6118- Th. J. Wal Ier Jb. zui» Hz. Th. J. WALLEK Jb. ZIJP Hz. Zondag 12 Juni 1898. 42ste Jaargang No. 3318. Verkiezing Provinciale Staten. Aftr. Lid, Bepaling stemtijd in fa brieken en werkplaatsen. Ter-visie-liipï waien Tan Canlatei NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAGEH, £<aait, D 4. UilgeverP. TRAPMAN. SledewerkerJ. WIKKEL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Aanstaanden Dinsdag. EN Bekendmakingen. Gemeente Schagen. KENNISGEVING. STEMMING ter verkiezing van 2 Leden van de PROVINCIALE STATEN. Dinsdag, den 14 Juni a. s., Breebaart K. Jz. Frans P. Pz. Kolff L. C. Koomen J. Hz. Prins C. Staalman A. P. Waller Th. J. Zijp Jb. Hz. Binnenlandsch Nieuws. Wieringen, 9 Juni '98. Heer Hugowaard. In de - ilnrtiitii- k LiilliivIliL In ons vorig nummer hebben we onzen lezers opgaaf gedaan van de ge stelde candidaten, uit welk achttal alzoo twee leden voor onze Provinciale Staten zullen moeten worden verkozen. Zooals reeds van meer dan één kant ernstig is gemeld en wat alom wordt toegestemd, bestaat er groot gevaar, dat de tegenpartij der vrijzinnige partij in ons district, dat is hier de samenvoeging van Rome, Dordt en Protectie, de overwinning zal behalen en de candidaten van die coalitie zullen worden aange wezen om onze belangen te behartigen, zullen worden verkozen de aanhangers en steunpilaren van dat verbond, om het overheerschend-vrijzinnig district Schagen te vertegenwoordigen. Kiezers, vergeet nietwe hebben dus alle kans te krijgen afgevaardigden, die, (de één deed het volgens eigen politieke belijdenis, en de ander, doordat hij de Protectie wil, ten koste van alles), hebben geijverd voor de verkiezing van een man, wiens beginselen lijnrecht staan tegenover de onzedie hun best hebben gedaan, Jkr, Mr. van A»ch van Wijk, die onze neutrale school wil af schaffen, een zetel te helpen veroveren voor do Tweede Kamer; dat zulks is mislukt, is niet hun schuld. De heeren J. Koomen Hz. en P. Frans Pz. zijn mannen, die, ondanks de vele ellende, die in Italië en elders door protectie is geleden, nochtans die protectie voorstaan met hand en tandmannen, die, ondanks dat minister Móline van Frankrijk, de groote protectionist, verlaging van graanrechten dringend noodig vindt, om groote rampen te voorkomen, doordrijven en alle macht aanwenden, om die protectie in ons land ingevoerd te krijgen. Arbeiders, denkt toch eens, wat ge hadt moeten beginnen, wanneer bij de tegenwoordige hooge broodprijzen nog eens graanrechten werden geheven Moeten, zoo vragen we, dergelijke mannen, die blind blijken te zijn voor de dringende eischen dss tijds, onze afgevaardigden wordenmoeten we onze belangen aan hen toevertrouwen P Aan u, kiezers, zoo ge onze meening zijt toegedaan, om daarop met een overwegend „neen" te antwoorden Maar da n ook gestemd op die candidaten van de vrijzinnige partij, die de meeste kans van slagen hebben daarom, maakt de twee onderste vakjes van uw stembiljet zwart en stemt de heeren Th Jb. Zii Dat zijn mannen van daden, die getoond en bewezen hebben, in onder scheidene gevallen, dat het heil van ons district hun waarachtig ter harte gaatdie moeite en ijver aan den dag hebben gelegd, waar het zaak was, onze practische belangen voor te staan. Kiezers, vergeet vooral niet, dat elke stem, die ge aan bovenstaande can didaten onthoudt, de tegenpartij een stap nader tot haar doel brengt. Daarom, ter zijde persoonlijke sympathieën ter zijde het idéé, als zoudt ge ver plicht zijn, uw plaatsgenoot te moeten stemmen ter zijde alles, wat kan leiden, om het groote doel uit 't oog te verliezen, dat is het vrijzinnige district Scha gen niet over te leveren aan Rome, Dordt en Protectie. Vrijzinnige Kiezers van het district Schagen, als één man naar de stembus, niet geweifeld, niet geaarzeld, warm voor uw beginsel en partij, en gestemd op Vergeet nietde verdeeldheid is groot in het vrijzinnig kamp niet minder dan 5 candidaten, waar 2 voldoende waren. Kiezers, bewijst gij, dat ge beter begrijpt, wat uwe beginselen van u eischen, bewijst, dat ge beseft, wat u te doen staat, en desnoods uw persoonlijke voorliefde voor den een of ander ten offer kunt en wilt brengen, waar grooter belangen op bet spel staan laat den Kieavereeni- gingen uwer partij zien, dat, waar zij Diet tot overeenstemming konden ko men, gij beter doordrongen zijt van uw plichtdaarom nogmaals, stemt op EN Burgemeester en Wethouders Tan Schagen Gezien artt. 94 en 95 der Algemeene Politiever ordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat, in het belang der openbare gezondheid, alle verzamelingen van afval, vailnis, mest, of dergelijke stoffen, zich op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente bevin dende, moeten zijn opgeruimd vóór 15 Juni e. k. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, sich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenstaande is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 31 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders van Schagen, S. BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen herinnert hoofden of bestuurders van een bedrijf of eene on derneming, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen dat zij, volgens art. 67 der KIESWET, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van die personea, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstem ming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gele genheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, ver plicht zijn te zorgen, dat in hunne fabrieken of warkplaatsen, op eene plaat», waar arbeid wordt Terricbt, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afionderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden, en dat op de woorden „arbeid" en „fabrieken en werk plaatsen" 1 der Arbeidswet toepasselijk is. Bovenbedoelde lijsten zijn ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Schagen, den 7 Juni 1898. De Burgemeester, S. BERMAN. De BURGEMEESTER der gemeente Schagen maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervul ling van twee plaatsen in de Provinciale Staten van Noord-Holland, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Schagen, den 8 Juni 1898. De Burgemeester, S. BERMAN. De BURGEMEESTER der Gemeente SCHAGEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namid dags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van 2 plaat sen in de Provinciale Staten van Noordholland voor het kiesdistrict Scha gen, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volg orde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Stafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een an- den uitgevende aan eene krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar*. Schagen, den 8 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Do Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter alge meene kennis, dat tot den werkelijken dienst wordt opgeroepen onderstaande verlofganger der lichting 1896, te weten REIJ ER FIOOR, behoorende bij het 4e Regiment, vesting-artillerie, tegen 21 J n n i 1898. Schagen, 10 Juni 1898, De Bnrgemeester voornoemd, S. BERMAN. Onze correspondent uit Wieringerwaard schrijftWas ons verslag omtrent de Maandagvoorstelling van het gezelschap Hart minder gunstig, die van Dinsdag maakt ons de kritiek gemakkelijk, ze was doodeenvoudig be neden kritiek. Met uitzondering van de heeren Blaaser en Wijlacker, speelden al len slecht en wij noemden „de Klompen maker" nog wel een lachsucces. Dit kan het zijn en zoo zagen wij het eenmaal van hetzelfde gezelschap. Halverwege de baan kon men den souffleur verstaan en nog stokte men gedurig. Wij hopen, dat de heer Hart zelve ons verslag onder de oogen krijgtwant zijn gezelschap heeft het in Wieringerwaard afgelegd. En dat waarom Kan hij beter opkomst verlangen dan nu in Wieringerwaard P Beslist neen. Leent het lokaal van den heer Boen zich niet voor een goede op voering Zeker. Het décor laat te wen- schen over, maar daaraan hebben wij onB hier leeren gewennenMeent het gezel schap ergens in een uithoek voor botteriken te spelen, die al laehen, als er een scheef gezicht wordt getrokken Dan vergist het zich zeer. Men weet in Wieringer waard zeer goed, wat een tooneelavond vereischt. Over de uitvoering zelve geen woord meer. Maar wij roepen den heer Hart in gemoede toe„Laat uw beste actrice niet aan het bureau zitten, ter wijl haar aanwezigheid op het tooneel een stuk kan redden. Stel alles in het werk, om in Schagen goed te maken, wat in Wieringerwaard werd bedorven. Druk uw zoon op het hart, dat hij zich tot zijn spel en niet tot het publiek be- pale. Wees keurig in de keuze van uw programma, en mocht de heer Boon ooit weer te overreden zijn, uw gezelschap in zijn lokaal te laten optreden en het pu bliek in zoo grooten getale opkomen, vergeet dan niet, dat uw gezelschap ditmaal werd uitgefloten. Goede wijn behoeft, maar slecht bier voegt geen krans." Rijwielbelasting. In de eergisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is het ontwerp der Rij wielbelasting met overgroote meerderheid aangenomen. In drie opeenvolgende weken zijn van Tessel ruim 17000 lammeren verzonden en verkocht. Het laatstgewezen Ton nis van de Rechtbank van Alkmaar in het proces van den heer 7. Swaag van Barsingerhorn tegen de Stoomtram- wegmaatschappjj Schagen-Wognum is ten gunste van genoemde Maatschappij bevestigd, zoodat de werkzaamheden aan genoemde tramlijn kunnen worden voort gezet. Den heer Swaag is een bedrag van f 5108.40 toegewezen voor het onteigonde land en schadesnijding. Een onzer corres pondenten, die den heer Swaag over zijn plannen heeft ondervraagd, meldde ons, dat de heer Swaag geen verdere actie in deze zaak zal ontwikkelen, dus kan deze kwestie als afgeloopen worden beschouwd. Heden Zaterdag is het werk op de lan derijen begonnen. De ontvangen bijdragen voor het aanstaande kroningsfeest te Barsingerhorn. en bijbehoorende wij ken zijn te zamen f260. Op Woensdag den 8e n de- zer werd ten huize van Mej. de wed. Slote- maker te Barsingerhorn de koliwed- strijd gehouden van de Kolfvereeniging „Hollands Noorderkwartier." Aan dezen wedstrijd namen ongeveer 40 personen deel. De prijswkiners waren achtereenvol gens de h. h.: H. J. Moerbeek, van Bar singerhorn, met 144 punten, tegen Jb. Westerman, aldaar, met een gelijk aan tal punten, O. Zomer, van Z. Scharwou- de, met 141 punten, H. Ton, van Oud karspel, met 135 punten, tegen C. Bij- post, van Schagerwaard, met een gelijk aantal punten, en Evers, van Oudkarspel, met 133 punten. De serieprijs werd be haald door den heer W. v. d. Oord, van Barsingerhorn, met 52 punten. Op het biljart bleven overwinnaars de h. h. A. Kist en K. Blom, van Z. Schar- woude en G. Verkroost van Oudkarspel. Naar alle waarschijnlijk- heid zal te Beverwijk een winter-tuin- bouwschool van Rijkswege worden opge richt. Ook dit jaar zal hier, als centrum van de bloembollenteelt en den handel, weder eene wekelijksche beurs worden gehouden, aanvangende Woensdag 6 Juli a. s. De landbouwer Jb. Keizer te Ooster- klief alhier ging hedenmorgen zijn varken voederen. In plaats, dat de hr. K. zijn zwijn in het hok vond, lag het dier dood in een ton met wei, welke tegen de schutting stond. Vermoedelijk heeft het dier geprobeerd zijn woning te verlaten, en is over de schutting gesprongen in 't weivat, welken sprong het met den dood moest bekoopen. bruidsdagen bezocht P. M. van Wierin gerwaard hare gehuwde zuster in deze gemeente. Door onbekende oorzaak ii zij den 9en achter de boerenwoning in het water geraakt en jammerlijk ver dronken. Op Zondag den 12en zou zij te Wie ringerwaard in het huwelijk treden. Weder een moord te 's-GRAVENHAGE. Zaterdagavond is te 's-Gravenhage een hoogloopende twist ontstaan in de echtelijke woning tusschen een vrouw en haar man en dochter over het ver panden van een stuk huisraad. In dritt sloeg de man zijn vrouw, die in hoogst zwangeren toestand verkeerde, met een strijkplank op het hoofd. Toen haar toestand overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk had ge maakt, werd zij daar verpleegd, maar is gistermiddag overleden. Het lijk is ter schouwing naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Nader schrijft men omtrent dit treu rig geval Het huisgezin van den 41-jarigen Van Dijk in het botje aan de Hoofts- kade getuigde nu juist niet van echtelijk geluk. Eendracht en orde waren daar uit reeds lang gebannen en de drankdui vel had daartoe het zijne bijgedragen. Ook de vrouw moet maar al te vaak naar de jeneverflesch hebben gegrepen. Gevolg was, dat menigmaal huisraad en kleederen werden verpand, waarvan de man niets wist. Twisten waren dikwijls hiervan 't gevolg. Een paar weken geleden zijn man en vrouw dicht bij hun woning 's avonds in het water geloopen en toen met moeite door schippers gered. Zaterdagavond, toen de 16-jarige dochter thuis kwam en aan haar moeder om hare kleederen vroeg, kreeg «ij een weinig vriendelijk antwoord ea ook toen bleek, dat het goed te gelde wa» ge maakt. Een woordenwisseling ontstond hierover, waarin zich ook mengde de man, die, loodgieter van zijn vak, een goed werkman moet zijn. De man moet bij den twist niet ge heel nuchter zijn geweest, 't Gevolg was, dat hij zijn hoogst zwangere vrouw met een strijkplank eenige slagen op het hoofd toebracht. Beweerd wordt, dat de dochter hare moeder een vrouw van ongeveer 38 jaren bij die gelegen heid getrapt en met een strijkijzer ge dreigd zou hebben. Man en dochter zijn voorloopig in be waring gesteld. Welke eigenaardige ver- kiezings-manoeuvres men er in Lim burg op nahoudt, blijkt uit het onderstaan de, als advertentie voorkomende in de „Limburger Koerier" Aan Heeren Kiezers voor Leden der Provinciale Staten in het Kiesdistrict SITTARD. Door een massa Heeren Kiezers der Sittardsche Burgerij en Heeren Land bouwers candidaat gesteld, heb ik de eer, UEd. mede te deelen dat ik deze Candidatuur aanvaard. Ik mag UEd. van harte verzekeren, mocht mij de eer te beurt vallen, door UEd. gekozen te worden, ik niet zal aarzelen de belangen van onze Provin cie en bizonder van ons District met moed en kracht te behartigen en alles in het werk zal stellen om den verdrukten Landbouwersstand te helpen bevorderen. Want, Heeren Kiezers! het is UEd. zoo goed bekend als mijn persoonvan wien moet alles komen I van God, en dan van onze verdrukte Landbouwers, die onze slaven zijn en welke men in tijd van verkiezing alle beloften toe- 1

Schager Courant | 1898 | | pagina 1