Politie! irtrzicM ter weet. St. Maartensbrug. HeerHugowaard. De heer A. de Friesbode van den Polder en het Onderling Begrafenisfonds, is denl9eti in den ouderdom van 53 jaren overleden. Anna Paulowna, 21 Juli. Anna Paulowna, 22 Juli. Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap. Buitenlandsch Nieuws. afgevaardigde naar de Algem. Vergade ring van het „Nut" in Amsterdam en wijl die vergadering gewoonlijk op Dius- dag en Woensdag van de Pinkster week plaats heelt, verzocht de hr. v. Eden, eer hij het mandaat aanvaardde, in plaats van Woensdag, des Zaterdags het onderwijs te mogen geven en ik heb gemeend, dit niet te mogen weigeren. Toen do hoer Van Edon nu op de Pinksterdagen in Krommenie was, werd hem daar door zijn collega afgevaardig de medegedeeld, dat dit jaar de Algem. Vergadoring niet zou plaats hebben op Dinsd. en Woensd., maar Woensd. en Donderd. De hr. Van Eden vond geen vrijheid eigener autoriteit te handelen en schreef een briefje, (hetwelk wordt voorgelezen), aan den Voorz., waarin hij om genoemde redenen vroeg, of de ze het goed kon vinden, dat de Donderdag de volgende week zou wor den ingehaald. Waar het Hoofd der school op die manier zelf zijn werk regelde meende spreker, dat geen schade voor het onderwijs zou ontstaan, zoodat dan ook een toe stemmend antwoord was gegeven. Het vorige naamlooze stuk was dus geheel en al onwaarheid. En wat het laatste artikel betreft, zegt spreker, kan ik u mededeelen, dat bij Burg. en Wethou ders, uitmakende de commissie voor het schooltoezicht, geen klachten omtrent het onderwijs zijn ingekomen, noch dat door mij iets is waargenomen, wat het bewuste krantenartikel zou waar maken. Dat de heer Van Eden de schoolu ren had bekort is onjuist. De kinderen zijn natuurlijk vooral op kermis liever vrij, en tot heden werd dan ook op die beide dagen alleen 's morgens onder wijs gegeven. In tegenstelling met vo rige jaren had de heer Van Eden nu tot halt drie school gehouden. Wat mij betreft, zegt spreker, wensch ik in het geheel geen notitie te nemen van dergelijk insinueerend geschrijf, en bedoeld antipathiek en van persoonlijken haat getuigende stuk acht ik dan ook geheel voor rekening van den inzender; ik zal er allen ernst aan ontzeggen. Ook dat, zooals den vorigen keer werd geïnsinueerd, de heer Van Eden wille keurig zijn vacantie regelde, was niet waar. Daaromtrent was reeds vroeger een regeling getroffen met'sprekers ambts voorganger. Ook te dien opzichte kan spreker dus den Raad voldoen. De heer Kuilman dankt ten zeerste voor de gegeven inlichtingen. Het doet hem genoegen, dat de heer Van Eden zoo schitterend is gerehabiliteerd, even als de schoolcommissie, die van weinig ernst zou getuigen, als zij een dergelijken geïnsinueerden toestand bestendigde. De Wethouder, de heer Half, ver klaart, dat het eenige malen is voorge komen, dat de heerV an Eden reeds om drie uur of half vier op het dorp was. Ik meen, zegt spreker, dat de heer Van Eden volgens zijn instruc tie tot half vier moet schoolhou den en zou de bepalingen daaromtrent scherper willen handhaven en naar aanleiding van het bewuste couran tenartikel zou ik wensohen, dat Kruit geroepen werd voor de schoolcommissie. Kruit schrijft„namens vele ouders", wel nu, laat hij hunne namen noemen, op dat ook zij door de schoolcommissie kun nen worden gehoord. De heer Kuilman antwoordde hierop, dat de heer Van Eden des Dinsdags en Vrijdags 's namiddags half drie ontslagen is, omdat dan uitsluitend handwerk-on- derwijs wordt gegeven door de onderwij zeres. Spreker ziet niet in, waarom de heer Van Eden na schooltijd niet op de fiets zou mogen gaan, zoo goed als ieder ander, en wat betreft het tweede, door den heer Half genoemde punt„Jan Kruit heeft nu geen recht", „zijn han delwijze is unfair". Zijn weg was ge weest, zich te wenden met een adres lot de schoolcommissie. Bad dit geen uitwerking, dan was er de Raad, die toezicht heeft over de schoolcommissie en was ook daar geen recht te krijgen, dan kon nog aan Ged. Staten voldoening gevraagd worden. Dit alles is niet ge beurd en, zegt spreker, „het gaat niet aan om den eersten den besten, die door een ander een stuk in de krant laat plaat sen, waardig te keuren om voor de schoolcommissie te verschijnen," Het is om de buitenwacht, de buitenwereld, dat er zooveel aandacht aan besteed wordt, maar anders is deze geschiedenis geen aandacht waard. De heer Fister is het eens met den heer Kuilman, dat het ten eenenmale niet aangaat, den heer Kruit voor de schoolcommissie te roepen. Iemand, die zich leent tot dergelijke manier van han delen, verdient de attentie niet van ge roepen te worden voor die commissie. Spreker heeft echter nog een opmerking aan den heerHalffen wel, of aan dezen in zijn kwaliteit als lid van de school commissie is medegedeeld, dat de heer Van Eden te vroeg de school verlaat of dat hij (de heer Halfï) dit zelf heeft opgemerkt. Het wil spreker namelijk voorkomen, dat, hoewel de heer Halff zelf lid van de schoolcommissie is, deze ver klaring, in den raad gedaan, een aanmer king inhield op de attentie en het toe zicht van de schoolcommissie zelve, en niet in een openbare Raadszitting had belmo ren te worden gedaan. Ook de voorz. en de hin. Kuilman en de Moor zijn het er mee eens, dat de hr. Halff zoodoende voedsel geeft aan de insinuatiën in de krantqua lid der schoolcommissie kan hjj weten en zal hij stellig wel weten, dat de heor Van Eden volgens ziju vastgesteld leerplan des Dinsdags en 's Vrijdags na half drie vrij heeft, „en in ieder geval," zegt do heer Kuibnan, „dit behoort U als lid van de schoolcommissie in de vorgade- ringen dier commissie te bespreken, maar U steunt niet ongaarne dien laster." Do heer llalff zegt, dat het handwerk- onderwijs alleen den meisjes geldt en de heer Van Eden daarom dus nog niet geheel vrij heeft. Overigens erkent spr., dat hot wellicht kiescher ware geweest, als hij in de schoolcommissie zijn be zwaren had geopperd en laakt ook hij ten zeerste het geschrijf in de courant. Waarvoor dient dat toch „Laster," zegt de voorz. „is de bedoeling daarvan en niet verbetering van het onderwijs." Ra korte gedachten wisseling wordt eindelijk op 's voorz. voorstel besloten, de debatten over deze zaak te sluiten. Het doet den voorz. genoegen, dat hij zoo volledige inlichtingen heeft kunnen ver schaffen. Ik voor mij, zegt spreker, kan moeilijk aannemen, waar ik zie, hoe ijve rig de heer Van Eden steeds ten dienste van het algemeen werkzaam is, dat hij juist het onderwijs zou verwaarloozen. Daartoe moet ik eerst gegronde klach ten van ouders vernemen. Hierop wordt nog zonder veel discus sie besloten 1Het hout bij de Kanterbrug te ver wijderen, omdat de jongens, volgens me- dedeeling van den heer de Moor, er ge vaarlijke spelletjes mee beginnen. 2. Een gebruikten boog, die in den toren is g.-borgen, aan IJs- en Volksvermaak voor het a. s. Kroningsfeest af te staan. 3. Toe te staan, dat op een nader te bepalen plaats door den heer C. Speels een herinneringsboom wordt geplant in de kom van het dorp. Alvorens tot sluiting over te gaan deelt Voorz. nog mede, dat in de ver gadering van de commissie ter voorbe reiding van het schoolkinderfeest ter gelegenheid van het Kroningsfeest, wel ke vergadering vóór den aanvang der raadsvergadering had plaats gehad en bezocht was door de heeren Sieswerda en Van Eden en uit den Raad de hee ren Kuilman en spreker, was aangenomen, dat het kinderfeest zou plaats hebben op 4 September a. s.; dat de kinderen op het armhuiserf zullen aansluiten bij den optocht van vereenigingen enz. en daarna geplitst worden in twee partijen, die om beurten in de kolfbanen van de heeren Adolf en Kooijman zullen wor den vermaaktbij den eenen met een vertooning van de poppenkast en bij den ander door een goochelaar. De kinderen zullen worden onthaald op limonade, chocolade, koek enz. en ont vangen ieder een vlaggetje, terwijl zij ten 4 ure naar huis zullen kunnen gaan. Hierop sluit de Voorz. onder dank zegging voor aller medewerking de vergadering. In den namiddag van den 21 sten had de 77-jarige H. B. M. te Nieuwe Niedorp het on geluk, toen hij ten huize van den heer J. Zwagerman van de vierkantsladder op het hooi wilde stappen, uit te glijden, met het gevolg, dat hij van een hoogte als van een flink geladen hooiwagen op den dorschvloer viel. Wel was de ongelukkige eenigen tijd bewusteloos, doch de spoedig ontboden geneesheer verklaarde, dat de toestand niet direct levensgevaarlijk was. Zondag den 31sten Juli a. s. 's namiddazs van 13 ure, zal te Nieuwe Niedorp, bij goed weer op een stuk weiland en anders in het locaal van den heer Haringhuizen, de maandelijkeche turnoefening worden gehouden vanwege de Voorturnersklas- se van het Gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiek-Yerbond. Toegang tot weiland of locaal is vrij. De Commissie voor de kroningsfeesten te Winkel vergaderde Donderdag den 21 Juli op het Raadhuis. De Commissiën brachten de lijsten ter tafel, waaruit bleek, dat was geteekend voor f 320.27. Een lijst moet nog inko men, zoodat waarschijnlijk kan gerekend worden op een som van f 340. De Commis sie voor 't ontwerpen van een feestpro- gram bracht rapport uit van hare werk zaamheden en met eenige kleine wijzi gingen betreffende de verschillende tijd stippen, waarop een en ander zal plaats hebben, werd 't ontwerp-program door de vergadering goedgekeurd. Het bestaat uiteen godsdienstig samenzijn in de kerk met uitvoering eener kinder-canta- te door de zangschool van den heer A. Egmondoptocht en onthaal der schoolkinderen optocht van paarden met wit dek, bereden door jongelieden met uniform pet en zooveel mogelijk keurig versierde bakwagens, waarop de feest commissie, jonge dames, waarvan twee de Koninginnen voorstellende, en de verschillende in de gemeente bestaande vereenigingen zullen plaats nemen, ter wijl op andere de verschillende bedrij ven, die in de gemeente worden uitge oefend, zullen worden voorgesteld volksspelen voor jongens en meisjes, die niot meer op school zijn en beneden 16 jaar en eindelijk des avonds verschillende uitvoeringen, bij goed weder op een voor iedor toegankelijk terrein. De Commissie heeft zich in verschil lende sub-commissiën verdeeld ter voor bereiding der verschillende onderdeelen van 't programma en deze zullen in de vergadering van 11 Augustus verslag uitbrengen van hunne werkzaamheden. Niedorper Kogge. Groeu- tenmarkt bij het station Noord- Scharwoude, 21 Juli 1898. Aanvoer 693 zakken. Groote muizen f 0.90 f 1.05; kleine muizen f 0.50 h f 0.60ronde f 1.a f 1.15; blauwe f 0.95» Markt van Vrijdag 22 Juli. Aanvoer 401 zakken. Prijzen groote muizen f 0.80 h f 1.05; kleine muizen f 0.80; graafjes f 0.80 hfO.85. Oudosluis. De kermis te Oudesluis behoort weder tot het verleden. Door het gunstige weder uitgelokt, stroomde Zondag een talrijk publiek van alle zijden toe, om ooggetuige te zijn van de vermakelijkheden, die het dorp te aanschouwen gaf. Bijna geen enkel jaar bood hot oudo Herculanum, dat door den brand heel wat van het oudo verloren heeft, zooveel bezienswaardigheden op, als dit jaar. Men zag er naast een tiental kramen, waar mond en hart konden worden bevredigd, den Circus vau den heer Blanus, onzen kindervriend Dobber met zijn draaimolen, Florijn met zijne poffertjes cu andere versnaperingen, De Winter, bij wien men ccn lucht reisje met een schuitje kon maken en Hart met zijn schouwburg. Aangenaam was het te zien, hoo menig kindertand in een verschen oliebol werd gezet en deze met innig genot werd opgepeuzeld. Poppen, koek, ge- rookto paling, alles was er te verkrygen en geen wonder dus, dat menigeen zijn hart ophaalde. Maandag avond vond het publiek gelegenheid om zich te vermaken met de voorstellingen, door het gezelschap van den heer De Vroomen gegeven. Hoeveel moeite de kermisgezelschappen zich ook hadden getroost, om de kermis te Oudesluis recht aangenaam te maken, zij mochten Dinsdag niet het genoegen smaken, veel volk te zien verzameld. Ongo- twijfeld was dit to wijten aan de drukte van den hooioogst. Zaterdag 16 Juli hield de Commissie voor het schoolfeest te St. Maartensbrug eeno vergadering by Mejuffr. de Wed. De Leeuw. Aangezien in eene der gemeenteraadszittingen was besloten dit jaar de feestcommissie te steunen door eene kleine bjjdrage, was men van oordeel, dat ook het gemeentebestuur vertegenwoordigd behoorde te zijn bij de bijeenkomsten. Een der wethouders, de heer G. Schuijt, nam als vertegenwoordiger alzoo aan de vergadering deel en bekleedde, op verzoek van den heer H. Wind, voorzitter der commissie, dien avond het eere-voorzitterschap. Na de opening der vergadering deelde ZEd. mede, dat er door het gemeentebestuur f 120.was uitgetrokken en deze som naar evenredigheid van het aantal kinderen over de 6 scholen der Gemeente zou worden verdeeld, hetzij in den vorm van geld, of misschien in dien van een presentje voor elk kind der verschillende scholen. Dit zou dan waarschijnlijk bestaan in een boekje, handelende over het „Huis van Oranje." De heer Wind, die daarop het woord nam, kwam flink beslagen ten ijs. ZEd. was ruim voorzien van allerlei aanbiedingen, door de verschillende uitgevers geannonceerd, waaruit bleek, dat er geene moeite was ontzien, om de commissie eene ruime sorteering voor het aanstaands kroningsfeest aan te bieden. Hoe ruim ook, had de commissie spoedig hare keuze gedaan en besloten werd, elk kind op den feestdag een portret in borstbeeld van onze jeugdige Koningin aan te bieden en tevens een boekje met toepasselijke liederen in eigendom te geven. De feestdag werd voorloopig vastgesteld op 6 September, te houden op de plaats. Verder bleek uit het verslag, door de verschillende heeren collectanten gedaan, dat men hoogst tevreden kon zijn over de opbrengst. Nadat er door de vergadering nog op gewezen was, dat men zich in geen enkel opzicht met een volksfeest zou bemoeien, m. a.w.dat de school commissie uitsluitend voor het schoolfeest was, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kiesdistrict ENK HUIZEN zal een buitengewone alge- meene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen houden te Binnen wijzend op "Woensdag 10 Augustus, ter verkie zing van een Voorzitter en een Secreta ris-Penningmeester der Centrale en af gevaardigden naar de vergadering der Liberale Unie en ter bespreking van de wijze van uitgaaf der Statuten. Door het spelen met luci- fers van een vierjarig knaapje, dat een vuurtje wilde stoken, geraakte jl. Don derdag-namiddag te 't Zand, gem. Zijpe, een hooiklamp in brand. Gelukkig ech ter wisten rappe handen het vuur vrij spoedig te stuiten, al liet de brand, daar de klamp tusschen twee huizen stond, zich eerst ernstig aanzien. In de Noor d-Z ij p e is de hooibroei zoo sterk, dat men reeds op verschillende plaatsen heeft moeten spitten. Om zijne onkreukbare trouw en eer lijkheid stond de man in hooge achting en wijdt men dan ook aan zijne nage dachtenis eerbiedige hulde. De h e e r G. J. W. Koolemans Beijnen, Majoor van het 4de Regiment In fanterie te Leiden, aan wien door het oorlogsbestuur is opgedragen, een krijgs geschiedkundige beschrijving samen te stellen omtrent den veldtocht der Engel- schen en Russen van 1799 in N. Hol land, bezocht den 21 sten dezer o. a. de gemeenten Nieuwe en Oude Nie dorp, voornamelijk met het doel om kennis te nemen van tot heden onbe kende bescheiden, die mogelijk nog licht kunnen werpen op de gebeurtenissen van dien tijd. Zij, die nog in het bezit I zijn van oude dagboeken of andere schrifturen, op dien tocht betrekking heb bende, zullen den majoor verplichten door ze hem af te staan of ter inzage te geven. De heer L. W. Bakker van Groetpolder, gem. Winkel, heeft te Rotterdam met goed gevolg examen af gelegd als derdon stuurman, zoowol voor stoom- als zeilvaart. De leerling-klerk L C. v. d. Berg van hier, werkzaam aan 't Station Schagen, is met ingang van 23 dozer overgeplaatst naar het station Enkhuizen. lAug. a. s. gaat de heer L. Kloosterboer, surnumerair te Amster dam, naar Anna Paulowna, teneinde zich met de waarneming van het vacan te kantoor Anna Paulowna, omvattende de gemeenten Anna Paulowna, Wierin- gen en Wieringerwaard, te belasten. —In den Anna Paulowna- polder zijn dit jaar voor het eerst onge veer 10 II.A. land in cultuur gebracht voor den verbouw van suikerbieten voor zaad. Het is de firma Kuhn Co. to Naar- den, die met het oog op het suikerge halte deze proef in den Polder neemt. Mocht zij naar wensch slagen, dan zul len ongetwijfeld een volgend jaar moer- dere gronden voor dit dool in beslag worden genomen. Heden avond hield de commissie voor do inhuldigingsfecsten weer een vorgade- ring. De eere-voorzitter, de heer IFaller, sprak een woord vooraf, waarop de ver gadering door den voorzitter, don heer Rezelman, word geleid. Do regeling van het schoolfeest op 23 Augustus moet nog door do dairvoor aangewezen commissie geschieden. Het programma voor het feest van 24 Augustus werd hedenavond vast gesteld als volgt: 's morgens 10 uur: gratis voorstelling in de zaal van den heor Fan Wijk\ 's middags 2 uur ringrijdon om fraaie prijzen, ook wellicht een voor het fraaist versierde rijtuig 's middags 4 uur mastklimmon en 's avonds 8 uurgondelvaart, waar voor zich hebben aangemeld 18 vaartui gen, waarbij eveneens prijzen zijn uitgeloofd voor versiering. Vervolgens is nog een bedrag uitge trokken voor vuurwerk en ballons. Ne men we daarbij nog muziek en een draai molen, dan zijn we overtuigd, dat het niot aan amusement en vroolijkheid zal ontbreken. Den 17en Augustus komt de Commissie nog eens te zamen tot definitieve regeling. Uit de verslagen van den staat en de verrichtingen van het N. O. G. in 1897 blijkt, dat het ledental in dat jaar van 5500 tot 5530 klom en het aantal afdee lingen met 6 vermeerderde en nu 220 bedraagt. De ontvangsten bedroegen f 8101.93, de uitgaven f7426.69, batig saldo alzoo f 675.24. Het vaste fonds bedroeg in het begin van 1897 f 1424S.675, op uit. 1897 f 5000 minder, welke som in den loop van het jaar volgens besluit der alge- meene vergadering aan het ondersteu ningsfonds werd afgestaan. De spaar bank van het genootschap, in 1848 op gericht met 19 deelnemers, die in de eerste zitting f 3100 bijeenbrachten, telt thans 1688 deelhebbers met f 3227476 kapitaal. Maandag, Dinsdag en Woensdag zal te WAGENINGEN de 53e algemeene Vergadering van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap gehouden wor den. Tot een der belangrijkste punten, die op den beschrijringsbriel voorkomen, belmoren twee voorstellen der afdeeling Schagen, betreffende een nieuwe wijze van salariëering der onderwijzers, waar bij een minimum door de gemeenten en alle verhoogingen door 't Rijk worden betaald. De Afdeeling Schagen zal op die vergadering vertegenwoordigd wor den door de heeren J. Porie van Win kel en H. van Heerikhuizen van Lutje winkel. De oorlog is zeker een verschrikkelijk geneesmiddel, doch blijkt in sommige gevallen werkelijk een geneesmiddel te zijn. De ernstige kwalen, waaraan het Grieksche volk sedert zjjne wederge boorte leed en waar geen geneesmiddel voor te vinden scheen, zijn sedert den vrede met Turkije ernstig bestudeerd. Wat vóór den oorlog op een Chinee- schen muur van persoonlijk- en partijbe lang zou zijn gestuit, is door de rampen van den strijd mogelijk geworden. Eene volkomen omkeering van de bestaande toestandenhervorming van de amb tenarenwereld hervorming van leger en vloot, strikte controle der financiën en eene noodzakelijke wijziging in het onderwijs, zullen de vruchten zijn, die op het slagveld zijn gegroeid. De groote ziekte, waaraan de natie lijdt, is gehaspel en groote woorden over staatkunde, is een totaal onpractisch onderwijs, dat advocaten zonder zaken en goneesheeren zonder patiënten kweekt, die allen om den broodo liefhebberen in politiek. Thans zijn er militairen van zeer ondergeschikten rang, die alles hekelen en critiseeren, die zelfs de bevelen van den minister van oorlog aan hunne staatsmanswijsheid toetsen, lid van de Kamer. Generaal Smolenski, die het leger reorganiseert, voert tucht en wetenschap pelijke vorming in en eischt, dat aan het krijgstucht doodende politiseeren der officieren een einde zal komen. De koning heeft een niet minder ingrijpenden maatregel voorgesteld, n. 1. de onafzetbaarheid der ambtenaren. De wisseling der ministeries ging tot heden steeds gepaard met eene algeheele zuivering van de ambtenarenwereld. Aan den overwinnaar behoorde de buit die gemaakt werd. Zulk een stelsel gaf natuurlijk tot de schromelijkste mis bruiken aanleiding. Wanneer straks al deze hervormingen tullen zijn inge voerd en bovenal, wanneer de financiën op een gezonden grondslag rusten, dan gaat Griekenland zeker een tijdperk van vooruitgang tegemoet. Is de oorlog rijk in zijn gevolgen voor Griekenland geweest, ook op Turkije heeft hij een grooten invloed uitgeoefend. De Turk heeft van zijne macht en kracht een hooger denkbeeld gekregen, dat zeer sterk uitkomt in do houding, die do sul tan tegenover do groote mogendheden aanneemt. Hun voorstol, om Kreta door een Kretensor Nationale vergadering te laten besturen, wordt door de Porto krachtig bestreden. De Porte noemt in de circulaire, waarin zij hare bezwaren opsomt, de Nationale vergadering een bijooiikoinst van rooverhoofdlieden en op standelingen, die de veiligheid van han del en nijverheid, orde en rust bedrei gen en allerlei schade hebben toogo- bracht aan de rustige Mohammedaausche bewoners van het eiland. Zij verklaart de voorstellen iu strijd met hare souve- reiniteitsrechteu en is niet genegen don nieuwen toestand te erkennen. Nog krasser toon slaat Turkije aan tegenover Frankrijk en Engeland, welke rijken schadevergoeding verlangen voor de Eu- gelschen en Franschen, die bij de Arme nische woelingen in 1896 materieel zijn benadeeld, liet beweert in zijn antwoord dat het voor deze verliezen niet verant woordelijk is, ja zelfs dat het eerder eene vordering op de vreemdelingon heeft dan dezen op Turkije. Frankrijk, het ge haspel over deze zaak moede, heeft thans de Fransch-Turksche bank te Parijs bevo len, om een millioen francs van de Griek sche oorlogsschatting, voor Turkije be stemd, voor de benadeelden in te hou den. Dit besluit zal zeker tot eene in teressanto rechtskwestie aanleiding geven. Eene nog ernstiger wending neemt het geschil, dat ook over eene schadeloos stelling loopt, tusschen den Zuid-Ameri- kaanschen staat Columbia en Italië. Bij het oproer te Carthagena in 1885 leed een Italiaan belangrijke schade aan ha ve en goed. Italië eischte eene vergoe ding, die door Columbia werd gewei gerd. Met beider goedvinden trad daar op de president der Vereenigde Staten als arbiter op. Deze besliste op 2 Maart 1897, dat Columbia 60.000 pond sterling had te betalen, benevens de uitkeering van eene som aan de schuldeischers van den geruïneerden Italiaan. De 60.000 pond werden wel uitbe taald, doch de schuldeischers wachtten tevergeefs op betaling. De schuldeischers hebben van hunnen kant nu beslag gelegd op de betaalde schadeloosstelling. Als gevolg daarvan heeft Italië gemeend, aan de uitspraak van president Cleveland kracht te moe ten bijzetten door het zenden van een eskader naar Carthagena. Meent Columbia de zaak op de lange baan te kunnen schuiven, dan is admiraal Candiani gemachtigd, geweld te gebrui ken. Te Washington wordt het optre den der Italianen in Zuid-Amerika met belangstelling gevolgd. De kwestie is voor do regeering der Unie van eigen aardige beteekenis. Men is druk bezig met de toepassing der Monroe-leer, door Spanje uit zijne bezittingen te verdrijven, en daar sluipt eene andere vreemde mogendheid door een achterdeurtje in het heilig huisje, en nog wel door een deurtje dat men zelf voor den indringer heeft geopend. Ons dunkt, de moeilijkheid ware gemakkelijk te vereffenen. Waar men zooveel honder den millioenen opoffert voor een staat kundig beginsel, daar kon men ook wel eenige duizenden besteden, om eene ongewenschte inmenging te voorkomen. Amerika voor de Amerikanen schijnt ook de drijfveer te zijn van den voorge nomen aanval op Portorico. Men zal alle krachten inspannen, om dit eiland zoo spoedig mogelijk te veroveren, daar het reeds vrij vast is, dat het de prijs zal zijn, dien Spanje aan Amerika voor den vrede zal moeten betalen. Portorico zal een Amerikaansche wachtpost in de Caraïbische Zee worden, vanwaar het gemakkelijk een oog op de Kleine An tillen kan houden. In de eerste plaats zal Portorico ter zee worden bestookt. Een tweede lan ding gedurende den regentijd bij eene verstikkende warmte lacht den Amerika nen niet bijzonder toe. Met blokkeeren en bombardeeren hoopt Uncle Sam hier tot annexeeren te kunnen komen. Naast den aanval op Portorico wordt een tocht naar Spanje voorbereid. Een bombardement van de Spaansche haven steden in de Middellandsche Zee, waaruit eene bezetting van de Baloarische Eilanden voor hospitalendienst en kolenstation zou kunnen volgen, valt niet erg in den smaak van Frankrijk. Frankrijk streeft er naar, de Middellandsche Zee in een Fransche binnenzee te herscheppen, aan welk plan door de Fransche heerschappij aan de noordkust van Afrika reeds een flink begin van uitvoering is gegeven. Met leedwezen zou Frankrijk derhalve zien, dat het krachtig groeiende Amerika in die Middellandsche-Zee-staatkunde als een nieuwe factor optrad. Figaro geeft in een heftig artikel lucht aan de Fransche ontevredenheid. De Amerikanen hebben zich niet te mengen in Europeesche za ken, zegt het blad Europa moet een te genhanger van de Monroe-leer erkennen, en zelfs de uiterste middelen aanwenden om een eind te maken aan den oorlog, wanneer de Vereenigde Staten dien zou den willen verplaatsen naar do Oude We reld. Engelsche bladen geven don raad, den oorlog niet naar Europa over te bron-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2