Politiet ntnickt der teel. Huitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. missive, waarbij door den hoer Com missaris der Koningin inhuldigingsge- denkpenningon worden toegezonden voor 12 der beste leerlingen aan de openbare school en bovendien 10 stuks, die Voorz. wenscht uit te doelen aan de 7 raads leden, met den secretaris, den ontvanger en den bode. Elk der leden aanvaardt gaarne den penning en wenscht dezen nog lang te bewaren. Een menigte Staats- en Provinciale- bladen wordt voor kennisgeving aange nomen, evenals een missive, houdende mededeeling, dat door het gemeentebe stuur van Hoogwoud de begrooting voor de school aan de Langereis is vastgesteld op dezelfde cijfers als voor 1898 en dat wanneer niet het tegendeel wordt be richt, de goedkeuring van den Raad van N. Niedorp wordt aangenomen. De Yoorz. deelt mede, dat een sup- pletoire begrooting voor 1898 noodig is geworden, en leest een staatje, waarop het surplus of tekort van de verschil lende begrootingsposten is aangeduid. Bij de bespreking hiervan blijkt, dat Voorz. nog gaarne zou besluiten tot vei bouwing en verplaatsing van het brandspuithuis aan de Langereis, tot verplaatsing van de „Horcules^-spuit achter het Raadhuis naar een te stichten huisje op het erf van den heer P. Koop man,(hstwelk algemeen wordt goedge vonden) en tot het aanleggen van twee nieuwe bruggen, voor de perceelen land van de heeren P. Koopman en O. Floor, waardoor toegang per schuit naar de trambaan wordt geschapen. Dit laatste punt lokt bespreking uit van de zijde van de heeren Kuilman en Visser, die meenen, dat deze bruggen zijn opgenomen en ook behooren bij het algemeen kanaliiatieplan, dat is geren voy- eerd naar de Banne, als het lichaam, dat het meest aangewezen scheen om dat plan uit te voeren. De voorz. acht het kanalisatieplan, als bevorderende een betere en meer vruch ten-afwerpende landexploitatie, thuis bij de Banne, het college van landeigenaren, maar bij den aanleg van deze bruggen, den toegangsweg te water naar de tram, zijn ook vele anderen, niet-landbou- wers, direct gebaat, waarom spreker dit een algemeen belang oordeelt en mitsdien den aanleg bij het gemeen tebestuur in overweging geeft. De heer Kuilman voorziet hiervan voor de gemeente kostbare consequentiën en weet niet de algemeene en landbouwbe langen zoo scherp belijnd van elkaar te scheiden. Volgens spr. hebben de land eigenaren wel degeljjk voordeel bij den aanleg der beide bruggen en omdat al leen door het Banne-bestuur de uitwo nende eigenaren zijn te treffen, heeft spr. een amendement op het voorstel van den voorz. tot aanleg der beide bruggen „dat de Banne de helft bijdraagt in de kosten van aanleg en onderhoud." Dit amendement wordt verworpen met de vier stemmen van de heeren Half, WijnKoopman en den Voorz. Na breedvoerige besprekingen over dit punt wordt eindelijk besloten, de quaestie in de volgende vergadering nader te be handelen, nadat nog van de beide be trokken landeigenaren vergunning is ver kregen tot het bouwen der bruggen, en aan hen is verzocht, een zeker deel der kosten van onderhoud bij te dragen. Bij al dat schuitjevaren zou men de aanleiding dezer bespreking, de supple- toire begrooting, vergeten. Nog blijkt f 460 benoodigd te zijn. Algemeen wordt besloten, een suppletoire begrooting mot een eindcijfer vanf564.965 aan Ged. St. ter goedkeuring te zenden. De ontvangsten hiervoor zullen bestaan in een gelijk bedrag van het batig sal do dienst 1897 k f 2564.96 5, waarvan op de primitieve begrooting voor 1898 f 1000 is uitgetrokken en f 1000 de eerste post van ontvangst voor 1899 zal zijn. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat, zooals den heeren bekendis, Armvoogden nog f 2400.landhuur aan de gemeen te schuldig zijn en dat tot oplossing der financiëele aangelegenheid de ge meente 3 perceelen land van armvoog den zon overnemen, welk besluit niet tot uitvoering is kunnen worden gebracht, omdat Armvoogden van h.h. Ged. Staten geen toestemming kregen tot verkoop van genoemd land. De voorz. heeft daarop nagegaan de saldo's van de Al gemeene Armvoogdij en het Gemeente bestuur gedurende de jaren 1876 tot 1889, waarbij bleek, dat eerstgenoemde administratie in die jaren ruim f 4600 was achteruitgegaan, terwijl de laatste uit gewone inkomsten een kapitaal van meei dan f 10.000 op het Grootboek der N. W. S. had geplaatst. De ge meente had dus gekapitaliseerd ten koste van het armbestuur, waaraan zij verplicht was geweest, subsidie te verleenen in jaren waarin dat noodig was. Ook aan den Commissaris der Ko ningin had Voorz. de zaak blootgelegd en mede naar aanleiding daarvan meent spreke* de quaestie het best te kunnen oplossen, door een besluit van den Raad, waarbij aan Armvoogden een subsidie van f 2400 wordt verleend, om daarme de de achterstallige huurschuld te vol doen en de gemeente f 2400.Groot boek-kapitaal verkoopt teneinde het sub sidie te kunnen uitbetalen. Een zoodanig concept-besluit wordt gelezen en algemeen aangenomen. Bij de nu gevolgde rondvraag geeft de heer Kuilman B. en W. in overwe ging op de begrooting voor 1898 een som te ramen voor ijzeren urinoirs die op sommige gedeelten van de kom zeer dienstig zouden zijn en betrekkelijk wei nig kosten. De heer Halff doelt mede, dat zijn vrouw gaarne ontslagen wenscht te zijn als mede-directrice van de naai- en breischool. Voorzitter betuigt zijn leedwezen hierover. Een volgenden keer zal in de vacature worden voorzien. Hierna sluit Voorzitter onder dank voor aller aanwezig-zijn en ijver voor de gemeentebelangen, de vergadering. Na het te Harsinger- hor*n gehouden Kroningsfeest kwam de feestcommissie j. 1. Donderdag voor de laatste maal bijeen tot het doen van rekening en verantwoording. De rekening sloot met een batig sal do van f11. Ten einde dit bedrag zooveel moge lijk aan te wenden ten algemsenen nutte werd besloten het gelijkelijk te verdoelen onder het „Sint Nikolaasfonds" van het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" en de Volksbibliotheek „Barsingerhorn." Voor het lidmaatschap voor 2 leden van den Raad der gemeen te Ziijpe zijn heden Zaterdag candidaat gesteld de hrn II. G. T. Mann, G. Veuger en G. Pz. de Wit (vacature Feisser), ver der de heeren A. J. BakkerJb. C. Bos, W. D. Jimmink, J. Kater, en J. T. de Wit, (vacature Morra Wel beschouwd gelooven wij, dat het ontwapeningsvoorstel van den Tsaar nooit in de internationale militaire wet geving zal worden opgenomen, zoolang er nog menschen op de wereld zijn en mocht eenmaal onze goede moeder aarde tot hare wordingsgedaante terugkeeren, dan hebben we het zeker wel niet meer van noode. Wij maken deze pessimistische op merking, daar wij, trots den lichtstraal uit het oosten, niet anders dan haat en nijd en strijd, ontsproten uit eigenbelang, heersch- en eerzucht, waarnemen. Zoolang deze ondeugden de hoofden en harten van vorsten en volken re- geeren, zoolang zullen sluwe list en ruw geweld machtige factoren blijven om hunne schijnbelangen te dienen. Daar rusten zich weer op dit oogen- blik ten strijde uit de Zuid-Ameri- kaansche Staten Chili en Argentina. Waarom Och, om een nietige strook lands, waarop beiden aanspraak maken. Zooals de zaken nu staan is een oorlog bijna onvermijdelijk. Chili heeft aan Argentina voorgesteld, om het grensge schil aan de onvoorwaardelijke uit spraak van Engeland te onderwerpen, Argentina heeft tegen dit voorstel be zwaren opgeworpen, wat Chili aanleiding heeft gegeven, aan Argentina een be denktijd van vijf dagen toe te staan. Mocht Argentina zich in dien tijd nog niet met de wenschen van Chili kunnen vereenigen, dan is voor Chili den oor- logsstoestand ingetreden. Daar zullen dan weder eenige duizenden jonge man nen worden gedood en nog meer ver minkt, velden en akkers zullen verwoest worden, dorpen en steden vernield, dui zenden zullen tot den bedelstaf worden gebracht en dat alles om een nietige grensstrook, die waarschijnlijk later zal blijken, geen enkel offer waard te zijn. Is het niet eene aan waanzin gren zende heerschzucht, die om zoo nietige waarde een verdelgingsoorlog tusschen broedervolken begint Amerika heeft de wapens tegen Spanje opgevat, oogenschijnlijk ter verdediging van de verdrukte Cubanen, in waarheid om Amerika voor de Amerikanen te doen zijn. Doch waar blijft de Monroe- leer, wanneer het tevens de handen naar de Marianen, Carolinen en Philip- pijnen uitsteekt En dat het van plan is, zich voorgoed in Oost-Azië te vesti gen, dat bewijzen de versterkingen te land en ter zee, die naar Manilla wor den gezonden. Nog dezer dagen werd besloten, vijf regimenten infanterie en de slagschepen Oregon en Iowa naar de Philippijnen te zenden. De Angel-Sak sische landhonger begint ook aan de over zijde van den Oceaan krachtig op te treden. Straks zal het blijken,dat de Vereen. St. de eilanden slechts aan de Spaansche tyran- nie en dwinglandij ontrukten, om ze zelf in te palmen. Menschenmin en menschenliefde dien den als vernis, om inhalige hebbelijkheid te bedekken. Met werkelijk edele be doelingen wordt al zelden een strijd gevoerd. Duitschers en Slaven bekampen elkan der in de Oostenrjjksche erflanden met hand en tand. Doch het is niet om eerlijk verkregen rechten te verdedigen, noch om voor het bedreigde volksbestaan in de bres te springen, dat de Slaven tegen de Duitschers de wapenen hebben aangegord. De ware strijd ontsproot uit Panslavisme, dat den schepter over de geheele monarchie wenscht te voeren. Duitschland's grootste geschiedschrijver, de beroemdeTheodoor Mommsen, zegt over den toestand in Oostenrijk het volgende „Sedert 1866 is het lot der Duit schers in Oostenrjjk hun ten kwade ge keerd. Voorloopig bestaat nog Oosten rijks bondgenootschap met Duitschland, maar ik ben er heel zeker van, dat dit verbond, ja het geheele Drievouthg Ver bond, uiteen zal spatten als men Oosten rijk 'blijft Slavoniseoren. „Als men naar den zin der Panslavis ten gaat, moet Duitschland vernietigd worden. Een Slavisch Oostenrijk zou de natuurlijke bondgenoot van Frank rijk zijn en met dit rijk ook samengaan in den wensch, Duitschland met voeten te treden." De Duitschers in Oostenrijk weten, dat de taalstrijd in Boheme en Moravië voor hen eene levensquaestie is. Ge ven zij in dezen toe, dan is de opper macht der Slaven in Cis-Leithanië ge vestigd. Graaf Thun poogt natuurlijk nog altijd de partijen tot elkander te brengen, om vóór het einde van het jaar de overeenkomst met Hongarije tot stand te kunnen brengen. Het is voor den premier een verbazend lastig geval. Aan den eenen kant de Hongaren, die er op aandringen, dat de financiëele- en handelsovereenkomst langs den W6ttelijken weg geregeld zal wor den, dat wil zeggen met goedkeuring van hot parlement. Aan den anderen kant twee partijen, die vast besloten zijn, alle samenwerking onmogelijk te maken. Obstructie van de vereenigde Duitsche partijen, zoolang de taalverordeningen bestaan, obstructie van Czechen, zoodra de regeering deze besluiten gaat intrek ken. Men had gehoopt, dat onder den indruk van den treurigen dood van Keizerin Elisabeth eene toenadering mo gelijk zou blijken, doch zelfs in het uur van gemeenschappelijke droefheid, is het hart der volken jegens elkander koe) en koud gebleven. Volken, die elkander zoo innig haten, zullen altijd tot den oorlog toegerust zijn, ook al mochten de regeeringen voor het schoone idéé van Tsaar Nicolaas gewonnen kunnen worden. Wat de Duitsohers en Slaven voor elkander zijn in de Donaulanden, dat aijn Turken en Christenen wsderzijds op het Balkan-Schiereiland. Daar gaat bijna geen week voorbfj, of men hoort van gevechten op de Servizch- Macedonische, de Bulgaarsch-Macedoni- sche en de Montenegrijnsch-Albanische grenzen. Meermalen vallen daarbij aan beide zijden dooden en gekwetsten. Komen er bijzondere omstandigheden bij, zooals op Kreta, dan geeft de haat zich lucht in vreeselijke tooneelen van plundering, brand en moord. De jongste uitbarsting op Kreta, waarbij verscheidene Engelsche soldaten werden gedood, is den Turken duur te staan gekomen. De Porte heeft in het laatste oogenblik zich geheel naar de eischen van admiraal Noël geschikt. De Sultan heeft aan Edhem Paoha last gegeven, om het bevel van den Admiraal tot ontwapening der bevolking uit te voeren. Reeds zijn 25000 gewe ren bij den Engelschen bevelhebber inge leverd. De wapenen zijn echter alle van oud systeem en daar het bekend is, dat zich ook vele repeteergeweren bij de in woners van Kandia bevinden, dringt de admiraal er op aan, die ook te ontvangen. Het groote fort aan de haven van Kandia is door de Engelsche troepen bezet. Het gerucht wil, dat de Turksche troepen de stad zullen verlaten en dat zij door Engelsche troepen zullen worden vervangen. Reeds zijn 2500 man Engel sche troepen aanwezig en er worden nog detachementen uit Malta en Alexan- drië verwacht. Voortdurend worden aan admiraal Noël gevangenen uitgeleverd, die deelnamen aan den opstand. Hun getal is reeds tot 61 gestegen, doch de hoofdaanleggers bevinden zich nog op vrije voeten. Enfin, dat gebeurt wel meer. Wat zal men thans met deze onrustige elementen aanvangen Misschien was het het beste, het voorbeeld van den Sirdar te volgen en ze bij het Engelsch- Egyptische leger in Soedan in te lijven. Op zijn verderen tocht naar het Zuiden zal Sir Herbert Kitschener nog wel eenige versterking noodig hebben. Dit zal vooral het geval zijn, indien de Sirdar in botsingen met Frankrijk of Abessynië mocht komen, wat volstrekt niet onmogelijk is. Men wil toch weten, dat de Franschen onder majoor Mar- chand, Fashoda, 200 mijlen ten Zuiden van Khartoem, hebben bezet. Op deze plaats maakt Engeland aanspraak, als behoorende tot het vroegere Egyptische gebied. De Sirdar moet de opdracht ont vangen hebben, de stad goed- of kwaad schiks te nemen, 't Zou ook wel wat erg voor Engeland zijn, een ingeschoven post te vinden op den weg van Kaïro naar Kaapstad, want dat het in de plan nen der Engelsche regeering ligt, een aaneengeschakeld gebied langs den Nijl over Oeganda naar de Zambezi, aansluitende aan Rhodesia, te vestigen, daaraan valt niet meer te twijfelen. De mogelijkheid bestaat ook nog,dat de Engel schen met het leger van den Negus aan den Bel Azrek in botsing komen. Keizer Menelik van Abessynië neemt met oen wantrouwend oog den tocht der Engelschen in Soedan waar en hij moet te kennen hebben gegeven, niet te zullen dulden, dat het gebied van den Bel Azrek geheel bij Egypte wordt ge voegd. Zoo kan de tocht langs den Nijl nog tot heel wat verrassingen aan leiding geven. kan oone Riln Huntress en Wim van J. de Mol te 's-öravenhago, Wilhelm III, T. C Hommes te Amsterdam, Ideaal, S. Snoek te Bergen. Vele andore eigenaars vgn bekende dravois hebben reeds vroeger mondeling toezegging gedaan, de harddraverij dit jaar te zullen meemaken, zoodat met reden verwacht worden, dat West-Friesland» in 1898 zoer belangwekkende harddraverij zal bobben. -De Eerste Coöperatieve Ver een i g i n g tot aankoop van Veevoeder enz., (adm. de heer C. Koot),) heeft de levering van 325000 lijnkoeken gegund aan de nrma Schep p en Zn. te Rotterdam voor f 9-17 per 104 kilo, met 34 pCt. eiwit en 12 pCt. vet. d e Schagen, 24 September 1898. - Voor onze harddraver ij, Dina- dag a. s„ zijn de volgende bekende dravers tot heden reeds officiëel aangegeven Mo quette van C. M. Gppelaar te Koudekerk Bji. Onze plaatsgenoot, heer 11. W. van Rossem en onze vroege re plaatsgenoot, de heer N. de Boer, thans te Zalt-Bommel, staan beiden op de voordracht voor gasdirecteur der gemeen telijke gasfabriek te Assen. Het bestuur der dame s- zangvereeniging „Euph.onia" heeft aan de besturen der andere muzikale ver- eenigingen alhier kennis gegeven, dat Lu- phonia wegens het geven van een eigen concert niet kan meewerken om nog dezen herfst een gezamenlijk concert te geven, zooals vroeger in beginsel was voorgenomen. Hetwasop uitnoodiging van den heer <S. Beman, burgemeester van onze gemeente, dat Donderdagmid dag eenige belangstellenden en belanghebbenden in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis alhier, samenkwamen om over den treinenloop op het tra ject HELDER-ALKMAAR te spreken. De heer Btrman wees er op, dat het een paar jaar geleden aan de commissie, bestaande uit de heeren Backx, Feisser en ZEd., mocht gelukken, een middagtrein te verkrijgen,die te 4% uur hier aankwam. Al spoedig werd door verschillende in vloeden aan deze dienstregeling getornd en weldra werd het uur van aankomst verlaat. Een correspondentie, hierover ge voerd, had geene resultaten. De hoop was nu nog gevestigd op de nieuwe lijn naar Hoorn. Men koesterde de verwach ting, dat de dienst, in verband met deze lijn, aan de kinderen, die te Alkmaar verschillende inrichtingen van onderwijs bezoeken, ten goede zou komen. Dit is evenwel gebleken eene illusie te zijn. Met de belangen der kinderen is vol strekt geen rekening gehouden. Genoem de commissie nu had gemeend, vóór de nieuwe dienstregeling werd bekrachtigd, nogmaals pogingen aan te wenden, om den treinenloop meer in verband met de schooluren te brengen. Zij heeft daarop onderstaand adres aan den Raad van Administratie der H. IJ. 8. M. te Amsterdam gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen iP. Backx, notaris te Wieringer- waard, S. Berman burgemeester van Scha gen en H. Peisserrijksontvanger te Scha- gerbrug, met elkander vormende de voor een paar jaren benoemde commissie tot bevordering van eene goede treinenrege- ling voor te Alkmaar schoolgaande kin deren dat zij uit de ontwerpregeling van den a. s. winterdienst hebben vernomen, dat Uwe Mpij. voornemens is, verschillende verbeteringen in den treinenloop op het traject Helder-Alkmaar in te voeren, waardoor bij dezen gaarne een woord van welgemeenden dank en waardeering wordt toegebracht dat zij echter tot hun leedwezen daar aan moeten toevoegen, dat de belangen der te Alkmaar schoolgaande kinderen geheel uit het oog zijn verloren, aange zien die kinderen, wanneer het ontwerp wordt bekrachtigd, in 't vervolg nog lan ger te Alkmaar zullen moeten verblij ven dan nu reeds, niettegenstaande, negen treinen in plaats van zes treinen vice-versa zullen loopen en men dus met reden had mogen verwachten, dat er nu eens een trein juist op den ge- wenschten tijd (4 uur spoortijd) uit Alk maar zou vertrekken dat zq zich de vrijheid veroorloven op te merken, dat de tijdruimte tusschen 2 elkander opvolgende treinen varieert van 1 uur 37 min. tot 2 uur 14 min., behalve alleen tusschen den trein van 1.31 en den trein van 5.25, waarmee de schoolkinderen huiswaarts moeten kee- ren, tusschen welke treinen een tijd ruimte van bijna 4 volle uren is ge laten dat zij vermoeden, dat aangevoerd zal worden, dat de lokaaltrein van 5.25 uit Alkmaar niet vervroegd kan worden, omdat met diBn trein de dagbladen en verdere stukken van de postadministratie moeten vervoerd worden dat echter naar de meening van a- dressanten dit bezwaar op de navolgen de wijze zou kunnen worden ondervangen lokaaltrein van 5.25 wordt vervroegd tot 4 uursneltrein van 7.39 wordt gewone trein; vertrekt ongeveer 6.30 uit Alkmaar en vervoert de post; locaaltrein van 8.44 blijft zooals is ont worpen de laatste trein wordt sneltrein. Redenen, waarom zij Uwen Raad beleefdelijk verzoeken, deze wijziging alsnog in gunstige overweging te willen nemen, terwijl zij zoo vrij zijn, daaraan nog een klein verzoek toe te voegen, namelijk om den sneltrein, die 's mor gens 7.56 uit Helder zal vertrekken, met 6 1 10 minuten te willen vervroe gen, in welk geval de kinderen uit Schagen in plaats van te 7.24, te 8.10 uit Schagen zouden kunnen vertrekken wat voor de ouders en voor de kinde ren een groot verschil maakt en waar voor velen Uwen Raad neer dankbaar zouden zijn. Aan den Raad van Toezicht te 's-Gra- venhage werd een. copie van dit adres gezonden met begeleidend schrijven Hiernevens hebben wij de eor Uwen Raad beleefdelijk een afschrift aan te bieden van een adres, dat we gericht hebben tot de II. IJ. 8. Mpij. Uw Raad zal zich waarschijnlijk her inneren, dat we voor een paar jaren na zeer veel moeite een treinenregeling hebben gekregen, waarbij ook op de belangen der te Alkmaar schoolgaande kinderen was gelet. Tot onze groote spijt en teleurstelling is thans echter weer een nieuwe regeling ontworpen waarbij die belangen geheel zijn ter zijde gesteld. Niettegenstaande in beide richtingen drie treinen moer zullen rij den, worden de kinderen en niet minder de ouders, die er s zorgen, avonds van die er voor moeten zoowel 's morgens als veel slechter conditie, 's Morgens moe ten ze ongeveer een half uur eerder de deur uit on 's avonds komen ze nog weer 20 minuten later thuis dan nu reeds. Niet minder dan 7 kwartier zullen ze, tengevolge van deze regeling, na schooltijd te Alkmaar moeten vertoe ven, wat zoowel op de studie als op de gezondheid nadeelig moet werken, omdat ze hun middagmaal te laat krijgen en hun tijd voor rustige studie geheel wordt verbrokkeld. We hopen dan ook zeer, dat Uw Raad, die ons vroeger zoo welwillend en krachtig ter zijde stond, ook thans weder bereid zal zijn tot medewerking in de door ons zoo gewenschte richting. De leider der vergadering, de heer S. Bermangaf thans in overweging, dit adres door bewijzen van instemming te steunen. De vergadering was dit volkomen met den heer S. Berman eens, zoodat beslo ten werd, een tweetal adressen van ge lijken inhoud, één onderteekend door het dagelijksch bestuur van gemeenten uit den omtrek en één, geteekend door de ouders van te Alkmaar schoolgaan de kinderen, naar den Raad van Admi nistratie te Amsterdam op te zenden. In aanilniting op boreiitaand bericht kunien wt meededen, dat onze bargemeeiter van den Raad van Toezicht bericht heeft ontvangen, dat het ontwerp. dienstregeling gewijzigd zal worden in dien zin, dat een locaaltrein te 4.26 spoortijd des namiddags uit Alkmaar naar Helder zal vertrekken. Aan 't bezwaar van den middagtrein is hiermede tegemoet gekomen. Over de eventueel aan te leggen Noorderstoomtram SchagenAlkmaar, kunnen we het volgende mededeelen De richting, die aan de goedkeuring van den raad onzer gemeente zal worden voorgedragen, is als volgt opgemaakt: over een nieuw te maken kluft over den Westfrieschen dijk, achter het perceel Slik om, tot aan het bruggetje aan den Lagedijker weg; dan volgt de tram het land van den heer Henneman, langs de sloot, aehter het Hoog om, over de verdere landerijen tot achter de perceelen Hopman en De Jong, tusschen de woningen van beide heeren door, dwars over het Noord, over het erf van het perceel, door den heer Huiberta bewoond, vervolgens langs de Langesloot in de richting van het Nespad, tot de tram, een bocht beschrijvende, door de steeg van den heer D. Roggeveen, Ijzerwinkel, de Gedempte Gracht snijdt, om vervolgens langs de Laan aansluiting op het spoor te vinden. Door alle betrokken gemeente- en polderbesturen is thans definitieve concessie verleend; bovendien is door de volgende colleges voor verschillende bedragen deel genomen in het aandeelen kapitaal en de rentegarantie: Gemeente Zijpe f 20000 (a. i.); polder Zjjpe en Hazepolder f 10000 (a. k Gemeente Koedijk i 10000 (r. g.); Polder Koedijk f 10000 (a. k); Gemeente Warmes* huizen f 20000 (r. g.)Banne Warmenhuizen f 10000 (r. g.)Gemeente St. Maarten f 8000 (a. k.)Banne St. Maarten f 5000 (a. k.)Hondsbosschen f 5000 (a. k.)Gemeente Schoorl f 5000 (r. g.)Gemeente Haringcarspel f S000 (r. g.)Gemeente Petten f 6000 (a. k.). Alle bovengenoemde gemeento- en polderbesturen zullen ook bijdragen in de voorloopig te maken kosten. Door de gemeentebesturen van Schagen en Alkmaar is ten opzichte van het deelnemen in het aandeelen* kapitaal of de rentegarantie nog geen besluit genomen. Tot penningmeester der vereenigirg is benoemd de heer W. Schermerhorn van St. Maarten. De levering van 241.550 lijnkoeken voor de loden der Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aan* koop van Veevoeder enz. (administrateur de heer Jb. de Moor) is gegund aan de firma Sekepp en Zoon te Rotterdam voor f9.10 de 104 stuks, houdende 34% eiwit en 11% vet. Door achteloosheid eu vergeetachtigheid werd Vrijdagmiddag verzuimd, den trein van drieën f® Zijdewind te laten stoppen. De teleur gestelde reizigers, die allen de markt te Alkmaar hadden bezocht, stapten natuur lijk te Schagen uit. Tevergeefs werd den inspecteur per draad gevraagd, hen den trein van vieren te vervoeren. echter in Zijdewind het ongeval waake* merkt, kwam van daar een groote *a' gen, waardoor allen van een flinke wan* deling vrij kwamen. Gaf de markt van j® September redenen tot tevredenheid, di van j.1. Donderdag gaf zulks niet ®lD' der. De aanvoer overtrof dien van Sept. ver, terwijl de prijzen zeer vaB waren. Magere schapen verbeterden nog "e langrijk in prijs, vette wisten bij gW° aanvoerde verkregen markt te bebouctëj In magere koeien en kalfkoeien wa» n® wat handel tegen goede prijzen. O naar vette koeien was flinke vraag. leen door Amsterdamsche slagers wer er tien gekocht. Puike qualiteit ook nu 30 cent gelden. Handel iu J j 15 liep te varkens was stug. De prijs cent per K. G. terug, wat een teeken is. Magere varkens en biggeni voelden werkelijk deze vermin e Gemiddeld werd per stuk 2 g'd. der betaald dan een week geleden, j Deze prijsvermindering wordt op markten.ia het land wa

Schager Courant | 1898 | | pagina 2