Zondag 5 Maart 1899. 43ste Jaargang Ho. 3394. Bit nmcr Bestaat uit twee UaiteB. PoSitiel ovetzicM ier weet. WEGEN VAN VARKENS Wieringen. Langedijk. Iiui{eï)lai)d>el* Nieuws. Alieicci Hiem-, COURANT. Alurttifis- k Liilliiiïlai. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. SSurean: Laau, 1) 4. UilgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W 1\ KE L. Prijs per jaar f 3.Eranco per post f 8.6G, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KKKSTK BLA0. Wegens plaatsgebrek HOOPÜ- ARTIKEL in't volgend nummer. Red. G e in e,e n t e S c h a g e n. 18 e li e ai tl snaiki aisrem. I Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de Baad dier gemeente in zijne vergadering van 24 Februari j. 1. heeft bepaald, dat bij het op de Gemeentewaag, van het gewicht als tarra zal worden afgi trokken .- Beneden de' 75 kilo, l kilo. Van 75 tot en met 124 kilo, 2 125 174 3 175 224 4 225 274 5 275 324 6 en zoo verder voor iedere 50 kilo 1 Voor ander vee en goederen blijft de tarra bepaald op 2 kilo van iedere 100 K.G. Schagen, 3 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BEMAN. De Secretaris, DENIJS. Birmunlandsch Nieuws. Men schrijft ons uit Nieuwe Niedorp: I>e Gebroeders Wilson- In de met eeuwig groen getooide zaal van den heer P. Haringhuizen, goed bezet met een aandachtig publiek, traden Woensdagavond j.1. de zoo wijd vermaarde lieeren Wilson van Hoorn op. Vooral in den laatsten tijd zijn hunne namen sterk op den voorgrond gezet en de loftrompet klonk krachtig wijd en zijd. Geen wonder dus, dat het talrijk publiek, waaronder velen uit andere gemeenten, «en hooge verwachting had. Waar de heeren Wilson een honorarium bediogen, dat niet zoo kinderachtig is te noemen, daar is bat zeker wel geoorloofd, zooals dat eens werd uitgedrukt, „de pince-nez der kritiek wat vaster op den neus te zetten." De Voorzitter: Dames en heeren een wijle aan dacht ali 't u beliefthet woord is aan den Verslaggever. Hm! Hm! Dames en mijneheeren I Mijn verwachting van den avond was, ik geloof in tegenstelling met velen mijner dischgenooten, niet bizonder hoog. Wal dacht ik het puikje van declamatie te zullen bijwonen, maar juist dat puikje stelde ik mij nog voor als iets, waar ik heel goed bij gapen koH. 't Liep anders af, zooals straks zult hooren Ik raapte al wat observatie bij me was, bijeen, en wachtte de dingen, die komen zouden „Gervaise" van Jacq. Normand, kondigde mijnheer Jacobus'Hzijn broer zegt Sjaak) Wilson aan. Mijn eerste indruk was een desillusie, en ik begon met mijn positie als reporter raar te zitten Op sommige woordea een klem, alsof er een molen steen opgegooid werd en anderen zoo zacht en snel glijdend, als belletjes uit een welput, net als bij een ouderwetschen nntslezer. Zou dat dan toch het eigen lijk kunstige voordragen wezen, volgens de kenners? dan zal het lastig voor mij zijn, om er over te oordeelen, dacht ik. Maar de onprettige gewaarwor ding was spoedig voorbij. Toen daar de storm begon te bulderen, de bliksem flitste en het onweer het huisje van Gervaise deed sidderen, begreep ik, dat ik mij toch vergist had. En ik vond het hoe langer hoe mooiernooit was mij de smart van een visschersvrouw, wier man verdrinkt, (iets waar men gewoonlijk met zoo'h lichtheid over hoort of leest) zoo duidelijk en vreeaelijk als bij de schildering van Gervaise. Eb toch vrees ik nog maar weinig te hebben gevoeld van wat daar moet omgaan in een zóó beroerde vrouwenziel. No. 2 was van Johan: „'t Is van belang", door Nolet de Brouwere van Steeland. Een kip ontviel een veer, wat haar bij zichzelf deed zeggen, dat die afgevallen veer aan haar schoonheid niet zou schaden. Een andere kip hoorde die woorden, en hoewel ze „nooit iets van iemand zeggen wou", bracht ze het geval heimelijk aan haar buurvrouw over. Ook deze was een vlijtige correspondente en het gevolg was, dat het heette toen het geval bij alle kippen in de stad de ronde gedaan had, dat vijf kippen om den haan te behagen zich hadden kaal geplukt en tenge volge daarvan doodgevroren waren. Een sprekend gelijkend portret dus van het ensemble der gesprek ken van zoovelen. Juist nu in en buiten Nieuwe Niedorp de kletspraat zoo welig tiert, was deze hennengeschiedenis dubbel aangenaam. Ik moet anders eerlijk bekennen, dat de voordracht mij over het algemeen onvoldaan liet, vooral in het begin wist ik niet waar wij heen moesten. „Noodsein", van Framjois Coppe'e werd hierop door den heer Jacobns W. vertolkt. Een subtiele karakterteekening van den machinist, die, wat er ook van waar zij, in ieder geval in eigen oog juist voelde en zag en diep verongelijkt was. Zwaar vielen de mokerslagen op hen, wier eenig streven is, als er nog gestreefd wordt, eigen genot, een leven zoo prettig en onbezorgd als men zich denken kan. Het is zoo goed, dat er eens duidelijk aan herin nerd wordt, dat eiken dag zooveel dnizender leven in handen is van enkelingen, van wier wil het alhangt of het ledig leven nog langer duren zal. „Siauk" verbeeldde het werk uitmuntend. Doodstil luisterde men naar het boeiend verhaal, zoo innig gevoeld cn helder weêrgegeven. Het is, vind A, niinliik als onmiddellijk na het verdwijnen van den kunstenaar zoo'n oordeelslcven losbarst en men zal hem geloof ik niet aangenaam stemmen door t toonen, dat de indruk nog sneller vergeten da 0U^Een paar'schetsen van een trouwdag", de toebe reidselen! en het feestmaal, van Dr. LanrtHard bracht elk in opgewekte stemming vooral de „banden"—toespraak van oom Ten Holt aan be feestmaal was leuk getypeerd. T,„rillanl (lok „Bij een studentenmaskerade" van Laurillard, eveneens door Johan voorgedragen, ontlokte memgen schaterlach en hoewel enkele malen onze opvattin,, niet stemde, moet toch erkend, dat de heer Joh. verschillende menschentypen komisch en naar '"Na een halfuurtje pauze trad de heer Jucolms IV. op met „'t Geweten» van Tictor Hugo. Ik moot zeggen, dat deze kunstenaar diep voelt en een scherp en helder beeld van zijn subjecten heeft en geeft, maar ik geloof toch, dat hem dit onderwerp, de wroeging van Kaïn, te machtig geweest is. Het publiek luisterde met gespannen aandacht en zelf was ik één en al gehoor, maar toch werd ik niet zoo geboeid, niet zoo ingepakt, als bijvoorbeeld bjj Gervaise's smart of des machinist'» ijzigen haat. Trouwens het was geen gering onderwerp. Men moet al zeer, zeer hoog op de kunstladder staan en een divin begrip h bben van Kains beroering na zijn broedermoord, wil men den altijd vervolgde naar eisch uitbeelden, ook al bracht Victor Hugo de stemming van Kaïn in zoo eenvoudige woorden. Johan vertolkte nu „Of ik het druk heb!" van Eliot Boswel en „De veitrapte pier" van Hetmy. Beiden werden heel goed weergegevenzoowel de omrazendteworden—drukte van menschen, die nooit tijd hebben voor iets werkelijk goeds, die voor geen rede vatbaar zijn, als het ziekelijk medelij van die heele brave menschen, die hun vlooien liever bij de buren brengen, dan dooden, werd ons zeer waar en leuk geteekeud voorgehouden. Het eerste evenwei beter dan het laatste. Verreweg de beste voordracht als zoodanig, d. w. z. de meest zuivere verklanking van een intens voelen, was „Het verhaal vaa een werkman", door d«n heer Jac. j gedicht van A. Belinfante Jr. Ik dacht er heelemaal niet meer aan, dat ik naar een voordracht luisterde. Het was mij, alsof de werkman zelf ons vertelde, waarom hij niet meer dronk. De heele geschiedenis van zijn drinken, zijn diep berouw en droevigen angst voor het leven zijner moeder, was een aangrijpend schoone schildering in helle en zachte kleuren. Een beeld van smart „in puris naturalibua Ja, dat is van alles het best weergegeven. Maar zooals het gewoonljjk gaat, wij maakten onze indrukken weer spoedig effen met het was van pret en leukheid, dat ons door den heer Joh. werd aangeboden bij „Een lastige bezorger", „Niet heel veel noodig" en „Wat het niet en wat het wel was", alle drie van Dr. Laurillard. Gelukkig werden ze komisch goed voorgedragen. De nummers zelf toch zijn juist niet nieuw meer en voornamelijk de beide laatsten ruiken, evenals de koopman, een weinig „duf." De beste indruk,dien ik van den heer Joh. ontving, was bij zijn slotnummer. „Parodie van de overwin tering op Nova Zembla" door Tollens. Eerst de alleraardigste inleiding daartoe en vervolgens de typische en humorieke nabootsing van d« jonge en de oude juffrouw. En de algemeene vroolijkheid bereikte haar toppunt, toen de schoolknaap de eerste tien regels van het gedicht reciteerde. De woorden ratelden hem uit den mond als het vliegerkoord van een haspel. Maar lisdaar kwam een knoop voor. Drie- viermaal op nieuw beginnen mst zoo mogelijk nog grooter snelheid, tot eindelijk, ha 1 daar rolde hij over Castille's rug naar het end. In-komisch was de vertolking zonder eenige opmerking. De heer Joban was dan ook' zoo goed niet, of kjj moest nog een nummertje geven. „Paardengang", het laatste nummer, was weer een juweeltje van voordracht. Levendig reden, draafden, holden en stapten wij met den boer mêe en waren bij het ho-o-o nog lang niet uitgelachen. Het spreekt van zelf, mijnheer de Voorzitter, dat dit mijne persoonlijke beschouwingen zijn, en nog wel zeer beknopt. Meer mag ik echter beleefdheids halve niet van het geduld van de dames en heeren vergen. Ik heb gezegd! De heer W. C. Visser, voorz.van „IJs- en Volks vermaak" bracht in zijD sluitingswoord als tolk van allen hulde en hartelijken dank aan de heeren Wilson, die zoo goed het aangename aan het nuttige wisten te verbinden. Vooral op het nuttige wees de heer Visser. Te halftwaalf ruim ging daarop elk opgewekt naar huis. In het locaal van den heer W. Fijnheer te Lutje winkel hield de heer H. van der Meer van Amsterdam Donderdag den 2 Maart eene lezing over Amerika en de nieuwe Hollandsche Kolonie „Nederland" in Zuid-Oost-Texas voor een dertigtal belangstellenden. Kwam in de lezing veel voor, wat reeds vroeger door de heeren Kuipers, Stapel en Wiegel is medegedeeld, toch was 't de moeite waard den heer Yan der Meer te hooren en de meesten zullen dan ook met genoegen zijn rede hebben aangehoord. Natuurlijk was het doel te wijzen op de vooruitzichten in Ame rika voor hen, die hier achteruitgaan, en daarbij haalde hij de getuigenissen aan van geloofwaardige mannen, als Ds. Bechthold, den heer Yan 't Lindenhout en Dr. A. Kuiper, die van meening zijn, dat Amerika voor den landbouwer, die werken wil, veel vóór heeft boven ons land, zooals het thans is. Hij gaf een beschrijving van de uitgestrektheid van Amerika en den staat Texas en vergeleek die, ook wat de bevolking betreft, met Europa eD Nederland. De Yereenigde Staten zijn grooter dan alle Europeesche landen samen en tellen slechts 72 millioen inwoners, dus kunnen, om dezelfde bevolkingsdichtheid van Europa te bereiken, nog 300 millioen menschen opnemen, terwijl de staat Texas 22 maal zoo groot is als Nederland. In zes opzichten achtte hij Amerika voor den landbouwer beter dan Neder land, namelijk1. er is meer ruimte en overvloed van vruchtbaar land, 2. het land is er goedkoop en kost minder om 't in eigendom te krijgen, dan hier aan buur, 3. do belasting is er zeer wering, 4. er is geen gedwongen mili taire dienst, 5. er zijn uitstekende ver keersmiddelen en 6. geen stauden. Van de kolonie „Nederland", die een paar jaren geleden nog niet bestond, en die ontstaan is in een door den zeer bekwa men landbouwer den heer A. Kuipers, uitgezochte streek, deelde hij veel goeds mede, zoowel wat de vruchtbaarheid van den grond en 't leven der kolonis ten, als den gezondheidstoestand betreft. Hij gaf iedereen den raad een ernstig onderzoek in te stellen en niet met emigreeren te wachten tot 't te laat is. Gehuwden moeten het doen in 't belang hunner kinderen, zoo zij hier onder zorgen gebukt gaan, en ongehuwden om fortuin te maken, want daarvan kan men zoo goed als zeker zijn. In Amerika wordt een boerenknecht boer en eigenaar van land, terwijl hier de boeren achter uitgaan en knecht worden. Daarom was de welgemeende raad ten slotte Verplaatst u, gij boeren, die over 3 a 4- duizend gulden te beschikken hebt, welke som hier weinig beteekent, en koopt daarvoor best land in Amerika voor f 125 per bunder. Het teeken der Drey- fusards. Uit AMSTERDAM schrijft men Het is nog niet algemeen bekend, dat hot herkenningsteeken der Dreyfusards een voorwerpje van Nederlandsch maak sel is. De dochters van den heer Yves Guyot, een warm Dreyfusard, ontdekten tij dens haar verblijf hier ter stede, eenige maanden gelegen, bij een onzer goud- smids in de Kalverstraat een klein gou den medaillon, bestemd om aaD horloge ketting of armband gedragen te worden, met de woorden „J'accusa" buitenop en een miniatuur portret van Emile Zola bevattend. Het kleinood beviel zóó, dat de heer Guyot er een aan mevrouw Zola ten geschenke wilde zenden, welke eer ech ter de Amsterdamsche goudsmid voor zichzelven behield. Mevrouw Zola was ten hoogste ingenomen met het sieraad je en wilde er aanstonds méér hebben om aan hare vrienden en vriendinnen, die haar in de moeilijke dagen ter zijde gestaan hadden, ter herinneriug te geven. Sedert is het medaillon te Parijs het herkenningsteeken der Dreyfusards ge worden. De goudsmid heeft al aan hon derden aanvragen moeten voldoen. De heer S. de -Jongh te Stom- petoren bij Alkmaar is benoemd tot algemeen-voorzitter van de Pachtcom- missiën in Noord-Holland, wegens het bedanken als zoodanig van den heer J. L. 2. Gronem.an te Wieringerwaard, zoodat de leden der Pachtcommissiën in Noord-Holland, behalve bovenge noemde, zijn de heerenC de Jong te Hoogcarspel, J. Koopman te Beem- ster, Jb. Swan te Dirkshorn en J. Wil schut te Jisp, terwijl algemeen-secreta ris-penningmeester is de heer P. BuisJz. te Schagen. TWEEDE KAMER, De eerste lezing van het revisie-ont werp Harte c, s. is afgeloopen de stem ming heeft plaats a. s. Woensdag, des middags 2 ure. In de omstreken van BREDA wordt thans een levendige handel gedreven in tamme konijnen. Geen dorp zoo klein, of men legt zich op de konijnenfokkerij toe. Door han delaars en opkoopers worden vrij goede prijzen besteed. Men betaalt voor prima groote konijnen f 0.80 a f 1.20, kleine re f 0.40 b, f 0.80 per stuk. Te St. Willebrord, een klein dorpje, onder de gemeente Etten gelegen, heeft men zelfs een export-slachterij voor konijnen. Jaar lijks wordt het vleesch van duizenden konijnen naar België en, in ijs verpakt, ook naar Engeland verzonden. De vellen blijven hier in het land voor de bont en pelterijfabrieken. (N. B. C.) Wieringen. Woensdag 1 Maart werd ten huize van den heer S. A.. Klein te Stroe aan besteed het maken van een landbou werswoning voor den heer Klein. De volgende inschrjjvingsbiljetten wa ren ingekomen 1. de heer N. J. Poel voor f 3540.2 de heer J. Hegeman voor f 3475.88.3 de heer W. Hermans voor f 2960. Aan den laagsten inschrijver gegund. J.1. Dinsdagavond, 's avonds half acht uur, trad in de groote kerk alhier voor de afdeeling Wieringen van den Ned. Protestantenbond als spre ker op de heer Ds. Wiersma van de Smilde. Een talrijke schare vulde het kerkge bouw, om haar ouden leeraar nogmaals te hooren spreken. De heer Wiersma, don kansel be tredende, voelde zich verblijd een woord tot allen te mogen spreken.Spreker deelde mede, dat hij,toen hij van den bond de uitnoodigirg ontving om op te treden, geen oogenblik had geaarzeld en direct de uitnoodiging aangenomen had. Op zeer duidelijke wijze schetste spre ker het onderscheid tusschen de ortho doxe en de moderne richting, en ook de wijze hoe men Godsdienst hield. Met zeer veel aandacht werd de spreker ge volgd. Na afloop sprak de heer Wiersma den leden van den bond op de bovenzaal der Herv, Kerk nog eeni ge woorden toe, en de voorzitter van den bond dankte den heer Wiersma voor zijn leerrijk onderhoud en hoopte dat hij een volgenden keer nogmaals zou optreden. D r. D. B a x. te W ier i n- gerwaard is aan de Universiteit te Koningsbergen (Duitschland) gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. 5£ype. Yoor de vacante betrekking van brievengaarder te Oude- sluis hebben zich slechts twee sollicitan ten aangemeld. Voordracht voor onder- wijzeres aan de openbare school te tJroek op Langendijk: 1. Mej. Swaanswijk te Haarlem. 2. C. M. S. van Bochove te Oud- [Beierland. 3. 8. Kemp te Dokkum. Het herhalingsonderwijs heeft te Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk en St. Pancras met het be gin van Lentemaand weder opgehouden. Dat een regeling van dit onderwijs van Regeeringswege noodzakelijk is, blijkt ook in deze streek. Hoezeer nog door velen het herhalingsonderwijs als inhalingson- derwijs wordt beschouwd, blijkt wel hier uit, dat vele leerlingen lang niet de hoogste klasse van de lagere school heb ben bereikt. Onder de 13 leerlingen der herhalingsschool te St Pancras wa ren er, die op de lagere niet verder wa ren gekomen dan tot het derde leerjaar. Te Broek op Langendijk was tot tweemaal toe door den gemeenteraad af wijzend beschikt op het verzoek van ouders van 16 leerlingen om herhalings onderwijs. Daar de Ged. St. van N.~ Holland geen termen vonden om tus- schenbeide te komen, heeft het hoofd der openbare school voor eigen rekening aan deze leerlingen herhalingsonderwijs gegeven. Dinsdagavond 11. werd in het lokaal van den heer P. Yet te Hroek op Liangfendij U de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de aldaar gevestigde Landbouw- en Handelsvereeniging. Uit het verslag van den secretaris, den heer A Dirkmaat, bleek, dat de veree- niging in het afgeloopen jaar veel in het belang van de bouwers heeft gedaan, getuige o a. de afschaffing der overtallen in den groentenhandel en de verdelging van een 20000 a 30000-tal ratten, twee zaken van zeer veel belang. Door de oprichting van de vereeniging „Nieuw Leven" te Heer Hugo waard en van eene plaatselijke vereeniging te Hensbroek is 't ledental eenigszins achteruitgegaan, doch bedraagt toch nog omstreeks 600. Uit de rekening van den penning meester, den heer D. Wagenaar, bleek, dat de uitgaven de ontvangsten met f 114.hadden overschreden. Het is echter voor een zoo groot aantal leden niet zulk een groote opoffering dit tekort door een bijzondere bijdrage van gemid deld 19 cent per lid te dekken. Wan neer men in aanmerking neemt, dat en kel door het coöperatief aanschaffen van rattenklemmen de vereenigiDg zich om streeks f 500 heeft bevoordeeld, kan tegen deze afzonderlijke bijdrage geen bezwaar bestaan. Nu kwam aan de orde de bespreking van wijzigingen in de statuten, welke noodzakelijk zijn, doordat de Vereeni ging tengevolge van splitsing in af deelingen er heel anders gaat uitzien. De 8 afdeelingen, waar uit de vereeniging na goedkeu ring der gewijzigde statuten voorloopig zal bestaan, zijn: Broek, Zuid-Schar woude, Noord-Scharwoudo, Oudkars pel, Sint Pankras, Koedijk, Warrnen- huizen en Harenkarspel. Het Hoofd bestuur zal bestaan uit 11 leden, waarvan 4 uit de afdeeling Broek als zetel der vereeniging en één uit elk der andere afdeelingen. Voorzitter en Secretaris moeten zijn twee der 4 leden van Broek. De contributie blijft op 50 cent. De leden zijn verplicht, zomeraardap- pelen, bosuien, bloemkool en wortelen op een der markten te verkoopen, zon der toetallen. Aan de verschillende gemeente- en polderbesturen zal worden verzocht in den aanstaanden zomerweder maatregelen te nemen tegen de rattenplaag door op het dooden van elke rat eene premie van 10 cent te stellen. Ook zal aan het gemeentebestuur van Broek een adres worden gericht met verzoek om verbetering te brengen in de vaart van Zuid—Scharwoude naar de Groentenmarkt te Broek. Vervolgens kwam ter sprake een adres aan den Raad van Administratie der Holl. Spoor. Aanzienlijk zijn de nadee- len door bouwers, maar vooral door koop lieden ondervonden tengevolge van gebrek aan open waggons in den bloemkooltijd. Nu zal aan genoemden Raad worden verzocht zooveel mogelijk in de behoefte dienaangaande te voorzien. Alsnu werd gesproken over de aan schaffing van aan den Langedijk niet geteeld wordende zaaizaden, hoofdzakelijk van reuzonbloemkoolzaad. De ondervin ding heeft geleerd, dat men bij geen enkelen zaadhandelaar in ons land ver zekerd is van goede resultaten met dit zaad. Nu werd er zelfs gesproken van het zenden van een paar bouwers naar Italië, het land van het reuzenbloem- koolzaad. Zoover kwam het echter niet. Wel werd besloten voor rekening der Vereeniging bij een teler 100 kilogram te bestellen, met kleine hoeveelheden hiervan de proef te nemen en 't accoord zoodanig te maken, dat het zaad wordt teruggezonden wanneer de proef niet naar wensch slaagt. Nog werden bij acclamatie de Voor zitter (de heer C. Wagenaar) en de se cretaris benoemd als afgevaardigden naar de op 5 April te Utrecht te houden ver gadering, waartoe het initiatief is geno men door het Comité, dat zich te Bos koop heeft gevormd met bet doel maat regelen te nemen tegen de belemmering van den invoer van tuinbouwproducten in Duitschland. Dat de Langedijker bouwers deze zaak beschouwen als eene van zeer veel gewicht, bleek wel hieruit, dat verschei dene der aanwezigen het voornemen te kennen gaven om ook die vergadering te bezoeken. Nadat nog was medegedeeld, dat het oude bestuur aanblijft tot op de ge wijzigde statuten de koninklijke bewil liging was ontvangen, werd de vergade ring, welke om 6 uur was begonnen, tegen middernacht gesloten. De geschiedenis is de leermeesteres der volken. Zeker, daar is veel waars in dit gevleugeld woord, doch dit is ook waar, dat er volken gevonden worden, die noch uit de geschiedenis, noch uit hun eigen verleden eenige leeringen putten. Voor hen bestaat noch wat was, noch wat is, noch wat wezen zal. Zij zijn alleen consequent in hunne incon- sequentiés. Een treffend voorbeeld daar van levert „de groote natie". Het „leve deze of gene" werd steeds binnen kor ten tijd vervangen door „weg met hem of haar", om kort daarop weder plaats te maken voor nieuwe tegengestelde leu zen. Gaan wij in korte trekken na, wat de openbare meening alzoo na 1870 tot lijfspreuk aannam, dan komt men tot wonderlijke tegenstrijdigheden. In 1870 was het: Leve de grondwet! Leve de keizerlijke dynastieLeve het plebiscietA Berlin Weg met het kei zerrijk Leve de Republiek, Leve Frochu Weg met Frochu! Leve Bazaine Weg met den verrader Leve de Commune Leve Gambetta In '71. Leve ThiersWeg met Gam-

Schager Courant | 1899 | | pagina 1