Zondag 11 September 1898. 42ste Jaargang No. 3344. Bureau: SCHAGKS, Laan, B 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE RL AD. Bekendmakingen. Gemeente Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Niedorp het offïcieele kroningsfeest plaats, ook Maandag bleef van bijna elk perceel de driekleur hangen en werd 's avonds geïllumineerd en Dinsdag was opnieuw een feestdag, 's Morgens ten 11 ure werd op de kerkestraat de Wil- helminaboom geplant, waarbij de burge meester, de heer Jb. van der Stok, een hartelijke toespraak hield, die een luid applaus van het talrijk publiek uitlokte. Zuidscharwoude. De feest- vreugde alhier werd op dan dag van de kroningsfeesten, door het volgende afkeu- ringswaardig voorval verstoord Heer Hugo waard, 6 Sept. '98. Het Witte Huis. Alltiiti Nieaws- COURANT. Aiwttiiis- Lulliitl Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTEEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, brengen bij deze ter alge- meene kennis, dat 1. Aan den heer JAN KWELDAM op diens verzoek eervol ontslag is ver leend als opper-brandmeester bij de Brandweer bovengenoemd; 2. In diens plaats als zoodanig is benoemd de heer CORNELI8 VISSER Az., brandmeester bij de nieuwe blau we spuit 3. Tot brandmeester bij evenvermelde spuit is benoemd de heer LEONARD JOHAN ROGGEVEEN, lid van het Vrijwillig Brandweercorps „Lycurgus" alhier. Schagen, 9 September 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris DENIJS. Had Zondag j. 1. te Nieuwe 's Namiddags ten 1 uur gingen een der tigtal versierde rijtuigen, en eenige dito rijwielen, in haast bijeengebracht, in op tocht door de gemeente. Op verschillende punten, als in de Moerbeek, het Veld, te Terdiek en aan de Langereis werd door de zangvereenigingen en het fanfarecorps respectievelijk gezongen of gespeeld. 's Avonds werd bijna overal geillumi- neerd en de „geelmutsen", die weer in den opnieuw verlichten gondel hadden plaats genomen, zongen eenige liedjes, afgewisseld door meer krachtige fanfare muziek. Nieuwe Niedorp heeft recht opgewekt feestgevierd, zag er over dag en 's a- vonds vroolijk en prettig uit. De illuminatie vau het raadhuis, de eerepoort en den boog aan de nieuwe brug naar de Slijksteeg en van sommige particuliere perceelen lokte evenals Zon dag vele kijkers. Maandagavond trad in het lokaal van den heer Haringbuizen de goochelaar Jacobius uit Weenen op. Gezelliger amusement dan de toeren van een goochelaar als de heer Jacobius is moeilijk denkbaar. Zonder veel omhaal van woorden laat hij de schjjnbaar onmogelijkste dingen zien. Juist het zeer moeilijke of onmo gelijke doorgronden van de goocheltoe ren maakt het optreden van een gooche laar altijd interessant. Het was een heerlijke, prettige avond en ongetwijfeld zal het publiek met ge noegen vernemen, dat de heer Jacobius te eeniger tijd weer zal optreden. Woensdag den 8sten dezer had in het lokaal „De Prins Maurits" van den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp de aangekondigde kolf- en biljart wedstrijd plaats. Van de 13 deelnemers aan den kolf- wedstrijd wonnen de heeren D. Pool Nz. en J. Strigbis Azden prijs en de premie. Aan de biljartpartij werd door 10 personen deelgenomen, waarvan de hee ren A. Haringhuizen den len, D. Pool Hz. den 2den en C. Wilken den 3den prijs verkregen. -Bij den op 7September ge- bouden kolfwedstrijd bij don heer K. Bood te Noord Scharwoudo werd de le prijs door den heer K. v. Kleef2e prijs door den heer H. Ion3e prijs door den heer D. O. v. Dijk behaald. Een zekere K. had zich al eenige dagen te voren uitgelaten, niet te zullen vlaggen en geen Oranje te zullen dragen. Om 9 ure des morgens had zich een aantal fanatieke personen voor de woning van K. verzameld en werd dezen aangezocht onder dreigementen, de vlag uit te steken. Toen K. steeds weigerach tig daaraan bleef, werd door eenigen uit het publiek een ijzeren hek uit den grond gerukt en dit door ruiten en roeden heen in de kamer van K. geschoven. Do brigadier K., de rijksveldwachter J. en de gemeente-veldwachter P. konden tegen de woedende menigte niet veel uitrichten. Men kwam met steenen aan dragen, waarmee de woning van K. gebom bardeerd werd. De rijksveldwachter J. ging ten einde raad naar binnen en gaf K. te kennen, dat niet langer voor zijn veilig heid kon worden ingestaan, hem nogmaals dringend uitnoodigende, de vlag te too- nen. Op 't laatst werd hieraan doorK. voldaan hij gaf de vlag aan genoemden rijksveldwachter, die daarmee, onder een regen van steenen, naar boven klom en haar bevestigde. Een algemeen hoerah ging toen uit de menigte op en kon de politie verder een einde aan het tumult maken. Het was inmiddels avond ge worden. De brigadier K., van Alkmaar, ward door een steenworp aan het hoofd verwond. Wij vernemen, dat een streng onderzoek naar de daders wordt ingesteld, die ongetwijfeld hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Alkm. Crt. Te VVieriu^erwaard had de dienstb van den hr. J. v.d. O. het ongeluk Donderdagavond te water te goraken.Van uit het winkelhuis van den heer K. K. naar buiten gaande en door de tegen stelling van licht en duisternis misleid, liep zij vanaf het erf dwars over den rijweg en zoodoende te water. Op haar angstig geroep snelden spoedig eeni gen te hulp en mochten het genoegen smaken, haar bij het redden behulpzaam te zijn. De jongedochter was zeer ont daan, maar heeft tot dusverre van ,haar bad geen nadeelige gevolgen ondervonden. Kroningsfeest te Bur« geerbrug, Dinsdag j.1. Des morgens 7 ure lieten de beide kerkklokken haar tonen over dorp en omgeving klinken, daarmede verkondi gende, dat de Kroningsdag van H. M. Koningin Wilhelmina, en tevens de dag van het volksfeest was aangevangen. Toen zij na een half uur in haar vo rige rust waren teruggekeerd, klonk het oude Wilhelmus, uitgevoerd door Bergeu's fanfarecorps, (dat zich gedeelte lijk op den omloop van den dorpstoren had opgesteld), wel minder ver, doch 't bleek nog steeds bij uitstek gesehikt, om geestdrift op te wekken. Ten 8 ure had de feestcommissie zich in de kolfbaan verzameld en voer de gemeld corps, onder leiding van den heer R e i d e 1 van Alkmaar, een 3-tal Nos. van zjjn programma uit. Daarna sprak de heer W. Terkroost namens de feestcommissie de feestrede uitdeze rede, het onderwerp van den dag behandelende, werd met gloed uit gesproken, en levendig toegejuichtde laatste woorden Hoera Leve de Ko ningin werden door het in grooten getale bijeengekomen publiek met geestdrift herhaald, en door een hiep-hiep-hoera en Oranje-boven herhaaldelijk gevolgd. Ten 9 ure stelde de optocht zioh in beweging, bestaande uit een 40-tal rui ters en een 10-tal rijtuigen, benevens een paar fietsrijders, allen meer of min der versierdvelen hadden getracht, iets schoons te leveren, en het geheel kon dan ook keurig net worden ge noemd. In goede orde ging men tot St. Maartensbrug daar passeerde men den opgerichten eereboog, waarna men bij den heer R. Francisdijkgraaf van de Zijpe, een oogenblik halt hield en de Voorzitter hem toesprak en andermaal op de hooge heteekenis van dezen feest dag wees, waarna allen deelnemers door den heer Prancis een glas wijn werd aangeboden. Daarna werd halt gehouden bij de Pastorie van de R. K. gemook daar werden enkele woorden gesproken, waar- j op de ZeerEerw. heer Klejwtg, pastoor t der gem., de beste wenschen voor H. M. Wilhelmina en voor de feestvieren den uitsprak. Nu nog de Burgerbrug door en bij Zijpersluis om en ongeveer 111/2 uur ging de optocht andermaal onder den eereboog door en werd daarna ontbon den. Te 1 ure begonnen de volksspelen. No. 1. Sprietloopen; wisten sommigen al heel gemakkelijk den nog al breeden, goed met zeep besmeerden spriet te pas- seerea, anderen, en dit waren de meest voorzichtigen, moesten met een enkele uitzondering hun tol aan het water be talen. Minder goed slaagde No. 2: het tob- bespel; het scheen wel of de tobbe geen lust had, haar evenwicht te verliezen vóór het gevaar van nat te worden reeds geweken was. Beter ging het met No. 3 het bol- trappen voor jongensdit No. wist in zonderheid den lachlust op te wekken en evenzoo het laatste No., het zakloopen; ook dit slaagde volkomen. Ongeveer 6 ure was het programma afgewerkt en werden de verschillende prijzen door de commissie uitgereikt. Met opgewektheid werd nu het feest voortgezetdoor het prachtige weer slaagde des avonds de verlichting met een 800-tal lampions uitmuntend; alle buurten waren volkomen verlicht, bene vens vele particuliere woningen. Met zang en dans was men tot laat in den nacht gezellig bijeen; er heersch- te een prettige stemming en een goede Oranjegeest; wanklanken werden niet vernomen, de feestdag is volkomen ge slaagd en zal bij velen in aangena me herinnering bewaard blijven. „Gelukkig", zegt menigeen, „dat het 1.1. Woensdag ongeschikt weer is geweest," en bedoelt hiermee, dat we juist daardoor hedenavond nog eens hebben gevierd een feest, dat, gevoegd bij de vorige feesten, blijvend zal voort leven in aller herinnering. Niet alleen dat alles versierd was met lampions of verlicht met glaasjes, maar ook het zang koor en de rederijkerskamer hebben zich ten tweeden male verdienstelijk gemaakt. We spraken van verlichting en overdrij ven niet, wanneer we spreken vau een schitterende verlichting. De talrij ke lampions overdag opgehangen aan bogen, enz., deden reeds zeer veel goeds verwachten, te meer, daar het weer bij zonder stil werd. Waar men kwam, overal prijkten de lampions in bonte kleursohakeering, langs en over den weg, aan de huizen, afgewisseld door andere illuminatie, als die bij den heer Post. De pracht van zoo'n schouwspel laat zich moeilijk beschrijvenmen moet het gevoelen, als men wandelt onder de tal rijke versierde bogen, of tuurt op de verblindende verlichting der eerepoorten. Soms meent men voor zich te hebben eene fata-morgana, maar och, zoo spoe dig zijn we weer gereproduceerd in ge wone proza-menschen. Kortom, men moet 't gezien hebben, om zich te kun nen vormen een idee van de prachtige effecten, verkregen bij zoo'n rijke en door zulk prachtig weer begunstigde ver lichting a giorno, als ditmaal in ons lief dorpje te aanschouwen is geweest. Eén stem van verbazing, van bewonde ring ging op, één getuigenis openhartig geuit, dat in Heer Hugo waard nooit te voren zooieta werkelijk schoons is aan schouwd. Nog een enkel woord over de ver siering. Velen toch bewonderden ook de versiering aan huizen, Ban gevels of an ders. Verscheidene gevels waren prach tig versierd, de een mooior dan de an der, hier grootsch in alle pracht op den voorgrond tredend, daar eenvoudig, ver borgen, een blik vragend van de voor bijgangers. Hier had de scheppende hand des vakmans veel schoons gewrocht, op andere plaatsen getuigden groote of klei ne voraieringen, hoe eigen vinding en goede smaak werkelijk bezienswaardige versieringen hadden weten te scheppen. In de zaal van den heer Pijper was weer samengestroomd een talrijke me nigte om te luisteren naar het harmo nisch en melodieus gezang van zan geressen en zangers, om te bewon deren de overweldigend schoone tableaux vivants („Geloof, Hoop en Liefde," door de dames 3. Hartenberg} X. Hofdijk en 6. Stoaag). Als we nog in het bijzonder één naam willen noemen, is het dien van den heer Brugmandie zich verdienstelijk heeft gemaakt, cn verleden week, èn nu weer. Belangeloos wijdde die heer zijn beste krachten aan het behouden der feest vreugde. Door aangename, gepaste af wisseling wist hij nu door dit, dan weer door iets anders alleu te houden in de stemming. U, mijnheer Brugmanon zen hartelijken dank aangeboden. We eindigen met dankbetuiging aan alle ingezetenen, die hebben meegewerkt tot slaging, die zich hebben getroost de ontzaglijke moeite, voor te berei den en te leiden de kroningsfeesten. Daarom, leden der feestcommissie en al le anderen, die aanboden hun steun door woord en daad,een hartelijk woord van hul de en dank voor hetgeen gij hebt gedaan. Het is geweest uw aller werkeu het zij u eene voldoening, dat allen een parig getuigden met trots kunnen wij terugzien op onze kroningsfeesten. In vervolg op ons ver slagje van het Kroningsfeest te Haring- huizen kunnen wij nog mededeelen. dat de winnaars bij den wedloop met hin dernissen G. van S wieten, P. de Jong en A. van York waren en bij het tob- bespel D. Doorn, P. de Jong en D. Schoen. Prijzen voor houtjerapen kregen C. van Stipriaan, K. Raven en J. Berk houwer eu voor baldragen Coruelia Slikker, Gr. Jonker en Gr. v. d. Oord. De avond werd verder gezellig door gebracht. Zang en tooneelspel wisselden el kander in bonte verscheidenheid af. Een woord van lof komt in 't bijzonder toe aan de dames N. Asjes, T. Asjes en A. Yeuger, die welwillend en zeer ver dienstelijk eenige zangpartijen vervulden. Met een heel aardig vuurwerk werd de in alle opziohten prettige dag besloten. Nog meenen we een woord van lof te moeten toebrengen aan de inwoners, die door vlaggen, groen en bloemen het kleine plaatsje in een aangenaam feest kleed hadden gestoken. Eene algemeene verlichting getuigde mede van de ingenomenheid der bewoners met het feest. Donderdag te ongeveer half vier in den morgen ontstond er in een hooiklamp, staande tegen de bouw manswoning van den heer T. R. te Oudesluis, brand ten gevolge van broeiing, 't VVas hoogst gelukkig, dat men door den weinigen wind in staat was, het huis te beschermen, wat bij een weinig meer wind haast eene onmogelijkheid zou zijn geweest. Te half twee van denzelfden dag ont stond er wederom brand te Oudesluis, nu in een perceel, in eigendom behooren- de aan den heer Jm. Kr. Geheel het gebouwtjeende daarbij staande schuur met het in huis zijnde hooi werd een prooi dor vlammen. Eenige niet verzekerde brandstoffen gingen ook verloren, alsme de een stuit hooi die buiten het huis stond. Het perceel was verzekerd, even eens de inboedel van de inwonende we duwe. De oorzaak is niet bekend, of schoon men veronderstelt, dat door den schoorsteen de brand is ontstaan. De nieuwe zitting der Staten-Generaal zal volgens art. 100 der Grondwet op den 20 September ge opend moeten worden. Dit zal, als de Koningin het voorbeeld van hare voor gangers volgt, door haar zelve worden gedaan en zal zij dus de troonrede uit spreken. Naar luid van geruchten zou er mogelijk heid bestaan, dat onze koningin in eigen persoon te een of anderer gelegenheid een reis zou maken naar ons lnsulinde, om met eigen oogen eens iets te zien van het onmetelijk rijk, dat zij bestuurt, 't Is natuurlijk nog geen vast plan, maar de mogelijkheid is volstrekt niet uit gesloten. Ter gelegenheid der fees- ten in een stad in Friesland heeft ie mand de aardigheid gehad, zich voor eene geringe geldelijke vergoeding het gelaat te doen bronzen en het hoofd haar in vuurlak zetten. Vervolgens nog opgesierd met een W. van denne- groen nam hij deel aan de volksverma kelijkheid. Hot reusachtige Witte Huis te ROTTERDAM, waarvan onzeu lezers nu en dan al reeds iets is meegedeeld, is zoo goed als voltooid. Het gebouw bezit twee electrische liften, die in 18 seconden de passagiers 40 me ter boven de straat op de tiende verdie ping van het gebouw brengen. Dan nog een trap hooger en men bereikt de bel vedère; dan nog een ladder op en meu staat op het platform. Yandaarat zinkt alles, behalve de groote Toren, in het niet. Aan elke verdieping is een bordje opgehangen, waar men zich bevindt, wat heel doelmatig is, daar men anders zekerlijk niet zou weten, of men zich op de 6e of 8ste verdieping bevindt, daar alles precies op elkander gelijkt, overal steen, ijzer en glas. 't Geheel geeft een indruk van solidi teit en practische inrichting. Voor den bouw van dit reuzengebouw zijn o. m. gobruikt 900 heipalen van 16 M. lengte, ruim 3.000.000 steenen, ruim 300 M3. hardsteen, 100.000 verglaasde steenen, 300.000 kiligram ijzer, benevens wat ver der voor cement en andere zaken noodig was. Onder den beganen grond bevinden zich waterdichte kelders. Aangezien het huis te hoog is, om de gemeentelijke waterleiding tot bovenaan te voeren, is een apart reservoir gemaakt, inhoudende 15 kubieke meter, om de bovenste verdiepingen van water te voor zien. Het water wordt door middel van electrische beweegkracht in het reservoir gepompt. Het reservoir is boven de 10e verdieping. De trap, naar de bovenverdieping lei dend, loopt tot de nok toe, langs een luchtkoker. In het gebouw is tot gerief der huur ders een centraal telephoonbureau inge richt, terwijl ook op alle verdiepingen centrale brievenbussen zijn. De verlichting van het gebouw bestaat uit gas- en electrisch licht. Vermeld zij nog, dat de oppervlakte, waarop dit gebouw staat, 400 vierkante meter bedraagtdat het Witte Huis ge heel brandvrij geconstrueerd is, van en- der tot boven bestaat uit ijzer, steen en glas, terwijl het ijzer nog met onbrand baar materieel is bekleed en de ijzeren kap aan de binnenzijde is geïsoleerd te gen warmte en koude door middel van geprepareerde 'kurkplaten. Het Witte Huis, van welks platform men met helder weder de torens van Dordrecht en 's-Gravenhage kan waar nemen, behoort ongetwijfeld tot de be zienswaardigheden van Rotterdam. Woensdagavond om streeks half acht was een gezelschap feestgangers per trein uit Hilversum naar Amsterdam vertrokken om het vuurwerk te gaan zien. Uitgestapt, ging men naar den Buitenkant, doch bemerkte aldra, dat de groote menigte voetgangers door dringen onmogelijk maakte en de kans om iets te zien verkeken was. Daar komt er een op een lumineus denkbeeld „We moesten terugkeeren naar het Cen traal Station, ons kaartje vertoonen en op het perron plaats nemen. Men heeft daar een prachtig uitzicht, geen gedrang en 't kost niets." Gedaan als gedacht. De manoeuvre gelukte volkomen. Men zag reeds het begin van het vuurwerk. Wat gebeurt ecliter De spoorwegautoriteiten plaatsen een trein vlak véór de toeschouwers en alle uitzicht is benomenToen zegt een an der„Weet je, wat we nu doen we gaan in den trein zitten. Die vertrekt eerst over een uur, zoodat wij zittende kunnen genieten." 't Werd al mooier. De wagens waren spoedig gevuld, zoodat de portieren werden gesloten. „Natuur lijk een maatregel van orde, om verder binnendringen te voorkomen." Een klein beetje opgestoomd heel kalm. „Om plaats te maken alweer voor een ande ren trein. Wat gaat dat toch geregeld!" Nu is men vlak tegenover het vuurwerk gekomen Een verrukkelijke plaats om alles to zien Maar ziel, daar begint de locomotief wat harder te zuchten, de trein wat harder te rijden en aldus bomerken de feestgangers, dat zij alweer op weg naar huis zijn.

Schager Courant | 1898 | | pagina 1