AlfEIEEl liüIS- Alurieitis- k LuiiiivlliL Zondag 23 Octokr 1898. Groote Invoer van vee. Tramdebatten. 42ste Jaargang Ho. 3356. INGEZONDEN. Verbeterde Bekendmaking. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en dagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCMAOEI, Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker: J. WINKEL. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Gemeente Schagen. Burgemeester en Wet houders van Schagen bren gen ter kennis van belang hebbenden, dat de gewone groote Najaars-Veemarkt aldaar zal gehouden wor den niet op Donderdag 27 October, maar op Donder dag 3 November a. s. Schagen, 14 October 1898. Burzem. en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Openbare Vergadering. Buitenlandsch Nieuws. SGHAEER RAAIT Burgemeester en Wethouders van Schageu Brengen, naar aanleiding van art. 203 alinea 3 der Wet van 29 Juni 1851, (Staatgblad no. 85) ter openbare kennis, dat de begrouting der plaatselijke inkom sten en uilgaven voor 1899 zooals zij aan den raad der gemeente is aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 25 October a. S. en dat een ieder daarvan, tegen betaling der kosten, een afschritt zal kannen bekomen. Schagen, 11 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen breDgt naar aanleiding van een ontvanger» aan schrijving van deD Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 15 October 1898, melkvee, waaronder uitsluitend wor den verstaan Koeien, die reeds gekalfd hebben, op den lsten en 15den van elke maand in België mogen worden inge voerd met een quarantaine-tijd van min stens tien dagen. Langs dezelfde douane-bnreaux en op dezelfde dagen en uren mogen zoowel schapen als paarden worden ingevoerd. De invoer moet geschieden langs de vol gende Tolkantoren en Hulptolkantoren Tolkantoren en Hulptolkantoren. Naman. Watervliet Selzate Station De Klinge Santvliet Esschenstation Esaehen dorp Baarle Hertog Achel station Maaseik Visé station Uren van openstell. Namen. Veeartsen. v. 8 tot 10 u.v. m- 11 12 u. v. m. 10 12 u. v. m. 9 llu.v.m. van zonsop- tot zonsondergang, v. 2 tot 3 u. n. m. 9 r 11 n. n. m p spoorweg en over land totlO D. v. m. v. 10 tot 12 u. v.m. tot 12 u. v. m. van der Heijden Deuil DeClerck Bril Y.Gerven v.Gerven Hnijnen v.d.Hoij donck Pernot Simon Woonpl. Eeclo Selzate Vracene Stabroeck Esscben id. Turnhout Neerpelt Maaseik Visé Schagen, den 17 October 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. van den RAAD dei Gemeente SCHAGEN, op D i n 8 d a g den 25 October 1898, des voormiddags ten 10 ure. Punten van behaadeling Ingekomen etukkeD. Voordracht schoolcommissie. Wijziging verordening schoolcommissie en verzoek nominatie vrouwelijke leden. Adres onderwijzers om verhoogiDg van jaarwedde. Concessie stoomtram. Vaststelling gemeentebegrooting. Schagen, 21 October 1898. De Burgemeester, S. BERMAN. 't Gaat den heer Rhodes in Zuid- Afrika nog maar niet voor den wind. Sedert den beruchten inval, die onder de leiding van den heer Rhodes werd voorbereid en door zijne huurlingen werd uitgevoerd, schijnt het wel, dat alle machten zich verbonden hebben, om zijne plannen te verijdelen. Eerst werd het handels- en militie- verbond tusschen de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Vrijstaat gesloten, waar bij zij elkander tegen nieuwe roof- en strooptochten houw en trouw hebben gezworen. In een bezoek aan Pretoria is presi dent Steijn dezer dagen de gesloten overeenkomst komen bezegelen. Dit be zoek is in alle opzichten een groot suc ces geweest en de woorden van den Vrijstaatschen president zullen de Rho- despartij wel overtuigd hebben van de innigheid des verbonds. Aan het gala-diner zei de Staatspre sident van den Vrijstaat onder meer „Men boort vaak spreken van de nauwere vereeniging alsof deze afhangt van de beide Staatspresidenten. Dit is eene geheel verkeerde voorstelling. Die nauwere vereeniging ligt in het hart van het volk, omdat wij één volk, één bloed zijn. Wij, noch president Kruger, noch ik zouden die nauwere vereeni ging kunnen verhinderen, gesteld dat wij zulks zouden willen. Men hoort ook vaak spreken, alsof deze nauwere vereeniging een dreigement was tegen over het overige Zuid-Afrika. Ook dit is een verkeerd inzicht. Wij zijn be sloten elkander bij te staan, waar onze onafhankelijkheid bedreigd wordt. Wan neer wij worden aangevallen, zullen wij onze onafhankelijkheid helpen verdedi gen. Als het ons waard is onafhankelijk te zijn, dan is die onafhankelijkheid ook waard verdedigd te worden." Deze vingerwijzing aan het adres van Rhodes en zijn werktuigen zal voorloopig voldoende zijn, om de roofridders op eer biedigen afstand van de grenzen te hou den. Het heeft er veel van, dat met de Transvaal en den Vrijstaat ook de Kaap kolonie voor de imperialistische partij verloren is. Teneinde de Engelsche partij in het parlement van de Kaapkolonie te versterken, heeft het ministerie Sir Gor- don Sprigg de Kamer ontbonden. He laas, wat men zoo vurig gewenscht had, bleef niet alleen achterwege, de meerder heid werd zelfs naar den kant van den Afrikaanderbond verplaatst. In het nieu we parlement werden door den gouverneur der kolonie Sir Alfred Milner wetsont werpen aangekondigd op den aanleg van spoorwegen en op eene nieuwe indeeling der kiesdistricten. Door de districten naar een nieuw model te passen en te plooien, hoopte Engeland's vertegenwoor diger eene voor Engeland gunstiger par tijverhouding te verkrijgen. De leider van den Afrikaanderbond, de heer Schreiner, deed echter terstond dit snoode plannetje in duigen vallen door eene motie van wantrouwen tegen de regeering voor te stellen. Met 39 te gen 37 stemmen werd deze motie aan genomen. Sir Gordon Sprigg en zijn ambtgenoo- ten konden na dit votum niets anders doen dan hunne portefeuilles ter beschik king van den gouverneur te stellen. Deze werd daardoor genoodzaakt, den heer Schreiner met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten. Natuurlijk zijn Rhodes en zijne kornuiten over dezen tegenslag ganschelijk ontstemd, want daardoor is hun de kans benomen, om de Boerenrepublieken van uit de Kaapkolo nie aan te vallen. Het laatste bolwerk voor Rhodes is thans nog Natal. Het kabinet Binus, bekend door zijn anti-Afrikaansche nei gingen, schijnt alle gegevens voor een bruikbaar werktuig te bezitten. Gemakkelijk zal het echter niet gaan, om van Natal een broeinest van kui perijen tegen de republieken te maken. De Afrikaanders in Natal ^ijn niet voor nemens, zioh te leenen tot een stormram tegen de vrijheid hunner stamverwanten. Met de rust en eensgezindheid in het parlement te Pieter Maritzburg is het reeds gedaan. De Afrikaanders zijn uit hunne politieke onverschilligheid wakker geschud, wat zij toonen door zich krachtig tegen het ministerie Binus te verzetten. De algemeene meening in Zuid-Afrika is, dat het vooral de kuiperijen en omkoo- perijen van de Rhodespartrj waren, die de Afrikaanders tusschen de Kaap en de Zambesi tot elkander brengen. Dienaan gaande schrijft de Volksstem: Wij wenschen, dat Rhodes zijn belof te zal houden en nog niet van het too- neel in Zuid-Afrika zal verdwijnen. Wij wenschen, dat hij deze woorden door feiten zal bevestigen, en dat hij, als hij smadelijk uit de Kaapkolonie zal zijn verdreven, door zijn aanwezigheid in Natal ook daar de Boeren in opstand zal brengen, opdat ook zij zijne gevaar lijke staatkunde zullen bestrijden. Heeft hij dan in Natal zijn taak vervuld, dan blijft hem nog slechts Rhodesia over en daar zal hij ten laatste ook wel uit verjaagd worden. De voorteekenen zijn er, dat het volk, hetwelk Zuid-Afrika op woeste Kaffer stammen heeft veroverd, dat het land ontgonnen en in cultuur heeft gebracht, dat het daarna met zijn goed en bloed tegen het roofziek Engeland heeft ver dedigd, ten slotte de eenige heerscher zal zijn. Wij wenschen het van harte. Onder voorteekens mot dM Jrpre scha duwen heeft Keizer Wilhelm zijne reis naar Palestina aanvaard. Om te beginnen, was een aanslag op den keizer door anarchisten voorbereid. De bommen te Alexandrië in beslag genomen, bevatten elk twee pond slag- sas en 26 revolverpatronen van groot kaliber. De bommen waren vervaardigd van gegalvaniseerd ijzer, dat met lood omkleed was. Zij werden gevonden in hot magazijn van een Italiaan, waar zij in kisten verpakt waren. Met het ver voer der bommen was een Italiaan uit Triëst belast. Teneinde de bommen naar de plaats harer bestemming te kunnen brengen, had hij zich als kell- ner aan een der begeleidende stoomsche pen verhuurd. Op deze wijze zouden de bommen in Syrië worden binnengesmokkeld, om daar dan op het geschikte oogenblik gebruikt te kunnen worden. Het snoo de plan werd gelukkig intijds ontdekt en de deelnemers achter slot en grendel gezet. Op zijn verderen tocht naar Konstantinopel heeft de keizer weer aan andere gevaren blootgestaan. In de Jo- nische Zee werd de Hohenzollern door een geweldigen storm overvallen, die den kapitein-commandant dwong, op Zan- té binnen te vallen. Toen de storm uitgewoed was, heeft men opnieuw koers naar den Gou den Hoorn gezet, waar het keizerlijk echtpaar Donderdag voet aan wal heeft gezet. In Konstantinopel is de keizer met groot vreugdebetooa ontvangen. De geheele stad was in feestdos gestoken. Duizenden menschen vulden de stra ten, om van den schitterenden intocht ge tuige te zijn, doch door het groot mili tair vertoon konden slechts weinigen van het schouwspel genieten. De sultan had zich bij deze gelegenheid wel verwaar digd, om in de uniform van maarschalk van het Turksche leger aan de landings plaats tegenwoordig te zijn. Hij hielp zelf de keizerin bij het uit stappen en drukte haar op hoffelijke wijze de hand. De begroeting van den keizer was bijzonder hartelijk. Op echt Germaansche wijze verwelkomden de bei de vorsten elkander met een krachtigen handdruk. Daarop ging de stoet, de sul tan met de keizerin aan den arm voor aan, naar het ontvangpaviljoen, dat voor deze gelegenheid prachtig was versierd. Nadat men zich daar eenigen tijd met elkander had onderhouden, geleidde de sultan zijne gasten naar de galakoetsen, die het gezelschap daarop naar het paleis brachten. Natuurlijk heeft de hernieuw de kennismakiDg onder een regen van ridderorden plaats gehad. Zoo kreeg de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, de heer Yon Bülow, het Grootkruis van de Osmanië-Orde. De officiëele Turksche pers verwel komt het keizerlijk paar met hartelijke bewoordingen. Zoo schrijft de Sabah: „Keizer Wilhelm komt heden als gast voor de tweede maal in Konstantinopel. Sedert overoude tijden staat het Ger maansche volk in vriendschappelijke be trekkingen met het Oosten. Het be zoek van Wilhelm II bekrachtigt aan het einde van deze en tevens voor de komende eeuw de sympathieke en welwil lende gezindheid, die sedert het voor beeld van Karei den Grooten elke strijd bare Duitsche Keizer onzen dapperen stam heeft betoond, een bewijs van wer kelijke vorstengrootheid, die zich flink weg hoenzet over kleinzielige wangunst, over pijnlijke bedenkingen van niet uit verkoren zielen en enkel de ingeving van het hart volgt. „Elke Turk begroet heden met den sultan, onzen verheven, geliefden Heer, met een van vreugde zwellend hart den keizer van het machtige Duitsche rijk en de keizerin, het toonbeeld van vrou welijke deugden. God, de Heer, be- scherme hun paden, zegene hun bewust, krachtig streven tot behoud van een vredig nabuurschap onder de volken der aarde". In denzelfden geest worden in dat blad en in andere geïnspireerde bladen de Duitsche natie en haar keizer verheerlijkt. Trots al de lieflijke woord jes, die er sedert eenige dagen tusschen de Engelsche en Duitsche organen gewis seld worden, zijn de hartelijke betrekkin gen tussohen Duitschland en Turkije, enke len toonorganen toch wel wat hinderlijk. Zoo schrijft de Daily Chronicle „Een keizer van een land, dat minder vrijheid geniet dan eenig christelijk volk behalve het Russische, heeft gebroken met de Europeesche traditie en heeft een opzet- telijken omweg- gemaakt, om eer te be wijzen aan een barbaar, wiens gruwelen tegen de menschheid even algemeen be kend als afschuwelijk zijn. Op hetzelfde oogenblik, dat de gezanten van de ove rige mogendheden hun minachting voor den onuitsprekelijken tiran te kennen geven, noemt de bevelhebber van het machtigste leger van Europa zich zijn intiemen vriend en laat toe, dat zijn vrouw, de keizerin, met den sultan gearmd door Konstantinopel wandelt." Wij moeten verklaren, het zelden met Engelsche opvat tingen eens te zijn, maar dat het bezoek van Duitscbland's Keizer aan den groot sten despoot van zijn tijd, dat de har telijke handdrukken en vleiende compli menten in het christelijk Europa weerzin wekken, kunnen wij ons best begrijpen. De gruwelen in Konstantinopel, de moor den in Armenië liggen nog te versch in 't geheugen, om in dit bezoek geen steen des aanstoots te vinden. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur I Het is voor Schagen van zeer veel belang, welke streek het nieuwe vervoermiddel doorsnijdt niet alleeD, maar vooral welke stad of welk dorp het als tweede eind punt heeft, want deze twee eindplaatsen worden ontegenzeggelijk de concurrenten van elkander. Zal dan deze tram (Schagen- Wognum) voor Schagen winsten afwerpen? Wij voor ons gelooven van ja, en wel op grond dat deze tram eene zeer welvaren de en dicht bevolkte streek raakt, die tot nog toe van een dergelijk middel van vervoer verstoken was, en wier be woners daarom van deze gelegenheid gretig gebruik zullen maken om in Schagen hunne inkoopen te doen. De omstandigheid, dat Schagen bier in een zeer gunstige conditie komt en als hoofdplaats optreedt, en als zoodanig geen concurrentie heeft te duchten van eene grootere plaats als tweede eind punt, dat doet ons hopeD, dat wij in onze goede verwachtingen niet teleur gesteld zullen worden, te meer daar dit gedeelte van Noord-Holland verstoken is van een geschikt vervoermiddel te wa ter, en men uit dien hoofde noodwen dig van deze tram gebruik zal moeten maken. Hebben wij in het vorige artikeltje en in bovenstaande gewezen op het feit, dat Schagen als plaats in de rij der dorpen, die de tram Schagen-Wognum doorsnijdt, bovenaan staat en hoofdplaats is, hebben wij gewezen op de dichte bevol king en zeer welvarende streek en dat wij als zoodanig voordeel voor Schagen in die verbinding zien het spijt ons, dat wij dat niet kunnen getuigen van dat gedeelte in West-Friesland, dat deNoordertram zoude raken. Wij zulle» natuurlijk ook deze tram moeten beoordeelen naar het traject, dat ze doorsnijdt, en wat ze voor Schagen kan geven, en tot welke gevolgtrekkin gen komen we daneerstens, dat deze tram een zeer schraal gedeelte van Hollands Noorderkwartier raakt met een kleine bevolking, en ten tweede, dat Schagen door deze tram, door dat gedeelte, verbonden wordt met den altijd .machtigen concurrent voor Schagen, namelijk Alkmaar. Laat ons nu eerst eens nagaan, welk publiek er uit de Zuid-Zijpe in Schagen zijne inkoopen komt doen, dus op 't oogenblik zonder tramverbindingen dan mogen wij niet verder gaan dan de St. Maartensbrug met wellicht nog een klein gedeelte van de bewoners aan de Groote Sloot, richting Burgerbrug. Het verder wonende gedeelte van de Zuid-Zijpe gaat ook nu reeds naar Alkmaar met de boot en schuit en straks met de tram. Al het marktvee uit die streken komt in Schagen ook nu, dus zonder tram. Zal er nu, als de tram tot stand komt, een ommekeer ten gunste van Schagen plaats hebben f Zal het publiek van Burgerbrug en verder de Zuid-Zijpe in, naar Schagen komen Geloove het,wie het wil, neen, het is zeer waarschijnlijk, dat het publiek van deze goedkoope en gemakkelijke verbinding gebruik maakt en Schagen den rug toekeert, ook zij, die dichter bij Schagen wonen dan bij Alkmaar, en deze verbinding voor Schagen eer nadeelig dan voordeelig zon kunnen worden. Getuige de subsidie, die St. Maarten geeft aan deze tram, doet ons in die gedachte versterken blijkbaar ziet men daar wat in die tramverbinding voor St. Maarten ook deze plaats kan voor een gedeelte voor Schagen als verloren beschouwd worden. Om ten slotte nog niet te spreken van de mogelijkheid, dat ook het vee uit die streken naar Alkmaar aan de markt gebracht kan worden. Bewijzen te veel om te mogen beweren, dat de zwakste plaats het bij tram verbindingen als eindpunt altijd tegen over de sterkere moet verliezen. Laat ons wijzen op Hoorn tegenover Purmerend,wat zijn markt betreft, en dat op zijne beurt Purmerend, wat zijne dagelijksche nering van huishoudelijke artikelen betreft, het moet afleggen tegenover Amsterdam. Wat of wij dan zouden willen in het belang van Schagen, zullen we in het on derstaande mededeelen. Niettegenstaande de motieven in bovenstaande voldoende kunnen ge acht worden, om den raad van Schagen tot voorzichtigheid aan te sporen, en men niet zoo erg ingenomen behoeft te zijn met deze verbinding „Alkmaar Schagen," willen wij toch aannemen, dat Schagen's raad niet alleen met ons belang, maar ook met het algemeen belang re kening houdende, op dien grond de concessie destijds heeft verleend hiermede, door dit besluit, voldoet hij aan den eisch van 't algemeen belangalzoo hij heft daardoor dat gedeelte van de Zijpe op uit zijn isolement. Verder be hoeft Schagen's raad niet te gaan. On middellijk echter rijst voor hem op „Schagen's belang" en aangezien nu de voordeelen voor Schagen's burgerij door deze tramverbinding nog zeer twij felachtig zijn, dient er dubbel op gelet te worden, om voordeelen voor Schagen te bedingen; en welke kunnen deze zijn? Allereerst,dat men de tram tot op 't Noord laat komen, en niet verder. Het pu bliek, dat van den trein gebruik moet maken te voet door Schagen te voeren, dat hierdoor in de gelegenheid gesteld wordt, zijn inkoopen, die men op reis niet gaarne medeneemt, in Schagen te kunnen doen. Dit is voor Schagen's burgerij over de wie weet hoe lange ja ren een zeer groot belang. Ten tweede, dat men gelegenheid in het leven roe- pe, om ook het gedeelte van Schagen, het Noord, zich te doen ontwikkelen. Ten derde, het tramcomité, de eerste vijf jaren gratis gebruik laten maken van onzen publieken weg, doch na

Schager Courant | 1898 | | pagina 13