Eh de geplaagde conducteurs hebben rust.... lot Ha&rlem, Ebld. Burgerlijke Stand. SPRANK ELS. 6em, Sint Maarten. Gein. Anna Paulowna. Gem. Broek op Langertdijk Gem. Haringcarspel. je niet effen 'n endje achteraitrijen om men zwager op te pikken in de Pijp?" Gel&cb, gejoel, geschreeuw. Er wordt gedrongen. Er vallen een paar klappen. De conducteur kijkt even om en doet eenige stappen in de richting van de ru zie, uit menschelijke nieuwsgieiigheid. Onmiddellijk glipt iemand achter den conducteur om in den coupé, hoewal dia nu al vol is, daar in de laatste oogen- blikken, toen er geen eerste-klasssn meer kwamen opdagen, houders van twee de-klas kaartjes zijn toegelaten. „Neen, meneer, de coupé is vol. S'.ap uit astublief." „M... maar hoor eens", begint de overtollige, wiens tong wat vreemd slaat en die inmiddels al naast een kennis is neergezegen, half op diens knie,... „maar d.. deze meneer zegt, d&t-ie t.. twee knieën heeft „Neen, meneer, a moet uitstappen.' „Maar als deze men...eer nu toch zegt dat-ie twee k...knLën heeft „Al had hij er zes... u bent te veel". En de passagier, die het nogal gemoe delijk opneemt, zegt tot zijn welwillende kennis„Nou, bonjour daDen sukkelt er weer uit. 't Portier gaat weer dicht. De conduc teur wordt nog steeds aangaroepen, aange schreeuwd, aangebruld. Maar eindelijk gaat de bel en de trein sjokt weg, de menschengezichten - begeerig, benijdend, verlangend, woedend, lachend, teleurge steld schuiven voorbij, glijden weg slieren, risten voort Zonder een doornenhaag aan onze rechter- en linkerhand, zonden wij moei lijk het pad naar Hooger vinden. Gerechtigheid verhoogt een volk maar zonde is een schandvlek der natiën. Zijne kennissen kan een man niet altijd zoo kiezen als hij dit wenschtmaar ga hem na in zijn werk en gij zult hem leeren kennen. Oaza geest kan wereldburger zijn, ons hart niet, Zijn levensplicht moet men vmnllen alsof men eeuwig leeft eu daarentegen alsot men elk oogeublik sterft. Een goede moeder is meer waard dan honderd schoolmeesters. George Herbart. Uit de spelen van het kind kan men het karakter der moeder onderkennen. Geest is een bron, die nu en dan, goedheid een, die altijd vloeit. Kleingeestige mensehen zijn veel meer prikkelbaar en grillig, dan de groo- ten, sterken, die niet zoo snel in toom opbrnisen en geduldiger en grootmoediger zijn. Een braaf mensch heeft veel meer verdriet over een onrecht, dat hij zelf be dreef, dan over een, dat hem werd aan gedaan. Auerbach. brief dichtvouwde, nu zal het hun wel duidelijk genoeg zijn. Pokkenepidemie. - De Siberische Handels Courant deelt mede, dat te Wladiwostok een vreeselijke pok kenepidemie is uitgebroken. Honderden personen moeten reeds bezweken zijn. Op het uithangbord van een wijnbuis in een dorp bij Metz, staat het volgende geschilderd 020100—0 (Au vin saus eau). De pest heerscht nog steeds in Engelsch-Iud:ë. Twee dorpen in de Pansjaab met een gezamenlijke bevol king van 1100 zielen, zijn nu naar uit Bombajr geseind wordt aangetast. Zeven en zestig dorpen en 2569 gevallen komen er thans in dit deel van Iudië voor. Te Kurachi, waar sedert het begin der ziekte 2040 sterfgevallen plaats vonden, neemt de sterfte afte Bombay worden de gevallen met drodelijken afloop even eens minder. Het totale getal dooden sedert het begin van de pest bedrasgt 26.902. In Calcutta zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. In Boedapest zakte dezer dagen de stelling van een huisin aanbouw in elkander. Vijf-en-zeslig werklui werden onder bet puin bedolven. Eén werd dood, vijf zwaar en drie-en-dertig licht gewond te voorschijn gehaald. Een advocaat beweegt door zijn pleitrede ten gunste van een zakkenroller publiek en rechters tot tra nen. Zelfs beklaagde ziet men de oogen afwisschen. Geroerd verlustigt pleiter zich over dit schouwspel, tot hij, eensklaps in zijn zak tastend, verschrikt uitroept: „Wel drom mels, daar gebruikt de kerel mijn zak- doek I' In Opper-Silezië heersobt sedert eenigen tijd dringend gebrek aan v 1 e e e b, ten gevolge van het gesloten blijven van de Russische grens. De regeering te Oppeln bad het euvel portret van een jonge dame was, waarschijn lijk Eva's moeder, de gelijkenis was opmer kelijk, ofschoon bet 't gelaat aan uitdrukking ontbrak. Zachte, droonaerige oogen zonder karakter en vastberadenheid de oogen wa ren groot en donker, als die van Eva, het haar veel liehter. Bij werd onder het aan schouwen dezer trekken weer aan het jonge meisje herinnerd, vooals zij de laatste maal voor hem had gezeten, zoo deemoedig en terneergedrukt en toch zoo vest van wil. Ednard sprong versohrikt op s een snaar van de piano was gesprongen, de snaar sid derde, zacht slippend, klagend door de kamer. Met mijnen mantel zal ik voor den storm n [schotten I viel bem weder In. Zij had niemand, dia haar beschermde dan een sieken, liehtzinni- gen vader een troostelooze toekomst I „Arme Era/" zeide hij en begon zijn brief te schrijven. „Wanneer reist da familie af?" vroeg hij aan Johan, eer hij ging en op diens ant woord „morgen vroeg' knikte hij tevreden met bet hoofd het was beter, dat Eva hier van daan ging. Hij wierp, toen hg het bn<s verliet, een blik op de dichte vensters, waarachter de overste lag, en ging vervolgens naar Orpen terug. Achter de neergelaten gordijnen stond Eva en tranen liepen haar laDgs de wan gen. Hij bad zijn woord gehouden, zij mooht hem liefhebben, zoolang zij leefde, al riep zij hem op dit oogenblik ook een afscheid voor eeuwig toe; hoe echtor dacht hij over baar Eva bad niet lang tijd, daarover na te denken, de overste joeg haar van hier naar daar, om de laatste toebereidselen voor de reis te IrtfTen, zijn koortsachtige haast om weg te komen maakte bem onverstandig en boogst onbillijk. Zij ademde weder op, toen zij in de raorgenvroegte in den conpé zat en in den alles omhullenden, witten herfst- nevel zag, die haar den laatsten blik naar zee ontzegde, terwijl de locomotief zich lang zaam voortbewoog. De toekomst, die voor haar lag, was klenrloos en ondoordringbaar, als de nevel rondom haar, maar zij hief moedig bet hoofd op en dacht: „Ik zal werken, zal voor alles zorgen, opdat een maal het tijdstip komt, waarop hij zijne ver achting voor mjj zal moeten doen op- honden". Alleen I niet alleen in het machtige Duitsche rijk, maar ook op deD swaren levens weg, bevond Eva zich op een leeitgd van nauwelijks achttien jaar. Eigenlijk nog erger dan dat, want de ongeduldige zieke bereidde haar veel moeite. trachten te verhelpen,door in Gleiwitz el- ken Donderdag markt te laten houden. De kooplustige slagers voeden de eerste maal echter slechts één eenzame koe en den volgenden keer in het geheel geen vee. Slechts op enkele dagen van dc week wordt de grens opengesteld voor beperktüj in voer van varkens. g Zeven arbeiders door den trein overreden. Uit Luzeru- wordt het volgende gemeld Een aantal arbeiders, die vroeg in den morgen nabij het station op de Gothard- lijn werkten, gingen haaBtig op zijde voor een naderbij komenden trein, en begaven zich zoodoende op de Noord-oost-baan, waar zij door een van do tegenovergestelde zijde aankomenden trein, dien zij nut be merkten, overreden werden. Zeven arbei ders waren dadelijk morsdood, drie wtrden zwaar gekwetst. Een zeldzame zending is gestuurd aan professor Virchow uit Libau. Dsn beroemden geleerde werd een kind ge zonden, een pas geboren kind, welks hart aan den buitenkant hing. Hel kind heeft na de geboorte nog vier dagen geleefd, waarbij het hart normaal werkte. Profes sor Virchow beweerde, dat meerdere der gelijke afwijkingen plaats hadden b.v. dat de lever zich op de borst baviudt. Bij het hart is het evenwel iets bijzonders, deze geval len zijn zeer zelden op te merken, ofschoon in het pathologisch instituut twee derge lijke preparaten bestaan. Reiniging van rioolwater door turffiltratie. Naar de „Gesundheits- Ingenieur" vermeldt, leent zich turf bij uitstek tot het opnemen van meststoffen. Iu stallen wordt veel tuifstrooisel gebruikt en dit heeft goed voldaan. Goede uitkom sten zijn ook met de compostbereiding uit menschelijke afvalstoffen en turf verkre gen. Geheel en al mislukt zijn echter tot nog toe alle pogingen, om turf tot filtreer- atiddel voor rioolwater te benuttigen. Da oorzaak van dit mislukken meent Erank daarin te moeten zoeken, dat de uitgedroog de turf uit den handel groote hoeveelhe den lucht beval, die aan het filterproces hinderlijk zijn en dat na korten tijd on- Gehool zooder middelen waren zij niet, toen zij in Berlijn kwamen, maar de behoef ten van bet dagelijkseh loven waren zoo me- cigvnldig, dat reeds een flinke som daarvoor noodig was, om tenminste in den aanvang alles te kannen bestrijden. Zoodoende liep de doodmoede Eva spoedig na haar aan komst de straat op, om een matige, billijke woning te zoeken, terwijl Johan bij den overste achterbleef. Eva stond alleen op het Leipziger plein te Berlijn, besluiteloos waarheen zij hare schreden zou wenden en onbekend met elke straat. Alleen! Alleen onder millioeoen, een droppel in den oceaan, een atoom onder de mvnigie, die iedere wereldstad bergt. Haar werd het bang te moede, de energieke moed zonk beduidend en radeloos zag zij naar de massa's voetgangers, wagens en ruiters, die uit de vier elkaar kruisende straton kwamen. De hui ten zagen er allen voornaam uit, zoo dat rij het niet waegdv, er binnen te gaan, en niemand bekommerde zich om haar. Lan ger staan big ven kon aij onmogelijk zoodoen de ging sij op goed geluk de Potsdammer- straat in, hopende, dat ergens een dor witte bordjes, die een vrije woning aanwezen, haar een doet voor haar tocht zou aan bieden. Haar eerste ontmoeting viel zeer ontmoe digend uir; het waren prijzen, over wier hoogte Eva dermate ontstelde, dat zij ootzst tegen den stjjl van de deur leunde. Tot sul k ein uitgave was haar geheele bezit niet in staat en er was bovendien zooveel, dat nog aangeschaft moest worden. Verder en verder dan, maar ook steeds mot hetselfde resultaat 1 „Wilt ge niet eeD tuinwoning nemen, juffroQW P* vroeg een vriendelijke portiers vrouw, toen zij het mosde gelaat van bet jonge meisje zag, „die zijn veel billijker. Zie de onze maar eens.' Eva volgde haar. Een klein, met steen afgeschoten, vierkant hoekje, ingeslo'en aan alle tijden door hemelhooge huizen en daar boven een klein slakje blauwe lucht, de kamer donker, dof en kleic; Eva meeade er te moeten stikken. De vrouw bemerkte dit wel en zeide „Waarom gaat ge dan niet naar een an dere wijk van de stad, juffrouw, hier is het juist bet duurste gedeelte en Berlijn is zoo groot.* Eva hief vol hoop het hoofd op. „Waar moet ik dan beengaan, juffrouw, ik bon bier geheel vr.emd." „O, naar bet Oosten of Noorden, net waarheen ge wiit, laat u den moed niet ont nemen, en De vrouw werd weggeroepen. WORDT VERVOLGD. mogelijk mzlceii. Aan dit gebrek zon te gemoet te komen zijn door de turf onder water fijn te wrijven en zoodoende de lacht er uit te verdringen. Pioeven, met aldas toebereide turf verricht, toonden aan dat turf een goed filtermateriaal oplevert. Voor de uitvoering in het groot stelt Frank vor, zulke turf in een dunne laag over een zandfilter uit te spreiden van gelijke inrichting als voor drinkwater gebruikelijk is. Het bedrijf van zulk een turffilter zou zich aan dat van een zandfilter volkomen aansluiten. Bij den doorgang van het wa- rer door dea tuiffilter worden de in het rioolwater zwevende bestanddeelen op de turf neergeslagen. Houdt de filter op te werken, dan wordt de turflaag neet de daarin opgenomen stoffen afgegraven. Het mengsrl vormt een goeden mest; de turf belet bet rotten ervan de mest kan dus opgeslagen worden zonder in waarde ach teruit te gaan. In plaats van de onbruikbare massa's slijk,die de schaduwzijde vormen van elk tot dusver gebruikelijke klaarmethode, wordt door deze turffiltratie een mest gewonnen, die voor den landbouw groote waarde bezit. Frank stelt voor de practische deugdelijkheid van zijn methode met een protffilter te toetsen. Conducteur Conducteur Een stoomgemaal voor menschen leek het Centraal-Station te Amsterdam op den avond van tweeden Pinksterdag bij het vertrek der laatste treinen naar Haarlem, Leiden en Den Haag. Gestadig werden ze opgemaald uit de gapende tunnelmonden, honderden en nog eens honderden, die elkaar maar aldoor verder opschoven ovei het tweede perron. Het bleeke licht der felle licht bollen streek over het hobbelig hoof- dendek en zeefde door 't fijne, scherpe cementstof, dat de rastelooze voeten op- schuifelden. In het loome, doffe gegons der stemmen kletste telkens het belsein en flitste, met snelle zigzagnagalm heen- en-weer, het bliksemscheile flaitgeluid. Er werd gelachen, geschreeuwd, gezon gen, gejoeld, gevloekt, gekevenge vochten een enkele maal. De treiu van 9.56 zou dadelijk vertrek ken. Eenige honderden moesten nog mee. Er waren nog acht plaatsen in een eerste- klasse coupé open overigens was alles zdicht mst menschen bezet als een straat met steenen. Iedereen wilde in dien éénen coupé, maar niettegenstaande de felle drukte was er een' goede controleeen jonge conduc teur, wiens blozend, baardeloos gelaat geen spoor van zenuwachtigheid vertoonde, stond onwrikbaar aan 't portier, met de hand aan den knop, vastbesloten niemand boven het bepaalde aa ntal toe te laten. Hij" keerde de menigte den rug toe, en liet zich kalm van alle kanten beschreeuwen. „Conducteur Conducteur 1 Gaat deze trein naar Haarlem „Ja meneer." „Laat me er dan effe' in, zeg 1" „Mag ik uw kaartje astublielt Tweede klas Geeu plaats meer." „Och, leg nou niet te zaniken, der is hier toch nog plaats genoeg „Gaat u dan maar een kaartje eer ste klas hs.len Wat blieft n, mODeer Eerste niet-rooken Die heb ik Diet meer.... Rooken Ast u blieftUw kaartje Dank u „ConducteurConduc teur Gaat deze trein naar Leiden „Ja noeneer." Conducteur, stopt ie ook in Alk maar „Conducteur, stopt ie ook in Hille- gommerbeek „Conducteur, gaat ie naar Rotterdam „Conducteur, komt er nog 'n trein —„Conducteur, gaat ie naar Utrecht „Ja, menschen" zegt de conducteur, zonder om te kijken en steeds met de band aan den knop, altijd even kalm, „als jullie allemaal tegelijk vraagt, kan ik niets verstaan. Deze treio (dit zegt hij duidelijk en langzaam, sprekend tot den portierknop in zijn rechterhand terwijl hij met de linkeihand eenige klemmende ge baren maakt).deze trein gaat naar Haar lem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam, stopt in Hillegommerbeek en als u tien minuten wacht, komt er weer net zoo'n trein die...." „Stopt die éók in Hillegommerbeek?.." „Gaat die éék naar Leiden Die net zoo rijdt als deze, dus die éék in Hillegommerbeek stopt en éék naar Leiden gat." „Zeg, conducteur", roept nu met heeschgeschreeuwde stem een grappen ma- ker, die half uit het portier hangt, „kan Te Brooklyn woont een man, die thuis kwam na zijn eigen be grafenis. Hoewel 't niets buitengewoons is, als iemand een dag of wat verdwijnt en dan weer boven water komt alsof er niets ge beurd was, maakten Michael Gaynor's broeder en zuster zich zeer ongerust, toen er een lijk aanspoelde, dat, volgens den lijkschouwar, minstens drie weken in het water had gelegenzij dachten, dat 't de verlorene was, al kwam 't met den datnm niet zoo precies overeen. Zij be groeven bet lijk met groote plechtigheid, ontvingen de levensverzekering van f 25.000 en dachten, dal zij met hun broeder had den afgedaan, toen hij plotseling naar binnen wandelde, eveu gezond en frisch als altijd. Het lijk moest weer opgegraven worden, en bovendien eischte de levens verzekering-maatschappij de f 25.000 te rug, zoodat de vergissing eeu duur pl-i- ziet is geweest. E en Engelsche wet tegen de dronkaards. Ia Engeland is een wel aanhangig, die in de eerste plaats personen, die onder den invloed van drauk misdrijven begaan, zooals diefstal, moedwillige verwonding, enz. opsluiten in een gesticht, waar de behandeling eenigszins zachter is dan in de gewone strafgevangenis en waar voorname lijk zal getracht worden, de geheele ont houding van den drank teweeg te bren gen. Ten andere geeft zij aait rechters en vrederechters de bevoegdheid, personen, die meer dan driemaal in twaalt maanden we gens drankmisbruik gestraft zijn, zonder verder proces naar het gesticht te zenden voor een tijdperk van ten hoogste twee jaar. Esn edel mensch trekt edele men schen aan en weet hen vast te honden. Goethe. Kommer valt zoo zwaar te dragen, is 't niet P Hoe kunnen we leven en de gedachte dragen, dat iemand zorg, beklem mende zorg beeft, eu wij hem kannen helpen, en het niet beproeven. George Eliot. Hoe heerlijk, als de menschen het eens zoover brachten, dat ze elkander vrij uit hunne meening zeiden, zonder elkaar te willen mishagen of behagen. Jean Paul. Onder de menschen wordt men niet beter, wanneer men niet reeds goed onder hen komt. Jean Paal. Het goud blijft edel, al is het on der 't slijk bedolven, maar het slijk blijft gemeen, als is 't ook met gond bedekt. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. Geborenn Ondertrouwdueene- Gehuwd12 Mei. Jan Rood, jm. oud 24 j., wonende te Haringcarspel, en Maria Tlilmer, jd., oud 24 jr., wonende te Sint Maarten. Overleden-- Geene. Ingeschreven van 1—31 Mei 1898. GeborenPetrus Jacobus Marie, z. v. G. A. Broedersz en J. M. Smiers. Jan, z. v. J. de Graaf en A. Mield(jk. Wilhelmina, d. v. J. Koegelberg en J. Baken. Roelinda, d. v. G. Cornelissen en M. Zoon. Petrus Jacobus, z. v. P. van der Fluit en D. M. Kooijman. Gerh&rdus Hendrik, z. v. C. Geerligs en G. Blaauboer. Maartje, d. v. D. Jongejan en C. Karnemelk. Anna Cornelia, d. v. B Keppel en P. Govers. Anthonie, z. v. J. van Wachendorff van R(jn en J. Kossen Jannetje, d. v. A. Tiel en J. Mosch. Jan Cornelis, z. v. J. Bakker en S. van Twuiver. Grietje, d. v. J. Jongejan en G. Mul. Dieuwer- tje, d. v. G. Meeldijk en G. Bouwen. Cor nelis, z. v. M. v. d. Vliet en A. Kaper. Ondertrouwd2 paren. Gehuwd; Hendrik den Engelsen en Aagje, Cornelia Vlaming. Simon Bakker en Antje "Wit. Anthonie Schilderman en Dieuwertje Swierts. Cornelis Pranciscus Polet en Trijntje Mereboer. Johannes Nu(j en Geer- truida Maria Ruiten burg. Jan Kool en Guurtje Vries. Johan Willem Kujjk en Hendrika Hoppe. Overleden Catharina Ridder, d. v. D. Rid der en T. Duinmeyer, oud 13 maanden. Elisabeth Broedersz, d. v. G. A Broedersz J. M. Smiers, oud 20 maanden. 1 levenloos aangegeven kind van J. Cornelissen en M. Hejjblok. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. Bevallen: A. Kaas, geb. Kansen, z. Th. de Boer, geb. Baars, d. Tr. Hoogland, geb. Kos, z. N. Dirkmaat, geb. v. d- Molen, d. G. Madderom, geb. Schoenmaker, z. Ondertrouwd: R. Slot te Warmenhuizen en J. Wagenaar. Gehuwd.- Klaas Kaas, 25 jr. en Jitske de Jong te Harlingen, 22 jr. Jb. Vredenburg, 22 jr. en M. Keur, 23 jr. Jan de Does, 24 jr. en Aafje Kruk te Noord Scharwoude, 26 jr. Pieter Koedijk, 26 jr, en Naatje Tromp, 29 jr. Jb. Bruin, 24 jr. en Aaltje Groot te Winkel. 20 jr. OverledenKI. Stins, echtg. v. Wilh Klein, 69 jr. A. Hoogland, 11 d. Jb. Madderom' Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. Geboren10 Mei. Cornelis, z. v. Cornelis Limmen en Johanna Borst. 19 dito. Jansje, d. v. Jan Volkers en Trijntje Ooijevaar.30 dito. Adrianus, z. v. Hendrikus Buter en Elizabet Beemsterboer. Ondertrouwd :27 Mei. Jan Smit, j.m. 25 jr. te Schaaren, onlangs te Haringcarspel, en Klazina Kommer, j d 24 jr. te Haringcarspel, onlangs te Schermefhorn. Gehuwd4 Mei. Willem Breeuwer, j. m. 24 jr. te Krommenie en Antje Bruin, j. d. 21 jr. te Haringcarspel. 12 dito. Nicolaas Broersen j. m 30jr.on Trijntje Wiering.j.d. 28 jr., beiden te Haringcarspel. Overleden: 7 Mei. Cornelia Zijdewind oud 20 mnd. 14 dito. Cornelia Kieft, oud 7 we ken. 26 dito. Luitje Molenaar, oud 66 jr.. Echtgenoot van Jansje Zijp.

Schager Courant | 1898 | | pagina 7