PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Schagerbrug. Dirkshor n. Wieringerwaard, 14 J u n i '98. Iets over Schagerbrug. Teasel, 13 Juni. Uitslag; der op Dinsdag 14 Jnni gehouden stemming voor twee Leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, Hootdkiesdistrict Schagen» Enkhuizen. Helder. Geldige stemmen 2801. Her stemming tusschen dr. P. P. C. Hoek (liberaal) 1378, G. J. O. D. Dikkers (li beraal) 1242, A. P. Staalman (antirev.) 1237, N, Oosterbaan (antirev.) 893. Ver der kregen L. A. Hartsinck (liberaal) er 387 en P. de Wit (liberaal) 261. i stapeld. Die hooge stapel verbeeldt de brui loftstafel, wulke de schuldige door woord breuk heeft verstoord. Onder onafgebroken getoeter en geschreeuw worden deur en vensters voorts met vuil besmeerd en zelfs worden soms de ruiten ingegooid. Hiermede is evenwel de demonestratie, die altijd op Zondagavond plaats heeft, nog niet geëindigd. Den volgenden Zondag morgen kan men dicht bij de kerk aan een boom een strooien pop zien bengelen, die den schuldige moet voor stellen. En ten einde omtrent de bedoe ling geen twijfel te laten, worden dau on der dien boom geplaatst de werktuigen, waarvan hij zich pleegt te bedienen bij zijn dagelijkschen arbeid. Dit slot der de monstratie wordt echter door de geeste lijkheid tegengegaan. Zaterdag den 11 Juni ver- gaderde bij den heer W. Fijnheer te Lutje winkel de afdeeling *1 mtja win kel-Weere" van de vereeniging ^Niedor- per Kogge.' De opkomst was met het oog op den tijd van 't jaar, waarin de last tot ver gaderen niet bijster groot is, nog al be vredigend, daar 12 leden tegenwoordig waren. De voorzitter, de heer J. Breebaart Dg., deelde na de opening der vergadering en de lezing der notulen, mede,'dat zij was belegd met het oog op den tijd van rijp worden der vroege aardappelen en bracht tevens ter kennis van de leden, dat in de eerste door hem bijgewoonde vergadering van het Hoofdbestuur gesproken is over het oprichten eener markt voor de ver bouwers van vroege aardappelen. Naar 't oordeel van 't Hoofdbestuur kan die markt bezwaarlijk gehouden wor den in een van de drie bij de vereeni ging aangesloten gemeenten, omdat de stoomtramweg nog niet gereed is en zal het 't best zijn, pogingen aan te wenden bij de H. IJ. Spoorwegmaatschappij, om haar voor dit jaar te kunnen houden bij 't naastbijgelegen station, d. i. Noord-Schar- wonde, In de volgende vergadering van het Hoofdbestuur, die werd bijgewoond door den heer Van der Goes, stationschef te Noord-Schar wonde, en een paar groenten- handelaren, werd medegedeeld, dat een vijftal kooplieden hadden bericht, dat zij genegen waren, een eventueel op te richten markt te bezoeken en gaf de heer Van der Goes te kennen, dat hij gaarne aan de vestiging eener markt bij 't station N. S. wilde medewerken. Ook meende hij, dat bij de spoorwegmaatschappij wel geen bezwaren tegen die vestiging zouden bestaan en op een vraag van den Voorzitter van 't Hoofdbestuur verklaar de hij zich bereid, een binnen korten tijd te honden algemeene vergadering van de vereeniging fNiedorper Kogge' bij te wonen en daar de zaakteelt en ver zending van verschillende groenten, nog eens uitvoerig te behandelen. Na deze mededeelingen wekte de voorz. de leden op, om vooral die vergadering bij te wonen, aangezien de heer Van der Goes door zijn verblijf te Bovencarspel, waar een groote groenten markt bestaat, die hij daar heeft zien toenemen in bloei, ie mand is, die volkomen met de teelt en het vervoer op de hoogte kan zijn. Hierna kwam in bespreking de weg Moerbeek - Lntjewinkel, waaromtrent de voorz. mededeelde, dat van één eigenaar nog geen bericht is ingekomen, doch dat overigens allen genegen zijn tot de tot stand-koming van den weg mede te werken. Met den wenscb, dat de afd. Moerbeek op haar schrijven aan dien eigenaar een gunstig antwoord zal ontvangen en een woord van dank aan de leden voor hnn opkomst, sloot de voorzitter de vergadering. Buitengewone vergade- ring v./d. Gemr. van de ZIJPE, gehou den den 13en Jnni 1898. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige worden gelezen en na enkele wijzigingen goedgekeurd. De voorzitter zegt, deze vergadering te hebben belegd, omdat naar aanleiding van een bij B. en W. ingekomen adres en een teekening van Mej. de Wed. Zander, beslissing moet worden genomen. Bg Spr. is na de vergadering van 7 Jnni j, 1. een vroeger ontvangen schrijven van H. H. Gedep.Staten in herinnering gekomen, waar in er sterk op wordt aangedrongen, dat bij bouwen of herbouwen iu de kommen der Gem. er op gelet zal worden, dat de breedte der wegen zal worden behouden, ook 8l is het provinciaal reglement daarop nog niet van toepassingdat er door B. en W. met alle haar ten dienste staande middelen op zal worden gelet, dat in deze geen over treding zal plaats hebben, dat zij desnoods door het maken van Procesverbaal een beslissing zullen uitlokken. Nu Mej. de wed. Zander meent, dat de rooilyn volgens de verordening zon komen gedeeltelyk op den weg, kan daar niet aan worden toegegeven, en zoo ook bij hel herbouwen van den heer Groot waarom spreker verzoekt, om het besluit van de vorige vergadering in te trekken en aan B. en W, de beslissing over te laten. Nog deelt de voorzitter mede, dat door h,h. Wethouders bezwaar is gemaakt tegen het besluit der vorige vergadering en aan H. H. Gedep. 8t. meegedeeld, waarop aan den voorzitter is gevraagd om advies te geven, welk advies door hem niet kan worden gegeven, omdat hij hun bezwaarverruiming van den weg als de koepel binneu de rooilijn komt, niet deelt. Hierna ontstond een langdurig, zeer wel willend debat, hetgeen tot resultaat had, dat het voorstel van den voorzitter, om het besluit in te trekken, met 7 tegen 4, stem men werd verworpen; vóór stemden de heeren Nobel en B. en W. Daarop verklaart de voorzitter, naar aan leiding van Art. 70 der Gem.-wet het besluit niet te zullen uitvoeren en daar van binnen 21 uren aan h.h. Gedep. St. te zullen kennisgeven. Op een vraag van den heer Vrijburgof dit niet reeds had moeten geschieden na de vorige vergadering, antwoordt de voorzitter, dat daarover Gedep. St. maar moeten be slissen. Daarna wordt behandeld een voorstel van den heer Feisserom art. 72 der politieveror dening zoodanig te wijzigen, dat de gemeen teraad op verzoek van belanghebbenden, of op voorstel van B. en W., van de rooi lijn zon kunnen afwijken, en in een 2e al. wordt bepaald, dat B. en W. ia Jat geval binnen 8 dagen na het besluit van den Gem.-raad de rooilijn aanwijzen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Nog worden benoemd voor den tijd van een jaar, om zoo noodig bij verkiezingen als leden van het stembureau op te treden, de heeren A. ZijpJ. Blaauboer, M. Bos sen en P. BakkerJ. OttoA. Kruijer en J. Eriks. In het 1ste stemdistrict wordt voor de verkiezing van Pror. St. het stembureau aangevuld met de heeren Vrijburg als lid en J. Blaauboer als plaatsvervanger, in het 2de stemdistrict idem als lid de heer Otto en als plaatsvervanger de beer J. Eriks. Daarna sluiting. Dat de groote brand, dis voor eenige weken Schagerbrug tot eene ruÏQe maakte, nog niet ieder tot voorzichtigheid aange maand heeft, kan uit het volgende blij ken. Maandagmiddag ODtsfond eeU begin van brand bij de weduwe O., dat tijdig genoeg opgemerkt werd, om zich niet ver der uit te breiden. Het werpen van nog heete asch (reeds den vorigen dag) op een mestvaalt, waarop takken lagen, was de oorzaak van dit vuurtje, dat nu nog met tenige emmers water gebluscht kon worden. Van Zondag tot Maandag had dit reeds gesmeuld. Nog eenige uren langer, dan hadden we avond gehad, we hadden gerust naar bed gegaan en kregen een herhaling van 26 April. De bouw van een loge- ment en stalling van Mej. de wed. Zander te Schagerbrug is thans gegund aan den heer M. Groen te Schagerbrug. -—Naar aanleiding van een dezer dagen gedane oproeping van sollici tanten voor de betrekking van telefonist, hebben zich vijf personen aangemeld, onder wie één vrouwelijke sollicitant. Door het vertrek van den heer A. Borst is een vacature onstaan in den raad der gemeente Haringcarspel. Bij de op 14 Juni gehouden ver kiezing, ter voorziening in die vacature, zijn op de candidatenlijst geplaatst de h.h. A. Kroon Ag., W. de Jongh, Jb. Smit We, en JWeel. Stemming 21 Juni a.s. Heden slaagde te 's-Graven hage voor het examen als onderwijzeres bij het lager on derwijs, onze vroegere plaatsgenoote, Me juffrouw Melta 1 immerman, leerlinge aan de Kweekschool voor bewaarschoolhoude- ressen te Leiden. Wat een verauderir.g, wat een verfraaiïng en wat een verbetering, roepen we uit, als we over eenige weken de Schager brug in oogenschouw gaan nemen. Geen oude kasteD, die reeds jarenlang wachten op de herstellende hand van tim merman of metselaar, {kasten, wier blinden en deuren met smachtend verlangen ver geefs de komst van den schilder verbeiden, maar nieuwe, naar de eischen des tijds in- richte gebouwen, die een ware verfraaiing voor het dorpje zullen zijn, zullen we dan te aanschouwen hebben. Over eenige weken Ja, voorzeker, over eenige weken zal de Schagerbrng een nieu we gedaante hebben aangenomen, zullen de laatste sporen van den brand verdwe nen zijn en mogen de Schagerbruggers trotsch zijn op hun dorpje, dat door ie der als het nrooiste van de Zijpe geroemd wordt. En mag het voor sommige lezers onbe grijpelijk schijnen, dat iu zoo'n korten tijd zooveel werk verricht kan worden, laten ze dan slechts denken aan het spreek woord Vele banden maken het licht. En dat er vele handen aan het werk zijn, behoef ik niet te zeggen, als ik mededeel, dat reeds verscheiden huizen hunne voltooiing naderen, terwijl met andere een begin is gemaakt. Heden waren ter markt aangevoerd 1380 lammeren, die voor f 7 Ik f 10.50 werden verkocht. De groote lammeren- markten zjjn hiermede voor dit jaar afge- loopen. Een 23- jarig meisje, wo nende te DE WERKEN bij Meerkerk, iB zoo hevig geschrokken van een spin, dat zij aan de gevolgen is overleden. Een hevige brand heeft te HENDRIK-IDO-AMBACBT gewoed. In korten tjjd werden twee bonwschnreu van S., en 4 woningen, bewoond door de landbouwers Verzijl, Kraak, De Wit en Veldhoen, iu asch gelegd. Tijdens den brand miste men spoedig den jongsten Schagen Zjjpe Barsingerhorn Wieringcrwaard Anna Paulowna Wieringen Winkel Xlaringcarspel Heerhugowaard St. Maarten Callantsoog Warrnenhuizen O. Niedorp N. Niedorp N. Scharwoude Z. Scharwoude Oudcarspel Br. op Langend. St. Pancras Bergen Koedijk Schoorl Petten kiezers. 4S3 610 322 181 467 267 297 512 146 82 240 179 274 223 244 283 314 125 259 187 226 27 ïldig nitgebr. Onwaarde. K. Breebaart Jz. P. Frans Pz. L. C. Kolff. J. Koomen Hz. C. Prins. A. F. Staalman. Tb. J. Waller. Jb. Zij[j IIz. stemmen. 218 1 17 15 3 28 4 21 167 163 207 4 30 26 12 47 12 101 100 70 141 3 49 1 2 18 4 38 92 65 115 1 23 3 0 10 1 21 72 86 235 8 9 6 9 10 68 85 202 66 379 4 40 3 176 5 3 119 19 10 177 7 112 28 2 89 O 23 68 13 78 2 6 O 0 19 1 11 58 46 169 3 15 33 0 49 5 8 117 111 48 1 3 11 0 8 0 9 35 27 33 0 2 1 0 O 18 10 10 16 114 2 22 81 1 56 4 12 27 10 66 0 6 3 0 14 0 1 53 53 116 2 28 10 2 27 8 14 78 61 128 6 8 35 8 40 0 13 80 70 93 4 10 30 1 26 2 4 60 48 92 4 10 15 1 17 1 15 65 55 139 2 9 112 O 90 0 25 19 13 GO 0 9 32 0 10 1 31 20 15 85 0 34 21 3 21 2 7 53 25 62 0 21 7 0 11 0 6 41 29 144 8 75 54 2 46 1 10 82 5 18 O 16 0 0 0 0 2 14 0 2743 67 553 533 217 641 125 581 1533 1057 Gekozen du» de Heer Th. J. Wal Ier en herstemming tusschen de Heeren J. Koomen Hz. en Jb. Zijp Hz. zoon van den heer S.men vermoedde dat hij het paard, dat op stal stond, had gered en 't naar een weide had gebracht, doch al spoedig kwam men tot de ontdek king, dat de 22-jarige jongeling den dood had gevonden in het brandende gebouw. STEMMINGEN Provinciale Staten. Gekozen de heeren J. Z ij p K z. (lib.) 2505, Van den Steen (lib.) 2490. De heer N. Sluis (antirev.) verkreeg 2464, de heer J. Buis (kath.) 2386. Schagen, 15 Juni 1898. Door de bakkers in onze gemeente, die voor eenigen tijd de brood prijzen hebben verhoogd, is besloten, Donderdag a. s. de oude prijzen weder in te voeren. Zeker eene welkome tijding voor onze arbeidende bevolking vooral. Den tweeden Pinksterdag had te Zaandam de in dit blad reeds vroeger vermelde meeting plaats ten gun ste van de plattelands-onderwijzers. Van vele zijden mocht deze meeting blijken van belangstelling ondervinden, ook van uit onze gemeente. De Commissie van Plaatselijk toezicht op het lager onderwijs alhier zond n.1. het volgende schrijven in: ^Overtuigd van het goede doel, waar mede tegen 30 Mei a.s. vanwege den Bond van Nederl. Onderwijzers te Zaandam eene vergadering is belegd ten behoeve van de lotsverbetering van de platteland- ache onderwijzers, tevens overtuigd van het nut eener betere bezoldiging dier on derwijzers voor de belangen van het lager onderwijs in het algemeen Betuigt bij dezen, ingevolge het in hare vergadering van 24 Mei j.1. genomen be sluit, hare instemming met het doel der op 't getouw gezette beweging.' Z o n d a g j.1., 's voormiddags van ongeveer 10 tot 12 ure, werd in het locaal #Cérès' een turndag gehouden door de 5 gjmnastiekvereenigingen uit den omtrek. De opkomst der leden was niet ruim, Winkel en N. Niedorp waren niet vertegenwoordigd, maar niettemin werd er met ernst „gebrugd' en met lust Er werden tevens gerepeteerd de staafoefeningen, die ter gelegenheid der Kroningsfeesten te Amsterdam zullen worden uitgevoerd. De welbekende Tobia8 Bamberg zal onze kermis bezoeken, naar 't schijnt met iets zeer belangrijks; daarover vinden we in het Deventer Dag blad het volgende flOnder het vela nieuws en interessants, dat onze kermis biedt, ia er Diets, wat meer verwondering wekv dan de uitvinding, wel ke de beer Bamberg in zijn etablissement op het Kerkhof vertoont. Een menachenhoofd, dat niet alleen dui delijk spreekt en declameert, maar dat ook kan waarzeggenHet raadt de kaarten, welke de bezoekers trekken, en weet te voren te zeggen, hoeveel oogen er met twee dobbelsteenen zullen geworpen wor den. Wat nu voor een gewoon mensch waarlijk al geen kleinigheid is, hoe en op welke wijze ia dit bij Bamberg door een hoofd zonder lichaam mogelijk I Ja, dat hebben wij ook niet gesnapt. Wij erken nen eerlijk, het niet te weten, maar wij weten wel, dat wij de vindingrijkheid van den heer Bamberg bewonderen, en dat geen bezoeker diens tont teleurgesteld zal ver laten, zich beklagende de kleine uitgave voor de entrée.' Het Volksconcert, dat Zon dagavond j.1. door de Harmoniekapel in den tuin van den heer C. Broersma werd gegeven, was druk bezocht. Velen be wogen zich door de lommerrijke paden van den zoo mooien tuin van »\redelust." Gaarne zonden wij zien, dat het fkleingoed' minder door de paden rende, want hoe ijverig de politie ook optrad, de kleinen waren hen natuurlijk nog te gauw en zij, die kwameD om te luisteren, weiden ge hinderd. Het program werd door de kapel accu raat afgewerkt en we twijfelen er niet aan, of dergelijke avondjes vallen zeer in den geest, eu onze kapel maakt zich zeerzeker telkens meer populair eu gewild. Onze vroegere plaat age- noot, de heer A. Rille, ia voor het vol gende seizoen wederom verbonden aan bet Hol!. Opera-Gezelschap, onder directie vnn den heer v. d. Liuden. Waarschijnlijk zal hij de plaats van den heer Engelen vervullen. Onze vroegere plaats- genoot, de heer M. P. Starke, is heden na te Utrecht afgelegd examen geslaagd als ambtenaar bij de Rijksbelas ting. Op een fraaien Gemeen- tera&d kan de Hongaarsche gemeente Nagjrsklod bogen. Alle leden van dit achtbaar lichaam zijn in hechtenis geno men, op grond dat zij een deel uitmaken van een bende dieven, voor wie zij de gestolen waar verkochten. De Spanjaarden krijgen in hun strijd tegen de Amerikanen een bondgenoote, wier medewerking allerver schrikkelijkst kan zijn, nl. de gele koorts, de Am. landingstroepen, voor zooverre daar van kan worden gesproken, hebben reeds van die gevreesde ziekte te lijden. De volgende beschrijving van de gele koorts vonden we in het Rbld. Het verloop der ziekte is ia den regel zeer snel, van 8 tot 10 dagen, soms echter niet meer dan 24 uren. Voor afgaande verschijnselen lusteloosheid, gebrek aan eetlust, duizeligheid, loomheid in 't hoofd en verkoudheid doen zich wel eens voor, maar gewoonlijk komt de ziekte onaangekondigd dadelijk in de Eerste periode. Deze kenmerkt zich door lichte huiveringen, daarna door groo te verhittiag met droogte van de huid, hevige hoofdpijn, snelle pols, rood gezicht, betraande oogen en pijn in de ledematen. De eetlust is geheel verdwenen, maar de dorst is groot. Tevens vertoonen zich neiging tot braken, eene sehenrbuikachtige ontsteking van het tandvleesch, neusbloe ding en andere physieke verschijnselen. De patiëat is zeer gedrukt. Deze periode duurt in den regel twee k vier dagen en wordt dan gevolgd door de Iweede periode, waarin de zieke zich beter voelt. De koorts houdt op, de pijn verdwijnt en de oogen verliezen den on natuurlijke!) glans. De huid wordt soms lichtgeel gekleurd. Na deze korte tijdelijke betersohap treedt soms een werkelijk herstel in, maar veel vaker komt de lijder hierna in de Derde periodewaarin de huid sterk geel wordt gekleurd, de maagkramp terug keert es het zwart braken intreedt. De zieke klaagt over angst, beklemdheid en over grooten dorst. Ten slotte raakt de patiënt aan 't ijlen of wordt bewusteloos en de dood wordt, onder stuiptrekkingen, veroorzaakt door uraemie (bloedvergiftiging door urinestot). Genezing na het intreden dezer periode komt hoogst zelden voor. Hst eenige dat men tegen de ziekte doen kan als ze eenmaal te voorachijn komt, is te zorgen voor koele ligging, goed dieet, znurhoudende dranken en pur gatieven. Men neemt aan, dat de ziekte, waarvan de oorzaak niet met zekerheid bekend is, in nauwe verwantschap staat tot malaria eu intermitteerende koortsen. De gele koorts gaat dan ook vaak met zulke koortsen gepaard en vertoont zich dikwijls onder dezelfde omstandigheden. -— 40.000 menschen begraven! In Engeland is de doodgraver en bewaarder van het kerkhof Kensington te Hanwell, gestorven. De overledene was tachtig jaar oud, en had zijn niet zeer opwekkende bezigheden op genoemd kerkhof van de opening daarvan in 1854 at tot 1893 ver richt, terwijl hij gedurende deze lange periode hoogstens 2 of 3 weken zijn werk zaamheden niet heeft kunnen waarnemen. Naar men verzekert, heeft Neal, zooals de man heet, veertigduizend menschen helpen begraven. I n een tram komt een zeer corpulente dame, waarop een heer hoor baar opmerkt Ik dacht altijd, dat de tram niet voor olifanten bestemd was 1 Mij u heer, antwoordde de dame, een tram is net als de ark van Noach. Er zijn alle dieren in vereenigd, van den oli fant tot den ezel. Reclame. Een zonderling proces is deze week voor een der Parijsche kantonrechters be handeld. Een advocaat die een spoor- wegabonnement genomeo had, eischto in wisseling van zijn bewijs tegen een ander en wel met weglating van twee blaadjes die er aan gehecht waren vol reclames. Hij beweerde, dat aldus de spoorwegmaat schappij hem wel een boekdeel vol adver- tentiën bij zijn kaart kon opdringen en zulks terwijl op het biljet staat, dat het steeds ongeschonden vertoond moet wor den. Hij kan bij zijn contract met de maatschappij niet gedwongen worden, zich te onderwerpen aan die, welke zij met de adverteerders gesloten heeft. De advocaat der maatschappij antwoordde, dat deze het recht had haar biljetten in te richten naar eigen goedvinden. Men is teer benieuwd naar de uitspraak, dia in de volgende week zal worden gegeven. Pest b ij mieren. Door een Engelsch arts worden omtrent de pest bij mieren de volgende mededeelingen ge daan. In een eenigszins afgelegen land huis te Bombaj hield zich in een hoek van den daarbij behooienden tuin een groote kolonie roode mieren op. Op een goeden dag bemerkte hij, dat in de kolonie een groote opgewondenheid en bedrijvigheid heerschte, waarvan hij de oorzaak al spoedig ontdekte in 't aanwezig zijn van een groote hoeveelheid doode mieren, die door de nog levende naar een knil werden geslespt op een meter af stand van de kolonie. Eveneens merkte hij op, dat zij kisine hoopjes rijstkor reltjes wegsleepten en op een hoop brach ten. Waarschijnlijk golden deze voor güufecteerd. Daarop begon een exodus, welke bijna twee dagen duurde «n daar mee eindigde, dat de kolonie zich onge veer een meter verder vestigde. Het sterven in massa duurde echter ook daar voort, zoodat een nieuwe verhuizing on dernomen werd. Dit werd niet iniuder dan viermaal door den arts waargenomen, en telkens was de nieuwe woning der mie ren verder van de besmette plaats verwij derd dan de laatst gekozene geweest was Maar bet hielp niet, de sterfte groeide bij de mieren even snel aan als bij ratten, duiven en vliegen, welke, zooals bewazeu is, evengoed aan de pest ten offer vallen als de menschen. Ten slotte vernielde een troep apen, die in den tuin gvbroken was, den mierenhoop, zoodat verdere waar nemingen niet meer gedaan konden wor den. Talrijka doode miereD van deze kolonie werden aan het bacteriologisch ïnstitnnt ter onderzoeking aangeboden en in deze cadavers werd de pestbacil geconstateerd. Daarmee is tevens aangetoond, dat ook mieren als dragers der pestbacil voor de menschen gevaarlijk kunnen wordeD. S i g a r e n als dievenvangers. In 't burean van een groote verzeke ringsmaatschappij waren reeds gedurende langen tijd diefstallen voorgekomen, zon der dat 't gelakt was, den dader ta kan nen snappen. In de kleedkamer werden uit de jassen sigaren en kleingeld gehaald. Daar men den bedrijver dezer euveldaden niet aan het gerecht wilde overleveren en alleen een kleine waarschuwing wilde toedienen, zoo aon men op een middel om den lang- vinger te vangen. Eindelijk wist een dok ter een zeer eenvoudig en practisch middel aan te geven. Op zijn raad liet men siga ren maken, waaraan men aan de punt wat Anilinpoeder had gedaan, voordat men het dekblad erom had gerold. In den zak van een overjas werd een aantal van die sigaren gedaan en reeds denzelfden avond waren de zakken leeg. Den volgen den morgen weiden de beide persoaen, die onder verdenking stonden, nanwkeurig gadegeslagen. Wie van de bewuste sigaren had gerookt, moest blauwe lippen hebben. Dat was bij geen van beiden het geval, m»ar wel waren bij den een de beide lip pen sterk gezwollen. Op de vraag, hoe dat kwam, gaf de man ten antwoord, dat hij aan een mondziekte leed. Men stuurde hem daarop naar de arts die het middel had aangegeven. Deze onderzocht hem nauwkeurig en vond dat hij zijne lippen en mondholte met esn bijtende vloeistof sterk gespoeld en gepoelst had. Van de Anilir.kleur was geen sier te bespeuren. Een apotheker kon verklaren, dat de man van ham aluin had gehaald. Een aanklacht heeft men niet ingediend. Langs een omweg. Hij. Ik spreek nooit over iets, waarvaa ik geen verstand heb I Zij. Maar vind u hst niet rersohiikke» lijk vervelend, nooit iets te zeggen?

Schager Courant | 1898 | | pagina 2