Ecu flinke Boerenmeid. H. I. de Koningin, Schilferend Vuurwerk, Dienstbode, Dienstbode. 'Mm. Sint Maarten, Abr. Sloos, Café-Concert. lilaverhooi, INGEZONDEN. ALKMAARSCHE Huisraad, Inboedel Manufacturen, huisraad, NA AFLOOP BAL. Geteekend portret van HARDDRAVERIJ, op Woeriai 14 September 1898, Dinsdag 20 September '98, te K0LH0RN: Lokaal A. BRUIN, W. F. STOEL ZOON, PLAATSELIJK NlfcU VVS. De Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Vee voeder enz. te Schagen hield Donderdag j.1. weder een ledenvergadering, nu om de Statuten der vereeniging vast te stellen. Predikbeurten. tc SGflAGM. Barsingerhorn. te St. Maartenen Valkoog. te Anna Paulowna. Marktberichten. ADVERTENTIES. S. BERMAN, Terstond GEVRAAGD; Jaariyksclie In den Stadsliout. Toegang voor leden niet 3 da mes VRIJ, terwijl het Lidmaat schap f 2.kost. Uitreiking der Prijzen aan de Tribune, 's Avonds Muziek Geheele verlichting van Stads huis en Particuliere Gebouwen. P. H. M. Ibink Meienbrink, Wegens vertrek Openbare Verkooping J. v. d. Maaten, den HUIS, aan de N i e u w e Streek aldaar, waarin met succes sedert onheuglijke jaren de krui deniersaffaire is uitgeoefend, met twee ERVEN en BOET, groot 84 centiaren. Maandag 12 September '98, Entrée 50 cents. Aanvang 7, acht nur. TE KOOP: 15 16000 ponden uitstekend gewonnen T. IiO!IElT, Het schijnt, dat Duitschland den kring zijner relatiën niet alleen tot Turkije wenscht uit te strekkon, maar dat het tevens genegen is, zich nauwer bij Enge land aan te sluiten. De Pal Mali Uazette weet uit vertrouwbare bron mede te deelen, dat tusschen Duitschland en Enge land dezer dagen een verbond is gesloten, dat in zekere gevallen oen oflensief en de fensief karakter heeft. Ook zouden in deze overeenkomst belangrijke koloniale vraag stukken geregeld zijn. In de eerste plaats zou Engeland op Duitschland's steun in het bezettiogs- vraagstuk van Egypte kunnen rekenen, wat na de jongste gebeurtenissen in Soedan voor Engeland van de grootste beteekenis is. Engeland heeft zich door de Soedan- expeditie en door de herovering van Khartoem zoo vast aan den Nijl gevestigd, het heeft door de herovering der equato riale provincies zulke zware verplichtin gen op zich genomen, dat van eene ontruiming der Nijldelta geen sprake meer kan zijn. De steun van het drievoudig verbond is derhalve voor Lord Salisbury van groote waarde. De val van Khartoem is eene der belangrijkste gebeurtenissen van den dag. Ziehier eenige bijzonderheden uit den slag bij Omdurman, die de bezetting van Khartoem voorafging. Vrijdagochtend vroeg zag de patrouilleerende Egyptische ruiterij, dat het leger van den Khalif tot den aanval oprukte. Het front van zijn strijdmacht bedroeg drie of vier mijlenover het voetvolk en de ruiterij fladderden duizenden vlaggetjes en stan daards en alle Derwischen zongen krijgs liederen. De Engelsch-Egyptische infanterie werd nu buiten het Itamp opgesteld. Bij half acht had de aanrukkende vijand de hoogten bezet, die hot kamp bestreken en het leger van den Khalif ontplooide zich volgens de gewone taktiek der Derwischen. Het duurde nog een uur, voor de Engelsche artillerie het vuur opende, dat door het voetvolk van den Khalif beantwoord werd. Zij vielen vooral woest aan op den rechtervleugel der Engelschen, doch hun plan, om dit meest zwakke deel van het leger onder den voet te loopen, werd ge heel verijdeld door het kalme en over stelpende vuur, dat alle wapenen een kwartier lang op de aanvallers onder hielden. De Derwischen veranderden nu van taktiek en verzamelden hunne macht tegen het centrum. Ook dit had een zwaren stoot te verduren. Maar de bereden corpsen van den Khalif werden letterljjk weggeveegd door de Engelsche kogels. De geheele strijdmacht trok zich daarop terug, een slagveld met dooden achterlatende. De dapperheid van de Der wischen wordt algemeen geroemd. De standaarddragers reden tot op enkele honderden meters van de Engelsche liniën door en vele aanvoerders gingen zoo opzettelijk den dood tegemoet, niet wil lende wijken. De Sirdar verzamelde zij ne troepen achter den heuvelrug bij zijn kamp en zond de reserve naar den rech tervleugel, vreezende, dat die andermaal aan een aanval zou worden blootgesteld. Deze versterking kwam juist bij tijds. De Derwischen hadden zich achter de rot sen verzameld en deden kort daarop an dermaal een uiterste poging om het for tuin van den dag te keeren. In één massa, 15000 man sterk, wierpen zij zich op de Egyptische brigades. Door eene batterij krachtig ondersteund slaagden deze er in zich in slagorde te scharen om den aanval af te wachten. De Sirdar wendde daarop zijn centrum en linkervleugel. Daardoor geraak ten de Derwischen onder een kruisvuur van drie brigades met hun artillerie. Met doodsverachting trachtten de Derwischen zich door den vijand heen te slaan, maar de hagel van kogels maaide hen weg en hunne afdeelingen smolten weg als sneeuw voor de zon. Slechts aan enkele verstrooide hoopjes gelukte het, de woestijn te bereiken. Toen keizer Wilhelm Zaterdag het bericht van de overwinning der Engel- sohen ontving, zond hij dadelijk een telegram vol hartelijke gelukwenschen naar Kaïro. Zou deze keizerlijke ont boezeming de bedekte mededeeling bevatten, dat de bordjes der Duitsche staatkunde in Zuid-Afrika zijn verhan gen Men wil toch weten, dat in de Engelsch-Duitsche overeenkomst mede de Zuid-Atrikaansche aangelegenheden zijn geregeld, waardoor de Delogaobaai onder Engelschen invloed zou komen te staan. 't Zou voor de Zuid-Afrikaan- sche Republiek een dubbele slag zijn. 'Wanneer de laatste verbinding tusschen de Transvaal en de zee ook in Engel sche handen komt, dan zou het land der Boeren geheel aan de genade van de firma Cbamberlain-Rhodes kunnen worden overgeleverd. Gelukkig heeft het Afrikaander element zich in de laatste twee jaar zoo krachtig ontwik keld, dat men zich in Engeland wel zal bezinnen, vóór dat men nieuwe moeilijkheden opwerpt. Het verbond tusschen de Transvaal en den Vrijstaat bevat een eerste waarschuwing, de over winning van de Hollandsche partij bij de jongste verkiezingen, in de Kaap kolonie is een tweede vingerwijzing, die in Londen zeer wel begrjjpt. Wan neer Engeland opnieuw aan de zelfstan digheid van de Transvaal begon te tornen, zou het geheel Zuid-Afrika tegen zich vereenigd zien. En dan zou het kunnen gebeuren, dat de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika het voetspoor van de Veteoiiigde Staten van Noord- Amerika gingen volgen en zich voor goed aan de zorg van het moederland onttrokken. Vroeg of laat, eens zal die tijd toch aanbreken; eens zullen Kaapstad, Bloem fontein, Pretoria en Pieior Maritzburg steden in eenzelfde groote republiek zijn die zich van den Atlantischen Oceaan tot de Indische Zee zal uitstrekken. Schagen, 10 September 1898. Den 10e n October zal al- hier de arrondissements-vergadering van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrond. Helder plaats hebben. Tij dens die vergadering zal een zangkoor onder leiding van don heer P. Sladt een zestal nummers ten gehoore brengen, waaronder het Wilhelmus van Nassouwe, voor mannenkoor gezet en van nieuwen tekst voorzien door den heer K. Rille te Hoorn. Den 1 Januari 1899 zal de afdeeling Schagen van het N. O. G. den dag herdenken, waarop zij 40 jaren zal hebben bestaan. Het bestuur wenscht het feit eenigszins feestelijk te gedenken en zal in dien geest voorstellen aan de afdeeling doen. V erledenW oensdagavond ontstond er brand in de woon kamer van de wed. Bregman op de N. Laagzijde, door dat een theelichtje, dat op tafel stond, omvieldaar niemand in in het vertrek aanwezig was, kreeg het onheil weldra een bedenkelijk aanzien. Door toegeschoten hulp kon men alles echter nog bijtijds blusechen, waardoor de bewoners met eenige schade vrij kwa men. De tram van hier naar Wognum zal volgens beweren den 20 October voor het publiek worden open gesteld. Onze vroegere plaatsge- noot, do heer P. Munnikonze welbe kende, steeds welwillende Nutsdeclama- tor, thans als commies bij de H. S. M. te Uitgeest werkzaam, is met ingang van 1 October als zoodanig overgeplaatst naar Den Helder. De vergadering werd geleid door den heer A. de Graaf van Anna Paulowna. Na opening der vergadering werd tot de lezing der notulen, door den secreta ris, den heer Jb. de Moorovergegaan, die vervolgens door de een 20-tal leden sterk zijnde vergadering werden goed gekeurd. De Statuten gaven weinig aanleiding tot bespreking en werden na een paar wijzigingen in hun geheel goedgekeurd Daar dit het eenige punt der agen da was, werd hierna de vergadering gesloten. De vereeniging zal overgaan tot de aanbesteding van ruim 240.000 lijnzaad koeken en 25500 K.G. kunstmest, (Thomasphosphaat). De levering van 330 b a- len Thomasphosphaat ten behoeve van do Tweede Coöperatieve Vereeni ging tot aankoop van veevoeder en mest stoffen,is gegund aan den heer JohF.Morra te Alkmaar voor t 2.15 de 100 K.G., op een gehalte van 13°/0 phosphorzuur geheel oplosbaar in citraat. Gisteravond vertoonde zich op zeer heldere wijze het Noor derlicht. Tegen half tien vertoonde zich een donkerblauwachtig segment aan den noordelijken hemel, omgeven door een eenigszins helderen zoom, waar- uit kortere en langere stralen van af wisselende helderheid schoten. Het ver schijnsel duurde tot ruim half elf. Als de lucht zoo helder blijft als de vorige dagen zal zich het verschijnsel heden avond waarschijnlijk weer vertoonen Van het Noord is het 't best waar te nemen. In zake het bekende ge schil van den duiker in het Schager Wiel is door de stemgerechtigde in gelanden van den Polder Burghorn in hunne vergadering van Vrijdag jl. een parig besloten, van het vonnis der Arrondissements-rechtbank te Alkmaar in hooger beroep te gaan. Onze plaatsgenoot, de heer Willem de Jongh Gz., heeft vaa de directie der H. 8. M. zijne aanstelling ontvangen als arbeider op de lijn Heer HugowaardHoorn den 26sten dezer maand moet hij de betrekking aanvaarden. Bij de hedenmorgen van wege de Afdeeling Schagen en Omstr. van de Hollandsclxe Maatschap pij van Landbouw gehouden wolveekeuring waren ingezonden V2-jarige ramlammeren, 18 inzendingen, vormende 54 stuks. Ie. prijs f 10. de heer Jb. UennemanSchagen2e prijs f 5.de heer W. Leeghwater, Obdam. 1 V2—jarige rammen, 10 inzendingen, vormende 11 stuks. Ie. prijs f 10. de heer J. L. 7. Groneman, Wieringer- waard j 2e. prijs f 5.— de heer W. EoninghWinkel. Ooilammeren, 10 inzendingen, vor mende 46 stuks. Ie. prijs f 5.de heer K. v. d. Ooid, Barsingerhorn2e. prijs f 2.50de hoer J. de Peer, Scha gen. Ooiscliapen, 6 inzondingen, vormende 24 stuks le. prija f 5.de heer W. Kooij, Schagen 2e. prijs f 2.50 de heer P. D. SchenkWieringerwaard. Ter opluistering waren ingezonden 14 collecties, w. o. 6 geïmporteerde rammen, nl. 5 1 ^-jarige en 1 oudere de lammen der Wolvee-veroeniging „Hollands Noorderkwartier" waren onder deze inzendingen en aan deze werd een eervolle vermelding toegekend. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mfjnheer de Red.-' Beleefd verzoek ik u een plaatsje in het eerstvolgend verschijnend nr. van uw blad. Na het tot stand komen van den afslag aan het station Nrd. Scharwoude, gevoelen de landbouwers van Hugowaards-Noordhoek behoefte aan eene vereeniging tot verkoop van hunne producten en reeds meermalen hoorde men hier en daar de wenschelijkheid van het bestaan van zulk eene vereeniging bepleiten, doch verder scheen men niet te kunnen komen, het ontbrak, scheen het, aan iemand, die den eersten stoot zou ge ven. Eindelijk evenwel is 't balletje aan 't rollen. Waar toch de heer Van der Goes, met rijke ervaring op dit gebied uit „De Streek* gekomen, zich bereid heeft verklaard, alle mogelijke voorlichting te geven, en de zaak zooveel doenlijk te steunen, daar heeft on- dergeteekende er niet meer tegenop gezien, om aan 't verzoek van eenige landbouwers te voldoen en, in overleg met den heer Van der Goes, landbouwers uitdozen hoek op te roepen tot het bijwonen eener vergadering, te houden Donderdag 15 Sep tember, in „De Hengstman" alhier. Daartoe zijn reeds circulaires rondgezonden, terwijl de voorstanders dezer zaak zeker niet zullen nalaten, anderen tot het bijwonen dezer vergadering op te wekken. Waarom eene eigen vereeniging? zullen wellicht sommigen vragen. Welnu, komt ter vergadering en 't zal u worden ver klaard. Met vele anderen is ondergeteekende overtuigd, dat we aan 't begin van een nieuw tijdperk staan, wat de teelt van land bouwproducten aanbelangt. Mocht die ver wachting worden bewaarheid, dan zal dit, meenen we, bevorderlijk zijn aan den bloei en welvaart onzer gemeente; doch vergeet dan niet, landbouwers, dat in vereeniging kracht ligt! U, mijnh. de Red-, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik mij Uw Dn. S. Brugman. H- Hugowaard, Sept '98. Andere bladen worden verzocht, dit over te nemen. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags O lli uur. 11 September Ds. A. W. V. Klufjve. Hervormde Gemeente alLen dienst op 18 September, ds.v. Meurs, (doop). 25 Sept., ds. v. Meurs, te Haring huizen. Hervormde gemeente 3ie Kwartaal 1898. 11 Sept. St. Maarten voorm. 9]/2 uur. Ned. Herv. Gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9ys en des namiddags 2 uur. 11 Sept., nam. 11/2 uur, Ds. Beekhuis. 18 voorm. Ds. A. W, v. Kluive. 25 nam. Ds. H. de Boer. SCHAGEN, 8 SEPT- 1898. Aangev.: 4 Paarden f 130.— a 16 0— 9 Vealens 80.— a 120 3 Slieren 80.— b 140.— Oasen 20 GeldeKoeien (magere) ,100.a 135.— 25 Vette Koeien „160.a 230. 55 Kalfkoeien ,.120;a 175. 5 Vaarzen 85.— a 10 Nuchtere Kalveren 8.a 17.— 160 Schapen (magere) 10.— a 16. 150 Sohapen (vette) 18.a 21 Overhouden a 250 Lammeren 10.a 15.50 4 Bokken en Geiten 4. - a 6 26 Varkens (magere) 11.— a 15.— 11 Idem(vette) per K.G. .38 a 42 35 Biggen 4.— a 9 25 20 Konijnen .15 a .45 250 Kippen .20 a 50 Kenden - a 10 Doiven —.10 a 12o0 Kilogr. Boter .80 a 1.— 250 K. G. Kaaa .40 a 50 7500 Kipeieren 2.75 a 3 25 900 Eend-Eieren 2 90 a ALKMAAR, 9 SEPT. 1898. Aangev.: Granen3351 H.L als H.L. Tarwe f 7.- a 7.50 H L. Rogge f 5.10 a I 5.50. HL. Gerst f a f H.L.idohev. f 5.12»/.* f5.25. HL Haver f 3.10 a f 3 60. HL. boonen: Paarden fafBruine id. t 9 50 a Citroen- f af—.— Duiven afWitte-faHL Kanariez. f - H.L. Mosterd- saad rood, f 15.af 18.—; HL. geel t HL. Karwijzaad f 10.— a 10 50 HL. Btauw Maanzaad f 12 25 a 14.— HL. Erwten: Groene f 11.25 f 16.50 Grauwe f 13 50 a f 20. Vale f 9 25 f 13.— H. L. Koolzaad, f ALKMAAR, 9 SEPT. 1898. KaasAangevoerd 420 stapels, wegende 148.000 K.G. Prijs voor kleine f 25.— Commissie f 24.50 Middelbare f 24.50 Handel vlag. HOORN, 8 SEPT, 1898. Kleine Kaas, hoogste prijs f 25.Com missie f24.Middelbare f20.Hooikaas 5 aangev. 264 stapels, wegende 76802 Kilo. ENK HUIZEN, 7 SEPT. 1898. Heden werden aangevoerd 28 stapels kaas, prijs f23.- per 50 K.G. De prijzen der zadon waren uls volgt - Karwijzaad f 10 75 a til.—. Mosterdzaad f 17.50 a f 18. Maanzaad 13.— a f 15.— Groene erwten f - a Vale erwten f 12.a 15.—. Wijker Valef 10.a .Grauwe erwten f 14.25 f 17.50. Bruine boonen f 9.75 k 10. Paardenboonen f5.25 a 6.25. Platte boonen a Gerst f 4.— 5.—. Haver f3.75 a 4.-. Aangev.Vette Varkens f .18 a .21 per V, KG. Magere Varkens f 12.— a 20.— p. st. Biggen f5.— a 9.—Scha pen faf Lammeren f a - Konijnen —.50 a f 1.10. Kippen l .80 a 1.40 per stak. Eieren f 4.a f per 100 stnks. Boter t 0.50 a f 0.52' per kop. Eenden f—a f— Belangstellenden in een goede trefnenregreling' voor de Hoo- gere Burgerscholen te HELDER en ALKMAAR, worden door den onder geteekende beleefdelijk uitgenoodigd tot eene samenkomst in het locaal van den Heer D. van TWUIVER, op des morgens ten 11 ure. Burgemeester van Schagen. Voor de belangelooze en onvermoeide hulp, door Mevrouw DE BOER aan eenige jonge dames bewezen bij het ge reedmaken harer costumes voor de ge houden feestviering, betuigen zij haar heur hartelijken dank. Eenige jonge Dames. Dirkshorn, Sept. 1898. Mevrouw HULST te Schager- b r u g vraagt tegen 1 November eene nette P. G. Geen wasch aan huis. Gevraagd eene zindelijke DlElt^TBOOE, van goede getuigen voorzien. Aanbie dingen franco. Adres Mejuffrouw De Barbanson, Nieuwediep. Zich te vervoegen Bureau Schager Courant. (zeer gelijkend), in zwart gepolitoerde lijst (ovaal) groot in den dag 52 maal 63, te koop aangeboden. Te zien bij A. VISSER Az. te Schagen en geteekend door C. Le vendig te Dirkshorn. namiddags 1 ure, Opgeluisterd door de Muziek van de Dienstdoende Schutterij. Gewone toegang tl.rechts van de baan (totalisator), links 1 0.50. op verschillende plaatsen in de ge meente. door de Gem. Alkmaar aangeboden. Extratrein. richting Helder. Vertrek uit Alkmaar 12 uur, Stadstijd. Secretaris. OP 's morgens ten 10 ure, in het koffiehuis van den Heer SCHERMERHORN TE VAN: EN en zulks ten verzoeke van den eige naar, den heerL. ROGGEVEEN aldaar. deurwaarder te Schagen. Notaris te W IN K E L, zal op t publiek verkoopen: 1. Des namiddags 2 uur, ten sterfhuize van mej, H, van EERDEN, weduwe S. Smit; Het door haar nagelaten alsTafels, Stoelen. 2 Kasten (an tiek), Secretaire, Naaimachine, 10 porseleinen Borden en Goud en Zilver. Een completen WIKKËl- I1VTKMTARI8 en eene partij Kruidenierswaren. 2. 's Avonds 7 uur, bij den heer D. KIS T te Kolhorn Eigendom van genoemde weduwe Smit en consorten. GROOT PROGRAMMA Marsch, n. Overture,Plan0- Mej, Bloemendal, Holl. Soubrette. De heer en mej. kölller, Holl. Duettisten. Piano. De heer Etienne, Acrobatische oefeningen. De heer en mej. H«ltzappel,Tyrolers. Optreden van den heer Kohier, Hollandsche Komiek. PAUZE. Piano. Mej. Bloemendal, Soubrette. De heer en mej. Kohier, Hollandsche Duettisten. Piano. Optreden van den heer Etienne, Acrobatische oefeningen. De heer en mej. Holtzappel, Duo. Optreden van den heer Kohier, Holl. Komiek. Mej. Bloemendal, Soubrette. G alop-finaal. te bevragen bij Kleiweg, ANNA PAULOWNA. Het Kantoor van de firma, te ALKMAAR, zal op Blinsdag' en Woensdag 13 en 14 September a. 8. alleen geo pend zijn van 8 tot 9 uur 's morgens en van 12 tot 1 uur 's middags.

Schager Courant | 1898 | | pagina 3