte einde van den heer Glsdstone is nabij. Zjjn politieke vrienden, lord Rosebery en Morhy, hebben hem bezocht, naar het schijnt om een laatst aUcheid te nemen. De bladen verzekeren, dat de koningin een eigenhandig schrijven heeft gezondan aan Gladstone, waarin Zij Haar dank be tuigt voor hetgeen bij tijdens zijn lang leven iu het openbaar voor het land ge daan heeft. Madrid, 16 Mei. Het out- sl»g van alle ministers werd heden door Sagasta aan de Regentes overhandigd. De premier werd weder belast met de reorga nisatie vba 't kabinet. De Kamer is uitgenoodigd, haar zittin gen tot het einde der crisis te schorsen, Ü8 heer Sagasta meent, dat dit reeds over morgen kan zijn. Over de ontvangst van prins Heiniich, den ijzeren vuist, te Peking verneemt de Lokal-anzeiger bet volgende; De prins werd op de reede van Taku begroet door den Duitschen gezant, baron Von Heyking. De Chineesche Regeering had als vertegenwoordiger een hooggeplaatst mandarijn gezonden, die den broeder van keizer Wilhelm zijn diepsteu eerbied be tuigde. Te Taku en Tieutsin waren langs den weg militairen opgesteld, die het ge weer presenteerden toen de prins voorbjj kwam, terwijl da officieren knieldtn. De onder-koning ontving den barbarenprins te Taku. Bij het vertrek van den trein naar Peking hief de menigte juichkreten aan. Aan het station in de hoofdstad werd de hooge gast opgewacht dcor den broe der van den keizer, waarop na een plech tige begroeting de intocht in de stad be gon. Duizenden menschen waren samen gestroomd. De stoet werd geopend door bereden mandarijnen; de weg was door soldaten afgezet. De prins werd gedragen in een prachtige koets met draagboomen van gele kleur, de kleur des keizers. Het gevolg werd eveneens in draagkoetsen ge dragen. Prins Heinrich bracht met zijn gevolg een bezoek aan de keizerin-moeder en had daarna een audiëntie bij den keizer; dit bezoek werd later beantwoord in een deel van het Zomerpaleis, hetwelk tijde lijk aan prins Heinrich als verblijfplaats is afgestaan. Prachtige geschenken werden gewisseld. Prins Heinrich had een particulier onder houd met den keizer, waarbij alleen de tolk tegenwoordig was. Kostbare mnnitie. In 't jaar 1793 werd Pondicherry (aau de kust van Coromandel) van Gondeloor en de zee uit door de Eugelschen belegerd. De ongelukkige stad, die wegens haar groote aanhankelijkheid aan Frankrijk be roemd is geworden, verdedigde zich met den meed der wanhoop. Van het moeder land kon ze geen huip verwachten, want Frankrijk was zelf in een oorlog gewikkeld. Eindelijk waren de bewoners der stad niet meer in staat, het vuur van de Eogelschen te beantwoorden. Ze hadden nog kruit genoeg, maar de kogels waren op. Al het ijzer was reeds verbruikt, zelfs het hekwerk om de monu- meuten, de windwijzers en de kruisen op de kerken waren in kartetsen veranderd. Er werd krijgsraad gehouden de gou verneur en de oude soldaten, die den raad bijwoonden, schreiden van woede, dat ze zich zouden moeten overgeven. Op dit kritieke oogenblik vroeg een Indiër ver gunning, tot de leden van den krijgsraad hf-t woord te mogen richten. Hij werd binnengeleid en stelde zich voor als Sm- dira Poulé, het opperhoofd van de sekte der Yellajaas, die bekend stond als de rijkste man van heel de stad. Hij maakte een diepe bniging voor de vergadering en zei„Mijne heeren, toen ik hoorde, dat nw voorraad munitie was uitgeput en u zoudt moeten besluiteD, de stad over te geven, heb ik vijftig kisten ropijen (Indische geldstukken) naar de walieD laten brengen. Zoudt u niet denken, dat daar uitstekende kogels van gemaakt kunnen worden f" Deze woorden werden met luiden bijval begroet, en de gouverneur bracht Sandira Poulé in hartelijke woorden dank voor zijn offervaardigheid ten behoeve van het moederland. Ieder keerde naar zyc post op de wallen terug, en de verdediging werd met onverzwakte kracht voortgezet. Twintig dagen lang werd er op de Eogel schen geschoten met gonden en zilveren kogelser weid voor meer dan tien miljoen francs uit de monden der kanonnen geworpen. Zaterdag is op Siciliëin het district Catania een vrij hevige aard beving gevoeld. Twintig huizen zjjn daarbij ingestort en eenige kerken zwaar gehavend. Tot dusver is van slachtoffers nog niets gehoord, maar de schrik onder de bevolking is zeer groot. Op de Philippijnen bestaat bij den stam der Tagalen de eigenaardige gewoonte, ten behoeve van voorbijkomen de vreemdelingen een mand levensmidde len voor de hut te plaatsen. Zelfs in de armste dot pen vindt de reizende vreem de,mg voedsel voor de hutten der hem onbekende gevers. Is de vreemdeling r?^e^en> zijn honger ge stild hebben, dan legt hij na gegeten te hebben een kleine mnnt in de mand. De arme daarentegen maakt zonder vergoeding van het tafeltje-dek-je gebruik en gaat dankbaar en voldaan zijns weegs. Ramp in Japan. Uit Yokohama komt het bericht, dat den llen dezer meer dan 200 schepen en n 1500 zeelieden bij een storm zijn omge- komen te Savate op de Noord-Oostkust van Japan.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2