Politie! overzat Ser weet. INGEZONDEN. Buiteiilandsch JNieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Vervnli BiMenMü Nieuws. PINKSTERBEDE. J. VISSER Je., id. Penningm. Gemengd Nieuws. aan den rug. De eerste is in het acade misch ziekenhuis opgenomen, de andere is naar zijn woning gebracht. De beide laatsten, Rutger Radema van Foxhol en Mekko Duns, kwamen er beter ai. Bei den gingen op aanraden van eenige ge neeskundigen, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig waren, naar hunne woningen. Ze konden zich daar onder geneeskundige behandeling stel len. Radema heeft aan de rechterzij een rib gebroken, en is verder aan den rug licht gekwetst. Duns was op den steel van een houweel gevallen en daardoor aan de borst licht gewond. Den ongeluk- kigen jongen doode heeft men eerst naar het academisch ziekenhuis vervoerd, ter wijl hij later naar het ouderlijk huis te Foxham is gebracht. De aannemer heeft zijn werkvolk ver zekerd. Nederlandsch Rundvee stamboek. In de algemeene vergadering der Ver- eoniging het Nederlandsch Rundveestam boek werd medegedeeld, dat het aantal leden bedraagt 1441, zijnde 190 meer dan verleden jaar. Door den heer Van der Sluijs van Amsterdam werd de bespreking in geleid over het wenschelijke der inspui ting met tuberculine, waarbij hij der Regeering hulde bracht voor de benoe ming eener staatscommissie. Spreker be toogde, dat tuberculeus vee niet mag worden bekroond of goedgekeurd als fokvee, en evenmin in een stamboek ingeschreven. Tuberculine is tot heden het eenige middel tot herkenning der ziekte. Na eenige discussie werd besloten, geen conclusie te nemen met het oog op het onderzoek der Staatscommissie, maar den dank der vergadering aan de Regeering uit te spreken voor den stap, door haar gedaan. Yanwege het Rundveestamboek zullen de heeren Rapelaer en Fan den Bosch naar Libau gaan, om te trachten, met goedkeuring der Russische regeering, aldaar eene vereeniging van Neder landsch rundvee te stichten. Een tragische geschie denis. Naar uit UTRECHT gemeld wordt, had een predikantsdochter, die op een rijwiel reed, het ongeluk in botsing te komen met een wagen, waar van de wielen haar over den hals gingen, tengevolge waarvan zij ernstig verwond werd. Ter verpleging gedragen in de woning van een familie daar, schrikte de vrouw des huizes, die reeds ziek was, zoo hevig bij het gezicht der gekwetste jonge dame, dat zij reeds is overleden. De wielrijdster verkeert niet in levensgevaar. De Spaan sch-Amerikaansche oorlog le vert tot heden al bijzonder weinig nieuws op. De zeeslag in de baai van Manilla is het eenige belangrijke feit, hetwelk de vermelding verdiende. Het opbren gen van eenige weerlooze koopvaardij schepen, het bombardeeren van enkele Cubaansche kuststeden, de mislukte po gingen tot landen, het vernietigen van een paar houten oorlogsschepen in de ha ven van San Juan, ziedaar de krijgsbe drijven, waarmede het Amerikaansche volk zich tevreden moet stellen. Over dezen slakkengang van den oor log worden reeds tal van ontevreden stemmen gehoord. Yooral in de pers slaat men een verbitterden toon tegen de werkloosheid der Amerikanen aan. Men meent, dat de vloot den tijd liet voorbij gaan, om de Spanjaarden te overvallen. Yerder blijkt het bij den dag, dat het Amerikaansche leger voor den komen den strijd niet klaar is. In het kamp bij Chicamanga wordt onder de troepen groote ellende geleden. De manschap pen, die aankomen, hebben gebrek aan alleshet 14e regiment uit New-York was uitgeput van honger en daardoor zelfs muitende. Levensmiddelen ontbre ken sedert geruimen tijd en niemand weet, hoe er aan te komen. De auto riteiten weten niet, bij gebrek aan goede voorschriften, hoe te handelen, waardoor langzamerhand de grootste wanorde ont staat. Admiraal Sampson, die over uit stekende, snelvarende adviesjachten voor den dienst ter zee kan beschikken en toch zich omtrent de Spaansche vloot allerlei sprookjes op de mouw liet spelden, krijgt er in de bladen ook al geducht van langs. Op het oogenblik, dat het Spaansche eskader voor Martinique lag om kolen in te nemen, verkeerde de admiraal in den waan, dat de geheele vloot in ontred derden toestand bij Cadiz voor anker lag. De Spaansche vloot gaat langza merhand de rol van den vliegenden Hollander vervullen. Zij is overal en nergens. Toen de Amerikanen haar in de Caraïbische Zee trachtten te vinden, lag zij reeds in de haven van Santiago, om het leger op Cuba van krijgsbe hoeften te voorzien. Admiraal Sampson is thans met de vereenigde eskaders naar Santiago de Cuba opgestoomd, om zoo mogelijk de Spanjaarden in die haven op te sluiten. Het zou kunnen zijn, dat admiraal Cervera werkelijk in de haven van San tiago door de eskaders van admiraal Sampson en Commodore Schloy werd overvallen. Reeds toen zijn eskader bij Curagao was, had hij gebrek aan kolen. Door dit gebrek was hij genoodzaakt, een haven op Zuid-Cuba binnen te loopen, doch daar heeft hij waarschijnlijk zijn kolen- voorraad niet kunnen aanvullen. Brengt men de verschillende gegevens met el kander in verband, dan is eene ontmoeting tusschen beide vloten in de wateren van Zuid-Cuba zeer waarschijnlijk. Yan eene landing op Cuba hoort men niet veel meer. Waarschijnlijk is het plan van de lan ding veranderd, nadat men de meening van Lord Walseley, den Engelschen opperbevelhebber, daarover heeft inge wonnen. Yolgens de Times zou deze ervaren krijgsman gezegd hebben„Het zou dwaasheid zijn, een inval op Cuba te doen met een onvoldoend, ongedisci plineerd leger van vrijwilligers. Deed men dit, dan moest men zich op ern stige nederlagen voorbereiden. Want men mag de goed geoefende en aan het kli maat gewende Spaansche troepen zeker niet minachten.* Waar het hoofd van den Engelschen generalen staf de Amerikanen met zijn raad ten dienste staat, zou men besluiten, dat de toenadering tusschen de Angel-Saksische volken een feit is geworden. De onderhandelingen te Washington over het uit den weg ruimen van de bestaande geschilpunten tusschen En geland en de Vereenigde Staten hebben al reeds op de vriendschappelijke be trekkingen den gewenschten invloed ge had. Dat Engeland wel genegen is, zijn isolement te verbreken, ten einde in den toekomenden strijd met Rusland en Frankrijk vrienden en bondgenooten te hebben, hebben nog onlangs de heeren Salisbury en Chamberlain openlijk verkon digd. 't Is vreemd, dat Engeland thans, om een strook gronds op den westelijken oever van den Niger, het achterland van Lagos, een hoogen toon tegen Frankrijk aanslaat, terwijl het vroeger, toen het veel belangrijker vraagstukken betrof, in alles heeft toegegeven. Over Madagaskar, Tunis en Siam is niet zulk een drukte gemaakt, als over de landstreek tusschen Boussa en Say. De eenige verklaring, die wij voor Enge- land's ontstemming kunnen vinden, is de vrees, dat de Franschen hunne be zittingen aan de West- en Oostkust langzamerhand zullen verbinden, waar door de hoop, dat van den Nijlmond tot de Kaap de Goede Hoop, zich eenmaal een groot Engelsch rijk zal uitstrekken, vernietigd zou worden. Daar moet een groot ideaal in de zaak betrokken zijn, want om een klein gebied in Afrika zal het niet tegen Frankrijk ten strijde trekken. Engeland heeft werkelijk grondgebied genoeg. Het volk van het vereenigd koninkrijk bezit op het oogenblik de volstrekte souvereiniteit over elf millioen vierkante mijlen van de oppervlakte der aarde. Het is verantwoordelijk voor grondgebied gelijk aan vijf-en-vijftig malen de oppervlakte van Frankrijk en is volstrekt en absoluut heerscher over één vierde van de bevolking der aarde. Concentreeren zal voor zulk een land waarlijk beter zijn dan annexeeren. In Spanje maakt men zich natuurlijk over eene toenadering tusschen Engeland en Amerika ongerust. Ook Spanje ziet naar een bondgenoot om en meent dien in Frankrijk te zullen vinden. Tusschen de heeren Hanotaux en Leon J. Castilho, den Spaanschen gezant te Pa rijs, moeten reeds onderhandelingen in die richting gevoerd worden. Natuurlijk zal Spanje zich groote op offeringen moeten getroosten. Frankrijk zou voor zijn financiëelen en diplomatie- ken steun de vrije hand in Marokko ver krijgen bovendien zou Ceuta aan de Straat van Gibraltar aan Frankrijk wor den afgestaan. Voor zulke groote plannen met ver strekkende gevolgen is een krachtig gesteund ministerie eene besliste voor waarde en in die positie verkeert de minis ter Hanotaux niet. De uitslag der ver kiezingen is eerder een terugslag, dan eene overwinning voor het Kabinet Mé- line geweest. Vrijwel zijn alle partijen het er over eens, dat het ministerie geene redenen heeft om zegekreten aan te heffen. Volgens officiëele opgave heeft de re- geeringspartij 51 zetels gewonnen en 47 zetels verloren, dus een winst van 4 zetels. Het ministerie had verklaard, een winst van 30 zetels noodig te heb ben tot vorming eener vaste regeerings- meerderheid. De nieuwe Kamer van 581 leden zal bestaan uit254 republi keinen, (de tegenwoordige regeeringspar- tij,) 245 radicalen en socialisten en 82 clericalen. In België heeft de clericale regeeringspartij ook al geen reden om den uitslag der verkiezingen te roemen. Wel behield zij nagenoeg hare oude meerderheid, doch in stemmental ging ze sterk achteruit. Te Gent nam hare meerderheid tot op een vierde af. Te Dendermonde, Sint Nioolaas, in Limburg en Aalst nam men hetzelfde verschijn sel waar. In het laatste district, dat den heer Woeste, den leider der clericalen, naar de Kamer afvaardigt, hadden de reactionnairen tot zeer bedenkelijke mid delen hunne toevlucht genomen. Clericale jongelieden werden betrapt, terwijl zij een heiligen-beeld met vuil bestreken, ten einde te doen gelooven, dat liberalen dit mooie werkje verricht hadden. Duizenden franks werden uit gegeven, om kiezers om te koopen. Vooraf klaargemaakte stembrieven waren aan de kiezers toevertrouwd, die dan de nieuwe, oningevulde, welke de voorzitters hun zouden ter hand stellen, ongeschonden aan de verkiezingsagenten moesten terugbezorgen, tegen betaling van de overeengekomen som. Men ziet het, het geheime stelsel, zooals België en ook ons land het heeft, levert ook al geen waarborgen voor de vrijheid en zelf standigheid der kiezers op. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven De ondergeteekenden komen met een dringend verzoek tot al hunne mede burgers. Zij verzoeken U in 't belang van al len, op de Pinksterdagen geen alcohol houdende dranken te drinken en aan te bieden. De Pinksterdagen behooren voor ieder mensch dagen van reine en hooge blijdschap te zijn, hooge en hei lige gedachten moeten ons dan vooral bezielen. Niemand zal kunnen en willen beweren, dat door het gebruik, ook niet door het matig gebruik, van bedwelmen de dranken, reine heilige blijdschap wordt bevorderd, wij weten allen wel, dat het tegendeel het geval is. Daarom, ieder drage het zijne bij, in volkomen nuchterheid, zooals het men- schen ten allen tijde betaamt, de feest dagen, die komen, blijde en vreugdevol te doen doorleven In huis en in de schoone natuur mo gen geen wanklanken zoo menigmaal, om niet te zeggen altijd, na het ge bruik en daaruit voortkomend misbruik van bedwelmende dranken in het leven geroepen, onze feestvreugde komen ver storen. Blijde en vreugdevol zij het Pinksterfeest voor allen, dit is alleen mogelijk bij volkomen nuchterheid. Daartoe werke een ieder mede De Noordhollandsche Propaganda- Commissie der Ned. Yereen. tot Af schaffing van Sterken drank, A. BAKKER, Amsterdam, Voorz. J. H. Z. KOCH, id. Secr. Ds. SCHERMERHORN, N. Niedorp. W. L. SCHRAM, Haarlem. A. KOOLHAAS, Enkhuizea. F. ROODENBURG, Hoorn. C. H. NOORBERGEN, Aalsmeer. Mei 1898. Schagen, 28 Mei 1898. Voorde afdeeling Scha- gen van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap trad j.1. Woensdagnamiddag ten locale van den heer Joh. de Beurs de heer Dr. D. J. Boeke van Alkmaar op, met een voordracht over de pho- nograaf. Op hoogst bevattelijke en leerrijke wij ze werden de verschillende werkingen en bewegingen van de phonograaf het auditorium uitgelegd, en het gehoor mee gedeeld, waartoe Lr. Boeke hoopte, dat de phonograaf eenmaal zou meewer ken, nl. spr. verwachtte heil van de phonograaf voor de studie van klankef fecten en voor het leeren van de uit spraak van vreemde talen voor heeren on derwijzers,die niet in de gelegenheid zouden zijn cursussen daaromtrent bij te wonen. Zij kan Terder dienen om de taal van uitstervende volken te bewarenzij kan dienen om eene opwellende melodie bij componisten weer te geven zij kan dienen om het spel van too- neelisten te verbeteren zij kan dienen om sprekende poppen voor kinderspeelgoed te vervaardigen zij kan de plaats van stenografen in nemen zij kan dienen om het geluid van dieren op te vangen, waarvan de toe passing tot de beteekenis dier klanken kan leiden; zij kan dienen om de stem van groo te mannen voor het nageslacht te bewa- ren zij kan dienen om onze afgestorven bloedverwanten sprekende bij ons op te laten treden zij kan voor dit alles en nog veel meer dienen. Verschillende rollen werden door den hr. Boeke op de phonograaf geplaatst en het gezelschap in de gelegenheid gesteld, daarmee kennis te maken. Eveneens werd een nieuwe rol bewerkt, doordat verschillende aanwezigen in de phono graaf spraken, zongen enz. Ook ver schillende dialecten werden vanuit het toestel gehoord. Met groote belangstelling en oplet tendheid werden de verschillende opmer kingen en wenken van Dr. Boeke gevolgd en over het belangwekkende van het geen gehoord en vernomen werd was maar één roepalgemeen vond men 't woord van den heer voorzitter ge past, waarmede hij Dr. Boeke den har- telijken dank van allen overbracht. In de zaak van de polders Schagen en Burghorn werd door den heer Officier van Justitie bij de Alk- maarsche Rechtbank ter terechtzitting van Donderdag j. 1. geconcludeerd in het voordeel van Schagen. Z.E.A. achtte de rechtbank onbevoegd, om over deze, door den polder Burg horn aangebrachte zaak te oordeelen. De rechtbank bepaalde hare uitspraak over 4 weken. "Woensdagavond ten 8 ure was een vergadering bijeengeroepen door het bestuur der afdeeling Schagen van de Liberale Unie, noodig door dat de heer P. Buis Jz. zich terug getrokken had als candidaat voor de a.s. verkiezing voor de Prov. St. en zoo doende een nieuwen candidaat moest wor den gekozen. Na opening der vergadering door den voorzitter, den beer F. Buis Jzwerden de notulen door den secretaris, den heer BI. IVvan Kossemgelezen en door de vergadering goedgekeurd. Daarna nam de heer buis het woord en zeide Mij ne heeren: Uit de notulen, zooeven door den secrataris gelezen, blijkt, dat ik door de vorige vergadering candidaat ben ge steld voor de Prov. St. en dat ik die candida- tnur heb aangenomen, onder voorbehoud, dat ik mij terug kon trekken als dat noodig mocht blijken voor het zegevieren van de liberale beginselen, die wij allen hier voorstaan. Dat tijdstip acht ik aangebroken, daar nu ter elfder ure door de protecti- onisten 2 candidaten zijn gesteld, het geen groot gevaar oplevert, dat een dier beide heeren zal worden verkozen, en waar om ik heb gemeend, mijne candidatuur te moeten intrekken. I)e Langedijker Kiesvereeniging heb ik reeds met mijn voornemen in kennis gesteld en zal, hoop ik, met een der reeds genoemde candida ten meegaan. De groote verdeeldheid, die bij de liberalen in ons district heerscht, levert groot gevaar opdaarvan hebbeD we, zoo vervolgt spr., nog een frisch voorbeeld van de verkiezing in den Hel der, waar 't eenigszins hetzelfde is ge gaan door de groote verdeeldheid zjjn de clericalen met de overwinning gaan strijkenen om ons district, als 't kan, voor een dergelijk iets te sparen, heb ik mijne candidatuur ingetrokken en stel ik de vergadering daarom voor, een an dere keuze te doen. Met algemeene stemmen werd daarop de heer J. Zijp Hz. van Wieringer- waard candidaat gesteld. Bij monde van den heer WKoggeveen Cz. werd den heer Buis hulde gebracht voor zijne handelwijze. Met een opwekkend woord, dat ook bij deze verkiezing de vrijzinnige begin selen mogen zegevieren, werd de verga dering gesloten. De Liberale Kiezers in ons district zullen met ons gaarne aan den heer Buis openlijk een woord van hulde bren gen voor de loyale wijze, waarop hij zich in deze kwestie heeft gedragen, en geheel zijn eigen persoon heeft doen achterstaan bij de belangen van zijne partij en het heil van ons district, 't Ware te wenschen, dat nog andere candidaten in ons district zulk een warm hart toonden te bezitten voor de begin selen, die zij zeggen zoo vurig voor te staan en dat ook zij hun candidatuur introkken, om daardoor het terrein open te laten aan één candidaat-partijgenoot en zoo mogelijk der tegenpartij de zege te ontnemen. Want we waarschuwen nog ernstig allen, die niet gediend zijn met eene over winning van de protectie, geflankeerd door Dordt en Romedoet uw uiterste best, opdat zooveel mogelijk alle libe rale stemmen op denzelfden candidaat worden uitgebracht; zet eigen sympathieën ditmaal ter zijde, boudt voor oogen het groote doel, dat wij ons ook nu weder voor oogen moeten stellenhet doen mislukken van de overrompeling door protectie en clericalismestrijdt dus on vermoeid en belet zoo de verkiezing van de heeren Koomen en Frans. Donderdag was er een koopman op de markt, die blijkbaar niet het volle vertrouwen van boeren en handelaars bezat. Naar ons werd mede gedeeld, had hij een 60-tal lammeren ge kocht, maar geen geld in den zak om de dieren te betalen. Natuurlijk werkte dit storend op den handel, ieden waar om eenige kleine kooplieden en andere betrokkenen in de zaak den koopman in den kraag pakten en hem met gezwinden pas buiten het marktterrein en buiten de bebouwde kom der gemeente brachten. Na dit incident kon het lo ven en bieden over de lammeren weer den gewonen gang gaan. In het bericht omtrent de gehouden aanbesteding der ge meente in 't vo-rig no., is niet opge nomen de inschrijving voor het timmer werk van den heer J. Eriks alhier tot een bedrag van f 945.Volledigheids halve geschiedt daarvan alsnog ver melding. TWEEDE KAMER. Zitting Vrijdag 27 Mei. Worden behandeld en aangenomen de wetsontwerpen Uitbreiding van het In tercommunale tolephoonnet f 296.000 verhooging waterstaatsbegrooting (aan koop huis voor Landbouwafdeeling) onteigening voor tramweg Rotterdam Zuid-Beierlandwijziging der wet op de bevordering van officieren der land macht. Daarna wordt in bespreking genomen het wetsontwerp omtrent de nadere regeling van de vergelding van tijdelijke diensten met pensioen, waar over de stemming Woensdag a. s. zal plaats hebben. Een handelaar in bouw materialen te Alkmaar maakte eenigen tjgd geleden de opmerking, dat hij en zijn collega's nu juist niet zoo bijster gesteld waren op het kanaal Stolpen-— Schagen. „Nu betrekken de metselaars in Westfriesland hun materialen van ons, omdat zij voor verscheping van Alkmaar naar de plaats van bestemming toch bij ons terecht moeten koinen. „Kan echter de fabrikant regelrecht een vaartuig bevrachten, dan zullen zij natuurlijk in vele gevallen veel voor- deeliger direct van dezen koopen, hetzij alleen, hetzij met elkander.* O. i. gaat dit op voor plaatsen, direct aan of op niet te grooten afstand van het kanaal gelegen. Voor die plaatsen kunnen dus de kos ten van overlading en vervoer van Alkmaar verder, die in vele gevallen bij na evenveel bedragen als de vracht tot Alkmaar, geheel vervallen. Zoolang niet alle vaarten in West friesland verbeterd zijn, gaat de bewe ring voor 't overige deel in zooverre op, dat men de prijzen op deze artikelen waarschijnlijk belangrijk zou moeten verlagen tengevolge van concurrentie, daar dan een handel in bouwmaterialen en vlettenverhuurderij in de plaatsen, aan het nieuwe kanaal gelegen, moge lijk wordt. Men vergete hierbij echter vooral niet, dat thans in deze streken bijna niet wordt gebouwd, juist omdat tenge volge van de hooge vracht handels- en in- dustriëele ondernemingen tot de onmo gelijkheid behooren. Deze dus wel wat kortzichtige angst moet ons te meer de overtuiging schen ken, dat het ontworpen kanaal noodzakelijk voor den bloei Yan West- friesland is. Heden, Zaterdag 28 Mei, werd ten 12 ure in het Polderhuis te Winkel bekend gemaakt de uitslag der verkiezing van een Hoofdingeland voor den polder Waard en Groet, wegens het bedanken van den heer J. Coster als zoodanig. Uitgebracht werden 48 stemmen, welke allen waren op den heer A. J. T. Geertsema, zoodat deze is ver kozen. E e n e i g e n a a r d i g e vangst heeft de Parijzer straatpolitie op een der boulevards gedaan. Daar nam zij een on geveer vijftigjarig, in de ellendigste lom pen gehuld vrouwspersoon, die aan 't be delen was, gevangen en bracht haar, daar zij dronken was, naar den dichtabijzijnden po litiepost. De commissaris zocht haar uit te vragen, doch alle antwoorden, die hij kreeg, bestonden daarin,datde gearresteerdeAdelaïde Berger heette en in Passy woonde, waar een mijnheer X meerdere inlichtingen over haar zou kunnen geven. Men schonk in den aanvang aan het gelenter van het vrouw tje geen geloof, daar Passy een der elegant ste wijken van Parijs is, waar zeer wel gestelde burgers wonen. Tenslotte zond de inspecteur toch een politieagent Daar het opgegeven adres en tol algemeene verras sing kwam het nit, dat de bedelares de waarheid had gesproken. Mijnheer X ken de haar heel goed, want zij was zijne vrouw. Zaoals men verder te weten kwam, geeft mevrouw X zich nu en dan eens over aan het misbruik van sterken drank en wan neer zij zich dan een roesje gedronken heeft, trekt zij het door haar voor dat doel aangeschafte bedelaarspakje aan en trekt de boulevards op, om gaven in te zamelen. Is zij dan weder tot haar nuchteren toe stand weergekeerd, dan trekt zij hare kleeding nit, rijdt in haar eigen equipage de armen rond en verdeelt daar de som men aan de werkelijk noodlijdenden. Zij bezit reeds twee volwassen kinderen en be schikt over een groot vermogen, dat zij Eoo tusschen soaps en weldadigheid zoo mogelijk onpartijdig verdeelt. Een nieuwe methode om vleesch te conserveeren. Da bekende Deensche zoöloog August Fjelstrup, die zich naam maakte door zijn methode om melk zonder suiker te con- denseeren, heeft thans een nieuw procé dé gevonden, om vleeseh ta conserveeren. De ontdekking heeft na een proeftijd van drie maanden in de slachterij te Odensee practische resultaten opgeleverd. De metho de is, evenals de meeste practisch bruik bare ontdekkingen, zeer eenvoudig. Zjj berust op het principe, het bloed, dat de grootste factor van het verderf is, zoo spoedig en zoo volkomen mogelijk te ver wijderen. Het te slachten dier wordt met een revolver, die, om den schedel niet te verbrijzelen, met hagelpatroncn geladen is, midden voor den kop gescho ten. Op hetzelfde oogenblik, terwijl het zonder pijn verdoofd neervalt, opent de slachter met een mes de eene hartkamer, waardoor al het bloed uitgeperst wordt. Onmiddellijk wordt daarop een zoutoplos- sing, die sterker of zwakker moet zijn naarmate het vleesch langer of korter voor het gebruik geconserveerd moet blij ven, door middel van een spuit door de andere hartkamer in al de aderen van het dier geperst. Het geheele proces duurt slechts eenige minuten en toch is het slachtdier even goed geprepareerd als na een behandeling van verscheidene da gen met de oude methode. Het wordt verder op de gewone wijze aan stukken gehakt en is dan geheel klaar om geëx porteerd te worden. Op de algemeene vergaderingen van de slachterijen te Oden see en Aarhuus ia Fjelstrup's methode

Schager Courant | 1898 | | pagina 2