Gemengd Nieuws. Predikbeurie te Anna Faulowna. te St. Maarten c. a» II a r i ii g li u i z e n. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhoru e. spoedeisohend verder te bespreken,1 deze door het bestuur dor Voreenigiag zal worden uitgeschreven. Aldus wordt besloten. De heer Oartman Gerlings leidt daarop io: Ligt het niet op don weg der Ver- eenigiug om de regeering met klem te wijzen op de manier, waarop de Belgische regeering den invoer van Hollandsch vee belemmert? Spr. zogtWat tooverde in de vorige maand een glimlach om do lippen van de veehouders in Nederland Het was de bekendmaking België opent zijne grenzen voor het Nederlandsch vee tegen 10 Oct. Op deze blijde boodschap volgden ech ter spoedig treuriger berichten. Wel waren de grenzen geopend, doch alleen op den len en 15on van iedere maand en dan nog wel met een quarantaine van 10 dagen, waarin het vee eene inspuiting met tu- berculine moet ondergaan. Dit zou nu nog wel gaan, als de kos ten van een en ander, die ongeveer f 40 bedragen, door de Belgische regeering werden gedragen. Spreker vraagt: zou die quarantaine niet korter kunnen zijn? Zou zij zich niet alleen kunnen bepalen tot de tuberculine-inspuiting? De be- noodigde tijd daarvoor wordt toch maar op 48 uur gerekend. Wanneer de Belgische regeering de grenzen niet geheel open wil stellen, laat ze dan de quarantaine op 3 dagen stellen, in welken tijd voldoende gebleken kan zijn, ol het dier tuberculoos is of niet. De invoer zou daardoor toenemen, de kosten zouden verminderen en de handel zou er bij winnen. Spreker wijst op den eigenaardigen toestand, waarin de smok kelhandel verkeert. Wel weet spr., dat het gesmokkelde en later aangehouden vee in het openbaar wordt verkocht, doch van quarantaine en inspuiting tegen tuberculose is hem niets bekend. Volgens den hr. Gerlings is de veesta pel in België op dit oogenblik onge zonder dan de onze. Namens het be stuur stelt spr. ten slotte voor, om een request aan H. H. de Koningin te zenden, waarin gewezen wordt op de handelwijze der Belgische regeering en aan te dringen op het nemen van die maatregelen, welke de algeheele open stelling der Belgisohe grenzen binnen een niet al te lang tijdsverloop ten ge volge zullen hebben. De heer F as Visser zou gaarne de grenzen open zien. Hij geeft echter in ernstige overweging, om in het adres zich van verdachtmakingen aan het adres van de Belgische regeering te onthouden. Beleedigingen zullen een slechten indruk maken. De heer lerf meent te mogen ver klaren, dat de regeering alles aanwendt om den invoer ruimer en de quaran taine korter te maken. Hij maant aan tot kalm afwachten. De heer Kaasksoper wil gaarne ge- looven, dat de regeering in de gewensch- te richting werkzaam is. Toch meent hij, dat eene beweging haar nut kan hebben en daarom stelt hij voor, het adres van de Friesche Maatschappij van Landbouw in dezen te steunen. Nogmaals spoort de heer Tas Visser tot kalmte aan. Hoe gaarne men ook de leeroog om oog, tand om tand zou willen toepassen, zou het toch kun nen zijn, dat de kat in den kelder werd gemetseld. Er staan zooveel gewichtige zaken tegenover. Ten slotte wordt besloten, in gematig den vorm een adres aan de regeering te richten, waarin op betere condities wordt aangedrongen. Het onderwerp, hetwelk de heer K, Breebaart behandelde, luidde: Welke graad van rijpheid is gewenscht bij den oogst van onze landbouwgewassen F De weersgesteldheid speelt bij den oogst een groote rol, zegt Spr., en het hangt daarvan voor een groot deel af, wanneer men dient te zichten en hoe men de te oogsten granen na het zich ten moet behandelen om voor schade lijke invloeden zooveel mogelijk gevrij waard te zijn. Vaste regelen zijn hiervoor niet aan te geven, daar het 6ene graan spoediger uitslaat of aan meer verlies onderhevig is, dan het andere. Het zal zeker veel van de bekwaamheid van den landbouwer athangen, die verliezen tot een minimum te beperken, aangezien het aan hem is om te beoordeelen, hoe en onder welke omstandigheden hij de verschillende gra nen te oogsten heeft. Naast het weer kunnen hem te weinig werkkrachten soms parten spelen, waar door hem de pas wordt afgesneden, om op tijd te oogsten. Er zijn 4 tijdperken van rijpheid: melkrijpheid, geelrijpheid, volle rijpheid en dood-rijpheid. Loopt het weer mee, dan is volgens veler meening de volle rijpheid het beste tijdperk van oogsten. De hr. G. Reinders beweert in zijn hand boek en prof. E. Wollung in zijn werk: het zaad en de behandeling der land bouwgewassen, dat geelrijpheid het meest geschikt voor zichten af maaien is. Zij gronden hunne beweringen op microscopische onderzoekingen, volgens welke de gewichtstoename der korrels na het tijdperk der geelrijpheid slechts luttel is. Anderen beweren evenwel, dat do toename van droge stoöen, vooral zetmeel, voortduurt tot aan de doodrijp- heid toe. Ook hier bestaat dus alweer een belangrijk verschil van meening. Het Bestuur der Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in H. N. zou nu wenschen te onderzoeken, welke invloeden do verschillende graden van rijpheid op 't soortelijk gewicht, de kleur j hoedanigheid en opbrengst van het graan hebben. Een vergelijkend onder zoek dus van op verschillende tijdperken gezicht graan. Op de a. s. voorjaarsvergadering wenscht het bestuur met een meer uit gewerkt plan voor don dag te komen, waarin men de proeven voor 1899 op tarwe, gerst en haver zou wenschen te zien toegepast. Zoo uoodig, zouden een volgend jaar bij andere cultuurgewassen meerdere proeven genomen kunnen worden. Het applaus der vergadering getuigde, dat zij gaarne van de nadere plannen kennis zal nemen. Het aanleggen van een proefveld met het oog op de keuzo Yan zaai- en poot- goed bij aardappelen en erwten, werd ingeloid door den heer tl. Fijn Hz. De heer Fijn zegt, dat, nu in onze provincie de houw van aardappelen met het jaar belangrijk toeneemt en de klei ne bouwers er grootendeels hun be staan uit zoeken, het bestuur dor vereeni ging meende, dat het aanleggen van een proefveld voor deze vrucht aanbeveling verdient. Op zulk een proefveld zou kunnen blijken, welk pootgoed - men moet gebruiken om den grootsten oogst te kun nen verkrijgen, welke mest de voordee- ligste uitwerking heeft, enz. Bij een langeren duur van de proef dan een jaar,zou men kunnen heengaan om de vroegste stoelen bij 't rooien uit te zoe ken en die 't volgend jaar te poten. Hieruit zou dan blijken of de aard appel, die dit jaar 't eerste klaar is, een volgend jaar weer den eersten oogst geeftof de stoel, waaraan alleen groote aardappelen zitten, ook bij 't uitpoten alleen groote aardappelen Jgeeft. Ook met erwten wenscht het bestuur een proef te nemen. De erwt past in den wisselbouw en is als stikstofverza melaar van groote waarde. Belangrijk kan echter het verschil in opbrengst zijn van twee naast elkander gelegen stuk ken land, die dezelfde geschiktheid voor de teelt aanbieden. Meer licht is dus ook in dezen bouw zeer gewenscht. In leider vraagt daarom, om het bestuur te machtigen, op de voorjaars-vergade- ring met nadere voorstellen voor den dag te komen. Bij den heer Visser (N. N.) rees reeds voor jaren de vraag op, hoe men tot een grooter quantum zou kunnen komen. Hij zocht met dit doel voor oogen de grootste en mooiste aardappe len uit en pootte die op een afzonderlijk proefveld. De uitkomsten waren in vele opzichten schitterend. Hij meent ook anderen de proef te kunnen aan bevelen. Aangenomen wordt, een volgend jaar proefvelden aan te leggen in den geest als door den inleider aangegeven is. Dr. K. 11. M, van der Zande lichtte een tweetal vraagpunten toe a. Het voortzetten van de proef met het aanleggen van melklijsten. b. Onderzoek naar het verband tus- sehen het gehalte der melk en de daar uit verkregen kaasopbrengst. De proef met melklijsten wordt op 4 boerderijen ondernomen en nog geregeld voortgezet. Definitieve uitkomsten zijn evenwel nog niet mede te deelen. Wel is reeds gebleken, dat er groot ver schil van productievermogen bij het vee bestaat. Meer gegevens verzamelen is dus zeer gewenscht, want het kan niet genoeg aangetoond worden, van hoe groot belang het voor den veehouder is, melkvee te bezitten, dat zoo voordeelig mogelijk in gebruik is. Men hecht, zegt spreker, te veel aan de verkoopswaarde van het vee en denkt te weinig na, wat ze iederen dag opbrengen. Yan uit Friesland zijn belangrijke ge gevens tot ons gekomen. Deze bepalen zich evenwel hoofdzakelijk tot boter-op- brengst. In de voorjaars-vergadering hoopt spreker ook de uitkomsten van het onderzoek naar droge stoffen te kunnen mededeelen. De proef met melklijsten acht spreker van zooveel belang, dat zij ook voor meerdere jaren alle aanbeveling ver dient. De kosten van voortzetting zijn bovendien zeer gering, daar alle materiaal nu toch is aangeschaft. Namens het bestuur stelt spreker voor, met de proefnemingen voort te gaan. Nauw verband bestaat er tusschen dit punt en de vraag, welke de betrekke lijke waarde der melk is voor de kaas opbrengst. Hoe eenvoudig deze vraag luidt, op dit oogenblik ontbreken nog alle ge gevens over dit punt. Er is niets anders voor noodig, dan dat van eenige boer derijen geregeld de totaal-hoeveelheid melk, die verkarnd wordt, gemeten of gewogen wordt en de geheele hoeveel heid zoowel versch als marktklaar en dat tevens een goed gemiddeld monster van de melk wordt onderzocht. Dit moet natuurlijk regelmatig go- bouren; zooal niet geregeld het geheele jaar door, dan toch gedurende verschil lende perioden, b. v. in de maand vol gende op het afkalven, in Mei, Augustus en October. Spr. hoopt voor deze onderzoekingen ook de noodige medewerking bij heeren veehouders te zullen krijgen en stelt voor, om voorloopig 50 gld. beschikbaar te stellen om do eerste kosten te dek ken. In de voorjaars-vergadering zal men dit punt vorder kunnen besproken- Do verg. vereenigde zioh bij acclamatie met dit voorstel. Door den heer WKeettra wordt in geleid: een onderzoek naar de uitkom sten van de fabriekmatige kaasberei ding, de inrichting dor gebouwen en de organisatie der betreffonde Vereenigin- gen in deze provincie. Spr. zegtIn het laatste twintigtal jaren is er in ons land op het gebied der zuivelbereiding een belangrijke be- wegiug ontstaan. Men hoeft hot bui tenland gevolgd door de boeren te ont lasten van do zorg voor het zuivel en die zorg naar fabrieken overgebracht. In Friesland is de fabriekmatige zuivelbe reiding regel, die op do boerderij eene uitzondering geworden. Men hoeft daar leeron inzien, dat de gemeenschappelijke verwerking der melk groote voordeelen aanbiedt. Holland be reidt evenwel voornamelijk kaas en dat zal wel de reden zijn, dat men hier minder aan de beweging heeft deelge nomen. Schoorvoetend wordt hier de bewe ging gevolgd. Richt men in Friesland en elders goed georganiseerde vereonigin- gen en vennootschappen op, sticht men daar flinke gebouwen, voldoende aan de hoogste eischen en voorziet deze van doelmatige machinerieën en gereedschap - pen en draagt men daar zorg voor uit stekend goed betaald personeelhier tracht men, in elk nieuw geval al weer aan, als bij wijze van proef, de kosten voor het tot-stand-komon van eene nieuwe fabriek en voor het drijven daar van zoo klein mogelijk te doen zijn. Men zet goedkoope, vaak ongeschikte gebouwen en poogt op salarissen en werkloonen zooveel mogelijk uit te spa ren. De leiding laat daardoor soms veel te wenschen over. De heer K. gelooft niet, dat in Noord- Holland één goed georganiseerde veree niging is, die beschikt over eene uitste kende inrichting met bekwaam en goed betaald personeel. Men is hier nog altijd op gebrekkige manier aan het proefnemen. Toch zijn er in N. H. reeds een 50 h 60 kaasfa- brieken of fabriekjes opgericht, zoodat er al heel wat proeven voor en na ge nomen zijn. Het is niet te ontkennen, dat het voor deze provincie eene vraag van groot belang is, of de kaasmakerij op de boerderij behoort te blijven, of wel naar fabrieken moet worden overgebracht. Het Bestuur dezer vereeniging meent daarom, dat het tijd wordt, om op deze vraag eens een zoo goed mogelijk ant woord te geven. D* meeningen loopen hieromtrent nog al uiteen. De een heeft vertrouwen in fabriekmatige kaas bereiding, de ander kent ze geen toe komst toe. Het bestuur acht het mogelijk om door eene nauwkeurige studie van de kaasfabrieken in deze provincie en mis schien van elders bestaande te komen tot een antwoord op de zooeven gestel de vraag. Door de verzameling van alle mogelijke gegevens hoopt het bestuur de bereiding van kaas in fabrieken af- of aan te kunnen raden. De heer K. hoopt, dat de vergade ring het groote belang van dit onder werp zal inzien en een volgend jaar de noodige gelden voor het onderzoek ter beschikking van het Bestuur zal stellen. De heer Kruseman vreest, dat een zooda nig onderzoek nog al op groote bezwa ren zal stuiten. De directiën der fabrieken zullen niet te bewegen zijn, hare boeken tei beschikking te stellen en toch zal van de financiëele staten veel afhangen. De heer Keestra deelt niet de vrees van den heer Kruseman en is vast overtuigd, dat men algemeen gaarne genegen zal zijn, om al die inlichtingen te verstrekken, welke noodig zullen zijn. De heer 1. Koomen meent, dat al!e onderzoekingen tot verbetering kunnen leiden. De kleinere fabrieken leveren soms betere producten dan de grootere, wat niet voor deze laatste pleit. De heer Keestra antwoordt hierop, dat het later wel zal blijken, waaraan deze slechte uitkomsten zijn toe te schrijven. De vraag zou het niet wenschelijk zijn een jaarverslag uit te geven, waarin de rapporten omtrent de verschillende werkzaamheden worden opgenomen, werd ingeleid door den heer G. Groot. Wanneer de verschillende rapporten bijeen zijn verzameld, zal menigeen ze later nog eens kunnen nagaan. Menige leerrijke bladzijde zal daardoor aan de vergetelheid worden onttrokken, wat spreker aanleiding geeft om voor een volgend jaar een crediet voor dit plan aan te vragen. De vergadering keurt dit idee van den heer Groot met alge- in eene stemmen goed. Het laatste punt op de agenda„Om proeven te nemen met 't castreeren van melkkoeien, wordt ingeleid door den voorzitter, den hoer G. Wonder: Opvallend zeker mag het heeten, dat in een streek, waar zooveel wordt gedaan aan de veefokking, waar zoovele dui zenden runderen worden gebezigd voor het landbouwbedrijf, tot nog toe zoo weinig aandacht is geschonken aan het castreeren onzer vrouwelijke runderen. Immers toch al die duizendtallen zijn en blijven voorbeschikt om, do eene vroeg, de andere laat, te worden geweid of gemest, om daarna te dienen tot een nog maar altijd weinig bestreden voedsel voor den menech. Zelfs mogen wij aannemen, dat naast de zuivelbereiding veefokkorij do en veeioKKuy v°tw0idory,jm i landbouwbedrijf van is, waardoor het, dunkt ons gewettgcI dè vraag te stellen, wat tot beharti0 0 dezer belangen kan worden gedaan. Ieder, die eenigszins met ons bouwbedrijf bekend is, zal woten. at e bij het vet-weiden, wat zeker g hrt mosten niet minder hot geval zal zijn, nu dan zeer ingrijpende storingen p laud en vindon weer dorde maal als voorzitter optrad Gaarne had hij toen de leiding aan jongere krachten zien opgedragen want Lo kunnen d« vereeniging oud wordt, der heer in u met de telkens en telkens koeronde tochtigheid dozer beesten, die gewoonlijk naar de mate der toenemen- do weelde en kracht steeds in hevigheid toeneemt. - Dat dit zeor belemmerend werkt op den groei en vooral jngnjp op de kwaliteit van het vleesch, behoeft wel geen betoog. bovendien ziet mon menig exemplaar, door deze ziekte al te sterk aangetast, geheel het doel missen, waardoor de vleesch- en vetvorming achterwege blijft en men genoodzaakt is, hot beest me nadeel van de hand te doen. Meerma len zelfs komt het voor, dat prachtige, waardige dieren dooreen enkelen dollen sprong zich de teerste ledematen ver wringen en nedervallen om nimmer weder op te staan. Het grootste ongerief en tevens hot meest schadelijke is echter gelegen in de herhaalde rustverstoring van den geheelen koppel. De aandoening van de eene deelt zich aan de andere mede, de rust, zoo onontbeerlijk voor het welgedijen, wordt verbroken en verspilling op groo te schaal moet men zich dagelijks ge troosten. Bij dit alles zouden wij nog mogen noemen, dat onze milde en vaak drassige bodem vooral in het voor- en in het najaar veel heeft te lijden van de ongewone slemppartijen dezer al te opgewekte viervoeters. Naar aanleiding van een en ander heeft het Bestuur zich de vraag gesteld, of er deze iets kan worden gedaan tot opheffing van deze voor den veehouder zoo hoogstnadeelige plaag. In naburige Staten schijnt men reeds lang daarvoor castratie, dat is het weg nemen van het voorttelingsvermogen, bij vrouwelijke runderen toe te passen en met het beste gevolg. Zelfs wordt verteld, dat niet alleen de te mesten beesten, maar ook en vooral op sommige plaatsen, met veel zijdig nut, ook melkvee daartoe wordt gebezigd en wel inzonderheid om daar door de melk in kwaliteit ten opzichte der zuiverheid te verhoogen, zonder op de quantiteit voor een tweetal jaren van invloed te zijn. Omtrent dit laatste cchtor hopen wij nu of later beter te worden ingelicht. Wat nu betreft de castratie zelf, verwacht, mijneheeren, van mij daar over geene nadere uitlegging. Juist deze onkunde heeft bij ons den lust opge wekt tot onderzoekwij vragen ons af, wat toch de reden mag zijn, dat in eene zoo veerijke streek als de onze deze handeling bijna geheel onbekend is ge bleven. Alleen kunnen wij vinden in het 50-jarig verslag van de IIoll. Maatschappij van Landbouw, dat in 1861 een proef werd genomen met castratie op een zevental koeien door den heer G. J. Hengeveld en wel met gunstig resultaat. Alweder rijst bij ons de vraag Waar om geen voortzetting na deze uitmun tend geslaagde proef? Is het middel te kostbaar? te veel onderhevig aan risi co? Of misson wij nog een geoefende hand voor deze verrichting Uw bestuur acht zich verplioht, naar een en ander grondig te onderzoeken, en vraagt daarvoor een voorloopig crediet van honderd gulden, om zoonoodig aan te wenden tot de beantwoording der ge stelde en zoo mogelijk nog te stellen vragen. Het bestuur neemt zich voor, in de aanstaande voorjaars-vergadering den uitslag Yan dit onderzoek mede te deelen en indien dit wenschelijk wordt geacht plannen voor te leggen tot verdere te nemen proeven. De heer Billroth vertelt, dat het cas treeren van melkkoeien in Zwitserland en Duitschland op vrij groote schaal plaats heeft. De uitkomsten hebben aan getoond, dat de dieren gauwer vet zijn en beter en malscher vleesch leveren. Ook wordt de melkopbrengst er belang rijk door verhoogd. In Duitschland wordt de kunstverrichting in 4 h 5 minuten uit gevoerd. Spreker heeft te Berlijn onder zoekingen naar deze methode gedaan doch hoewel men gaarne ten dienste is geweest, is het noodzakelijk, dat men zoodanige castratie ziet en onder leiding uitvoert. 6 ic?n Fa* VS"er ««♦.dat reeds in 1860 of 61 eene beweging over deze zaak werd op touw gezet. In een tijdschrift uit die jaren wordt een belangrijk arti kel aan dit onderwerp gewijd. Stukken, hierop betreffende, zullen aan het Bestuur ter lezing worden verstrekt. Voor het onderzoek door den heer Won- der bedoeld, wordt 100 gld. toegestaan. Aan het einde der verg. brengt do hr Groneman een woord van warmen dank aan de uitstekende leiding van den hr Wonder De hoer L. 1. Groneman herinnert zich nog den dag, waarop hij voor de Wonder i» de leiding de door hem gewonschto richting over gegaan en do verkiezing van den heer Breeiaait tot voorzitter voor 1899 geeft de waarborg, dat ook in de toe komst deze weg zal worden ingeslagen. De heer Wonder lieofc gotoond, vol komen voor de taak als voorzitter te zijn opgewasson en hoowol de heer W. thans do bostuurstafol verlaat, roopt hij hom van harte toe: tot weerziens! Doze hartelijke woorden gaven den heer Wonder aanleiding, om allen te danken, die hem steun verleenden in zijn zwak ke krachten. Met don wensch, dat het der voreom- ging en haren leden, onzon nationalen landbouw en veeteelt wel moge gaa», sloot voorzitter de vergadering. Heer. Heb je hier ten of twee klakken in den toren? Kastelfin. Twee, mijnheer. Heer. En die hangen atker boven elkaar! Kastelein. Neen, onder eikair, mijnheer. Waarom hij niet werk- staakte. *Ik heb zeven redenen, waarom ik niet aan een atrike deelneem", ver klaarde Jan aan Kees. En die zijn vraagt Kees. fE«n vrouw en zes kinderen", luidde ket antwoord. De aanbieding van het Gulden Vlies aan den heer Fanre heeft den Figaro aanleiding gegeven te onder zoeken, wie wel de meest geordende' persoon is in Europa. Het schijnt, dat in dit opzicht Duitschland het record houdt. Graaf Enlenburg, de groot-hofmaarschalk en opper-eeremouiemeester van Keiser Wilhelm, heelt niet minder dm 63 rid derorden 1 Bismsrck had er 54 en Von Moltke maar tien minder. In Frankrijk zou misschien De Lesseps met deze veel geridderden kunnen eveBaren. Hij toch bezat zooveel orden, dat bij de verzameling gebruikte &ls eeu les in dt aardrijkskunde voor zijn kleinkinderen. Tragisch uiteinde van een pasr ondjes. Iu Augustus 1849 vluchtte dr. Johann Asztalos nit Hongarije en vestigde zich te Belgrado. Sedert dien tijd heeft het echt paar Belgrado niet moer verlaten. De dok ter verwierf zich daar een tamelijk groot vermogen. Doch in Bndapest had hij een neef, die een zeer verkwistend leven leid de en wiens schalden oom geregeld moest betalen. Eindelijk moest dr. Asstalos ook zijn huis te Belgrado voor zijn neef op offeren en hij ontving het bevel dit huis, dat hij met zijn eebtgenoots sinds 1849 bewoond had, te verlaten, daar het gerech telijk zou worden verkocht. Dr. Awtaloa kou er echter niet toe besluit* n, ziju woning, die hsm dierbaar geworden was, vaarwel ts zeggen, en nam zich voor, met zijn vrouw te sterven. Hij trachtte zich en zgn vronw door middel vsn koolcxjdegas te vergif tigen. De beide oadjes brachten toen een gehselen nacht ouder de hevigste kwellin gen door, zonder d»t hun de dood de ge- wenschte verlossing bracht. Deu volgendei morgen greep dr. Asztdos zijn revolver, omarmde zijn vrouw en schoat haar, haar in zijn armen gesloten koudend, doorhoofd, waardoor ze oogenblikkelijk dood was. Daarop doodde hij zichzelf met de re volver. Het ongelukkige echtpaar werd wildra dood in eikaars armen gevonden. Diie-en-verrtig j mr waren ze gehuwd ge weest. Algvmeen wekte hun tragisch uit einde te Belgrado groote treurigheid. Da dokter had een zekere beroemdheid, door dat hij alle Europeasche talen sprr.k. a. dei Hervormde gemeente te SCHAGË1V. De Godsdienstoefeningen beginnen voor middags 91/2 unr. 28 Nov. (Woensdagavond.) Ds. v. Msnrs, 27 Nov. Ds. van Kluijve. Hervormde Gemeente Barsing;ei'horii. 27 Nov. Geen dienst. Ned. Lierv. Gemeente Da Godsdienstoefeningen beginnen ds' voormiddags 0 J/a en des namiddags l'/i nttf' 27 Nov. Ds. de Boer, voorm. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen *el voormiddags O >f, uur. 27 Nov. Geen dienst. 30 Nov. Valkoog, nam. 61/» u' Hervormde Gemeente 27 Nov. Ds. v. M ur». (Avondmaal.) 27 Nov. Barsingerhorn. Ds. Kooiman Evangelisatie-lokaal, Ho;p, Schagen. Zondig 27 Nov., 's avonds 6 uui» heer Lelie van Anna Paulowus. de Snelpersdruk van 1'. Taapmax te Schagen»

Schager Courant | 1898 | | pagina 6