Dienstbode Gerstestroo. Zet boer, iLIJSPELEN, Vervoli Biwlniscb Nieuws. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. „SCHAGE IV", MOTORSCHEPEN GEMENGD NIEUWS. Oem. SCHAGKN. Gemeente Zijpe. Gem, Ondcarspel. Gem. Wieringerwaard. Gem. Winkel. GEVRAAGD, een ZIJDËWIID, GEVRAAGD, een O. Baken, Predikbeurten. te 8CHAGEHT, Barsingerhorn. te Anna Paulowna. te St. Maarten c. a. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Haringhnizen. Evangelisatie-lokaal, Marktberichten. TE KOOP 24 snees A. van Zandwijk, P. TBAPMAW, Laan D 4 te SCHAGEN, is ver schenen het Gedicht M. Visser. W. F. STOEL en Zoon, te ALKMAAR, Heden verschenen onder staande splinternieuwe bijzonder geschikt yoor Rederijkerskamer! ft ft ft ft ttdr bijzonder geschikt yoor Rederijkerskamer!. J. D. DIJK, Uitgever, Groningen, Dinsdag 8 Nov. vergaderde b ij den heer A. W i t te WINKEL de afdeeling Winkel der Noordhollandscho Vereeniging ,Het Witte Kruis". Van de 59 leden waren slechts 8 opgekomen, waaruit bleek, dat de belangstelling niet bijster groot genoemd kan worden. Een groot gedeelte van de vergadering was dan ook gewijd aan de vraag: hoe 't best daarin verandering te brengen Een Vereeniging toch als 't Witte Kruis dient door ieder, die er eenigszins toe in staat is gesteund te worden. En als men het loden tal nagaat in de gemeente Winkel, dat door don Secretaris werd voorgelezen, dan zyn er nog verscheidene tientallen, die roods lang hun gulden per jaar contributie hadden kunnen offeren voor zoo'n nuttige instelling en van wie dus gehoopt en verwacht mag worden, dat ze er spoedig toe zullen over gaan. 't Bast oordeelde men het, dat zij, die lid zijn, zooveel mogelijk hun best zullen doen bi) anderen 't doel en 't werken der Yereeni- ging kenbaar te maken. Dan zal het ledental wellicht weer worden, zooals het eenmaal geweest is, dan zullen (ie inkomsten stijgen, die tevens een aan merkelijke verhooging der subsidie van 't Hoofdbestuur met zich brengen, dan zal de afdeeling in de gemeente weer meer kunnen doen, dan ze tot heden met inspanning van alle krachten gedaan heeft en dan zal op de vergaderingen kunnen gezegd worden: de afdeeling Winkel heeft dit kunnen doen, heeft dat gezin kunnen bijstaan, heeft deze nuttige voorwerpen kunnen aanschaffen, heeft zoo veel meisjes ot vrouwen of kinderen naar Heideheuvel kunnen zenden om hun verloren krachten weer te herwinnen, enz. enz. en toch gaat de afdeeling Winkel sterk, zeer sterk vooruit. Moge het zoo worden De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die den 25en Nov. te Amsterdam zal worden gehouden, werd behandeld en de afdeeling kon aan alle punten, die er op voorkomen, haar goedkeuring hechten. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren K. Knecht en J.H.Berkenbosch. Hierna sloot de Voorzitter, de heer J. Breebaart Kz., de vergadering. In de heden Woensdag te ALKMAAR gehouden vergadering van Heemraden van Geestmerambacht, is, als opvolger van wijlen den heer A. F r a van St. Maarten, tot opzichter benoemd de heer J.Wartenhorst te Dirkshorn, Een daad van brutaal ge weld, die het indertijd veelbesproken op treden van den Duitschen luitenant Brü- sewitz nog verre overtreft, is te Kolorsea in Galicië gepleegd. Een luitenant der dragonders, vergezeld van zes soldaten, trad daar een logement binnen en vroeg een kamer. Toen de loge menthouder hem antwoordde, dat er geen meer vrij was, wees de officier zija gehi- ders een deur aan met bevel hem open ie breken. De logementhouder protesteerde tegen dit optreden, waarop de officier zijn sabel trok en den ongelukkige te lijf ging. De man vluchtte de straat op, de officier achtervolgde hem en bracht hem zware verwondingen toe. Toen het volk zijn slachtoffer voor zijn woede wilde beveiligen, gaf hij zijn dragonders bevel, op de men sehen in te slaan. Ds officier gaf zelf het voorbeeld, als een razende rechts en licks met zijn sabel slaand. Terwyl de talrijke gekwetstan naar e«n der zalen van het lo gement werden overgebracht, keerde ook de luitenant daarheen terng, op hoogeD toon eeB kamer eischend. De vader van den zwaar gekwetsten logementhouder ver weet den ruwaard zijn gewelddadig optre den een slag met de sabel deod hem bewusteloos neerstorten. Tot dusver is nog geen bericht ontvan gen, dat tegen den officier en zijn onder geschikten maatregelen zijn genomen. Hoe wordt men een flink advooaat Prof. Enrico Ferri, de bekende Italiam- sche afgevaardigde, is teveDS een uitmun tend advocaat. Zijn welbespraaktheid is zoo overtuigend, dal het hem eens gelukt moet zij», de politieagenten, die een aan geklaagde bewaakten, tot luide bijvalsbe tuigingen op te wekken. Tot nut van zijn collega's onthult hij in de Revue des Revues de geheimen van zijn schitterend sncces. Ferri beveelt den redenaars drie soorten oefeningen aan. Om zijn verstand te oefe nen, legt men in een hesd een menigte juridische opgaven dan schudt men den inhoud goed dooreen, neemt er op goed geluk een thema nit en ontwikkelt het zonder aarzelen men pleit voor en tegen, want slechts op die wijze vormt men zich een oordeel. Om goede longen te krijgen, volgt men Demosthenes na: men gaat buiten de stad en spreekt en gesticuleert in 't vrije veld. Ferri heeft dat aan de oevers van den Arno gedaan en had er geen berouw van. Deze trainkuren stelden hem in staat elf uren achtereen te pleiten moe werd daar bij slechte het auditorium. Om zijn keel- orgaan goed te oefenen, moet men huweD, maar niet met een vrouw, die een al te zware stem heeft. Mbd geloove echter niet, dat deze oefeningen voldoende zijn om zoo maar op eens een Mirabeau te schep pen. Ferri gelooft niet, dat men redenaar kan „worden"men wordt veeleer als advocaat geboreD, zooals men als dichter geboren wordt, en slechts hij, bij wien een bepaalde afdeeling der hersenen op een bijzondere wyze is ontwikkeld, kan ee» goed advocaat worden. Gasontploffing in hetKa- ïitool. Het centrum en de oostelijke vleugel ran het Kaptitool te Washington zijn voor een groot deel verwoest door een gasontploffing. De ontploffing had plaats |b een ruimte onder de zittingzaal van het Hooggerechtshof, waar do gasmeter stond, en ontwikkelde zooveel kracht, dat zware deuren nit de posten werden ge slagen en 150 voet werden weggeslingerd. De pilaren van den hoofdingang zijn zes inches uit het lood gedrukthst geheele gebouw schudde op zijn grondvesten. Tengevolge van de gasontploffing ontstond een vrij ernstige brand, die niet gebluscht kon worden voordat de archieven van het Hooggerechtshof een prooi der vlammen waren geworden. Ook de borkerij is deels verbrand, deels door water vernield. De schade aan het gebouw wordt op 200,000 geschat. Ilot verlies aan boek werken en archieven moet ten minste op meer dan een millioen worden gesteld. SigarenkiBtjesreuk. Sigarenkistjes, die men van hun eigen- aardigen geur wil ontdoen, om ze voor andere doeleinden te gebruiken, behandele men als volgt Men giet een lepel spirit as in 't kistje en steekt die aan. Als de spiritus opgebrand is, zet men het kistje een nur in de buitenlucht. Ge woonlijk is dan de renk reeds verdweneD. Mocht het niet zoo zijn, dan levert een herhaalde bewerking zeker een goede uit komst. Knap gedaan. Iemand nam aan, om op een 20-tal vragen zulk een antwoord te geven, dat men elk woord van achteren naar voren kon lezen, zonder verandering. Hij vond iemand, die met hem het volgend gesprek hield Hoe ie uw naam F Reioier. Eo uw familienaam F Kazak. Hoe heet uwe vroaw F Anna. Hoe is haar familienaam F Kortrok. Gepaste namen de familienaam voor al wordt Dog al eens gekeerd. Maar hoe heet uw vader F Otto. En uwe moeder F Ada. Verduiveld, 't is aardig. Zeg eens, hebt ge nog kinderen F Neen. Welke familieleden hebt ge nog F Neven. Hoe heet de straat, waar gij woont Taartstraat. In welk nommer woont gij F Negen. Drommels, 't is toevalligg« zegt, dat uw vader een deftig man was, wat was hij F Re(e)der. Dat zon men aan n niet zeggen, en wat waart gij op het schip, waarop ge laDg dienst hebt gedaan F Kok. En wat maakt gij thans, om uw brood te verdienen F Nelten. Daar is niet veel mee te verdienen, wat is dan uw gewoDe eten F Pap. Jammer, dat ge een trap moet afgaan om in uw woning te komen, maar wat doet ge om beneden in dat kot te ge raken Nadertreden. Uw vroaw is ziek geweest, hoe zag ze er nit, toen zij de koorts had F Anna keek raar. Daar krijg ik ten minste een ant woord, dat wat langer is, dat is een dub beltje waard als ik het u gaf, wat zoudt ge dan doen F Nemen. Geef nu eens een langer antwoord j zorgdet gij goed voor uw vtouw, tijdens hare ziekte F Reinier Kazak deed Anna Kortrok tot negen lapsl pap nemen. Bravo voor het antwoord en voor de medicijn, zij is er stellig terstond van ge nezen F En welk was toen haar eer ste woord F Redder. En ze had gelyk, maar wat hadt gij F Lol. Wie weet of ge geen betere dokter voor haar waart, dan dokter Mezger had kannen zijn; wat meent ge, dat deze haar gegeven zou hebben F Nepen. Juist, nu, ik moet zeggen, dat ik zeer tevreden ben over nwe antwoorden, zie hier, wat ge verdiend hebt. Kijk kijk A. C. Het slottooneel van een diep treurige aangelegenheid is dezer da gen voor de rechtbank te Weenen afge speeld. De opperboekhonder van een kamgaren- fabriek in de Oostenrijksche hoofdstad zou in den herfst van dit jaar zijn zilveren jubiléa hebben gevierd. De man stond bij zijn chefs in zeer hoog aanzien en zou daarvan bij deze gelegenheid de meest o- vertnigende bewijzen ontvasgen. De gewone onderscheidingen bij dergelijke feesten werden hem in ruime mate toegedacht, maar voor alles wilden de chefs den hoog bejaarden bediende den last van den ar beid verlichten. Zij voegden hem een jon gere kracht toe om een deel van zijn werk over te nemen. Nog vóór het feest daar was, ging de jonge bediende aan den arbeid. Bij het doorzien der boeken bleek hem evenwel, dat er onregelmatigheden begaan waren en hij een nauwkeurig onderzoek werd men gewaar, dat de oude vertrouwde door verkeerde boekingen, knoeierijen enz., zijn chefs in acht jaar tijds voor een bedrag van 14.000 ff. had benadeeld. De boekhouder werd aangeklaagd en voor den rechter gebracht. Onder hevige gemoedsaandoeningen bekende de ongeluk kige zijn schuld. Snikkend vertelde hij dat hij van zijn salaris van 1200 ff. niet had kannen rondkomen, daar hij zijn ou ders moest onderhouden. Met aanneming van verzachtende om standigheden werd de arme man tot acht waanden cslstraf veroordeeld. Dure vrij biljetten. Een Parijsch boekhandelaar vertelt de volgende karakteristieke geschiedenis, die weder een bewijs levert voor de bekende excentrici teit van Sarah Bernhardt. De gevierde kunstenares verscheen op een ochtend in zijn winkel en kocht eee flink aantal boe ken. De koopman toonde zich natnnrlijk tegenover zijn klant zeer voorkomend en madame Bernhardt scheen zeer goed ge luimd te zijn. Juist wilde zij den winkel verlaten, toen haar plotseling nog iets ts binnen schoot. Zij nam den verwonderden boekverkooper hst potlood nit de hand en deed hem een vluchtige vraag, die hij niet verstaan koa. Zoekend keek Sarah nu naar de met boeken bedekte tafel, greep een band nit het prachtwerk van Scott, dat voor haar lag, opende het on geveer in 't midden en schreef schielijk eenige woorden op de opengeslagen blad zijde. Vóór de eigenaar van het prachtig gebonden werk het verhinderen kon, had de capriciëuse vrouw het beschreven blad er uitgetrokken en het hem met ern bekooilijken glimlach aangeboden. Verbluft zag de man eerst de wegzwevende gestalte der kunstenares na en toen naar de blad zijde, die hij nog in de hand hield. Het was een bewijs voor twes toegangskaarten voor de voorstelling in het Renaissaace Theater. Misschien wordt er Dog wel een liefhebber gevonden voor het pracht werk, dat door de hand der gevierde tra gédienne van een blad beroofd is, anders zouden de twee vrij biljetten den boek handelaar wel wat dunr te staan komen. Pleizierreisje naar het Duivelseiland. Als practieche menschen trachten de Amerikanen uit alles geld te slaan. Zelfs uit het lijden van ee» medemensch maken zij een bron van inkomsten. Op den dag, nadat door de Strafkamer van het Hof van Cassatie tot een nader onderzoek iD de zaak-Drejrfus besloten was, werd bij de Fransche regeering door den heer Blessure, directeur van de Opera te Chicago, een volledig plan ingediend om het Duivelseiland, geheel te herzeha- pen eD voorzien van een groot gebouw voor amussnten, hotels, een toren van 250 voet hoog voor vergezichten met electnsche liften, het geheele eiland voor zien van electrisch licht, nienwe aanleg plaats voor staombooten, elsctrische tram om het eiland, bodega's, oester-s dons, een passa ge geheel overdekt om de gevangenis van Drejfus he«r>, in ééa woordeen plan van een gemoderniseerde badplaats volgens da laatste verbeteringea. De heer Blessure biedt der Fransche Regeering 25.000 dollars pacht, zoodra hem de vrije be schikking wordt gelaten over het eiland, nadat Drejfus dit zal hebben verlaten. Hij verbindt zich het eiland bij hernieuw de veroordceling in den vorigen toestand op te leveren, mits hem een maand voor af wordt kennis gegeven. De heer Blessur» stelt, voor zijn aanbod met 5000 dol lars te verhoogen, indien de Regeering wil toestaan, dat de wachters van den gevan gene gedurende den pachttijd op het eiland blijven, ten einde alle inlichtingen over het leven van Drejfus te geven en op ge- zatte tijden voordrachten te honden, waar door men zich geheel zon verplaatsen in hei leven van een gedeporteerde. De weinig fijn gevoelende opera-directeur heeft het voornemen, om wekelijks een stoomschip te doen vertrekken van Bahia- Nord-Point, dat in 24 nur het eiland zou bereiken, zoodat de reis van Now-York slechts 56 uren zon durcD. Rondreisbil- jetten naar het Duivelseiland zouden 12 dagen geldig zijn en 125 dollars kosten. Maar het treurigste van dat allee is, dat zeer kort na het bekend worden van dit plan reeds op de twee eerste booten alle plaatsen besproken waren. Ingeschreven vaa 5 8 Nov. 1898. Geboren Aaltje, d. v. Jan de Moei en Trijntje Kossen. Ondertrouwd1 Getrouwd: Geene. Overleden Ingeschreven vau 28 Oct.4 Nov. '98. Geboren Gornelis, z. v. Jan de Wit en van Johanna Veronica Groot. Aaltje, dochter van Cornelis Nieuwenburg en Christina Stammes. Ondertrouwd Fredrik Pontvuijst, jm. Tuinman, 25 jaar en Gunrtje Siammez, jd. zonder beroep, 24 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd Hendrik Weetaling, jm. Houtzager, 25 jaar te Oude Niedorp, on langs te Alkmaar en Cornelia Schotvan ger, jd. zonder beroep, 21 jaar te Zijpe. Overleden Levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van Dirk Zeeman en Engeltje Appel. Ingeschreven van 1—31 Oot. 1898. Geboren Anna Maria, d. v. Jan Bram- mer en Catharina Zat. Jan, z. v. Jan Marsman en Gnnrtje Koster. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Aatje Termaat, oud 60 j., echtgen. van Jaa Steenstof. Levenloos aangeg, kind (vronwel. geslacht.) van Hendrik van Ree en Sijtje Ootjers. Ingeschreven van 1—31 Oct. '98. Geboren: GenitJan, z. v. Jac. Geel en M. Spreeuw. Jan, z. r. A. Keuris en G. Slikker. OndertrouwdMarten Spoelstra en Maaltje Ruiter. Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1 31 October 1898. Geboren28 Oct. Jacoba, d. v. Tj. Koelemeij en A. Drnif. Ondertrouwd 8 dito. P. Schaap, j. m., 27 j. en C. A. Melchior, j. d,, 27 j. 22 dito. A. Pijper, j. m., 28 j. en A. Paarl- berg, j. d., 26 j. Getrouwd 9 dito. K. Slik, j'm. 22 j. en Trijntje Galis, jd., 19 j. 23 dito. P. Scbaap j. m., 27 j. en O. A. Melchior, j.d., 27 j. Overleden6 dito. Cornelis Brugman, oud 65 j., ongehuwd. 7 dito. Floris Kor- ver, ond 66 j., echtg. v. A. Leijen. 16 dito. Jannetje Hefjboer, ond 77 j., wed. van M. v. d. Klooster. 31 dito. Maarten Singer, oud 19 j., ongeh. z. v. K. Singer en K. Keesman. Een levenloos aangsgevene. te om met KERSTTIJD in dienst treden, bij den heer SCHAGEN. met Kerstmis, loon f 2.bij te Callantsoog. EEN (als meid alleen) gevraagd, tegen 1 December. Liefst zich in per soon te vervoegen 14 of 15 Nov. Binnenhaven 37, Nieuwediep, of Brie ven Letter S. Oosteinde 18, Amster dam, Benedenhuis. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9y2 nur. 13 Nov. Geen dienst. Hervormde Gemeente 13 Nov. Ds. v. Meurs. Ned. Herv. Gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9ya en des namiddags iyg nur. 13 Nov. Ds. y. Klugve. voorm. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags lli hut. 13 Nov. St. Maarten, voorm. 13 Nov. Barsingerhorn. Ds. Kooiman. Hervormde Gemeente 27 Nov, Ds. v. Meurs. (Avondmaal.) Hoep, Schagen. Aanvang 's avonds 6 nnr. 13 Nov, Ds. Van Griethuizen, van Alkmaar. Hoort», 5 NOV. 1898. Aangevoerd 8 7 10 i 12 H.L. Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine boonen„ Witle Paarden Karwijzaad Mosterdzaad 5 Paarden 97 Koeien 6 Schapen Lammeren 3 Kalveren Zeugen 51 Varkens 90 Biggen Kip-Eieren per 100 1475 koppen boter, p. kop /tilt en aar, 5 NOV. '98. Paarden 4 Koeien en ossen per K.G. 33 nacht, kalveren 24 magere Schapen Lammeren vette Varkens, p.K. 36 magere varkens 257 Biggen 12 Bokken en Geiten Boter perP. 7 25 a 4.a 3.25 a 12.— 12.50 14.50 10.50 11.50 a 13.a 5.50 a 80.— 100.— 20.- 14— 10.— 4.— 5.a 0.62 a Aangevoerd 8— 5.25 425 13.— 15— 20— 16— 11.75 15.— 6— 150— 160— 26 20— 20— 9— 5.25 0.65 Te bevragen bij Westdeel, Anna Paulowna. Iemand, met gezin, ervaren in Vee houderij en Bouwbedrijf, zoekt plaat sing als op groot landbouwbedrijf. Is ook niet ongenegen te pachten. Informatiën staan ten dienste. Adres Lett. B, J. Dol, boekh. te Andijk. Bij den Uitgever 'door In dit boekje van een 20 bladzijden, worden de verschillende toestanden enz. in onze gemeente bezongen, zoo dat het voor alle Schagers zeer ze ker waarde zal hebben. Pr|js f Q.35. DE FIRMA belast zich gaarne met het leveren van en het plaatsen vau motoren in bestaande vaartuigen. Eendeieren Atkmaar, 7 NOV. a 1 140.- a Oh 0 1 9 a 9 7— a 16— 9 10— a a 16.— 9 a '9 9 16— 15— 9 5— a 7-50 9 3— 8— 9 —.60 —.70 1.25 a 150 1» a 1898 f Aangevoerd; a - a a - 35.- a -.65 7— 16— a a a a a s a 90— —.80 14.— 2450 14. - -.39 Paard 5956 Koeien, per K.G. per stak 133 vette Kalveren per K.G. 9 Nuchtere Kalveren 357 Schapen, magere vette idem 16 Lammeren 12. 105 Varkens, vette pK.G.„ —.32 magere id. EOAM. 5 Nov. Kaas. Aangevoerd 58 stapels. Prijs (27.— per 50 Kg. Formerend, 8 NOV. 1898. Aangevoerd: 272 stapels: kleine kaas. f 28 ft f st. oomm. f gt. Middb. f26— 9S2K. G. Boter f 1.25 a 1.35 por K.G, 540 Runderen, vette f 0.48 a 0.58 per kilo. 10 Stieren, prijshoudend, handel matig. 188 Vette Kalveren, f 0.60 a f 0.80 p. K.G. 110 Nuchtere idem, per stuk f 9.— a 20— beide handel vlug. 11 Paarden. 2943 Schapen en lammeren, prgshondeod, handel vlug. 449 Varkens, vette, per K.G. f 0.36 a f 0.37. handel vlug. 44 idem, magere, per stuk f 12.— a f 15.—. 376 Biggen, per stuk (5.— a f 8. beide handel stug. 819 Ganzen, f 2 50 a 3.—. 20 Zwanen f 8.25 a Kalkoenen fa f Kipeieren f 6-. a f 7.-. Eendeieren f—.— B KOKKERTMAN EN BROMMEL- NEUS, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren. Prijs f 0.20. BIJ DE BODENBESTEEDSTER, Blijspel in 1 bedrijf, voor 4 dames. Prijs f 0.20. HET LEVENDE STANDBEELD, Blijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f 0.30. PROFESSOR SPUITMAN'S UIT VINDING, Blijspel in 1 bedrijf, voor 6 heeren. Prijs f 0.30. EEN LASTIGE KLANT. Blijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren. Prijs f 0.30. IN DE WACHTKAMER, Blijspel in 1 bedrijf, voor 5 heeren. Prijs f 0.30. AL TE BELEEFD, Blijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f 0.30. OP HET POLITIEBUREAU,Klucht in 1 bedrijf, voor 3 heeren, Prijs f 0.30. EN WAAROM Blijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren en 3 dames. Prijs f 0.50. WIE ZAL HEM ZIJN Blijspel in 2 bedrijven, voor 5 heeren en 3 dames. Prijs f 0.60. EEN HUISHOUDEN IN DE WAR, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren en 2 dames. Prijs f 0.20. De toezending van deze echt vroo- lijke stukken geschiedt franco, na op gave van het verlangde en bijvoeging van het bedrag in blauwe postzegels of postwissel door N. Kijk-in-'t-Jatstraat. wagK-» Besturen van Tooneelvereenigiagen, die blanwe postzegels inzenden voor vracht knntien deze boeken voor 8 dagen ter inzage ontvan gen, mits zjj er voor zorgen, dat de niet gewsuschU ongeschonden en franco teruggezonden worden.

Schager Courant | 1898 | | pagina 3