INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. EERVOL ONTSLAG. J.1. Zondagavond geraak te te 't Zand een oude vrouw, die van de kermis huiswaarts keerde en te dicht langs den waterkant liep, door het uitwijken voor een wagen in de egale- mentsloot. Gelukkig werd ze spoedig door vele handen op 't droge gebracht en kwam ze behouden thuis. Geen vischmeel voor varkensvoer, katholiek in Turkije of Palestina, of China blijft vóór alles Duitscher, wiens rechten door zijn moederland worden beschermd. Hoe zou een Duitscher er toe kunnen komen, hulp tan Frankrijk ai te smeeken, in afwachting of dit hem die hulp yerleenen zou „En hoe zou de Duitsche regeoring ge duldig kunnen wachten, totdat een na deel, aan een Duitscher berokkend, door Frankrijk werd erkend en verholpen?" Het Fransche standpunt in deze quaes- tie wordt thans ook door hel Vaticaan ingenomen. In eene toespraak tot Fransche pel grims, door den geheim-kamerheer, prins De Croy, werd namens den paus uitgeweid over de traditioneele be schermheerschappij van Frankrijk in het Oosten. Do rijksregeering heeft deze toespraak beantwoord met het volgende officiëuse bericht in de Duitsche bladen De Pruisische gezant bij den Heiligen Stoel, de geheimraad Von Bülow, die zich met verlof te Berlijn bevindt, zal waarschijnlijk niet naar zijn post terug- keeren. De reis des keizers neemt niet alleen de Fransche regeering en het Va- tikaan in beslag, ook in Rusland en En geland wordt ze met veel aandacht gevolgd. Hen vermoedt, en wellicht met reden,dat de keizer voornemens is, tot kolonisatie en tot bevoordeeling tevens van Duitschland's handel en nijverheid, vasten voet in Syrië te verkrijgen. Duitschland heeft eene overbevolking, welke toeneemt, zijne nij verheid heeft behoefte aan afnemers in andere gewesten, 's lands toekomst eischt nederzettingen langs de boorden van de Middellandsche Zee, waar de duizenden emigranten kunnen medewer ken aan de stichting van een groot Duitschland. Het zal daarom niemand verwonde ren, dat de keizer bij zijn bezoek aan Konstantinopel van den sultan de een of andere haven in Klein Azië ontving. Men noemt reeds Haifa, waar de Duit- schers een sterke kolonie bezitten. Zoo geeft de reis des keizers tot heel wat besprekingen aanleiding, en ook het afgesprongen bezoek aan den Khedive houdt menig politiek persoon bezig. Ve len zullen in de wijziging van het reeds vastgesteld reisplan eene concessie zien van den Keizer aan Engeland, 't Is tusschen Duitschland en Engeland thans botertje tot den boóm, zelfs heeft Wil helm een eigenhandigen brief aan zijn beminde grootmoeder geschreven, waar in hij den wensch uitspreekt, dat de volken der beiden landen door nauwe banden van vriendschap mogen worden vereenigdde Keizer verklaart tevens daarin, dat hij alles zal doen, wat in zijn vermogen is, om dat doel te be vorderen. Nu is de harmonie tusschen Engeland en Abbas-pacha, Khedive van Egypte, nooit zeer groot geweest en vooral in den laatsten tijd is de verstandhou ding eer vijandelijk, dan vriendschappe lijk. Keizer Wilhelm zou dus met een be zoek aan Kairo het prestige van Abbas- pacha verhoogen, wat niet met Enge- land's wenschen zou overeenkomen. Men schrijft het lijdelijk verzet van den Khedive voornamelijk toe aan Fransche intriges, daar het zich eerst krachtig begon te openbaren na het bezoek, dat de Khedive in het voorjaar aan Parijs heeft gebracht. Abbas-pacha laatgeene gelegenheid voorbijgaan, om zijne on tevredenheid over de Engelsche bezet ting van het Nijldal te toon en. In naam van den Khedive trok gene raal Kitchener naar Soedan om de ver loren provincies aan den Khalifa te ont rukken. Men had dus kunnen verwachten, dat de Sirdar na de overwinning bij Om- doerman de eerste felicitatie van den on der-koning zou ontvangen. Wel kwa men er echter gelukwenschen van Keizer Wilhelm, Koningin Victoria en anderen, maar van den Khedive werd geen enkel blijk van instemming ontvangen. Ook bij de terugkomst van den Sir dar te Kairo bleek uit de afwezigheid van den vorst, hoe hij zich door de Engelschen gekrenkt acht. Deze hou ding van den Khedive zou er zeer goed aanleiding toe kunnen geven, dat Engeland zijne dubbelzinnige positie in Egypte laat varen en zijn protectoraat in het Nijldal afkondigt. Want dat Engeland zich werkelijk uit Egypte eenmaal vrij willig zal terugtrekken, is niet aan te nemen. Van Kairo tot Kaapstad, is de toekomst-politiek van Albion. Daarom kan het Frankrijk niet in Fashoda dulden en daarom heelt lord Salisbury zeer kras aan de Fransche regeering te kennen ge geven, dat Engeland zijne rechten op het geheele door den Khalifa bezette gebied zelfs niet voor bespreking vatbaar achtte. 't Is wel opmerkelijk, dat lord Salis bury in zijn gesohil met Frankrijk het geheele Engelsche volk achter zich heeft. In eene groote vergadering zette de ge wezen liberale ex-premier Lord Rosebery zijne gedachten over het vraagstuk uiteen. Deze noemde de quaestie zeer ernstig. Eerstens omdat Frankrijk zich tegen eene uitdrukkelijke waarschu wing in toch in het Nijldal had genes teld en in de tweede plaats omdat het geheele Engelsche volk zich door de her haalde uittartingen van Frankrijk ge kwetst gevoelt. Lord Rosebery meent, dat Engeland zijne reehten moet handha ven, zij het desnoods met de wapenen in de hand. Eenstemmig werd deze toe spraak levendig toegejuicht. Na Zanzibar, Siam en den Niger thans weer Soedan, waarlijk, het zou toch kun nen gebeuren, dat de kruik zoolang te water gaat t.-t zij berst. (Niet geplaatste ingezonden vsorden nimmer teruggegeven.) stukken Eervol ontslag Ik kan mijne oogen bijna niet gelooven, en toch, het staat er, eervol ontslag. Tot mijne groote verwondering en niet weinig tot het opwekken van mijnen lachlust, ofschoon dezs zaak meer be treurenswaardig dan wel belachelijk is, las ik zooeven „deze" woorden in het ver slag van den gemeenteraad van Wieringen: Wordt „eervol ontslag" ver leend aan de oude vroedvrouw mej. lefets (dit moet zijn lefer.) Nota bene nu het bijna twee jaren is geleden, dat men deze „gemeente- vroedvrouw" om kleinigheden van be trekkelijk geringen aard, b. v. b. niet ten raadhuize verschijnen, toen onze Edel achtbare nieuw-benoemde Burgemeester werd geïnstalleerd en om reden zij zich moest verantwoorden over eene quaestie, (ongenoegen met lastige buren,) geschorst heeft in haar gemeente-betrekking, wat natuurlijk deze vrouw zoodanig krenkte, dat haar geheele zenuwgestel er verba zend door werd geschokt, wat niet wei nig verergerde, toen de gemeenteraad ééns maand na de schorsing hals over hoofd de „gemeente-vroedvrouw" haar ontslag gaf (toen niet eervol) en eene andere juffrouw benoemde, ofschoon de hulpbehoevenden aan de oude vroed vrouw de voorkeur gaven; „bewjjzen" dat zij steeds, en wel het meest, werd gehaald. Daar stond de zondares der gemeente om „hunnentwege" broodeloos op straat, en wel nadat zij de gemeente 27 aan- eenvolgende jaren onberispelijk heeft ge diend. Wist de gemeenteraad van Wierin gen zich van zoo'n trouwe dienares, van eene fatsoenlijke en onbesproken vrouw voor de wereld, op niet wat een huma ner wijze te ontdoen Thans, nu zij bijna twee jaren dientengevolge lichame lijk is gefolterd, doordien zij is beleedigd en vernederd, nu zij ten prooi is aan de uitjouwingen der straatjeugd, welke zij op haren schoot heeft getroeteld en gekoesterd (zij het dan ook maar voor een oogenblik) nn zij, helaas ten spot is van iedereen Weten de raadsheeren der gemeente met hunnen Edelacktbaren, met onzen Burgervader aan het hoofd niets anders en niets beters te doen dan na „bijna twee jaren" tijdsver loop voor de „tweede maal", en dan nog wel eervol 1 deze diep gekrenkte vrouw op 52-jarigen leeftijd zonder ee- nige inkomsten te ontslaan 1 Kan eene dergelijke behandeling onder onze wetgeving bestaan Haar eenige Zuster. Schagen, 15 Octo'oer 1898. Bleef onze gemeente dit jaar, dezen zomer vooral, vrij van ern stige besmettelijke ziekten, het laat zich aanzien dat we den win ter niet zullen ingaan zonder door een mazelen-epidemie te worden bezocht. In een paar dagen tijds nam het aan tal gevallen van mazelen zoo sterk toe, dat zelfs tien aangiften op één dag voor kwamen. De Herfst is een ongunstig jaargetijde om de ziekte in zijn voortgang te stuiten, zoodat zy in den eersten tijd zeker wel in uitgebreidheid zal toe nemen. Het Bestuur der West- friesch.e stoomtrammaatschappij, bestaande uit de heeren J. Breebaart voorz., Mr. C. P. Donkersecr., A. E. Zimmermanpenn.H. J. K. van der Steen en J. van der Slok, vergezeld van de heeren ingenieurs Schotel en Van Helder en den directeur, den heer Vas Visser, maakten Vrijdag eene inspectiereis langs den tramweg SchagenWognum. Don derdag 20 October heeft de inspectie van wege de provincie plaats. In tegenwoordigheid van de heeren J. L. 1. Groneman, J. Breebaart Kz., J. v. Beusekom en P. Buis Jzleden der commissie van toezicht op de RijkHlandbouw- winterscliool alhier, had j. 1. Vrijdag het toelatingsexamen voor die inrichting plaats. Er slaagden de hm. GNobel, Lutjewinkel, J. Schenk Kz. en H. Koster, Wieringerwaard, C SmitAnna Paulowna en/, de Veer alhier. Maandag a. s. vangen de lessen wederom aan. De gecombineerde uit- voering der musicale vereeni- gingen, die met het Kroningsfeest het concert op de markt hebben gege ven, zal plaats hebben op Zondag 6 November in het locaal van den heer D. v. Jwuiver en onder leiding van den heer L. A. Schoutendirecteur van de Harmoniekapel. Van wege „deKerkolijke assurantie" werd Vrijdagmiddag de blik semafleider der R. K. Kerk alhier on derzocht. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de toestand van den leider niets te wenschen overlaat. Floralia zal Zondag 23 October a. s. hare bloemen tentoonstelling houden. De Harmoniekapel zal in den middag tijdens de tentoonstelling een concert geven. De bloemist Anton Jung uit Alkmaar zal met een schoone collectie planten deze tentoonstelling opluisteren. Het bestuur zal de heeren De Gier, Zot en Jung uit- noodigen, de jury te formeeren ter toe kenning van de prijzen voor de verschil lende 't best gekweekte planten. Oe handel in gelde koeien wil nog maar niet fleuren. Onze pol derboeren hebben nog weinig lust om te koopen. 't Gras is door de langduri ge droogte hier en daar vrij schaarsch en voor stallen is het bij velen nog geen tijd. Men wacht dus nog wat. Kalfkoeien verbeterden een weinig, doch ook hier was de handel stug. Vette koeien kon ken 27 h 29 cent bedingen. Toch was in dit artikel nog al omzet. Alleen voor rekening van Amsterdamsche slagers werden er twintig gekocht. Vette varkens liepen weer belangrijk terug. Alleen in wolvee was een levendigen handel tegen veel verbeterde prijzen. Er werden zelfs partijtjes vette schapen tegen 27 gld. verkocht, een prijs, die in den laatsten tijd zelden werd verkregen. "Weinig aan voer en veel vraag voor London maak ten grage koopers. Ook het koele weer had natuurlijk op deze prijzen invloed. Magere schapen en overhouders verbe terden slechts een weinig, wat niet te verwonderen is, daar alleen de export artikels aan groote schommelingen in de markt onderhevig zijn. Vergeleken bij de markt van 6 October, was die van 13 October over 't geheel beter. Door de Tweede Coö peratieve Vereeniging tot aankoop van Veevoeder enz. alhier, (adm. de heer Jb. de Moorzijn de dagen voor het afhalen der lijnkoeken bepaald: voor het station Schagen op Dinsdag 18 Oc tober a. s.voor Anna Paulowna op Woensdag 19 October a. s. De Eerste Coöperatieve Vereeniging-, (adm. de heer C. Kooijheeft als datums bepaaldvoor Schagen Woensdag 19 October a. s. en voor Anna Paulowna Zaterdag 22 October a.s. Verleden Woensdagmid- dag werd de R. K. Par. School alhier bezocht door den bisschoppelijken inspec teur van het R. K. bijzonder onderwijs van het bisdom, de Zeereerw. Heer Stof el, rector van het St. Bernardusge- sticht te Amsterdam. De schonwburgtent van den heer Hart was, uitgenomen den laatsten a vond iets minder vol dan andere jaren. Spelen de keuze der stukken maakten echter een bezoek overwaard en weini gen zullen vandaar onvoldaan huiswaarts zijn gegaan. Opgevoerd werden^de dra- Do twee straatjongens" B - ttt I i 1 U Uitslag der veiling ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange te Burgerbrug gehouden. Perceel I. Boerenplaats Veelust, met 22.14.20 H. A. weiland. Koopster mej. Wed. E, de Boer voor f 20.041.66. Perceel II. Vier perceelen weiland aan den Belkmeerweg, groot 5.17.10 A.H. Kooper de heer Jan Bos. Perceel III. Weiland aan den Mos- terdweg te Schoor], groot 2.64.20 H. A. Opgehouden opf 3255. Perceel IV. Weiland in den Pettener- polder, groot 2.74.10 H.A. Opgehouden op f 2410. Tot Hoofdingeland van het Heemraadschap de Schager Kog ge Strijkmolens, is door den Slik- venpolder herkozen de heer P. Bakker te Haringhuizen. Woensdagavond j.1. werd ten locale van den heer G. Wognum te Tei-dieli de boerenplaats van wij len den hr. C. Rezelman van Terdiek, groot 21.05.60 H.A., verkocht doorNot. H. de Boer, aan den heer P. Saai Jz. te Swaag. Heer Hugowaard. In den avond van den 12den is de boerderij van den heer C. Bruijns, bewoond door zijnen zoon, afgebrand. Zeer weinig van meubelen en inventaris is gespaard gebleven. Als oorzaak wordt genoemd het vlam vatten der zoldering door een petroleum lamp. Alles was verzekerd. Het buitengewoon fraaie herfstweder heeft zeer velen uitgelokt de kermis te 't Zand te bezoeken, zoodat er veel volk geweest is, vooral den Zondag en den Dinsdag, en de drie herbergen, de drie spellen en kra men goede zaken hebben gemaakt. Vooral het paardenspel van de firma Blanes en Schuitenvoerder, waarin [met en op 14 paarden en hitten allerlei kunstverrichtingen worden uitgevoerd trok eiken avond een groot publiek en eveneens 't acrobatenspel van den heer j H. Hart, waar sterke en halsbrekende ^toeren, mythologische beeldengroepen en aardige pantomimes te zien waren. Tot mJL S -A/O tYVCiw w v o I I den bedelstaf", „de Werkstaking" en het blijspel„Hoe men zijn dochters uit huwelijkt". Bracht het laatste, een goed kermisstuk, de lachspieren in be wering, de Werkstaking en Tot den bedelstaf waren grepen uit 't leven en kunnen volen daarin tot leering strek ken Evenals het eerstgenoemde drama, werden ze verdienstelijk gespeeld gaven de heeren Hart, Blaaser en Wijlacker blijk, dat ze zich in hunne rollen hadden ingewerkt, en niet 't minst de dames Wijlacker en De Wijs. De laatste had zeer vele gelukkige oogenblikken als Marie Jeanne Bertrand, die alles moet verliezen, doordat haar man zich overgaf aan de jeneverflesch, en door den man, dien zij liefhad, voor wien zij alles opofferde, tot wanhoop werd gebraeht, toen ze zelfs genood zaakt werd haar eenig kind aan het vondelingengesticht te moeten toever- trouwen. zware rol, maar die de speelster aangrijpend wist te vertolken Minder, heel wat minder beviel de vertooning der lichtbeelden in t lokaal van den heer P. Stam, zoodat dan ook de ondernemer de vertooning zijner kin derachtige tooverlantaarnplaten na den eersten avond moest staken. De uitslag der gehouden harddraverij en ringrijderij is reeds in 't vorig num mer vermeld. Medegedeeld mag echter nog worden, dat hier in jaren zulk een mooie harddraverij niet is gehouden. Als gewoonlijk kwamen Woensdagavond tot slot en besluit van de Kermis nog ve len bijeen in het lokaal van mej. de Wed. C. A. de Wit, om aan den Kolf- en Biljartwedstrijd deel te nemen, of daarvan getuige te zijn. Bij den biljartwedstrijd werden de prijs en de 1ste en 2de premie behaald door de heeren G. Kruijer en P. Tuin, beiden van 't Zand, en in den kolfwedstrijd, waaraan weinig liefhebbers deelnamen, overwon de heer J. Veul van Schager- drug en verwierven de heeren J, Tuin en G. Kruijer respect, de lste en 2de premie. Alle prijzen en premiën be stonden in contanten. Daartoe aangemoedigd door de flinke huurprijzen, die de laatste jaren worden besteed voor bouwland, heeft het kerkbestuur der hervormde gemeente te HARINGCARSPEL besloten, dit jaar weder om eenige perceelen weiland, gelegen onder Haringcarspel, Warmenhuizen en Oudkarspel ter grootte van ongeveer 7'/j H.A te verhu ren om te worden geploegd. De groentenbouw, die in deze streken toch al een groote vlucht heeft genomen, zal hierdoor weer worden uit gebreid, en die uitbreiding komt ten goede aan de arbeidende klasse, wijl bouwland meerdere werkkrachten eischt dan weiland. Veehandel. Er wordt thans veel jong vee uit Fries land naar TEXEL vervoerd. Bij tjalkschepen vol worden de kalveren aangebracht, die door de veefokkers tot het volgende voorjaar wor den gevoed, wanneer men zal trachten ze met winst te verkoopen. De groote voorraad hooi en gras maakt eene dergelijke handel wijze mogelijk. Een zonderlinge poging tot zelfmoord heeft zich in een barbierswinkel te 's-GRAVENHAGE voorgedaan. Een slager, die „onder het mes zat", greep eensklaps den arm van den barbier, om zichzelf zoodoende te verwonden. De scheerder, hoewel verschrikt, had echter genoeg tegenwoordigheid van geest zich los te rukken, waarna de levensmoede klant den winkel verliet. Door het Hoofdbestuur der Diocesaan-vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het Bisdom HAARLEM is een gezamenlijk bedrag uitgeloofd van 200 gulden voor het beantwoorden van de na volgende dubbele prijsvraag. Men verlangt a. eene inleiding tot het onderwijs in de Yaderlandsche geschiedenis op de Kath. school (pi. m. 75 bladz). b. eene schets der Yaderlandsche geschie denis voor de hoogste klas der Kath. school (pl. m. 150 bladz). Beide leesboeken moeten in Katholieken geest geschreven zijn en voldoen aan de eischen, door „de nieuwe richting" (b. v. Mont en Kanon) gesteld. De jury bestaat uit den HoógEerw. Heer Mgr. H, L. Spoorman te Delft en de heeren M. L. van Gemert te Haarlem, J. A. Rosier te Amsterdam en H. C- Stolk te Zaandam. De antwoorden worden ingewacht voor 1 Mei 1899. zegt de firma Thompson C o. te As sen naar aanleiding van een bericht aan gaande de oprichting van een dergelijke fabriek te Geestemünde (Duitschl.) Het voederen daarmee zegt de firma geeft een olieachtig, onaangenaam rie kend, (om geen sterker uitdrukking te ge bruiken), week en volmaakt geelachtig spek geheel en al naar visch smakend, in plaats van een vast en wit spek, en is vooroxport niet alleen, maar ook voor eigen gebruik totaal van geene waarde, terwijl het ook versch geslacht niet te gebruiken is. In Zweden, waar de landbouwers tot het voederen daarmede overgingen, werd de geheele handel m varkens in het Noorden 9t\la"d> waar wij een groote fabriek hadden, totaal geruïneerd, en moesten wij dientengevolge onze fabriek daarom alleen sluiten. ij aarzelen geen oogenblik te zeggen, dat, mochten de Nederlandsche landbouwers dit vischmeel gebruiken tot het voederen van hunne varkens, al is het ook in nog zoon geringe hoeveelheid, zfi in zeer korten tyd alle voordeelen weder zullen vernietigen die zy nu na jaren hebben verkrogen in het voederen en fokkon van hunne varkens en van6 h aniet ,?lleen de goode reputatie van hun land zullen doen te gronde gaan waar het hunne varkens betreft, maarook' de geheele export den kop zullen indrukkeS land! Daar gelalld> ala 00k aaarDuitsch- Nog korten fljd goleden hebben w(j in onze slachterijen te Assen on te Vlissingen meer dan 2000 varkens per weok geslacht, terwijl verscheidene anderen, die ook dezen handel drijven, evenveel hebben geëxporteerd als wiizelf, en het is dus niet te veel ge zegd dat wekelijks 8 10000 varkons uit Holland zijn geëxporteerd in dezen tijd van het jaar naar Engeland en Duitschland. Wj] vragen dus: is deze handel met waard, om hem te behouden, te beschermen on te ontwikkelen En wij constateeren beslist, zonder aarzeling, dat, mochten de Neder landsche landbouwers op het voederen met dit vischmeel ingaan, de geheele handel in een zeer korten t;jd te niet zal gaan. Wij geven den landbouwers daarom in overweging, om, hoe goedkoop dit voedsel ook moge wezen en zelfs al mocht liet voor niets gegeven worden, niets met dit visch meel te doen te willen hebben, maar zich liever te houden aan het voederen met gerst, karnemelk en aardappelen, hetwelk de beste resultaten heeft, de govestigde reputa tie handhaven on zolfs vermeerderen zal. Denkt er aan, hoe het u gegaan is met uw boter, waar Denemarken u nog steeds de loef afsteekt, en zorgt er voor, dat het u met de varkens niet evenzoo gaat. De Raad der gemeente AMSTERDAM heeft in zjjno j.1. ge- houden vergadering besloten, do exploi tatie der trams in eigen beheer te ne men. De naasting zal de gemeente onge veer te staan komen op f 7.000,000 en dan nog f 5,000.000 voor uitbreiding enz. Welk een groote onderneming deze A.O.M. is, kan wel een weinig blijken uit het feit, dat ongeveer 800 personen daaraan arbeid vinden, met een salaris van f 553.000.—. Yan particuliere zijde ontvingen we het volgende bericht De sneltrein 107, die te 9.50 v. m. van Amsterdam vertrekt, liep te Alk maar- op een stilstaanden trein. Door het vlugge en tijdige remmen van den oplettenden machinist is alleen een achterschot van een goederenwagen van den stilstaanden trein aan splinters geduwd na opruiming daarvan kon de trein met kleine vertraging verder. Door schrik genezen. De volwassen dochter van een burger in Gera kreeg onlangs hysterische krampen, die het gevolg hadden, dat het jonge meisje lam bleef. Z\j kon den mond niet opendoen, zich niet bewegen en moest op kunstmatige wjjze gevoed worden. De ongelukkige was meermalen in de Universiteitskliniek te Jena opgenomen, zonder dat intussshen de dokters haar konden helpen. Toen nu in een der laatste nachten eene schuur in de nabijheid van het huis, waarin het meisje woonde, in brand stond, schrikte het over het brandge- roep zoodanig, dat het de kracht om zich te bewegen terugkreeg en genezen is. De aanduiding „Sociaal-de- mocraat" is een beleediging zoo heeft dezer dagen de rechtbank te Allenstein (Oost Pruisen) geoordeeld en den koopman A. Block aldaar, die met bovengenoemde uitdrukking den kunstdraaier W. Jung had gescholden, tot 30 mark geldboete of 6 dagen hechtenis veroordeeld. Een Robinson in Karinthië. Uit Weenen wordt geschieven: Een inden omtrek van Yillach gestationneerde gen darm zag voor eenigen t(jd op zijn dienst gang door het woud uit een met bosch begroeid ravijn rook opstijgen, en de moge- Hjkheid, dat dit een begin van boschbrand was, dreef hem er toe, naar de oorzaak van den rook onderzoek te doen. Het resultaat van dit onderzoek verbaasde hem ten hoogste. Aan 't eind van het ravijn bevond zich, uit steenen, hout en aarde gebouwd, een hut, de toevluchtsplaats van een onbekende, en de rookwolk steeg op van een open vuur, dat de bewoner van dit leger aangestoken had. Toen de gendarm deze ontdekking deed, was de plaats verlaten, niemand bevond zich daar, geen teeken gaf aan, wie de bewoner van deze woudhut was. In een hoek echter vond hij een geweer zoomede scherpe geweer- en revolverammu- nitie. De gendarm zette zijn dienstgang voort en bracht zijn meerderen rapport uit. Een patrouille gendarmen begaf zich op weg, het woud werd afgezocht, maar vergeefs. De patrouille kwam bij de hut, deze was weer leeg, maar aan verschiltende teekens zag men, dat haar bewoner haar eerst voor eenige uren verlaten had. De plaats werd omsingeld en 's avonds gelukte het, den woudbewoner in handen te krijgen. N3 krachtige tegenweer werd hij overweldigd en gevangen genomen, waarop men hem onder eskorte naar Yillach bracht. De gevangene was totaal verwilderd, een lange, verwaarloosde baard omgaf het vuile gelast» lang haar bedekte zijn hoofd, zijn kleederen hingen in Aaiden aan zijn lijf. Hn gafvoor, Josef Pernegger te heeten. Hoe lang W1 in het bosch leefde, kon hij zich niet herinneren. Hij leefde van vruchten en dieren, die hl) schoot en met een strik ving. Waarbij vroeger gewoond heeft, wil hh onder geen enkel beding zeggen, en om deze reden neemt men aan, dat Pernegger een misdadig0* is, die zich op deze romantische wijze aan den arm van het gerecht tot nu toe onttrokken heeft. Een reuzenbekken. Een grootsch werk is de vorige ia de nabijheid van Elberfeld iugewijd- Door afdamming van een deel van bet Beverdal bij Lennep is een reusaobtig bekken gevormd, dat 8 millioen kubieks meters water kan bevatten en bestemd is jaarlijks 16 millioen kub. meter op te nemen. De omliggende landerijen wordeB zoodoende van waterbezwaar ontlast en de verzamelde voorraad gebezigd voor water* leidingen en industrieels doeleinden. P8 afsluitmuur is 240 meter lang en bevst 30.000 kub. meter metselwerk. De boog' te is bijna 30 meter, en de muur b®8' aan den voet een dikte van 16.70 en#'8 den kruin een van 8.42 meter. Het bet grootste werk van dien aard 18 Duitschland en zal worden uitgebreid m®t een afdamming in het nabijgelegen Wup' perdal. De inwijding had feestelijk pis*" in tegenwoordigheid van den ministe* openbare werken.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2