Onze Kroningsfeestcommissie hield Vrijdagavond eene vergadering ten raadhuize, waarin de begrooting nader werd vastgesteld. Door een verhooging der ont vangsten en eene wijziging van enkele posten, bleek het, dat, ook met de ge meente-subsidie van f 250, het oor spronkelijk plan voor het tweedaagsche feest geheel kan worden uitgevoerd. Gemengd Nieuws. Correspondentie. Predikbeurten. te 8CHAGEW. te Anna Paulowna. B arsingerhorn. Haringbuizen. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Oosterland Burgerlijke Stand. Gem. SCHAOKIKT. Gem. Wieringen. Gemeente Barsingerhorn. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd H. v. d. WOUDE Jnz. en T. STAMMES Jbd. Apeldoorn, R 1R Schagen, 8 Juh 1898- Heden overleed ons jongste kindje M a r i e, in den aanvalligen leeftijd van bijna twee jaren. J. RENTENAAR. A. REN TEN AAR-Kuiper. Schiedam, 6 Juli 1898. Dinsdag 12 Juli a. s. hopen onze geliefde Ouders Hendrik Kuit en Marktberichten. 1 Neeltje Veter, hunne 25-jarige Ëcht- g vereenïgïng te herdenken, g g Hunne dankbare Kinderen, xj Voor de vele en hartelijke bewij zen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer A. Vader, betuigen wij onzen harteiij- ken dank. Uit aller naam, J. VADER Az. Schagen, 8 Juli '98. Er biedt zich aan een fatsoenlijke Meid-Huishoudster, P. G. en oud 25 jaar. AdresBureau dezer Courant. Terstond gevraagd een tegen llOOg lOOIl, bij HELDER, Nieawe Niedorp. Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan tot het rijden van Daar zijn tarieven zoo laag moge lijk gesteld zijn, durft hij zich ten zeerste aan te bevelen. UEd. Dr., J. DEKKER Cz., Kleine Sluis, Anna Paulowna, De vroeger in deze ge meente gewoond hebbende heer A. Pinster, thans te Amsterdam, is benoemd lot opzichter 3e klasse genie O. I. leger. Donderdag werd alhier op de markt een paard verhandeld, dat bij onderzoek erg bleek te lijden aan de luchtpijp. De koop werd daarom te niet gedaan en het paard werd aan een paar andere liefhebbers aangeboden, die het dier kochten en naar een stal in de nabijheid brachten. Toen de kooplieden het paard naar een andere gelogenhoid wilden vervoeren, viel het in de steeg van den heer Zjjdewind neer en bleef dood lig gen. Met veel verlies werd het dier aan een paardenslachter overgedaan. D e vacantie aan de Gemeen teschool begint op Maandag 18 Juli. De lessen nemen op Vrijdag 5 Aug. weder een aanvang. Die aan de R. K. school begint op 15 Aug. en eindigt met 1 Sept. Het zal bestaan in een algemeen kinderfeest op Woensdag 31 Aug. waar voor onze Harmoniekapel hare welwillen de medewerking heett toegezegd. Op den voormiddag van Donderdag 1 Sept. worden de kleintjes van de Bewaarscholen in hunne localen onthaald. Daarna zullen de feestelijkheden geopend worden door een groot instrumentaal en vocaal con cert op de marktplaats, waaraan onge veer 70 zangers en zangeressen met on ze Harmoniekapel zullen deelnemen. Het geheel komt te staan onder leiding van den heer L. A. S c h o u t en, onder-kapel meester bij de K. N. M. te Den Helder. Na deze uitvoering komen de volks feesten aan de orde. De Wielerwed strijden zullen bestaan uit een wedstrijd op de korte baan, tusschen de twee kerken, waarvoor 3 medailles als prij zen, en een verguld zilveren medaille voor hem, die den weg in den kortsten tijd aflegt, beschikbaar zijn en een lange- pijpenwedstrijd om kunstvoorwerpen. De wedstrijden zullen onder toezicht van den Algemeenen Nederl.- Wielrijdersbond worden gehouden. Het ringrijden zal mede op de Gedempte Gracht plaats hebben. Tijdens het wiel- en ringrij den zal men zich tevens met vaatje- kruien en zakloopen kunnen amuseeren. De feesten zullen zoo mogelijk opge luisterd worden door een muziekcorps. De festiviteiten worden besloten met eene groote en schitterende verlichting op en om het marktplein. De gruwelen van den oorlog. Uit een verhaal van kapitein Usher van de Amerikaansche torpedoboot Erics son, die bij den slag bij Santiago de bemanning van het Spaansche admi raalschip Vizcaya te hulp kwam, ver neemt men ontzettende bijzonderheden. Hij vertelde aan den correspondent van de Daily News het volgende „De Amerikaansche kogels hadden gaten geslagen in haar 12 Eng. duim dikke pantsering van nikkelstaai. Door die gaten kon ik naakte mannen zien, bebloed en gekerfd, die tusschen de ijze ren platen lagen te roosteren. De -ka nonnen waren nog geladen, en gingen van zelf af, door de hitte. Maar wij waren voorzichtig en gingen het schip langs. Het dek en de zijden waren rood gloeiend. Twee mannen, spiernaakt lieten zich langs de touwen van de davits naar beneden zakken en bij het rollen van het schip werden zij nu eens tegen de heete zijde van het schip slingerd, dan weer naar buiten, dan weer terug. „Ik nam honderd en tien man van de Yizcaya aan boord, allen moeder naakt, en nooit heb ik zoo iets vreeselijks gezien als deze mannen, met hun bloe dende wonden uitgestald. Een van hen zwom naar ons toe. Zijt gij een offi cier? vroeg ik. Neen, antwoorde hij, ik ben maar een ellendige soldaat. Geen van de gewonden slaakte ook maar een gekreun." De correspondent van de Daily News heeft nog gehoord, dat de officieren en manschappen van de Almirante Oquendo en de Cristobal Colon zich netjes ge kleed hadden als voor een parade. De geheele bemanning van de Colon stak in nieuwe kleeren, zelfs hun ondergoed was nieuw. Toen het schip zonk, braken zij de provisiekamers open en vulden hun zakken met pasteien en beschuit. De officieren zeiden, dat zij sedert een week den buik niet vol gehad hadden, doch waarschijnlijk trachtten zij medelij den op te wekken, want behalve pasteien hadden zij vee en kippen aan boord, maar geen geld. Toen de Colon zich overgaf, riepen de mannen Viva los Americanos." Som migen waren zoo dronken, dat men hun touwen om het lijf moest slaan, om te laten zakken. De Spaansche kapelaans, geneesheeren en officieren weigerden naar hun eigen gewonden om te zien, maar namen de zaak nogal wijsgeerig op, zij hadden blijkbaar niet verwacht, dat zij den avond van dien dag nog zouden zien. Admiraal Cervera zit op het halfdek van de Iowa, zeer kalm, hij heeft een vuilen witten hoed van een Amerikaan- schen matroos op. De Spaansche officie ren en manschappen zeggen vrij uit, dat het voor Spanje nutteloos is, den oorlog voort te zotten. De Spaansche oorlogs schepen zjju verwrongen en uiteengevallen wrakken geworden, ze lijken merkwaar dig veel op het wrak van de Maine in de baai van Havana. De Spanjaarden vertellen, dat het bombardement van de kust hun reeds geleerd had, dat zij de Ameri kanen onderschat haddentoen de re geering te Madrid dus bevel gaf, dat de vloot naar Havana moest gaan, koos Cervera het oogenblik uit, waarop Samp- son, zooals men van het fort Morro bad waargenomen, gemeenlijk godsdienst oefeningen hield; toen kreeg de geheele bemanning een extra borrel, en men ging den ondergang tegemoet. Terwijl de kapitein van de Oquendo zich doodschoot om de nederlaag niet te overleven, was het scheepsvolk zoo ongeduldig om zich over te geven dat zij een tafellaken van de voorplecht lieten waaien. De Vizcaya haalde haar vlag nog juist intijds neer, om het overschot van de bemanning van den dood te red den de torpedoboot naderde snel en maakte zich gereed, een torpedo af te schieten, toen de kwartiermeester, door den rook turend, den kapitein toeriep „Te laat! De vlaggen zijn neergehaald." Eigenaardig middel t e- gen zeeziekte. Dr. Pallas ineeut, dat men de zeeziekte zal kunnen bestlijden «loor het lichaam aan opeenvolgende kleine schokken bloot te stellen, evenals prof, Cliarcol dit met goeden uitslag bij sommige zenuwlijders in toepassing bracht. De langzaam golvende beweging van bet schip kan het organisme niet verdra gen daaruit ontstaat die zonderlinge stoornis van zenuwen, welke niet ]uist te omschrijven is, terwijl korte, hortende, spoedig op elkander volgende bewegingen, d. w. z. schokkende, een neutrale wer king uitoefenen. Op schepen bestaat dus behoefte aan een voortdurende schudding, waarbij de bewegingen door het slinge ren en stampen geen overlast veroorzaken. Het zou goed zijn voor de reizigers op de schepen zetels beschikbaar te stellen, die een schokkende beweging aan het lichaam geven, en hier en daar voorwer pen te hebben, die iu een schuddenden toestand verkeeren en waaraan de zieken zich kunnen vasthouden zoodoende zou den de reizigers ia de gelegenheid zijn, de schudkuur op allerlei wijzen in toepassing te brengen. Dr, Pallas is van meening, dat, wan neer het organisme den invloed van die speciale bewegingen ondergaat, andere be wegingen er geen vat op zullen hebben. (JU. t. d. T) Een kleine onweersbui! Hij Er zouden ongetwijfeld een dozijn vrouwen bereid zijn mijn lot te deelen, als jij «e tot een weduwnaar maakte. Zij Daar twijfel ik niet aan. Ze weten, dat ik je goed gedresseerd heb Waart u ook met per missie I in 't vlooiencircus Ja, heel aardig, heuschIk had het niet gedacht. Eu een massa oude ken nissen Edele „wraak" van een jonggezel. In Londen is onlangs een oud—jonggezel gestorven, die zijn vermo gen aan acht vrouwen heeft nagela ten, die zijn huwelijksaanzoeken hebben afgeslagen. Deze edelmoedigheid ver klaarde bij aldus in zijn testament hDaardoor, dat zij mijn aanzoeken hebben afgewezen, vergunden deze dames mij een kalm leventje te lijden, vrij van de ver drietelijkheden van het familieleven; zij verdienen daarom de dankbaarheid, die ik baar hiermede bewijs." Afgevaardigde en dieven- vanger. Een Pransch Kamerlid heeft deze week dienst gedaan als dievenvanger. Een pro vinciaal, die te Parijs was es de Kamer zitting wilde bijwonen, schreef daartoe aan een der postkantoren een briefje aan „zijn afgevaardigde', en miste, toen bij wilde heengaan, zijn brieventascb, waarin heel wat bankbiljetten, die hij even mast zich had neergelegd. Een der aanwezigen zei- de hem, dat hij de tasch had zien opne men door een persoon, dien hij voor den eigenaar hield en die een ander vergezelde, die ook juist een brief aan een Kamerlid schreef, wiens naam hij had hooren noe men. Men vrendde zich toen tot dat Kamerlid, die inderdaad den brief had ontvangen en den schrijver aanwees. Deze werd opgespoord en zoo kreeg men ook zijn vriend in handen, die de porte feuille gestolen had. In den zomer. Twee vrienden spraken af om Zondag een dagje naar buiten te gaan. „Ja, maar," zegt de een, „heb je geld." „Neen," is het antwoord, »maar dat is te krijgen we brengen ieder een jas naar Oome Jan." „Dat zit, maar welke?" „Wel, de winterjas." „Ben je mal, kerel, met dit weer Neen, laat ons dan de demi-saisons ver panden.' Daar heb je gelyk in." (Historisch.) Door een aap geworgd. Een oud—zeeofficfer der Eransche koop vaardijvloot, Henxi de V., dia io Parijs woonde, had van zijn laatste reis naar Borneo een prachtigen mannetjesaap van het geslacht der orang-oetangs medege bracht, die luisterde naar den naam van Zoeloe". Zoeloe hield veel van zijn meester, doch toonde een levendigen af keer van vreemdelin/en en het volgende feit toont dat op voldoende wijze aan. Een inbreker ging op zekeren avond bij Henri de V. zijn gelnk beproeven. Deze bad de bewaking van zijn kamer aan Zoeloe opgedragen. De aap, wantrouwend zijnde door de afwezigheid zijns meesters, hoorde de deur openen, maar herkende den voetstap van zijn meester niet. Zonder achterdocht kwam de man binnen en opende de twee de deur; nauwelijks had hij twee pas sen gedian of het dier wierp zich met geweld op hem, beet hem in den wang en de borst, en drukte hem eindelijk de keel dicht met zijne sterke voorpooten. Verbijsterd door het gezicht van het zon derlinge wezen, dat verschrikkelijk op zijn tanden knarste eo ongearticuleerde gelui den voortbracht, had de man het op een wanhopig schreeuwen gezet. Er kwamen buren aanloopen, dis trachtten den man te ontrukken aan Zoeloe, dis in een hoek van het vertrek neerhurkte en zulke wei nig geruststellende grimes maakte, dat niemand hem dorst naderen. De inbreker, die geheel was uitgeput, werd naar een apotheek gebracht, waar hem de eeiate hulp werd verleend. Toen hij bijkwam, keek hij woest om zich heeu, daarna zette hij het op een schieeuwen als een zieltogend beest, op dezelfde wijze als zijne ongure tegenstander gedaan had. Hij was door den nitgestanen angst krank zinnig geworden. Diefstal vanjnweelen. Een Eransche zangeres had voor eenige dagen, nadat zij in het „Concert des Am- bassadears' haar liedjes gezongen had, in de Z'.al plaats geuomen om het slot der voorstelling als toehoorderes bij te wonen, en de juweelen, die zij op het tooneel had gedragen, in een taschje naast zich neerge legd op een leegen stoel. Toen de voor stelling geëindigd was, ging zij heen zon der aan haar taschje te denkenspoedig bemerkte zij haar vergeetachtigheid, snel de terug naar de z*al, maar het taschje was reeds vsrdwenen. Het bevatte voor 70.000 frs. aan diamanten enz., die nog niet te recht zijb. Te Budapest wordt een electrische buispost aangelegd. Tot nu toe bestond de buispost, zooals de R o h r- post te Berlijn, gewoonlijk uit een stel onderaardsche baizsn, waar door middel vau samengeperste lucht een holle cylio- der werd doorgeblazen. In den cylinder zijn de brieven gesloten. Bij de nieuwe electrische buispost worden kleine, door electromotoreu gedreven wagentjes gebruikt. Behalve brieven zullen ook pakketten ver zonden kunnen worden. De snelheid is grooter dan bij de inrichtingen voor de samengeperste lucht. Op een Schilder ij enten- toonstelliog. Ik kan maar niet begrijpen, dat ze hier zulk een schilderij hebben opge hangen. Dat deden ze, omdat ze het den artist zelf niet doen konden. De Bourgogne, het schip waarvan de ondergang in ons tweede blad wordt gemeld, had «en waarde van 8 mil- lioen franc. De waarde van de lading ia oog niet te zeggen, alleen de waarde van 4 verloren gegane schilderwerken wordt op 100.000 fr. geschat. Een blindenhuwelijk. Nabij St. PetersbHrg greep dezer dageD een huwelijk plaats tusschen blinden. De 26-jarige bruidegom was op weg eene schitterende carrière als beambte tc maken, toen hij plotseling blind werd. Geen dokter kon hem genezen. De 18- jarige bruid, dochter van gen.-msjoor N., werd blind geboren. De bruidegom maakte kennis met haar op een villa, waar zij dikwijls elkander hun leed klaagden. Tenslotte vroeg hij haar hart en hand, die gewillig gegeven werden. In de kleine dorpskerk greep de plech tigheid plaats in tegenwoordigheid van een ontzitteude menschenmenigte. Yoor de waarheid. Opgewonden jongeling Ze hebben mij een leugenaar en een schurk genoemd. Is 't uw meeniug, dat ik daarvoor moet vech ten Oude heerOngetwijfeld. Er is Diets edelers in de wereld, jongmensch, dan een strijd aan te binden voor de waarheid. In't verkeerde keelgat. Jantje brengt een appel mee op school, maar meester suapt hem en neemt hem den appel af. Terwijl de jongens allen over het werk gebakt zitten, denkt mees ter zijn kans waar te nemen en ongemerkt een hap nit den appel te nemen. Maar Jan tje heeft het gezien en begint ver vaarlijk te kuchen, te schrapen en te hoesten. „Wat is er, Jantje?" vraagt de mees ter. rMeester," zegt Jantje, »die appel van me, die komt in 't verkeerde keelgat.' Alleen wie 's nicht! aan boord van een schip nit hun slaap ge wekt ziju geworden met bet akelig ge roep „Een man overboord I" kunnen er al het ontzettende, den schrik en de plot selinge opschudding van beseffen," zei een reiziger. O, ja, dat kan iemand toch wel, sprak een toehoorder, een kreopel man, die er alles behalve als een bereisd per soon nitzag. Ik heb het eene gehoord, toea ik niet op het schip was, en ik kon het verschrikkelijke er meer van beseffen dan ieder ander. Dat kon je niet, zei de reiziger smadelijk. Ik zeg n van ja, volhardde de krea- pele. Ik was de man, die over boord wtB gevallen. Aan „eenige belanghebbenden" wordt meegedeeld, dat hun ingezonden niet anders dan geteekend geplaatst kan worden. RED. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags O f', nar. 17 Jali Ds. J. Kooiman. 24 Juli Ds. A. W. van Kluijve. 31 Juli geen dienst. Herv. Gemeente Gedurende de maaud Juli: lelkeus 's voorm. half tien dienst. Hervormde Gemeente, De godsd.-oefeningen beginnen om 9J/2 uur. 10 Juli Ds. v. Meur» (doop.) 17 Juli Ds. A. A. v. Meurs, predt. te Breda. 31 Juli Ds. v. Meurs. 10 Juli Bmingerhorn Ds. Kooimau. 17 Juli Kreil Ds. Van Kluijve. (op W ie ri n ge d.) 24 Juli Ds. v. Meurs. Geene. De duurste eourant is zeker wel die, welke io het goud- en ijs- land Alaska verschijnt. De Klondyke Mornisg Post kost 375 dollar per jaar (ruim f 900) en elk nummer 5% dollar. Voor advertenties moeten per regel 75 dollars betaald worden. Iügeschrsven van 68 Juli 1898. Geboren Joost, z. v. Isaak de Vries en v»n Boene Cohen. OndertrouwdHayo van der Woude, joogm., 26 jr., wonende te Apeldoorn eu Trijntje Stammes, jouged., 23 jr., wonen de te Schagen. Getiouwd Overleden Ingeschreven van 130 Juni 1898. GeborenSirnoo, z. v. Pieter Asjes en Trijntje Klein. Grietje, d. v. Jacob Kuleveld en Hilgonda Bakker. Arie Cornelis, z. v. Nanning Jan Poel en Genitje K»an. Nar, z. v. Ebeit Lont en Dieuwertje Haan. Meijert, z. v. Meijert Heijblok en Geertje Kool. Jan, z. v. Cornelis Butsen en Maartje Stam. Nan, z. v. Cornelis Mulder eu Giittje Mulder. Ondertrouwd Dirk Wiegman en Grietje Sprenkeling. Getrouwd Jan Mostert en Anna Met selaar. Dirk Wiegman en Grietje Spren keling. Overleden Pieterlje Bais, oud 3 w., d. v. Nan Bais en Maartje Rotgans. Jan Lont, oud 9 dagen, z. v. Simon Lont en Geertje Klein. Wilhelmina Post, oud 16 jaar, d. v. Jan Post en Maartje Lout. Ingeschreven van 130 Juni 1898. Geboren Pietet Dirk Jan, z. v. Pieter Wardenaar en Elizabeth OtsenCornelis, z. v. Cornelis Schoor] en Cornelia Spaans. GehuwdDerk Maters eu Msartje Wit. Overleden: Gerrit Kreuger, 75 jaar, weduwnaar v»n Aaltje Drijver. ALKMAAR, 8 JULI 1898. Aanger.: GranenH.L als H.L. Tarwe f a H L. Rogge, f a HL. Gerst f a f H.L. id chev. f a f 24 H.L Haver f 4.15 a f 4 20. 7 HL. boonen Paarden f 5.50 a f Bruine id. I 8.50 a f 9 Citroen- f 12.— a f Duiven f a f Witte- f a 4 HL. Kanaries, fH.L. Mosterd zaad rood, f af HL. geel t 5 HL. Karwijzaad f 11.— a HL. Blauw Maanzaad f a HL. Erwten; Groene f a f1 Grauwe f 15-a f Vale f a f ALKMAAR, 8 JULI 1898. KaasAangevoerd 540 stapels, wegende 190.000 K, G. Prijs voor kleine I 25- Commissie f 23.50 Middelbare f 25.50 Handel goed. ZAANDAM, 7 JULI. KaasAange voerd 13 stapels kleine. Hoogste prijs f 22.—. EDA54, 7 Juli. Aangevoerd 144 stuks boter, per 5 Hg. 50 a 52' ot. Kipeieren f 3.a f 3.50 p. 100 stnks. ENKHUIZEN, 6 JULI. 1898. Heden werden aangevoerd24 stapels kaas, prijs f23.- per 50 K.G. De prjjzen der zaden waren ais volgt Karwijzaad f 11.a i Mosterdzaad f 14.— a f 17.— Maanzaad f 15. a f Groene erwten f a Vale erwten! a Wgker Valef a .Grauwe erwten f 14. f 17.—. Bruine boonen f 8.— h 8.50 Paarden boonen f5.— a 6.—. Platte boonen a Gerst 4.50 4.— Haver f3.50 a 4.-. Aangev.Vette Varkens f —.17 a —.19 per KG. Magere Varkens f 12.a f 18.— p. st. Biggen f 6.— a 9.— Scha pen fa f Lammeren f—a Kongnen —.50 a f 1.15. Kippen f - .75 a 1.50 per stuk. Eieren f 3.25 a f 3.50 per 100 stuks. Boter 10.52' a f 0.50 per kop Eenden f—af—. TESSEL, 7 JULI Nu de nitvoer van lammeren van het eiland heeft opgehouden begint men reeds weer met het verzenden van oude schapen. De prijzen zjjn bevredi gend. Voor wol wordt 70 oents per Kg. betaald. XX SCHAGEN, 6 Paarden Veul 4 Slieren Ossen JULI 1898. Aangev. f 85.— a 200 j» 8 50.- a 80.— 8 10 GeldeKoeien(magere), 80.a 155 „160 a 207.50 15 Vette Koeien 15 Kalfkoeien Pinken 16 Nuchtere Kalveren 20 Sohapen (magere) 230 Sohapen (vette) Overhouders 220 Lammeren Bokken en Geiten 23 Varkens (magere) 14 Idem(vette) per K.G 50 Biggen Konijnen 100 Kippen 20 Eenden 10 Duiven 900 Kilogr. Boter 200 K. G. Kaas 1100 Kipeieren 800 Eend-Eieren HOORN, 7 JULI 1898 Kleine Kaas, hoogste prijs f 24 50 missie f23.Middelbare f Hooikaas f aangev. 299 slapets, wegende 96414 Kilo. 100;— a 185— 9 a 8.— a 17 50 10. - a 12.- >1 19.— a 22 50 IS a V 6.— a 8.50 a V 13.- a 16.— 9 —.34 a —.37 9 7— a 9- 9 .12'a —'30 9 —.40 a .50 l» -.10 a —.80 a —.90 —.40 a —.50 9 2.50 a 3.— 2.90 a Com- g Sint Maarten, 9 Juli 1898. g

Schager Courant | 1898 | | pagina 3