INGEZONDEN. TLaatselijk nieuws. Harenkarspel. geen toegang zoudea hebben tot de pause I Jaarlijksche Alg e m e e n e VergadI e- l"l i i. i ring der Groentenfereeniging DeNiedorper Kogge lijke paleizen,enz., indien in beginsel ware gelfoadeil den 9den >faari 1899 by den heer C. aangenomen,dat deze plaatsen onder een Kieft te winkel anderen souverein stonden. Geen wetgever toch zal ooit voorschrijven, dat 's lands ambtenaren hunne bevoegdheid niet mo gen uitbreiden tot buiten de grenzen des lands. De Italiaansche eenheid kan van haar standpunt ook het beginsel der pauselijke souvereiniteit niet erkennen, vandaar, dat ze zich niet op een Congres kan laten vertegenwoordigen waar ook de afgezant des pausen zitting heeft. Wij zjjn met vele anderen nieuwsgierig, hoe deze kwestie zal worden opgelost. Enge land heeft in deze beslist de zijde van Italië gekozen, door te verklaren, dat zijn deelname afhankelijk van die van Italië zal zijn. Het lijkt wel, dat, hoe meer de verwijdering tusschen Enge land en Frankrijk toeneemt, hoe inniger de verstandhouding tusschen Engeland en Italië wordt. Verwonderlijk is het, dat de Kanaalmogendheden thans kibbelen over afgedane zaken. De kwestie van Maskate scheen zoo mooi geschikt. Na het krachtig vertoog van Engeland en de daaropvolgende terugtrekking van Frankrijk scheen de zaak afgeloopen. Ongelukkig wilden de kamers in bei de landen meer van de geschiedenis weten, zoodat de ministers van buiten- landsche zaken gedwongen waren eene nadere verklaring van de regeling te geven. En wat zei nu de heer Delcassé in deFransche kamer? „Wij hebben", zeide de minister „ons over het optreden van de Engelsche ambtenaren beklaagd en de Engelsche regeering heeft daarop haar oprecht leedwezen over het ge beurde uitgesproken." En in het Engelsche Lagerhuis sprak de heer Broderick, namens de Engelsche regeering: „Wij keurden het optreden van onzen agent niet af en konden dit niet doen, daar hij geheel op ons bevel handelde." In deze verklaringen ligt eene wonder lijke tegenstrijdigheid. Het spreekt van zelf, dat men aan beide zijden met deze in- en toelichtingen niet vol daan is, waardoor de afgeloopen zaak plotseling een scherp karakter heeft aan genomen. Het is voor de vele hangende geschilpunten tusschen Engeland en Frank rijk te betreuren, dat de Fransche ministe ries algemeen zulk een korten levensduur hebben. Nauwelijks zijn de ministers van koloniën en buitenlandsche zaken goed op de hoogte, of ze worden door andere heeren vervangen, die zich dan weer opnieuw in de zaken moeten in werken. De koloniën baren Frankrijk veel zorg, evenals zij dit ook steeds den buurman over de Pyreneën hebben gedaan. Daar zal echter weldra de koloniale zorg tot het verledene behooren. De heer Silveda, die van Sagasta de poli tieke erfenis in Spanje heeft overgeno men, zal de Cortes een tweetal belang rijke wetsvoorstellen ter goedkeuring aanbieden Het eerste is, om de pensioenen, die de oud-ministers tot nog toe ont vingen, te doen ophouden, wat met het oog op de financiën des lands,vier vijfden van alle inkomsten worden voor de betaling der rente geëiscbt, zeker wel gewenscht is. Het tweede voorstel behelst, om aan Duitschland de rest der koloniën, zijnde de Carolinen, Palao-eilanden en Maria- nen, te verkoopen! Dat is het einde van een rijk, waar van eenmaal gezegd werd, dat binnen zijne grenzen de zon niet onderging! (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur! Yergun mij s. v. p. voor het laatst nog een klein plaatsje in uw blad van Zon dag 12 Maart '99. Reeds lang vóór de eerste steen ge legd was aan de straat der N. Laagzijde had de heer Bak zijn belofte gedaan op de vergadering in Januari '98 ingetrokken die belofte wordt dan ook niet tegengesprokenmaar wij waren zoo naïef om te denken, dat hij bij 't ondervinden van het genot, dat de be strating ons schenkt, nog wel tot ande re inzichten zou komen. Hierin hebben wij ons vergist. De heer Bak is niet alleen verantwoordelijk voor een ge deeltelijk te kort en hij wordt dan ook niet gedwongen. Wij accepteeren het nu niet meer, zijn bijdrage, want het is op andere wijze reeds gevonden. Wij laten nu de kwestie rusten en Bak houdt f5.in zijn zak. U, Mjjnheer de Red., dankend voor de opname, teekenen wij, achtend, UEd. Dien. C. A. Bijpost C. s. Binnenlandsch Nieuws. Het jongvee van den land- man G. Veldman Gz. te Nieuwe JNieclorp loopt reeds in het land. Of het tegenwoordig heerlijk grazen zal, is een tweede. Het stemt tenminste nog niet voorja rig, als men die beesten ziet en daarbij de handen tegen de ooren houdt omdat de vinnige Maartkoude zoo kittelt. Tt lid van het Bestuur van Het Koegras is herkozen de heer P. Loopujjt te Schiedam. De vergadering, te 2 nar uitgeschreven, werd om half drie ongeveer geopend door den Voorzitter der Vereeniging, den heer d. Kuilman, met de aanwezigen, een veertigtal ruim, welkom te heeten en de mede deel ing, dat, zoo het verplichting was een jaat ver slag uit te brengen, dit dan zou getuigen van eene zeer vruchtbare werkzaamheid, vooral wat de gehouden markt betreft. Hij hoopte, dat de te houdeu beraad slagingen met kalmte zouden plaats hebben en strekken om den bloei der Vereeniging te bevorderen. Da notulen werden, doordat de le Secretaris, de heer J, G. vau Eden, nog niet aanwezig was, gelezen door den 2den Secretaris, den heer K. Breehaart Jz, en nadat de Voorzitter een hartelijk woord van dank voor 't stellen ervan en 't lezen had gesproken, door de vergadering goedgekeurd. Tot leden van 't Hoofd bestuur werden gekozen de heeren D. Kuilman, P. Koopman eo K. Vries, in de plaats vaa de heeren D. Kuilman, die herkiesbaar was, en J. Koomen Hz en W. C. Visser, die niet herkiesbaar waren. De rekening over 1898 werd nagezien door de heeren D. Breebaart Kz S. Rentenaar en H. v. Heerikhuizen, waarna de laatste aan de vorgadering mededeelde, dat alles in orde was bevonden, waarna den pennicgm., den heer J. Porte, een woord van dank werd gebracht, waarmede de vergadering instemde. De ontvangsten hebben bedragen contribntie van 337 leden a 50 cents f168 50, de uitgaven f 243 55', zoodat er een nadeelig saldo is van f 75 05®. Door den heer Van Eden werd omtrent de rekening een en ander betreffende de markt medegedeeld, waaruit bleek, dat de eerste maand bij den penningmeester is gestort f 32 26, doch de twee volgende maanden van den penningmeester is ontvangen f 25.73' en 1' 20 47, dns samen f 46.20', zoodat de markt aan de Vereen, heeft gekost f 13.94'. Hier staat evenwel tegenover, dat de Vereeniging in het bezit is gekomen van voorwerpen als bascule, zakken, enz., ter waarde van ongeveer f 30.waardoor het nadeel wordt opge heven. Door de heeren J. L. Strijbis, W. C. V^jser, H. van Heerikhuizen, P. Vries en G. de Leeuw werden mededeelingen gedaan van de resultaten, die de aanwending van den door de Vereen, verstrekten kunstmest heeft opgeleverd. De heer J. Porte, landbouwonderwyzer, nam op zich de genomen proeven verder aan een onderzoek te onderwerpen. Het voorstel der afdeeling LutjewinkelWeere, luidende De loden eener Afdeeling betalen hunne jaarlijksche bijdragen aan den Afdeelings-penuing- meester die daarvan een door de Algemeene Vergadering te bepalen deel aan den Algemeenen penningmeester afdraagt, werd na eenige toelichting en bespreking aangenomen, zoodat het betalen van contributie aau de Vereeniging en daarenboven ook nog aan de afdeeling, dat is aan twee penningmeesters, vervangen is door ééne betaling aan den afdeelings -penningmeester. Een voorstel van het Hoofdbestuur, dat de leden van de „Niedorper Kogge" zich verbinden, voortaan, in navolging van hetgeen o.a. plaats heeft te Broek op Langendijk, uitsluitend per 100 stnks te verkoopen: alle koolsoorten en andere groenten, welke bij getal worden verkocht, met uitzoudering van losse wortelen, welke per 1000 stuks of per 50 K.G. worden verhandeld; de leden verbinden zich voorts, om uien en aardappelen uitsluitend te verkoopen per gewichts- hoeveelheid en weluien per 50 K G. en aardappelen per 17'/2 of 35 K.G., werd toegelicht en krachtig verdedigd door den heer Wagenaar van Broek op L., die tevens aangaf, hoe men te Langendijk tot de afschaffing der overtalleu was gekomen in navolging van Loosduinen, waar ze 5 jaren geleden waren afgeschaft. De heer W. 0. Visser stelde als amendement voor,in het voorstel in te lasschen de woorden op de markt, zoodat de zinsnede luidtde leden verbinden zich om uien en aardappelen uitsluitend op de markt te verkoopen per gewichtshoeveelheid enz., zoodat ze buiten de markt vrijblijven in de wijze van verkoop. Het werd door verschillende personen bestreden en er werd op gewezen, dat 't wenschelijk zal zijn, als eenmaal alles per gewicht verkocht wordt. In stamming gebracht, werd 't amendement aangenomen met 25 tegen 17 stemmen, De heer D. Stunrman achtte 't wenschelijk, de 17'/jeB 35 K.G. te brengen op 25 en 50 K Gwaarmede het Hoofdbestuur wel rekeniHg zal honden en werd 't voorstel daarna, zooals 't geamendeerd was, aangenomen. Het voorstel van't Hoofdbestuur,de aardappelmarkt in 1899 te houden bij het station te Noord-Schar- woude, werd aangenomen, nadat was medegedeeld, dat volgens de statuten iedere afdeeling een markt kan oprichten in overleg met 't Hoofdbestuur. De mogelijkheid, dat te Nieuwe Niedorp, Winkel en Lutjewinkel dus een markt zal komen, is door de aanneming van 't vosrstel niet uitgesloten eu het Hoofdbestuur alsmede de afdeelingen zullen den wenk in acht nemen, die gegeven werd, namelijk, dat de gelegenheid om de producten dichtbij van de hand te zetten, den verbouw zal doen toenemen. Aangenomen werden vervolgens de voorstellen van 't Hoofdbestuur: betreffende 't vaststellen der bijdrage, bedoeld in art. 21 der statuten, voor 1899 op '/s van den verkoop; 't machtigen van 't Hoofdbestuur tot 't benoemen van een practisch adviseur in zake groententeelt en daartoe eeu bedrag van ten hoogste f 25.'s jaars beschikbaar te stellen; 't machtigen van 't Hoofdbestuur, om onder leiding van dien adviseur proeven te nemen in zake groententeelt en daartoe over 1899 beschikbaar te stellen hoogstens f 50. Bij de rondvraag werd gewezen op 't lid-zijn der Vereeniging van een geheele corporatie, als „Nieuw Leven" te Heer Hugowaard en de vereeniging te Waarland, en gevraagd of dit niet een bevoorrechting was dier vereeuigingen tegenover de leden van N. K. Er werd op geantwoord, dat zulks 't geval niet was; dat 't markten der leden dier vereeuigingen ten bate kwam van de vereeniging N. K. eD zij met hun allen maar één stem kunnen uitbrengen, waar een afdeeling van 40 leden 40 maal zooveel heeft in te brengen. Ook werd vanwege „Nieuw Leven" gevraagd, of een keurmeester zal worden aangesteld, die verstand heeft van roode kool, savoye-kool eu bloemkool, en door den Voorzitter werd gezegd, dat er op gelet zal worden. Naar aanleiding vau een wenk, gegeven door den heer Van der Goes, om aan verschillende landbouw- vereenigingen een schrijven te richten, ten einde een groote vereeniging tot stand te brengen, die met kracht voor land- en tuinbouwbelangen kan opkomen, werd gewezen op de vergadering, die den öden April te Utrecht zal gehouden worden en aan 't Hoofdbestuur opgedragen de vereen, door een paar leden op die vergadering te doen vertegenwoordigen. Na mededeeling van een ingekomen schrijven, betreffende 't slichten van een veilingsgebouw voor groenten te Amsterdam, en de opdracht aan 't Hoofd bestuur, daaraan adhesie te betuigen, sloot de Voorzitter de vergadering met dank te zeggen aan de leden voor hunne medewerking en de kalme wijze, waarop de beraadslagingen door hen waren gehouden, 't Getal opgekomenen, zeide hij, is wel niet groot, maar wat ontbrak aan kwantiteit, is vergoed door kwaliteit. Op den eersten P a a s c fa- dag zal een café-chantant-gezelschap onder directie van den heer De Proomen optreden in de zaal van den heer J. Boon te Wieringerwaard. Als een bewijs, hoe ge- schikt 't land in deze omgeving is voor den groentenbouw, deelt men ons mede uit Winkel, dat op 5 garzen, verhuurd door den heer C. Koomen voor koolveld aan den heer A. Slooves Kz. te Winkel, na aftrek van alle kosten f 466 zuivere winst is behaald en ook, dat de heer P. Slooves van de 15 snees of 11/i gras voor f '200 aan kool heeft verkocht. Met zulke uitkomsten voor oogen zullen zeker velen lust krijgen in 't verbouwen van kool en wel te meer, omdat die cultuur krachtig za) meewerken tot 't ontstaan van een markt of markten aan de tramlijn. Hoe dichterbij de waren toch van de hand gezet kunnen worden, hoe beter. Men verzoekt ons plaatsing voor de volgei.de circulaire, die eerstdaags in de gemeente Winkel zal verspreid worden. Ter bevordering der goede zaak voldoen wy gaarne aan dat verzoek en hopen, dat de plaatsing in ons blad mede moge leiden tot het doel, door 't comité beoogd, namelijk 't mild vloeien van bijdragen. Ingezetenen der gemeente Winkel 1 Na rijp en ernstig beraad heeft zich alhier een Comité gevormd, 't welk zich ten doel stelt, om behoeftige z eken te steunen door 't verleenen van bijstand, bestaande in versterkend voedsel, levensmiddelen, enz., maar beslist niet in geld Wijl onze aldeeling van Het Witte Kruis wegens financiëele bezwaren niet in staat is, op dit gebied vooralsnog iets te doen, wenscht het Comité deze zaak ter hand te nemen, in de hoop hierin krachtig te worden gesteund door uwe milde jaarlijksche bijdragen. Och, wij weten het immers I Ziek zyn is treurig, maar ziek zijn en arm zijn is dubbel treurig. En daar zijn zoovele behoeften, waarin door de burgerlijke en kerkelijke armbesturen onmogelijk kan worden voorzien. Laat ons beproeven, of wij met vereende krachten het zonnetje van moed en hoop in de huizen van zorg en bekommering kunnen doen schijnen I Helpt ons dus, om zoo mogelijk, het leed van die arme zieken te verzachten en misschien een enkele maal de ouders voor het verlies van hun kind, of de kinderen voor het verlies van een der ouders te vrijwaren! Een ieder zegge ons een bijdrage toe uit een medelijdend hart 1 Niet alleen bijdragen van hoofden van gezinnen, maar ook die van de andere huisgenooten zullen door het Comité gaarne worden ontvangen Elke, ook do kleinste bijdrage is welkom. De inning der toegezegde gelden zal plaats hebben in de maand September van elk jaar. Het Comité stelt zich voor, éénmaal in het jaar aan belang stellenden rekening en verantwoording te doen van de verrichte werkzaamheden. Leden van het Comité zijn de heeren: A. J. ONNEKES, Voorzitter. J. KOOMEN Hz., Secretaris. W. MELCHIOR, Penningm. J. H. BERGMAN. K. KNECHT. G. R. A. MEIJER. Winkel, Maart 1899 Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Dinsdag 7 Maart 1899, in. 2 ure. Aanwezig alle leden. Vooriitter de EdelAchtb. heer l. C. Kolff, Burgem. Na opening door den voorzitter worden door den secretaris, den heer Poel, de notulen der vorige vergadering gelezen en vervolgens door den raad zonder op- of aanmerkingen gearresteerd. 1. Op voorstel van B. en W. wordt door den raad afwijzend beschikt op de rcclamea van de heere» A. Kraan en G. Mul. Geheele ontheffing wordt verleend aan den heer C. Annes voor hondenbelasting, daar gebleken is, dat Annes geen hond bezit, en aan den heer T. Duinker voor Hoofd. Omslag wegens vertrek naar elders. 2. Wordt mededeeling gedaan, dat de verpachting van gemeente-eigendommen heeft opgebracht f 153 45. Dit bedrag is, zegt voorzitter, ongeveer f5.—minder dan 't vorige jaar, doch thans zijn de huurders verplicht, de slooten, greppeL enz. te onderhonden, hetwelk verleden jaar ten koste der gemeente kwam. 3. Voorzitter deelt mede, dat de vergoeding voor 't lager onderwijs f 33.33 minder zal zijn, daar dit bedrag verleden jaar te veel is uitgekeerd. 4' Wordt gelezen een missive van heeren Ged St. dato 4 Febr. 1899, waarin mededeeling wordt gedaan, dat de uitkeeriug overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Mei 1897 Staatsbl. No. 156, over 1898 be draagt f 4257 64' en overeenkomstig art. 10 der zelfde wet f 350. Samen f 4607 64' Hierop was reeds uitgekeerd een som van f 4036 Zoodat de gem, nog te vorderen had f 571.64' Welk bedrag door den heer Betaalmeester te Am sterdam aan den gemeente-ontvanger is uitgekeerd. 5. Was ingekomen een missive van den heer Commissaris der Koningin, inhoudende de mededeeling, dat eervol ontslag is verleend aan den gemeente veldwachter T. Duinker, wegens diens benoeming tot portier op 's Rijkswerf te Willemsoord. 6. Deelt de voorz. mede een schrijven van heeren Ged St., waarbij den raad in overweging wordt gegeven, de nieuwe regelingen tot heffing van den hoofdelijken omslag en de schoolgelden in deze gemeente tijdig bij de regeering in te dienen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. 7. Ingekomen waren de volgende reclames; 1, Mej, de Wsd. Jurrien Koster. 2. Mej. de Wed G. Waal. 3. de heer j. J. Tijsen. 4. de heer A. Kaptein. 5. de heer C. J. van Kelckhoven. Allen verzochten in de plaatselijke belasting te worden verlaagd. De raad besluit, om bovengenoemde reclames te stellen in handen van B. en Wwelke een nader onderzoek kunnen instellen om in de eerstkomende vergadering dan wederom te worden behandeld. 9. Is aan de orde een verzoekschrift van de heeren J. B. Berkemeier en J. \V. Rasch. Genoemde heeren geven te kennen, dat tusschen hunne huizen een groote put is, welke zeer noodig gereinigd moet worden naar hunne meening is die put het eigendbm van de gemeente. Men heeft hierover verschillende denkbeelden en wordt besloten, eerst een onderzoek in te stellen of die put aan de ge meente behoort of aau het Heemraadschap. LO. Worden ter tafel gebracht de maandstaten van December 1898 en Januari 1899 der Zeegras exploitatie. Volgens de staten heeft de exploitatie gedurende die twee maanden een groote hoeveelheid zeegras verkocht. 11. Volgens art. 25 der Kieswet worden op de kiezerslijsten voor 1899 6 personen geschrapt. 12. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, om om de begraafplaats te Hippolytushoef een ijzeren hek te maken, even hooger dan 't bestaande houten,en tevens om het oude hek te plaatsen om de begraafplaats te Oosterland. De Raad is van oordeel, dat zulk een hek Dogal wal kosten zal en zag dit voorstel liever op een lateren tijd ter vergadering, om reden men dit jaar geld genoeg moet besteden aan de wegen. Wordt besloten, dit plan uit te stellen. 13. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1898. Na vooileziug door den voorzitter wordt dit met algemeene stemmen vastgesteld. Bij de gewone rondvraag vraagt do heer Knut, of het grasgewas aan den weg van de brievenbus te Stroe tot Smerop al verpacht was; daar dit niet het geval was, wordt door den heer Knut iemand voorgesteld, die dat wilde pachten. Naden Raad^ehoord te hebben wordt deheerKuut gemachtigd het te verhuren aan Sieuwert Klein, met die voorwaarde, dat de greppels door hem worden schoongehouden. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Den 4 Mei a. s. hoopt de heer P. E. C. Melchiorhoofd der school te Oudeslui», zijn 25-jarige werk zaamheid als zoodanig te herdenken. Alspredikant bij de Ge reformeerde Gemeente te 13roeli op lAang-eEtdijli is beroepen Ds. B. Wielenga te Kampen. Benoemd tot onderwijze- res aan de Openbare school te Uroek op Langendjjk Mej. J. B. Swaanswijk te Haarlem. -Dinsdag en Woensdag had in het caló van den lieer De Vries, te ZUiD- SCHARWOUDE de aangekondigde tentoon stelling plaats van de vruchten van den cur sus in het hout- en martnerschilderen, dezen wir.ter te Behagen gehouden. Er waren hier voor 1(5 inzenders. Do jury weid gevormd door do hoeren Van He mort en Van R eek u ril, Voorzitter en Secretaris van den „Algemeenen Nederlandschen Sclnldorshond te Rotterdam. De eerste prijs werd toegekend aan don heer P. Borkhout te Zuid-Scharwoude, do 2e prijs aan den heer F. van der Velde te Valkoog, do 3o prijs aan den heer C. Speets te Lutjewinkel, de 4e prijs aan den heer J. Slotemaker te Nd. Scliarwoude, de 5e prijs aan den heer C. Bochlman te Oudkarspel, de 6e prijs aan den lieer G. Grootes te Ha ringhuizen. Voor de inzendingen van do leerlingen vau den dagcursus, door den heer G i n g- nagel te Alkmaar gehouden, werd de eer ste prijs toegekend aan don hoer C. Baan te Alkmaar, do 2e prijs aan den heer P. Veen te Texel en de 3de prijs aan den heer M. Smit te Broek op Langendijk. Den dag vóór de tentoonstelling hield de schildersbond „Door Vereeniging Verbete ring" eene vergadering, waarin o.a. bespro ken werd de aanbesteding van schilderwerk door aannemers van gebouwen. Algemeen werd de daarbij gevolgde gowoonte veroor deeld opgrond van verschillende ondervin dingen van verkeerde practijken der aanne mers. Het werd wenschelijk geacht, dat de werkgever het schilderwerk afzonderlijk aanbesteedde, als zijnde in 't voordeel zoowol van werkgever als van schilder. Het beste middel in dezen zal wel zijn een algemeene toetreding van de schilders in 't Noorderkwartier tot den bond „Door Veree niging verbetering." Ongetwijfeld zullen vele schilders, niet- leden van den Bond, die de tentoonstelling bezochten, zich als lid aanmelden om met hunne collega's zich te wijden aan de veredeling van het ambacht en zoodoende tevens werkzaam te zijn voor de verbetering van hun stoffelijken weistand. De gemeenteraad van Xvtid - Scliar* wonde heeft gun stig beschikt op 't verzoek van het be stuur der Alkmaarsche Tramvereeniging en de concessie voor het leggen van rails voor de lijn Alkmaar—Oudkarspel met een jaar verlengd Tot veler leedwezen heeft de heer W. Stolp te Broek op Langendijk, de zoo beminde dokter, zij n practijk nedergelegd. Moge hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust genieten. Als opvolger van den heer S. heeft zich te Broek gevestigd de heer Dr. Hamaker van Utrecht. Bij de Woensdag ten raad- huize te Öint Hankras gehouden verkiezing van een lid van 't bestuur vau den Vronermeerpolder is ais zooda nig herkozen de hr. J. Oud te St. Pancras. J. 1. Woensdagavond o m- streeks 8 uur ontstond te Wierin gerwaard een felle brand in de boerderij van den heer J. Geel aan den Barsingerweg. De brand ontstond door liet vlam vatten van de zoldering boven de stallamp en doordat het vuur zich uitbreidde in het daarboven gelegen hooi stond in een oogenblik het gebouw in lichtelaaie. Ijlings ontvluchtten de be woners het huis. Toch had de heer Geel de tegenwoordigheid van geest de koeien los te snijden en negen runderen uit de vlammen te redden. Een oogenblik later was alle redding onmogelijk. Zes koeien, 12 schapen, 4 lammeren, een kalf, een zeug en een hond werden een prooi der vlammen. Yan den inboedel werd niets gered. Huis en have waren verzekerd, behalve de schapen. De brandweer heeft goede diensten gedaan met het behouden van het aangrenzend perceel. De burge meester en de secretaris waren tot laat in den nacht op de plaats aanwezig. Den volgenden dag werden twee van de ge redde koeien afgemaakt. DeGroente n-V ereeniging „Waarland en Omstreken" gunde de levering van 9000 K.G. Superphosphaat aan den heer H. van Iwuiver, te 't Zand, tegen f 2.825 de 100 K.G. Tevens be sloot zij hare sympathie uit te spreken voor de pogingen om bijtijds voorzorg maatregelen te nemen tegen het gevaar van invoerrechten op onze groenten, dat ons uit Duitschland bedreigt. Zoo mede voor de oprichting van een Veiling hal voor groenten en fruit te Amsterdam. De heer üazeloop is uitgenoodigd om voor de Vereeniging een voordracht op tuinbouwgebied te houden. De algemeene vergade ring der Vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal op 29 Maart te Nieuwe Niedorp wor den gehouden. Ter gelegenheid der algemeene vergadering der Holland- sche Maatschappij van Land bouw zal er in de afdeeling „O v e r- flakkee en Goedereed e" eene tentoonstelling van Paarden, Vee, Pluim gedierte, Landbouwwerktuigen en Gereed schappen, Tuinbouw, Zuivelbereiding en middelen vanLandbouwonderwijs enz.wor den gehouden op 18,19, 20 en 21 Juli a s. Niet minder dan 189 verschillende rubrie ken worden ter mededinging opengesteld. Een groot aantal gouden, zilveren en bron zen medailles* wordt uitgeloofd, o.a. een zilveren medaille als 2e prijs uitgeloofd door den heer J Breebaart Kz., te Winkel, Lid van hot Hoofdbestuur der H. M. v. L., voor rubriek Spannen Koets- of Rijtuigpaardeu en een zilve ren medaille als lo prijs uitgeloofd door denzelfden voor de rubriek: De twee beste Melkkalverenverder een zilveren medaille als le prijs voor de rubriek vette Koeien, uitgeloofd door den heer Th. J. Wal Ier te Anna Paulowna, eveneens Lid van het Hoofdbestuur der II M. v. L. Geen Raadszitting. Bij bekkenslag werd Donderdag door den omroeper aan do ingezetenen te KOOQ u/d. ZAAN mededeeling gedaan, dat de Raadsvergadering niet kon door gaan. Influenza der Raadsleden bleek hiervan de oorzaak te zijn. Een aanhanger van T o 1 s t o Onder de miliciens, die dezer dagen te BERGE N-op-ZOOM in dienst traden, is er een uit Rotterdam, die, zonder zich onbehoorlijk te dragen, beslist weigert den eed op do krijgsartikelen af te leg gen, omdat hij, naar hij zegt, geen plau heeft soldaat te worden. Ook wil hij in de kazerne zijn eten betalen en eenige vergoeding geven voor het gebruik van een bed. Met belangstelling ziet men uit naar de verdere gevolgen van dit bij de militie nieuw eu eigenaardig optre den. Heden, Zaterdagmorgen, verga- derde de Raad der gemeenle ZIJPE. De heer Nienwland is afwezig Na opening der vergadering volgde lezing en goedkeuring der notulen en daarna stemming over het aangehouden punt der vorige vergadering: of de borgstelling van den gemeente-ontvanger f 6000. zou blijven, of minder. Tegen vermindering stemdon de heeren Francis, Schuijt, Nobel en v. Beusekom, voor vermindering de 6 andere heeren, zoodat tot vermindering werd besloten. Door B. en \V. werd nu voorgesteld f 5000. zakelijke borgstelling te nemen. De heer Vrijburg oordeelde dit nog te hoog. f 3500zakelijke en f 1500.persoonlijke borgstelling achtte hij voldoende. Voorzitter is niet voor een persoonlijke borgstel ling en noemt die zeer veranderlijk. De heer Vrijburg wijst op de erfgenamen, die bij overlijden toch aansprakelijk zijn. Voorzitter en de heer Schuijt achten dat juist zeer ongeweuscht. De heer DeMoor zegt.dat hem niet bekend is, of het be drag,dat de gemeente-ontvanger afwisselend in kas heeft, wel eens f 5000 beloopt. Is dat 't geval, dan acht hij ook een borgstelling van f 5000 noodig; ook is spr. beslist voor eeu zakelijken borgtocht. Secretaris licht toe, dat wel eens meer dan f 6000 in kas is. De heer Nobel zegt, dat hij in de vorige verg. heelt beweerd, veel te voelen voor het voorstel Vrijburg: een zakelijke borgstelling van t 3500 en aangevuld meteen persoonlijke borgstelling van f 2500. Spr.heefl nagedacht en is van oordeel,dat een persoonlijke borgstelling een iucompl. et ding is. De wet spreekt ook niet van een dergelijke gecompliceerde borgstelling, alleen voor groote gemeenten van een zakelijke borgstelling, in kleine gemeenten van een persoonlijke. Spr. is dus tegen een dubbele borgstelling en zal het voorstel f 5000 zakelijke borgstelling steunen. Met algemeene steramen wordt daarna een zakelijke borgstelling van f'5000 gesteld. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer J. Broer te 't Zand weer een gratificatie van f 50 toe gekend. De heer Nobel brengt nog verslag uit als afge vaardigde der gemeente van de verg. der VVestfriesche Kanaalvereemging. Daarna sluiting. Een Engelschman, blijk- baar niet goed bij het hoofd, verbond van ROTTERDAM, door tusschen- komst van een besteller, een paar telegrammen aan de Koningin, waarin hij haar zijn liefde verklaarde. Later op den dag vertrok hij met dien bestel ler naar 's-Gravenhage, om zich te over tuigen of do telegrammen ontvangen wa ren. Aan het paleis in het Noordeinde gekomen werd de besteller, die het woord moest voeren, ingerekend en aan de po litie overgeleverd, terwijl de vreemdeling eeu goed heenkomen zocht. Schagen, 11 Maart 1899. Volksvoordrachten brengt gewoonlijk een volle zaal; j.1. Vrijdag avond week men van deze goede ge woonte niet af. Dit is te meer prettig, daar de commissie met de weinige geldmiddelen die zij tot hare beschikking heeft, toeh steeds een aangenamen en aan afwisseling rijken avond weetteformeeren. Dit is haar ook nu weer, dank zij de bereidwilligheid der verschillende ver eenigingen, voor de zooveelste maal ge lukt. De Harmoniekapel als steeds op haar post met opwekkende muziek, bracht de zangvereeniging Euphonia met een vier tal zangnummers en een zangspel veel genot en afwisseling, en tot volmaking nog rederijken. Jammer was 't, dat de Sehager Rederijkerskamer op lange na niet zoo'n goede „VerzegeldeBurgemees ter" gaf als bij haar uitvoering van den vorigen Zondag. De aanwezigen, hun vroolijkheid in aanmerking nemende, amuseerden zich blijkbaar goed. In een der pauzen werd de heer L. A. Schouten benoemd tot eerelid der Sehager Rederijkerskamer en hem een fraai souvenir aangeboden; dat alles voor de vele moeiten, die de heer Schouten zich voor de Kamer heeft getroost. Door het huwelijk van Maria van Beieren met Franciscus Paulus Emilius graaf d'Oultremont d'IIan ging 1707 de Heerlijkheid Schagen op deze familie over. Als bewijs van belang stelling vermaakte genoemde Maria van Beieren een jaarlijksch legaat van f400 aan de algemeene armen, wolk bedrag tot heden geregeld door de graven d'Oultre mont werd uitgekeerd. Nu de goederen en titels op anderen zijn overgegaan, is met de familie d' Oul- tromont een schikking getroffen. Aan do Diaconie der Herv. Kerk, de R. K. armen, de Gemeente- armen en bet Wees buis is zekere som toegestaan, met wel ker aanneming en toestemming het tes tament van Maria van Beieren vervallen is.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2