42ste Jaargang Uo. 3350. Zondag 2 Octoter 1898. eerste blad. kénSisgevTng. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. jBureau: S€M1GÜN. liaan, 1> 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uil twee bladen. Bekendmakingen. Gemeente Schagen. Inkwartiering. Binnenlandse!) Nieuws. Dirkshorn. SCHAGER Alisieei Wicnws- i COURANT. AlitrtdtiB- Lulliiillil POLITIE. Ter Sectetarie dezer gemeente worden in lichtingen verzocht omtrent een verloren armband en kunnen inlichtingen worden verkregen omtrent een gevonden paar- dedeken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Schagen brengen ter kennis vsn d» Ingezetenen, dat de LIJST betrekke lijk de. INKWARTIERING, bedoeld bij Art. 17 der Wet van 14 September 1866, (Staatsbl. no. 138) is vastgesteld en ter voldoening aan evengerceld Wetsartikel, gedurende 14 dagen voor een elk ter in zage aau het Raadhuis is nedergelegd, en alzoo van af heden tot den Tienden Oc- tober, Wordende tevens ter kennis gebracht, dat zij, die tegen gemelde Lijst bezwaren heb ben in te brengen, zulks schriftelijk be- hooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen na bet einde der ter visielsgging en alzoo vóór den lOen October 1898. Schagen, den 26 September 1898. Burgemeester en Wethouders voorn., (get.) S. BERMAN. De Secretaris, (get.) DENIJS. 1 I. Telkenjare, wanneer de troonrede is uitgesproken, biedt de Minister van Financiën in de 2de vergadering van de Tweede Kamer de Staatsbegrooting voor het volgende jaar aan en houdt daarbij een rede, die, met het oog op het on derwerp, „de millioenenrede" wordt genoemd. Zoo ook geschiedde het in de zitting van den 23slen September j.1. en met te meer belangstelling werden des Mi nisters cijfers gevolgd, omdat men wist, dat voor sociale hervormingen geld zou noodig zijn en tot nu toe aan velen niet duidelijk was, waaruit, bij de be staande financieel® verhoudingen, dat geld zou vloeien. Wel was den 8sten September door den minister Piersou een wetsontwerp ingediend tot verhoo ging der accijnzen op gedistilleerd en wijn, maar de mededeeling, in de Me morie van Toelichting gedaan, dat daar door een vermeerdering van jaarlijksche inkomsten kan worden verwacht, die op den duur niet meer dan f 1.600.000 f 1.700.000 zal bedragen, toont aan, dat dit bedrag meer moet dienen om een gaatje stoppen, dan om nieuwe dingen te bekostigen. Dit is dan ook zoo de uitkeeringen aan de gemeenten vallen uit de hand, zijn hooger dan de minister gedacht heeft. „Hoewel de kosten van den Staatsdienst blijven toenemen, ook de rijksmiddelen stjjgen", zegt de minister. Zonder het tegenvallertje der hoogere uitkeeringen aan de gemeenten, dan waarop men gere kend had, zou „voorshands geene ver sterking van inkomsten van het Rijk noodig zijD", waaruit de conclusie valt te trekken, dat wij ons anders juist had den kunnen bedruipen. Dien indruk maakt de millioenenrede dan ook op iedereen, die haar onpartij dig nagaat. Ons bestek gedoogt niet haar in bijzonderheden na te gaan toch wil len wij enkele cijfers geven. Er is voor den dienst 1899 een te kort van bijna twaalf millioenmaar "laar de minister rekent op drie milli- 0e& besparingen en hij van dit tekort rui® 7 millioen plaatst onder de buiten gewone uitgaven, wordt het teruggebracht tof het bescheiden sommetje van onge- veer anderhalf millioen, dat dan weer gedekt wordt door de verhooging der accijnzen op gedistilleerd en wijn. Ook bij de nieuwe begrooting zien we weer, dat het grootste kwaad altijd de nationale schuld is. De Regeering heeft ruim negen millioen meer noodig dan in 1898. Daarvan is alleen vijf millioen bestemd voor meerdere rente, aflossing en amortisatie. Vooral Financiën en Waterstaat vra gen daarna het leeuwendeel der nog overige vier millioen. Tegenover deze hoogere uitgaven staat het ruimer vloeien der middelen, die het Rijk in staat stellen de uitgaven te doen welke noodig geacht worden. Nu rekent een Minister van Financiën niet als een gewoon particulier. Deze zegt, wanneer hij zijn begrooting maakt „ik heb voor het volgende jaar een in komen van zooveel guldens, dus ik kan, zoo noodig, ook zooveel guldens uitge ven" maar een Minister van Financiën zegt„ik heb voor het volgend jaar zooveel millioenen noodig, nu moet ik zorgen dat ik die millioenen, wanneer zij niet reeds uit de middelen aanwezig zijn, vind". Nu achtte de Minister het „sterke" toenemen der middelen met ongeveer zeven millioen het lichtpunt in den toe stand der financiën. „Te betreuren is het", zeide hij, „dat in weerwil daarvan verhooging van een tweetal accijnzen moest worden voorgedragenmaar verwondering behoeft dat niet te baren, wanneer men nagaat, welke zware offers in den jongsten tijd van de schatkist zijn gevergd. De nieu we wetgeving op het personeel en die op de uitkeeringen aan de gemeenten gaven wel verlichting van druk, maar kostten aan het Rijk een som, die voor 1899 op ruim acht millioen kon worden geschat, terwijl de conversie der 3y2 pet. Nationale schuld voor Nederland slechts eene besparing gaf van bijna f 2.000.000 en vele takken van dienst een zeer nood- kelijke uitbreiding ondergingen". Men heeft den Minister Pierson steeds, en ook nu weer, een beminnelijk opti misme verweten, en ofschoon wij erken nen, dat het toenemen der middelen is een lichtpunt, toch moeten wij er op wijzen, dat, wanneer die sterke toene ming niet kon worden geconstateerd, het tekort nog grooter zou zijn, en wij, om het te dekken, niet zouden kunnen volstaan met het gemakkelijke en in Nederland steeds gebruikelijke middel om den ac cijns op het gedistilleerd met drie gul den, en den wijn-accijns met vijf gulden te verhoogen, te meer omdat de Minis ter van het dienstjaar 1898 geen gun stige uitkomst voorspelt, waar hij het te kort bijna één millioen hooger rekent, dan waarop het ten vorigen jare was geraamd. Maar al bleek uit alles, dat de verhoo ging van den accijns op gedistilleerd en wijn niet noodig was, dat de minister, wat betreft het jaar 1898, voor een en kele maal door een donkeren bril heeft gekeken, in één woord, al zou het blij ken dat de Nederlandsche Staat financi- ëel de beide einden gemakkelijk aan el kander kon binden, dan nog zouden ve len vragen van waar zullen wij de mid delen halen om de uitgaven te bekosti gen, welke het sociale program der re geering na zich zal sleepen „De minister Pierson" zoo rede neert men „behandelt de zaak geheel en al als administrateur. Wij hebben zóóveel noodig voor den dienst 1899. Justitie, Binnenlandsohe Zaken, Marine, Nationale Schuld, Financiën, Waterstaat, verlangen ongeveer negen millioen meer, de middelen zullen ongeveer zeven mil lioen meer opbrengen, een nieuw wetje op den accijns op gedistilleerd en wijn bezorgt ons het restant en dan zijn wij klaar. Aan de toekomst schijnt de minis ter niet te denken of niet te willen den ken. Zijn hoogste ambitie schijnt te zijn de assen van het wagentje van staat zóó goed te smeren, dat het zonder pie pen of kraken opnieuw een jaar kan loopen. Niets meer." Schijnbaar hebben zij, die zoo spreken, gelijk immers wij lezen in de Troonrede „Voorstellen tot verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken en in het belang van het onderwijs en de bescherming dei jeugd hebben U reeds bereikt. „In dit zittingjaar zal op den ingesla gen weg worden voortgegaan. „Ik hoop U ontwerpen te kunnen aan bieden tot verbetering der woningtoe standen, tot het tegengaan van overma- tigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen, en tot her ziening der drankwet". Dat alles zal geld kosten en, zooals wij in ons vorig artikel sohreven, hadden ook wij de hoop, dat de Regeering wel dra zou doen blijken, hoe zij meende dit te kunnen vinden, een verwachting, die door deze millioenrede niet wordt ver wezenlijkt. Voor een jaar zijn de gaatjes gestopt; maar aangenomen, dat wij rondkomen, dan moeten toch voor de toekomst de bronnen gevonden worden om de kosten te betalen, welke de sociale wetgeving na zioh zal sleepen. Hoe dit mogelijk zal kunnen zijn, ten spijt van de laaggespannen verwachtingen van velen, hopen wij in een volgend artikel te bespreken. In den nacht van 28 op 29 Sept., ±12 ure, geraakte door eene onbekende oorzaak het huis van den heer C. B. te Ondcarspel in brand. Met moeite wisten zich de be woners te redden. Door het vlugge aan rukken der spuit werd de herberg „De Oli fant" bewoond door den hr. P.L. behouden. De kermis te Burgerbrug, waarvan in het vorig nummer reeds de grootste aantrekkelijkheid, de ringrij- derij stond vermeld, is voor het overige deel niet opgewekt gevierd. Paardenspel, draaimolen, Turksche schop, kramen en stalletjes, hoofd van Jut, waarzegsteren kunstemakers, niets ontbrak, en toch was het stil. Maandagavond trad voor een flink bezette zaal een operetten- en specialiteiten-gezelschap onder direc tie van den heer "W. Bood van Am sterdam op. Van eene beoordeeling zal uw correspondent zich onthouden, maar gaar ne constateert hij, dat het publiek ui terst voldaan was en de bezoekers een en al lof spraken oyer het genot, hun dien avond geboden. Gaarne zal men den heer Bood en zijn gezelschap weer zien optreden. De Dinsdag en zijn avond waren bijzon der stil, wat voor een deel op rekening kan worden gesteld van de Schager harddraverij en vuurwerk we waren er Schagen niet dankbaar voor. Uitslag der verkoopin- gon, ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Langegehouden op Woensdag 28 Sept., ten locale van den heer J. Swarthoff te Sint Maar tensbrug 1. De boerenplaats „de Kleine Vos", groot 35.37.80 H. A.; 2. Een huis met erf, groot 8 aren 80 centiaren 3. Een perceel boschland, genaamd „Kamernollen", groot 2.40 H. A., alles ge kocht door den heer J. de Jongh Ct. te Schagen voor f 19645. Het weiland aan de Groote Sloot, groot 2.44.20 H. A., is opgehouden op f 3615. Anna Paulowna. Onze vroegere plaatsgenoot de Zeereerw. heer C. Smiers, die verleden Zaterdag tot priester is gewijd, heeft Woensdag te Delft zijn eerste H. Dienst gedaan en zal den 22 October als missionaris naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Sint Maarten. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Grootes, thans te Haarlem, is be noemd tot het geven van onderricht in het metselvak aan de Ambachtsschool aldaar. M en meldt uit Alkmaar De ruïne der afgebrande meelfabriek is, nu de experts het over de regeling der schadevergoeding eens geworden zijn, voor de openbare veiligheid, bijkans ge heel naar beneden gehaald, zoodat voor gevaar nu geen vrees meer behoeft te bestaan. Nog altijd is het vuur niet ge heel gebluscht. De bouwval is voor af braak verkocht. Opening' der tramlijn AlkmaarHoorn. Donderdagmiddag arriveerde aan het station te Alkmaar omstreeks 12 uur 15 min. de trein van Hoorn ter inspec tie der lijn. De trein bestond, behalve uit locomotief en bagagewagen, uit drie salonrijtuigen, waarin zich bevonden de leden van den Raad van Toezicht en die van den Raad van Administratie, benevens de Wethouders van Alkmaar ën eenige burgemeesters van aan de lijn gelegen dorpen. Na een oponthoud van 10 minuten vertrok de trein naar Zandvoort In dej. 1. gehouden raads- vergadering der gemeente Alkmaar werd besloten, de verordening op de heffing van wik- en weegloonen voor 1899 opnieuw en onveranderd vast te stellen, zijnde op 60 ots. per 100 K.G. Bij het onderzoek naar een gebrek van den telegraafkabel, wel ke Tessel met Helder verbindt, is gebleken, dat de breuk zich op een plek bevond, waar de kabel zoo diep onder den zeebodem ligt, dat hij niet gelicht kon worden. Er is thans 500 meter nieuwen kabel aan het gave deel gelascht, waarmede de verbroken gemeen schap hierdoor weder hersteld is. Vee-invoer LSelgië. De minister van Buitenlandsche Za ken deelde in de vergadering der Tweede Kamer van j. 1. Donderdag mede, dat een telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant in België was ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat de invoer van melkvee in België voor 10 October 0- pengesteld wordt. Bij onderhandsche aan- besteding is de levering van 60.000 K.G. Thomasphosphaat met een gehalte van 13°/o phosphorzuur geheel oplosbaar in citraat, ten behoeve van landerijen in den polder Koegras, gegund aan den heer Joh. E. Morra te Alkmaar tegen f2.15 de 100 K.G. Heer Hngowaard, 29 Sept. 1898. In eene vrij talrijke vergadering werden heden avond de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld voor de opgerichte Handels- en Landbouwveree- niging alhier, welke den naam zal dra gen van: „Nieuw Leven". De vergadering werd geleid door den voorzitter van de voorloopige commissie, den heer 8. Brugman. Na eenige wijzigingen te hebben on dergaan, worden de ontwerp-statuten met algemeene stemmen aangenomen en wordt besloten Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Vervolgens kwam het huishoudelijk reglement aan de orde, en zooals de commissie trouwens wel had verwacht, gaven sommige artt. aanleiding tot le vendige discussie. Vooral was dit het geval bij art. 3, waarin den leden de verplichting wordt opgelegd, hunne zomeraardappelen, bloem kool en boomvruchten bepaaldelijk op de veilingen aan het station Noord-Schar- woude te doen afslaan. Kon dit art. bij enkele aanwezigen geen genade vin den, voor de overgroote meerderheid werd eene oplossing gevonden in 't voorstel van den voorz., n. 1. om het bestuur de macht te geven, dispensatie te verleenen. Bij de behandeling van dit art. deden zich twee stroomingen voorde eene in de riohting van vrijheid voor de leden, de andere in die der wettelijke verplich ting. Vele aanwezigen stelden de voor- deelen in 't licht van 't stelsel, om zoo veel mogelijk de producten op één plaats samen te brengen, teneinde op die ma nier eene markt van eenig belang in 't leven te roepen. Nadat er door den Voorzitter nog met nadruk op gewezen werd, dat men de markt op dit oogen- blik als in wording moet beschouwen en niet alleen de handelaars, maar vooral ook de landbouwers in deze omgeving zelf het als't ware in hunne macht heb ben, er eene markt van te maken, die voor andere volstrekt niet behoeft onder te doen, wordt dit reglemeDtsartikel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Dit en het volgend art. leggen den leden ook de verplichting op, sommige pro ducten per bepaald gewicht, andere per bepaald getal te koop aan te bieden, zoodat er door deze vereeniging ook medegewerkt zal worden, om de z.g. overtallen en het in de maat z ij n langzamerhand tot het verleden te doen behooren. De behandeling der overige artt. ging tamelijk vlug van stapel, zoodat men was gevorderd tot het stemmen over het reglement in zijn geheel. Slechts enke len konden zich er niet aan onderwer pen, de overigen verklaarden lid der Vereeniging te willen zijn. De Voorzitter wenscht de vergadering geluk met de officieele oprichting en spreekt den wensch uit, dat de veree niging op zich zelf zal mogen bloeien niet alleen, maar bloei en welvaart mo ge brengen onder de landbouwers dezer omgeving. Nog wacht de vergadering de aange name taak, uit haar midden een Bestuur te kiezen. Daar dit zal bestaan uit 9 leden vorderde deze verkiezing vrij wat van het geduld der aanwezigen. Niet te min werd ook deze werkzaam heid ten einde gebracht en het Bestuur samengesteld uit de heeren 8. Brugman voorz., P. Wonder Pz., secr., J. Groot huizenpenningm. en leden Van der Goes, N. PoolC. TrompetterJ. de Boer Brugman en P. Meereboer. De heer Wonder meent de tolk der verg. te zijn, wanneer hij hulde brengt aan den heer Van der Goes voor zjjne ijverige bemoeiïngen en zijn wel willendheid tegenover de landbou wers, en stelt voor, genoemden heer het Eerelidmaatschap der vereeni ging aan te bieden. Een daverend ap plaus bewjjst, dat hier is gesproken naar het hart der vergadering. De heer v. cl. Goes dankt de verg. voor de eer hem bewezen en verklaart gaarne alles te willen doen, wat kan strekken tot het welzijn der pas ge boren vereeniging. Nog wordt besloten, aan het gemeente bestuur van H. Hugowaard en dat van Noord-Scharwoude een adres te richten, waarin zal worden gevraagd, verbetering van den toeweg vanaf den Laanderweg tot het Station Noord-Scharwoude. Het bestuur wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen naar den toe stand der slooten, om te eeniger tjjd voorstellen te kunnen doen tot verbete ring in dezen. Nog wordt der vergadering voorgelezen een schrijven van den heer Nobelrijks- landbouwieeraar, voorkomendein het no. van dit blad van 15 Sept.,waarin den land bouwer er op gewezen wordt, \an hoeveel belang het is, goede zaaiaardappels te ge bruiken en op de wenschelijkheid wordt gewezen, proeven in die richting te ne men. Onder dankzegging voor aller mede werking sluit de voorz. deze vergadering. Donderdagavond hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier eene verga dering ter afdoening van eenige jaarlijks wederkeerende zaken rekening, bestuurs verkiezing, enz. Bij ontstentenis van een voorzitter, leidde de heer L. Kroon als oudste lid v. 't bestuur de werkzaamheden. De rekening over 1897/98 bedroeg in ontvangst f 56.17 V2, in uitgaaf f 40.85 V9, sluitende met een batig saldo van f 15.32. Het aantal leden der vereeniging blijft de laatste jaren ongeveer hetzelfde en bedraagt thans 22. De bibliotheek, in den loop des jaars weder met een dertigtal nummers ver rijkt, deed in den vorigen winter op nieuw goede dienstenaan 54 lezers werden 404 boekwerken uitgereikt. In de plaats van den heer L. Reuvers die als voorzitter bedankt had, werd gekozen de heer A. Bladterwijl de heer E. Meijer Breesdie als Secretaris aftrad en niet herkiesbaar was, vervangen werd door den heer K. IJ ff. Tot commissa rissen voor de bibliotheek werden geko zen de heeren J. Keijser en B. P. Plaatsman. Besloten werd, in den aanstaanden winter weer zes vergaderingen met da mes te houden, waarin als sprekers zul len optreden de heeren B. P. Plaats man, E. Meijer BreesJ. KeijserA. Blad en C. Bijpastterwijl voor de zesde vergadering een der afwezige leden zal worden uitgenoodigdNog werd be sloten, den heer Thomas uit te noodigen, op een door hem vast te stellen avond voor de leden der Vereeniging een ver klaring te geven van de X-stralen. Het plan moet reeds nm bij H. M. de Koningin vaststaan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laatste dagen te kennen om iu het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provincies op nieuw te bezoeken.

Schager Courant | 1898 | | pagina 1