PolM mrackt der mek. INGEZONDEN. Builenlandsch Nieuws. P. van de Velde Mz. Doetinchem, 5 Januari 1899. Binnenlandse!) Nieuws. Weg Moorbeek-Lutje winkel. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. liet niet, dat de arbeidersbeweging het boven het hoofd zou groeien. Indien onverhoopt deze regeering door het een of ander toeval gedwongen zal worden om een beroep op de natie te doen, dan zal „de naïeve en toch zoo jammer lijke verklaring van den premier van het kabinet" met vrucht door de anti-revo- lutionnairen in volksvergaderingen bij de verkiezingen kunnen worden geëx ploiteerd. Dat de clericalen op zulk een parle mentair toeval uit zijn, is geen geheim. In ons jongste Dommer gaven wij een kort overzicht van hetgeen 1898 op politiek gebied had opgeleverd. Veel, buitengewoon veel zal in de analen der geschiedenis op rekening van dit jaar te boek zijn en worden gesteld, doch helaas het meerendeel der posten zal voor afrekening op 1899 en misschien ook voor de volgende jaren, moeten worden overgebracht. Wie misschien denkt, dat met den vrede te Parijs aan den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog een einde is ge maakt, slaat den bal glad mis. Zoowel aan gene zijde van den oceaan, als op het Pyreneesche Schiereiland, zal de schok van den krijg in meer of mindere mate nog vele jaren gevoeld worden. Zoo heeft Amerika zich wel in 1898 tot een koloniaal rijk opgeworpen, maar het rustig bezit dier koloniën zal het zich waarschijnlijk door de kracht zijner wapenen moeten verzekeren. Het laat zich aanzien, dat de bewoners der Phi- lippijnen niet goedschiks in de verwis seling van meester zullen berusten. Aquinaldo, de aanvoerder der opstandelin gen, heeft zich onverwachts aan de Amerikaansche controle onttrokken, door zich naar het binnenland te begeven. De vlucht van het denkend en hande lend hoofd der Tegalen heeft te Was hington al heel wat zorg gebaard. Vast staat het, dat Aquinaldo en zij ne aanhangers over de verwisseling van OYerheerscher al heel slecht te spreken zijn, zoodat een nieuwe opstand met reden verwacht kan worden. Natuurlijk poogt men dien van Amerikaansche zijde op alle manieren te bezweren. Zoo heeft generaal Otis namens de Amerikaansche regeering eene procla matie uitgevaardigd, waarin den Tegalen wordt medegedeeld, dat de Yereenigde Staten uitsluitend het bewind over de eilanden verlangen om den bewoners een goed bestuur te verschaffen, om hun veiligheid te beschermen en hunne rechten te bewaken. Of de vrijheid lievende eilanders zich door dit zoete gefluit van den vogelaar zullen laten verlokken, om hunne wapens neer te leg gen, is met reden te vreezen van niet. De Tegalen zijn sedert jaren aan den op stand gewoon, hebben weinig behoeften, en zijn volkomen vertrouwd met de technische voordeelen, die de groote eilandengroep te hunner beschikking stelt. Zij kunnen in alle deelen van den archipel rekenen op de welwillen de medewerking van acht millioenen stamgenooten, zoodat ze werkelijk geen katje zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Dat men algemeen in Eu ropa den gang van zaken op de Phi- lippijnen met belangstelling gadeslaat, is bij den tegenwoordigen toestand niet te verwonderen. Heeft 1899 voor de Vereenigde Sta ten met benevelde kimmen zijne intrede gedaan, voor Spanje is de horizon ge heel met donkere onweerswolken be dekt Langzaam doch dreigend en on heilspellend komt het wolkengevaarte opzetten. De geheele politieke atmosfeer is bezwangerd met samenzweringen, militaire komplotten en opstanden. De ontruiming van Cuba en Portori- co heeft 8000 generaals en officieren op non-activiteit gesteld. Het sobere pensi oen, dat hun is toegekend, is op lange na niet in staat, om in hunne behoeften te voorzien. Hen kan begrijpen, welk een bron van ontevredenheid dit leger van noodlijdende en miskende militairen vormt. Uit deze officieren worden de propaganda-makers voor een gewelddadi- gen ommekeer en voor de Carlistische beweging gerecruteerd. Yan over de Fransche grenzen moeten groote hoeveel heden wapenen in de Baskische pro vinciën zijn ingevoerd, zoodat de Car listische agitatie weldra tot daden kan overgaan. Het Ministerie Sagasta is met den toestand zeer verlegen. De premier zeifis sedert dagen ongesteld, wat op het nemen van gepaste maatregelen een storenden invloed uitoefent. De weinige middelen, waarover de re geering beschikken kan, worden met al len spoed omgezet in berggeschut en ammunitie, ten einde in het bergachtige noorden tegen de opstandelingen dienst te kunnen doen. Of het land met een ontevreden leger, zonder geld en zonder krediet in staat zal zijn, aan den opko menden storm het hoofd te bieden, is een dier raadselen, welker oplossing de toekomst zich heeft voorbehouden.Naast de Yereenigde Staten en Spanje doen zich ook in andere landen allerlei moei lijkheden voor. Nauwelijks is de Fasho- da-quaestie van de baan geschoven, of Engelands en Frankrijks belangen krui sen elkaar weder elders. Frankrijk heeft op het eiland St. Pierre, een weinig ten Zuiden gelegen van het Engelsche eiland New-Foundland, vlak voor den mond van de Sint-Laurensrivier, de hartalagader van Canada, versterkingen aangelegd. Volgens de Engelsche opvattingen is dit in strijd met het Tractaat van Yersailles van 1783, waarbij bepaald werd, dat voornoemd ei land uitsluitend zou dienen tot toevluchts oord voor Fransche visschers. Nu Frank rijk op het eiland batterijen heeft aan gelegd, en het tevens door een kabel in verbinding met Frankrijk heeft gebracht, begint men in Engeland hierin eene ern stige bedreiging tegen Quebec en Mon- treal t6 zien. Niet ten onrechte wordt St. Pierre door de Fransche pers het Gibraltar der Nieuwe Wereld genoemd, dat gemakke lijk in staat zou zijn, de verbinding tus- schen Canada en Engeland te verstoren. Om al deze redenen poogt Engeland deze quaestie tot eene spoedige oplossing te brengen. Het liefst zou het St. Pierre tegen de een of andere onbeteekenende bezitting inruilen, doch daar is men in Frankrijk niet van gediend. In de eerste plaats zijn de wateren van New-Foundland njk bevolkt met verschillende soorten van visschen, waardoor de visscherij aldaar voor duizenden Franschen een rijke bron van inkomsten is. Tevens is deze visscherij eene kostbare oefen school voor de Fransche marine. Een belangrijk deel der matrozen op deFransche oorlogsschepen is in en door de New- Foundlandsche visscherij gevormd. Als in do Eashoda-zaak, zijn het ook nu weder de Engelsche persorganen, die het Engelsche volk in eene chauvinistische stemming trachten te brengen, om dan door de natie op de regeering te kunnen werken. Onder de bladen, die lustig de krijgstrompet blazen, staat de Morning Post vooraan. In zijn laatste nummer zegt het „Frankrijk moet genoodzaakt worden tot eene algemeene overeenkomstdan zal het ons gemakkelijk vallen, met Rusland, met de Boeren en met onze andere te genstanders tot een vergelijk te komen." Dat wil met het oog op de Boeren zeggen: wanneer alle sympathie voor de republieken in Zuid-Afrika goed- of kwaadschiks gesmoord is, zullen wij, het koste wat het koste, aan het zelfstandig bestaan dier landen een einde maken. Arme Chartered Company, arme aandeel houders, arme Rhodes-kliek met uw trawanten van graven en baronnen, wat moet het wel ellendig met uwe zaken gesteld zijn, als gij andermaal in uwe betaalde pers en door uwe gehuurde oproerkraaiers een aanslag op de goud mijnen der Zuid-Afrikaansche republiek voorbereidtWant de geheele beweging, die thans weer van uit Rhodesia en Johannesberg uitgaat, is niets anders dan een poging om het vette land aan de Boeren te ontrukken; om daarmee het waardelooze Rhodesia productief te ma ken.Een goede tijding is in 1899 tot de vrienden van onze stamgenooten daar ginds gekomen. De koning van Por tugal heeft voor een paar dagen bij de opening der kamer verklaard, dat Por tugal er niet aan denkt, zijne koloniën, aan wien ook, af te staan. De Delagoa- baai met Lorenzo-Marquez komt dus niet in Engelsche handende Boeren houden een uitweg naar zee. Bravo (Niet geplaatste ingezonden stukken werden nimmer teruggegeven Armenzorg. Sedert meer dan 20 jaar heb ik als medewerker aan de Schager Courant groote belangstelling gekoesterd en ge toond voor hetgeen deze gemeente be treft. Met de meeste ingenomenheid las ik dan ook in 't nummer van den 5en dezer de oproeping van den Burgemeester, die ten doel heeft, om ook in Schagen eene Vereeniging in 't leven te roepen, waardoor de armoede werkelijk kan verminderen. In die oproeping is 't voorbeeld van Doetinchem aangehaald. Als oprichter en voorzitter dier Vereeniging moet ik met den meesten nadruk alle weidenkenden aansporen, tot dat doel mede te werken. Onze Vereeniging bestaat nog maar 2 jaar en reeds zijn de goede vruchten ziohtbaar. Yan bedelen geen sprake meer. Landloopers zijn bang voor 't bordje Armenzorg, en wat ik als 't voornaamste beschouw is dit Bekende personen, die vroeger te lui waren om te werken en den kost met bedelen ophaalden, steken nu de handen uit de mouw. Tot alle mogelijke inlichtingen verklaar ik mij bereid. Een tamboer in de kerk. Te HOOGEVEEN, waar bij gebrek aan een toren geen torenklok is, be staat de eigenaardige oude gewoonte, dat o.a. de kerkgangers bij trommelslag ter kerke worden opgeroepeD.Thans heeft ech ter de functionaris de trommelstokken neergelegd en wordt door kerkvoogden der Herv. gemeente een tamboer ge vraagd. Of de sollicitanten ook vooraf een proefstuk moeten afleggen Woensdag 4 Jauuari vergaderde bij den heer A. Wit te Winkel het Hoofd bestuur der Vereeniging „Niedorper Kogge", met de afgevaardigden der verschillende corporatiën die bij de tot-stand-koming van een weg Moer beekLutjewinkel betrokken zijn. Behalve de leden van het Hoofdbe stuur, de heeren D. Kuilmanvoorz., G. van Eden, secretaris, J. Koomen Hz., J. Breebaart Dz. en K. Vries, waren aan wezig de heeren J. limmerman, van wege don Raad der gemeente Winkel, J. van der Stok van Nieuwe Niedorp, J. Butter van Niedorper Kogge Strijkmolens, P. Koopman van de Banue Nieuwe Nie dorp, C. Koomen van het Polderdistrict Winkel, A Kobel van den Weere-pol- der, J. Wijn van den Kostverlorenpol- der, K. de Moor van den Moerbeeker— polder, P. Strijker van den Oosterpolder, P. Vries van de Winkeler Kerk en J. Kuilmanwelke laatste reeds verschil lende berekeningen, den weg betreffen de, had gemaakt en deze aan het eind der vergadering ter tafel bracht. Nadat de voorzitter, de heer D. Kuil man, d© aanwezigen had welkom ge- heeten, werd medegedeeld, dat was ingekomen een schrijven van den Slik- venpolder, waarin werd te kennen gegeven, dat van wege dien polder geen afgevaardigde in de commissie zou zitting nemen om 't weinige belang, dat een weg voor dien polder zou hebben. Ook de polder Waard en Groet was niet vertegenwoordigd, doch uit de besprekingen bleek, dat deze misschien wel genegen zou zijn de zaak to steunen, indien een gevolg van de tot-stand-koming van den weg verbetering van de vaart kon zijn. Besloten werd, uit en door de 10 af gevaardigden een bureau te kiezen, be staande uit 5 personen. Gekozen werden de heeren J. v. d. Stok, Voorz., K. de Moor, Vice-Voorz., J. limmermanP. Koopman en J. Butterdie allen hun benoeming aannamen. Met de woorden de zaak is thans in goede handen, het Hoofdbestuur der Vereeniging N. K. aoht zich ontslagen van verdere bemoeiingen, tenzij ze 't verstrekken van moreelen steun betref fen, gaf de heer D. Kuilman den hamer over aan den voorzitter der Commissie, den heer J. v. d. Stok. Deze aanvaardde 't voorzitterschap met hulde te brengen aan hen, die inzake den weg 't initiatief hebben genomen, hij dankte 't Hoofd bestuur der vereeniging N. K. en in zonderheid den heer D. Kuilmanvoor hunne bemoeiingen, en, had hij liever den heer J. Koomen als Yoorz. zien op treden, wat evenwel niet kon omdat de ze niet onder de 10 afgevaardigden be hoorde, hij, van goeden wille, beloofde zijn best te zullen doen. Nadat de verg. 't wenschelijk had ge acht een secretaris buiten 't Bestuur te benoemen en dezen eenige bezoldiging toe te kennen, vroeg de Yoorz. den secr. der Ver. N. K., den heer Van Eden, of hij voorloopig als secretaris der com missie zou willen fungeeren, waarmede deze genoegen nam. Op voorstel van den Voorzitter werd nog besloten, bij eenigszins gunstig weer te Lutjewinkel samen te komen, ten einde het terrein op te nemen en nadat de heer J. Kuilman eenige mededeelingen had gedaan, waaruit we mededeelen, dat de weg een lengte zal hebben van 1175 M., waarvan 675 M. onder de gemeente Nieuwe Niedorp en 500 M. onder de gemeente Winkel, ging de vergadering, die welgeslaagd genoemd mag worden, uiteen. Aan het hulpkantoor te 9 >irÏ£slioi'n werd in '98 in de Rijks postspaarbank in 1145 inlagen ingelegd f 9247.72, in 145 terugbetalingen f 7687.21 terugbetaald. 34 Nieuwe boek jes werden uitgereikt. Dirlishorn. Ofschoon het schoolverzuim wegens veldarbeid alhier lang zoo groot niet is als in de beide andere scholen der ge meente, neemt het toch jaarlijks toe, zooals blijkt uit onderstaand staatje 1894 1055 verzuimen van Jan.-Oct. 1896 1274 1898 2261 't Is geen gewaagde onderstelling, dat die toename van 't schoolverzuim het gevolg is van de uitbreiding, die de landbouw de laatste jaren heeft ondergaan ook in de wijken dezer ge meente, waaruit leerlingen te Dirkshorn school gaan. Bond. van IVederlandsche Onderwijzers. Op 1 Januari 1899 bedroeg het aan tal leden van bovengenoemde vereeniging 5565, tegen 4966 op 1 Jan. 1898; het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Jan. 1899 158, tegen 142 op 1 Jan. 1898. Een rijke Turk. Men schrijft uit DEN HAAG aan De Maasbode Onder de vele schitterende toiletten, welke op het jongste Hofbal te bewon deren vielen, trok vooral de aandacht dat van Gravin Czaikowski, echtgenoote van den eerste-secretaris der Turksche legatie. In 't bijzonder waren het de kostbare edelgesteenten en de paarlen, waarmede het was versierd, die de al gemeene bewondering gaande maakten. En dat bij de Turksche legatiezal menigeen zeggen, die wel eens gehoord heeft, dat de Sultan nu juist niet ge woon is, rijkelijk te betalen. Maar deze diplomaat, wiens Turksche naam Rechid Bey is, kan het desnoods wel zonder toelage uit Konstantinopel stellen. Zijn echtgenoote toch is een kleindochter vaa don Amerikaanschen millionnair v. d. Bilt. Dat het paar geen krimp lijdt, kan ook uit het volgende blijken. Rechid Bey (graafCzaikowski) huurde als wo ning het geheele vroegere hótel de 1'Eu- rope in de Lange Houtstraat. Wegens het heerschen der mazelen, is de school te <^>ncle- sluis voor eenigon tijd gesloten. Seimgen, 7 J*nu8ri 1899. Do vergadering, waar men zal bespreken de oprichting eener vereeniging „Armenzorg," zal gehou den worden op Maandag 9 Januaria.s., des avonds ten 7 ure, in het Noordhol- landsch Koffiehuis van den heer D, van Iwuiver. Onze plaatsgenoot de heer J. C. Visser staat op de voordracht voor hoofd der school te Haarlem mermeer, sohool No. 7. De schoolbevolking aan de Gemeenteschool bedroeg op 1 Januari '99 336 kinderen en wel 185 jongens en 151 meisjes. Vlugge viervoeters. Ia Afrika vindt men tal van geiten, die tegen volwassen hoornen opklauteren en de kruin afgrazen. Aan een verzame ling van desbetreffende mededeelingen, welke prof. B. Langkavel in Ules' ^Na- tur" (van 22 Mei 1.1.) het Echt deed zien, is het volgende ontleend To6ti Jmnasch in 1886 over den Anti-Atlas en den Sus reisde, zag hij op de ongeveer 19 M. hooge toppen van de met neerhangende takken groeiende arganboomen twintig eD meer geite i in alle mogelijke houdingen. Sommige stonden recht overeind op huD ach'erpootec, zich te goed doende aan de bladeren der takken, die zich boven hen uitstrektenandere wederom hielden ter bevordering eener ongestoorde spijsverte ring een dutje op de hoogste, in den wind heen en weer schommelende takken. Door slaan tegen den stam uit hun rust opgeschrikt, sprongen zij als apen van tak tot tak naar beneden. In zijn „Travels in the Atlas and southern Ma- rocco (1889)" verhaalt Thomson, d-,t hij halzelfde heeft waargenomen. De geiten verslonden gretig de bladeren en olijfach- tiga vruchten vau den boom. Ook vroeger reeds had Brehm in den oostelijken Soe dan de daar inhaemschs geiten de over hellende stamanen der acacia's zien be klimmen. Hij zag ze in de bladerkroon ia houdingen, zooals hij bij een herkauwend dier nooit verwacht zou hebbt-n met eiken poot op een anderen schommelendeD tak staande en die als bruggen gebruikend, om iu nog onbezochte deelen vau de kruin te komen. De Hsinprichsche dwerg<mtilope, die daar veel voorkomt, gsaf evenzoo te werk; zij klautert tegen de steil oprijzende massa's op. Ook Schweinfurth deelt om trent de Bischari-geiten hetzelfde mede zij beklimmen de tot den grond alhangen- de takken der acacia's en worden daaraan meestal waargenomen recht overeind staan de op huD achterpooten en aldoor etende. Sigaretten. Zijn sigaretten schadelijk? De Ameri kaansche keeldoctor Mitchell heeft onlangs in een voordacht de rookers gerust gesteld. Volgens zijn waarnemingen komt meestal de rook niet veder dan het strottenhoofd en dus niet in de diepere ademhalings- werktuigen, mits men den rook niet in slikt. Ook van het papier, dat voor siga retten gebruikt wordt, heeft hij gean scha delijke gevolgen waargenomen. Jacht op haarvlechten. Vergezeld van haar 6-jarig dochtertje trad dezer dagen tegen het vallen van den avond een dame een kerk te Parijs binnen. Nauwelijks hadden moedsr en kind plaats genomen, of twee vrouwen kwamen ach ter haar zitten, een bejaarde en een jon gere, welke laatste een boezJ»ar droeg met groote zakken. De dame en het kind bleven slechts ongeveer tien minuten in de kerk. Toen zij haar verlieten, waren de beide vrouwen reeds vertrokken. Buitengekomen, bemerk te de dame tot haar schrik, dat het haar van haar dochtertje, dat in een prachtige vlecht gevlochten wss, nabij de kruin was afgeknipt. Onmiddellijk viei de ver denking van dezen vreemdsoortige!! dief stal op de beide vrouwen, maar in weer wil van alle nasporingen, door de politie onmiddellijk ingeleid, gelukte het niet, haar t-j vinden. Het meisje verklaarde in haar verhoor aan den commissaris van politie, dat zy van den brutaten diefstal niets had be merkt. Zij herinnerde zich slechts een lichte kitteling in den hals te hebben ge voeld, doch de aanraking was zoo licht, dat het kind zich zelfs niet had omgekeerd. Blijkbaar heeft men hier dus te doen met een nieuwen tak van diefstal, die, hoewel groote behendigheid eischende, wel winstgevend kan zijn, daar lange haren vrij groote waarde bezitten. Zonderlinge manie. Eenige dokters te Lynn (Vereenigde Staten) kregen onlangs een zondtrlingen patiënt in behandeling, die de manie had, de meest vteemdsoortige zaken als voedsel te beschouwen en op te eten. Het was een 16-jarig meisje, bij wie zich de ziekte als man h t eene ziekte noemen meg het eerst vertoonde in de gewoonte om de hoeken af te bijten van de bladen der romans welke zij las. Weldra begun zij zelfs gffisele bladen fijn te kanwen en te verorberen, en ten laatste verslond ze} in den meest letterlijken zin van het woord, elk boek, dat ze iu handen kreeg behalve dm band. Couranten gingen dan- zrlfden weg op Het ongelukkige kind werkte op een schoenenfabriek en daar bestond haar grootste genoegen in het opeten van ge heele stukken pek. Thuis at ze al de stijfsel op met handenvol tegelijk, j» een- maal verorberde ze zelfs een geheel pond kofficboonen. Doch dit laatste gerecht w»8 toch blijkbaar te sterk voor een ge- wone menschenmaag. Het kind werd ziek en er moest geneeskundige hulp voor haar worden ingeroepen. Aanvankelijk meende men, dat haar geestvermogens waren gestoord, doch dit bleek niet het ge- v>. 1 te zijn,daar zij zich zelf volkomen bewust toonde van de schadelijkheid van het zon- derlinge voedsel. Sedert zij evenwel ziek ia heeft zij voortdurend oogenblikken vaa zinneloosheid en men vieest daarom,dat men ti»ar slechts in 't leven zal kunnen houden ten koste van haar verstand. Het eerste gedeelte van den in ons blad reeds vermelden wedstrijd tus- schen locomotieven der Bnrlington en Northwestern spoorwegen hesft plaats cchad.D.-ze werd door de Northwestern-lnco- motief gewonnen. Deze vdtrokosn 10 uur 's avonds van Chicago en arriveerde te O.naha fe 7 u. 50 'e morgens, 20 min, vóór de Bnrlington aankwam, die om 9 u. 30 vertrokken was en te 7 u. 47 arriveerde. Dzt alle krachten werden in gespannen blijkt wel uit het feit, dat de overwonnene gedurende 24 K.M. met een snelheid van 176 K-M- per uur reed;een record voor locomotieven. Een schoonheidswedstrijJ, Een Parijsch blad heeft een internatio nalen schoonheids wedstrijd georganiseerd, In dezen wedstrijd, zegt het blad, zal noch met de maatschappelijke positie, noch mot de elegantie der mededingsters rekening worden gehoudan. Zij behoeven niet voor het publiek, te verschijnen, maar zullen uitsluitend wor den beoordeeld door een jury, die aldus zal zijn samengesteld „twee beeldhouwers, twee van onze mooiste Parisiennes en twee bekende personen uit de wereld." Het volledig programma van den wed strijd zal binnenkort bekend worden ge maakt. Hé pa! wat is toch klas- siek P Weetje dat niet, domme jongen? Klassiek wel dat is heel eenvoudig 1 Klassiek, zie je, dat is klassiek Al wat klassiek ia, heet zoo, voel je Het komt van het Grieksch of van het La tijn... in het Hollandsch zou je er voor kuDnen z°ggenfameus De juweelendiefstal. William Johnson, de handige dief die bijna onder den neus van de ex-hertogin van Sutherhnd een kistje met een waarde van een half millioen aan edelgesteenten wegkaapte, is dezer dagen te Londen voor den rechter verschenen. De bestolene was ter terechtzitting aanwezig. Men vond bij de arrestatie van Johnson slechts voor 50000 gulden san diamanten in zijn bezit; hem werd gevraagd, waar hij de rest had gelaten, maar hij antwoordde: fDaar zal ik u niets van vertellen Ver oordeel mij tot levenslangen dwangarbeid dt snoods. Maar ik zal niet meedeelen waar mijn buit isl" Men leidde hieruit af, dat Johnson samenwerkte met een bende, die een ge deelte van den diefstal voor hem zal be waren tot het tijdstip, dat hij na zijn straftijd ontslagen wordt. De gezworenen hebben het schuldig over den dief uitge sproken, doch het hof heeft de uitspraak tot later datum uitgesteld. Chineesche reclame. Hoewel reeds in verschillende haven steden van China, die voor het verkeer openstaan, reclame gsmaakt wordt op Eu- ropeesche of liever op Amerikaansche wij ze, is in het grootste deel van het He- melsche rijk de eigenaardige manier om zijn waren aau den man te brengen nog in zwang, welke vooral daarin ba- staat, om zooveel mogelijk leven te maken. De handelaars in papier bijv. gebruiken handtroramen, de kooplieden van zijden stoffen een andere soort van trom, waarbij twee aan een draad be vestigde kogeltjes door het draaien van het polsgewricht beuitelings tegen de bei- do vl ezen geslagen worden. Handelaars in manufacturen lokken hun kopers door den dreunenden klank van de tamtamde scharenslijpers bedienen zich van vierkante, metalen platen, die door middel van twee touwtjes aan elkan der verbonden zijn en waarmede ze oor- verdoovend klapperen. Reizende Duitschers dragen gewoonlijk een soort stemvork bij zich willen zij de menscheu laten hooren, dat zij er zijn, dau trekken ze, daar een ijzeren staafje tnsschen door. Kwakzalvers of kooplieden in geneesmiddelen en zatven makon even wel, juist als hun blanke collega's, het meeste leven; ze ratelen met halfgeo-

Schager Courant | 1899 | | pagina 2