Jb. Zijp Hz., Lees! Lees! Herstemming Prov. Staten. Kiezers GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. Predikbeurten. Egmond-Binnen 19 Juni. Zijpe, Schagerbrug. Anna Paulowna, 19 Juni '98. Anna Paulowna, 21 Juni 1898. Leerzaam voor onze vrij zinnige kiezers. Duur brood. KERMIS. Ergerlijk! Onze kermi8paardeumarkt, te SCHAGEN. te Anna Paulowna. II arsingerhorn. vrucht hebben doorloopen, wordt, na een ingesteld onderzoek, het getuigschrift mo del W uitgereikt. Zij, die ingeschreven zijn voor de lich ting 1899, bekomen, zoo zij den cursus 1898/99 met vrucht hebben doorlooptn, ais overgangsbepaling eveneens het getuig schrift W. Te Kolhorn zal op den Kioningsdag in de N. H. Kerk door on geveer 180 zangers en zangeressen wor den uitgevoerd de Koninginne-Cantate, van Joh. W. Wensink. De aandeelen in de Wol- veevereeniging, houderd in getal, zijn thans alle geplaatst. Hedenavond werd ten koffiehuize van den heer J. Appeldoorn te EgmoL,d-Bin- nen de tweede algemeene vergadering van den yOranjebond der Binnen Egmonden" gehouden. De President ontwikkelde het program ma voor den alhier te houden historischen optocht, welk programma bij acclamatie definitief werd vastgesteld, waarna hij deze tweede geanimeerde bijeenkomst met een kort opwekkend woord «loot. Na Zondagmorgen door zijn schoonva der D«. de Jode bevestigd te zijn, hield Ds. Kniphuizen des namiddags zijn in- treêrede. B ij de Dinsdag j. 1. te Ha- ringcarspel gehouden stemming voor een lid van den Baad, vacature-ifor«£, wer den 150 «temmen uitgebracht, waarvan 61 op den heer Jb, Smit41 op den heer W de Jongh21 op de heeren A. Kroon en J. Waal en 6 van onwaarde. Herstemming zal alzoo plaats hebben tasschen de heeren W. de Jongh en Jb. Smit. Sedert eenigen tijd ont vangen de werklui op de lucifersfabriek te EINDHOVEN hun geld in gestempelde zakjes Moeder de vrosw kan daarop le zen, wat de maD, de jongen of het meis je in een week heeft verdiend, zoodat achterhouden van loon nu zoo goed als onmogelijk is geworden. Vooral voor de jongens waB zulk een maatregel zeer noo- dig, want er waren er maar al te veel, die een goed deel van hun weekgeld achterhielden voor ziohzelf. Onze leeraar Ds. Miedema deelde heden aan 't einde der godsdienstoefening mede, dat hij bedankt had voor het beroep naar Den Helder, maar gemeeHd had, znlks niet te mogen doen voor een op hem uitgebracht beroep naar Bestgum, prov. Friesland. Dientengevolge zal ds. Miedema ons ia den loop der maand September verlaten. Gisterenavond vergaderde de liberale kiesvereeniging „Algemeen Belangtot het kiezen van eeu candidaat bij de her stemming voor een lid van de Provinci ale Staten. Nadat de commissie, in de vorige vergadering benoemd om een meeting te Schagen voor te bereiden,bij monde van den heer Je lies rapport had uitgebracht, werd met algemeene stemmen als candidaat gekozen de heer J. Zijp te Wieringer- waard en besloten, zooveel mogelijk tot trouwe opkomst bij de stembus op te wekken. Niemand bet woord verder verlangen de, sluit de voorzitter de vergadering. De Haagsche Courant noemt de Haagsche verkiezing akelig bedroevend voor de vrijzinnigen, die een treurig figuur hebben gemaakt. Na gezegd te hebben, dat de volgorde der stemmencjjfers leer zaam is, met het oog op de politieke en maatschap pelijke schakeeringen der candidaten, vervolgt het blad En nu zal men ze eens zien loopen hij de her stemming, die „ijverige* liberale kiezers! Maar intusschen hebben zij, die eeu paar weken geleden den heer Dolk er in brachten en die in Maart 5028 stemmen uitbrachten op dr. Buysch, tegen 3690 op den heer Van Berckel, nu, door het thuisbljjven van 1150 liberalen, de heeren Gevers en Van Wassenaer doen kiezen mei 4506 en 4231 stemmen 't Is mooil Waarlijk een menseh zou er ple zier in krijgen, zich warm te maken voor het publiek belang 1 Ze laten je praten, en met hun elfhonderden zijn ze te onverschillig om even naar hun stembureau te gaan. Nu is Leiden in last maar nu is 't te laat, althans voor 40 percent. Door de welwillende hulp der Haagsche vrijzinnigen zijn de anti-liberalen al weer 4 stemmen verder opgeschoven naar de meer derheid. 't Prettigste van alles is, dat men tegenwoordig hier het opwekken van d» kiezers zoowat heelemaal alleen asn de kranten overlaat: buitengewoon veel eer, maar waar, op die manier, de kranten wel eens voor konden gaan bedanken. Maar men denktKomdat zeggen ze wel, maar ze doen 't toch niet, want daarvoor hebben ze te veel belangstelling voor de publieke zaak. 't Kan zijn. Maar zelfs aan het lankmoedigste geduld kan eenmaal een eind komen. En over de verkiezingen in Zuid-Holland in het algemeen zegt do Haagsche Ct. Slotsomde Staten van Zuid-Holland zjjn, nn al, bijna om. Alleen als, met buitengewoon groote in spanning, al de herstemmingen door de liberalen worden gewonnen, blijft er een noemenswaardige liberale meerderheid, waarin dan de vooruitstrevenden de beslissing in handen zullen hebben. Maar als de vereenigde anti-liberalen bjj de herstem mingen nog maar een paar plaatsan winnen, dan kunnen tegen 't volgend jaar niet alleen de heer Muller, maar óók de heeren Vening Meinesz, Vlie- lander Hein en van Boneval Faure hunne matlen in de Eerste Kamer oprollen en krijgen we voor Zuid- Holland in die Kamer twee antirevolutionnairen en «wee ruomsch-katholieken. Naar aanleiding van de levende schildpadden, met juweelen geïn- crusteerd, die, evenals te Amsterdam, ook te Berliju verkocht worden, geeft Uit het denkbeeld aan, meer gedierten tot toiletver siering te utiliseeren.Als diadeem wil het den boomkikvorsch met zijn laddertje aanwenden, waar hij bij regenachtig weer opklimt; alsoor- hangets flinke spinnen met hun webben, die zij aan de wenkbrauwen en de kin vastmakenals broche een meikever op sen nagebootst bladals armband een hagedis aan een gouden ring geketend, met dito watersalamander voor het cein tuur. Biugadders en ratelslangen kannen als collier dieneniedere kleurige worm ais ring om den vingereeu paling als kouseband is reeds door de volkstaal vooruit gezien, men spreekt immers bij afgezakte konsen reeds van „aal in de kousen", ^aal om de kousen" zal dus niet vreemd zijn. Fijne familie. Meester: Waatom kom je zoo iaat in school, Ko- hus Kobns. Ze hebben op de markt 'n dief opgepakt en nou zei moeder, dat ik 'res even moest gaan zien of 't vader ook was. K o g e 1 r r ij. Een kogelvrije soldaat was zeker korpo- rial Laarie van de Seaforth Hooglanders, die onlangs in Egypte den slag bij de Atbara medemaakte. Aan zijne zuster schreef hij tfGij zult mijn naam misschien gevon den hebben onder de licht gewonden en nu denken, dat ik in het hospitaal ben. Nu, geraakt ben ik, maar weet er veel minder van dan vroeger van menige voet bal-partij. Evenwel was ik dien dag en Met 1 Juli eindigt in Frankrijk de termijn v»n schorsing voor het invoer recht op granen. Daar de broodprijzen niet aanmerkelijk zijn gedaald, heeft o. a. de departementale raad van de Seine (Pa rijs) den wensch uitgesproken, dat de schor sing worde verleDgd. De gemeenteraad van Havre heeft nret algemeene stemmen hetzelfde gevraagd en tevens er op aan gedrongen, dat de invoerrechten op granen voor goed worden afgeschaft. nog menigen dag daarna een persoon van gewicht, want alle officieren er. kamera den van het bataljon overstroomden mij met vragen, noemden mij den onkwets- baren soldaat en wilden weten, of ik er ook iets tegen had, als ik eens e«n paar salvo'8 op mij liet afvuren, alleen maar om te zien, of mij dat zeer zou doen. „Nu is het waar, dat de meosto pan den en slippen mijner kleeding zijn stuk geschoten, terwijl mijn persoon zelf om trent ongedeerd bleef. „Vóórdat ik binnen de zareba (ver- schausing van doornstruiken) kwam, was ik nog niet geraakt, maar kort daarna nam een kogel den neus van royu linker schoen weg. Mijn voet bleef gelukkig vrij, doordat mijn schoenen iets te groot wa ren ik had die z66 gekozen, om gemak kelijk te kunnen marcheeren en mijn schoenen 's nachts aan te kunnen hou den. „Dairna werd mijn bajonet getroffen, eD wet zóó, dat zij als een elleboog verbo gen werd. „Spoedig daarop ging mij een kogel bij het handgewricht door de mouw en maakte twee gaten daarin, doch bezeerde mij zelf niet. v Ernstiger geval was het, dat kort daarna een schot mij zoo goed als ontwapende, want een kogel versplinterde de kolf van mijn geweer, terwijl ik laadde, en schampte af op een metalen schroef; ware mijn geweer niet in dsn weg geweest, dan zou deze kogel mij recht door het lichaam zijn gegaan. „Nu kreeg ik te doen met een nik ker, die op eens uit een kuil spronghij stak naar mij met de lans, miste op een duim na mijn ribben en scheurde mijn spekzak open. Een oogenblik daarna schampte een kogel langs mijne hand, zoo dat die een weioig begon te bloeden. #Toen ik den oever der rivier bereikte, die daar bijna loodrecht naar het water af- helde, kreeg ik een schot van beneden, 20 voet omlaag, en iets naar links. Deze kogel veroorzaakte de wond, die mij op de lijst heeft gebracht en die zoo merk waardig was, dat ik voor den generaal heb moeten paradeeren. De kogel ging door de klep van mijn rechter-patroontasch, die juist open was, vloog door mijn rechter jaszak, vernielde een pennemes en twee potlooden, scheurde vier gaten in mijn hemd, maakte eene wond van twee of drie dnim lengte op mijne borst, doorboorde den riem van mijne linker-patroontasch en kwam weer uit mijne jas bij den linker schouder. „In den namiddag ging ik even naar het veldhospitaal en liet mij een weinig verbinden, maar ik weet er ni'ts van. Ik ben dus, zooals iedereen zogt, wonder gt- lukkig vrij gekonen, tsiwijl andere arme kerels het zooveel te slechter getrof fen hebben." Wanneer wordt het moest gelogen Yóór een verkiezing, tijdens een oorlog en na eeu jachtpartij 1 Nog enkele uren en gij gaat beslissen, wie de candidaat zal zijn, die naar de Provinciale Staten zal worden afgevaardigd. Genoegzaam is het aangetoond geworden, wie, en waarom die persoon, de gewenschte man is om naar onze Staten te worden afgevaardigd. Maar 't komt er op aan, dat men gaat te stemmen en niet thnis blijft, want voor de vrijzinnigen schuilt juist het gevaar in het thuisblijven. Dat is in meer dan één district bewezen. Want, Kiezers, vergeet niet, dat de vrijzinnige partij elders vele plaatsen in de Provinciale Staten heeft verlo ren en dat de Kerkelijke partijen, en die zijn in ons district de hulp van de protectie, die zetels hebben ingenomen. Het gevaar dreigt, dat de Eerste Kamer, die de wetsvoorstellen van de Tweede Kamer heeft goed te keuren, in handen komt van de Kerkelijke fractie. Helpt dus, Kiezers, in de Provinciale Staten kiezen afgevaardigden, die op hun beurt een Eerste Kamer zullen helpen samenstellen, die lijnrecht staat tegenover elke kerkelijke overheersching. Kiezers, sluit u aanéén en gaat allen zonder uitzondering ter stembus en strijdt ervoor, dat tenminste uit ons district niet worde afgevaardigd een man, die zich niet heeft ontzien, met onze tegenstanders op politiek gebied gemee- ne zaak te maken niet worde gekozen J. Koomen Hz. van Winkel, dien men nog wel vrijzinnig durft noemen en dus dan, evenals Ezau, zijn eerstgeboor terecht verkocht heeft voor een sohotel linzen. Geen gehoor gegeven aan gemakzucht, niet zich in slaap gewiegd met het praatje o, Zijp zal er wel komen want, Kiezers, weest gewaarschuwdals ge niet als één man ter stembus gaat, is deze zetel in de Prov. Staten voor de vrijzinnige partij verloren en zult ge door een tweeden protectionist worden vertegenwoordigd. Op dus, al wat stemmen kan en stemmen mag, gaat ter stembus en stemt Jb. ZIJP Hz. Kiezers, ziet rondom en aanschouwt het samengaan der verschillende heterogene bestanddeelen; let goed op het gaan van Dordt en Protectie arm in arm naar de stembus en vraagt dan u zelf afMogen we aan den candidaat Koomen onze stem geven Yergeet niet, dat, wanneer een candidaat er door de hulp van een zekere categorie komt, hij ook, in het college zijnde, rekening heeft te houden met de eischen, die door die categorie zullen worden gesteld. Denkt er dus aan, kiezers, dat ge alleen voor oogen moet houden het weren van allen, die met de kerkelijke fracties in overleg treden en dat met kracht geweerd moet worden eiken candidaat, die zijn verkiezing zal te danken hebben a an een verbond, dat alles zal aanwenden om onze vrijzinnige beginselen te fnuiken. Daarom nogmaals, voor de laatste maal, 't is dien ge stemmen moet. Schagen, 22 Juni 1898. We heble.i 4 dagen van onze kermis doorleefd en zijn dus al weder iu da gelegenheid geweest, zoo 't een en ander te zien. Het eerste bezoek, dat we gebracht hebben, was aan de zeer net ingerichte tent van den heer David Tobias Bam— bergwe zijn er met groote nieuws gierigheid ingegaan en met niet minder ver- en bewondering uitgegaan, 't Is, zoo als da heer Bamberg zegt, schijn, en schijn bedriegt, zoosls men weet, volgens 't spreek woord maar om op een dergelijke wijze bij den neus genomen te worden, brengt ons onwillekeurig in bewondering voor den ontwerper van zooveel handig heid. Het menschtnhoofd van den heer David Tobias Bamberg spreekt en ziet en hoort, declameert, en wit het gokst is, is helderziend, is een toekomst- lezer. Het raadt de kaarten, die men nit een spel trekt, 't raadt de oogen, die met dobbchteenen worden geworpen, enz. We gelooven dan ook, dal de zeer velen, die met ons do tent van den heer Bamberg hebben bezocht, geen reden tot klagen hebben gehad niet alleen, maar volgaarne een ieder eeu bezoek aanraden, verzekerd zijnde dat ook die bezoekers op hun beurt zullen genieten. Na den stoomdraaimolen krijgt wel het meeste bezoek het paardenspel van den heer Boberti, dut het bezoek van velen ten volle waard is. Het vele schoons, dat het pro gramma belooft, wordt in werkelijkheid ver toond en met zorg afgewerkt. Zoowel het slaDgenmensch, als de dames-paardrijd- sters, en de paardendressuur, b. v. van het vuurpaard Blitz, dat door een vuurgloed wordt gedreven, zijn bepaald zeer beziens waard en verdienen bezoek, dat, we twij felen er niet aaD, het circus wel gebracht zal worden, want als de verschillende mon den van hen, wier oogen het gegevene hebben aanschouwd, dat prijzen, dan blijft de goede vrucht daarvan gewoonlijk niet weS* Een kijkje in het Panoptioum of Wassenbeeldenspel was daarna aan de beurt en hetgeen in ons vorig nummer door onzen collega uit Deventer daarover werd gemeld, kunnen wij ten volle onderschrij ven: het wassenbeeldenspel is ééa van de grootste aantrekkelijkheden onzer kermis. Wil men nog meer kunstig gezichts bedrog, dan begeve men zich nasr de tent der Helvetia Diana, waar men op zeer bedrieglijke wijze de verschillende gedaante-verwisselingen van een jong meis je in een beeld, in een geraamte, in een eifffltoren enz. aanschouwt. Ook hier is het natuurlijk aangelegd op schijnge- zicht, maar het is bepaald zeer aantiekkelijk om eeDS te gaan zien. Ook hisr zal men met bewondering de velschillende uitkom sten der optische kunst aanschouwen. Bij den heer A. Broere schijnt een goed gezelschap geëngageerd te zijn, of schoon we daarover niet kunnen oordee- lenbij een bezoek aan de loev- liteit van den heer Broere troffen wij 't niet bijster daar we juist in een pauze binnen kwamen en we niets anders te beoordee- len kregen, dan de virtuositeit van een paar heeren op piano, trom en viool. In de localiteit van den heer Mooij op de Marktplaats treedt gedurende de kermis op het Crfé-chantant-gezehchap onder directie van den heer Qroen. Dit gezelschap deed zich van heel gunstige zijde kennen en gaf den bezoekers van het café van den heer Mooij menig pret tig oogenblik. Wij brachten Dinsdagavond een bezoek aan de Cérès, waar de heer de Froomen met een specialiteiten - gezelschap op treedt. Wat wij van het zeer varieerend pro gramma zagen, voldeed ons uitstekend. De werkzaamheden van de familie Nieuicen- huis en vooral die van de heeren Wilson zijn een druk bezoek waard. Dit specia liteiten-gezelschap behoort zeker tot de beste amusementen van onze kermis. Den geheelen Dinsdaga*., «an 8 tot 12 uur, een respectabel tijdje naar onze roeaning, duurde de tooneelvoorst. in hel Noord- holl. Koffiehuis van het gezelschap onder directie van den heer De lmonte. Nu, 't was goed, dat d# lange zit ver goed werd door 'tgeen op het tooneel ten beste werd gegeven, want over het alge.meen genomen liep alles flink en ge animeerd van stapel. Onze lezers zullen zich zeer zeKer nog wel de voorstelling herinneren van het Botterdamsch toonetlgezslscbap, dat in 189 4 optrad eveneens met Yriend Fritsen kan zoodoende de inhoud van het tooneelwerk gevoeglijk achter wege blijven. Zooals gezegd, over 't algemeen was de uitvoering goed en kannen we veel roem hebben voor hetgeen ten tooneele werd gepresteerd. De heer Ducaju gaf een goeden, hoewel wat al tn luidruehtigen Vriend Frits, Aug. Kielh was een geestige, guitige David Sichel, Mej. Hens een verlegen, maar niet fijn geteekende Suze, (tusachen twee haakjeB: een pluimpje verdient deze jonge dame voor de geschie denis van Bsbecca, dat was heel goed,) mevr. Kielh gaf Catbérin, de dienstmeid, vooral in het laHste bedrijf heel goed weer en ook de audereu waren op hun plaats. We hebben het gezelschap in Galeotho. als uitstekend leeren kennen, bij de op voering van Vriend Frits heeft men den goeden roep hooggehouden. Wat we gaarne zouden willen, iseen beetje meer, of liever wat minder werk zien gemaakt van grimee ren; 'l is waar, dat smiksel is niet duur, maar zie, daarom behoett men er zich niet zoo veel van op het gezicht to smeren, en dan, mijnheer Ca.anca, waar heeft u dien buik opgedaan; mijn goede mijuheer, hij was in één woord kolossaal, en wat vier kant, hi? Tot slot: De wachtkamer le kl*sse,en met nog meer genoegen dan Vriend Frits, is dit stukje gevolgd; Mj. M. Eggers wordt gaarne hulde gebracht voor de uitste kende en kranige wijze, waarop haar mond je zich in dit stukje heeft geroerd, 't Was bepaald om respect voor te krijgen. God, mensch, wat een rammel en ik ge loof, dat menige „Hij* in de zaal in stille een goddank dat de mijne zoo niet is, za! hebben geslaakt. We zullen mej. Eggers gaarne nog eens zien optreden, niet twijfelende, of de gunstige meening, van haar opgedaan, zal zich bevestigen. Het tamelijk goed opgekomen publiek toonde door davereud applaus, dat het gezelschap gaarne hulde voor zijn spel werd gebrachtalgemeen was men tevreden. Bupaenplaag. In den tuin van den hear C. de Jongh op het Noord alhier staan 4 hoornen, elzen, op eiken tuinhoek één, die van onder tot boven vol rupsennesten zitteD. Er is bijna geen groen blaadje aan te be kennen elk takje is wit van fijn rag, waardoor de boomen het aanzien hebben van gesluierd te zjjn. Honderden bij hon derden rupsen krnipen langs stam, takken en bladeren en alleen door middel van het aanbrengen van een breeden rand teer is het gedeeltelijk le voorkomen, dat de rupBen zich naar andere boomen zouden begeven. In een paar dagen lijds doodde de heer de Jongh naar zijn schatting wel 20.000 van de onwelkome gasten. Twee kooplieden van Alkmaar reden Ma ui- dag j.1. ineen met een paard bespannen kar langs Grootewa] naar de huisjas bij Haring- huizen. Dit geschiedde op een zoo woeste maaier en ondanks dat werd het arme dier Dog afgeranseld, dat het riadelijk struikel de, met het gevolg, dat het een zijner voorpooten brak. Dinsdagmorgen te onge veer 8 ure had de heer K. K. alhier op de Hale het ongeluk, doordat het paard schrikte van een hoop steenen, met rij tuig en al te water te geraken. De inzit tenden, de voerman met vrouw en dochter, kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Tuig en rijtnig waren danig gehavsnd. De kinderen der B. C. Parochiale school ontvangen, naar ons werd verzekerd, bij de a. s. prijsuit- deeling een spaarbankboekje waarop een zekere inlaag. Een vei mogend geloofsge noot uit onze gemeente heeft de belofte gegeven, voor de benoodigde gelden te zul len zorgen. eigenaardig ook „hooitrekkeismarkt" ge noemd, leverde voor liefhebbers van schooue psarden weinig aantrekkelijks op. Aaa de lijn stonden 157 uitsluitend werkpiaiden. De prijzen liepen van 75 tot 200 g. De markt was in den beginne bepaald stug. Doch gelijk het bij een droevigvn morgen tegen den middag wel eens opklaart, zoo was het ook hier. Het slot was dan ook, dat bij een vrij levendigen handel heel wat paarden aan den maB werden gebracht. - Onze vroegere plaatsge noot, de heer JP, Grootheeft met goed gevolg het eindexamen in de theologie afgelegd. De heer Groot is thans als Doopsgezind predikant beroepbaar. Het programma voor de uitvoering dor muziekvereenigingen bij gelegenheid der InhuldigiDgsfeesten alhier, zal uit de volgende nummers be staan #Aan Koningin Wilhelmina*, mu ziek van L. A. Schouten, woorden van Jb, Denijs Jz.; „Feestzang*, muziek van Kramer, woorden van J. H. Bessing Sr. „Holl. Glorie", van B. Hol; „Nederland en de Zee*, van Brandts Buijs„Wilhel mus* „Wien Nserlandsch bloed* en „Kroningslied* van Van der Heijden. De uitvoering zal Donderdags van de Feestdagen plaats hebben en wel des namiddags ten 2 ure. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags O", uur. 26 Juni Geen dienst. Herv. Gemeente Gedurende de maaud Juni telkens s voorm. half tien dienst. Hervormde Gemeente, De godsd.-oefeningen beginnen om 9'/a uur« 26 Juni Geen dienst.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2