INGEZONDEN. Politiek overzicht der weet. Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandse!) Nieuws. sche Staat niet rijk genoeg zou zijn, om de invaliden van het leger van den arbeid te behoeden voor den hon gerdood en den ouden van dagen, voort strompelende op hun laatste levenspad, het mogelijk te makeH, niet te bezwij ken van gebrek. Men zal zich herinneren, dat de Troonrede van verleden jaar geen ge wag hoeft gemaakt van het pensionnee ren van werklieden. Later is erop ge wezen, dat de regeering dat niet kon vooruitloopen. Uit deze verklaring had den wij opgemaakt, dat de regeering omtrent het te verwachten rapport meer wist en dat zij voornemens was, op een door de commissie ingediend wetsvoor stel voort te bouwen. Het heeft niet aldus mogen zijn drie jaren zijn verloren gegaan, drie jaren, welke alweer getuigen van de waarheid der woorden van den ouden heer Smitb, dat men in Duitsohland alles, in Holland niets jnet een commissie doet. De fout lag hier natuurlijk in de sa menstelling der commissiewaar men mannen van zoo uiteenloopende gevoe lens bijeenbracht om een grootsch werk te verrichten, een arbeid, waarvoor éón groote, heilige overtuiging noodig was, daar kon men wel zeker zijn, dat men niet zou slagen. Toch wilden bij de laatste verkiezingen alle partijen pensioen voor de oude werklieden. Albert Naquet riep eenmaal hun, die de sociale problemen op den voor grond wilden schuiven, toe„vous faites oeuvre de réligiositimaar het komt ons zoo voor, dat bij de meerderheid der commissie het waie religieuse begrip van de roeping, die zij moest vervullen, ontbrak. In het program van de katholieke staatsparty wordt het recht van den ar beider op een pensioen van staatswege als zoodanig beslist onthendmaar even beslist erkend, dat de staat er toe behoort mede te werken, dat het lot van den invaliden en van den ouden werkman niet aan de openbare weldadigheid zij overgelaten. „Dit brengt" zegtpar, I, handelende over sociale vragen „zijne roeping mede" en daartoe haalt het de volgende woorden uit de encycliek Re- rum Novarumaan „Uit het samenstel en uit het bestuur van den staat moet de welvaart van de gemeenschap en van de enkele personen opbloeien." Wanneer wij ons voor een oogenblik op dit standpunt stellen, dan had, naar het ons voorkomt, zelfs waar het recht niet in de geschreven wet staat, de com missie zich niet moeten laten terughou den door de financiëele quaestie om op de door haar aangenomen grondslagen een wetsvoorstel in te dienen. Zij heeft dit niet gedaan, omdat „het groote ver schil in meening, hetwelk in. haar mid den zich had geopenbaard, haar dwong zich te onthouden van het aanbieden van een wetsontwerp." En toch het katholieke progam zegt het de staat behoort er toe me de te werken, dat het lot van den inva liden en van den ouden werkman niet aan de openbare weldadigheid zij overge laten. Wanneer wij nagaan, wat oorspronke lijk de commissie wilde: verplichte pensi- onneering van den werkman, te betalen door den werkman en den werkgever, aanvankelijk met financiëele hulp, dus met medewerking van den Staat, dan komt het ons voor, dat noch de heer Pas- stoors, voorzitter van den R. K. Volks bond,noch dr. Schaepman, noch mr. Harte, leden van de Tweede Kamer, die met hun drieën zitting in de com missie hadden, niet den moed zouden gehad hebben, de financiëele gevolgen onder de oogen te zien Kuyper op zijn mannen Toen dr. Kuyper in 1891 christelijk-sociaal congres, de van Patrimoniummet „christenen uit hooger stand" trachtte te doen saamver- keeren, gaf hij ook in zijn openingsrede een schets van de worsteling tusschen arbeid en kapitaal. „Geldzucht, jacht op geld", zeide hij, „aldus had de heilige apostel ons geleerd, is de wortel van alle kwaad en nauwelijks was dan ook deze booze demon in den aanvang dezer eeuw ontketend, of geen overleg bleek fijn, geen list slim, geen bedrog schandelijk genoeg om door o- vermacht van kennis, van positie en grondkapitaal geld en altoos meerder geld op den sociaal-zwakkere te verove ren. Dit zou reeds zoo geweest zjjn, ook bijaldien in den aanvang van deze worsteling de kansen voor beide partijen gelijk hadden gestaanmaar werd het in veel erger mate, nu de kansen zoo in het oog loopend ongelijk waren. Ee- nerzijds bij de bourgeoisie ervaring en inzicht, talent en aaneensluiting, beschik baar geld en beschikbare invloeden daartegenover de boerenbevolking en de arbeidersklasse, van kennis ont bloot, van alle hulpmiddelen beroofd, en door de eiken morgen weêrkeeren- de behoefte om den mond open te hou den genoodzaakt, zich naar elke, zelfs naar de onbillijksto conditie, te voegen. Ook zonder profetische gave viel de uitkomst van deze worsteling dan ook licht te voorzien. Hij kon niet anders eindigen dan met een wegzinking van alle verrekenbare waarde naar den kant der grootere en kleinere kapitalisten, om voor de breede onderlagen der maat schappij slechts zóóveel over te laten, als strikt noodig bleek, om deze in strumenten der kapitaal voeding (want' als zoodanig alleen golden in dit systeem de arbeiders) in stand te houden. En zoo is dan, wat tot dusver alleen onder de Joden gezien werd „aan bet óóne uiteinde der sociale linie bezitters van milliarden tot aan het andere uiteinde mier-arme tobbers", allengs de sociale toestand van heel Europa geworden, en dat nog wel zouder het palliatief, dat huiselijko band en mededoogen met den verarmden geloofsgenoot bij onze Jood- sche medeburgers verzachtend werken deed. En zoo heerscht dan thans in heel Europa een welgedane bourgeoisie over eoa verarmenden werkenden stand, die gestadig haar kapitaal moet voeden en gedoemd is, om hetgeen voor die kapitaalvoeding geen dienst meer kan doen, te laten verzinken in het mooras van het proletariaat." Aldus sprak de leider der christelijke de mocraten en het komt ons zoo voor, dat de eenige aanhanger van dezen profeet der christelijke democratie, die in de commissie zitting had, toch wel gestemd geweest zal zijn om tegenever de totaal versleten „instrumenten der kapitaalvoe ding" oeuvre de réligiosilé te betrachten. Of waren het de mannen onder de twintig leden, die dagelijks gebruik ma ken van de „instrumenten der kapitaal voeding", die alleen het koele cijfer plaatsten tegenover de eischen van het hart en van het recht P Ja, van het recht want indien de schets, door dr. Kuyper gegeven, volkomen juist is dan heeft de werkman op den ouden dag zooal niet een geschre ven, dan tooh zedelijk recht op de hulp van den staat. Onze geheele wetgeving paste zich tot voor weinige jaren volkomen aan den geschetsten toestand aan wat geen wonder was, waar het kapitaal den wetgever aanwees en nu er een nieuwe aëra in het zicht is en het „Ben ik mijns broeders hoeder?" ver vangen wordt door de roepstem van den barmhartigen Samaritaan, dienen nieuwe wetten de treurige gevolgen weg te ne men van het hatelijk individualisme, dat tot nu toe den boventoon voerde. De staat zou de financiëele gevolgen niet kunnen dragen, welke veroorzaakt zouden worden door het reed» dadelijk aan de publieke weldadigheid onttrek ken van de „instrumenten der kapitaal voeding", die niet meer bruikbaar zijn. Ziet eens, hoe treurig wij eigenljjk onze sociale hervormingen beginnen Voor het zevende leerjaar geen geld, voor het pensioen der werklieden geen geld Wij hebben, toen onze jonge Vorstin haar proclamatie tot haar volk richtte, met geestdrift gelezen, dat zij wilde re- geeren, zooals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht, dat zij naar haar vermogen wilde bijdragen tot ver hooging van het geestelijk en stoffelijk welzijn der natie. Dagbladen van allerlei kleur hebben haar lof uitgesproken en tevens hoop voor de toekomst. „Als jonge handen 't oude devies om hoog weer beuren.schreef de heer CH. BoisSEVAiN in het Handelsblad een frissche Koninklijke stem ons toeroept... „Wie mij liefheeft, volge mij dan zal hot krachtig werkzaam, zedelijk karakter van ons volk door strenge plichts betrachting in het klein plichtsbetrachting van den staat in 'l groot doen volgen en heerlijke ondernemingen mogelijk maken, die de oogsten van de toekomst voorberei den," De Nieuwe Rott. Couranter op wijzen de, dat, toen Willem III den troon be klom, de hemel niet onbewolkt was, ge tuigt thans „En Wilhelmina vindt een volk, dat met zijne instellingen gelukkig is, eene welvaart geniet als in geen twee eeuwen zijn deel is geweest, in weten schap en kunst zijn vollen roem herwint. De schatkist geen zorg barende, orde in de financiën, het vertrouwen onge schokt." En eenige dagen voordat deze beide hoofdorganen hun lofliederen op den hui- digen toestand deden weerklinken, nog wel in een tijd, waarvan met de psal mist getuigd wordt, dat de fundamenten der aarde waggelen, komt een commis sie, bestaande uit politieke, invloedrijke en kundige mannen, slechts het koele cijfer latende spreken, der natie verkon digen, dat zij niet rijk genoeg is om de versleten „instrumenten der kapitaalvoe ding" te helpen tegen den volkomen stoffelijken ondergang. En toch, ofschoon dit troostelooze rap port is verschenen, hopen wij, dat onze jonge Koningin, wanneer zij den 20sten September a. s. de zitting der Kamers zal openen, met koninklijke woorden zal verkondigen, dat haar regeering niet deelt het gevoelen dezer commissie. Wij hopen, dat zij een verklaring zal afleg gen, meer bemoedigend dan het treurige slot van bovengenoemd rapport, waaruit zal blijken, dat de ministers, die met haar haar proclamatie hebben ondertee kend, niet moedeloos de handen in den schoot leggen, maar de middelen zullen weten te vinden, opdat de Staat kan komen tot de „plichtsbetrachting", waar van het Handelsblad sprak. De Spaansch-Amerikaansohe aange legenheden nemen haar verwacht ver loop. Het vredesverdrag is door dun Senaat van Spanje reeds aangenomen. Onder de hooge hooren is daarbij me nige harde noot gekraakt, zoodat er vrij zeker muisjes met staartjes bij zijn geweest. Vooral de generaals werden door eenige senatoren heftig onder han den genomen. Senator Almeuos spiak van generaals, die een strop om den hals moesten hebben en noemde daarbij de namen van Weyler, Blanco, 1 rimo Riveira en admiraal Cervera. Een ander kon met zulke generaals de ramp van Spanje best begrijpen. Een derde weet de schuld alleen aan Canovas en Sagasta. De minister-president Sagasta ver klaarde, dat het tegenwoordig geslacht de ware oorzaak der rampen is. Spanje is een uitgeteerd land.Verwonderlijk is het zeker, dat een minister, die de ware oorzaak van 's lands ellende zoo goed kent, toch nog een wanhopigen strijd tegen een overmachtigen vijand durfde voeren. Men zou haast gaan denken, dat deze kapitein zijn schip met voorbedachten rade op het »trand liet loopen.— Op Cuba keert langzamerhand de rust terug. Het leger der opstande lingen verloopt zoo snel, dat van enkele afdeelingen nog slechts de aanvoerders zijn overgebleven. De opperbevelhebber der insurgenten, Maiimo Gomez, heeft in een procla matie van de nog overgebleven man schappen afscheid genomen. Zoo kalm als op Cuba, gaat het op lange na niet op de Philippijnen. De Amerikanen wor den daar door de opstandelingen ge wantrouwd, zoodat die zich alsnog van het bezit van Manilla trachten te verze keren. Ondanks het bevel, dat de opstande lingen buiten de hoofdstad zouden blij ven, zijn op den dag der overgave velen hunner de stad binnengedrongen. Her haaldelijk is onderhandeld, om tot heen gaan te bewegen, maar vruchteloos. Agui- naldo stak telkenmale een spaak in het wiel. Hij heeft thans te kennen gegeven, dat hij de stad mede bezetten wil. Tal van gewelddadigheden en roove- rijen, in de stad gepleegd, worden aan de opstandelingen toegeschreven. De Amerikanen hebben thans de in boorlingen met geweld bedreigd, zoo zij de stad niet binnen een bepaalden tijd hebben verlaten. Ook al geeft Agui- naldo aan den eisch van generaal Mirlet toe, dan nog weegt de positie der opstandelingen tegen die der Ame rikanen op. Zij hebben de waterwerken van de stad in hun bezit, waardoor zij de stad van water kunnen berooven, wanneer zjj zulks verkiezen. Het hoofdkwartier van Aguinaldo ligt ongeveer lö uren ten noorden van Manilla, waar hij ge makkelijk de eischen der Amerikanen kan trotseeien, daar het geschut van admiraal Dewey hem daar niet kan be reiken. Kans, dat de opstandelingen zich zullen ontbinden, voor over het lot der Philippijnen bij den vrede te Parijs is beslist, bestaat er niet. "Wanneer de eilanden grootendeels onder Spaansch bestuur mochten blijven, of zoo een toestand mocht worden geschapen, die tegen de wensohen van Aguinaldo en de zijnen ;indruist, dan zullen zij opnieuw den strijd beginnen. Ook al zou men te Parijs de Philippijnen als koopwaar willen beschouwen, dan nog zal men met de 200.000 gewapeide inboorlingen rekenschap moeten houden. Dat weet Aguinaldo zeer goed. Het heeft algemeen een zeer gunsti gen indruk gemaakt, dat Aguinaldo de Spaansche gevangenen in vrjjheid heeft gesteld. Ten getale van negenduizend zijn zij te Manilla aangekomen.Een eigenaardige manier om zich tot eigen voordeel van de vele krijgsgevangenen te ontslaan, heeft de Sirdar van het Engelsch-Egyptisohe leger in Soedan in toepassing gebracht. In den slag bij Omdoerman en bij de daaropgevolgde vervolging van den Mahdi werden een daar duizend Derwischen gevangen genomen. Generaal Kitschener liet de gevangenen door de Engelsche doctoren onderzoeken en zij, die gezond en krachtig werden bevonden, werden onmiddellijk bij het Engelsch-Egyptische leger ingediend. Yoor en na komen nog belangrijke episoden uit den slag tot ons. Een treffend oogenblik uit den strijd was het einde van Emir Jakub, den zoon van den Khalif. Jakub reed aan het hoofd van een troep ruiters en beproefde telkens met de Britsche troepen in aanraking te komen. Altijd weer galoppeerde hij met zijn manschappen op de vijandelijke linie toe en telken male, als het stof was opgetrokken, zag men meer dooden en stervenden, die waren achtergebleven. Een moorddadig geweervuur bestookte ben in den rug en in de flank, maar zij waren te trotsoh om uit de gevechts linie te wijken en hielden stand, zich scharend om den zwarten standaard van Jakub en front makend naar het vuur. Zoo sneuvelden zij allen als helden. Een troep voetvolk in het wit rende in groote haast over de vlakte, blijk baar met het deel om met hun aan voerder te sterven.Geweerkogels, Maxim- bommen on granaten veegden de troep weg zoodat nauwelijks een tiende den standaard van Jakub bereikte. Die er kwamen, sloten zich bij de weinige ruiters aan en de kreet Al a el Allah werd gehoord, totdat er nie mand meer over was. Jakub stierf in de armen van Slatin-paella, zijn ouden vijand. Ten einde de bevolking zoo spoedig mogelijk met het nieuwe bewind te verzoenen,treedt de Sirdar zoo zacht mogelijk tegen de veroverde stad op^ In het arsenaal van Khalif Abdullah werd ceno rijke verzameling van wa pens gevonden. Allo mogelijk geweren waren er voorhanden. Van het vuur- steens-geweer tot aan het nieuwste ma gazijn-geweer gaf de rijko collectie te aanschouwen. Het schijnt, dat het suc ces van het Engelsch-Egyptische leger in alle opzichten volkomen is. Bij do vele tegenspoeden, die het Kabinet Sa lisbury in zijn buitenlandsche politiek heeft, is de overwinning van den Sirdar een buitenkansje. Het heeft er veel van, dat John Buil don Khalif van Konstantinopel eenzelf de operatie wil laten ondergaan als op den Khalif van Khartoem is toegepast Op Kreta slaan de Engelschen althans een zeer dreigenden toon tegenover den Sultan aan. Admiraal Noël, de Britsche opperbevelhebber over de internationale strijdmacht op Kreta, hoeft den gouver neur van Kreta, Edhem-Pacha, bij zich aan boord laten komen en hem daar een ultimatum overhandigd, dat de vol gende eischen bevatuitlevering van de voornaamste belhamels; afdracht van de belastingen, die kolonel Reid niet heeft kunnen innen; overgave van de for ten en versterkingen, die de stad Kandia bestrijken. Aan Edhem-Pacha is 48 uur bedenktijd toegestaan en binnen dien tijd moet ook de Turksche bevol king ontwapend zijn. Voegt de gouver neur zich niet naar den wil des admi raals, dan zullen krachtige maatregelen worden genomen. Naast Engeland is ook Rusland tot krachtig handelen ge zind. Uit Livadia, (buitenverbl.) waar de Keizer op het oogenblik toeft, wordt geseind, dat Z. M. aan zijn minister van buitenl. za ken, graaf Moerawjeff, bevel heeft gege ven, om onverwijld in overleg met En geland en Frankrijk, door dwangmaat regelen de Kretenser quaestie definitief op te lossen. De Fransche regeering heeft reeds versterkingen aangewezen voorde Fiansche strijdmacht in de Kre tenser wateren. Het pantserschip Bou- ret is met drie compagnieën infanterie aan boord, van Toulon vertrokken. Ita- li heeft met bekwamen spoed het voor beeld van Frankrijk gevolgd. Te Na pels zijn 622 man infanterie en een bat terij artillerie scheep gegaan. Bovendien hebben een bataljon infanterie en hon derd Alpenjagers bevel gekregen, zich gereed te houden. Oogenschijnlijk laat de Turksche regeering zich door al dit militair-vertoon geen schrik aanjagen. Ouder gewoonte tracht zij door pra ten en weer praten de quaestie op de lange baan te schuiven. Aan den gou verneur Edhem-Pacha heeft zij doen we ten, dat zij aan de mogendheden heeft voorgesteld, een internationale commissie in te stellen om de schuldigsten aan het jongste oproer te straffen en de ontwa pening door te voeren, "Wij vreezen, dat het weer bij uit- en inwisselen van nota's zal blijven. De krachtige hand, die den Turkschen Augius stal zal opruimen, is nog niet gevonden.— Zoo'n man diende ook eenigen tijd heer en mees ter in Frankrijk te zijn, ware het alleen, om den gevangene van het Duivelseiland recht te laten wedervaren De militaire partij vreest zeker van de herziening van het proces het ergste, zoodat zij de re visie met hand en tand tracht te voor komen. Een staatsgreep, dat is het, wat de organen van den generalen »taf thans nog erlangen. Een der militaire blaadjes, de Petit Corporal, zegt ronduit tot den minister van oorlog: „Gij hebt alles, wat er noodig is. Volk en leger zijn evenzeer bereid, u te volgen. Op een teeken van u worden de ministersin hechtenis ge nomen en alle intellectuele kunnen in het tuchthuis het morgenrood van een nieuwe eeuw van orde en militaire waardigheid aanschouwen!" Andere bladen spreken in gelijken geest. Aldus viert men in Frankrijk het eeuwfeest van vrijheid gelijkheid en broederschap! -x» Heden, Zaterdag, heeft het Fransche ministerie in gunstigen zin besloten over de revisie van het proces Dreyfus. Men verwacht, dat generaal Zurlinden zal aftreden. Brisson zal de portefeuille onder zijn beheer nemen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) H. F. van der Voorde is niet als Direc teur gokozen, hij is President der ver eer igiug en zal de repetities van het Zangkoor leiden tot een geschikte Di recteur is gevonden. Dankend voor do plaatsing. Uw dw. P. K. Heer Redacteur! Gedachtig aan uw verzoek om feest verslagen zoo beknopt mogelijk te maken vrees ik, reeds te voel ruimte te hebben gevraagd. Gedurig word ik echter nog aangespoord om het een en ander „i(1 de krant te zetten", de toospraak van onzen burgemeester tot de schoolkinderon de unieke wijze, waarop de heer Bacil de feesten heeft geleid, de kranige yer. tolking dor Revue, de muziek, do op. tocht, enz., enz. Maar heusch het nummer van Zondag zou vol wor den, vol als de zaal van den heor Boon op beide avonden. Daarom is een of ander van ons onvergetelijk feest vorgeten, of verzwe gen men wjjte het niet aan Uw Correspondent van Wieringerwaard. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het berichtje over hot Roomsch-Katholieke Zangkoor voorkomende in het no. 3345 uwer Cou rant, verzoek ik U beleefd het volgen de als verbetering op te nemen. De heer F. H. van Bejnen was geen Direc teur van genoemd koor, zelfs geen lid bij gebrek aan een geschikt Directeur nam hij gedurende eenigen tijd de lei ding op ach. De Weleerw.ZeergeL heer Behagen, 17 September 1898 De gymnastiek- én schormvereeniging Lycurgus alhier besloot, aan den wedstrijd in vrije oefe ningen op 30 Oct. a. s. te 's-Graven- hage deel te nemen. Door den burgemeester onzor gemeente werden aan het hoofd der R. K. School een achttal medailles ver strekt als een herinnering aan de inhul- digiug van koningin Wilhelmina. Verleden Vrijdagmorgen had de uitrei king daarvan plaats. Aan vijftien leerlingen van de openbare lagere school alhier werd Vrijdag j. 1. een penning uitge reikt, ter herinnering aan de kroning van H. M. Wilhelmina. Genoemde leerlingen ontvingen daarbij een diploma, onderteekend door het hoofd der school ea den klasse-onderwijzer. Men leest er op 1880 1898. Aan (volgt naam) leerling der klas se der O. L S. te Behagen, werd op Yrijdag 16 Sept. 1898 wegens gedragen vlijt, namens Koningin Wilhelmina, een gedenkpenning uitgereikt, geslagen ter herinnering aan Harer Majesteits ploch- tige inhuldiging op Dinsdag 6 Sept. 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Woensdag heeft onze plaatsgenoot, de heer <5. de Beer, met gunstig gevolg examen afgelegd als 3de Stuurman. Dat men altijd uiterst voorzichtig moet zijn met vuurwapenen is j.1. Donderdag wederom gebleken. Het zoontje van den heer F. op de Nieuwe Laagzijde speelde met een kamerbuks, dat, meende men, niet geladen was Plotseling ging echter het schot af en het ventje werd gewond aan de kin, terwijl de hagel in den muur terecht kwam. Als 'tgetij verloopt, ver zet men de bakens. Dit hebben vele bouwboeren ook begrepen, toen de gra nen sterk in prijs verminderden. Velen hebben zioh met succes op den verbouw van fabriekspenen toegelegd, anderen hebben met goed gevolg paardenfokkerije» aan bun bedrijf verbonden. De dalende pryzen der zuivelproducten zullen ook de koeboeren noodzaken, zich meer in 't bijzonder op het fokken van rasvee toe te leggen. Reeds nu worden op velerlei manieren krachtige pogingen aangewend, om onzen veestapel te verbeteren en zij) die in deze richting werkzaam zijn, be ginnen al de vruchten van hun werk te plukken. Dat bleek nog Zaterdag j. 1. op de wolveekeuring alhier. Door den heer H. werd voor 5 halfjarige rammen 148 gld. ontvangen, met do bekroning vanflöi dus het belangrijk bedrag van f 158, wat ruim 31 jj gld. per stuk uitmaakt. Zeker wel een voorbeeld, dat tot navol ging uitlokt. De markt van Donderdag jl. was in alle opzichten beter, dan die van de vorige week. De vette schapen kwamen weer tot 23 gld., vleezigolam" moren werden voor Londen zelfs voor 17 gld. gekocht. De oorzaak moet vooral in den minderen aanvoer in de laatste dagen in Londen gezocht worden. Een grage markt daar doet terstond haar terugslag bij ons gevoelen. Oo» vette koeien gingen beter van de band- Sedert er speciale retourkaarten voor de marktbezoekers van de Hollandsche ste den worden uitgegeven, komen de k°°' pers er eerder toe, het verre Boorden in te trekken. Reeds nu doet zich da op onze markt gevoelen. Veel vraa? komt altijd ton goede van de Pröze?' In geldekoeien en kalfkoeien was me heel wat handel. Ook hier waren prijzen vast. Onze vroegere p 1a a 8.?0. noot, de heer F. IW. Krüss, onderwip Se klas in Ned. O. Indië, beeft om i zondbeidsredenen een tweejarig vfl' naar Europa gekregen, De kermis te Kolhorö- Na de rol geestdrift en in de f*

Schager Courant | 1898 | | pagina 2