INGEZONDEN. Pollet mekt t «eek. Noordzeekust in Noord-Holland. Groene bemesting. C. NOBEL. Buitenlandse!! Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Do onderwijzeres Mej. J. W. C. v. Ros-1 sum aan school no. 2 te Anna Paulow- na, is als zoodanig benoemd te W e e s p, school A, ingaande 16 Augustus e. k. Woensdagavond verga- derde te Winkel bij den heer IV. Smit de Commissie voor de kroningsfeesten. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. Onnekej, die de benoeming aan nam, onder mededeeling, dat hij wegens drukke bezigheden en ook om zijn plaats aan jongere krachten over te laten, eerst van plan was geweest, voor zijn benoeming als commissielid te bedanken, doch van meening veranderd was na verno men te hebben, dat dan ook meer personen zijn voorbeeld hadden willen volgen. Tot secretaris werd gekozen de heer P. Lam.mersch.aag en tot penningmeester de heer iS. Rentmeester. Verschillende commissiën werden gevormd tot 't inza melen van gelden, eene commissie van 5 leden tot 't ontwerpen van een program van feestelijkheden en ten slotte besloten, over 14 dagen te maken, met een en ander zooveel mogelijk ge reed te zijn en dan weder te vergaderen. Op voorstel van een der leden en met toestemming van autoriteiten werd beslo- ton, dat de vergaderingen zullen gehou den worden in 't Raadhuis, waardoor 't bijwonen er van voor sommigen niet de bezwaren oplevert, die aan 't vergaderen in een koffiehuis zijn verbonden. Ontsteken van gaslicht. Het Handelsbl. schrijft: Wij hebben kennis gemaakt met een nieuwe vinding, die ongetwijfeld spoe dig burgerrecht zal verkrijgen. De Kristal Gasgloeilicht Maat schap p ij (AMSTERDAM, Amstelstraat 3) heeft het middel gevonden, gas te ontsteken, zonder dat daarbij van luci fers als anderszins gebruik behoeft ge maakt te worden. Zooals men weet wordt dit ook verkregen door een platina-plaatje te bevestigen nabij den brander, doch dit schijnt niet duurzaam genoeg te zijn. De nieuwe methode is hoogst eenvou dig. Het kousje is hetzelfde, dat voor gewoon gasgloeilicht wordt gebezigd Aan beide zijden er van is echter een dun straaltje gedrenkt met een oplossing, waarvan de samenstelling een geheim is. Even nadat men de gaskraan geopend heeft, ziet men de beide straaltjes gloeien en het licht wordt vanzelf ontstoken. Yooral voor winkeliers, die in hunne kasten licht ontvlambare artikelen uit stallen, is de vinding van gewicht, daar het manoeuvreeren met een stok, waar aan een spirituslicht verbonden is, steeds een gevaarlijk werkje blijft. De minister van Binnen 1. Zaken heeft o. m. voorgesteld, een af zonderlijk laboratorium op te richten tot het scheikundig onderzoek der producten van de zuivelindustrie en tot het hou den van toezicht op de zuivelbereiding, en de oprichting van een afzonderlijk zuivelcontröJestation, waardoor de boter- fabrikanten de gelegenheid zullen hebben, zoowel hun product als hunne werk plaatsen te stellen onder geregeld toe zicht van Rijkswege. Deze inrichting zal dienen totlo. het doen van scheikun dige bepalingen in verband met de uit voering van de boterwet2o. het houden van toezicht op de bereiding van boter en later wellicht ook van kaas van hen, die zich onder dit toezicht wenschen te stellen 3o. de geregelde critische studie van de uitkomsten der verschillende methoden van zuivelonderzoek. De kosten worden geraamdvoor stichting van het gebouw op f 25000 voor kosten van inrichting op f 10000 te zamen f 35000. De bedoeling is, de in richting te vestigen te Leiden. De uitgaven voor personeel worden geraamd op f 10650, naar rede van minimum tractementen ad f 2400 voor een directeur, f 1300 voor een schei kundige, f 1000 voor 2 assistenten, f 550 voor een amanuensis (met vrije woning) en voor een bediende f 500voorts zullen aanvankelijk drie inspecteurs worden aangesteld op een minimum tractement van f 1300. Yooreen college van commissarissen is f 1000 uitgetrokken. De betrekking van secretaris der com missie van toezicht op de Rijkslandbouw proefstations en het secretariaat van het college van commissarissen zullen ver- eenigd worden. Van de belanghebbenden zal een billijke vergoeding voor het onderzoek worden gevorderd. Eene som van f 40.000 zal noodig zijn voor de uitbreiding der gebouwen van de Landbouwschool te Wageningen en tot herstel van den toestand van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn is tevens een eerste termijn aangevraagd voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 85.000, noodig tot stichting eener proef- boerderij ten behoeve der bacteriologi sche afdeolingvoorts is geld aange vraagd voor de vestiging van het proef station in een afzonderlijk gebouw. Ein delijk wordt f 3500 aangevraagd voor de verbetering van een der stallen van het hengst-veulendepót te Bergen. I n't hierboven staande bericht melden we,dat de minister van binnenland- sche zaken geld heeft aangevraagd voor de oprichting van een afzonderlijk labo ratorium tot het scheikundig onderzoek der producten van de zuivelindustrie en tot het houden van toezicht op de zui velbereiding. Dit wordt genoemd een dringende eisch des tij «Is. Ten eerste is de oprichting van zulk een afzonderlijk laboratorium noodig met het oog op het steeds in omvang toenemend gerechtelijk boteronderzoek. Bedert de verscherpte naleving der bo terwet bedroeg het cijfer vau ingezonden monsters voor 1897 3457. Tot dus verre had dit onderzoek aan de Rijks landbouwproefstations plaats en met de meeste moeilijkheden te kampen. Door de oprichting van dergelijke zui- velcontrólestations zal de boterhandel ten zeerste worden gebaat, omdat daardoor de goede naam van het Nederlandsche zui vel krachtig zoude worden gehandhaafd. Deze maatregelen kunnen dan alleen af doend geacht worden, wanneer belang hebbenden uit eigen wil medewerkeo, waaraan niet getwijfeld behoeft te wor den, daar alleen door het bedoelde toezicht met volkomen zekerheid de onvervalscht- heid der waar kan worden vastgesteld, eene zekerheid, die den eerlijken producent niet anders dan ten goede kan komen. Wenscht men die onvervalschtheid in alle gevallen volkomen zeker vast te stel len, en dit alleen is een waarborg, die èn voor den producent èn voor den af nemer waarde heeft, dan moet de schei kundige controle langs andoren weg worden aangevuld. Het meest geschikte middel daartoe is eene goed georgani seerde bedrijfscontréle, een toezicht naino- lijk op de wijze waarop en de omstan digheden waaronder de boter wordt bereid. Het aldus produceeren van boter on der toezicht van Rijkswege zal voor den producent zeer groot voordeel oplevere n, door de garantie van echtheid, die zijne waar daardoor verkrijgt, waartegenover het groote nadeel staat, dat hem wacht, wanneer dat toezicht te zijnen opzichte wordt ingetrokken. Het spreekt van zelf, dat bij den algemeenen maatregel van bestuur, waarbij dat toezicht in bijzonderheden moet worden geregeld, waarborgen zullen gegeven worden, dat naast strenge eischen voor eene deug delijke contróle, het toezicht niet licht vaardig zal worden teruggenomen. Nog een reden, welke de oprichting van een afzonderlijk laboratorium wet tigt, is de uitgebreide werkzaamheden aan de proefstations, die jaar op jaar in omvang en belangrijkheid toenemen en waardoor zoodoende voor het uitoefenen van een vergelijkend, critisch onderzoek van de verschillende nieuw-aangegeven methoden tot onderzoek van boter en magarine geen tijd overblijft. Te GRONINGEN viel er Vrijdagmiddag te 2 uur fijne sneeuw. Ten Noorden van het dorp BOERTANGE woont in een oud en bouwvallig stulpje de 55-jarige Remke Ruiter geheel alleen. Reeds jaren woont hij er, tevreden met zijn lot, vlijtig zijn stukje gronds bewerkende, zijn varken verzorgende. En toch is de man.... steke blind. Ja! reeds jaren mist hij het edele zintuig, kan hij niets van de schoone natuur genieten, kan hij zijne bloed verwanten, vrienden en kennissen, die helaas zoo weinig zijn, wel hooren, maar niet zien. Yanaf zijn 28ste levensjaar heeft hij het gezichtsvermogen toch reeds gemist. En trots deze omstandigheid redt de voor zjjn tijd reeds grijs geworden man zich alleen, spit hij zijnen akker, poot hij de aardappelen, houdt ze schoon en rooit ze Alles gebeurt op den tast af. In het Regeeringsantwoord op het verslag van de Eerste Kamer betreffen de het wetsontwerp tot voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in Noord-Holland tusschen de Helder- sche en Hondsbossche zeeweringen, wordt medegedeeld, dat onder de kosten van aan leg ook die van onteigening begrepen zijn. De Minister deelt het gevoelen, dat het hier een zeer buitengewoon geval betreft in de regeling waarvan in geen geval een antecedent mag worden gezien voor andere gevallen. Noch op de ge meente Callantsoog, noch op de eigenaren der duinstrook rust de verplichting om te gedoogen, dat de Staat tegen het buitenbeloop of in den buitenzoom ver dedigingswerken aanlegt. In eene afzonderlijke beantwoording van de nota van den heer Röell, ver klaart de Minister verder, dat geenszins kan worden toegegeven, dat eene over weging van het Statenbesluit van 29 Maart 1898 er op wijst, dat nu zal zijn uitgemaakt, „dat de verdediging der Noordzeekust als Rijkszaak tot de ver plichtingen van het Rijk behoort." Met de Staten acht de Minister het wen- schelijk, het reeds zoolang hangende verschil tot een einde te brengen, zon der evenwel de wijze, waarop dit ge schiedt, als een antecedent te willen doen gelden, omdat lo. waar het steeds erkende beginsel, dat de onmiddellijk belanghebbende gronden in de kustverdediging hebben bij te dragen, wordt behouden, tevens regel moet blijven, dat de uitvoering der wer ken door hen, met medewerking van het bevoegde gezag, en niet door het Rijk geschiede, zij het dan ook met Rijkshulp, zoo noodig 2o. in beginsel aan de oprichting van een waterschap, omvattende al de gronden, die bij de kustverdediging belang heb ben, de voorkeur moet worden gegeven 3o. de bij deze speciale regeling ge maakte repartitie der kosten geen maat staf behoeft, noch behoort te zijn voor andere gevallen, waarin hulp van het Rijk en de provincie wordt ingeroepen. Het is thans nog niet te voorzien, bin nen hoeveel jaren de verdediging van het door het Rijk te verdedigen kustvak over de volle lengte noodig zal zijn. Hdbld. Aan iederen landbouwer, die dit jaar karwij heeft verbouwd, of vroege aard appelen, of vlas, wintergerst, knollenzaad, koolzaad, mosterd, winterrogge, veldsla- zaad heeft te veld staan, raad ik ten sterkste, direct na het oogsten of het aan hokken zetten van het gewas, het veld niet al te dun om te ploegen, het daarna te eggen, het dan te bezaaien met 2.5 H.L. gewone wikken (goed kie mende) per H. A. en deze flink in te eggen. Wanneer de wikken niet te laat worden gezaaid, in een niet te drogen grond, leveren zij in den herfst een kolossaal weelderig gewas. Ploegt men dan dit gewas in den laten herfst of in het voor jaar onder (men kan het ook voor de vorst invalt groen vervoederen, en dit is, wanneer men het vee er voor heeft, nog voordeeliger, als men tenminste de pis van de beesten goed bewaart), dan heeft men daarmede eene uitstekende bemesting aan den grond toegevoegd, waarin allerlei gewassen, en vooral ook late aardappelen en andere late gewassen, uitmuntend groeien, terwijl de aardappelen uitstekend van smaak zijn. Men zaait ook wel eens gele mosterd of raapzaad, met het doel, het groene gewas later onder te ploegendoch deze gewassen verrijken den grond niet veel met stikstofterwijl wikken eene groote hoe veelheid van deze dure stof in den grond brengen. Op de proefvelden in ons land is steeds gebleken, dat wikken verreweg de voor keur verdienen en dat erwten dikwijls niet veel bij de wikken achterblijven. Het spreekt van zelf, hoe eerder de wikken worden gezaaid, des te meer groene massa kunnen zij leveren, en als de omstandigheden gunstig zijn, kan die massa geweldig groot zijn. Het welslagen hangt in de eerste plaats af van eene goede opkomst. Zijn de wikken goed opgekomen en heeft men niet al te laat gezaaid, dan moet het weer al zeer ongunstig zijn, als men niet een mooi gewas verkrijgt. En wan neer het weer in den herfst gunstig is, zooals verleden jaar, dan kunnen zelfs wikken, die in het laatst van Augustus zijn gezaaid, nog een mooi gewas leveren. Om het goed opkomen te verzekeren, moet men den grond netjes toebereiden als 't kan en zorgen, dat het zaad in vochtigen grond komt. Door met de zaaimachine te zaaien heeft men de ze kerheid, dat al het zaad op eene goede diepte komt te liggen en men het desnoods schoon kan houden. Yoor het niet opkomen van de wik ken door droogte behoeft men thans niet te vreezen, en daarom is dit jaar zoo bij uitstek gunstig om eene groen- bemesting met wikken toe te passen. Ik kon dan ook de verzoeking niet weerstaan, om er de aandacht van vele belanghebbenden op te vestigen, en ver klaar mij ten allen tijde bereid tot het geven van meer inlichtingen, waar deze noodig zijn. Het benoodigde zaaizaad zal men o.a. aan een van de volgende adressen kun nen verkrijgen Sluis en Groot, Enkhuizen. Wed. J. Leupen en Zoon, Haarlem. C. G. van Tubergen, Yan den Bosch en Co., Goes. K. Kobus, Deventer. Schilthuis en Co., Groningen. Gebrs. Dries, Sappemeer. D. J. van den Have, Kapelle, bij Goes. Wijmei en Co., Groningen. C. L. Schepp en Zoon, Rotterdam. D. J. de Yries, Finsterwolde. J. H. Bakker Jr., Wildervank. J. L. Robertus, Winschoten. O. S. Heerma v. Yoss, Rozendaal (N.B.) A. Poortman, Rotterdam. L. de Poorter, Tiel. W. C. Verkerk, Utrecht. G. Muskens, Nijmegen. IJ. Pars, Franeker. Gebrs. Hollen, Sommelsdijk. B. H. v. Munster, Groningen. Mochten de wikken schaarsch worden, tengevolge van de groote vraag in dit jaar, dan zal men in plaats van wikken heel waarschijnlijk gele voedererwten of buitenlandsche erwten kunnen zaaien of ook niet kokende groene erwten of vale erwten. Deze zullen misschien een evengoed resultaat geven, mits men slechts zorge voor niet te dun zaaien. Op vuil land zal men op rijen moeten zaaien, om in den beginne te kunnen wiedenlater verstikt alle vuil onder het welige wikkengewas. Erwten vol doen in dit opzicht niet zoo goed. Het bezwaar, dat men den grond in den herfst niet kan bewerken, is niet overwegende, want de wikken bren gen den grond in een prachtigen toestand. Men late zich vooral door de kosten niet afschrikken, want ofschoon deze per bunder ongeveer f 25 f 30 be dragen, worden deze meestal dubbel en dwars gedekt door de hoogere opbrengst van het volgende gewas. Is de grond niet sterk genoeg, om met eenige zekerheid nog een goed ge was voort te breDgen, dan bemeste men den grond voor het ploegen met 600 K. G. superphosphaat per H. A. en als het een zandgrond is, met 500 K. G. kaïniet bovendien. De Rij kslandbouwieeraar voor N.-Holland, Schagon, 8 Juli 1898. Wie de beurskoersen zou willen ge bruiken voor den barometerstand van den oorlog tusschen Spanje en de Ver- eenigde Staten, zou in zijne berekeningen zeer zeker te kort schieten. Normaal ge redeneerd, zou men zeggen, dat op het bericht van do overwinning, die admi raal Sampson op het Spaansche eska der heeft behaald, de Spaansche papie ren belangtijk gedaald zouden zijn. Toch sloten juist na dit bericht de Spaansche effecten J/4 tot 1/2 percent hooger af. Hoewel deze handelwijze schijnbaar eene groote tegenstrijdigheid bevat, berust ze feitelijk op een gezonden grondslag. De ernstige nederlaag, die Spanje in de wa teren van Santiago heeft geleden, moet de regeering tot de overtuiging brongen, dat een verdere krijg dwaasheid, ja, misdadig zou zijn. De vernietiging van Spanje's macht in de Cubaansche wate ren zou derhalve de inleiding tot den vrede kunnen zijn. En de effecten wereld met zijne fijne voelsprieten weet zeer good, dat alleen de vrede, en wel eene langdurige vrede, in staat is, Spanje's crediet te redden. Vrij algemeen heerscht in Europa de meening, dat thans het oogenblik ge komen is, om in den ongolijken oorlog tusschenbeiden te komen. Wel zegt Sagasta, dat, zoolang er nog één Spaansch soldaat op Cuba is, de regeering geen vredesonderhandelingen zal aan- knoopen, doch in dit opzicht kunnen wij het Kabinet te Madrid vrijwel op de zelfde lijn plaatsen met dat vau Frank rijk in 1871, hetwelk zwoer, te zullen strijden zoolang de vestingen nog door een steen verdedigd werden, en dat toch binnen weinige weken in den af stand van twee provincies berustte. Dit zijn nu eenmaal Latijnsche overdrijvin gen, die men in hare juiste beteekenis moet weten op te vatten. Wanneer men wil weten, wat in deze de meenin gen van het denkende publiek zijn, dan behoeft men slechts de hoofdorganen door te lezen, om tot de overtuiging te ko men, dat de verschillende symphathieën voor de oorlogvoerende partijen zich hebben opgelost in den wensch naar vrede. De „Voss. Ztg." schrijft: Dat Span je het bezit van Cuba kan behouden, is reeds lang als een onmogelijkheid be schouwd. Spanje bevindt zich in een toestand van financiëèle uitputting, waar door het tot een duurzame krachtsin spanning niet in staat is, ook al kan het zich voor een oogenblik tot een krachtige en buitengewone actie inspan nen. Spanje is niet alleen overladen met schuld, het bevindt zich ook in een toestand van voortdurenden economischen teruggang. Dat Spanje er in slagen zou, Amerika te bedwingen, is een denkbeeld, dat aan waanzin grenst. En waar de zaken zoo staan, moet men zeggen, dat iedere overwinning van de Spaansche zijde den krijg onnoodig verlengtdat ieder succes van Amerika de wensohelijke beëindiging van den oor log bespoedigt. Daarom moet Spanje den nutteloozen strijd opgeven en vredesonderhandelin gen aanknoopen, hetzij rechtstreeks te Washington, hetzij door tusschenkomst der mogendheden. Nog verzet zich de Spaansche trots, nog antwoordt Sagasta „nooit",, maar in .de Staatkunde bestaat geen „nooit". „Times" en „Morning Post" schrijven in denzelfdeD geest. Zij meenen, dat het Spaansche volk en zijne regeering, zijne troepen en vloot het mogelijke hebben gedaan om zich te verzetten. De ondergang van Spanje als koloniale mo gendheid is niet te ontkomen, een verde re oorlog zou ook nog den ondergang van Spanje na zich sleepen. Na de vernietiging van Cervera's vloot belet niets de Amerikaansche vloot meer, om de Spaansche kuststeden te bombardeeren. Zelfs al mocht men Ca- mara uit het Suez-kanaal terugroepen, dan nog zou er te zee voor Spanje niet de minste kans meer bestaan, om de Amerikaansche schepen uit zijne wate ren te houden. De meerderheid der Amerikaansche slagschepen boven de grootendeels verouderde Spaansche typen is zoo zonneklaar gebleken, dat aan een ernstigen strijd ter zee niet meer te den ken valt. De Amerikaansche slagschepen zijn alle in de laatste vijf jaren gebouwd, en geheel volgens de krijgswetenschap van heden ingericht. Op de Iowa b. v. geschiedt alles machinaal. Haar kanon nen worden mechanisch geladen, gericht en afgevuurd, de ammunitie opgeheschen, de torens gedraaid met behulp van machines. De torpedo's worden mechanisch in de lanceerbuis gebracht en bewegen zich voort door de kracht van samengeperste lucht, die door middel van een kostbare machine de schroeven doet draaien. Een machine beweegt het roer, een machine bijecht de sloepen uit het wa ter, een machine levert den electrischen stroom voor de verlichting en voor de zoeklichten, en talrijke machines zorgen voor een behoorlijke ventilatie op de meest afzonderlijke deelen van het schip. Telephonen brengen do orders van den kapitein overal over. In 't geheel be zit de Iowa 71 machines, waartoe 137 stoomcylinders behooren. De buitenge wone gevechtswaarde dor Amerikaan sche oorlogsschepen heeft de aandacht van allo zeevarende mogendheden ge trokken. Reeds nu schijnen er bij en kele Europeesche rrgeeringen plannen te bestaan, om hare slagschepen en snel varende kruisers voortaan in Amerika te laten bouwen Dat zou zeker voor de Engel- sche werven aan de Clyde een slag van beteekenis zijn. Nog eene andere les valt er voor de maritieme mogendheden uit dez.n oorlog te putten. Uit de ervaringen van admiraal Cervera en van admiraal Ca- mara kunnen zij de leering trekken, dat het vooi eene zeemogendheid eene eerste behoefte is, over do geheele oppervlakte van de zee kolenstations te bezitten. In dit opzicht heeft Engeland veel op zijne mededingers voor. Op de meest gunstige plaatsen in den oceaan heeft het zich genesteld. Overal heeft het de onmisbare kolenpakhuizen gebouwd, over al kan het zich van krijgs- en levens behoeften voorzien, overal is het in staat, uit sterk beschermde stations de tegen partij gevoelige slagen toe te brengen. Duitschland en Frankrijk pogen het voet spoor van don Brit zooveel mogelijk te volgen. Lokroy, de minister van marine in het kabinet-Brisson, (Frankrijk), ver klaarde Dog dezer dagen Onze pogingen zullen zich hoofdzake lijk concentreeren op drie punten. In de eerste plaats zullen wij trachten overal op den aardbol, waar onze oorlogsschepen ook komen, steenkolenstations aan te leggen, die behoorlijk versterkt zijn, en waar onze schepen, als er gevaar dreigt, niet alleen hunnen voorraad kunnen aanvullen, doch ook een veilige schuil plaats kunnen vinden. Dan moeten wij de kustverdediging uitbreiden, door vermeerdering van de mobiele kustwacht en door hervorming van den torpedodienst. Wij zijn de mo gendheid, die het grootste aantal en de beste torpedobooten heeft, maar wij heb ben niet genoeg torpepojagers en die moeten wij aanschaffen. En ten slotte moeten wij onze vloot uitbreiden met een aantal groote gepantserde krui sers. Dan zullen wij in staat zijn, tegen elke marine op te treden. De mede dingers, die Engeland overal in Frank rijk en vooral in Duitschland vindt, wor den met scherpe blikken van uit Londen overal gevolgd. De aanwezigheid van eene Duitsche oorlogsvloot voor Manilla deed bij Chamberlain c. s. het vermoeden ontstaan, dat men te Berlijn belust was op een deel der Philippijnen. Hoewel men voor dit vermoeden volstrekt geen bewijzen bezit, schijnt de Engelsche di plomatie bezig te zijn, eene vervreemding tusschen Duitschland en Amerika te be werken. Aan dien toeleg is door den Amerikaanschen gezant aan het Hof te Ber lijn een einde gemaakt.Op een groot ban ket te Leipzig, waaraan vele Amerikanen en Duitschers deelnamen, zeide de heer White ondermeer Yan het begin af en gedurende den geheelen loop van den oorlog heeft de Duitsche regeering onze rechten als oor logvoerende natie volkomen erkend zij heeft de meest volslagen, strikte neutra liteit aangenomen en deze onzijdigheid was noch koel, noch afgunstig. Geen verzoek is door de regeering te Was hington gedaan, dat niet snel en volko men werd vervuld. Er zijn omstandig heden voorgekomen, waarin, zoo de kei zer van Duitschland den wensch had gekoesterd, onzen voortgang te belemme ren, uitvluchten en vertragingen konden gevonden wordenmaar dit is niet ge schied. Ik herhaal hier, dat de houding van de Duitsche regeering naar de letteren naar den geest zoo was, als wij slechts ver langen konden. Ik geloof niet, dat de banden, die Duitschland en de Yereenig- de Staten vereenigen, gemakkelijk te verbreken zullen zijn. De verzekerin gen, die namens de Duitsche regeering aan ons eigen land gegeven zijn, ver bieden ons, er ook maar een oogenblik aan te denken, dat van de zijde van Duitschland een andere dan een recht vaardige, loyale en openhartige behande ling van ons land mogelijk is.Dat is er in allen gevalle één, die openlijk toont, niet in de kaart van Engeland te wil len spelen. Behagen, 9 Juli 1898. Vrijdagmorgen heeft op de nieuw aangelegde trambaan eene ontsporing plaats gehad, die ernstige ge volgen had kunnen hebben. Van een trein, be staande uit locomotief en 7 wagens be vracht met klei, komende van de Miede, waarop eenige werklieden,ontspoorden drie wagens. Doordat met alle kracht dade lijk werd geremd, had geen verder per soonlijk onheil plaats en werd voorkomen, dat de wagens kantelden of op elkander schoven. Bij beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland is de termijn voor het in exploitatie brengen van de stoomtram Wognum naar hier van 1 Augustus verlengd tot 1 November a.»« De heer Van den Berg, paardenhandelaar te Haarlem, heeft Don derdag een bezoek gebracht aan de pol ders en onze gemeente, met het doel» jonge paarden te koopen. Naar ons werd meegedeeld, werden door hem slechts een viertal aangekocht. Yoor onze luxe-markt dus geen nadeel.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2