11181661 NülIS- AAvertCDllB- LaidDiiwblai. Tweede WILSON-avond Zondag 29 Januari a.s. Zondag 15 Januari 1899. 43ste Jaargang No. 3380. Ér ¥81 bureau: SCMAGKM, Laan, i» 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Dil nummer beslaat uit twee bladen. EERSTE [I LA D. OP Voor dien tweeden avond zijn nog kaarten verkrijg baar tot de bekende prijzen. -Ak li li K 12 i\T aan liet bureau van dit Ir®^ blad zijn Maarten te verkrijgen en plaat sen te bespreken. De beide soirée's zuilen precies kwar tier voor acht uur aanvangen. Programma's worden op den avond der uitvoeringen GRATIS in de zaai verstrekt. IMnnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ADER DRAAIT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Eij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 «t. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zooals in ons vorig nummer reeds meegedeeld is, zijn we door de vele aanvragen na het bezet zijn der zaal voor den eersten avond, er toe overgegaan een tweeden avond te organiseeren. Anna. Paulowna, 12 Jan.'99. Gisterenmiddag hield de alhier ge vestigde afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw eene vergadering. Tegenwoor dig waren 27 leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, was aan de orde rekening en verantwoording van den Penningmeester. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 153.40, de uitgaven f 116.30, zoodat er een batig saldo van f 37.10 is. De rekening wordt goedgekeurd en den Penningmees ter dank gebracht voor zijn beheer. Vervolgens heeft de benoeming plaats van twee bestuursleden door de aftreding van de heeren L, Metzelaar en DRe- gelman (niet herkiesbaar). Gekozen worden de heerenG. R. Geerligs en C. Blaauboer. Daarna is aan de orde een voorstel van den beer K. A. Kaanom een adres te richten aan het Polderbestuur in za ke de verbetering van de binnenvaart. Het adres wordt voorgelezen en heeft tot strekking de verbetering van de Molenvaart, door uitdieping of verbree ding, zoodat tjalkschepen met 7 voet diepgang er door kunnen, en daarbij het bouwen van een schutsluis tusschen de Molen- en Van Ewijcksvaarten, een en ander dienende tot geweDschte ver binding met het N. Holl. Kanaal. Dit verzoekschrift geeft aanleiding tot breedvoerige discussie en leidt o.a. ook iot bespreking over de verbetering aan de haven van de Van Ewijcksluis. Een afdoend resultaat wordt echter niet verkregen, zoodat ten slotte een voorstel van den heer Raap wordt aan genomen, om aan het Polderbestuur eene subsidie te verzoeken, ten dienste van eene commissie, door dat bestuur aan te wijzen, die de opdracht zal verkrijgen, een onderzoek in te stellen naar de meest afdoende verbetering van bedoelde binnenvaart met begrooting der kosten. Ten slotte wordt medegedeeld, dat ingekomen is1. De boterwet, waarom trent het Hoofdbestuur bespreking ver- Ungt, met mededeeling van op- en aan merkingen. Besloten wordt, dat daaromtrent pre advies zal worden uitgebracht in de eerst volgende vergadering door het Bestuur. 2. Melkiijsten, idem vanwege het Hoofdbestuur. De Voorzitter reikt deze mt aan belanghebbenden, die zulks ver langen. Bij de omvraag vestigt de heer K. A. aan bet oog op de wenscholijkheid, dat ot meerdere kennis van kunstmeststof- en een lezing over dat onderwerp alhier a gehouden worden. Naar aanleiding inrvan wordt overeengekomen, den hoor Morra uit te noodigen tot het houden eener lezing over dat onderwerp op 26 Januari a.s., waarbij vrije toegang zal verleend worden. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. Anna. Paulowna, 13 Jan. Naar wij vernemen, zal de zangver- eeniging „Crescendo" alhier op Zondag 29 Januari a. s. haar eerste openbare uitvoering geven in dit seizoen. Anna Paulowna. De beer Dubbeld, beroepen predikant alhier, zal vermoedelijk omstreeks Pascben zijn ambt aanvaarden. Landbouw. Alleen onder de gemeente Oud karspel worden dit voorjaar niet minder dan 12 bunders weiland ge scheurd om als bouwland te worden ge bruikt; wel een bewijs, dat men aan den Langedijk meer heil in groenten-, dan in veeteelt ziet. Te Wieringerwaard i s een sociëteit opgericht, aanvankelijk met 22 leden. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren F. Felkers1 I). A. KaanO. de KievietAK. Kaan en P. A. Smit. Ook te W ieringerwaard komen gevallen van mazelen voor. U i t EIBERGEN s c b r ij f t men: Wordt in andere streken vaak geklaagd over achteruitgang van den wildstand, onze omstreken vormen nog altijd een paradijs voor jachtliefhebbers. Voor liefhebbers zeggen we, want broodjagers vinden hier hun gading niet en juist dat zal er wel toe medewerken om uitroeiing of te groote afneming van het wild te voorkomen. De meeste jachtgronden zijn domeinen, waarop een beperkt aan tal vergunningen worden gegeven, die ingetrokken worden zoodra bet blijkt dat het geschoten wild verkocht wordt. Behalve bazen, patrijzen en korhoen ders, worden ook fazanten en reeën in vrij groot aantal geschoten. De fazanten worden aangefoktde reeën, vroeger zeer zeldzaam, komen in de latere jaren in steeds grooter aantal voor. Dit schrijft men daaraan toe, dat vroeger onze bosschen van dio van Duitschland gescheiden waren door uitgestrekte hei develden, die thans bijna alle met den- neboomen beplant zijn geworden, tenge volge waarvan de reeën van uit Duitsch land herwaarts overkomen. Onder de minder gewenschte gasten in onze jachtvelden behooren de vossen en dassen, waarop steeds ijverig jacht wordt gemaakt. In den laatsten tijd werd ook een paar malen een bert geschoten. Deskun digen vermoeden echter, dat deze dieren vluchtelingen waren uit naburige herten kampen. Ten vorigen jare werd een hert, dat met zijn horens verward ge raakt was in het ijzeren rasterwerk, dat het stationsterrein omgeeft, levend ge vangen. Een raadselachtige ver dwijning. Sedert eenigen tijd wordt vermist de heer L. P. van de Giesen uit GIESEN- NIEUWKERK. Reeds is een belooning vastgesteld voor hem, die inlichtingen kan geven. De redactie der Dordr. Ct. is op on derzoek uitgeweest en zij meldt 14 Dagen geleden kwam de ruim 60- jarige Israëlietische koopman in kaas L. P. van de Giesen uit Giesen-Nieuw- kerk over Dordrecht naar Zwijndrecht, waar hij een bezoek bracht aan Tobias den Iiartog, wien hij vertelde, dat hij naar Oostendam moest naar Jan van Wijk om geld te ontvangen, en vervol gens naar Simon den Hartog, eveneens te Oostendam, voor wien hij een bood schap had. 's Middags omstreeks halt één kwam de heer Van de Giesen, op den bewusten 28en December, te Oostendam aan, waar hij aan de echtgenoote van den hoofd onderwijzer uit Molenaarsgraaf, mej. Punt, die bij haar familie logeerde, vroeg, waar Van Wijk woonde. Deze juffrouw wees den man de een paar huizen ver der liggende woning aan en zag den koopman daar inderdaad binnengaan. Niemand heeft hem die woning zien verlaten, terwijl hij ook verder niet meer op het dorp is gezien. De heer Van de Giesen was weg en bleef weg. Pas Vrij dag middags kwam er een te legram waarin de familie meedeelde, dat de heer Van der Giesen nog altijd niet teruggekeerd was van zijn reis en aan Van Wijk die een winkeltje drijft en het veer op Albiasserdam onderhoudt vroeg, of Van de Giesen niet bij hem was geweest. Dit telegram gebracht door een zoontje van den telegrambe steller zou door Van Wijk zijn ont vangen met de woorden„Wat moet ik daarop antwoordendaar heb je een quitantie". De familie informeerde verder, en Za terdagmiddag kwam de schoonzoon van den vermiste over om met den rijks- en den gemeente-veldwachter een onderzoek ter plaatse in te stellen, dat echter geen resultaat opleverde. Van Wijk moet toen verklaard heb ben, dat de heer Van de Giesen bij hem is geweestdat hij aan hem f 29 heeft betaald, het restant van eene schuld van een goede f 100, waarvan hij de quitantie toonde, en ook dat hij den bewusten Woensdagmiddag te bed heeft gelegen. Ook zou Van de Giesen bij hem een cognacje gedronken hebben. Meer leverde het onderzoek niet op. Hoe de zaak zich heeft toegedragen, kan niemand met zekerheid zeggen, maar algemeen houdt men 't er in Oostendam voer, dat er hier een misdaad in het spel is. Ziedaar allerlei geruchten. Zeker is, dat er bijna niemand op Oostendam is, die Van Wijk niet met een leelijk oog aanziet. Maar niemand kan stellige aanwijzingen doen. Ook de justitie uit Dordrecht is ter plaatse geweest, maar ook zonder resul taat. Zij moet zelfs niet aan een misdaad geloof hechten. Brand te 's-GRAVENHAGE- Vrijdagochtend heeft in Den Haag een brand gewoed, waarvan de gevolgen noodlottig zijn geweest. In de zooge naamde „Roode Poort", in het midden van de Boekhorststraat gelegen, woont aan het einde een behoeftig gezin, dat den kost moet verdieneD door het ver vaardigen en verkoopen van vuurmakers. Omtrent half tien, terwijl de man, Van Ooyen genaamd, reeds afwezig was om met vuurmakers te venten, ontstond brand, vermoedelijk door een te vuur staanden pot met hars, waarin do vlam zou zijn geslagen. De vlam breidde zich zoo snel en hevig uit, dat geen der vele medebewoners van de poort er iets van bemerkte vóór dat de vlammen uit het eene huisje naar buiten sloegen. Wel moet een aan de ovorzijde woon achtige vrouw onraad bespeurd hebben, maar zij zou, door schrik bevangen, de poort zjjn uitgeloopen, zonder aan baar medeburen iets mede te deelen. Op het oogenblik van het uitslaan der vlammen kwam echter juist de op zichter bij de openbare reiniging de poort in en vermoedende of toen vernemende, dat zich in de brandende huisjes mensehen bevonden, trapte hij de deur van het voorste huisje in en stiet toen met den voet op een lichaam, dat bleek te zijn de deerlijk met brandwon den overdekte ongeveer 60-jarige vrouw Van Ooyen. Onmiddellijk werd de vrouw, die nog teekenen van leven gaf, in doeken ge wikkeld en naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. In middels werd in het andere perceel, waar de brand ontstaan was, van Ooyen's 25- a 26-jarige dochter gevon den, eveneens deerlijk gebrand, maar niet in zoo hevige mate als de oude vrouw. Twee knapen, niet tot het ge zin behoorende, doch werkzaam bij het vervaardigen van vuurmakers, waren met lichte brandwonden het huisje uit- geloopeD maar werden achterhaald en evenals de dochter ook naar het zie kenhuis gebracht. Ook de toestand van de dochter is zeer bedenkelijk. De brandweer verscheen spoedig en blusohte met waterleidingstralen het vuur. De snelheid, waarmede het vuur om zich heen gegrepen heeft, laat zich gemakkelijk verklaren door de zeer brandbare stoffeD, die zich in de kleine lage huisjes bevinden, terwijl in een der hoeken van de kamer reeds een hooge stapel afgewerkte vuurmakers lag. DE STORM. Groote ongelukken zijn tot dusverre niet gemeld gelukkig. Een onnoemlijk aantal schoorsteenen zijn in de meeste plaatsen in lagere sfeer gekomen. Tele foon- en telegraafgeleidingen hebben het zwaar te verantwoorden gehad. In eeni- ge plaatsen zeer hoog water, enz. Te Rotterdam heeft het weer ook geducht huisgehouden; ettelijke schoor steenen en dakpannen werden rondom gegooid, schepen van het anker wegge slagen, een in aanbouw zijnd huis met den grond gelijk gemaakt. Een schip persknecht woei van boord en verdronk. Het getij was zeer hoog. Te Haarlem zijn door den storm de in aanbouw zijnde gebouwen van de Electrische trams aan de Leidschevaart totaal vernield. Van het hoofdgebouw staan alleen nog de gevels, Aan de fabriek van de heeren Me- rens, aan het Buiten-Spaarne, kwam de fabrieksschoorsteen omlaag en vernielde de machinerieën. De storm heeft ook in Den Haag, vooral in de buitenwijken, veel schade aangericht. Aan den Scheveningschen weg en in het Van Stolkpark zijn hoornen omge waaid. Met veel geraas stortte omstreeks 4 uur des morgens een groot brok muur van het verbrande gedeelte van de Brood- en Meelfabriek ineen. In de Obrechtstraat is een bleekerswagen met paard en koetsier door een rukwind om geworpen. In het buitenland is men vooral niet verschoond gebleven in het Kanaal heeft het duchtig gespookt. De booten, die Ostende en Folkestone binnen moesten loopen, moesten buiten gaats blijven. De visschersvloot, die ter hoogte van Ramsgate lag, had ijlings de vlucht genomen en een aantal geval len worden reeds vermeld van kleine ongevalletjes met scheepjes, die alleen op de kustplaatsen varen. Bij Chatham is een schip met cement geladen op een bank gezet. Te Sout- hampton zijn talrijke schepen binnen- geloopen om een veilige ankerplaats te vinden. De schipbreuk wordt gemeld van de Cormoran, die op de Noorsche kust gestooten ismeu hoopt nog, dat de bemanning, die uit elf koppen bestond, het lijf heeft kunnen redden. Het weer was er ontzettend. Het Fransche barkschip Clairette is vergaan op Pigeons-eilandende man schap heeft zich op het eiland kunnen redden, doch in het eerste oogenblik kon men ze niet te hulp komende zee was te woest en de reddingbooten zouden bepaald aan splinters zijn ge slagen. In België heeft de wind duchtig ge blazen. Te Heirnesse werd het getim merte boven de eerste verdieping van een huis in aanbouw weggerukt, dege- heele straat was daar bedekt met bouw vallen. Ongelukken kwamen niet voor. Een boom werd te Gent als-het-ware op genomen en elders neergesmakt, in zijn val een houten schutting over een lengte ran 10 mete'r verbrijzelende. Een voor bijganger werd tegen den grond geslin gerd en ernstig verwond. Te Brussel sloeg een vreeseljjke bui op de stad neer. lieer Ilugowaard. D« heer K. Kasperspostbode alhier, is ia gelijke betrekking overgeplaatst naar het kantoor van Beverwijk. Heer Hugowaard. Yoor de opengevallen betrekking van Onderwijzeres aan school no. 1 hebben zich 8 sollicitanten aangemeld, Heer Hugowaard. Als bijzonderheid verdient wel vermelding, dat reeds thans bij een der schapen van de heeren Boekwinkel een lam dartel in de weide rondhuppelt. In het Tweede Blad van dit no., on der de predikbeurten, staat fautief opgegeven, dat Ds. Beekhuis Zon dag 15 Jan. te Anna Paulowna zal optre den. Dien dag 's namiddags 'ivir preekt Ds. De Koe van Den Helder. In het Eriesche dorp JELSUM werd eene koe van den vee houder B. Sinnema door milt zuur aan getast. Op last der politie werd het dier afgemaakt en onder politietoezicht werd het vleesch verbrand. De arbeidersbevolking gispte dit „ver branden" van het kostelijke vleesch en wees er op, dat het vrij wat beter ge weest zou zijn, wanneer het vleesch on der de armste arbeiders was verdeeld. "Welke de gevolgon zouden geweest zijn, wanneer aan den wensch van de arbeiders was voldaan, bleek den vol genden dag een kat, die van het vleesch gegeten had, stierf na enkele uren. Wij durven ons niet verstouten, de diplomatie bij wat ook te vergelijken. Noem ze een vat zonder bodem, een gebouw zonder wanden, een wetenschap zonder beginselen, in één woord, noem ze een duister samenstel van alle mogelijkheden en onmogelijkheden, en nog is in geenendeele eene benaderende definitie van de diplomatie gegeven. Zoo nu en dan wordt het voor hangsel tot al die duistere combinaties een weinig opgeheven en kan men voor een wijle een beperkt deel van die geheimzinnige wereld overzien. Wij herinneren ons allen, dat de keizer van Duitschland op zijne reis naar het Oosten met een anarchisti- schen aanslag werd bedreigd. De hoofdzetel van het complot was in Kaïro. Yandaar zou een anarchist als kellner den tocht van den keizer hebben trachten mede te maken, om dan later in Klein-Azië de gunstige ge legenheid af te wachten om zijn slag te slaan. Het was de Engelsche re geering, die achter dit moorddadig plan kwam, en door de handigheid en be kwaamheid der politie in Egypte de uitvoering nog bijtijds wist te verijdelen. Natuurlijk maakte de beraamde aan slag op het leven van den keizer eenen overweldigenden indruk, die zelfs zoo groot was, dat van het voorge nomen bezoek aan het land der py- ramiden werd afgezien. De arme Khedive had er nog wel zoo op gerekend, om den machtigsten potentaat van Europa door alle mo gelijke oostersche pracht en praal gun stig voor zich te stemmen. Het zou voor den Onderkoning zeker ook een buitenkansje geweest zijn, om door Duitsche vriendschap de Engelsche bemoeizucht te beperken. Ongelukkig voor Egypte had men in Londen dit gevolg van het bezoek des keizers voorzien. Daarom moest de reis van keizer Wilhelm naar Egypte voorko men worden. Het ging natuurlijk volstrekt niet aan, om op eene in het oog vallende wijze den weg des kei-

Schager Courant | 1899 | | pagina 1